[Χριστιανοί] Ταφή αγαπημένου σας άθεου προσώπου

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
΄Οσο σέβομαι έναν άνθρωπο και τον αγαπάω ουσιαστικά οφείλω να κάνω αυτό που μου ζητάει όταν εκείνος δεν θα μπορεί να το κάνει μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αλήθεια πόσο κοστίζει το κάψιμο στην ελλάδα?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
αλήθεια πόσο κοστίζει το κάψιμο στην ελλάδα?????

Εντελώς Δωρεάν (βλ.Πάρνηθα,Πήλιο,Σκιάθο etc)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αρνηθώ την επιθυμία κανενός ανθρώπου. Απλούστατα θα τπν αφήσω να ταφεί όπως θέλει, αλλά εγώ δεν θα έχω καμία συμμετοχή στην όλη διαδικασία. Ο καθένας επιλέγει ελεύθερα και εμείς δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κανέναν με το ζόρι να ασπασθεί τα πιστεύω μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αρνηθώ την επιθυμία κανενός ανθρώπου. Απλούστατα θα τπν αφήσω να ταφεί όπως θέλει, αλλά εγώ δεν θα έχω καμία συμμετοχή στην όλη διαδικασία. Ο καθένας επιλέγει ελεύθερα και εμείς δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κανέναν με το ζόρι να ασπασθεί τα πιστεύω μας!
Αν όμως όλοι οι συγγενείς του/της κάνουν το ίδιο τότε τι θα γίνει με το πτώμα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ας τον θάψουν οι ομοϊδεάτες του. Άλλωστε για μένα δε θα είναι αγαπημένο πρόσωπο πια. Το ξέρω είναι σκληρό, αλλά είτε πιστεύει κάτι σωστά, δε μπορείς να κοροϊδεύεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δηλαδή θα σταματήσεις να αγαπάς τον γονέα/παιδί/σύντροφο/φίλο σου επειδή δεν έχει τις ίδιες θρησκευτικές πεποιθήσεις με σένα; :confused:
Επίσης δεν κατάλαβα καθόλου τι εννοείς εδώ:
αλλά είτε πιστεύει κάτι σωστά, δε μπορείς να κοροϊδεύεις!
Το εξηγείς λίγο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ας τον θάψουν οι ομοϊδεάτες του. Άλλωστε για μένα δε θα είναι αγαπημένο πρόσωπο πια. Το ξέρω είναι σκληρό, αλλά είτε πιστεύει κάτι σωστά, δε μπορείς να κοροϊδεύεις!

Xωρίς παρεξήγηση αν μου επιτρέπεις να σε διορθώσω,
Όχι "δεν θα είναι αγαπημένο πρόσωπο πια" αλλά "δεν ήταν ποτέ αγαπημένο πρόσωπο".

Κατ'εμέ δεν γίνεται να αγαπάς κάποιον με όρους. Τον αγαπάς όπως είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν παύεις ποτέ να αγαπάς κάνένα εξ'αιτίας των πεποιθήσεών τους. Απλά σέβεσαι τις επιλογές τους. Ο ίδιος αρνήθηκε να ταφεί κατά την Ορθόδοξο Πίστη, αφού την έχει αρνηθεί. Εσύ λοιπόν δε θα γίνεις συμμέτοχος σε αυτή του την επιλογή, άσ' τον να πορευθεί μόνος του. Δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από συναισθηματισμούς, ή πιστεύεις στο Ευαγγέλιο και σε ΟΛΑ όσα διδάσκει ή δεν πιστεύεις καθόλου. Δεν υπάρχει μέση οδός. Δε μπορείς να λες ότι είσαι Χριστιανός αλλά θα πάω στον πολιτικό γάμο του φίλου μου ή ότι θα δεχθώ την Καθολική <<νύφη>> μου π.χ. Η αλήθεια πολλές φορές πληγώνει, αλλά δε γίνεται αλλιώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Άλλωστε για μένα δε θα είναι αγαπημένο πρόσωπο πια.

Δεν παύεις ποτέ να αγαπάς κάνένα εξ'αιτίας των πεποιθήσεών τους.

Αντίφαση νούμερο 1

Απλά σέβεσαι τις επιλογές τους.

Δε μπορείς να λες ότι είσαι Χριστιανός αλλά θα πάω στον πολιτικό γάμο του φίλου μου ή ότι θα δεχθώ την Καθολική <<νύφη>> μου π.χ.

Αντίφαση νούμερο 2



"Σέβομαι την επιλογή σου πιστεύεις στην Καθολική Εκκλησία αλλά μείνε μακριά μου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν παύεις ποτέ να αγαπάς κάνένα εξ'αιτίας των πεποιθήσεών τους. Απλά σέβεσαι τις επιλογές τους. Ο ίδιος αρνήθηκε να ταφεί κατά την Ορθόδοξο Πίστη, αφού την έχει αρνηθεί. Εσύ λοιπόν δε θα γίνεις συμμέτοχος σε αυτή του την επιλογή, άσ' τον να πορευθεί μόνος του. Δεν πρέπει να παρασυρόμαστε από συναισθηματισμούς, ή πιστεύεις στο Ευαγγέλιο και σε ΟΛΑ όσα διδάσκει ή δεν πιστεύεις καθόλου. Δεν υπάρχει μέση οδός. Δε μπορείς να λες ότι είσαι Χριστιανός αλλά θα πάω στον πολιτικό γάμο του φίλου μου ή ότι θα δεχθώ την Καθολική <<νύφη>> μου π.χ. Η αλήθεια πολλές φορές πληγώνει, αλλά δε γίνεται αλλιώς!
Και πιστευεις σε μια τόσο σκληρή και άδικη θρησκεία; Δεν υποτίθεται οτι ο θεός σας δέχεται τη διαφορετικότητα; :confused:
Δεν ξέρω, ρωτάω, εγώ άθεη είμαι (και μετά λενε εμάς τους άθεους σκληρούς).

Πάντως το παραπάνω μήνυμα του pitg21 να γραφεί στα πρακτικά παρακαλώ! Όχι που μου τη λέγατε εμένα που δεν ήθελα να πάω σε θρησκευτικό γάμο!! Ορίστε, και οι χριστιανοί έτσι είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός σέβεται τις επιλογές του κάθε ανθρώπου αλά δεν τις δέχεται. Εσύ καλά κάνεις και δεν πας σε θρησκευτικό γάμο, γιατί έτσι θα κορόιδευες. Αγάπη προς τον άλλον δε σημαίνει να δέχομαι και τη λανθασμένη άποψή του (τώρα για το τί είναι σωστό και τί λάθος μπορούμε να κουβεντιάζουμε και ο καθένας έχει τα κριτήριά του. Ο Χριστός όταν τον σταύρωναν προσευχόταν για τους ανθρώπους που πριν είχε περάσει γενεές δεκατέσσερεις με τα περίφημα <<Ουαί υμίν γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί>>. οτέ δε δέχθηκε την υποκριτική τους συμπεριφορά, αλλά δεν έπαψε να τους αγαπά σαν παιδιά του! Έτσι λοιπόν αγαπάμε τους πάντες, αλλά φροντίζουμε να τους δείξουμε ότι κάνουν λάθος και αυτό δεν είναι άδικο. Μπορεί να φαίνεται σκληρό, αλλά στην ουσία είνμα πράξη αγάπης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εσύ καλά κάνεις και δεν πας σε θρησκευτικό γάμο, γιατί έτσι θα κορόιδευες. Αγάπη προς τον άλλον δε σημαίνει να δέχομαι και τη λανθασμένη άποψή του

Και αν δεν είναι λανθασμένη;
Αν είναι απλά ουδέτερη για εσένα; Ξέρεις, ούτε ζέστη, ούτε κρύο.

Για παράδειγμα εγώ έχω αποδεχτεί οτι οι άνθρωποι πιστεύουν σε θρησκείες και αυτό δεν είναι λάθος σύμφωνα με αυτά που πιστεύω εγώ. Δεν με ενδιαφέρει αν θα πάω στον γάμο κάποιου χριστιανού, αφού απλά για εμένα αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό σα να λέμε "κοντός" ή "ψηλός".

Τους κοροϊδεύω; Ίσως ναι, όμως θέλω να είμαι κοντά στον φίλο μου όταν θα παντρεύεται. Όταν μπαίνω στο χώρο αυτό αποδέχομαι τα θρησκευτικά τους πιστεύω και τις θρησκευτικές τους τελετές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όταν έλεγα εγώ οτι δεν θέλω να πάω σε θρησκευτικό γάμο γιατί έτσι θα είναι σαν να κοροιδεύω την πίστη τους με κράζανε.
Τα υπόλοιπα δεν τα σχολιάζω, βαριέμαι να εμπλακώ για χιλιοστή φορά σε τέτοια συζήτηση. :yawn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@pitg21 Γιατί αφήνεις κάποιους, έστω και τον "χριστό", να επιλέγει ποίους θα αγαπάς; Δεν θες να είσαι ελεύθερος;
αλλά φροντίζουμε να τους δείξουμε ότι κάνουν λάθος και αυτό δεν είναι άδικο

Εσείς δείχνετε σε κάποιον ότι κάνει λάθος μένοντας μακριά του; Ευτυχώς που οι καθηγητές δεν ακολούθων το ίδια πολιτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ουδέτερς θέσεις. Αν ο Χριστιανισμός ήταν ουδέτερος δε θα πέθαιναν τόσοι μάρτυρες ούτε θα πήγαιναν άνθρωποι στην έρημο. Επίση δε θα έχυνε το δηλητήριό του ο Νίτσε και ο Μαρξ (και τόσοι άλλοι εναντίνον του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω? Δεν μπορεί κάποιος να βρίσκεται με σεβασμό, σε ένα χώρο όπου δεν αντιπροσωπεύει τα Θρησκευτικά του πιστεύω? Δηλαδή εάν επισκεφτεί κανείς έναν Βουδιστικό ναό, χωρίς να είναι Βουδιστής θα σημαίνει κοροϊδία?
Έχω πάει σε αρκετούς γάμους φίλων μου. Δεν είμαι Χριστιανή, αλλά όταν μπαίνω σε οποιοδήποτε χώρο λατρείας μπαίνω με σεμνότητα και σεβασμό. Ο ίδιος ο χώρος αν αφεθείς να νιώσεις θα στο κάνει αυτό, κι ας μην πιστεύεις!... Φυσικά άλλοι χώροι στο μεταδίδουν περισσότερο και άλλοι λιγότερο, πάντως συμβαίνει λόγω της συναισθηματικής φόρτισης που έχει ο χώρος για αυτούς που πιστεύουν.

Το θέμα είναι πως κάθε Θρησκεία σαν διδασκαλία έχει τα σημαντικά της κομμάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ουδέτερς θέσεις. Αν ο Χριστιανισμός ήταν ουδέτερος δε θα πέθαιναν τόσοι μάρτυρες ούτε θα πήγαιναν άνθρωποι στην έρημο. Επίση δε θα έχυνε το δηλητήριό του ο Νίτσε και ο Μαρξ (και τόσοι άλλοι εναντίνον του).
...ούτε θα κόβονταν και τόσα κεφάλια απο την Ιερά Εξέταση...

είμαστε οφτοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Όταν κάποιος τον εμπιστεύεσαι δέχεσαι αυτά που λέει. Isiliel, γιατί απομονώνεις αυτό το χωρίο του Απ. Παύλου; Γνωρίζεις ότι αλλού λέει ότι αν κάποιος σας διαφορετικά από αυτά που σας είπα να είναι αναθεματισμένος (δε θυμάμαι δυστυχώ το ακριβές κείμενο στα Αρχαία), το ένα το δέχεσαι το άλλο όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Γιατί αυτό μου αρέσει καλύτερα pitg21.
Και γιατί στη δική μου πίστη είμαι ελεύθερη να επιλέγω τι μου αρέσει και τι όχι.

Η διαφορά μας είναι ότι εγώ μπορώ να εκτιμήσω καλά κομμάτια της Χριστιανικής Διδασκαλίας. Εσύ όμως με απορρίπτεις εξ αρχής σαν άνθρωπο, μόνο και μόνο επειδή δεν είμαι Χριστιανή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top