Τα πάντα για το ξύρισμα και τα γένια

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Είμαι 20 χρονών, αλλά ακόμα τα γένια μου είναι ανομοιόμορφα. Δηλαδή αλλού πιο αραιά και αλλού πιο πυκνά. Υπάρχει περίπτωση αργότερα να φτιάξουν, πχ με το να βγουν καινούριες φύτρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα: Είμαι 20 χρονών, αλλά ακόμα τα γένια μου είναι ανομοιόμορφα. Δηλαδή αλλού πιο αραιά και αλλού πιο πυκνά. Υπάρχει περίπτωση αργότερα να φτιάξουν, πχ με το να βγουν καινούριες φύτρες;

Υπαρχει. Οι περισσοτεροι βασικα στα 20 δεν εχουν ομοιομορφια, αργοτερα "γεμιζει" σιγα-σιγα το προσωπο. Βεβαια καποιοι εχουν εκ γονιδιων αραιο τριχωμα, οποτε παιζει να μην γεμισει ιδιετερα, κατι παραπανω απο τωρα ομως σιγουρα θα εμφανιστει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prwteas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prwteas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Αλήθεια, από πού τα ξέρεις όλα αυτά; Έχεις ψαχτεί στη δερματολογία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αλήθεια, από πού τα ξέρεις όλα αυτά; Έχεις ψαχτεί στη δερματολογία;

Χαχα, οχι. Απλα εχω ασχολιθει πολυ με τα περι γενιαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ορισμένοι επιμένουν στο παραδοσιακό ξυραφάκι, το οποίο συνεπάγεται και πληγές πολύ συχνά, πέραν του ότι είναι αργό και θέλει και αφρό και πλύσιμο κλπ, όταν υπάρχουν απλές ξυριστικές μηχανές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί ορισμένοι επιμένουν στο παραδοσιακό ξυραφάκι, το οποίο συνεπάγεται και πληγές πολύ συχνά, πέραν του ότι είναι αργό και θέλει και αφρό και πλύσιμο κλπ, όταν υπάρχουν απλές ξυριστικές μηχανές;

Εντελος διαφορετικο ξυρισμα. Επιπλεων αν ξερεις να το χειριστης σωστα δεν κοβεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Με ξυραφάκι ξεκίνησα κι εγώ. Όσο και να προσέχεις, κάποια στιγμή την πατάς. Και το κυριότερο, δεν μπορείς να τα κόψεις σε συγκεκριμένο μήκος. Τώρα για το διαφορετικό ξύρισμα που λες, εννοείς ότι με το ξυραφάκι το πρόσωπο μπορεί να γίνει πολύ πιο καθαρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με ξυραφάκι ξεκίνησα κι εγώ. Όσο και να προσέχεις, κάποια στιγμή την πατάς. Και το κυριότερο, δεν μπορείς να τα κόψεις σε συγκεκριμένο μήκος. Τώρα για το διαφορετικό ξύρισμα που λες, εννοείς ότι με το ξυραφάκι το πρόσωπο μπορεί να γίνει πολύ πιο καθαρό;


Μια στο τοσο σιγουρα θα γινει η στραβη. Αν ξερεις και προσεχεις ομως δεν θα γινει, το θεμα ειναι οτι δεν προσεχεις παντα:P
Καποιος που θελει κανονικο ξυρισμα και δεν τον ενδιαφερουν τα μηκη κλπ δεν εχει λογο να ασχολιθει με μηχανες.
Για το διαφορετικο ξυρισμα ενοω οτι ειναι διαφορετικο τοσο στην αισθηση οσο και στην διαδικασια και αναλογα την μηχανη και στο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Με το ξυρισμα φευγουν και τα νεκρα κυτταρα απο το προσωπο.
Βεβαια αφηνει το δερμα ευαλωτο μετα,για αυτο και δεν συνισταται να ξυριζεσαι καθε μερα,καθως κινδυνευεις απο μολυνσεις.

Zed,δοκιμασε να ξυριστεις κατα τη διαρκεια ενος ντους,το ζεστο νερο και οι ατμοι κανουν θαυματα στα κοψιματα.

Εγω βεβαια σπανια ξυριζομαι,και προτιμω και εγω μηχανη(μοιαζω σαν εφηβος ξυρισμενος,και τα γενια μου δινουν χρονια και κυρος:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τα πάντα δια το ξύρισμα.

Ποτέ ξύρισμα, ποτέ !
Μόνο κούρεμα !

Ποτέ 2-3 ημερών.
Ποτέ σχεδιάκια.
Ποτέ μύστακας άνευ γενειάδος.
Ποτέ επιτήδευσις !

Χαλάρωσις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ξερει κανεις καμια καλη και φθηνη μηχανη για να κανω γενια 2-3 ημερων???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μια οποιαδηποτε κουρευτικη σου κανει, εχει αρκετα φθηνες, θα σου προτινα να παρεις καμια philips γυρο στα 30 ευρο, αλλα υπαρχουν και πιο φτηνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Ξερει κανεις καμια καλη και φθηνη μηχανη για να κανω γενια 2-3 ημερων???

Μόλις πήρα μία της Braun πολύ καλή στα 30 € από αμαζόνιο. Ελλάδα θέλανε από 50 και πάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Monte Cristo πανω απο 20 δεν δινω :P Dark_kronos θαω παω να παρω μια φθηνη μακαρι να κανει την δουλεια της !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Έχω το καινούργιο ξυράφι της Gillette το Fusion Proglide...
Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν τα πέρνω κόντρα η μούρη μου γίνεται σκατά.Δεν είναι ότι είμαι πρωτάρης στο ξύρισμα,αλλά πάντα αποφεύγω να τα πέρνω κόντρα λόγω του ότι κόβομαι συνέχεια,γεμίζω κοκκινάδια και με τσούζει το πρόσωπο για ώρες.
Τώρα λοιπόν που θα πάω στρατό,θέλω να τα πέρνω κόντρα για καλύτερα αποτελέσματα.Έχετε να μου προτείνετε κάποια τεχνική ή κάποια προετοιμασία ώστε να μην γίνομαι σκατά με κόντρα?
Επίσης μετά από κάθε ξύρισμα είναι καλό να βάζουμε aftershave που περιέχουν οινόπνευμα?Έχω ένα axe,αλλά όταν το βάζω μετά από ξύρισμα κόντρα μου πετάγονται τα μάτια έξω απ'τον πόνο.Ίσως κάποια κρέμα να κάνει δουλειά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο στρατό δε χρειάζεται να τα παίρνεις κόντρα. Πάρε αυτά τα απλά τα ξυραφάκια και να ξυρίζεσαι κανονικά κάθε μέρα. Είναι καλύτερο από το να τα παίρνεις κόντρα κάθε δύο μέρες ας πούμε. Το κάθε μέρα είναι σχήμα λόγου βέβαια, ανάλογα πόσο πυκνά μούσια έχεις και πόσο γρήγορα μεγαλώνουν.

Το πιο αποτελεσματικό ξύρισμα πάντως και χωρίς ερεθισμούς το κάνει η φαλτσέτα του κουρέα. Είναι και πολύ πιο φθηνή σε σχέση με τα ξυράφια με 1500 λεπίδες. Μια καλή φαλτσέτα σου βγαίνει γύρω στα 30 ευρώ και κρατάει μια ζωή. Το πολύ πολύ να την πας για ακόνισμα κάθε δέκα χρόνια. Θέλει όμως τεχνική και μέχρι να μάθεις θα κοπείς αρκετές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το πιο αποτελεσματικό ξύρισμα πάντως και χωρίς ερεθισμούς το κάνει η φαλτσέτα του κουρέα. Είναι και πολύ πιο φθηνή σε σχέση με τα ξυράφια με 1500 λεπίδες. Μια καλή φαλτσέτα σου βγαίνει γύρω στα 30 ευρώ και κρατάει μια ζωή. Το πολύ πολύ να την πας για ακόνισμα κάθε δέκα χρόνια. Θέλει όμως τεχνική και μέχρι να μάθεις θα κοπείς αρκετές φορές.

Δεν χρειαζετε καν να την πας καπου για ακονισμα, μαζι με την φαλτσετα περνεις και μια πετρα ακονισματος, δινεις 5 ευρο παραπανω αλλα την ακονιζεις οποτε θες σπιτι σου και μονος σου.
Για καποιων που ξυριζετε σιγουρα το προτινω, αν και δεν το εχω κανει ποτε ο ιδιος. Αν ηθελα να ξυριστω αυτην την στιγμη θα επερνα σιγουρα φαλτσετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάντως δεν μπορώ να βρω πουθενά. Σε όλο το ίντερνετ πουλάνε μόνο κάτι πανάκριβες φαλτσέτες που είναι και καλά σαν δώρα πολυτελείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Στο e-bay θα βρεις παραπολλα σε ολες τις τιμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Monte Cristo πανω απο 20 δεν δινω :P

Και εγώ έτσι έλεγα παλαιότερα. Έχοντας αλλάξει ήδη 2 μηχανές, στην τρίτη είπα να πάρω κάτι καλύτερο :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top