H μάχη της αναθεώρησης του DSM-5

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Όταν καταφέρετε να υποστηρίξετε με πραγματικά, αντικειμενικά φυσιολογικά ευρήματα τις "διαταραχές" σας και την διαφοροδιάγνωσή τους από τις φυσιολογικές καταστάσεις, πράγμα που όλη η υπόλοιπη ιατρική επιστήμη έχει καταφέρει για σχεδόν όλες τις ασθένειες που αντιμετωπίζει, τότε ελάτε να μας "θεραπεύσετε" από τον διαταραγμένο εαυτό μας...

Τραβα μια βολτα απο το δαφνι να δεις "κατα φαντασιαν" ασθενεις με "διαταραχες" που οι κακοι ψυχιατροι εχουν εφευρει για να κρατανε το κοσμο σε υποταγη ταιζοντας τον ζολοφτ και ζαναξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από panos_:
Ε,καλά Πάνο την ψήφιση των συμπερασμάτων των επιστημονικών Συλλόγων της Ψυχολογίας/Ψυχιατρικής την κάνουμε άνθρωποι ειδικοί ,άρτια εκπαιδευμένοι στη μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς,προσωπικότητας και ψυχοπαθολογίας...Δε την κάνει η γιαγιούλα του χωριού
Σήμερα κάτι Μάρτυρες του Ιεχωβά, άφησαν ένα φυλλάδιο κάτω απ' την πόρτα μου. Εκεί επιχειρηματολογούσαν ότι η Αγία Γραφή είναι πράγματι θεόπνευστη κι ότι αυτό αποδεικνύεται μέσω της λογικής. Ποια ακριβώς είναι η απόδειξη; Ότι είναι θεόπνευστη, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΙΔΙΑ!! Παρατηρώ το ίδιο fallacy και στη δική σου περίπτωση. Δεν ξέρω λοιπόν πώς γίνεται το αποδεικτέο να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα υπέρ του εαυτού του, όμως εμένα στις θετικές επιστήμες, οι δάσκαλοί μου μού έμαθαν ότι αυτό ονομάζεται ΚΥΚΛΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.

Δεν μπορώ επίσης να μην σχολιάσω το δεύτερο fallacy που χρησιμοποιείς μέσα στην ίδια πρόταση: Επίκληση στην Αυθεντία (Argumentum ad verecundiam. Δεν ξέρω πού ακριβώς τα έχεις πουλήσει αυτά τα φτηνά προπαγανδιστικά κόλπα κι έχουν λειτουργήσει, εδώ πάντως δεν περνούν κι επ' αυτού θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω...

Τραβα μια βολτα απο το δαφνι να δεις "κατα φαντασιαν" ασθενεις με "διαταραχες" που οι κακοι ψυχιατροι εχουν εφευρει για να κρατανε το κοσμο σε υποταγη ταιζοντας τον ζολοφτ και ζαναξ.
Δεν έχεις άδικο σ' αυτό, ωστόσο έχει απαντήσει ήδη ο iJohnnyCash. Δεν μπορώ να επαναλαμβάνω ήδη δοσμένες απαντήσεις. το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι τόσο εγώ, όσο κι εσύ, εάν βρισκόμασταν στο έλεος αυτών των τύπων, θα μας είχαν βρει τόσες πολλές καινοφανείς διαταραχές, που θα μας είχαν πλακώσει στα χάπια (το ξέρω ότι εσύ θα γούσταρες τρελά, εγώ όμως είμαι θιασώτης των αντικαταθλιπτικών που καπνίζονται...:hehe:) και πολύ περισσότερο θα κινδυνεύαμε να κλειστούμε κι εμείς στο Δαφνί, μαζί μ' εκείνους που νομίζουν ότι είναι ο Μ. Ναπολέων, ή τον ψυχοπαθή δολοφόνο με το πριόνι (ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν κωλώνει). Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν να δεχτώ ότι είσαι μια αρρωστημένη προσωπικότητα και να ξενοιάζω μαζί σου, αντίθετα βλέπω μια προσωπικότητα με χαρίσματα και ιδιαιτερότητες, πράγμα που θα μ' έκανε να σε υπερασπιστώ προ του εγκλεισμού σου. Μην ξεχνάς ότι η χημική λοβοτομή και τα ηλεκτροσόκ χρησιμοποιήθηκαν εκτενώς, τόσο στην ΕΣΣΔ, όσο και στις ΗΠΑ, σε ανθρώπους αντιφρονούντες ή απλά αποκλίνοντες.

Δεν υπάρχει άμεση φυσιολογική συσχέτιση των περισσότερων από αυτές τις καινοφανείς διαταραχές με οποιαδήποτε βιοχημική ή γενετική διαταραχή, ούτε και κάποια αντικειμενική εξέταση, κάποιος βιοχημικός ή ορμονικός δείχτης που να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ την πάθηση. Έτσι, όταν το πρόβλημα είναι προφανές, όπως πχ αυτών που περιγράφεις, έχει καλώς. Η αδυναμία πάντως της επιστήμης να τους θεραπεύσει, ειδικά με τα χημικά που τους παρέχει, υπογραμμίζει την έλλειψη στοιχείων για την πραγματική βιοχημική βάση ακόμη και τέτοιων προφανών διαταραχών.

Όταν ωστόσο τα πράγματα δεν είναι τόσο προφανή, τότε το πρόβλημα γίνεται πολύ έντονο. Σήμερα, εκατομμύρια άνθρωποι θεωρούνται από τους ψυχιάτρους ως "ασθενείς" ή "διαταραγμένοι" και λαμβάνουν φάρμακα, χωρίς να εγκλείονται στα ψυχιατρεία. Τούτο σημαίνει είτε ότι ο Δυτικός τρόπος ζωής ή "πολιτισμός" είναι κανιβαλικός και αρρωστημένος, αφού παράγει μιλιούνια ψυχασθενών κάθε τύπου, ή ότι κάτι άλλο συμβαίνει. Εσύ λοιπόν που δεν είσαι βλάκας, κάτσε και σκέψου μόνο αυτό το τελευταίο και πες μου πώς το εξηγείς.

Είμαστε όλοι ψυχασθενείς, είναι ο Δυτικός πολιτισμός νοσηρός, ή μήπως κάποιοι βρήκαν έναν πανέξυπνο τρόπο ανοίγματος νέων αγορών κι ελέγχου των πληθυσμών, με τη δημιουργία καινοφανών ψυχικών "διαταραχών";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σήμερα κάτι Μάρτυρες του Ιεχωβά, άφησαν ένα φυλλάδιο κάτω απ' την πόρτα μου. Εκεί επιχειρηματολογούσαν ότι η Αγία Γραφή είναι πράγματι θεόπνευστη κι ότι αυτό αποδεικνύεται μέσω της λογικής. Ποια ακριβώς είναι η απόδειξη; Ότι είναι θεόπνευστη, ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΛΕΕΙ Η ΙΔΙΑ!! Παρατηρώ το ίδιο fallacy και στη δική σου περίπτωση. Δεν ξέρω λοιπόν πώς γίνεται το αποδεικτέο να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα υπέρ του εαυτού του, όμως εμένα στις θετικές επιστήμες, οι δάσκαλοί μου μού έμαθαν ότι αυτό ονομάζεται ΚΥΚΛΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ.

Δεν μπορώ επίσης να μην σχολιάσω το δεύτερο fallacy που χρησιμοποιείς μέσα στην ίδια πρόταση: Επίκληση στην Αυθεντία (Argumentum ad verecundiam. Δεν ξέρω πού ακριβώς τα έχεις πουλήσει αυτά τα φτηνά προπαγανδιστικά κόλπα κι έχουν λειτουργήσει, εδώ πάντως δεν περνούν κι επ' αυτού θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω...

Ευχαριστώ Χάος που με έβγαλες από τον κόπο να γράψω περίπου τα ίδια πράγματα. :)


Αρχική Δημοσίευση από Panos__:
Φυσικά και θέλουμε ακαδημαικό αντίλογο βρε Πάνο,μια επιστήμη πας να χτυπήσεις και να κριτικάρεις ,πως θα το κάνεις δηλαδή;Με τα 2 ντοκιμαντέρ που είδες στο YT με την ανάγνωση 2-3 sensationalism blogs και με κουτουρου γενικεύσεις; Δε νομίζω ότι έπιασες ακριβώς τι εννοώ και τη φιλοσοφία που χρειάζεται για να ασκήσης κριτική σε μια επιστήμη ή έναν κλάδο.Υποθέτω ένας μέσος απόφοιτος Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης καταννοεί πως ακαδημαικά θα πρέπει να μου ''χτυπήσεις'' συγκεκριμένα ζητήματα μεθοδολογικών προβλημάτων που χρησιμοποιεί τόσο η Ψυχολογία όσο και η Ψυχιατρική.
Τι λες αγόρι μου; Σε ποιο σημείο των δημοσιεύσεών σου χρησιμοποίησες ακαδημαϊκού επιπέδου επιχειρηματολογία και απαιτείς το ίδιο; :crazy: ΠΛάκα με κάνεις;

Αρχική Δημοσίευση από Panos__:
...σε ότι αφορά την Ψυχολογία η αναθεώρηση του DSM-5 γίνεται με αντικειμενικές μεθόδους ψυχολογικής και ψυχιατρικής έρευνας.
Επιχειρήματα επ' αυτού: Κανένα :whistle:

Αρχική Δημοσίευση από Panos__:
Έχεις κάποια συγκεκριμένη κριτική σε κάποια συγκεκριμένη μέθοδο της Ψυχολογίας στα field trials του DSM-5 και ποιά είναι αυτή;
Έχεις κάποια συγκεκριμένη επιστημονική μέθοδο τη Ψυχολογίας να μας περιγράψεις; Μην ανησυχείς, έχουμε αρκετή μόρφωση για να καταλάβουμε. Δώσε πρώτος το καλό παράδειγμα των ακαδημαϊκών επιχειρημάτων και βλέπουμε. Αν θεωρείς πως συζητήσεις τέτοιου είδους πρέπει να γίνονται μόνο μέσα στην πάνσοφη ακαδημαϊκή κοινότητα, δώσε μας τουλάχιστον μια καλή δικαιολογία για τους λόγους που άνοιξες το θέμα. :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Αναζητώντας ακαδημαικού "ύφους" αντίλογο βρηκα αυτα τα βιντεακια.
Θα ηθελα ενα σχόλιο από τον Πάνο, ως πιο ψημενος στην ωρολογία και γενικα στην υπόθεση




Επίσης σίγουρα υπάρχουν πολλά papers τα οποία δείχνουν αδυναμίες στο σχετικό manual.
Αναφερόμενα στον world wide web ειναι τα αυτά εδω

Κατι μου λεει ομως οτι η πλειοψηφια απο μας (και εγω) δε θα τα ψαξει.
Αυτό εγω που θα ηθελα λοιπόν σαν δευτερο στοιχείο από τον Πάνο (το πρωτο ειναι το σχόλιο στα παραπανω βιντεακια) είναι μια εκλαίκευση της όλης διαμάχης έτσι ώστε κ εμείς οι κοινοί - μη ψυχολογοι - θνητοί να βρούμε μια κοινή συνισταμένη προς συζήτηση.

Ελπίζω να βρει το χρόνο γιατί μαλλον ζητάω πολλά:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ciela μόλις τα δώ θα απαντήσω αλλά ήδη πήρα μια μικρή ιδέα,επίσης σε ότι αφορά τη βιβλιογραφία τι ακριβώς θέλεις να σχολιάσω;

Γενικά θέλεις να σχολιάσω κάτι συγκεκριμένο που έχεις στο μυαλό σου ή απλα ένα σχόλιο μου εφόσον θεωρήσω ότι υπάρχει λόγος να τοποθετηθώ.

Επίσης την ''εκλαίκευση'' την έχω δώσει ήδη από το αρχικό μου ποστ.Θα πρέπει να με βοηθήσεις αν σε ενδιαφέρει κάποια συγκεκριμένη διαταραχή όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
πανω στη βιβλιογραφία δε θελω να σχολιασεις κατι.
την εβαλα απλα για να δειξω οτι υπαρχει, απλα εδω δεν ειναι χωρος - και δεν προκειται για πολλους λογους - να την αξιολογησουμε εμεις.

από εσένα θελω ενα συντομο (ή μη) σχόλιο στην κριτικη που ασκει ο τυπος στο βιντεο, διότι υποθετω οτι λόγω αντικειμενου θα συνειδητοποιεις με την πρωτη φορά περισσοτερα πραγματα.

δευτερον, σκοπιμο για το θεμα πιστευω θα ηταν μια πιο αναλυτική από σενα - αν εχεις το χρόνο - παρουσιαση της ιστοριας, σκοπου, και μεθοδολογιας αυτου του manual, ποσο ευρεως χρησιμοποιειται, ποια ειναι τα όρια του κλπ.

εξ αλλου σκοπος ενός επιστημονα ειναι εκτός των αλλων να εκλαικευει τη γνωση και να ξεκαθαριζει τις στρεβλωμενες αποψεις:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
πανω στη βιβλιογραφία δε θελω να σχολιασεις κατι.
την εβαλα απλα για να δειξω οτι υπαρχει, απλα εδω δεν ειναι χωρος - και δεν προκειται για πολλους λογους - να την αξιολογησουμε εμεις.

από εσένα θελω ενα συντομο (ή μη) σχόλιο στην κριτικη που ασκει ο τυπος στο βιντεο, διότι υποθετω οτι λόγω αντικειμενου θα συνειδητοποιεις με την πρωτη φορά περισσοτερα πραγματα.

δευτερον, σκοπιμο για το θεμα πιστευω θα ηταν μια πιο αναλυτική από σενα - αν εχεις το χρόνο - παρουσιαση της ιστοριας, σκοπου, και μεθοδολογιας αυτου του manual, ποσο ευρεως χρησιμοποιειται, ποια ειναι τα όρια του κλπ.

εξ αλλου σκοπος ενός επιστημονα ειναι εκτός των αλλων να εκλαικευει τη γνωση και να ξεκαθαριζει τις στρεβλωμενες αποψεις:hmm:


Ναι θα το κάνω αύριο κάποια στιγμή,απλά για να αποφύγουμε τις γενικεύσεις και το πλατίασμα ρωτάω αν έχεις στο μυαλό κάποια συγκεκριμένη διαταραχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
ξερεις, πολλα διαβασα στα πεταχτα και λιγα καταφερα να συγκρατησω και να αξιολογησω, οποτε περιμενα απο σενα να αναφερεις τις παθησεις που αποτελουν ενδεχομενως την αιχμη του δορατος...

υπο αυτη την εννοια λοιπον οχι δεν εχω καποια συγκεκριμενη :P

(να εχεις στο νου σου οτι αυτο ειναι ενα θεμα που το πρωτακουσα - και αλλοι υποθετω - σ αυτο εδω το φορουμ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλα τι ψαγμενο θεματακι ειναι αυτο? Δεν καταλαβαινω ...Χριστο απο οσα λετε...lost in transalation...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
ξερεις, πολλα διαβασα στα πεταχτα και λιγα καταφερα να συγκρατησω και να αξιολογησω, οποτε περιμενα απο σενα να αναφερεις τις παθησεις που αποτελουν ενδεχομενως την αιχμη του δορατος...

υπο αυτη την εννοια λοιπον οχι δεν εχω καποια συγκεκριμενη :P

(να εχεις στο νου σου οτι αυτο ειναι ενα θεμα που το πρωτακουσα - και αλλοι υποθετω - σ αυτο εδω το φορουμ)

Αν κοιτάξεις το δεύτερο ποστ μου αναφέρω τι νεότερο έχουμε για κάποιες διαταραχές,ακροθιγώς φυσικά αλλά δε με ενοχλεί να εμπλουτίσω αύριο.Επίσης αν δείς και το δεύτερο μου βιντεάκι για το streamlining του Αυτισμού δίνεται και η άποψη από ''ψαγμένο'' ασθενή και μάλιστα να παροτρύνω όλους να το δείτε.

Τέλος στο πρώτο μου βιντεάκι δίνετε η θέση των Ουμανιστικών Ψυχολόγων -μια αδύναμη μορφή του αντίλογου κατ'εμέ- δια στόματος του προέδρου του Society for Humanistic Psychology.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Σε ότι αφορά την κατάταξη αυτή καθέ αυτή έχουν προταθεί νέες διαταραχές καθώς και το merge του Asperger's με τον Αυτισμό.Επίσης υπάρχει η σκέψη για αφαίρεση της Ναρκισσιστικής Διαταραχής Προσωπικότητας από τις διαταραχές προσωπικότητας και αντ' αυτού ο ναρκισσισμός να περιγράφεται με βάση τη βαρύτητα των συμπτωμάτων και να εξετάζεται σε συνάρτηση με την λειτουργικότητα του ατόμου.Επίσης διάφορες αλλαγές αλλά γενικά συνεχίζει να βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία άρα δε γνωρίζουμε ποιά θα είναι η τελική μορφή.
δηλαδη δεν εχει βγει ακόμη το τελικό κειμενο? :Ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
δηλαδη δεν εχει βγει ακόμη το τελικό κειμενο? :Ο

στη διαδικασία αναθεώρησης είμαστε,αυτό λέω εξ αρχής,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
α οκ μου διεφυγε το 2013 (redface)

Επίσης υπάρχει η σκέψη για αφαίρεση της Ναρκισσιστικής Διαταραχής Προσωπικότητας από τις διαταραχές προσωπικότητας και αντ' αυτού ο ναρκισσισμός να περιγράφεται με βάση τη βαρύτητα των συμπτωμάτων και να εξετάζεται σε συνάρτηση με την λειτουργικότητα του ατόμου.
να ας πουμε μπορει εσυ να πεις κατι σαν αυτό αλλα εγω να μην καταλαβω μία την πραγματικη διασταση αυτής της φρασης (τις τυχον επιπτωσεις της που εχουν σχεσεις με την κριτικη στο dsm 5) .
γι αυτο σου ζητησα εκλαικευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
να ας πουμε μπορει εσυ να πεις κατι σαν αυτό αλλα εγω να μην καταλαβω μία την πραγματικη διασταση αυτής της φρασης (τις τυχον επιπτωσεις της που εχουν σχεσεις με την κριτικη στο dsm 5) .
γι αυτο σου ζητησα εκλαικευση

Ουσιαστικά αφορά τη λειτουργικότητα που έχουν τα άτομα που εμφανίζουν κλινικά κριτήρια Ναρκισσισμού.Δηλαδή πχ μέχρι σήμερα η έλλειψη ενσυναίσθησης (empathy) θεωρήται κλινικά αξιολογήσιμη αν και μπορούμε να έχουμε νασκισσιστές με εξαιρετικά χαμηλό empathy αλλά με υψήλη λειτουργικότητα.Η σκέψη στην αναθεώρηση είναι να φύγει η συγκεκριμένη διαταραχή και απλά να αξιολογούνται μεμονομένα τα κριτήρια βάση του πόσο λειτουργικός είναι κάποιος χώρις να έχει τη συγκεκριμένη διάγνωση.Αν και από ότι έβλεπα τις προάλες μάλλον ο A.P.A δε ψήνεται τόσο εύκολα να αφαιρέσει τη συγκεκριμένη διαταραχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
τόσο εγώ, όσο κι εσύ, εάν βρισκόμασταν στο έλεος αυτών των τύπων, θα μας είχαν βρει τόσες πολλές καινοφανείς διαταραχές, που θα μας είχαν πλακώσει στα χάπια (το ξέρω ότι εσύ θα γούσταρες τρελά, εγώ όμως είμαι θιασώτης των αντικαταθλιπτικών που καπνίζονται...) και πολύ περισσότερο θα κινδυνεύαμε να κλειστούμε κι εμείς στο Δαφνί, μαζί μ' εκείνους που νομίζουν ότι είναι ο Μ. Ναπολέων, ή τον ψυχοπαθή δολοφόνο με το πριόνι (ο οποίος παρεμπιπτόντως δεν κωλώνει). Το πρόβλημα δεν είναι λοιπόν να δεχτώ ότι είσαι μια αρρωστημένη προσωπικότητα και να ξενοιάζω μαζί σου, αντίθετα βλέπω μια προσωπικότητα με χαρίσματα και ιδιαιτερότητες, πράγμα που θα μ' έκανε να σε υπερασπιστώ προ του εγκλεισμού σου. Μην ξεχνάς ότι η χημική λοβοτομή και τα ηλεκτροσόκ χρησιμοποιήθηκαν εκτενώς, τόσο στην ΕΣΣΔ, όσο και στις ΗΠΑ, σε ανθρώπους αντιφρονούντες ή απλά αποκλίνοντες.

Μονο στο δικο σου μυαλο βγαζει νοημα αυτη η μπουρδα. Πραγματικα δεν εχει καμια ορμη και δεν βγαζει κανενα νοημα.

Αλλα επειδη πραγματικα δεν εχεις ΚΑΜΙΑ επαφη με την πραγματικοτητα της ψυχιατρικης μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι υπαρχουν ανθρωποι που τα φαρμακα τους εσωσαν τη ζωη. Δεν εχεις ζησει ποτε απο κοντα ανθρωπο με διπολικη διαταραχη ο οποιος τη μια γραφει βιβλια και παιρνει βραβεια και την αλλη κοβει τις φλεβες του. Δεν εχεις δει ποτε απο κοντα ανθρωπο με καταθλιψη τοσο βαρεια που το να σηκωθει απο το κρεβατι ειναι αθλος. Ανθρωποι που κοιμουντε 16 ωρες τη μερα και παλι νοιωθουν κουρασμενοι. Το λιθιο και το λαμικταλ το εφεξορ και το γουελμπιουτριν εχουν σωσει ζωες. Κυριολεκτικα. Εχουν γλιτωσει οικογενειες ολοκληρες.

Και επειδη δεν εισαι μονο ανοητος αλλα προφανως και οι γνωσεις σου περι ψιχιατρικης προερχονται απο το χολιγουντ να σου πω ορισμενα πραγματα:

1) Η λοβοτομη ηταν μια κακιστη ιδεα. Αλλα οι προθεσεις της δεν ηταν κακες. Και οσο περιεργο και αν σου ακουγεται υπηρχαν ανθρωποι που την ΗΘΕΛΑΝ. Φαντασου καποιον ο οποιος βλεπει ξεκαθαρες εικονες μεσα στο κεφαλι του οτι σκωτωνει ξεκοιλιαζοντας τα αγαπημενα του προσωπα. Σχεδον καθε φορα που βλεπει το παιδι του, η τον συντροφο του εχει την εικονα και του σχηματιζεται μεσα στο μυαλο του η σιγουρια οτι με ενα μαχαιρι θα του βγαλει τα αντερα. Το βλεπει, το νοιωθει σαν πραγματικοτητα. Τοσο πολυ που παθαινει κρισεις στις οποιες νομιζει οτι θα τρελαθει και οτι η καρδια του θα σκασει. Πιστεψε με οταν σου λεω οτι ενας τετοιος ανθρωπος (και υπαρχουν) στις στιγμες διαυγειας που ειχε ηθελε να απαλαγει.

2) Τα "ηλεκτροσοκ" οπως καταλαβαινεις δεν ειναι οπως τα δειχνουν στην φωλια του κουκου. Τα χρησημοποιουν ακομα, λεγονται ECT (electro convulsive therapy) σε βαριες καταθλιψεις που δεν αντιδρουν σε φαρμακα. Ενα απλο google search θα σου δειξει αναφορες απο ανθρωπους που λενε οτι τους εσωσε τη ζωη (και γινονται υπο αναισθησια οπως καταλαβαινεις).

3) Τα πρωτα αντιψυχωσικα ειχαν και εχουν απαισιες παρενεργιες. Αλλα η εναλακτικη ειναι ακομα χειροτερη.

Τελος το γεγονος οτι πολλα απο αυτα καταχρασθηκαν δεν σημαινει ΤΙΠΟΤΑ. Και τα μαχαιρια εχουν σκοτωσει εκατονταδες εκατομυρια ανθρωπους στα χερια απολυταρχικων καθεστοτων, τι σημαινει αυτο, οτι δεν πρεπει να τα εχεις στη κουζινα σου?

------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
λοιπον αν και δεν ηθελα να γραψω κατι, οριστε η επιστημονικη μου αποψη επι του θεματος....

Καταρχην να ξεκαθαρισουμε οτι αυτο που ονομαζουμε επιστημονικη κοινοτητα ασχολουμενων επι του DSM οριστηκαν ετσι,επειδη το συμφωνησαν αυτοι και τα συμφεροντα τους αλλα μεχρι εκει.
Η προσωπικη μου εκτιμηση ειναι οτι προκειται για ενα ματσο κομπογιανιτες με επιστημονικη προβια, αλλα και πακτωλο κεφαλαιων που περνανε μπροστα τους.
Ελαχιστη σημασια πρεπει να τους δινει κανεις, ποσο δε για να τους δωσει επιστημονικο κυρος η ακομα χειροτερα να τους εμπιστευτει την ψυχικη υγεια.
Αλλα ας μπουμε στο ψητο μιας και το θεμα αφορα φρεσκα κουλουρια, περι του revision 5.....



Fact no 1
========
Η APA θεωρει οτι στο rev 5 πρεπει να ενταχθει η θλιψη σαν ψυχικη νοσος.

Fact no 2
========
Στο DSM-3 η διάρκεια πενθους αγαπημενου προσωπου ηταν ενα ετος, στο 4 μειωθηκε στους 2 μηνες, ενω στο 5
σχεδιαζεται να παει στις 2 εβδομαδες. Αυτοπ σημαινει οτι μετα τις εβδομαδες αν συνεχιζεις να πενθεις σου χορηγουντια αντικαταθλιπτικα.

Fact no 3
========
5 διαταραχες προσωπικότητας πιθανολογειται οτι θα αφαιρεθουν.
Αυτο σημαινει οτι ασθενεις που ειχαν μεχρι σημερα ταξινομηθει και επαιρναν φαρμακα, ξαφνικα θα γινουν καλα.... ολε!

Fact no 4
========
Ο αυτισμος (autism spectrum disorder) ειναι υπο αναθεωρηση και σαν κατηγορια και σαν κριτηρια.
Αγνωστο το που θα καταληξει γιατι υπαρχουν διενεξεις μεταξυ APA και φιλανδων...
περισοτερα εδω https://www.dsm5.org/ProposedRevisions/Pages/proposedrevision.aspx?rid=94
Μεχρι σημερα υπαρχουν κατηγοριες αυτισμου προτιθονται να παει σε μια γενικη κατηγορια
που θα περιλαμβανει απλες κατηγοριες αυτισμου εως και τις πολυ βαριες με την ονομασια
"διαταραχες αυτιστικου φασματος"


Fact no 5
=======
H BPS μιλαει για δηθεν διαγνωσεις που βασιζονται σε κοινωνικους κανονες και υποκειμενικες κρισεις
σαφως σε λιγο οποιος ειναι καπως νευρικος η ενα παιδι που κανει συνεχεια παραπονο θα εμπισπτει στα οσα αναφερει ο DSM :whistle:

“The putative diagnoses presented in DSM-V are clearly based largely on social norms, with ‘symptoms’ that all rely on subjective judgements, with few confirmatory physical signs or evidence of biological causation.
“We have particular concerns over the draft’s consideration of the inclusion of a range of highly contentious ‘disorders’. These include Attenuated Psychosis Syndrome, which could be seen as an opportunity to stigmatise eccentric people, and to lower the threshold for achieving a diagnosis of psychosis, Gender Dysphoria (especially in children and adolescents) and a range of conduct disorders such as Oppositional Defiant Disorder – diagnosed when a child is ‘headstrong’ or ‘wilful’.”
https://www.bps.org.uk/news/bps-concerns-about-overmedicalisation


Fact no 6
========
Εισαγονται νεοι ορισμοι διαγνωσης οπως "εθισμος στο διαδικτυο", κραιπαλη φαγητου (κομμενα τα πασχαλινα κοκορετσια...)



Σχολια
======

Καθε αλλαγη του DSM μονο τυχαια δεν γινεται,
Μονο στη αμερικη εταιριες αναλογα τις αλλαγες, πουλανε εκατομμύρια φαρμακα αναλογα το πως διαμορφωνεται καθε φορα ο DSM.
Εδω ομως πια πιστευω οτι παει παραπερα, γιατι μπαινουν πια χαρακτηρισμοι κοινωνικες συμπεριφορες, αρα τα φαρμακα ηταν το τυρι παλια. Πλεον μπορουμε να μιλαμε για κοινωνικο ελεγχο μαζων, για ελεγχο στις διατροφικες συνηθειες και αρκετα ακομα που μονο τα υποψιαζομαι.


How academic comes out all this? hopefully fair enough..... :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,321 μηνύματα.
Αυτοπ σημαινει οτι μετα τις εβδομαδες αν συνεχιζεις να πενθεις σου χορηγουντια αντικαταθλιπτικα.

ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ! Περνανε απο το σπιτι σου και σε ρωτανε: "ρε νοιωθεις θλιψη ρε?" Αν πεις ναι σου κανουν κλισμα εσιταλοπραμη.

Jesus fucking christ.

Το DSM ειναι διαγνωστικο και στατιστικο εγχειρηδιο. Δηλαδη ειναι ενας τροπος να συνενοουμαστε μεταξυ μας για να βγαζουμε μια υποτυπωδη ακρη.

Προσωπικα δεν ξερω ΟΥΤΕ ΕΝΑ ψυχιατρο που γραφει φαρμακα συμφωνα με το τι λεει το DSM, ειναι απλα εγχειρηδιο, ο ψυχιατρος θα γραψει φαρμακα ΑΦΟΥ ΔΕΙ ΤΟΝ ΑΣΘΕΝΗ και εκτιμισει ο ΙΔΙΟΣ την κατασταση του και ΑΦΟΥ ενημερωσει τον ασθενη και ο ΙΔΙΟΣ ο ασθενης αποφασισει αν θελει να παρει τα φαρμακα.

ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ειχα μια περιοδο ζητησει απο ψυχιατρο φαρμακα και ο ΙΔΙΟΣ ο ανθρωπος (αυτος ο αλητης με το DSM παραμασχαλα) με συμβουλεψε να τα αποφυγω.

Μα τι στο διαολο αποψεις ειναι αυτες? Εχετε οχι μονο μηδενικη πρακτικη εμπειρια αλλα και υπο του μηδενος θεωρητικη γνωση. Εχετε ανοιξει κανενα DSM να το διαβασετε? Aνοιχτε ενα παναθεματισμενο DSM και θα δειτε οτι στο μεγαλυτερο μερος των παθησεων οπως ΣΚΙΑΓΡΑΦΟΥΝΤΕ απο το DSM υπαρχει μεσα η προυποθεση για να χαρακτηρηστει καποιος οτι πασχει απο αυτο:

* Τα συμπτωματα να προκαλουν υποκειμενικη δυσφορια και/η εκπτωση στην προσωπικη ζωη, την λειτουργικοτητα και την παραγωγικοτητα του ατομου.

ΔΗΛΑΔΗ οι απαισιοι αυτοι ψυχιατροι λενε οτι κατι ειναι προβλημα μονο αν εσυ ο ιδιος το θεωρεις προβλημα.

(σε βαριες περιπτωσεις ψυχωσεων, επικυνδυνων ψυχωπαθων κτλ μπαινει μεσα ΕΙΣΑΓΓΕΛΙΚΗ παρεμβαση)

Jesus

ΥΓ: φυσικα και υπαρχουν ανοητοι που εκμεταλευονται ολη αυτη την ιστορια και γραφουν εσιταλοπραμη αντι για σιταλοπραμη επειδη τους εστειλε ταξιδι η lundbeck αλλα αυτο σημαινει απλως οτι αυτος ειναι μπινες και πρεπει να του αφαιρεθει η αδεια οχι οτι ολη η ψυχιατρικη εχει λαθος.

ΥΓ2: εγω προσωπικα προσβαλομαι τραγικα απο ολες αυτες τις ανοησιες γιατι πολυ κοντινος μου ανθρωπος χρωσταει τη ζωη του στην σωστη φαρμακολογικη και ψυχοθεραπευτικη προσεγγιση του ψυχιατρου του. Τον εχω δει και τον εχω ζησει απο κοντα τον εχω τρεξει στο νοσοκομειο μετα απο αποπειρες, τον εχω βοηθησει να ισοροπισει και εχω δει τις αλαγες που τα φαρμακα εφεραν και ο ανθρωπος ειναι λειτουργικος και καλυτερα απο ποτε.

Συνεπως πριν για το ονομα, με αυτες τις συνομοσιολογικες μπουρδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΥΓ: φυσικα και υπαρχουν ανοητοι που εκμεταλευονται ολη αυτη την ιστορια και γραφουν εσιταλοπραμη αντι για σιταλοπραμη επειδη τους εστειλε ταξιδι η lundbeck αλλα αυτο σημαινει απλως οτι αυτος ειναι μπινες και πρεπει να του αφαιρεθει η αδεια οχι οτι ολη η ψυχιατρικη εχει λαθος.
Είδες τι ανόητος που είσαι; :hehe: Προσπαθούμε να θίξουμε την κακή πλευρά της ιστορίας, γιατί στην τελική αυτή χρειάζεται εξυγίανση κι εσύ νομίζεις πως καταδικάζουμε όλη την ψυχολογία/ψυχιατρική συλλήβδην. :fool:
Σύνελθε epote και μην χρησιμοποιείς προσωπικές ιστορίες γιατί δεν αποτελούν στατιστικό δεδομένο (δικά σου λόγια ;))
Δεν μπορείς να ξέρεις τι ιστορίες έχει ο καθένας πίσω του, γι' αυτό ας το αφήσουμε αυτό το κεφάλαιο.
Αν νομίζεις ότι οι φαρμακευτικοί κολοσσοί ενδιαφέρονται μόνο για το καλό της ανθρωπότητας, μετά από χιλιάδες ιστορίες που έχουν δει το φως της δημοσιότητας, να το κοιτάξεις. Δε μπορεί, κάποια καταχωρημένη διαταραχή θα υπάρχει επ' αυτού. :P
Κι εγώ προσβάλλομαι όταν βλέπω να δίνονται σε μικρά παιδιά, εθιστικά φάρμακα για υπερκινητικότητα.
Guess what? Ήμουν ένα υπερκινητικό παιδί, αλλά όπως λέει και ο Ρόμπινσον, εκείνη την εποχή οι άνθρωποι δεν ήξεραν πως αυτό μπορεί ν' αποτελέσει ασθένεια. Έτσι παίδεψα λίγο παραπάνω τη μητέρα μου, αλλά δεν έπαθα τίποτα.

Το σίγουρο είναι ένα: Στην ψυχιατρική δεν υπάρχουν συγκεκριμένα ιατρικά τεστ που να μπορούν να επιβεβαιώσουν το πρόβλημα.
Δεν μπορούν να σου πάρουν αίμα, και να βρουν πως έχεις Ναρκισσισμό, ούτε να σου κάνουν μια ακτινογραφία και να σου βρουν ότι πάσχεις από κατάθλιψη. Συνεπώς υπάρχουν τεράστια περιθώρια λάθους, αλλά και εκμετάλλευσης.
Φαντάζεσαι να είχε και η παθολογία ένα 'DSM' και κάθε χ χρόνια ν' αφαιρούσε και να πρόσθετε ασθένειες; :hehe:


Επειδή αναφέρθηκε στο θέμα και κάποιοι δεν θα γνωρίζουν τίποτα γι' αυτό, έχουμε θέμα περί την Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
To ξαναποστάρω με φτιαγμένα κάποια συντακτικά.

@ ciela είδα στα γρήγορα τα βιντεάκια.Ο τύπος κάνει γενική κριτική σε διάφορα κομμάτια και ουσιαστικά παραπέμπει ''δείτε το βιβλίο μου'' ή ''δείτε τα τάδε papers'' για το κάθε σημείο.Δεν δίνει δηλαδή συγκεκριμένη κριτική μέσα στα βιντεάκια παρα μόνο κάποια αρχικά σχόλια παραπέμποντας αλλού.Σε ότι αφορά το πρώτο του βιντεάκι (και βασικά και το δεύτερο) έχει φτιαχτεί πριν αρχίσουν τα field trials και ένα κομμάτι της κριτικής του είναι ότι αυτά ακόμα δεν έχουν αρχίσει ,άρα αρκετά πριν τα σημερινά δεδομένα.Επίσης δεν αναφέρεται ειδικά ή ξεχωριστά στις διάφορες διαταραχές και τις προτεινόμενες αναθεωρήσεις τους.Αρα αν θέλεις κάτι συγκεκριμένο να σχολιάσω πάνω σε αυτά που λέει πρέπει να με βοηθήσεις αν και εφόσον δε περνάει σε κριτική των διαγνωστικών κριτηρίων διάφορων διαταραχών τα βιντεάκια του έιναι απλά μια πρώτη κριτική ματιά.


Τώρα σε συνάρτηση με ότι λέγαμε για τις προτεινόμενες αναθεωρήσεις άνα διαταραχή , να σταθώ μόνο στα ωραία σχολιάκια του Βρετανικού Συλλόγου που έβλεπα τις προάλλες.Αρχικά όμως σε ότι αφορά τη θλίψη και το grief exclusion criterion από το DSM-5 δείτε την απάντηση του Kendler. Ουσιαστικά πιάνει τη θλίψη μέσα στο κοντεξτ του Μείζονος Καταθλιπτικού Επεισοδίου ,διάφορων stressors και επίσης αναφέρεται στο πένθος.Ρίξτε μια ματιά.

Ο Βρετανικός Ψυχολογικός Σύλλογος θέτει μια σειρά από ερωτήματα για την αναθεώρηση και δίνει τα σχόλια του ανά διαταραχή.Ειδική μνεία γίνεται στη Σχιζοφρένεια,Αγχώδεις Διαταραχές,Διαταραχές Προσωπικότητας και σε διάφορους τύπους ψυχώσεων με κυριότερη κριτική το σημείο πως η αναθεώρηση των threshold για τα διαγνωστικά κριτήρια ενδέχεται να πιάσει φυσιολογικές απόψεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς.Τα ίδια πάνω κάτω και για τη Διπολική Διαταραχή,το τραύμα και τη Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες.Σε ότι αφορά το streamlining του Αυτισμού αναμένουν τα αποτελέσματα των field trials για να δώσουν σχόλια.Πολύ ωραία points (ουσιαστικά concerns) κάνει για την ADHD και για το φόβο χορήγησης ολοένα και περισσότερων φαρμακευτικών σκευασμάτων σε παιδιά και νεαρούς ενήλικες που ενδέχεται λόγο της υπερκινητικότητας τους να πέφτουν οριακά στα διαγνωστικά κριτήρια της συγκεκριμένης διαταραχής.

Σε ότι αφορά τώρα τις προτεινόμενες αλλαγές για τις Διαταραχές Προσωπικότητας ο APA δίνει το
Levels of Personality Functioning
, θυμάστε που ανέφερα πως η σκέψη είναι να αξιολογούντε οι ασθενείς βάσει της λειτουργικότητας τους ανά συγκεκριμένα Traits με το οποίο συμφωνεί και ο Βρετανικός Ψυχολογικός Σύλλογος και γενικά η mainstream Ψυχολογία.Προς το παρόν φαίνεται να αφήνουν την ιδέα αφαίρεσης της Ναρκισσιστικής Διαταραχής Προσωπικότητας και να κάνουν ένα streamlining στις παρακάτω έξι


T 00 Borderline Personality Disorder
T 01 Obsessive-Compulsive Personality Disorder
T 02 Avoidant Personality Disorder
T 03 Schizotypal Personality Disorder
T 04 Antisocial Personality Disorder (Dyssocial Personality Disorder)
T 05 Narcissistic Personality Disorder

Ενώ οι προτάσεις για νέες διαταραχές αφορούν κάποιες ενδεικτικές παρακάτω,αλλά θυμηθήτε ότι μιλάμε για μια δυναμική διαδικασία η οποία βρίσκεται σε εξέλιξη και έτσι συνεχώς έχουμε προτάσεις για αλλαγές,προσθήκες ή απομακρύνσεις διαταραχών.

Depressive personality disorder
Relational disorder
Binge Eating
Complex post-traumatic stress disorder
Depressive personality disorder
Negativistic (passive-aggressive) personality disorder

Οπότε για updated πληροφορίες στη κεντρική σελίδα του DSM-5.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ειλικρινά σας προκαλώ, ψάξτε να δείτε τι είναι αυτό το Binge Eating...

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer:
H BPS μιλαει για δηθεν διαγνωσεις που βασιζονται σε κοινωνικους κανονες και υποκειμενικες κρισεις
σαφως σε λιγο οποιος ειναι καπως νευρικος η ενα παιδι που κανει συνεχεια παραπονο θα εμπισπτει στα οσα αναφερει ο DSM

Το ξέρεις το τραγουδάκι που λέει "έχω τη μέθοδο του Προκρούστη, φέρνω στα μέτρα μου τον κάθε πούστη;" ε, αυτό έχει και η ψυχιατρική. Έχουν χτίσει τουβλάκι-τουβλάκι, διαταραχή τη διαταραχή το καλούπι που ορίζει ποιο είναι το φυσιολογικό και ό,τι περισσεύει και διαφέρει, κόψιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top