Ο ρόλος και το καθήκον της αριστεράς

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Δικαιολογημένη η απογοητευμένη οπτική γωνία σου περί αριστερισμού και αριστεράς στην Ελλάδα. Η λογική λέει ότι το πλήρωμα του χρόνου και της ιστορίας θα καταδείξει την υποκρισία και το υπαρκτό χάσμα επικοινωνίας μεταξύ εργατικής τάξης και ελληνικής αριστεράς σήμερα.
Παρατηρείς ότι ολόκληρο το διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα καταρρέει σιγά σιγά από τα θεμέλια του, άσχετα αν τα Μ.Μ.Ε προσπαθούν με νύχια και με δόντια να το κρατήσουν στη ζωή(ανάλογα με τα συμφέροντα τους κάθε φορά).
Πλέον ο Ελληνας πρέπει να << συλλέξει >> τα ψήγματα αλήθειας που ξεστομίζονται από τους θρασύδειλους πολιτικούς μας κάθε τόσο και να κατανοήσει τα τεκταινόμενα, ώστε να αντιδράσει με αιτία και συνείδηση.Να αναδειχτούν επιτέλους νέα άφθαρτα πολιτικά πρόσωπα και να αποσιωπήσουν οι προδότες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
η σκληρη πραγματικοτητα ειναι δεν υπαρχει καμια ποιοτητα η και ηθος στο πολιτικο σκηνικο σημερα (η και χθες και προχθες) και αυτο αφορα ολες τις τασεις
την πολιτικης χρωματικης πλατφορμας στη βουλη.
Ολοι παιζουν το παιχνιδι τους στου κασιδι το κεφαλι, ενω απο την αλλη η φτωχοποιηση προελαύνει ακαθεκτα.

Το μελλον (για να γινω και λιγο μαντης) δεν θα ειναι καθολου καλυτερο.
Αντιθετα οι νεοαστεγοι θα πληθύνουν, οι υποδομες κυριως στις δημοσιες υπηρεσιες θα υπολειτουργουν,
και σε καποιες περιπτωσεις θα καταρρέουν, ενω αυτη η καραμελα της αναπτυξης εχει αρχισει ηδη να λιωνει.

Εκεινο που δεν μπορω να προσδιορισω ακομα ειναι τις αντιδρασεις του κοσμου συνολικα.



ReDeM
δεν ειμαι απογοητευμενος, προσπαθω να συλλαβω την εικονα που ζουμε
και να την βαλω σε ενα καδρο ολοκληρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Το πρόβλημα της αριστεράς είναι ότι ο καθένας φτιάχνει μέσα του τη δική του αριστερά. :whistle:

Αφήνουμε την αντίδραση, την προοδευτικότητα, την επανάσταση για την ασφάλεια του συντηρητισμού (τα λεφτάκια μας στην τράπεζα να είναι καλά) και μόλις έρθουν τα δύσκολα την ξεθάβουμε από το σκονισμένο μπαούλο.

Αν μην τι άλλο είναι υποκρισία να κατηγορείται για το κατάντημα της χώρας, ή για έλλειψη πρωτοβουλιών, η αριστερά, σε μια περίοδο συνολικής καταβαράθρωσης του πολιτικού συστήματος. Εγκαλείται για ποιο λόγο; Ότι δεν έφυγε απ' τη Βουλή; Ότι νομιμοποιεί με την παρουσία της το Μνημόνιο που καταψηφίζει;

Ούτε εγώ συμφωνώ με αρκετές πολιτικές επιλογές των αριστερών κομμάτων αλλά θα πρέπει να καταλάβουν και οι επικριτές ότι ζυμώσεις γίνονται και θα συνεχίσουν να γίνονται. Ο Σύριζα απαλλάχθηκε απ' τα πράσινα εξαπτέρυγα των Κουβέληδων. Το ΚΚΕ υιοθετεί σιωπηλά μία πιο πατριωτική στάση. Οι ΠΑσοκΝΔούδες τι κάνουνε;

Ρίχνουν δακρυγόνα στους διαδηλωτές μπροστά στη Βουλή όταν επιτρέπουν σε 200 τραμπούκους να κάψουν την Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το πρόβλημα της αριστεράς είναι ότι ο καθένας φτιάχνει μέσα του τη δική του αριστερά. :whistle:

Αφήνουμε την αντίδραση, την προοδευτικότητα, την επανάσταση για την ασφάλεια του συντηρητισμού (τα λεφτάκια μας στην τράπεζα να είναι καλά) και μόλις έρθουν τα δύσκολα την ξεθάβουμε από το σκονισμένο μπαούλο.
.

Γιατί είναι αυτό πρόβλημα της αριστεράς,το πως δηλαδή φτιάχνει ο καθένας μέσα του τη δική του αριστερά και όχι το γεγονός ότι δεν έχει σαφής πολιτικές προτάσεις; Δεν είδα καμία ουσιαστική αντιπρόταση της Αριστεράς που να μην αιθεροβατεί σε ότι αφορά το Μνημόνιο.Αντίδραση για την αντίδραση ,λαικισμός στο φουλ (χθές είδα εδώ στο γιου κει την Λιάνα πάλι να έχει πιάσει εργολαβικά όλα τα Βρετανικά ΜΜΕ και να μη με πείθει καθόλου) και ότι τσιμπήσουμε από την κουρασμένη εργατική τάξη.

Πείτε μου μια σωστή πολιτική προτάση της Αριστεράς σε ότι αφορά το Μνημόνιο.Δηλαδή τι μας προτείνουν ; Στο όνομα του λαικισμού και της εκ του ασφαλούς αντίδρασης μου το παίζουν σωτήρες.Ως βαθύτατα προοδευτικός άνθρωπος που βλέπει την Ελλάδα μέσα στο σκληρό πυρήνα της Ε.Ε και του Ευρωπαισμού και ως παραδοσιακός ψηφοφόρος της Αριστεράς , έχω απογοητευτεί οικτρά από την αδυναμία των προοδευτικών δυνάμεων της Ελλάδας. Δώστε μου ΜΙΑ πρόταση ρε παιδιά που να συντάσει τις προοδευτικές δυνάμεις του τόπου χωρίς να ακροβατεί στον φτηνό λαικισμό και ταυτόχρονα να εγγυάται την Ευρωπαική προοπτική της Ελλάδας.Μια ρε γαμωτο!

Ο Κουβέλης τελικά τι έκανε ; Καταψήφισε τη δανειακή σύμβαση και αν ναι με τι σκεπτικό ; Έχει πιάσει ένα άλφα momentum αυτή τη στιγμή στην Ελληνική κοινωνία και ταυτόχρονα φαίνεται να μπορεί να συσπειρώνει σχετικά καλά τον προοδευτικό χώρο της Ελλάδας ,αλλά με ποιά αντιπρόταση σε ότι αφορά φλέγοντα πολιτικά ζητήματα ; Θέλω πολιτικές και προτάσεις που να πείθουν, να εξασφαλίζουν την συσπείρωση του προοδευτισμού και της Ευρωπαικής προοπτικής της χώρας χωρίς να αιθεροβατούν πατώντας στον κάθε πονεμένο και λαικίζοντας σα την Ελένη Λουκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:redface::redface::redface::Πολύτιμοι συναγωνιστές μου, αφού ομολογήσω ότι το εισηγητικό σημείωμα του παρόντος θέματος, θα μπορούσε να είχε γραφτεί κι από τη μετριότητά μου, θα πρόσθετα:

Το πρόβλημα της αριστεράς είναι ...

..νομίζω, το ότι πρέπει να επαναπροσδιοριστεί, πρώτ' απ' όλα, ως έννοια και πολιτικός όρος. Το επιβάλλει η ιστορική συνέχεια της ανθρωπότητας, όσο και η επίγνωση της σχετικά νεώτερης ιστορίας της. Από τα αρχικά ακόμη επεισόδια της "δυτικής ανθρωπότητας", που ανέδειξε η αντιπροσωπευτική, συνταγματική δημοκρατία, είθισται, ως αριστερά να νοείται ο πολιτικός λόγος και η έμπρακτη επαλήθευσή του, για τα "συμφέροντα της πλειοψηφίας του λαού". Της "φτωχολογιάς" δηλαδή, που στα έσχατα όριά της βρίσκεται πάντα- και λίγο πριν από τη συμπαθή τάξη των "ζητιάνων"!- ο "προλετάριος", ο άνθρωπος που "δεν έχει που την κεφαλή κλίνει", ο ακτήμων, εκείνος που δεν έχει παρά μόνον το κορμί του, για να ζήσει.
Μ' άλλα λόγια, στη λεγόμενη "χριστιανική Δύση", το ρόλο της "αριστερά του Κυρίου" ή, ας πούμε, της "οργής Θεού, φωνής λαού", ιστορικα την ανέλαβαν...τα "αριστερά έδρανα του κοινοβουλίου". Ο προσανατολισμός αυτός βέβαια γίνεται, παρατηρώντας το "κοινοβούλιο", από την έδρα του ...Κυρίου!
Μέχρι και σήμερα λοιπόν γνωρίσαμε την πολιτική Αριστερά, στο ρόλο διαχειριστή και μελετητή της φτώχειας. Πλέον χρειαζόμαστε ως ανθρωπότητα, την Αριστερά, που θα επιδιώξει την κατάργηση ...των Κυρίων. Αυτοί ήδη πλεονάζουν και στους ουρανούς...(Κάτι που συμβάλλει, ηθικά, να χωριζόμαστε σε πλούσιους και φτωχούς! ). Τι χρειαζόμαστε έστω και έναν γήινο; Χρειαζόμαστε μία ανθρωπότητα απόλυτα χειραφετημένων ανθρώπων. Εκείνοι θα είναι πράγματι "αριστεροί", επειδή ακριβώς θα έχουν το σθένος να αρνούνται ρόλους, που έχουν πάντα τη τάση να διαφοροποιούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
parafernalia

εκτος των αλλων ναι,

" Ότι δεν έφυγε απ' τη Βουλή; Ότι νομιμοποιεί με την παρουσία της το Μνημόνιο που καταψηφίζει;"
και οπως διαβασες στο αρχικο κειμενο γιατι δεν ενωθηκε με τον κοσμο.
Και οχι μονο εγκαλειται αλλα καταγγελεται εννοειται.
Οχι απο εμενα φυσικα θα ηταν γελειο, το κειμενο το εγραψα με βαση μια απεικονιση του κοσμου
που ειδα / συζητησα στη πλατεια συνταγματος.
Κοσμος που ηταν οργισμενος λογω των οσων εχουν ζησει μεχρι σημερα και οσων αναμενουν την επομενη μερα.
Δεν γνωριζω τι σοι ψηφοφοροι ηταν αυτοι, εκεινο ομως που ειδα ηταν η γνησια αγωνια που εκφραζοταν στα ματια τους.

Το οτι η αριστερα θα ανεβει ποσοστιαια στις εκλογες δεν μου λεει κατι.
Ο κοσμος σε επικροτει γιατι αυτο θα το μετατρεψεις σε κατι υπερ του οχι για να γινεις εσυ τσιφτης και να πουλας μουρη στα εδρανα της βουλης.
Γιατι τελικως προκειται για ενα μυθο ο ψηφος στην αριστερα, εκ του αποτελεσματος δειχνει οτι δεν μπορει να ανταποκριθει.
Παρολα αυτα εγω ειμαι υπερ του να ψηφιστει η αριστερα, μονο και μονο για να αποκαλυφτεί στη πραξη πια η προδοτικη και ανεπαρκης στασης της.
Μακαρι να παρει ενα 40% το ΚΚΕ, να γινει κυβερνηση, και να ερθει το ΚΚΕ να μας βαζει νεους φορους....
Ετσι για να γελασουν και οι πεθαμενοι....


Το πακετο ΠΑΣΟΚ - ΝΔ ειναι εκτος θεματος, αν σε ενδιαφερει, το συζηταμε σε νεο θεμα.

Δώστε μου ΜΙΑ πρόταση ρε παιδιά που να συντάσει τις προοδευτικές δυνάμεις του τόπου χωρίς να ακροβατεί στον φτηνό λαικισμό και ταυτόχρονα να εγγυάται την Ευρωπαική προοπτική της Ελλάδας.Μια ρε γαμωτο!


οπα μισο λεπτο,
για ποια ευρωπιακη προοπτικη μιλας?
να ξερουμε και τι ζηταμε, γιατι αν μιλας για μια ευρωπαικη προοπτικη, αυτης της αδειας τσεπης και της πεινας,
(αυτο τουλαχιστον υπαρχει σημερα) ευχαριστω δεν θα παρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... της Ευρωπαικής προοπτικής της χώρας ....

:redface:: Φίλε μου καλέ, ο σημερινός Ευρωπαίος Πολίτης, και βασικά οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι, πρωτίστως θα πρέπει, κατά τη γνώμη της μετριότητάς μου, να επιλέξουν ποια προοπτική θέλουν, και για την Ευρώπη και για τη χώρα τους, αλλά και για τον Πλανήτη. Και εξ αντικειμένου, τόσο "σφαιρική" οπτική μπορεί να έχει μόνον ένα "μη συντηρητικό" βλέμμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γιατί είναι αυτό πρόβλημα της αριστεράς,το πως δηλαδή φτιάχνει ο καθένας μέσα του τη δική του αριστερά και όχι το γεγονός ότι δεν έχει σαφής πολιτικές προτάσεις; Δεν είδα καμία ουσιαστική αντιπρόταση της Αριστεράς που να μην αιθεροβατεί σε ότι αφορά το Μνημόνιο.Αντίδραση για την αντίδραση ,λαικισμός στο φουλ (χθές είδα εδώ στο γιου κει την Λιάνα πάλι να έχει πιάσει εργολαβικά όλα τα Βρετανικά ΜΜΕ και να μη με πείθει καθόλου) και ότι τσιμπήσουμε από την κουρασμένη εργατική τάξη.

Ἡ ἀριστερά, ὅσο δὲ δέχεται νὰ προσχωρήσῃ στὸ ΠΑΣΟΚ, ζῇ ἀπὸ αὐτὸν τὸ λαϊκισμό. Ἀλλιῶς δὲν μπορεῖ νὰ ὑπάρχῃ. Ὅσοι ἀριστεροὶ θέλησαν νὰ γίνουν ῥεαλιστὲς, προσεχώρησαν στὸ ΠΑΣΟΚ (βλέπε Ἀνδρουλάκης, Μπίστης, Δαμανάκη κλπ). Ἁπλούστατα τὰ ὑπόλοιπα κόμματα τῆς ἀριστερᾶς δὲν εἶναι κόμματα ἐξουσίας καὶ μποροῦν ἐκ τοῦ ἀσφαλοῦς νὰ κάνουν πολιτικὰ παιχνίδια. Τὸ ΠΑΣΟΚ ποὺ εἶναι κόμμα ἐξουσίας, προφανῶς καὶ πλέον δὲν μπορεῖ νὰ κάνῃ λαϊκισμὸ ὅπως στὸ παρελθὸν καὶ γι' αὐτὸ πηγαίνει στὸ ἄλλο ἄκρο τροφοδοτῶντας ἐκλογικὰ τὰ ἄλλα κόμματα τῆς ἀριστερᾶς.


Πείτε μου μια σωστή πολιτική προτάση της Αριστεράς σε ότι αφορά το Μνημόνιο.Δηλαδή τι μας προτείνουν ; Στο όνομα του λαικισμού και της εκ του ασφαλούς αντίδρασης μου το παίζουν σωτήρες.Ως βαθύτατα προοδευτικός άνθρωπος που βλέπει την Ελλάδα μέσα στο σκληρό πυρήνα της Ε.Ε και του Ευρωπαισμού και ως παραδοσιακός ψηφοφόρος της Αριστεράς , έχω απογοητευτεί οικτρά από την αδυναμία των προοδευτικών δυνάμεων της Ελλάδας. Δώστε μου ΜΙΑ πρόταση ρε παιδιά που να συντάσει τις προοδευτικές δυνάμεις του τόπου χωρίς να ακροβατεί στον φτηνό λαικισμό και ταυτόχρονα να εγγυάται την Ευρωπαική προοπτική της Ελλάδας.Μια ρε γαμωτο!

Λὲς ὅτι εἶσαι ὀπαδὸς τῆς Εὐρωπαϊκῆς προοπτικῆς τῆς Ἑλλάδος καὶ ταυτοχρόνως ψηφοφόρος τῆς ἀριστερᾶς. Εἶμαι σίγουρος ὅτι αὐτὴ ἡ ἀριστερὰ στὴν ὁποῖα ἀναφέρεσαι εἶναι ὁ εὐρύτερος χῶρος τοῦ Συνασπισμοῦ. Πές μου ἐσὺ εἰλικρινά· αὐτοὶ οἱ ἄνθρωποι οἱ ὁποῖοι ἀνήκουν σὲ αὐτὸν τὸ χῶρο, πῶς θὰ ἐπιζήσουν πολιτικὰ ἂν γίνουν εὐρωπαϊστὲς σκληροὶ ἰδίως σὲ μιὰ περίοδο ποὺ ἡ «Εὐρώπη τῶν λαῶν» ποὺ ὁραματίζονταν, μοιάζει ἁπλῶς ἕνα ἀστεῖο. Πῶς θὰ συμπαραταχθοῦν μὲ τοὺς ἄκαμπτους Εὐρωπαίους οἱ ὁποῖοι ζητοῦν ὅλο καὶ περισσότερο αἷμα γιὰ τὴν παραμονὴ τῆς Ἑλλάδος στὸ εὐρώ;

Μὴ σοῦ διαφεύγῃ ὅτι ὁ Ἀ. Παπανδρέου, δηλωμένος ἀριστερός, προκειμένου νὰ ἀναρριχηθῇ στὴν πρωθυπουργία, χρησιμοποίησε ἀντιευρωπαϊκὰ συνθήματα. Ἐκείνη τὴν περίοδο οἱ Ἕλληνες ἦσαν ἐξοργισμένοι ἀπὸ τὴν Ε.Ε. καὶ τὸ ΝΑΤΟ λόγῳ τοῦ θέματος τῆς Κύπρου ἀλλὰ καὶ λόγῳ τῆς αὐξημένης ἐπιρροῆς τῆς ἀριστερᾶς. Ὅταν ἄρχισαν νὰ εἰσρέουν τὰ χρήματα ἀπὸ τὴν Ε.Ε. καὶ ὁ Ἀνδρέας ἄρχιζε τὶς κωλοτοῦμπες, κανένας σχεδὸν δὲν εἶχε πρόβλημα μὲ τὴν Ε.Ε. Μόνο τὸ ΚΚΕ συνέχισε τὴν ἴδια κασέτα, ἀδρανοποιημένο ὅμως πιά.


Ο Κουβέλης τελικά τι έκανε ; Καταψήφισε τη δανειακή σύμβαση και αν ναι με τι σκεπτικό ; Έχει πιάσει ένα άλφα momentum αυτή τη στιγμή στην Ελληνική κοινωνία και ταυτόχρονα φαίνεται να μπορεί να συσπειρώνει σχετικά καλά τον προοδευτικό χώρο της Ελλάδας ,αλλά με ποιά αντιπρόταση σε ότι αφορά φλέγοντα πολιτικά ζητήματα ; Θέλω πολιτικές και προτάσεις που να πείθουν, να εξασφαλίζουν την συσπείρωση του προοδευτισμού και της Ευρωπαικής προοπτικής της χώρας χωρίς να αιθεροβατούν πατώντας στον κάθε πονεμένο και λαικίζοντας σα την Ελένη Λουκά.

Ὁ Φ. Κουβέλης εἶναι προφανὲς ὅτι σῴζει τὸ ΠΑΣΟΚ μὲ τὸ κόμμα ποὺ ἵδρυσε. Ἐπειδὴ τὸ ΣΥΡΙΖΑ λόγῳ καὶ τοῦ Τσίπρα ἀλλὰ καὶ τῆς περιῤῥέουσας κατάστασης ἔγινε πολὺ ἀντιευρωπαϊκό, ἀνέλαβε ὁ Κουβέλης νὰ προστατεύσῃ τὶς Πασοκικὲς δυνάμεις ἀπὸ τὴν ὁλοκληρωτικὴ καταστροφὴ ὥστε ὁ πασοκισμὸς νὰ μείνῃ ζωντανὸς στὴν Ἑλλάδα τώρα ποὺ τὸ ΠΑΣΟΚ δὲν ἔχει τὴ δυνατότητα νὰ λαϊκίσῃ. Ἂν δεχόταν νὰ συμπαραταχθῇ μὲ τὸ ΠΑΣΟΚ, τότε θὰ αὐτοκτονοῦσε καὶ αὐτὸς καὶ ὅλες αὐτὲς οἱ πολιτικὲς δυνάμεις.

Τὸ θέμα λοιπὸν εἶναι ὅτι ἡ ἀριστερὰ εἶναι ἡ δύναμη ἡ ὁποῖα κατάφερε νὰ μπῇ ἡ Ἑλλάδα ὑπὸ τριπλὴ κηδεμονία καὶ νὰ ἐλαχιστοποιήσῃ τὶς ὅποιες ἀντιδράσεις τοῦ λαοῦ οἱ ὁποῖες θὰ ἦταν πολλαπλάσιες σὲ περίπτωση ποὺ αὐτὸν τὸ ῥόλο ἀναλάμβανε μιὰ δεξιὰ κυβέρνηση. Οἱ προβοκάτσιες, οἱ ἀγκιτάτσιες καὶ οἱ πάσης φύσεως πολιτικὲς μεταμορφώσεις, εἶναι ἱκανότητες τὶς ὁποῖες οἱ ἀριστεροὶ κατέχουν σὲ πολὺ μεγαλύτερο βαθμὸ ἀπὸ τοὺς δεξιούς. Δυστυχῶς, ὅσο στὴν Ἑλλάδα εἶναι ἰσχυρὴ ἡ ἐπιρροὴ τῆς αῤιστερᾶς καὶ ὅλα αὐτὰ τὰ κόμματα συμπεριλαμβανομένου τοῦ ΠΑΣΟΚ μαζεύουν πάνω ἀπὸ 40% (καὶ οἱ τωρινὲς δημοσκοπήσεις αὐτὸ δείχνουν, ἄσχετα ἂν τὸ ΠΑΣΟΚ δείχνει νὰ ἔχῃ καταῤῥεύσει), ἡ Ἑλλάδα δὲν πρόκειται νὰ δῇ ἄσπρη μέρα ἢ τουλάχιστον ἡ Ἑλλάδα τὴν ὁποῖα ἐγὼ ὀνειρεύομαι. Ἀνεξάρτητη, πατριωτική καὶ κοινωνικὰ δίκαιη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Η αντιπρόταση στην Ε.Ε ''της φτώχιας και την πείνας'' ποιά είναι ; H γειτονική Β.Αφρική της απολυταρχίας , η κοντινή Ασία των φτηνών εργατικών χεριών ή η ''ειρηνική'' Μέση Ανατολή ; Ας προτιμήσω την Ευρώπη της ''φτώχειας και πείνας'' μιας και αυτό το πλαίσιο κληροδοτήθηκε από τα χρόνια αισχρής οικονομικής διαχείρισης,ανελέητου νεποτισμού ,άκρατης φοροδιαφυγής και βολέματος αλλά Ελληνικά στη σύγχρονη Ελλάδα.Αλλά θα μου πείτε η Ευρώπη και οι Ευρωπαίοι φταίνε για το χάλι της Ελλάδας...Ναι λογικό.

Δε με ενδιαφέρει η οπτική του καθενός για το τι σημαίνει Ευρώπη και αναλύσεις επι αναλύσεων πάνω σε αυτό με το συγχωροχάρτι στις άκυρες πολιτικές της Ελλάδας αλλά η συσπείρωση της Αριστεράς με πολιτική επιχειρηματολογία που θα εισαγάγει μια Ελλάδα δυνατή ,εύρωστη και αναπτυγμένη στους κόλπους της Ευρωπαικής οικογένειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... Ἀνεξάρτητη, πατριωτική καὶ κοινωνικὰ δίκαιη.

:redface:: Μ' όλο το σεβασμό ενός διαφωνούντος, θα σου ζητούσα να ρίξεις λίγο από το φως σου στις παραπάνω έγχρωμες έννοιες!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η αντιπρόταση στην Ε.Ε ''της φτώχιας και την πείνας'' ποιά είναι ; H γειτονική Β.Αφρική της απολυταρχίας , η κοντινή Ασία των φτηνών εργατικών χεριών ή η ''ειρηνική'' Μέση Ανατολή ; Ας προτιμήσω την Ευρώπη της ''φτώχειας και πείνας'' μιας και αυτό το πλαίσιο κληροδοτήθηκε από τα χρόνια αισχρής οικονομικής διαχείρισης,ανελέητου νεποτισμού ,άκρατης φοροδιαφυγής και βολέματος αλλά Ελληνικά στη σύγχρονη Ελλάδα.Αλλά θα μου πείτε η Ευρώπη και οι Ευρωπαίοι φταίνε για το χάλι της Ελλάδας...Ναι λογικό.

Δε με ενδιαφέρει η οπτική του καθενός για το τι σημαίνει Ευρώπη και αναλύσεις επι αναλύσεων πάνω σε αυτό με το συγχωροχάρτι στις άκυρες πολιτικές της Ελλάδας αλλά η συσπείρωση της Αριστεράς με πολιτική επιχειρηματολογία που θα εισαγάγει μια Ελλάδα δυνατή ,εύρωστη και αναπτυγμένη στους κόλπους της Ευρωπαικής οικογένειας.

Συγγνώμη γιὰ τὴν παρέμβαση. Νόμιζα ὅτι εἶχες διάθεση γιὰ συζήτηση. Δὲ θὰ τὸ ξανακάνω.

Μία μόνο παρατήρηση: Ἡ ἀριστερὰ δὲ γίνεται ποτὲ νὰ ἑνωθῇ γιατὶ ἐκ τῆς φύσεως τῆς ἰδεολογίας της εἶναι δύναμη διασπαστική. Εἶναι σὰν τὸν Προτεσταντισμό ὁ ὁποῖος χωρίζεται σὲ ἄπειρες παραφυάδες οἱ ὁποῖες ἀποστρέφονται τὴ συγκεντρωτικὴ δομὴ τοῦ Παπισμοῦ καὶ τείνουν συνεχῶς στὴ διάσπαση. Λειτουργοῦν ὄχι ὡς ἑνιαῖο σχῆμα ἀλλὰ ὑπάρχει ἡ κοινὴ ἰδεολογία ποὺ τοὺς ἑνώνει σὲ κάθε περίπτωση ὁπότε, ἂν καὶ διασπάσμένες, λειτουργοῦν σὰν ἕνα ἑνιαῖο σύνολο.



:redface:: Μ' όλο το σεβασμό ενός διαφωνούντος, θα σου ζητούσα να ρίξεις λίγο από το φως σου στις παραπάνω έγχρωμες έννοιες!:redface:

Πατριωτική: Μιὰ χώρα τὴν ὁποῖα οἱ πολίτες της δὲ θὰ νιώθουν ντροπὴ νὰ τὴν ὑπηρετοῦν ἐπειδὴ κάποιοι ἀπατεῶνες τὴν ἔχουν λεηλατήσει.

Κοινωνικὰ δίκαιη: Μιὰ χώρα ποὺ δὲ θὰ κυριαρχοῦν οἱ πάσης φύσεως συντεχνίες οἱ ὁποῖες ἀνάλογα μὲ τὴν πολιτική τους ἐπιῤῥοὴ ἐξασφαλίζουν σκανδαλώδη προνόμια γιὰ τὰ μέλη τους ἀδιαφορῶντας γιὰ τὴν ὑπόλοιπη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...




Πατριωτική: Μιὰ χώρα τὴν ὁποῖα οἱ πολίτες της δὲ θὰ νιώθουν ντροπὴ νὰ τὴν ὑπηρετοῦν ἐπειδὴ κάποιοι ἀπατεῶνες τὴν ἔχουν λεηλατήσει.

...

Δλδ, αυτούς που κατέχουν τα "600 δις € στο Εξωτερικό", δεν τους θεωρείς πατριώτες;
Κοινωνικὰ δίκαιη: Μιὰ χώρα ποὺ δὲ θὰ κυριαρχοῦν οἱ πάσης φύσεως συντεχνίες οἱ ὁποῖες ἀνάλογα μὲ τὴν πολιτική τους ἐπιῤῥοὴ ἐξασφαλίζουν σκανδαλώδη προνόμια γιὰ τὰ μέλη τους ἀδιαφορῶντας γιὰ τὴν ὑπόλοιπη κοινωνία.

Δύο θεμελιακές, βασικές "συντεχνίες", που συνθέτουν την κοινωνία μας( και όχι μόνον! ) είναι οι Μισθωτοί(εργαζόμενοι) και οι Εκμισθωτές(Εργοδότες). Πως λοιπόν μπορεί να υπάρξει μία τέτοια χώρα "κοινωνικά δίκαιη"; Πως δλδ να καταργηθεί η "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", φίλε μου πολύτιμε;:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δλδ, αυτούς που κατέχουν τα "600 δις € στο Εξωτερικό", δεν τους θεωρείς πατριώτες;

Ὅποιος προτιμᾷ νὰ ἱκανοποιήσῃ τὸ δικό του συμφέρον ἀδιαφορῶντας γιὰ τὸ συμφέρον τῆς χώρας, προφανῶς καὶ δὲ νιώθει ὁ ἴδιος πατριώτης. Ἡ κάθε περίπτωση πάντως εἶναι διαφορετική.


Δύο θεμελιακές, βασικές "συντεχνίες", που συνθέτουν την κοινωνία μας( και όχι μόνον! ) είναι οι Μισθωτοί(εργαζόμενοι) και οι Εκμισθωτές(Εργοδότες). Πως λοιπόν μπορεί να υπάρξει μία τέτοια χώρα "κοινωνικά δίκαιη"; Πως δλδ να καταργηθεί η "εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", φίλε μου πολύτιμε;:redface::redface::redface:

Νομίζω ὅτι βλέπεις ἀρκετὰ ἁπλουστευτικὰ τὰ πράγματα. Δὲ μπορῶ νὰ υἱοθετήσω μιὰ μαρξιστικὴ λογική. Ὅσο ἀπεχθὲς μοῦ εἶναι τὸ σύνθημα «νόμος εἶναι τὸ δίκιο τοῦ ἐργάτη», τόσο μοῦ προκαλεῖ ἀποστροφὴ ἡ ταύτιση τῆς «ἀνταγωνιστικότητας» μὲ τὸ χαμηλὸ μισθό. Τὸ θέμα πιστεύω ὅτι βρίσκεται στὴν κατεύθυνση καὶ στὸ ὅραμα τὸ ὁποῖο υἱοθετεῖ μιὰ κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.


Τὸ θέμα λοιπὸν εἶναι ὅτι ἡ ἀριστερὰ εἶναι ἡ δύναμη ἡ ὁποῖα κατάφερε νὰ μπῇ ἡ Ἑλλάδα ὑπὸ τριπλὴ κηδεμονία καὶ νὰ ἐλαχιστοποιήσῃ τὶς ὅποιες ἀντιδράσεις τοῦ λαοῦ οἱ ὁποῖες θὰ ἦταν πολλαπλάσιες σὲ περίπτωση ποὺ αὐτὸν τὸ ῥόλο ἀναλάμβανε μιὰ δεξιὰ κυβέρνηση. Οἱ προβοκάτσιες, οἱ ἀγκιτάτσιες καὶ οἱ πάσης φύσεως πολιτικὲς μεταμορφώσεις, εἶναι ἱκανότητες τὶς ὁποῖες οἱ ἀριστεροὶ κατέχουν σὲ πολὺ μεγαλύτερο βαθμὸ ἀπὸ τοὺς δεξιούς. Δυστυχῶς, ὅσο στὴν Ἑλλάδα εἶναι ἰσχυρὴ ἡ ἐπιρροὴ τῆς αῤιστερᾶς καὶ ὅλα αὐτὰ τὰ κόμματα συμπεριλαμβανομένου τοῦ ΠΑΣΟΚ μαζεύουν πάνω ἀπὸ 40% (καὶ οἱ τωρινὲς δημοσκοπήσεις αὐτὸ δείχνουν, ἄσχετα ἂν τὸ ΠΑΣΟΚ δείχνει νὰ ἔχῃ καταῤῥεύσει), ἡ Ἑλλάδα δὲν πρόκειται νὰ δῇ ἄσπρη μέρα ἢ τουλάχιστον ἡ Ἑλλάδα τὴν ὁποῖα ἐγὼ ὀνειρεύομαι. Ἀνεξάρτητη, πατριωτική καὶ κοινωνικὰ δίκαιη.

Να χαρείς, η όποια κριτική ασκήται στην Αριστερά από εμένα έχει να κάνει με το γεγονός ότι σήμερα αυτή δε πείθει ούτε σε επίπεδο πολιτικό ούτε σε επίπεδο επιχειρηματολογίας.Άσε τα περί τριπλής κηδεμονίας στην άκρη γιατί είδαμε και το λάκισμα του Αντωνάκη με την υπερψήφιση του Μνημόνιου ή τον Κωστάκη παρέα με τους παρατρεχάμενους του να μας κρύβουν συστηματικά τα νούμερα.Δε με ενδιαφέρουν οι μικροκαμματικές φτηνές κριτικές για τον Σύριζα ,ΚΚΕ, ΔΗΜΑΡ και όλο το πακέτο της παθογένειας του κολλημένου μικροκαμματισμού ,εκείνο που εγώ ως προοδευτικός άνθρωπος θέλω είναι να δω μια Αριστερά να πείθει σε ότι αφορά τις αντιπροτάσεις στο Μνημόνιο.Μια Αριστερά που θα πατάει στα πόδια της χωρίς να λαικίζει ή να δίνει πάτημα στα φασιστοειδή του ΛΑΟΣ και τους δεξιούς που κάνουν γαργάρα την αντιμνημονιακή τους ρητορική όταν την ενδεκάτη ώρα μου σφυράνε κλέφτικα.

Να το κάνω τι όταν 3-4 κόμματα της Αριστεράς και του ευρύτερου προοδευτικού χώρου μου συσπειρώνουν το 40% του εκλογικού σώματος και δε μου έχουν ούτε μια worthwhile αντιπρόταση σε ότι αφορά το Μνημόνιο ; Αν ήθελα την Ελλάδα της φτήνιας,του άκρατου φαρισαικού συντηριτισμού και της αισχρής πατριδοκαπηλείας θα ψήφιζα και δεξιά για το γαμώτο.

Η Ελλάδα που ονειρεύομαι εγώ είναι η προοδευτική,συσπειρωμένη (σε σωστές βάσεις) ,πάντα μέσα στην Ευρωπαική οικογένεια που θα χτυπάει κατα κράτος τις παθογένειες της πατριδοκαπηλείας,συντηριτισμού,νεποτισμού,της νοοτροπίας βολέματος και ''λίγων και καλών''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.



Τὸ ΠΑΣΟΚ ποὺ εἶναι κόμμα ἐξουσίας


μπα σε καλο σου,
μεσα σε χαλεπους καιρους με εκανες και χαμογελασα.....
ενδιαφερον εχουν αυτες οι ρετρο διαδρομες σου.... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...


Νομίζω ὅτι βλέπεις ἀρκετὰ ἁπλουστευτικὰ τὰ πράγματα. ...

:D: Υπεκφεύγεις αφοριστικά;

...Δὲ μπορῶ νὰ υἱοθετήσω μιὰ μαρξιστικὴ λογική....

:redface:: Κυρίως προτάσσω, μία χριστιανική ηθική!
...Ὅσο ἀπεχθὲς μοῦ εἶναι τὸ σύνθημα «νόμος εἶναι τὸ δίκιο τοῦ ἐργάτη»...

:P: Ποιος νόμος δεν σου είναι απεχθής;

... Τὸ θέμα πιστεύω ὅτι βρίσκεται στὴν κατεύθυνση καὶ στὸ ὅραμα τὸ ὁποῖο υἱοθετεῖ μιὰ κοινωνία.

:redface:: Το ζήτημα όμως είναι, ότι ζούμε σε μία κοινωνία, όπου τα οράματα των μεν, είναι εφιαλτικά για τους δε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ξεπεραστε το λιγο αυτο με το ΚΚΕ που ερχεται στον καπιταλισμο και φερνει νεους φορους και νεα βασανα.
Ειναι αντιθετο σ αυτο το εκμεταλευτικο συστημα,δε θα παρει ποτε το 40% και δε θα κυβερνησει ποτε,ετσι οπως το εχετε στο μυαλο σας.
Και ουτε θελει,ουτε ψηφοθηρικα κηνυγα την καρεκλα.
Θα ηταν πολυ ευκολο να πει ψηφιστε με θα κανω αυτα.Αντιθετα ομως,τιμα εξυμνει και παλευει για το σοσιαλισμο.
Και μη μου πειτε για κονσερβες σταλιν και την κορη της παπαρηγα,οσα δεν φτανει η αλεπου..τα κανει αντικομμουνισμο.
Εν παση περιπτωση,πλιζ πειτε μου λιγο παλι γιατι θεωρειται το ΚΚΕ αριστερο κομμα,ενω δεν ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Ξεπεραστε το λιγο αυτο με το ΚΚΕ που ερχεται στον καπιταλισμο και φερνει νεους φορους και νεα βασανα.
Ειναι αντιθετο σ αυτο το εκμεταλευτικο συστημα,δε θα παρει ποτε το 40% και δε θα κυβερνησει ποτε,ετσι οπως το εχετε στο μυαλο σας.
Και ουτε θελει,ουτε ψηφοθηρικα κηνυγα την καρεκλα.
Θα ηταν πολυ ευκολο να πει ψηφιστε με θα κανω αυτα.Αντιθετα ομως,τιμα εξυμνει και παλευει για το σοσιαλισμο.
Και μη μου πειτε για κονσερβες σταλιν και την κορη της παπαρηγα,οσα δεν φτανει η αλεπου..τα κανει αντικομμουνισμο.
Εν παση περιπτωση,πλιζ πειτε μου λιγο παλι γιατι θεωρειται το ΚΚΕ αριστερο κομμα,ενω δεν ειναι.


να σου πω βεβαια, ειναι ηλιου φαεινότερο αλλωστε.
Καταρχην η ιστορια ολων ειναι γνωστη, δεν χρειαζεται να τα ξανασκαλιζουμε.
Οχι αυτη η κολωνια με την κορη της παπαρηγα δεν με αφορα.
Μαλιστα εγω θα σου πω οτι καλα κανει η παπαρηγα και την στελνει σε ιδιωτικο, ετσι κανει κεφι και το
κανει, δεν βλεπω το λογο να δωσει λογαριασμο στο καθε εξυπνακια.

Στο δια ταυτα, δεν ξερω αν το ΚΚΕ γινει ποτε κυβερνηση (αν θυμασαι εχει γινει κυβερνηση εστω για λιγο, ελπιζω αυτο να μην το διεγραψες....) και δεν με αφορα κιολας.
Στην κοινοβουλευτικη δημοκρατια οταν γινεσαι κυβερνηση, γινεσαι για να καναλιζαρεις το λαο οπως γινεται εδω και δυο χρονια.
Αλλο ειναι το ποιντ μου και εγραψα το κειμενο.

Η ιστορια του ΚΚΕ αν την γνωριζεις οποτε κληθηκε να παιξει ενα ρολο, αυτος ηταν να αναχαιτησει οποιαδηποτε κινηματικη διαδικασια.
Απο την βαρκιζα μεχρι σημερα.
Και για να ειμαι ακριβης οχι μονο το ΚΚΕ αλλα και ο Συριζα σημερα με διαφορετικο τροπο, αλλα με ιδιο αποτελεσμα.


Εδω και δυο χρονια εχουμε την πιο φοβερη επιθεση απο την μεταπολιτευση και μετα οπως γνωριζεις.
Εχουμε φτασει σε οριακο σημειο σχεδον ολη η κοινωνια.
Οι νεοι που βγαινουν στην αγορα εργασιας καταδικαζονται να φυτοζωουν με 500 ευρω κατι που σημαινει
δεν θα ειναι ανεξαρτητοι, δεν θα μπορουν να ονειρευτουν αλλα και να κανουν σχεδια για το αυριο τους.

Εδω και δυο χρονια διεξαγεται ενας ανελεητος πολεμος χωρις ελεος και καθε περιοδος που περναει ανοιγει και μια νεα επιθεση.
Η αριστερα στο συνολο της, συνεχιζει να σφυραει αδιαφορα οπως κανει εδω και δεκαετιες.
Το παιζει η ασχετη και η περαστικη.
Συνεχιζει οπως εδω και χρονια την καταγγελιολογια και τις αγορευσεις στη βουλη, και στο τελος απλα ψηφιζει....ΟΧΙ.
Ξερεις οταν εισαι σε ενα τραπεζι με μια παρεα, εισαι μερος της παρεας.
Αν η παρεα αποφασισει να πας σε σκυλαδικο ενω εσυ ακους ροκ και δεν θελεις να χαλασεις την παρεα
θα πας στο σκυλαδικο, και στο τελος παιζει και να γινεις σκυλου :D

Στη βουλη η αριστερα εχει καθησει στη παρεα, υπογραφουν την μη επιβιωση μας τα κυβερνητικα κομματα,
και η αριστερα σηκωνει τους ωμους στο τελος διαφωνώντας.
Εκανε με ενα τροπο το καθηκον της. Διαφωνησε.

Ξερεις ποιο ειναι το κουμπι της αλεξαινας?
οτι αυτο τελικα περναει, η φτωχοποιηση ερχεται, οι αστεγοι πληθαινουν και αυτο παει ολοενα και χειροτερα.
Ποιος ο ρολος της αριστερας αραγε, οταν θα ειμαστε τελειωμενοι?
Να υπερασπισεις τι ακριβως οταν θα τα εχεις χασει ολα?
Ποιος εργατη θα υπερασπισει? τον εξαθλιωμενο? αυτον πουθα ειναι πληρως υποδουλωμενο?
Δεν καταλαβαινεις οτι τοτε δεν θα υπαρχει καν πεδιο συζητησης?
Οτι θα πρεπει να αλλαξεις τσιτατα?
Οτι θα πρεπει να λες υπερ της υπερασπισης του δουλοπαροικου και οχι του εργαζομενου?
Οτι αν φτασουμε τα 500 ευρω να ειναι καλος μισθος, αυτος θα ειναι ενας εξαθλιωμενος ανθρωπος
που δεν θα εχει καν δυναμη για να σε ακουσει?



ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ

ειδες, βαζω πιασαρικους τιτλους για να συνεννοηθουμε..... :clapup:
Ο κοσμος δινει εμπιστοσυνη στην αριστερα, την πριμοδοτει αυτο ειναι αληθεια.
Εστω και ετσι οι κοιμωμενοι αρχιζαν να ανοιγουν τα ματια τους.
Η πλειοψηφια ομως θα συνεχισει να λειτουργει με το τηλεκοντρολ ας μην γελιομαστε, παντα ετσι ηταν και θα ειναι.
Ενα αλλο κομματι ομως ειναι ενεργο, και το βλεπουμε τις κυριακες στις πλατειες.
Για αυτο το κομματι λοιπον συζηταμε, το ενεργο.
Που εχει το βλεμα του την βουλη και την κοιταει απεξω.
Σκεπτεται τι κανουν οι απο μεσα, ενα παζαρι για αυτον, αυτο κανουν.

Δεν εχει δικαιωμα η αριστερα να συζηταει με αυτο τον κοσμο,
εχει υποχρεωση να καταγγειλει ολους τους μνημονιακους και να αποχωρησει απο την παρεα.
Η θεση της ειναι εξω μαζι με τον κοσμο, και οχι να νομιμοποιει με την παρουσια της τους μνημονιακους.
Ξερεις τι αντικτυπο πολιτικο και κοινωνικο θα ειχε αν μενανε μονοι τους ολοι αυτοι?
να ψηφιζουν ολοι ΝΑΙ?
Η μηπως μένοντας μεσα αλλαξατε ποτε κανενα συσχετισμο?
Και δεν θα περναγε καποιο μνημονιο?
Οχι φυσικα μονο προσθετετε συναίνεση και νομιμοποιηση και τιποτα αλλο.
Και ο κοσμος θα ασθανονταν αλλιως αλλα και οι υπολοιποι θα ηταν πιο στριμωγμενοι με βαση οτι θα ηταν απομονωμενοι.
Ειναι σαν να λεμε το παιχνιδι πολυ πιο σικε....
Αλλα δυστυχως πρεπει να το εχει η κουτρα σου να κατεβαζεις ψειρες


Τελος οσον αφορα το κατακερματισμο.
Ποιος σου ειπε οτι υπαρχει η πολυτελεια να υπαρχει αυτος ο κατακερματισμος?
Θα μου πεις η παλια αποπειρα πυο ειχε γινει ειχε παει στραφι.
Ναι σαφως γιατι υπηρχαν λαθως στοχοι.
Και επιπλεον υπηρχε πολυτελεια για πειραματισμους.
Σημερα μας τελειωσε.
Δεν υπαρχει χρονος για ξοδεμα.
Ειτε η αριστερα θα παιξει ενα ρολο σημερα καταλυτικο για να σταματησει αυτη την κατρακυλα,
ειτε ο λογος υπαρξης της θα ειναι δια παντος διακοσμητικος.
Να μαζετουν οι αντιμνημονιακες δυναμεις, αυτο πρεπει να γινει.
Το αν θα φυγουμε απο την Ε.Ε. ειναι το τελευταιο, το πρωτευων ειναι να σταματησει η φτωχοποιηση
και να σταματησουμε να πληρωνουμε ληστρικα επιτοκια.
Δηλαδη για το ΚΚΕ το κομβικο ειναι να υπερασπιστει τους εργαζομενους η να φυγουμε απο την Ε.Ε.?
η το ενα περναει απο το αλλο?

Και τελος,
μπορεις να μου πεις ποτε θα μπειτε στα ανακτορα?
Γιατι αυτη η κωλωνια παρατραβηξε,
και καλο το καλαμπουρι 40 χρονια τωρα, την κουτσοβγαζαμε με κανα μεροκαματακι,
τωρα σωθηκαν ολα.
Ειτε αυτοι που ασχολουνται με τους εργαζομενους θα κανουν κατι ουσιας,
η αλλιως η ιστορια θα τους ξερασει τελειωτικα.


Και απο κει και περα ο καθενας αναλαμβανει για μια ακομα φορα τις ιστορικες του ευθυνες.
Ο ιστορικος του μελλοντος οπως κριτικαρει την βαρκιζα, ετσι και μετα απο 40 χρονια θα κριτικαρει και το μνημονιο,
και το τι εκανε η δεν εκανε ο καθενας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Η ιστορια του ΚΚΕ αν την γνωριζεις οποτε κληθηκε να παιξει ενα ρολο, αυτος ηταν να αναχαιτησει οποιαδηποτε κινηματικη διαδικασια.
...



Δηλαδη για το ΚΚΕ ...

:P:P:P...Επειδή έχω εντρυφήσει στην ιστορία του ΚΚΕ, αλλά και του παγκόσμιου σταλινικού κινήματος, τους παρομοιάζω με τις απαραίτητες μοιρολογήτρες, σ' ένα παραδοσιακό χωριάτικο μνημόσυνο... Να δείτε πως πίνουν τον καφέ, μετά τα δέοντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Νωεύς
αν και η ιστορια υπαρχει για να μας διδασκει το μελλον,
επι του παροντος εχει μεγαλο νοημα να δουμε αν θα αλλαξουν πορεια ολοι αυτοι οι μεγαλοσχημονες
σωτηρες των εργαζομενων....


Αλλιως θα ισχυει αυτο που ακουσα,
οτι ευτυχως που εχουμε τον ερωτα για να απελευθερωθουμε, γιατι αν περιμεναμε απο την αριστερα την κατσαμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top