Συστημένο γράμμα & Post restant

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα λεγόμενα συστημένα γράμματα. :)
Λοιπόν, τι ακριβώς είναι το συστημένο γράμμα;
Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να στείλω ένα;
Κόστος;
Μετά από πόσο καιρό το λαμβάνει ο παραλήπτης;
Είναι υποχρεωτικό ο αποστολέας να δηλώσει τα στοιχεία του;

Αν ο παραλήπτης απουσιάζει την ώρα που το πάει ο ταχυδρόμος τί γίνεται;
Υπάρχει περίπτωση, αν απουσιάζει ο παραλήπτης από το σπίτι του, ο ταχυδρόμος να το αφήσει σε κάποιο άλλο άτομο;
Αν ο παραλήπτης δεν το λάβει [για οποιονδήποτε λόγο], ο αποστολέας μπορεί να το μάθει;

Αυτά τα λίγα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Λοιπόν, τι ακριβώς είναι το συστημένο γράμμα;
Το συστημένο γράμμα σημαίνει ότι ο άλλος για να το πάρει θα υπογράψει...

Ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να στείλω ένα; Κόστος;
Πας στο ταχυδρομείο και λες...αυτό συστημένο...
Στο ζυγίζουν και ανάλογα το πόσο βαρύ είναι στο χρεώνουν...
Το γράμμα έχει το δικό του ηλεκτρονικό κωδικό και τα γραμματόσημα.

Μετά από πόσο καιρό το λαμβάνει ο παραλήπτης;
Δεν ξέρω μετά από πόσο καιρό πάει... αλλά μάλλον πάει πολύ γρήγορα...

Είναι υποχρεωτικό ο αποστολέας να δηλώσει τα στοιχεία του;
Ναι...σε περίπτωση που δεν παραδοθεί ή η διεύθυνση είναι λάθος στο στέλνουν πίσω σε εσένα....

Αν ο παραλήπτης απουσιάζει την ώρα που το πάει ο ταχυδρόμος τί γίνεται;
Ξαναπάει μετά το ταχυδρόμος; :P Δεν ξέρω τι γίνεται :)

Υπάρχει περίπτωση, αν απουσιάζει ο παραλήπτης από το σπίτι του, ο ταχυδρόμος να το αφήσει σε κάποιο άλλο άτομο;
Νομίζω ότι αυτό μπορεί να γίνει... Πολλές φορές έχω υπογράψει για τον μπαμπά μου εγώ για να παραλάβω κάτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν ο παραλήπτης απουσιάζει την ώρα που το πάει ο ταχυδρόμος τί γίνεται;
Υπάρχει περίπτωση, αν απουσιάζει ο παραλήπτης από το σπίτι του, ο ταχυδρόμος να το αφήσει σε κάποιο άλλο άτομο;
Κανονικά συστημένο σημαίνει να το πάρει ο άλλος στα χέρια του.

Πάντως το δεύτερο... παίζει. Νομίζω ότι έχει τύχει να αφήσει ταχυδρόμος σε μένα συστημένο για τον πατέρα μου κι υπέγραψα εγώ (μιας κι απουσίαζε).
Δεν είμαι 100% σίγουρος αν αυτό ήταν συστημένο.

Αν ο παραλήπτης δεν το λάβει [για οποιονδήποτε λόγο], ο αποστολέας μπορεί να το μάθει;
Αφήνουν ένα ειδοποιητήριο στην είσοδο, να πάει να το παραλάβει από τα ΕΛΤΑ (νομίζω έτσι γίνεται).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αν ο παραλήπτης απουσιάζει την ώρα που το πάει ο ταχυδρόμος τί γίνεται;
Υπάρχει περίπτωση, αν απουσιάζει ο παραλήπτης από το σπίτι του, ο ταχυδρόμος να το αφήσει σε κάποιο άλλο άτομο;

Δεν ξέρω αν ισχύει επίσημα πάντως εγώ ήθελα να στείλω κάτι σε κάποιον, και ήθελα σίγουρα να το πάρει αυτός στα χέρια του και κανένας άλλος, και είχα γράψει πάνω στο φάκελο:
Σημείωμα προς τον ταχυδρόμο:
Να το λάβει απαραίτητα ο παραλήπτης που αναφέρεται στο φάκελο και κανένας άλλος
και ο ταχυδρόμος πήγε το πρωί και δεν βρήκε τον παραλήπτη, βρήκε την μητέρα του και τη ρώτησε πότε θα είναι ο παραλήπτης εκεί, και ξαναπήγε μετά :P Βέβαια όλο αυτό το στηρίζεις στο πόσο πρόθυμος και ήρεμος ψυχικά είναι ο ταχυδρόμος που θα πετύχεις αλλά ποτέ δεν ξέρεις :P

Αντί να στείλεις συστημένο γιατί δεν στέλνεις με courier που το παραπάνω μήνυμα το ακολουθεί υποχρεωτικά ο κουριερίστας και φτάνει την επόμενη μέρα;

Αφήνουν ένα ειδοποιητήριο στην είσοδο, να πάει να το παραλάβει από τα ΕΛΤΑ (νομίζω έτσι γίνεται).

Ρωτάει για τον αποστολέα, όχι για τον παραλήπτη :hmm:

Αν δεν φτάσει το γράμμα και δεν έχει χαθεί επιστρέφει στον αποστολέα αν έχει γράψει πάνω την διέυθυνση του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Επίσης αν δε θέλεις να εμπλακεί σπίτι κτλ υπάρχει, ή τέλος πάντων υπήρχε στα χρόνια που αντάλλαζα ρομαντικά γράμματα με κόσμο και ντρεπόμουν (ακούγεται γελοίο λίγο), η επιλογή του Ποστ Ρεστάντ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αντί να στείλεις συστημένο γιατί δεν στέλνεις με courier που το παραπάνω μήνυμα το ακολουθεί υποχρεωτικά ο κουριερίστας και φτάνει την επόμενη μέρα;

Δεν τον ακολουθεί πάντα υποχρεωτικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ισχύει επίσημα πάντως εγώ ήθελα να στείλω κάτι σε κάποιον, και ήθελα σίγουρα να το πάρει αυτός στα χέρια του και κανένας άλλος, και είχα γράψει πάνω στο φάκελο:
Σημείωμα προς τον ταχυδρόμο:
Να το λάβει απαραίτητα ο παραλήπτης που αναφέρεται στο φάκελο και κανένας άλλος
και ο ταχυδρόμος πήγε το πρωί και δεν βρήκε τον παραλήπτη, βρήκε την μητέρα του και τη ρώτησε πότε θα είναι ο παραλήπτης εκεί, και ξαναπήγε μετά :P Βέβαια όλο αυτό το στηρίζεις στο πόσο πρόθυμος και ήρεμος ψυχικά είναι ο ταχυδρόμος που θα πετύχεις αλλά ποτέ δεν ξέρεις :P

Αντί να στείλεις συστημένο γιατί δεν στέλνεις με courier που το παραπάνω μήνυμα το ακολουθεί υποχρεωτικά ο κουριερίστας και φτάνει την επόμενη μέρα;
Ναι ρε γμτ, δε θέλω να το λάβει άλλος!

Ευχαριστώ VKey και George!

Μήπως υπάρχει τρόπος να το στείλω συστημένο και να το ακολουθήσει αυτό υποχρεωτικά ο ταχυδρόμος;

χμμμ ίσως η ιδέα με το κουριερ να είναι καλή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ποστ Ρεστάντ!

Δε με ακούει κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Επίσης παίζει τίποτα τύπου: Να ειδοποιηθεί ο παραλήπτης ότι υπάρχει γράμμα γι' αυτόν στο ταχυδρομείο και να πάει να το πάρει [δλδ να μην έλθει στο σπίτι του], και επίσης να είναι υποχρεωτικό να το πάρει ο ίδιος και όχι κανένας άλλος;

edad για πες περισσότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Αυτό είναι το ρεστάντ!

Δηλαδή εσύ το στέλνεις ποστ ρεστάντ, δηλαδή να παραμείνει στο ταχυδρομίο.

Χωρίς διεύθυνση.

Δεν πάει ειδοποίηση, πρέπει να ειδοποιήσεις ο ίδιος.

Είναι πχ για ανθρώπους που δεν έχουν κάπου μόνιμη κατοικία.

υποχρεωτικά για να το λάβει πρέπει να πάει με την ταυτότητα του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης παίζει τίποτα τύπου: Να ειδοποιηθεί ο παραλήπτης ότι υπάρχει γράμμα γι' αυτόν στο ταχυδρομείο και να πάει να το πάρει [δλδ να μην έλθει στο σπίτι του], και επίσης να είναι υποχρεωτικό να το πάρει ο ίδιος και όχι κανένας άλλος;

edad για πες περισσότερα!
Είχε έρθει μία φορά γράμμα από το ΥΠΕΠΘ για μένα και μου στάλθηκε ειδοποιητήριο να πάω να το πάρω από τα ΕΛΤΑ. Οπότε παίζει....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ποστ Ρεστάντ!

Δε με ακούει κανείς?

Αμάν βρε γκρινιάρα...σε ακούω εγώ :P

Επίσης παίζει τίποτα τύπου: Να ειδοποιηθεί ο παραλήπτης ότι υπάρχει γράμμα γι' αυτόν στο ταχυδρομείο και να πάει να το πάρει [δλδ να μην έλθει στο σπίτι του], και επίσης να είναι υποχρεωτικό να το πάρει ο ίδιος και όχι κανένας άλλος;

edad για πες περισσότερα!

Νομίζω ότι παίζει...και ναι είναι υποχρεωτικό να πάει ο ίδιος...αλλιώς για να πάει κάποιος άλλος χρειάζεται εξουσιοδότηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Νομίζω ότι παίζει...και ναι είναι υποχρεωτικό να πάει ο ίδιος...αλλιώς για να πάει κάποιος άλλος χρειάζεται εξουσιοδότηση :)
Κάποιος που να γνωρίζει περισσότερα;

edad, καλό αυτό που λες, ότι πρέπει δλδ να πάει στο ταχυδρομείο να το πάρει, όμως αφού δεν περιλαμβάνεται ειδοποίηση... δεεεν μου κάνει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Αύριο είναι Παρασκευή... [σώπα :P ]
Αν το στείλω αύριο το απόγευμα, η διαδικασία της αποστολής θα ξεκινήσει τη Δευτέρα;

Λοιπόν, συνοπτικά ψάχνω λύση για μία από τις παρακάτω περιπτώσεις:
1. Να στείλω ένα γράμμα το οποίο θα μείνει στο ταχυδρομείο που θέλω, θα σταλεί ειδοποίηση στον παραλήπτη και θα πάει ο ίδιος να το πάρει [υποχρεωτικά ο ίδιος, ούτε συγγενείς ούτε τίποτα].
2. Να στείλω ένα γράμμα σε κάποιον, στο σπίτι του και να το λάβει μόνο ο ίδιος [με υπογραφή/ ταυτότητα, πάλι κανένας άλλος, αν λείπει τότε να του μείνει ειδοποίηση να πάει να το πάρει από το ταχυδρομείο ξερω γω, αλλά πάντα ο ίδιος].

[Προτιμώ το (1) κυρίως... ]
:hmm:

Αυτό που είπε η edad ακούγεται καλό αλλά ρε γμτ δεν στέλνουν ειδοποίηση. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Στειλε ένα γράμμα σε αυτόν λέγοντας του να πάει στο ταχυδρομείο και ένα γράμμα ποστ ρεστάντ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Στειλε ένα γράμμα σε αυτόν λέγοντας του να πάει στο ταχυδρομείο και ένα γράμμα ποστ ρεστάντ :D
Sorry, αλλά για προσωπικούς λόγους δεν παίζει κάτι τέτοιο :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
:) Eίσαι ερωτευμένο σίγουρα...

Έχουν παίξει ποστ ρεστάντ και ποστ ρεστάντ στην εφηβεία μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Δεν τον ακολουθεί πάντα υποχρεωτικά ;)

Κρίμα γιατί μπορεί και να χάσει τη δουλειά του
(Ναι, μερικές φορές είμαι πολύ κακιά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Τελικά αποφάσισα να το στείλω συστημένο και με σημείωση για τον ταχυδρόμο [αυτή που ανέφερε η suspiria].
Εκτός και αν πέσει καμία άλλη ιδέα μέχρι αύριο...
Τι ώρες το πάει ο ταχυδρόμος;
[πρωϊνές 8-10;]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Τελικά αποφάσισα να το στείλω συστημένο και με σημείωση για τον ταχυδρόμο [αυτή που ανέφερε η suspiria].
Εκτός και αν πέσει καμία άλλη ιδέα μέχρι αύριο...
Τι ώρες το πάει ο ταχυδρόμος;
[πρωϊνές 8-10;]

Ο ταχυδρόμος (χτυπάει πάντα 3 φορές :P ) δουλεύει κανονικά τις πρωινές ώρες.

Γράψε του πάνω στον φάκελο

"Σημείωση προς τον ταχυδρόμο:
Παρακαλώ ο φάκελος να δωθεί στα χέρια του παραλήπτη από όπου θα λάβετε και ένα ικανοποιητικό φιλοδώρημα για τις υπηρεσίες σας"

:P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top