Ηνωμένες Πολιτείες Ευρώπης vs. Εθνική κυριαρχία

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ναι, και η Ευρώπη μετά τα έβαλε με την Ελλάδα/Πορτογαλία/Ιρλανδία και εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
Κλάνει η Αμερική, κλάνει και η Ευρώπη :P
Τι παράνοια είναι αυτή; :/:
Σχετικά με το παραπάνω:
Ευρισκόμενος στην Κύπρο, ακούω τελευταία:
1) Θα ανέβει ο Φ.Π.Α.
2) Ανεβαίνουν διαρκώς τα καύσιμα (σήμερα έγινε μάλιστα και μια "καλή" άυξηση)
3) Τρεις τράπεζες της Κύπρου υποβαθμίστηκαν σε σκουπίδια από τους έγκυρους και αντικειμενικούς οίκους αξιολόγησης.
4) Η ανεργία βρίσκεται στο 11%, το χειρότερο καταγεγραμμένο ποσοστό - ακόμα και την περίοδο του πολέμου δεν πήγε πάνω απο 8%.
5) Κλείνουν διαρκώς επιχειρήσεις, ακόμα και μεγάλες, ενώ απολύονται συνεχώς εργαζόμενοι.
6) Οι τράπεζες δεν διαθέτουν καθόλου ρευστό.

Και ο λόγος, για μιαν οικονομία που πριν 2 χρόνια ήταν από τις πιο ανθηρές του κόσμου.
Μέχρι που βρέθηκαν αέριο και πετρέλαιο.

Υπάρχει ένα πολύ καλό ντοκυμαντέρ, άμεσα σχετικό με όλα όσα γίνονται στον κόσμο:
money masters.
Eίναι περίπου 3,5 ώρες, αλλά αξίζει κάθε δευτερόλεπτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ε,ας αποδείξει η Ελλάδα του νεποτισμού,της μίζας,της ρόμπας,του άκρατου παρακράτους,του Greek dream για δουλειά στο δημόσιο,της φοροδιαφυγής,της μικροκομματικής λογικής κτλ κτλ κτλ ότι είναι ισάξια with the likes of Britain,Germany,France etc.Μέχρι τότε προσωπικά βρίσκω τον εαυτό μου να συμφωνεί ολοένα και περισσότερο με τις δηλώσεις Γερμανών αξιωματούχων παρά με τις υστερικές φωνές στο εσωτερικό της Ελλάδας που μας λένε ''Εδώ είναι Ελλάντα,θα τα κάνουμε όλα αλα Ελληνικά''.
Ένα απλό παράδειγμα για το πώς μας θέλει ένας Πασόκος:

https://www.e-go.gr/news/article.asp?catid=17827&subid=2&pubid=128962245

Θύελλα για «ομόλογα θανάτου»

Το προϊόν «Kompass Life 3» στην ουσία στοιχημάτιζε στον πρόωρο θάνατο ανθρώπων. Η Deutsche Bank ανακοίνωσε ότι θα αποζημιώσει κατά 100% τους... επενδυτές που θέλουν να αποσυρθούν από το συγκεκριμένο χαρτοφυλάκιο




Το «παιχνίδι» που παίζουν ορισμένες μεγάλες τράπεζες με την τύχη ολόκληρων κρατών είναι πλέον γνωστό, ωστόσο κάποιες -και συγκεκριμένα η «σοβαρή» Deutsche Bank- στοιχηματίζει ακόμη και στο προσδόκιμο ζωής ηλικιωμένων ατόμων.


Η γερμανική τράπεζα, που τελευταία βρίσκεται συχνά στη δυσάρεστη θέση να αιτιολογήσει τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν μερικά από τα επενδυτικά της προγράμματα, ανακοίνωσε ότι προτίθεται να αποζημιώσει κατά 100% τους επενδυτές που θέλουν να αποσυρθούν από το χαρτοφυλάκιο Kompass Life 3, που στην ουσία στοιχημάτιζε στον πρόωρο θάνατο ανθρώπων. Η Deutsche Bank υποχρεώθηκε από την κοινωνική κατακραυγή να «θάψει» τα ομόλογα αυτά, παρότι η χρονική τους διάρκεια ήταν από το 2007 μέχρι το 2015.
Οι αποδόσεις του συγκεκριμένου επενδυτικού χαρτοφυλακίου εξαρτώνται από το προσδόκιμο ζωής μιας ομάδας 500 ατόμων ηλικίας από 70 έως 90 ετών από τις ΗΠΑ, που δηλώνουν εθελοντικά τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα. Πριν συμμετάσχουν, εξετάζονται από δύο ανεξάρτητες ιατρικές ομάδες και κατόπιν γίνεται η αξιολόγηση του πόσα χρόνια ζωής έχει ο καθένας τους μπροστά του έτσι ώστε να «ποντάρουν» οι επενδυτές. Οσο πιο γρήγορα αποχαιρετήσουν τον μάταιο τούτο κόσμο, τόσο μεγαλύτερο είναι το κέρδος για τον επενδυτή, αντιθέτως, εάν το... καθυστερήσουν, το κέρδος πηγαίνει στην τράπεζα.
Πρόκειται για το πιο μακάβριο από τα τρία επενδυτικά προγράμματα της Deutsche Bank, καθώς τα υπόλοιπα αφορούν την αγορά ασφαλειών ζωής. Τα «ομόλογα του θανάτου» είχαν ξεσηκώσει σάλο στη Γερμανία, και η υπόθεση έγινε ευρύτερα γνωστή μετά από προσφυγή επενδυτή, ο οποίος διαμαρτυρόταν επειδή ενεγράφη στο πρόγραμμα χωρίς να γνωρίζει πλήρως τους όρους. Ο μεσολαβητής της γερμανικής ομοσπονδίας ιδιωτικών τραπεζών παραδέχτηκε ότι «ορισμένοι άνθρωποι χρησιμοποιούνται για να αποφέρουν κέρδος στους επενδυτές ή τους πωλητές επενδυτικών προϊόντων», κάτι που «δύσκολα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί συμβατό με τις αξίες μας, ιδίως σε όσα ισχύουν στον τομέα της προστασίας της ανθρώπινης αξιοπρέπειας».
Η Deutsche Bank δεν ήταν η μοναδική τράπεζα που έχει «μακάβρια» προγράμματα, ωστόσο κανένα άλλο ίδρυμα δεν στοιχημάτιζε ευθέως στο προσδόκιμο ζωής. Οι περισσότερες προτιμούν να αγοράζουν ασφάλειες ζωής από κατόχους που επιλέγουν να τις πουλήσουν αντί να τις εισπράξουν και το κέρδος για τον επενδυτή κρίνεται από το πότε θα πεθάνει ο ασφαλισμένος σε σχέση με την ημερομηνία αγοράς του συμβολαίου.
Στη Γερμανία
Συμμετείχαν 10.000 επενδυτές
Στη Γερμανία συμμετείχαν 10.000 επενδυτές στο Kompass Life 3, κυρίως μικροκαταθέτες, με όγκο χαρτοφυλακίου 200 εκατομμυρίων ευρώ, ενώ συνολικά τα τρία επενδυτικά προγράμματα της Deutsche Bank που τζογάρουν με την ανθρώπινη ζωή φτάνουν τα 700 εκατομμύρια ευρώ. Το εντυπωσιακό είναι ότι ελάχιστοι από τους επενδυτές του συγκεκριμένου χαρτοφυλακίου διαμαρτυρήθηκαν για τη φύση του προγράμματος. Αντιθέτως, σύμφωνα με το γαλλικό πρακτορείο, ορισμένοι μικροκαταθέτες είχαν εκφράσει παράπονα που κάθε άλλο ηθικής φύσεως ήταν: αυτό που τους ενδιέφερε περισσότερο ήταν η ισχνή απόδοση του προγράμματος, η οποία το διάστημα 2009-2011 απέδιδε μόλις 3% ετησίως.
ΜΑΡΙΑ ΑΔΑΜΙΔΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Tελικά έχουν δίκιο. Αυτός που είναι καλά οικονομικά δεν μπορεί ποτέ να καταλάβει αυτόν που δεν έχει να φάει.
Και σαν να μην φτάνει αυτό, τον ειρωνεύεται κιόλας αποπάνω και του ζητά και ευθύνες για κάτι που δεν φταίει και που ποτέ του δεν επέλεξε.
Αλλά ναι, θα έπρεπε προφανώς να ντρέπομαι που γεννήθηκα στην Ελλάδα και όχι στην Γερμανία ή στην Αγγλία - επίσης θα έπρεπε να ντρέπομαι που είμαι ακόμα εδώ και δεν έχω φύγει να ζήσω μια καλύτερη ζωή αλλού. Γιατί εγώ ευθύνομαι για την Χούντα που υπάρχει τώρα εδώ και εγώ ευθύνομαι που τόσα χρόνια κάποιοι ανεγκέφαλοι ψήφιζαν διαρκώς τα δύο μεγάλα κόμματα κι ας μη τα ψήφισα εγώ ποτέ. Κι εγώ ευθύνομαι που δεν θέλω να γίνω τα φθηνά εργατικά χέρια της ενωμένης Ευρώπης (της ποιας;;;;!!!). Aυτοί που μας δίνανε υπέρογκα δάνεια γνωρίζοντας πως δεν μπορούμε να τα ξεπληρώσουμε, δεν ευθύνονται πουθενά. Εγώ και μόνο εγώ ευθύνομαι.
Ντροπή μου.

:verymad:


ΥΓ: Ναι ξέρω, συναισθηματικό κείμενο. Και πάλι ντροπή μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Tελικά έχουν δίκιο. Αυτός που είναι καλά οικονομικά δεν μπορεί ποτέ να καταλάβει αυτόν που δεν έχει να φάει.
Και σαν να μην φτάνει αυτό, τον ειρωνεύεται κιόλας αποπάνω και του ζητά και ευθύνες για κάτι που δεν φταίει και που ποτέ του δεν επέλεξε.
Αλλά ναι, θα έπρεπε προφανώς να ντρέπομαι που γεννήθηκα στην Ελλάδα και όχι στην Γερμανία ή στην Αγγλία - επίσης θα έπρεπε να ντρέπομαι που είμαι ακόμα εδώ και δεν έχω φύγει να ζήσω μια καλύτερη ζωή αλλού. Γιατί εγώ ευθύνομαι για την Χούντα που υπάρχει τώρα εδώ και εγώ ευθύνομαι που τόσα χρόνια κάποιοι ανεγκέφαλοι ψήφιζαν διαρκώς τα δύο μεγάλα κόμματα κι ας μη τα ψήφισα εγώ ποτέ. Κι εγώ ευθύνομαι που δεν θέλω να γίνω τα φθηνά εργατικά χέρια της ενωμένης Ευρώπης (της ποιας;;;;!!!). Aυτοί που μας δίνανε υπέρογκα δάνεια γνωρίζοντας πως δεν μπορούμε να τα ξεπληρώσουμε, δεν ευθύνονται πουθενά. Εγώ και μόνο εγώ ευθύνομαι.
Ντροπή μου.

:verymad:


ΥΓ: Ναι ξέρω, συναισθηματικό κείμενο. Και πάλι ντροπή μου!
κοιτα,υπαρχουν κ αυτοι που εχουν δυσκολια στο να αναπτυσουν αισθηματα ειτε για την χωρα τους ειτε για τους συμπολιτες τους ειτε για οτιδηποτε αλλο....και για να μπαλωσουν την ανημπορια τους,κατακρινουν καταδικαζουν και ειναι ισοπεδωτικοι απεναντι στους αλλους,ενω αυτοι πηραν τον κωλο τους και εφυγαν ....και εκει απο τα ξενα εχουν αποψη για ολα....

ο παγκαλος κ ολη η πολιτικη κοινωνια,εδω και χρονια δεν ζουν δεν αντιλαμβανονται παραλληλα με την Ελληνικη κοινωνια...οποτε μαλακια θα ελεγε και παλι ο χοντρος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ε,ας αποδείξει η Ελλάδα του νεποτισμού,της μίζας,της ρόμπας,του άκρατου παρακράτους,του Greek dream για δουλειά στο δημόσιο,της φοροδιαφυγής,της μικροκομματικής λογικής κτλ κτλ κτλ ότι είναι ισάξια with the likes of Britain,Germany,France etc...

:P:P:P: Αυτές τις όψεις στην Ελλάδα τις καλλιτέχνησαν διάνοιες παγκαλικές, ακριβώς για να μπορούν να ζουν ανάμεσά μας Πάγκαλοι και Μπένυδες, να μας κλάνουν κι εμείς, σώνει και καλά, να αναρρωτιόμαστε αν το άρωμα είναι από παριζιάνικη ή βερολινέζικη παραγωγή

κοιτα,...μαλακια θα ελεγε και παλι ο χοντρος....

Ακριβώς, επειδή γνωρίζει το παίγνιο των πιθανοτήτων: πάντα, σου λέει, θα υπάρχουν και οι ...πιθανοί μακάκες! (Φυσικά, δεν εννοεί κάποιους εξ ημών!:redface::redface::redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲν ξέρω πῶς τὸ ἔχουν κάνει αὐτό, ἀλλὰ ἔχουμε φθάσει δυστυχῶς στὸ σημεῖο νὰ μὴν καταλαβαίνουμε αὐτὰ ποὺ συμβαίνουν μπροστὰ στὰ μάτια μας. Ἐδῶ καὶ μερικὰ χρόνια οἱ Ἕλληνες πολιτικοὶ μᾶς ἔχουν ζαλίσει μὲ τὴν «Εὐρωπαϊκὴ ὁλοκλήρωση» καὶ συνεχῶς ψηφίζονταν συνθῆκες οἱ ὁποῖες ὑποτίθεται ὅτι ἐκεῖ συνέτειναν. Ποιό εἶναι ὅμως αὐτὸ τὸ περίφημο ὅραμα; Ὅπως οἱ ἴδιοι συνεχῶς τονίζουν καὶ ἔχουν φτιάξει καὶ εἰδικὸ βραβεῖο, τὸ ὅραμα τῆς ἑνωμένης Εὐρώπης εἶναι τὸ ὅραμα τοῦ Καρλομάγνου! Καὶ ἐρωτῶ ἐγὼ ὁ ἀφελής: Τί σχέση ἔχουμε ἐμεῖς οἱ Ἕλληνες μὲ τὸ ὅραμα τοῦ Καρλομάγνου; Καμμία ἀπολύτως. Ὁ Καρλομάγνος ἤθελε νὰ ἑνώσῃ τοὺς λαοὺς τῆς Δυτικῆς Εὐρώπης, δηλαδὴ τὰ Γερμανικὰ φῦλα τὰ ὁποῖα εἶχαν ἐγκατασταθεῖ σὲ αὐτὲς τὶς περιοχὲς καὶ γιὰ νὰ τοὺς ἑνώσῃ πολιτικὰ προσεταιρίσθηκε τὸ ὄνομα τῆς Ῥωμαϊκης Αὐτοκρατορίας ὀνομάζοντας τὴν «αὐτοκρατορία» αὐτὴ «Ἁγία Ῥωμαϊκὴ Αὐτοκρατορία τοῦ Γερμανικοῦ Ἔθνους». Ἔτσι ἔγινε καὶ ἡ ὁριστικὴ ῥήξη τοῦ Ἑλληνικοῦ βυζαντινοῦ κόσμου μὲ τὴ Φράγκικη πλέον Δυτικὴ Εὐρώπη.

Τί θέλω νὰ πῶ γιὰ νὰ μὴ μακρηγορῶ. Εἶναι προφανὲς ὅτι ἡ Εὐρωπαϊκὴ Ἕνωση στὴν πραγματικότητα εἶναι ἡ ἕνωση τῶν χωρῶν τῆς δυτικῆς καὶ τῆς βόρειας Εὐρώπης. Μπορεῖ πλέον τὸ συνεκτικὸ στοιχεῖο νὰ μὴν εἶναι ὁ Παπισμὸς ὅπως στὴν ἐποχὴ τοῦ Καρλομάγνου, ἀλλὰ ὑπάρχει Ἡ καπιταλιστικὴ- νεο-φιλελεύθερη ἰδεολογία ἡ ὁποῖα τοὺς ἑνώνει σὲ σχέση μὲ ἐμᾶς. Ἡ θέση τῆς Ἑλλάδος σὲ αὐτὸ τὸ μόρφωμα εἶναι κάτι σὰν τὴ σχέση ποὺ εἶχε τὸ Κιργιστὰν μὲ τὴ Σοβιετικὴ Ἕνωση ἡ ὁποῖα στὴ θεωρία ἦταν ἰσότιμη μὲ τὴ Ῥωσία ἢ τὴν Οὐκρανία.

Πρέπει πάντως νὰ σὲ παραδεχθῶ Πάνο· Εἶσαι ἀπὸ τοὺς λίγους ἴσους ποὺ παραδέχονται χωρὶς περιστροφὲς ὅτι ἡ πορεία τῆς Εὐρωπαϊκῆς Ἕνωσης εἶναι ἡ δημιουργία ἑνὸς κράτους τύπος Η.Π.Α. καὶ τῆς ἀπώλειας τῆς ἐθνικῆς κυριαρχίας τῶν κρατῶν μελῶν. Ἡ ἐκτίμησή μου πάντως εἶναι ὅτι αὐτὸ δὲν πρόκειται νὰ συμβῇ (εὐτυχῶς γιὰ μένα) καθὼς οἱ διαφορὲς μεταξὺ τῶν κρατῶν (ἀκόμα καὶ αὐτῶν τὰ ὁποῖα βρίσκονται στὸν «πυρῆνα») εἶναι τόσο μεγάλες καὶ ἔχουν βαθιὲς ἱστορικὲς ῥίζες ποὺ θὰ ὑπερκεράσουν στὸ τέλος τὴν ὅποια ἐπιθυμία ἔχουν κάποιοι νὰ δημιουργήσουν αὐτὸ τὸ κράτος. Ἤδη πάντως αὐτὸ τὸ ὅραμα ἔχει ὑποστεῖ βαθιὲς ῥωγμὲς καθὼς φαίνεται ὅτι οἱ Γερμανοὶ ταυτίζουν τὴν ἔννοια τῆς Εὐρώπης μὲ τὴ δική τους κυριαρχία. Καὶ μπορεῖ μέχρι στιγμῆς οἱ Γάλλοι νὰ συμπλέουν, ἀλλὰ ὅταν θὰ θελήσουν νὰ γίνουν οἱ μοναδικοὶ κυρίαρχοι. ἡ ῥήξη δὲ θὰ ἀργήσῃ νὰ ἔλθῃ.

Καὶ τέλος ἕνα ἐρώτημα πρὸς τοὺς περισσότερους Ἕλληνες: Ἂν ἡ πορεία αὐτῆς τῆς ὁλοκλήρωσης δὲ συνωδευόταν μὲ πολὺ σκληρὴ λιτότητα καὶ καταπίεση ἐκ μέρους τῶν εὐρωπαίων, θὰ εἴχατε τὶς ἴδιες ἀντιδράσεις γιὰ τὴν διαφύλαξη τῆς ἐθνικῆς κυριαρχίας. Ἂς τὸ ἀπαντήσῃ ὁ καθένας μέσα του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Η εθνική κυριαρχία δεν αποτελεί πανάκεια για όλα. Προσωπικά δεν θα είχα θέμα να δοθεί αλλού, αν θεωρούσα πως αυτοί που θα αναλαμβάναν κάτι τέτοιο δεν θα ήταν οι ίδιοι εθνικιστές και δεν θα λειτουργούσαν βασισμένοι σε προσωπικές πολιτικές κέρδους και ανάπτυξης. Δεδομένου όμως πως η ανθρώπινη φύση δεν ήταν ποτέ έτσι και οι ίδιοι οι υποτίθεται Ελληνικής εθνικότητας (!) πολιτικοί μας ξεπουλάνε για τα φράγκα, καταλαβαίνεις Πατρεύς πως διαφώνω με κάθε είδους αποστέρηση της εθνικής μας κυριαρχίας και θεωρώ πως κάθε λογικός άνθρωπος πιστεύει το ίδιο. Παρόλα αυτά αν το θέμα ετίθετο σε δημοσκόπηση και οι περισσότεροι συμφωνούσαν τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, όπως το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο μνημόνιο. Αλλά να αποφασίζουν 199 μη πω τι για το μέλλον μας και να μας ξεπουλάνε έτσι και να κάνουν το Σύνταγμα κωλόχαρτο, ε δεν το δέχομαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η εθνική κυριαρχία δεν αποτελεί πανάκεια για όλα. Προσωπικά δεν θα είχα θέμα να δοθεί αλλού, αν θεωρούσα πως αυτοί που θα αναλαμβάναν κάτι τέτοιο δεν θα ήταν οι ίδιοι εθνικιστές και δεν θα λειτουργούσαν βασισμένοι σε προσωπικές πολιτικές κέρδους και ανάπτυξης. Δεδομένου όμως πως η ανθρώπινη φύση δεν ήταν ποτέ έτσι και οι ίδιοι οι υποτίθεται Ελληνικής εθνικότητας (!) πολιτικοί μας ξεπουλάνε για τα φράγκα, καταλαβαίνεις Πατρεύς πως διαφώνω με κάθε είδους αποστέρηση της εθνικής μας κυριαρχίας και θεωρώ πως κάθε λογικός άνθρωπος πιστεύει το ίδιο. Παρόλα αυτά αν το θέμα ετίθετο σε δημοσκόπηση και οι περισσότεροι συμφωνούσαν τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, όπως το ίδιο ισχύει και για το δεύτερο μνημόνιο. Αλλά να αποφασίζουν 199 μη πω τι για το μέλλον μας και να μας ξεπουλάνε έτσι και να κάνουν το Σύνταγμα κωλόχαρτο, ε δεν το δέχομαι!

Αὐτὴ ἡ πορεία ἐκποίησης τῆς έθνικῆς κυριαρχίας εἶχε ξεκινήσει ἤδη ἀπὸ τὴ δεκαετία τοῦ '80 ἀρχῆς γενομένης μὲ τὴν εἴσοδο τῆς Ἑλλάδος στὴν τότε Ε.Ο.Κ. χωρὶς δημοψήφισμα καὶ συνεχίσθηκε τὶς ἑπόμενες δεκαετίες μὲ τὴν ψήφιση μιᾶς σειρᾶς συνθηκῶν χωρὶς οὔτε νὰ γίνῃ ὁ ἀπαραίτητος διάλογος καὶ σίγουρα χωρὶς νὰ γίνῃ δημοψήφισμα. Ἡ μονὴ στὴν πραγματικότητα πολιτικὴ δύναμη ἡ ὁποῖα ἀντιδροῦσε σὲ αὐτὴν τὴν διαμορφωθεῖσα κατάσταση ἦταν τὸ ΚΚΕ τὸ ὁποῖο ὅμως, ἐπηρεαζόμενο ἀπὸ τὶς δικές του ἰδεολογικὲς ἀγκυλώσεις, στὴν πραγματικότητα ἦταν άδρανοποιημένο. Τώρα ποὺ φθάσαμε σὲ ἕνα κρίσιμο σταυροδρόμι καὶ ἡ Ε.Ε. ἔδειξε τὸ πραγματικό της πρόσωπο, πολλοὶ σπεύδουν νὰ ἀφουγκρασθοῦν τὸ λαϊκὸ αἴσθημα ἐνῷ στὴν πραγματικότητα εἶναι Εὐρωπαϊστές (π.χ. ΣΥΡΙΖΑ) ἐνῷ καὶ ὁ Ἀ. Σαμαρᾶς στὴν ἀρχὴ φαινόταν ὅτι ἀκολουθοῦσε ἕνα διαφορετικὸ δρόμο, ἀλλὰ ὅταν ζορίσθηκε, γύρισε πίσω στὸ εὐρω-μαντρί του.

Μὲ λίγα λόγια, αὐτὸ τὸ 199 ποὺ ἀποφασίζει ἐρήμην μας, ἀντικατοπτρίζει στὴν πραγματικότητα τὴν ἀδυναμία τῶν εὐρωπαίων νὰ μᾶς ἐλέγξουν χωρὶς νὰ ἐπέμβουν καταφανῶς στὰ ἐσωτερικά μας καὶ ἔτσι ἐξαντλοῦν τὶς ἀντοχὲς τοῦ τελείως ἐξωνημένου ἀπὸ αὐτοὺς πολιτικοῦ συστήματος ὥστε νὰ κρατήσουν τὸν ἑλληνικὸ λαὸ ὑπὸ τὴν κυριαρχία τους. Ὅταν θὰ ἐξαφανισθῇ αὐτὸ τὸ πολιτικὸ σύστημα, θὰ ἔλθουν ἄλλοι ἄνθρωποι οἱ ὁποῖοι θὰ δώσουν καὶ χρήματα καὶ οἱ ὁποῖοι ὅμως θὰ εἶναι πλήρως ὑποταγμένοι στὸ σύστημα τῆς «παγκόσμιας οἰκονομικῆς διακυβέρνησης». Τότε ἐμεῖς οἱ Ἕλληνες θὰ πρέπῃ νὰ κρατήσουμε ψηλὰ τὸ φρόνημα πολὺ περισσότερο ἀπ' ὅ,τι τώρα.

Δὲ θέλουν τὰ χρήματά μας οὔτε κἂν τὴν ἐθνικὴ κυριαρχία μας· τὴν ψυχή μας θέλουν. Αὐτὴ ὅμως μόνο ἂν τοὺς τὴ δώσουμε μὲ τὴ θέλησή μας μποροῦν νὰ τὴν πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Βασικά ναι,θα ήταν ενδιαφέρον να απαριθμήσεις τις καλές πτυχές του σύγχρονου Ελληνικού κράτους και φυσικά της Ελλάδας από την ανεξαρτησία της και πέρα και όχι κάποια σκιά του παρελθόντος με ένδοξα μεγαλεία των τάχα δήθεν ''προγόνων'' μας.Θα επιμορφώσεις και εμένα για να ξέρω τι να λέω πιο πειστικά στους επικριτές μας εδώ στα ξένα.

Καλή η επίκληση σου στο συναίσθημα (shall we queue the violins now?) αλλά εμένα με αφήνουν παγερά αδιάφορο οι πολιτικές της Ελλάδας που εξανάγκασαν τον απλό πολίτη να φτάσει σήμερα στην ανέχεια.Η Ελλάδα τώρα τρέχει και δε φτάνει,τι έκανε 3 δεκαετίες μεταπολιτευτικά που το χρέος μαζευόταν....Θυμήθηκα...ο νεοάστεγος που λες έπαιρνε τα δανειάκια για μας πάει διακοπές στο Μπαλί...Να μας κάνει μόστρα το νέο του αμάξι ...Να μας δείξει τι Ελληνάρας πρώτος ήταν.

Επειδή λοιπόν εμείς εδώ στα ξένα δουλεύουμε με ένα σύστημα that actually works, θα σε καλημερίσω για να κερδίσω τον επιούσιο.Με καλεί το καθήκον.

Θα σου μιλήσω ειλικρινά. Δε με ξέρεις, δε σε ξέρω, και καλύτερα μετά από αυτά που μόλις διάβασα να μη μάθουμε ποτέ ο ένας τον άλλο. Διάβασε λοιπόν, για να ξέρεις τι γίνεται εδω στα δικά σου "ξένα":

Όταν το 2004 αποφάσισα να αφήσω το Ε.Μ.Π. και το όνειρο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού με τα ματσό λεφτά, μου έκανε μια κουβέντα ο πατέρας μου. Μου είπε:

Τι θέλεις να κάνεις από δω και πέρα; Του λέω θέλω να σπουδάσω Χρηματοοικονομικά στην ΑΣΟΕΕ. Μου απαντάει λοιπόν ότι ήδη είχε ξοδέψει πάρα πολλά λεφτά για μένα, για τα χρόνια στο Πολυτεχνείο, και ότι δεν τράβαγε άλλο η κατάσταση αυτός να ξοδεύει κι εγώ να μην έχω χαρτί.

Μου λέει λοιπόν: Βύσμα και στο δημόσιο, χαρτί Λυκείου έχεις, 900 θα τσεπώνεις, με τα χρόνια θα ανεβαίνεις και θα τσεπώνεις κι άλλα. Σε 4 χρόνια που θα είχες τελειώσει την ΑΣΟΕΕ, θα έχεις ήδη μισθό 1200 και προϋπηρεσία.

Ξέρεις με τι βλέμμα κοίταξα τον πατέρα μου; Βλέμμα λύπησης. Δε ντρέπομαι να το πω δημοσίως, εκείνη την ώρα ο πατέρας μου μου πρότεινε μια λογική επιβίωσης η οποία δεν είχε ΚΑΝ αξιοπρέπεια μέσα στις θεμελιώδεις λέξεις της. Μπορεί να το έκανε για να με προκαλέσει, μπορεί και να τα ενοούσε όλα αυτά. Και μόνο το ότι μου τα είπε όμως, με έκαναν να σιχαθώ τα σωθικά μου...

Εγώ του λέω θέλω να σπουδάσω, να κάνω πράγματα στη ζωή μου, να ανέβω, να κερδίζω με το σπαθί μου, να είμαι ανεξάρτητος και υπερήφανος και να μην κρέμομαι από τ αρχίδια κανενός που θα του χρωστάω χάρη επειδή θα με έκανε άλλον ένα διορισμένο αμόρφωτο στο Δημόσιο με βύσμα.

Μου λέει λοιπόν το εξής: "Θέλεις την εμπιστοσύνη μου; Κέρδισέ την, γιατί τώρα την έχεις χάσει".

Έστρωσα τον κώλο μου κάτω λοιπόν, με 400 ευρώ που μου έδινε το μήνα (εγώ πλήρωνα όλους τους λογαριασμούς) και τελείωσα την ΑΣΟΕΕ στα 5 χρόνια (πρακτικά 4 αλλά περίμενα ένα χρόνο άδικα για 5 μαθήματα που πέσανε μαζί για Ιούνιο).

Όταν τελείωσα η εμπιστοσύνη των γονιών μου σε μένα, ήταν στο απόγειό της και εξακολουθεί να είναι. Σήμερα είμαι ένας νέος με πτυχίο, μεταπτυχιακό (κάνω τη διπλωματική μου) και σύντομα θα βρίσκομαι ή σε διδακτορικό ή σε εταιρεία να δουλεύω. Τα προς το ζην τα βγάζω μόνος μου και ο πατέρας μου δεν με έχει ξαναπληρώσει (εκτός από κάτι δίδακτρα που γουστάρει να τα πληρώνει γιατί θέλει να με βλέπει επιτυχημένο).

Θα μπορούσα να είχα πάρει τη νοοτροπία του πατέρα μου. Θα μπορούσα να μη του είχα δείξει το φως το αληθινό, να μη τον είχα διορθώσει, να τον άφηνα να σκεφτόταν το ίδιο όπως το 2004. Κατάφερα όμως και τον έπεισα ότι με κόπο όλα γίνονται και αξίζουν, γιατί έτσι είναι. Αν κατάφερε λοιπόν ο πατέρας μου που είναι 66 χρονών να τα δει αυτά, εσύ που είσαι 30 γιατί δε μπορείς;

Έχεις τυφλωθεί τόσο πολύ από το -ομολογουμένως καλύτερο- σύστημα των πάντων στο εξωτερικό που δεν βλέπεις ότι δεν είναι όλοι οι Έλληνες ίδιοι; Έχεις τυφλωθεί τόσο, που βλέπεις την Ελλάδα ως ένα ογκώδες μηχάνημα που λασκάρουν και φεύγουν εκατοντάδες βίδες ανα μέρα και είναι έτοιμο να καταρρεύσει, αγνοώντας ίσως τους ανθρώπους;

Μια χώρα δεν είναι μόνο σύνορα, δεν είναι λεφτά, δεν είναι εξοπλισμοί, ναι δεν είναι ούτε καν η ιστορία της. Δεν είναι μόνο αυτά. Μια χώρα είναι κυρίως οι άνθρωποι. Θα με δείς πολλές φορές να βρίζω και να εξεγείρομαι λεκτικώς ενάντια στα κακώς κείμενα της Ελλάδας, άσχετα αν μέσα μου ξέρω ότι ο καθένας είναι διαφορετικός.

Αλλά εσύ και εγώ, έχουμε μια διαφορά. Εσύ με κάποιο τρόπο πήγες έξω και καλά έκανες και μακάρι να μακροημερεύσεις. Εγώ όμως, είμαι ακόμα μέσα. Μπορεί να φύγω έξω, μπορεί να κάτσω μέσα και να κάνω οικογένεια. Δεν ξέρω, θα δω, όπως τα φέρει η ζωή.

Ξέρεις πως μου τα χει φέρει η ζωή; Ζω με δικά μου λεφτά. Όχι πολλά, αλλά δεν έχω φτάσει σε οριακό σημείο προφανώς. Σύντομα σου είπα τα επαγγελματικά/ακαδημαϊκά μου πλάνα. Πληρώνω κινητά, πληρώνω τηλέφωνα, πληρώνω ΔΕΗ και χαράτσια (Κοντά στα 350 μόνο το χαράτσι στους 2 τελευταίους λογαριασμούς), στην πολυκατοικία μου κόψαμε το πετρέλαιο για να μην πληρώνουμε κερατιάτικα για να ζεσταίνονται οι Ελληνάρες που δεν πληρώνουν τα κοινόχρηστα, έτσι εγώ που είμαι πεντακάθαρος από πληρωμές τουρτουρίζω από το κρυο μπας και τιμωρηθούν τα λαμόγια. Είμαι με μια φόρμα κι ένα μπουφαν μες το ίδιο μου το σπίτι για να ζεσταθώ, μαζί με ένα κλιματιστικό που θα το πληρώσω στη ΔΕΗ και ένα γατάκι που φτερνίζεται και κρυώνει γιατί τα καλοριφέρ είναι παγωμένα.

Μέσα σ' όλα αυτά, είτε πιώ μια μπύρα με φίλους μου, είτε ξαπλώσω μ' ένα κορίτσι στο κρεβάτι, από τις πρώτες σκέψεις που κάνω, είναι ότι ευχαριστώ τη ζωή που μου άφησε ακόμα το περιθώριο να χαίρομαι τη μια μπύρα μου, τον έρωτα, τη φιλία, τη ζέστη που μου προσφέρει το κλιματιστικό και η φόρμα, τη χαρά που μου προσφέρει ο γάτος μου. Παρόλαυτά στο βλέμμα το δικό μου, και στο βλέμμα όλων, βλέπεις το ίδιο άγχος. Αν θα επιβιώσουμε ως αύριο το πρωί. Τι θα κάνουμε, πως θα ξεφορτωθούμε τη Χούντα, πως θα επιβιώσουμε οικονομικά, πως θα μπορέσουμε να προχωρήσουμε εργασιακά και ακαδημαϊκά, πως θα φτιάξουμε όλοι οι νέοι κάποτε στο απώτερο μέλλον μια οικογένεια.

Αυτά στα λέει ένας άνθρωπος που είναι υπερ του να ενωθεί και η Ευρώπη και ο Κόσμος όλος. Άνθρωποι είμαστε ναι. Αλλά μαζί με μένα, να το καταλαβαίνεις εσύ, να το καταλαβαίνει ο Πάγκαλος, ο Σόιμπλε, η Μέρκελ, οι Τούρκοι που καραφυλάνε εδώ δίπλα (εσένα οι Σκωτσέζοι δε σε απειλούν εκεί πάνω), και να μην εκμεταλλεύονται εμένα, τους συμπολίτες μου κι έναν ολόκληρο λαό, που άσχετα αν κάποιοι φταίξανε, υπάρχουν κι ένα σωρό άλλοι που έχουν διορθωθεί ή δεν φταίξανε καν (τα σημερινά έφηβα παιδιά πχ.)

Αφού λοιπόν έχεις το δικαίωμα (σαφέστατα) να κρίνεις και το εξασκείς (αλλά με τόσο λανθασμένα υπεροπτικό τρόπο), έλα να ζήσεις εσύ τα άγχη μου, έλα να μπεις εσύ στα παπούτσια μου, έλα να ζήσεις εσύ τη ζωή μου, να τη διορθώσεις για να γίνει τόσο καλή όσο ονειρεύεσαι, κι άμα βγούν όλα όπως τα λες, υπόσχομαι να μη στη ζητήσω ποτέ πίσω...

Αυτά από έναν επιστήμονα ακριβώς όπως εσύ, στη δική σου ακριβώς ηλικία. Μπορεί να έχουμε τόσα κοινά, αλλά διαφέρουμε σε ένα μόνο πράγμα. Στη ντροπή που έχω νιώσει και ζω, και στην αξιοπρέπεια που χάνεις εσύ όταν κρίνεις έτσι.

Γιατί ακόμα κι αν γίνω φτωχός κάποτε, εγώ θα έχω ακόμα μια μπύρα, έναν έρωτα, δέκα φίλους, μια οικογένεια και μια αξιοπρέπεια. Εσύ έχε τη δουλειά σου και τον επιούσιο. Καπέλο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Καὶ τέλος ἕνα ἐρώτημα πρὸς τοὺς περισσότερους Ἕλληνες: Ἂν ἡ πορεία αὐτῆς τῆς ὁλοκλήρωσης δὲ συνωδευόταν μὲ πολὺ σκληρὴ λιτότητα καὶ καταπίεση ἐκ μέρους τῶν εὐρωπαίων, θὰ εἴχατε τὶς ἴδιες ἀντιδράσεις γιὰ τὴν διαφύλαξη τῆς ἐθνικῆς κυριαρχίας. Ἂς τὸ ἀπαντήσῃ ὁ καθένας μέσα του...

:redface::redface::redface:: Δεν με καταπιέζουν οι Ευρωπαίοι, αλλά τα ...μαραμένα πέοι, που δεν θέλουν μία "Ευρώπη των Λαών" και γι' αυτό (βυ)σοδομούν κωλοδακτύλως εναντίον απάντων των αδελφών Ευρωπαίων(εξαιρέσει των ξεπουλημένων εξ αυτών: άντε μερικές χιλιάδες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
@Panos__ το πρόβλημα της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι ότι ντε και καλά πρέπει να γίνουμε αντίπαλο δέος των ΗΠΑ. Αν η Γερμανία, η Βρετανία και η Γαλλία θέλουν να τα βάλουν με τις ΗΠΑ, δικαίωμα τους αλλά μην μας τα σκοτίζουν. Υποτίθεται ότι η Ένωση αυτή ήταν για την ευημερία των χωρών, όχι για να την μπούμε στο μάτι του γείτονα.

Η ένωση αυτή δεν την ενδιαφέρει η ευημερία. Είναι μια βίαια ένωση. Μου θυμίζει εκείνους τους γονείς που πετάνε από το σπίτι έξω τα παιδιά επειδή έμπλεξαν με τα ναρκωτικά. Λες και υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες έτσι να ξεμπλέξουν. Έτσι και η Ευρωπαϊκή Ένωση. Και το χειρότερο από όλα είναι ότι η Ένωση αυτή δεν είναι γονείς μας.

Ναι πράγματι η οικονομία μας ήταν για μπάζα. Το δημόσιο το ίδιο. Αυτοί τα γκρεμίζουν όλα και μας ζητάνε τα φτιάξουμε και από την αρχή. Και αναρωτιέμαι, γιατί πρώτα δεν διόρθωσαν το πελατειακό κράτος, τα μικροπολιτικά συμφέροντα, την διαφθορά και την αναποτελεσματικότητα του δημοσίου; Γιατί πρώτα να αυξηθούν οι φόροι και να μειωθούν οι μισθοί; Θα ξεκίναγες να μαθαίνεις σε ένα παιδί να διαβάζει από σημείο που του παίρνεις το playstion για να μην αποσπάτε; Προφανώς όχι, πρώτα θα του μάθαινες να διαβάζεις και όταν θα έρχονταν ο χρόνος θα το έπαιρνες τότε, άσε που ο ίδιος μπορεί να το παρατούσε.

Η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν βοηθάει κάπου. Αυτά μπορούμε να τα κάνουμε και μόνοι μας και πιο αποτελεσματικά. Θα βαράγαμε ένα εμφύλιο και όλα από το μηδέν :P. Τουλάχιστον θα ξέραμε το μηδέν. Τώρα επί δυο χρόνια αναρωτιόμαστε τι άλλο μπορεί να συμβεί. Μπορεί ο κόσμος να μην πεθαίνει από σφαίρες, αλλά πεθαίνει από κρύο και φτώχεια.


Βασικά διάβασα ξανά και ξανά την απάντηση σου αν και ράκος από τη δουλειά και πάλι δε καταλαβαίνω γιατί απαντάς σε εμένα με κριτική ως προς την Ε.Ε.Σοβαρά τώρα με έκοψες ότι θα είμαι απολογητής της ενώ έχω μιλήσει για μόρφωμα ;

Νομιζώ λίγο χαθήκατε στα νοήματα ή κάποιοι από εσάς αντιδράσατε με αυτόν τον ξέρεις φοβερά νεοελληνικό τρόπο (που ανέκαθεν με έκανε να πετάω καντίλες) μόλις βρέθηκε κάποιος από τα ΄΄ξένα΄΄ να μιλήσει υπέρ της απώλειας της εθνικής κυριαρχίας της Ελλάδας.Προσωπικά όπως είπα νομίζω ότι η Ελλάδα πρέπει να χάσει αρχικά μέρος της εθνικής της κυριαρχίας και στη συνέχεια ολόκληρη (και ελπίζω μάλιστα να γίνει και λιαν συντόμως) στο πλαίσιο της ενωμένης Ευρώπης...και εξηγώ..Αυτό είναι το επόμενο φυσικά βήμα.Έαν η πολιτική ένωση δεν έρθει τώρα δε βλέπω πότε μπορεί να έρθει.Το να πηγαίνουμε σε κύκλους έχοντας το μπλοκ των ισχυρών να τα χώνουν στους αδύναμους και να προκαλούν αυτό το διεθνές tantrum μου κάνει εντελώς δυσλειτουργικό.Είναι φυσικό πως θα προτιμούσα να δω τις Ηνωμένες Πολιτείες της Ευρώπης ως μια λειτουργική ομοσπονδία χωρίς τις σημερινές της παθογένειες όμως,αυτό πρώτος το είπα αλλά πάλι τα tantrums είδα μερικοί τα έπαθαν τυφλωμένοι από την νεοελληνική ζωχάδα του τάχα μου δήθεν.

Από την άλλη είναι αλήθεια πως αναρωτιέμαι γιατί ο κάτοικος της Γερμανίας να υποχρεώνεται στη διάσωση της ασωτίας της Ελλάδας η οποία τάχα μου δήθεν ΄΄΄μεταρυθμίζεται'' από τον καιρό του Νώε και αποτέλεσμα μηδέν στο πηλικό.Το έχω πεί και πιο παλιά σε άλλο θέμα και θα το πώ και τώρα,η χρυσή ευκαιρία να σπάσει επιτέλους ο τσαμπουκάς της Ελλάδας είναι τώρα.Ξέρεις όλο αυτό το πελατειακό καθεστώς ρομπολογίας της γενέτειρας μου είναι φυσικό ότι ξεβολεύει κάποιους.Ε,συγνώμη δε λέω πως συλλογικά το Ελληνικό έθνος είναι υπόλογο για το δημοσιονομικό χάος της Ελλάδας,αλλά σιγά μη με ρίξουν και δραματικές επικλήσεις στο συναίσθημα σε σημείο που να μην ασκήσω κριτική στα κακώς κείμενα της Ελλάδας.Ο τσαμπουκάς,η νεοελληνική μαγκιά,η ξερολίαση,η κουτοπονηριά κοκ που αφορά τονίζω μια μερίδα των απλών πολιτών,πρέπει να εκλήψει σα νοοτροπία.Την Ελλάδα προσωπικά την προτιμώ να τη δώ το ρομποτάκι της απίστευτης παγωμάρας και τυπικότητας που ζώ εδω παρά τα χάλι της ασυδοσίας που υπάρχει σήμερα.Ας πάρει και η Ελλάδα πόνο λοιπόν όταν ''μαζί τα φάγατε'' και μια σημαντική μερίδα του Ελληνικού πληθυσμού γούσταρε το οργιάκι της φοροδιαφυγής,των διακοποδάνειων κτλ.Ε ναι συγνώμη αλλά εκεί πως εκεί δεν είναι υπόλογος ο Έλληνας και γιατί να δεχτώ το scapegoating που γίνεται στη κακιά Ευρώπη ;

Αν η Ελλάδα μου στρίβει δια του αρραβώνος για χρόνια και μου κάνει τον κινέζο στα των ''μελλοντικών μεταρυθμίσεων'' χωρίς να κάνει καμία προόδο,ε συγνώμη αλλά ας λιώσει η Ελλάδα εκεί μέχρι να σιάξει.Γιατί εγώ να εξισώνομαι με τον Έλληνα της μίζας και της πελατειακής λογικής όταν από τα 14 μου σκίζομαι (πιστέψτε με ειλικρινά έχω φτύσει αίμα) για να μπώ σε ένα από τα καλύτερα Πανεπιστήμια στον κόσμο και να το τελειώσω ώστε σήμερα να είμαι πολύ καλά αμοιβόμενος σε μια λειτουργική οικονομία /κοινωνία με εξαιρετικά αδιάβλητους θεσμούς και όταν φορολογούμε ειλικρινά αισχρά; Ένα αντίγραφο του P60 μου να σας δείξω να δείτε το πως με πάει φορολογικά.Ε,αυτό εγώ ο πολιτής άλφα του Ευρωπαικού Βορρα γιατί να το δεχτώ και να μην κάνω σα το λαμόγιο Έλληνα που μου έχει μάθει ζωή και κότα και να φοροδιαφεύγει;

Tελικά έχουν δίκιο. Αυτός που είναι καλά οικονομικά δεν μπορεί ποτέ να καταλάβει αυτόν που δεν έχει να φάει.
Και σαν να μην φτάνει αυτό, τον ειρωνεύεται κιόλας αποπάνω και του ζητά και ευθύνες για κάτι που δεν φταίει και που ποτέ του δεν επέλεξε.
Αλλά ναι, θα έπρεπε προφανώς να ντρέπομαι που γεννήθηκα στην Ελλάδα και όχι στην Γερμανία ή στην Αγγλία - επίσης θα έπρεπε να ντρέπομαι που είμαι ακόμα εδώ και δεν έχω φύγει να ζήσω μια καλύτερη ζωή αλλού. Γιατί εγώ ευθύνομαι για την Χούντα που υπάρχει τώρα εδώ και εγώ ευθύνομαι που τόσα χρόνια κάποιοι ανεγκέφαλοι ψήφιζαν διαρκώς τα δύο μεγάλα κόμματα κι ας μη τα ψήφισα εγώ ποτέ. Κι εγώ ευθύνομαι που δεν θέλω να γίνω τα φθηνά εργατικά χέρια της ενωμένης Ευρώπης (της ποιας;;;;!!!). Aυτοί που μας δίνανε υπέρογκα δάνεια γνωρίζοντας πως δεν μπορούμε να τα ξεπληρώσουμε, δεν ευθύνονται πουθενά. Εγώ και μόνο εγώ ευθύνομαι.
Ντροπή μου.

:verymad:


ΥΓ: Ναι ξέρω, συναισθηματικό κείμενο. Και πάλι ντροπή μου!

Νομίζω όντως πολύ μελό το κάναμε.Εσύ λοιπόν ο πολίτης ο ώριμος και που δε φταίς καθόλου δεν ήξερες ότι δε μπορούσες να αποπληρώσεις το δάνειο που έπερνες;Δηλαδή που είναι η δική σου αίσθηση και μέτρο ευθύνης; Ήθελες κάποιον να σε πιάσει από το χεράκι και να σου πεί κάνε το ένα κάνε το άλλο;

H αλήθεια είναι πως εμένα προσωπικά η κρίση στην Ελλάδα δε με άγγιξε και γι αυτό έχω να ευχαριστώ τον εαυτό μου για την επιλόγη μου να ζήσω στη Βρετανία.Μια επιλογή που στήριξα ακόμα και όταν η Ελλάδα ήταν 3 λαλούν και 2 χορεύουν.Δε σημαίνει πως δε συμπονώ το δράμα του άλλου και τις θυσίες αλλά να χαρείτε μη μου ζητάτε να σωπάσω σε ότι αφορά την κριτική μου απέναντι στην Ελλάδα επειδή κάποιοι σκίζουν τα ιμάτια τους τρέμωντας στην ιδέα της εκχώρησης της εθνικής μας κυριαρχίας.Κάτι που θεωρώ πλέον επιβεβλημένο ότι πρέπει να γίνει ώστε να πάμε μπροστά ως Ε.Ε αν δε θέλουμε πλέον να διαλυθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Κάποιοι -ηθελημένα- συγχέουν την παραχώρηση κάποιων δικαιωμάτων σε μια κεντρική κυβέρνηση,
με την πλήρη υποταγή μιας χώρας σε μια Χούντα από ύαινες.
Με πρώτο το παχύδερμο και τους παρατρεχάμενους να ακολουθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ε,αυτό εγώ ο πολιτής άλφα του Ευρωπαικού Βορρα γιατί να το δεχτώ και να μην κάνω σα το λαμόγιο Έλληνα που μου έχει μάθει ζωή και κότα και να φοροδιαφεύγει;

Διαφωνω μαζι σου σε πολλα ακομα σημεια απο αυτα που λες, αλλα δεν θελω να σχολιασω σχετικα με την ΕΕ και ολα αυτα. Θελω να σχολιασω μονο αυτην την προταση.
Ενας ανθρωπος ο οποιος ζει και εργαζετε στην Ελλαδα, αν υποθεσουμε οτι εχει ενα εισοδημα τις ταξεως τον 40-50 χιλιαδων ευρο τον χρονο (καθολου ασχημο εισοδημα, να σημειωσω!), αν δεν κανω λαθος θα πληρωσει το 40% των εσοδων του στο κρατος. θα δωσει δλδ 15-20 χιλιαδες περιπου. Αν'αυτου τι παροχες θα του δωσει το κρατος; Χαλια σχολεια, οποτε θα αναγκαστει να δωσει ενα σορο λευτα σε φροντιστιρια για να μαθουν τα παιδια του αυτα που θα επρεπε να μαθενουν απο το δημοσιο σχολειο, χαλια υγεια, την οποια θα πληρωσει επιπλεων σε φακελακια αν χρειαστει να παει στο νοσοκομειο, χαλια δρομους οι οποιοι ειναι πιθανο να ευθυνονται για καποιο ατυχιμα που θα παθει, και σιγουρα ευθυνονται για φθορες που θα παθει το αυτοκινιτο του πιο συντομα απο οτι αν το οδοστρωμα ητανε στην κατασταση που θα επρεπε. Μην συνεχισω την λιστα, ειναι πολλα και ειμαι και εγω κουρασμενος.
Ενας πολιτης μια βορειας χωρας τωρα, δεν ξερω τι φορολογεια θα κλιθει να πληρωσει, ξερει ομως οτι με τα λευτα του το παιδι του θα παει σε ενα πολυ καλο σχολειο, θα κυκλοφορει σε αξιοπρεπεστατους δρομους και αν τυχων παθει κατι θα τον φροντισουν στο νοσοκομειο στο οποιο θα βρεθει.
Νομιζω πως εκει κρινετε το γιατι ο Ελληνας θα φοροδιαφυγει ενω ο βορειοΕυρωπαιος οχι. Επιπροσθετα σε αυτο, για τον Ελληνα ειναι πανευκολο να φοροδιαφυγει και εχει το "ελαφριντικο" οτι ολοι το κανουν, ενω ο βορειος την εχει βαμενει αν το κανει και θα τον θεωρισουν και τιποτενιο που κανει τετοιες πραξεις.

Διωρθωσε με αν κανω λαθος για τα δεδομενα των Βορειων χωρων, αλλωστε κρινω με ενα συγκεκριμενο μοναχα παραδειγμα που τυχενει να ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Το εξηγεί και η κοινή λογική, όπως και να το δει κανείς, ότι ο μεροκαματιάρης των 700 (έως σήμερα) ευρώ το μήνα ΔΕΝ μπορεί να ευθύνεται για την κατασπατάληση δισεκατομμυρίων. Εκείνοι δεν θέλουν να το δουν. "Είναι δεδομένο ότι μαζί τα φάγατε". Βγάζουν πάντοτε έξω την δική τους αφράτη και καλοζωισμένη συνήθως ουρίτσα, είναι χαρακτηριστικό...

Είναι σαν ο αφέντης να έτρωγε και να πετούσε ένα κόκκαλο καλά γλυμμένο στο σκύλο του κι αφού έφαγε του σκασμού, να υποχρέωσε το σκύλο να πληρώσει δουλεύοντας νυχτοφύλακας στην ταβέρνα που χρωστούσαν. Εντελώς δίκαιο και απολύτως φυσιολογικό τους φαίνεται, αφού μαζί τα φάγαμε, ενώ εκείνοι έκαναν νηστεία και προσευχή...

Όποιος έχει στοιχειώδη νου, κατανοεί ότι ο Ελληναράς γάιδαρος που παρκάρει όπου γουστάρει ΔΕΝ μπορεί να βράσει στο ίδιο τσουβάλι εγκληματικότητας με τον μιζαδόρο μεγαλοαπατεώνα που αρπάζει ό,τι κινείται ή σέρνεται, με το κομματικό λαμόγιο της κρατικοδίαιτης οικονομίας, με τον μεγαλοεργολάβο του δημοσίου, που έχει ω του θαύματος και δυο τρία κανάλια κι έντυπα, που όλως τυχαίως υποστηρίζουν το κόμμα και που αυτά εμφανίζουν ζημίες, όμως ζουν και βασιλεύουν. Όχι, αποφαίνονται οι Υπέρτατοι Κριτές και Κήνσορες των Ηθικών Αξιών, με υπέρτατο προτεσταντικό φαρισαϊσμό: Όχι, είσαστε όλοι παράνομοι, αλήτες, απατεώνες. Το φασιστικό δόγμα της συλλογικής ευθύνης. Τσουβάλιασμα, υπεραπλούστευση, λαϊκισμός της κακιάς ώρας, ρατσισμός, όλα τα καλά μπορεί να διακρίνει κανείς στις απόψεις των δήθεν ορθολογικών νεοφιλελεύθερων.

Όποιος ζει σ' αυτήν τη χώρα έξω από τις κομματικές οργανώσεις και την "ενημέρωση" ( "εξημέρωση" θα ήταν η σωστότερη λέξη) από τα κανάλια των λαμογίων μεγαλοεργολάβων που τα έφαγαν, γνωρίζουν ότι αυτοί για τους οποίους κατηγορείται η Ελλάδα και οι Έλληνες, τα λαμόγια, οι γλύφτες, τα κομματόσκυλα, οι σφογκοκωλάριοι, οι τεμπέληδες, οι κλέφτες, οι παράνομοι, είναι αυτοί οι ίδιοι που κυβερνούν τη χώρα κι αξιώνουν να μας σώσουν, οι ίδιοι και οι ψηφοφόροι και απολογητές τους που ακόμη τους στηρίζουν παρά τα όργιά τους. Τα παπαγαλίζοντα εξυπνοπούλια δεν βλέπουν τέτοια πράγματα. Όχι κυρίες και κύριοι. Ο ελληνικός λαός είναι από τη φύση του και από το γονίδιό του παράνομος. Αυτός εκμαύλισε τους αγαθούς και φιλόπατρεις πολιτικούς αυτής της χώρας και τους έβαλε να κάνουν τόσα χρόνια κλεψιές και απάτες, αλλά ως εδώ! Μετανόησαν όπως ο απόστολος Παύλος και στο εξής θα επιβάλλουν στους αήθεις κακούργος Έλληνες εργαζόμενους, αυτούς που φταίνε πραγματικά, όλα όσα τους αξίζουν. Ακούς επτακόσια ευρώ το μήνα. Αυτό είναι κλοπή!! Τετρακόσια και πολλά σας είναι λαέ των απατεώνων.

Όταν τους δείχνουμε την κατακόρυφη αύξηση των δεικτών ανεργίας, του αριθμού αστέγων, των παιδιών που εγκαταλείπονται στα ιδρύματα, των αυτοκτονιών, των θανάτων από κρύο και πείνα, εκείνοι μας αποκρούουν μορφάζοντας, ότι επικαλούμαστε το συναίσθημα. Φαίνεται ότι το μόνο που έχει κατ' αυτούς σημασία να επικαλείται κανείς, είναι η λογική του χρήματος. Φαίνεται πως οι κοινωνικοί δείκτες δεν έχουν καμμία σημασία, ακόμη και για κάποιον που δηλώνει ψυχολόγος...

Στην ερώτηση "Μα καλά, έστω ότι οι Έλληνες είναι όλα αυτά τα κακά, έχουν όλα τα κουσούρια του κόσμου. Γιατί τότε έπαθαν τα ίδια οι Πορτογάλοι, οι Ισπανοί, οι Ιρλανδοί, οι Ιταλοί, γιατί υποβαθμίζεται η Γαλλία στις αγορές;", εκείνοι απλά δεν απαντούν, παρά μόνο μ' ένα αόριστο: "Ε, εκείνες οι πτωχεύσεις οφείλονται στην διεθνή κρίση την οποία δημιούργησαν οι εκ φύσεως και καθ' έξιν απατεώνες Έλληνες". Χωρίς περαιτέρω επιχειρήματα.

Αποδείξαμε με αναμφισβήτητα ιστορικά στοιχεία, ποια ακριβώς είναι η παράνομη και τοκογλυφική φύση των υποτιθέμενων χρεών της Ελλάδας, ποια η προέλευσή τους. Δεν είχαν το κουράγιο ν' αντιπαραθέσουν ούτε ένα στοιχείο, απλά συνεχίζουν να αναμασούν τους Μανδραβέληδες και τους Πρετεντέρηδες. Η προπαγάνδα έχει πάρει διαζύγιο από την αλήθεια και την ηθική, όπως είχε πει και ο θείος Αδόλφος, ένθερμος οπαδός της υπακοής, της οργάνωσης και της πειθαρχίας, όπως και του λόγου τους.

Μάλλιασε το πληκτρολόγιό μας εδώ και τόσους μήνες να προβλέπουμε εκείνα που διαρκώς επιβεβαιώνονται, ενώ οι προβλέψεις των επισήμων χειλέων , κυβερνήσεων, συγκυβερνήσεων, Τρόικας, Ευρωπαίων αξιωματούχων, συνεχώς διαψεύδονται παταγωδώς. Όμως εκείνοι το βιολί τους. Ζήτω το Χρέος, θάνατος στους Έλληνες. Εξαφάνιση της Ελλάδας ως αυτόνομης οντότητας!!

Γραπώνονται από το αναμφισβήτητο γεγονός ότι τούτος ο λαός (όπως και πολλοί άλλοι) πιάστηκε ηλίθιος και επιχειρηματολογούν ότι η ποινή για τη βλακεία είναι ο θάνατος, η σκλαβιά και φυλακή. Δεν βλέπουν όμως ότι παπαγαλίζοντας την εμετική προπαγάνδα των καθεστωτικών ΜΜΕ, υποπίπτουν συνεχώς στο ίδιο παράπτωμα. Θάνατος λοιπόν και στους ίδιους, με το ίδιο τους το μαχαίρι να τους κόβει τα σωθικά σαν γιαπωνέζικη Κατάνα. Θάνατος στη νεοφασιστκή φράξια των Ευρωκρατόρων, θάνατος στο αυτοκρατορικό μόρφωμα της Ε.Ε.


Αγαπητέ Πάνο, έκανες πολύ καλά που χειροκρότησες και καλολιβάνισες τον Εαυτό σου που σε πήγε εκεί στη φωτισμένη Ευρώπη. Έτσι κι αλλιώς αρκετοί ηλίθιοι μαζευτήκαμε σ' αυτήν τη χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χάος εντάξει ας είμαι ηλίθιος αλλά τώρα το ηθικοπαρασκευαστικό κατεβατό σου για το δράμα των φουκαριάρικων των 700 ευρώ θα πείσει ποιούς ; Εμένα η ηλιθιότητα μου λέει ότι δε τσουβάλιασα συλλογικά τον Ελληνικό λαό και ούτε αυτή τη πρόθεση έχω.Εσένα όμως η άψογη εξυπνάδα σου για να βγάλει argument ταχα μου δήθεν ,με την διαστρέβλωση των όσων λέω προφανώς και έχει βαρύτητα μιας και ζείς στο Ελλάντα,έχεις άποψη (που εγώ δεν δικαιούμε να έχω) και φυσικά το Μαρθο Βουρτσέικο πουλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Αγαπητέ Πάνο, έκανες πολύ καλά που χειροκρότησες και καλολιβάνισες τον Εαυτό σου που σε πήγε εκεί στη φωτισμένη Ευρώπη. Έτσι κι αλλιώς αρκετοί ηλίθιοι μαζευτήκαμε σ' αυτήν τη χώρα...

Έτσι! Βεντούζα! Βεντούζα! Και τις μπάλες μέσα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Χάος εντάξει ας είμαι ηλίθιος αλλά τώρα το ηθικοπαρασκευαστικό κατεβατό σου για το δράμα των φουκαριάρικων των 700 ευρώ θα πείσει ποιούς ; Εμένα η ηλιθιότητα μου λέει ότι δε τσουβάλιασα συλλογικά τον Ελληνικό λαό και ούτε αυτή τη πρόθεση έχω.Εσένα όμως η άψογη εξυπνάδα σου για να βγάλει argument ταχα μου δήθεν ,με την διαστρέβλωση των όσων λέω προφανώς και έχει βαρύτητα μιας και ζείς στο Ελλάντα,έχεις άποψη (που εγώ δεν δικαιούμε να έχω) και φυσικά το Μαρθο Βουρτσέικο πουλάει.
Kαι όταν το ευρωπαϊκό Μαρθοβουρτσέικο θα λέει ότι λόγω της Ελλάδας κατέρρευσε η Ευρώπη,
οι Πασοκικοί Σταρένιοι θα τους χειροκροτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πάνο, δεν σε αποκάλεσα ηλίθιο, είπα ότι όλοι έχουμε πιαστεί ηλίθιοι σε κάποιο βαθμό κι απέδειξα με επιχειρήματα σε ποιο βαθμό έχεις πιαστεί εσύ προσωπικά. Άλλωστε εσύ είσαι που έθεσες το δόγμα της συλλογικής ευθύνης στη συζήτση, δεν μπορώ λοιπόν να σου επιτρέψω να βγάζεις τον εαυτό σου απ' έξω, όπως συστηματικά είδα να πράττεις.

Είναι φανερό ότι σε έφερα σε δύσκολη θέση κι αυτό δεν οφείλεται στη συμπεριφορά μου, αλλά στις απλές αλήθειες που εξέφρασα και στις οποίες αποφεύγεις ν' απαντήσεις. Ας το πάμε ένα ένα λοιπόν. Πώς μπορείς να θεωρείς ότι ένας μισθωτός της μέχρι σήμερα "γενιάς των 700 ευρώ" (που σήμερα γίνεται των 400) ότι ευθύνεται για φαγοπότι και αρπαχτές δισεκατομμυρίων, για κακή διαχείριση και καταστροφή της παραγωγικής βάσης της χώρας; Πώς είναι δυνατόν αυτός που δεν μπορεί (εκ θέσεως) να φοροδιαφύγει και που με βάση τις επίσημες στατιστικές απέδιδε έως σήμερα το 85-90% των φορολογικών εσόδων της ολχώρας να θεωρείται ότι ευθύνεται για ένα χρέος εκατοντάδων δις και ότι πρέπει να υποστεί το σύνολο της επιβάρυνσης;

Σου διαφεύγει το γεγονός ότι εκείνοι που αποδεδειγμένα έχουν καταχραστεί τεράστια ποσά, εκείνοι που διαχειρίζονταν την τύχη της χώρας επί σχεδόν τέσσερις δεκαετίες, τις τρεις εκ των οποίων υπό την εποπτεία της ΕΕ, οι οποίοι έχουν αμνηστεύσει εκ των προτέρων τους εαυτούς τους για οποιοδήποτε έγκλημα, ίδιοι και το κομματικό τους καθεστώς, σήμερα διαχειρίζονται τις τύχες της χώρας, υπό την εποπτεία και πάλι της ΕΕ και απαιτούν να μας "σώσουν" με οικονομικές συνταγές που έχουν καταγγελθεί από νομπελίστες οικονομολόγους ως χρεοκοπημένες;

Σου διαφεύγει το γεγονός ότι ο άνθρωπος που έδωσε τα ψευδή στατιστικά στους (άραγε αφελείς??) Ευρωπαίους, είναι ο ίδιος άνθρωπος που οι Ευρωκράτες απέστειλαν στη χώρα μας ως δοτό πρωθυπουργό, για να εκτελέσει το θέλημά τους; Ο ίδιος ο κύριος Παπαδήμιος;

Ποιοι είναι λοιπόν οι Έλληνες που κατακρίνεις; Είναι η σιωπηλή πλειοψηφία, που εδώ και μια δεκαετία ούτε καν ψήφιζε, η οποία είναι φαύλη και αμαρτωλή ή μήπως μια ελίτ αποτελούμενη από λαμόγια, κλέφτες και απατεώνες η οποία οδηγεί τη χώρα στο στόμα του λύκου;

Απάντησε σε παρακαλώ με σαφήνεια και με συγκεκριμένα στοιχεία και άσε τη Μάθρα Βούρτση για κανέναν άλλον, γιατί πολύ φοβάμαι ότι όταν θα έχω τελειώσει μαζί σου, άλλος θα έχει βγάλει τη φήμη του κλαψιάρη ανάμεσά μας...:whistle: :devil: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χάος,είδες τελικά είμαι ηλίθιος από μόνος μου λοιπόν διότι νόμιζα ότι με αποκάλεσες έτσι.Είμαι σίγουρος πως δεν είχες καμία τέτοια πρόθεση όμως γιατί βεβαίως βεβαίως μίλαγες για τους ''πολλούς'' που γεμίσατε ή όπως τεσπά το μετάφρασες.

Μετά στο κατεβατό σου είδα που λες ξανά και ξανά τα ίδια,οπότε τι να απαντήσω σε αυτή τη λογική ή στο να διασκεδάσω να σχολιάσω δικά σου θέματα που θέλεις επι τούτου (και δεν έχουν καμία σχέση με ότι λέω,δλδ καταννοείς ότι και την καλύτερη διάθεση για διάλογο να έχει κάποιος ,ε κάπου χάνεται στα ασυνάρτητα που λες) για να μου γυρνάς τελικά έναν κουραστικό μονόλογο.Σχολιάζω μόνο ότι ήμουν ηλίθιος και το πήρα προσωπικά.Αύριο θα απαντήσω στο Valder και σε όσους δεν απάντησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Αύριο θα απαντήσω στο Valder και σε όσους δεν απάντησα.

No worries mate, take your time.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top