Noodles με λαχανικά στο γουόκ

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μια φορά δοκίμασα τυχαία κάτι noodles που μου άρεσαν πάρα πολύ. Το εστιατόριο βέβαια δεν έδινε την συνταγή, αλλά εγώ υπέθεσα πως μπορεί να τα έφτιαχναν (ψωνάρα-και-καλα-γευσιγνώστης :redface:) και το αποτέλεσμα μου άρεσε πολύ. Οπότε είπα να το γράψω μήπως αρέσει και σε κανένα άλλο. Eίναι πάρα πολύ ευκολο, γρήγορο και χορταστικό.

Υλικά:
κινέζικο λάχανο
φρέσκα κρεμμυδάκια
σκόρδο
πράσινη και κόκκινη πιπεριά
καρότο
σάλτσα σόγιας
1 αυγό
noodles (ή φιδέ)
αλάτι
πιπέρι
τριμμένο αποξηραμένο μαιντανό
λίγο φυτικό λάδι

Προετοιμασία:
Λεπτοκόβουμε όλα τα λαχανικά (το καρότο το τρίβουμε και το σκόρδο το πατάμε)
Οι ποσότητες είναι ανάλογα με τα γούστα (εμένα μ' αρέσει με πολύ λάχανο) καθώς και τα λαχανικά που επιλέγετε. Αμα θέλετε βάζετε ή βγάζετε υλικά.

Εκτέλεση:
Βράζουμε σε αλατισμένο νερό τα noodles για ενάμισι με δύο λεπτά και τα στραγγίζουμε.
Τσιγαρίζουμε τα κρεμμυδάκια με το σκόρδο στο γουόκ, μέσα σε λίγο λάδι (1-2 λεπτά)
Ρίχνουμε τα υπόλοιπα λαχανικά και ανακατεύουμε συνέχεια για 2-3 λεπτά.
Σβήνουμε με σάλτσα σόγιας και παραμερίζουμε τα λαχανικά στην μια μεριά του γουόκ.
Ρίχνουμε το αυγό και το πασπαλίζουμε με αλάτι και πιπέρι (και τα λαχανικά το ίδιο αν θέλουμε).
Με μια σπάτουλα και γρήγορες κινήσεις ανακατεύουμε και "κόβουμε" το αυγό να γίνει σαν στραπατσάδα (μικρά κομματάκια).
Στη συνέχεια (αφού γίνει το αυγό) ανακατεύουμε όλα τα υλικά με τα noodles και προσθέτουμε τον μαιντανό.


Καλό είναι να έχουμε όλα τα υλικά έτοιμα δίπλα μας γιατί το πιάτο είναι stir-fry και θέλει ανακάτεμα συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Η μόνη ένσταση που έχω είναι ο φιδές της παρένθεσης :P Δυστυχώς και η υφή του αλλά και η γεύση του απέχει πολύ από τα noodles οπότε δεν θα το συνιστούσα με τίποτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κοίτα, μια φορά είχα ξεμείνει από noodles και έβαλα φιδέ που μου είχε περισσέψειι από ένα κρύωμα. Μια χαρά βγήκε, απλά θέλει λίγο λιγότερο βράσιμο και προσοχή στο σούρωμα. Δεν είναι το ίδιο με τα noodles, αλλά πρώτη φορά έφαγα φιδέ και μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την Ceres Victoria.
Τα noodles γινονται απο ρυζι.
Ο φιδες απο σιταρι. Εντελως διαφορετικα συστατικα.
Και πλεον noodles υπαρχουν σε ολα τα μεγαλα σουπερ μαρκετ.Αν υπαρχει σως σογιας,θα εχουν και noodles,και μαλιστα και σε διαφορα μεγεθη.

Ωραια συνταγη παντως.Θα την δοκιμασω την επομενη φορα που θα εχω ορεξη για ασιατικο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την Ceres Victoria.
Τα noodles γινονται απο ρυζι.
Ο φιδες απο σιταρι. Εντελως διαφορετικα συστατικα.
Και πλεον noodles υπαρχουν σε ολα τα μεγαλα σουπερ μαρκετ.Αν υπαρχει σως σογιας,θα εχουν και noodles,και μαλιστα και σε διαφορα μεγεθη.

Ωραια συνταγη παντως.Θα την δοκιμασω την επομενη φορα που θα εχω ορεξη για ασιατικο :D

βασικά έχει και noodles απο σιτάρι, αλλά περιέχουν αυγά. Ο φιδές δεν έχει αυγά και αυτό κάνει την διαφορά νομίζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εγώ βάζω noodles αυγού και όχι ρυζιού (έχω πάρει ένα πακέτο από ρύζι εδώ και πολύ καιρό αλλά φοβάμαι να το κανω, μιας και του αυγού μ' αρέσουν πολύ και δεν θέλω να απογοητευτώ!)


edit: αν σας αρέσουν τα καυτερά, του πάει και λίγο wasabi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγώ βάζω noodles αυγού και όχι ρυζιού (έχω πάρει ένα πακέτο από ρύζι εδώ και πολύ καιρό αλλά φοβάμαι να το κανω, μιας και του αυγού μ' αρέσουν πολύ και δεν θέλω να απογοητευτώ!)

Εμενα μου αρεσαν παρα πολυ του ρυζιου παντως.(βεβαια λατρευω και το ρυζι σκετο).
Οποτε αν σου αρεσει το ρυζι σαν ρυζι,δοκιμασε.Αν οχι,παλι δοκιμασε,ισως σου αρεσουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μου αρέσει το ρύζι, απλά έτσι όπως τα βλεπω μου μοιάζουν σαν φιδές που έπεσε στη χλωρίνη και έκανε ισιωτική, οπότε από το οπτικό και μόνο διστάζω. Θα τα κάνω όμως σύντομα (μου πιάνουν χώρο στο ντουλάπι!) και θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Την έφτιαξα αν και με μικρές παραλλαγές. Καταρχάς έβαλα και φρέσκο κρεμμυδάκι, πράσο και λίγο σέλερυ μέσα. Επίσης στο τέλος πρόσθεσα και κρέμα γάλακτος από αμύγδαλο, ενώ χρησιμοποιήσα μόνο λάδι καρύδας ψυχρής έκθλιψης ως φυτικό λάδι και έβαλα λίγο μαιντανό για διακόσμηση (και ένα καρύδι). Βγήκε πολύ ωραίο, το τσακίσαμε! :D Το μόνο που δεν έκανα και θεωρώ κακώς είναι που δεν τα ανακάτεψα όλα μαζί πριν τα σερβίρω, αλλά και πάλι δεν νομίζω πως πειράχτηκε κανείς :lol:
Ιδού και φώτος:





Eίναι πανεύκολη και πεντανόστιμη, την προτείνω ανεπιφύλακτα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Εγώ τελευταία φτιάχνω ρύζι με λαχανικά σε τέτοιο στιλ. Φτιάχνω το ρύζι, το αφήνω να κρυώσει. Σε τηγάνι βαθύ βάζω κρεμμυδάκι, κολοκύθια σε κύβους ή μπρόκολο, λίγο μέλι, λίγο ξύδι, αλάτι, πιπέρι και αρκετό κάρυ, τα αφήνω να τσαγαριστουν κάνα 20λεπτο, σοαω 2-3 αβγά, ανακατευω και ρίχνω και το ρύζι. Γίνεται πολύ χορταστικό ειδικά με τα αβγά. Το κάνω όταν δεν έχω κάτι άλλο να φτιάξω και μου έχουν μείνει λαχανικά στο ψυγείο. Έχει τύχει να βάλω και λάχανο.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
μιας και δουλεψα το καλοκαιρι σε ενα κινεζικο μαγαζι με wok, εμαθα να το χειριζομαι και πλεον φτιαχνω σχεδον καθε εβδομαδα. αγαπημενο μου πιατο : νουντλς αυγου με λαχανικα, γαριδες και oyster sauce+teriyaki
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά τα φαγητά είναι νόστιμα, αλλά αρκετά ανθιυγεινά καθώς περιέχουν λάδια κακής ποιότητας, σόγια σως και έχουν πολλούς υδατάνθρακες.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Αυτά τα φαγητά είναι νόστιμα, αλλά αρκετά ανθιυγεινά καθώς περιέχουν λάδια κακής ποιότητας, σόγια σως και έχουν πολλούς υδατάνθρακες.


για να ειμαι ειλικρινης αυτο εξαρταται. τα νουντλσ απο μονα τους δεν ειναι χειροτερα απο διατροφικης αποψης απο τα μακαρονια. το τι θα βαλεις απο εκει και επειτα στο πιατο μπορει να το κανει ενα απο διατροφικως "καλο" ως "διατροφικη βομβα κακων θερμιδων". Για παραδειγμα εφτιαξα προχτες ενα πιατο στο οποίο εβαλα ψαρονεφρι και πιπεριες (με νουντλς αυγου). ουσιαστικα το πιατο ειχε την ιδια διατροφικη αξια με τα μακαρονια με κρεας. σαφως τα μακαρονια δεν ειναι και η καλυτερη τροφη, αλλα οι περισσοτεροι ανθρωποι τα τρωνε. επισης στο σπιτι τους οι περισσοτεροι ελληνες χρησιμοποιουν ελαιολαδο. παντως αν μιλας για παραγγελιες απο καταστημα τοτε θα συμφωνησω(γνωριζοντας λιγο τα πραγματα "απο μεσα") οτι το συγκεκριμενο ειδους φαγητου ειναι πολυ κακο απο delivery (κακο λαδι,κακο κρεας(πολυ χαμηλης ποιοτητας), κακες σαλτσες...)
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι μπορεις να αλλάξεις το σπορέλαιο με ελαιόλαδο και δεν πειράζει ιδιαίτερα αν τρως κρέμα καρύδας/προιόντα σόγιας/κλπ σχετικα σπάνια. Βέβαια τυχαίνει να ξέρω πως σε πολλές συνταγές το ελαιόλαδο θα χαλάσει τη γεύση π.χ. ψάρι/κρέας με κάρυ και γάλα καρύδας που συμπικνώνεται και είναι σαν κρέμα γάλακτος.

Τα μακαρόνια κατ' εμέ είναι πολύ πιο νόστιμο φάγητο αν το κάνεις σωστά, κάτι το οποίο είναι δύσκολο ιδίως στην αρχή. Τα κινέζικα είναι πολύ πιο απλά.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Η σόγια είναι από μόνη της τόσο κακή; Το ρωτώ γιατί σε μέρη της Ασίας τη χρησιμοποιούν πολύ.
 

SkyBlu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SkyBlu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εχει υψηλη περιεκτικοτητα σε νατριο
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να τα βάλει στην κατάψυξη και μετά να τα ξεπαγωσει ? Είναι πολύ χάλια μετά η γεύση τους?
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήλπιζα σε κάτι πιο κατατοπιστικό. Να γλιτώσω και το γκουγκλάρισμα. :P


Το γκουγκλ εχει αντικροουμενες αποψεις, η προσωπικη μου αποψη ειναι πως η σογια πρεπει να ελαττωνεται. Περα απ΄ αυτο η σογια σος εχει παρα πολυ αλατι.

Έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς να τα βάλει στην κατάψυξη και μετά να τα ξεπαγωσει ? Είναι πολύ χάλια μετά η γεύση τους?


Ειμαι σιγουρος πως θα ειναι Ελενα. :ropalo:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top