Δεύτερο μνημόνιο ή χρεωκοπία;

Τι θέλετε να γίνει στην Ελλάδα στο άμεσο μέλλον;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Δεύτερο μνημόνιο

    Ψήφοι: 7 18.9%
  • Χρεωκοπία

    Ψήφοι: 30 81.1%

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ωραία, σε κάποιους δεν αρέσει η δραχμή. Μπορεί να απαγορέψει κάποιος την χώρα να χρησιμοποιεί ευρώ ή δολλάριο στις συναλλαγές της; Πολλές χώρες χρησιμοποιούν άλλο νόμισμα ή παράλληλα με το δικό τους. https://en.wikipedia.org/wiki/Dollarization
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.


η ακμη της ελλαδας,,-και του δυτικου κοσμου βασικα- ηταν στα τελη του 60 και αρχες 70.. (και οικονομικα ακομη μετα το 70 σπασανε τις δικλειδες ασφαλειας των τραπεζων κλπ,,και καταληξαμε σημερα σε καζινοκαπιταλισμο φουσκα,,ενω πριν ελεγχανε τους ιδιωτες..)

μονο την τεχνη -ταινιες και μουσικη να δουμε ως βαρομετρο,,

βλεπουμε πολλα,,,τοτε υπηρχε δημιουργικοτητα και αισιοδοξια,,τωρα πιασαμε λασπη..καμια ελπιδα,,πεσιμισμος και εγωισμος,,

καταθλιψη και αυτοκαταστροφη:/:

τωρα ξαναπιασαμε πατο

καιρος για να ξανανεβουμε..ψηλα:)

θα ειναι δυσκολα..
αλλα θα εχει ενδιαφερον..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
48,1% υπέρ της χρεοκοπίας

Παρόλο το κλίμα ανεξέλεγκτης τρομολαγνίας, το 48,1% των Ελλήνων είναι υπέρ της χρεωκοπίας. Το ΠΑΣΟΚ έχει καταβαραθρωθεί στο 8,7%, η ΝΔ έχασε 4 μονάδες και είναι στο 21,4%.

Όταν το 1/3 των Ελλήνων είναι στα όρια της φτώχιας ποσώς ενδιαφέρεται για i-Pad, ταξίδια στο εξωτερικό και άλλες γιουροχλιδές. Κόψτε δραχμή να ζήσουμε όλοι....

Ωραία, σε κάποιους δεν αρέσει η δραχμή. Μπορεί να απαγορέψει κάποιος την χώρα να χρησιμοποιεί ευρώ ή δολλάριο στις συναλλαγές της; Πολλές χώρες χρησιμοποιούν άλλο νόμισμα ή παράλληλα με το δικό τους. https://en.wikipedia.org/wiki/Dollarization

Αυτό είναι χειρότερο. Θα δημιουργήσει Ελλάδα 2 ταχυτήτων, θα αμβλύνει τις ανισότητες και θα υπονομεύσει την ανάπτυξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Κόψτε δραχμή να ζήσουμε όλοι....



Αυτό είναι χειρότερο. Θα δημιουργήσει Ελλάδα 2 ταχυτήτων, θα αμβλύνει τις ανισότητες και θα υπονομεύσει την ανάπτυξη.

Μιλώντας από την όχθη των ανέργων, άστεγων, άσιτων και λοιπων αναξιοπαθούντων, μεταξύ δουλείας και απελπισίας, επιλέγω αυτό που ζούμε: αναζητώ την ελπίδα που ενέχει ακόμη η πετσοκομμένη μου ελευθερία! Δεν βλέπω ποτέ τον τοκογλύφο, ως βοηθό μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Η μόνη λύση κατά την γνώμη μου είναι να πέσουν τα μεροκάματα χαμηλά (μέσω μνημονίου), ο κόσμος να αρχίσει να δουλεύει στα χωράφια και στα γιαπιά και να δημιουργηθεί ένα ευνοικό περιβάλλον για επενδύσεις, όλα αυτά εντός ευρώ. Η ανάπτυξη δεν είναι μια μαγική συνταγή που θα έρθει αμέσως όπως νομίζουν μερικοί αλλά θέλει χρόνο, κόπο και τρόπο.

Επίσης θα πρέπει να βγεί επιτέλους αυτή η εικόνα του αστού νεογιάπη από το μυαλό των Ελλήνων, χρειαζόμαστε αποκέντρωση και ανάπτυξη της υπαίθρου, δεν γίνεται μια χώρα σαν την Ελλάδα να αφήνει τα αγροτικά της να σαπίζουν λόγω του υψηλού κόστους παραγωγής. Όλες οι αυτόνομες οικονομίες έχουν περάσει από αυτή την "δύσκολη" φάση και θα πρέπει και η Ελλάδα να προσαρμοστεί και να κάνει αυτό που την συμφέρει. Δυστυχώς είμαστε τόσο επίμονοι που κάθε προσπάθεια αλλαγής του παλιού μοντέλου λειτουργίας τορπιλίζεται, ευθύνη για αυτό έχει κυρίως ο ΣΥΡΙΖΑ το ΚΚΕ και τα παρακλάδια τους, που ΠΑΝΤΑ εμπόδιζαν να εφαρμοστεί οποιαδήποτε σωστή μεταρρύθμιση.

Τώρα αυτά που λένε για έξοδο από το Ευρώ, χρεωκοπία, να το παίξουμε σκληροί στους Ευρωπαίους κτλπ. είναι αστεία. Μια ενδεχόμενη χρεωκοπία της Ελλάδας θα τους ταρακουνήσει αρκετά, θα έχουν ζημιά, αλλά αυτό θα διαρκέσει μερικούς μήνες καθώς τα ισχυρά κράτη του πυρήνα έχουν υποδομή και θα ανταπεξέλθουν γρήγορα (5 Ευρώ να δώσει κάθε Γερμανός αρκούν για να έρθουν πάλι στα ίσια). Για την ίδια την Ελλάδα, όμως τα πράγματα θα είναι τραγικά γιατί είμαστε μια χώρα χωρίς υποδομές, κυριολεκτικά στον αέρα εξαρτόμενη από τρίτους. Χώρια την κοινωνική έκρηξη, την δημοκρατική εκτροπή που μπορεί να γίνει θα έχουμε έλλειψη σε φάρμακα, τροφή, υπηρεσίες υγείας, σχολεία, πανεπιστήμια θα κλείσουν για μήνες και γενικά θα πέσει τέτοια φτώχεια που δεν φαντάζεστε. Και φυσικά θα την πληρώσουν κυρίως τα μεσαία στρώματα που θα φτωχοποιηθούν βιαίως, οι πλούσιοι της Ελλάδας τα έχουν όλα κανονισμένα μην ανησυχείτε, τα τσάρτερ στα αεροδρόμια περιμένουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
θα μας χρεοκοπησουν οι εταιροι οταν βολευονται ....και δεν θα εχουν αλλο κερδος οι τοκογλυφοι...
δεν τιθεται κανενα κοινωνικοπολιτικοοινομικο ερωτημα....

ΜΟΝΟ

ψευτοδιλημμα : ευρω ή δραχμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
θα μας χρεοκοπησουν οι εταιροι οταν βολευονται ....και δεν θα εχουν αλλο κερδος οι τοκογλυφοι...
δεν τιθεται κανενα κοινωνικοπολιτικοοινομικο ερωτημα....

ΜΟΝΟ

ψευτοδιλημμα : ευρω ή δραχμη...

Αυτό το ποίημα σου έμαθαν. Πρώτα χρεωκοπήσαμε όμως εμείς τον εαυτό μας, δεν μας φταίει κανένας εταίρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αυτό το ποίημα σου έμαθαν. Πρώτα χρεωκοπήσαμε όμως εμείς τον εαυτό μας, δεν μας φταίει κανένας εταίρος.

:hmm::hmm::hmm:: Εσένα ποιος ποιητής σου διδάσκει ...τις προσωπικές αντωνυμίες; Προσωπικά, δεν ανήκω στο πρώτο πληθυντικό σου:mad::mad::mad:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,800 μηνύματα.
Αυτό το ποίημα σου έμαθαν. Πρώτα χρεωκοπήσαμε όμως εμείς τον εαυτό μας, δεν μας φταίει κανένας εταίρος.

Και το δικό σου ποίημα είναι. Έχει και τίτλο....

"Μαζί τα φάγαμε"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Αυτό το ποίημα σου έμαθαν. Πρώτα χρεωκοπήσαμε όμως εμείς τον εαυτό μας, δεν μας φταίει κανένας εταίρος.

φανταζομαι οτι μιλας, ειτε για τον εαυτο σου ειτε για εκεινους που ειχαν προσβασηστη μασα,
και μπορουσαν να σπρωχνουν χρημα κατω απο το τραπεζι.

Ειναι παγκαλικη γενικευση να ψαχνουμε να βρουμε συνενοχους σε τετοιες ζορικες στιγμες.


Αλλα εξηγησε μου πως εγω χρεωκοπησα για παραδειγμα τον εαυτο μου.
Δουλευω αρκετα χρονια σαν ΙΥ, οι φοροι μου παρακρατουνται στο ακεραιο,
περιουσιακα στοιχεια δεν εχω (και πως να τα βρω αλλωστε),
προσβαση σε οτιδηποτε ειχε να κανει με κρατικο κορβανα δεν ειχα και δεν ηθελα να εχω ποτε μου.

Τελος για ηθικους λογους σημειωνω οτι δεν ετυχα ψηφοφορος της τροικα εσωτερικου,
που σημερα σχεδιαζει την οικονομικη μου κατεδαφιση.


Θα ηθελα να μου πεις λοιπον πως εγω χρεωκοπησα τον εαυτο μου....
Μαζι με εμενα καμποσα εκατομμύρια κοσμου πουειναι στις ιδιες συνθηκες ζωης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Είμαι 1 από τους δυο που ψήφισαν μνημόνιο. Δεν συμφωνώ με το μνημόνιο αλλά θεωρώ καταστροφή για εμάς την μη εφαρμογή του. Προτιμώ να κοπούν οι συντάξεις και οι μισθοί από το να έχουμε στάση πληρωμών και αναρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Είμαι 1 από τους δυο που ψήφισαν μνημόνιο. Δεν συμφωνώ με το μνημόνιο αλλά θεωρώ καταστροφή για εμάς την μη εφαρμογή του. Προτιμώ να κοπούν οι συντάξεις και οι μισθοί από το να έχουμε στάση πληρωμών και αναρχία.

σταση πληρωμων ενα μερος πολιτων εχει ηδη, για να εχεις αυτη την αποψη, φαινεται οτι δεν συμπεριλαμβανει
και καλα κανεις, η φτωχεια δεν αξιζει σε κανενα.

Ειναι φανερο οτι δεν εχεις διαβασει Μπρεχτ, αλλιως θα ειχες υποψη σου οτι υπαρχει πιθανοτητα να ερθει συντομα η σειρα σου....


Αληθεια αν χρειαστει να ανοιξεις θεμα / ψηφοφορια, για μνημονιο 3 εκει τι θα ψηφιζες / ελεγες?
Δεδομενου οτι ηδη εχεις απεμπολησει μισθους / συνταξεις, τι αλλο θα εχεις να δωσεις? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
δυστυχως dreamstealer παντα υπαρχουν χειροτερα. (η στο 99% τσπ)
αλλα ας απαντησει ο φοκος, δε θελω να σου κλέψω την απαντηση του :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
φανταζομαι οτι μιλας, ειτε για τον εαυτο σου ειτε για εκεινους που ειχαν προσβασηστη μασα,
και μπορουσαν να σπρωχνουν χρημα κατω απο το τραπεζι.

Ειναι παγκαλικη γενικευση να ψαχνουμε να βρουμε συνενοχους σε τετοιες ζορικες στιγμες.


Αλλα εξηγησε μου πως εγω χρεωκοπησα για παραδειγμα τον εαυτο μου.
Δουλευω αρκετα χρονια σαν ΙΥ, οι φοροι μου παρακρατουνται στο ακεραιο,
περιουσιακα στοιχεια δεν εχω (και πως να τα βρω αλλωστε),
προσβαση σε οτιδηποτε ειχε να κανει με κρατικο κορβανα δεν ειχα και δεν ηθελα να εχω ποτε μου.

Τελος για ηθικους λογους σημειωνω οτι δεν ετυχα ψηφοφορος της τροικα εσωτερικου,
που σημερα σχεδιαζει την οικονομικη μου κατεδαφιση.


Θα ηθελα να μου πεις λοιπον πως εγω χρεωκοπησα τον εαυτο μου....
Μαζι με εμενα καμποσα εκατομμύρια κοσμου πουειναι στις ιδιες συνθηκες ζωης....

Σε αυτή την περίπτωση είναι απολύτως κατανοητή η αγανάκτησή σου. Ανήκεις στις εξαιρέσεις που ούτε τα φάγανε, αλλά ούτε ήταν παρόντες στο φαγοπότι και δεν ψέλλισαν κουβέντα (καταψηφίζοντας την τρόικα εσωτερικού). Είσαι απλά ένα θύμα της όλης κατάστασης.

Μακάρι η πλειοψηφία του κόσμου να είχε την δικιά σου στάση και όταν ακόμα υπήρχε καιρός, να βάζαμε έγκαιρα ένα τέλος στην σαπίλα του πελατειακού, αντιπαραγωγικού και αναξιοκρατικού κατεστημένου στην Ελλάδα που αυτό μας έφερε ως εδώ.

Έλα όμως που τις εξελίξεις και την τροπή των πραγμάτων την διαμορφώνει συνήθως η πλειοψηφία η οποία συνήθως δεν σκέφτεται αλλά δρά μηχανικά. Ας μην κοροιδευόμαστε ξέρουμε πολύ καλά και οι 2 μας με τη νοοτροπία μεγάλωσαν γενιές και γενιές Ελλήνων και μαζί τους γενιές και γενιές πολιτικών...Έπρεπε κάποιος να τους εμποδίσει.

Δεν είναι λοιπόν καθόλου παράξενο που η χώρα μας βρίσκεται σε τόσο μειονεκτική θέση μέσα σε ένα τόσο ανταγωνιστικό και παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον και τώρα πιέζεται να πάρει τόσο κατεδαφιστικά μέτρα.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες μας μάραναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση είναι απολύτως κατανοητή η αγανάκτησή σου. Ανήκεις στις εξαιρέσεις που ούτε τα φάγανε, αλλά ούτε ήταν παρόντες στο φαγοπότι και δεν ψέλλισαν κουβέντα (καταψηφίζοντας την τρόικα εσωτερικού). Είσαι απλά ένα θύμα της όλης κατάστασης.
Μα... και πάλι θύμα θα είμαι εάν δεν πάρω τα πράγματα στα χέρια μου, δεν νομίζεις; Γιατί πρέπει πάντα να δέχομαι αυτόν το ρόλο και να νιώθω και υπαρξιακές ενοχές εν τέλει;

Μακάρι η πλειοψηφία του κόσμου να είχε την δικιά σου στάση και όταν ακόμα υπήρχε καιρός, να βάζαμε έγκαιρα ένα τέλος στην σαπίλα του πελατειακού, αντιπαραγωγικού και αναξιοκρατικού κατεστημένου στην Ελλάδα που αυτό μας έφερε ως εδώ.
Παραγνωρίζεις το γεγονός ότι το συγκεκριμένο κατεστημένο, το οποίο ορθώς κατακρίνεις, είχε την αμέριστη στήριξη των Ευρωκρατόρων, ο Γιωργάκης ήταν πρόεδρος της σοσιαλ-ληστρικής διεθνούς (τρομάρα τους), ο Σημίτης ήταν το αγαπημένο παιδί της Γερμανίας, ο ίδιος ο Παπαδήμιος επιβραβεύτηκε για τα ψεύτικα στατιστικά του με θεσάρα στην ΕΕ και ισόβια ασυλία για τις πράξεις του. Παραγνωρίζεις ακόμη -κι αυτό είναι το σημαντικότερο- ότι αυτό το κατεστημένο είναι αυτό που έχει ξαφνικά μετατραπεί σε καλό και άξιο συνομιλητή της Ευρωκρατίας κι έχει αναλάβει να μας σώσει από αυτά που έκανε τόσα χρόνια το ίδιο. Για ποιο λόγο να εμπιστευτώ τα κοπρόσκυλα, που μου έχουν αποδείξει άπειρες φορές (μόνο στα τελευταία τρία χρόνια, άσε παλιότερα) ότι μου λένε συστηματικά ψέματα και ότι είναι τραγικά ανίκανοι να σταθούν σε μια κρίση; Που μου έχουν αποδείξει ότι υπακούν άβουλα σε έξωθεν εντολές, ασχέτως εάν είναι προς το συμφέρον της χώρας ή όχι; Απλές ερωτήσεις, που αξιώνουν απλές απαντήσεις...

Έλα όμως που τις εξελίξεις και την τροπή των πραγμάτων την διαμορφώνει συνήθως η πλειοψηφία η οποία συνήθως δεν σκέφτεται αλλά δρά μηχανικά. Ας μην κοροιδευόμαστε ξέρουμε πολύ καλά και οι 2 μας με τη νοοτροπία μεγάλωσαν γενιές και γενιές Ελλήνων και μαζί τους γενιές και γενιές πολιτικών...Έπρεπε κάποιος να τους εμποδίσει.
Αυτό κάνουμε τώρα. Κάλλιο αργά, παρά ποτέ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Σε αυτή την περίπτωση είναι απολύτως κατανοητή η αγανάκτησή σου. Ανήκεις στις εξαιρέσεις που ούτε τα φάγανε, αλλά ούτε ήταν παρόντες στο φαγοπότι και δεν ψέλλισαν κουβέντα (καταψηφίζοντας την τρόικα εσωτερικού). Είσαι απλά ένα θύμα της όλης κατάστασης.

Μακάρι η πλειοψηφία του κόσμου να είχε την δικιά σου στάση και όταν ακόμα υπήρχε καιρός, να βάζαμε έγκαιρα ένα τέλος στην σαπίλα του πελατειακού, αντιπαραγωγικού και αναξιοκρατικού κατεστημένου στην Ελλάδα που αυτό μας έφερε ως εδώ.

Έλα όμως που τις εξελίξεις και την τροπή των πραγμάτων την διαμορφώνει συνήθως η πλειοψηφία η οποία συνήθως δεν σκέφτεται αλλά δρά μηχανικά. Ας μην κοροιδευόμαστε ξέρουμε πολύ καλά και οι 2 μας με τη νοοτροπία μεγάλωσαν γενιές και γενιές Ελλήνων και μαζί τους γενιές και γενιές πολιτικών...Έπρεπε κάποιος να τους εμποδίσει.

Δεν είναι λοιπόν καθόλου παράξενο που η χώρα μας βρίσκεται σε τόσο μειονεκτική θέση μέσα σε ένα τόσο ανταγωνιστικό και παγκοσμιοποιημένο περιβάλλον και τώρα πιέζεται να πάρει τόσο κατεδαφιστικά μέτρα.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες μας μάραναν...

δεν βγαινει ο λογαριασμος που κανεις,
2-3 εκατομμυρια ΙΥ σαν και εμενα δεν φαγανε τιποτα, γιατι δεν ειχαν προσβαση πουθενα,
Πληρωνουν κανονικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ και οι απολαβες τους ειναι οι μινιμουμ.
Ουτε πελατες ειμαστε ουτε τιποτα αλλο.

Η πλειοψηφια που λες δεν εχει να κανει με την φαιδρη ιστορια του αν τα φαγαμε η αν τα .... αφοδευσαμε :redface:
αλλα στο οτι ειχαμε (και εν μερει εχουμε) ανενεργους πολιτες.
Σε μειονεκτικη θεση βρισκομαστε γιατι εχουμε εκπαιδευτει να μην αντιδρουμε αν κοβονται μισθους και συνταξεις γιατι δηθεν δεν ειμαστε ανταγωνιστικοι.
Επειδη βλεπουμε τις βλακειες του ΓΑΠ και του αντωνακη και δεν του χωνουμε μια μουτζα,
γιατι ισως αυριο μερικοι ευκολοπιστοι πανε να ξαναδωσουν την εντολη να ξαναβγουν οι ιδιοι και οι ιδιοι
και τοτε να γινει ο βασικος μισθος απο 400 ευρω στα 200.... ετσι για να ειμαστε πιο ανταγωνιστικοι.
ΚΑι δη αν φτασουμε τα 100 των κινεζων θα γινει η ελλαδα παραδεισος....


Ο σουρεαλισμος στην ελλαδα καλα ανθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η πλειοψηφια που λες δεν εχει να κανει με την φαιδρη ιστορια του αν τα φαγαμε η αν τα .... αφοδευσαμε :redface:
αλλα στο οτι ειχαμε (και εν μερει εχουμε) ανενεργους πολιτες.

ΟΧΙ! Δεν φταίμε!
Του Μάνου Αντώναρου

Κάνουμε λάθος.Πολύ μεγάλο λάθος.
Φορτώνουμε τους εαυτούς μας (άρα και τους δίπλα μας) με τύψεις.
Οποιος έχει τύψεις δεν μπορεί να’ναι διεκδικητικός.
Γίνεται;
Δεν γίνεται!
Διαβάζω κάθε μέρα, κάθε στιγμή ανάμεσα στα μπινελίκια και τις κατάρες προς πολιτικούς και μεγαλοδημοσιογράφους, ότι βασικά φταίμε ΕΜΕΙΣ…που πήραμε δάνεια, αυτοκίνητα, τους ψηφίσαμε, δεν τους ισοπεδώσαμε κ.λ.π.
Την έχω πιπιλίσει κι εγω την καραμέλα. Εδώ και μέρες άλλαξα γνώμη… δεν φταίμε…πιθανώς να είμαστε βλάκες… αλλά από πότε είναι ποινικό να’σαι βλάκας;
«Εμείς τους ψηφίσαμε» λέει ο άλλος και από την πολλή τύψη κάθεται στον καναπέ του μέχρι να του περάσει. Δεν του περνάει όμως το γαμημένο και οι τύψεις του βάζουν και κουβερτούλα στον καναπέ για να μην κρυώνει. Το επόμενο βήμα είναι να του κάνουν μασσαζ.
Αντί να κάνουν ΑΥΤΟΙ αυτοκριτική κάνουμε ΕΜΕΙΣ!
Αλήθεια πείτε μου: Το’χετε ποτέ σκεφτεί αυτό;
Το επαναλαμβάνω για να το εμπεδώσουμε:
Αντί να κάνουν ΑΥΤΟΙ αυτοκριτική κάνουμε ΕΜΕΙΣ!
Πήραμε- λέει- δάνεια.
Μάλιστα! Πήραμε και πολλά και αχρειάστα και τα φαγαμε μέχρι τελευταίου ευρού. Τα κάψαμε στα μπουζούκια. Τα πήραμε διαμάντια στις γυναίκες μας. Τα ήπιαμε σε βενζίνη. Τα δώσαμε χαρτζιλικι στα αγαπημένα μας λαμόγια.
Ε και;
Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ τα πήραμε, αλλά μας τα ΕΔΩΣΑΝ και μάλιστα με το ζόρι.
Εσάς πόσες πιστωτικές κάρτες σας ήρθανε ταχυδρομικώς, ενώ ποτέ δεν είχατε κάνει παρόμοια αίτηση;
Τις θυμάστε τις διαφημίσεις για τα Δάνεια;
Θυμάστε καμμιά διαφήμιση να λέει ότι θα τα δώσουμε πίσω… δλδ έλεγε ότι θα τα δώσουμε πίσω… αλλά έτσι που μας παραμύθιαζαν ότι θα τα δώσουμε στην πραγματικότητα εννοούσαν:Ελάτε να πάρετε κι άλλα!.... κι αμαααααααααααα λάάαααχει….και σας περισσεύουν δώστε και καμμιά δόση.
Όχι δεν υπερβάλλω… Αντιθέτως, λίγα λέω!
Βλάκες είμαστε, μας έπεισαν!
Δεν συμφωνείτε ότι είμαστε βλάκες; Εχετε δίκιο, ούτε εγώ το πιστεύω. Τι είμαστε λοιπόν;
Εξυπνοι!
ΟΚ! Ποιος έξυπνος λοιπόν δεν θα ΄παιρνε τα χρήματα που του χαρίζουν;
Θυμάστε στις εποχές της ευμάρειας, πόσο τσακωνόντουσαν το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ για το ποιος ήταν ο υπεύθυνος γι’ αυτόν τον Παράδεισο;
Η Ελλάδα τουλάχιστον για μια 20ετία ζούσε το δικό της happy hour στο bar της Ευρώπης… Και ξαφνικά έρχονται κάποιοι και λένε: Συγγνώμη, δεν ήταν happy hour κάναμε λάθος που σας σερβίραμε τζάμπα τα ποτά, τώρα πρέπει να πληρώσετε.
Και μετά φταίμε εμείς;
Ναι, αλλά τους πολιτικούς εμείς τους ψηφίσαμε.
Ε, ναι! Ποιος να τους ψήφιζε; Οι Εσκιμώοι;
Δεν το’ξερα ότι στη Δημοκρατία, αν αποδειχθεί παπάρας αυτός που ψηφισες, πληρώνεις πρόστιμο; Και επιπλέον, μήπως είχα κι άλλους να ψηφίσω;
Προσωπικά δεν ψηφισα κανέναν, γιατί δεν πήγα… αλλά όπως αποδείχτηκε ούτε αυτό βοήθησε.
Είμαστε εμείς υπεύθυνοι που οι μεγαλοδημοσιογράφοι π.χ. μας έλεγαν να εμβολιαστούμε (Το θυμάστε;) ενώ αποδείχτηκε δεν χρειαζόταν; Φταίει με άλλα λόγια η φίλη μου η Θεανω που στηθηκε στην ουρά για το πολυπόθητο εμβόλιο; Αλήθεια φταίει ο κουμπάρος σας ο Γιώργος, που’χε πάθος με την θάλασσα και πήγε και πήρε δάνειο (ναι, απ’ αυτά που μας παρακαλούσαν (αυτό είναι το σωστό ρήμα) να πάρουμε) και αγόρασε τη βάρκα που πάντα ήθελε;
Ισως να φταίει σήμερα λογιστικά… αλλά από πότε είναι αδίκημα οι άνθρωποι να κάνουν πραγματικότητα ακόμα τα όνειρά τους… και ξέρετε τα όνειρα είναι αυστηρώς αλά κάρτ…
Από την ημέρα που γεννιόμαστε μας λέγανε ότι πρέπει να πάμε ένα βήμα πιο μπροστά από τους γονείς μας. Το τι είναι «βήμα» ο καθένας το ερμηνεύει διαφορετικά.
Ε, τι καινούργιο είναι αυτό;
Πολλοί το ερμηνεύουν (και γιατί όχι;) ότι το να γίνεις πλούσιος έχεις πάει ένα βήμα πιο μπροστά. Μπορεί να μην κρύβει ποίηση η πρόταση, αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας: Με αυτό μας εκπαίδευσαν. Ε, τα δάνεια και οι κάρτες μας έκαναν «πλούσιους»
Δεν μας έκανε πλούσιος ο οποιοσδήποτε.
Το Κράτος μας έκανε.
Είναι δυνατόν να σου δίνει το Κράτος λεφτά … δάνεια δίνανε και οι κρατικές τράπεζες…έτσι;…. και συ να μην τα παίρνεις; Το σόϊ μαλάκας πρέπει να’σαι;
Φταίμε που δεν τη ψυλιαστήκαμε τη δουλειά!
Πιθανώς!
Υπάρχει ευρωπαϊκό πρόστιμο για την αφέλεια;
Το επαναλαμβάνω ειδικά για τα ενοχικά άτομα:
Αντί να κάνουν ΑΥΤΟΙ αυτοκριτική κάνουμε ΕΜΕΙΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
σταση πληρωμων ενα μερος πολιτων εχει ηδη, για να εχεις αυτη την αποψη, φαινεται οτι δεν συμπεριλαμβανει
και καλα κανεις, η φτωχεια δεν αξιζει σε κανενα.
Συμφωνώ απλώς θεωρώ ότι η μη ψήφιση του μνημονίου θα φέρει παραπάνω φτώχεια.
Αληθεια αν χρειαστει να ανοιξεις θεμα / ψηφοφορια, για μνημονιο 3 εκει τι θα ψηφιζες / ελεγες?
Δεδομενου οτι ηδη εχεις απεμπολησει μισθους / συνταξεις, τι αλλο θα εχεις να δωσεις? :hmm:
Δεν ξέρω καθώς δεν ξέρω τις συνθήκες θα επικρατούν εκείνη τη χρονική περίοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
ΟΧΙ! Δεν φταίμε!
Το επαναλαμβάνω ειδικά για τα ενοχικά άτομα:
Αντί να κάνουν ΑΥΤΟΙ αυτοκριτική κάνουμε ΕΜΕΙΣ!

πολυ καλο κειμενο αυτοκριτικης!
ευγε!

γιατι στο τελος, θα μοιραζουμε μαστιγια αναμεσα μας!

Συμφωνώ απλώς θεωρώ ότι η μη ψήφιση του μνημονίου θα φέρει παραπάνω φτώχεια.
Δεν ξέρω καθώς δεν ξέρω τις συνθήκες θα επικρατούν εκείνη τη χρονική περίοδο.

ναι αν ακολουθησουμε την λογικη του ΓΑΠ - αντωνακη (40 χρονια φουρναρηδες) δεν αμφιβαλλω!
το εχω 100% σιγουρο....
Ειτε θα αλλαξουμε πλευση, ειτε θα φυτοζωουμε, με μνημονια η χωρις μια η αλλη ειναι.


Δεν ξερεις? για πιο λογο?
Ας ακουγες τον παπαδημο, δεν ειναι κακο να ασχοληθεις.
Δεν προβλεπεται να αλλαξει κατι το 2012 και ισως ουτε το 2013.
Το μονο που θα γινει ειναι να πληρωνουμε τα ομολογα που δινουν.

Το τραγικο ξερεις ποιο ειναι?
οτι η ανεργια θα φτασει τα 2 εκατ. κοσμο, και πολυ ανθρωποι δεν θα αντεξουν...
κατι που δεν βλεπω να σε απασχολει.
Μακαρι να μην εισαι και εσυ μεσα, γιατι τοτε θα καταλαβεις απο την καλη τι σημαινει μνημονιο 1-2-3 μπαμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Το τραγικο ξερεις ποιο ειναι?
οτι η ανεργια θα φτασει τα 2 εκατ. κοσμο, και πολυ ανθρωποι δεν θα αντεξουν...
κατι που δεν βλεπω να σε απασχολει.
Μακαρι να μην εισαι και εσυ μεσα, γιατι τοτε θα καταλαβεις απο την καλη τι σημαινει μνημονιο 1-2-3 μπαμ!

Μα αυτά που προτείνει η αριστερά θα αυξήθουν ακόμα περισσότερο την ανεργία καθώς υποστηρίζει αύξηση φορολογίας στις πολυεθνικές και στις μεγαλοεταιρίες που απασχολείται ο πολύ κόσμος. Με το μνημόνιο2 η εργασία θα είναι πιο οικονομική για τους εργοδότες συνεπώς η ανεργία θα μειωθεί.

Θυμίζω ότι για τους ιδιωτικούς υπάλληλους δεν έχει βγει κανένα νομοσχέδιο που να μειώνει μισθούς. Αποτέλεσμα των απωλήσεων στο ιδιωτικό τομέα ήταν κατά τη γνώμη τα χαράτσια σε ακίνητα και η αύξηση του ΑΦΜ. Επίσης στους δημοσίους υπαλλήλους αυτοί που απωλήθηκαν είναι ελάχιστοι. Οι περισσότεροι έφυγαν με σύνταξη οικιοθελώς υπό το φόβο μην χάσουν την συνταξη τους και οι άλλοι υπό τη μορφή εφεδρείας λίγο πριν πάρουν τη συνταξή τους. Το μνημόνιο1 δεν έχει εφαρμοστεί στη ολότητα του και αυτό είναι ένα αγκάθι για τις διαπραγματεύσεις μας με την Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top