[Χριστιανοί] Ταφή αγαπημένου σας άθεου προσώπου

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία απο ένα άλλο θέμα και απευθύνεται αποκλειστικά στους χριστιανούς του φόρουμ.
Έστω οτι ένα πολύ αγαπημένο και κοντινό σας πρόσωπο (έστω η μητέρα σας ή το παιδί σας) ήταν άθεο όσο ζούσε και είχε εκφράσει ρητά την επιθυμία να ταφεί πολιτικά ή να αποτρεφρωθεί (αν ήταν νόμιμο). Εσείς όμως σαν χριστιανοί πιστεύετε (αν δεν κάνω λάθος) οτι πρέπει να ταφεί χριστιανικά κάποιος ώστε να αναπαυθεί η ψυχή του.
Τι κάνετε; Ακολουθείτε την τελευταία επιθυμία του νεκρού ή αυτό που εσείς θεωρείτε ορθό βάσει της δικής σας θρησκείας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία απο ένα άλλο θέμα και απευθύνεται αποκλειστικά στους χριστιανούς του φόρουμ.
Έστω οτι ένα πολύ αγαπημένο και κοντινό σας πρόσωπο (έστω η μητέρα σας ή το παιδί σας) ήταν άθεο όσο ζούσε και είχε εκφράσει ρητά την επιθυμία να ταφεί πολιτικά ή να αποτρεφρωθεί (αν ήταν νόμιμο). Εσείς όμως σαν χριστιανοί πιστεύετε (αν δεν κάνω λάθος) οτι πρέπει να ταφεί χριστιανικά κάποιος ώστε να αναπαυθεί η ψυχή του.
Τι κάνετε; [highlight]Ακολουθείτε την τελευταία επιθυμία του νεκρού[/highlight] ή αυτό που εσείς θεωρείτε ορθό βάσει της δικής σας θρησκείας;
Αυτό που υπογράμμισα. ;)


Εγώ μπορεί μεν να πιστεύω (για τους Χ, Ψ λόγους) στο Χριστιανισμό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα το επιβάλλω στο κοντινό κι αγαπημένο μου πρόσωπο, που (ως άθεος/η) ζήτησε να ταφεί πολιτικά ή να αποτεφρωθεί. Γιατί για μένα, τον να τον θάψω "Χριστιανικά", ενώ δεν θέλει, το θεωρώ επίσης επιβολή της θρησκείας μου σ' ένα άτομο που δεν πιστεύει σ' αυτήν. Όπως ακριβώς δεν θα υποχρέωνα το πρόσωπο αυτό να συνεχίσει να είναι Χριστιανός (ή στην εκάστοτε θρησκεία στην οποία πιστεύω), έτσι ακριβώς δεν θα τον έθαβα με "Χριστιανικό" τρόπο. Για μένα και τα δύο θεωρούνται επιβολή της θρησκείας μου σε κάποιο άλλο πρόσωπο.

Και φυσικά η τελευταία επιθυμία είναι πάντα σεβαστή (εκτός αν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις του τύπου "θέλω να μάθω Κινέζικα" :P)


Και το θέμα μπορεί να επεκταθεί και πέραν των Χριστιανών. Δηλαδή αν κάποιος θα έθαβε ένα κοντινό κι αγαπημένο πρόσωπο σύμφωνα με τις παραδόσεις της θρησκείας του, ενώ το πρόσωπο αυτό είχε εκφράσει ότι δεν θέλει να θαφτεί έτσι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία απο ένα άλλο θέμα και απευθύνεται αποκλειστικά στους χριστιανούς του φόρουμ.
Έστω οτι ένα πολύ αγαπημένο και κοντινό σας πρόσωπο (έστω η μητέρα σας ή το παιδί σας) ήταν άθεο όσο ζούσε και είχε εκφράσει ρητά την επιθυμία να ταφεί πολιτικά ή να αποτρεφρωθεί (αν ήταν νόμιμο). Εσείς όμως σαν χριστιανοί πιστεύετε (αν δεν κάνω λάθος) οτι πρέπει να ταφεί χριστιανικά κάποιος ώστε να αναπαυθεί η ψυχή του.
Τι κάνετε; Ακολουθείτε την τελευταία επιθυμία του νεκρού ή αυτό που εσείς θεωρείτε ορθό βάσει της δικής σας θρησκείας;
Αυτό είναι αυτονόητο.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Κι εγώ εννοείται πως θα ακολουθούσα την τελευταία του επιθυμία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία απο ένα άλλο θέμα και απευθύνεται αποκλειστικά στους χριστιανούς του φόρουμ.
Έστω οτι ένα πολύ αγαπημένο και κοντινό σας πρόσωπο (έστω η μητέρα σας ή το παιδί σας) ήταν άθεο όσο ζούσε και είχε εκφράσει ρητά την επιθυμία να ταφεί πολιτικά ή να αποτρεφρωθεί (αν ήταν νόμιμο). Εσείς όμως σαν χριστιανοί πιστεύετε (αν δεν κάνω λάθος) οτι πρέπει να ταφεί χριστιανικά κάποιος ώστε να αναπαυθεί η ψυχή του.
Τι κάνετε; Ακολουθείτε την τελευταία επιθυμία του νεκρού ή αυτό που εσείς θεωρείτε ορθό βάσει της δικής σας θρησκείας;


Μισέλ ενοήτε ότι σέβεσε αυτό που θέλει και κάτι άλλο να ξέρεις ότι εγώ τουλάχιστον ότι και να ήθελε να επιλέξει γενικά στην ζωή του θα του το έδεινα, πρέπει να χερόμαστε που οι άλλοι έγουν γνώμη και επιλογή στην ζωή τους και ειμαι περίφανη για αυτούς που χωρίς να τους νοιάζει λένε και πιστέυουν τα θέλω τους άρα άν θέλει θα το έχει όπως θα τιμήσω και τις επιλογές του όσο ήταν έν ζωή;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία απο ένα άλλο θέμα και απευθύνεται αποκλειστικά στους χριστιανούς του φόρουμ.
Έστω οτι ένα πολύ αγαπημένο και κοντινό σας πρόσωπο (έστω η μητέρα σας ή το παιδί σας) ήταν άθεο όσο ζούσε και είχε εκφράσει ρητά την επιθυμία να ταφεί πολιτικά ή να αποτρεφρωθεί (αν ήταν νόμιμο). Εσείς όμως σαν χριστιανοί πιστεύετε (αν δεν κάνω λάθος) οτι πρέπει να ταφεί χριστιανικά κάποιος ώστε να αναπαυθεί η ψυχή του.
Τι κάνετε; Ακολουθείτε την τελευταία επιθυμία του νεκρού ή αυτό που εσείς θεωρείτε ορθό βάσει της δικής σας θρησκείας;
αυτο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
γιατί καλέ ρου(λε)μανάκιμ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Εγώ μένω με τις τύψεις ότι δεν έκανα αυτό που πίστευα σαν χριστιανη…εκείνος(η) σαν μη χριστιανός(η) δεν πιστεύει στην μετέπειτα ζωή…οπότε δεν θα έπρεπε καν να τον ενδιαφέρει το πώς θα θαφτεί…το πιστεύω του απλά πληγώνει τους γύρο χωρίς να κερδίζει τίποτα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ μένω με τις τύψεις ότι δεν έκανα αυτό που πίστευα σαν χριστιανη…εκείνος(η) σαν μη χριστιανός(η) δεν πιστεύει στην μετέπειτα ζωή…οπότε δεν θα έπρεπε καν να τον ενδιαφέρει το πώς θα θαφτεί…το πιστεύω του απλά πληγώνει τους γύρο χωρίς να κερδίζει τίποτα…

Προσωπικά ως άθεη θεωρώ το χριστιανισμό μια μεγάλη φάρσα οπότε ο,τι μπορώ να κάνω προσωπικά ώστε να σταματήσει να διαιωνίζεται θα το κάνω. Αυτό συνεπάγεται να μην παντρευτώ θρησκευτικά, να μην βαφτίσω το παιδί μου και να μην ταφώ χριστιανικά. Οπότε σαφώς και με ενδιαφέρει το πως θα με θάψουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Μισελ με τρομάζεις…:P
Μια φάρσα είναι η ζωή η ίδια …ο χριστιανισμός έρχεται τελευταίος στην δικιά μου λίστα με τις φάρσες της ζωης…

Εννοείτε ότι σκέπτομαι εντελώς εγωιστικά οταν ακολουθώ τα πιστεύω μου και όχι εκείνου που έφυγε, για να νιώθω εγώ καλά, εφόσον ο άλλος δεν νιώθει τίποτα…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
εφόσον ο άλλος δεν νιώθει τίποτα…

Αυτό δεν είναι αντίθετο με τη θρησκεία σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι αντίθετο με τη θρησκεία σου;
Σωστή…
…δεν μπορώ να το εξηγώ αλλιώς ... έτσι νιώθω. Μιλάμε για την περίπτωση που είμαι υπεύθυνη για την ταφή εγώ. Ας πάει σε ένα γραφείο τελετών οσο ζει, να πει τι θέλει, και δεν θα νιώθω άσχημα εγώ…


Μακάβριο θέμα… πάω μια βόλτα στο chat and fun να συνέλθω…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μαλλον θα ακολουθουσα αυτο που ηθελε.
αλλα σιγουρα δε μπορω να πω.
ελπιζω να μη φτασω σε τετοιο σημειο ποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
χμμμ...δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα πόστ, αλλά...

ότι κ να πιστεύεις, αν σέβεσαι τον άλλον κάνεις αυτό που επιθυμεί, κ όχι αυτό που θες εσύ να κάνεις, αλλά δεν σε αφορά άμεσα. κοινώς, θα έθαβα τον/την αγαπημένο/η μου με τον τρόπο που ήθελε.

επειδή το θέμα στην πορεία άλλαξε, η άποψή μου:

- το ότι είσαι χριστιανός δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να πας σε γάμο ομοφυλόφιλων φίλων σου (παρ'ότι μπορεί να είναι εναντίον της θρησκείας σου). με το ίδιο σκεπτικό, η κολλητή μου αν παντρευόταν μουσουλμάνο σε τζαμί, με την ίδια ευκολία θα πήγαινα. (μοιράζεσαι την ευτυχία τους, δεν ασπάζεσαι τα πιστεύω τους)! με το ίδιο λοιπόν σκεπτικό, μπορεί εσύ να μην πιστεύεις στον θεο, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μοιραστείς την ευτυχία του φιλικού σου ζευγαριού, κ ας έχουν άλλα πιστεύω.

-ο παραλληλισμός με τους ομοφυλόφιλους είναι άκυρος.

-άλλο ο αθεϊσμός κ άλλο ο ρατσισμός (αντι-θρησκευτισμός)- ναι εγώ το έβγαλα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για να απαντήσω στο θέμα, εάν ήταν στο χέρι μου να αποφασίσω πως θα θαφτεί ο νεκρός που ξέρω από πριν πως είναι άθεος, θα ακολουθούσα την επιθυμία του. Και το ανάποδο φυσικά. Αν ήταν δηλαδή Χριστιανός θα φρόντιζα να ταφεί Χριστιανικά.

Δυστυχώς υπάρχει μια τάση το νεκρό κουφάρι να θεωρείται κτήμα ολονών και όλοι να έχουν λόγο επάνω του και ξέρω πόσο δύσκολο γίνεται να εφαρμόσεις τελικά την επιθυμία του εκλειπώντος. :/:
Σημασία για μένα έχει να ταφεί με σεβασμό σε όποιο πιστεύω του.


EDIT: Κοίτα να δεις, που νιώθω εκτός θέματος! ...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nemain

Νεοφερμένος

Η Nemain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Tην τελευταία επιθυμία του νεκρού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Άσχετα με τις όποιες δικές μου,θρησκευτικές πεποιθήσεις και πιστεύω,αναμφισβήτητα θα εκπλήρωνα την επιθυμία του αγαπημένου μου προσώπου..ως ύστατο τρόπο να τον σεβαστώ γι'αυτό που ήταν,για όλα όσα πίστευε,ακόμα κι αν η επιθυμία του ερχόταν σε κόντρα με τα δικά μου πιστεύω...στην τελική,κι εγώ θα ήθελα -αν είχα τελευταία επιθυμία,έστω και ως προς τον τρόπο ταφής μου-,να μου την εκπληρώσουν..αλλιώς δεν θα είχε νόημα να την πω σε κανέναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanaki

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Διαιτολόγος/διατροφολόγος. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους περισσότερους από δω... Άλλωστε ήδη με έχει παρακαλέσει η αδερφή μου (παγανίστρια) τι θα ήθελε να κάνω το σώμα της μετά το θάνατό της, μιας κι η μητέρα μου είναι θρήσκα χριστιανή ορθοδοξη μέχρι το κόκκαλο... Αυτό έλειπε να μη σεβαστώ την τελευταία επιθυμία του πιο αγαπημένου μου προσώπου. Πιστεύω πως οποιοσδήποτε που θα έπρατε διαφορετικά από αυτό που του είχε ζητήσει θα ένιωθε φοβερές τύψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
.

-άλλο ο αθεϊσμός κ άλλο ο ρατσισμός (αντι-θρησκευτισμός)- ναι εγώ το έβγαλα!:P

Απο που κι ως που ο αντι-θρησκευτισμος ειναι ρατσισμος???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Απο που κι ως που ο αντι-θρησκευτισμος ειναι ρατσισμος???

Δεν είσαι ρατσιστής όταν δεν αποδέχεσαι μία κοινωνική ομάδα επειδή έχει ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό; Στην συγκεκριμένη περίπτωση η κοινωνική ομάδα δεν γίνεται αποδεκτή επειδή υποστηρίζει θρησκεία.

Η λέξη "αντι-θρησκευτισμός" νομίζω δεν χρησιμοποιείται ταυτόσημη με το "άθρησκος" (το ουσιαστικό ποιό είναι; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top