Σκύλος ή γάτα;

Σκύλος ή γάτα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 222)
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 144 64.9%
  • Γάτα

    Ψήφοι: 78 35.1%

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το λάθος ορισμένων εδώ είναι ότι συγκρίνουν τις γάτες που ζουν στον δρόμο (αδέσποτες) με οικόσιτα σκυλιά. Δεν είναι το ίδιο. Οι περισσότερες γάτες του δρόμου είναι σε feral ή semi-feral κατάσταση. Είναι σαν να συγκρίνεις σκύλο με dingo.

εγω ξερω οτι οι γατες στην αυλη μου φευγουν οποτε θελουνπαρολο που γεννηηκαν εδω- ενω ο σκυλος παρολο που παλι στην αυλη μενει,,και δεν μπαινει ποτε στο σπιτι..

δενεται πιο πολυ με το χωρο και με μενα

το αδεσποτο σκυλι που το φερω σπιτι,δενεαι μαζι μου πολυ πιο γρηγορα απο η παντα αγρια γατα


ο σκυλος βασικα ειναι πιο κοινωνικο ζωο..γιαυτο και κολλησε απολυτα με την ανθρωπινη κοινωνια

ενω τα αιλουροειδη ειναι παντα πιο μοναχικα και δεν εχουν τοσο πλυπλοκες κοινωνιες με ιεραρχια οπως οι λυκοι πχ


οι σκυλοι ειναι τα απολυτα εξανθρωπισμενα ζωα,,οι γατες μεσα τους ειναι αγριες,,γιαυτο και αρεσουν συνηθως..

ο σκυλος ταιριαξε απολυτα με τον ανθρωπο σε με χιλιους τροπους,,ενω οι γατες απλα συμβιωνουν,,υπαρχει τεραστια διαφορά,,σαν τις σαυρες βοες κλπ "κατοικιδια" στην ακραια μορφη,,απλης συμβιωσης



στους σκυλους δεν υπαρχουν feral ξε feral καταστασεις

το οποιοδηποτε αδεσποτο να μαζεψεις απο ο δρομο θα σου αφωσιωθει πολυ γρηγορσ,απο μια γατα που ουτε θα κατσει ποτε να την πιασεις χαιδεψεις..

αλλα αγρια σκυλια δυσκολα βρισκεις,,ενω αγριες γατες πιο ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δεν είναι οι γάτες άγριες. Βασικά είναι ανάλογα με την ''προσωπικότητά'' τους.
Είχα γατιά και έχω που ούτε μύγα δε πειράζουν! Νυχί ποτέ δεν μου 'χουν βγάλει.
Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε!!
Όπως κάποια σκυλιά είναι νευρικά, έτσι είναι κ κάποιες γάτες.
Και στους ανθρώπους το ίδιο γίνεται! Υπάρχουν ''άγριοι'' υπάρχουν και ''ήρεμοι''. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Αν και μεγάλωσα με γάτα στο σπίτι, ο σκύλος μου με έκανε καλύτερο άνθρωπο..

Όπως και να χει τα αγαπώ και τα δύο..

Αν μπει πάντως ερώτημα "ζώο ή άνθρωπος", ψηφίζω ζώο δαγκωτό!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzenaki_m

Νεοφερμένος

Η τζενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
βασικα ο σκυλος ειναι πιο φιλικος απο τη γατα αλλα εγω προσωπικα συμπα8ω πιο πλ τις γατες..ειναι χαδιαρες και πολυ γλυκια ζωακια ειδικα τα νεογεννητα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

homealonekitten

Νεοφερμένος

Η Polyxena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Πιλότος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αχ λατρέυω τα μικρά χαριτωμένα γατάκια είναι τόσο γλυκούλια.........:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kollhmenh

Νεοφερμένος

Η kollhmenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
σκύλος!! τα λατρεύω! όχι οτι δεν μ' αρέσουν οι γάτες, αλλά έχω μια ξεχωρηστή σχέση με τους σκύλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εγω απο μικρη ειχα γατες...την τελευταια 18ετια 2 σιαμ...ο αρσενικος μου ψοφησε πριν 4 χρονια,η θυληκια μου ζει ακομα:clapup:
ομορφα υπακουα και χωρις πολλες σκοτουρες ζωα...ειχαμε μια πολυ ομορφη συμβιωση,χωρις ζημιες και ευτραπελα..εκπαιδευτηκαν οσο μπορουσαν στην συμπεριφορα τους μεσα στο σπιτι.
πριν απο μια εβδομαδα,πηρα ενα κανις μινιατουρα 50 ημερων....ειναι γλυκητατο ζωακι,ΑΛΛΑ θελει εκπαιδευση...εκεινο που αρχισα να καταλαβαινω ειναι οτι θα εκπαιδευτει και το σκυλακι αλλα κ εγω σε πολλα....ο σκυλος ειναι μεγαλο σχολειο,οσων αφορα την δημιουργια σχεσεων ,αλλα και την ωριμοτητα μας....μας μαθαινει συνεπεια οπως του μαθαινουμε κ εμεις...ευχαριστη συμβιωση....αλλα και να κραταμε τον ρολο μας και τον εαυτο μας σε μια σχεση....στους γονεις συστηνω ανεπιφυλακτα κουταβακι για τα παιδια τους....

καλημερα σας απο εμενα και τον Ερμη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
εχω ζησει με γατες για ενα διαστημα.μου φαινεται οτι ειναι πιο κοντα στους ανθρωπους ως προς την προσωπικοτητα. "θα κατσω να με χαϊδεψεις-πιλατευσεις μονο αν το θελησω και το εγκρινω ". δεν ειναι δεδομενες.οπως ειπε και ο Αγγελος φευγουν κι ερχονται οποτε θελουν και εκπαιδευεσαι να τις υπηρετεις καποτε:P
μου αρεσει η ελευθερια αυτων των ζωων,των αιλουροειδων
παντως θα ηθελα να αποκτησω καποτε σκυλο.εναν ωραιο μεγαλοσωμο οχι τιποτα μικρουλι-νευρικουλι.
ο σκυλος αν τον αγαπας θα σου δειξει μια πιστη και τυφλη εμπιστοσυνη που δεν την περιμενεις απο ανθρωπο.ειναι σα να καλυπτεται ενα κενο .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
πριν απο μια εβδομαδα,πηρα ενα κανις μινιατουρα 50 ημερων....ειναι γλυκητατο ζωακι,

50 ημερών? όχου το καημένο τόσο μικρό και μακριά απο την μαμά του :(
εκτός και αν το έσωσες απο το δρόμο, που σε αυτή τη περίπτωση μόνο καλό του έκανες :)

στους γονεις συστηνω ανεπιφυλακτα κουταβακι για τα παιδια τους....

εξαρτάται.. αν οι γονείς έχουν εμπειρία με σκύλους τότε οκ.. αν όχι, το πιθανότερο είναι να απυβδίσουν με τα γαυγίσματα και τα κατουρλιά και να το πετάξουν στο δρόμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Είναι σαφές ότι ο σκύλος είναι η ιδιαίτερη συμπάθεια μου.Με τις γάτες έχω μια φυσική αποστροφή.Δεν τις πάω μια παρότι είχαμε παλιά στο πατρικό μου στην Ελλάδα.

Οι εμπειρίες μου με σκύλο είναι πολύ θετικές.Στην Ελλάδα έχουμε ένα υπέροχο με αψεγάδιαστο χαρακτήρα και απόλυτα υπάκουη.Εξάλλου τα σκυλιά έχουν αρκετά πιο αναπτυγμένο το λυμβικό σύστημα του εγκεφάλου τους και μεταξύ άλλων έιναι καλύτερα στο αναγνωρίζουν και να ανταποκρίνοντε στα αισθήματα των αθρώπων.Γενικά τα σκυλιά τα θεωρώ πιο έμπιστα πιο εύπλαστα και δεν είναι τυχαίο που αυτά σήμερα αποτελούν τα ζώα που έχουν έρθει πιο κόντα μας σε όλη τη πορεία της ανθρώπινης ιστορίας.Τα σκυλιά μου βγάζουν εμπιστοσύνη,υπακοή και τα θεωρώ ιδαίτερα πρακτικά για τον άνθρωπο.Εξάλλου αρκετές μελέτες έχουν δείξει πως ειδικά τα σκυλιά δρουν βοηθητικά σε άνθρωπους με διάφορες ψυχολογικές η παθολογικές διαταραχές.Δαγκωτό σκυλιά λοιπόν.Για μένα πολύτιμοι συνοδοιπόροι μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οπως τα λες ειναι..

αλλα τα σκυλια εναι ακρβα σε συντηρηση,αλλα προσφερουν και πολλα
οι γατες που εχουμε τρωνε μονο αποφαγια
ο σκυλος που θα παρουμε σε λιγο καιρο-γιατι πηγαν να κλεψουν το απεναντι σπιτι-για βελγικο λυκοσκυλο μαυρο μιλαμε

θελει φαι εξοδα κλπ

αλλα ειναι πραγματικα συντροφος..σε καταλαβαινει δν συμβιωνει απλα μαζι σου οπως η γατα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
προτιμω σκύλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fani93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Fani93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
σκυλος δαγκωτο! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εν μπορω να διαλεξω γαμωτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και αν το ενα φαει το αλλο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
ενω τα αιλουροειδη ειναι παντα πιο μοναχικα και δεν εχουν τοσο πλυπλοκες κοινωνιες με ιεραρχια οπως οι λυκοι πχ
Αυτό είναι urban legend, οι λύκοι έχουν "ιεραρχίες" μόνο στην αιχμαλωσία. Στην φύση δεν συμπεριφέρονται έτσι, είναι απλά ομάδες από 3-6 ζευγάρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εχω ζησει και με τα 2..Απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου ειχαμε σκυλο(λατρευω τα μεγαλοσωμα σκυλια,ως τωρα ειχα χασκι και λαμπραντορ),θεωρω οτι ειναι πολυ σημαντικο να υπαρχει ενα ζωο στο σπιτι.Εγω τουλαχιστο,ημουν πολυ ευτυχισμενη,να παιζω,να τον πηγαινω βολτα,να του μιλαω καμια φορα(ναι ναι δεν ειμαι τρελη,απλα μερικες φορες γυρναγα απ το σχολειο και ελεγα:λοιπον ακου τι εγινε σημερα),οπως το ελεγα γενικα ''εξερευνω τη φυση''(μενω σε χωριο γι αυτο και υπαρχει απλα χωρου)
Γατες παλι..ενα σωρο..Παντα θα μαζευαμε απο καπου γατακια αστεγα που βρηκαμε παρατημενα και θα τα διναμε φαγητο μεχρι να μεγαλωσουν.Η συνεχεια περιελαμβανε να γενοβολλανε,και να εχουμε φτασει σε ενα σημειο να υπαρχουν 16 γατια στην αυλη.
Ουτε εγω μπορω να διαλεξω.Αυτη τη στιγμη εχω και σκυλο και γατα στο σπιτι,αν και η γατα πηγαινοερχεται αθηνα βολο.Μ αρεσει η ηρεμια των γατας,τα ναζια της και απο την αλλη η ζωηραδα του σκυλου,το παιχνιδι μαζι του.Θεωρω δε,πολυ τυχερο οποιον εχει και τα 2 μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
να του μιλαω καμια φορα(ναι ναι δεν ειμαι τρελη,απλα μερικες φορες γυρναγα απ το σχολειο και ελεγα:λοιπον ακου τι εγινε σημερα),οπως το ελεγα γενικα ''εξερευνω τη φυση''(μενω σε χωριο γι αυτο και υπαρχει απλα χωρου)
Αυτό που λες μόνο τρέλα δεν είναι: κ γω μιλάω στις σκυλίτσες μου κ αυτές με καταλαβαίνουν κ συμμετέχουν με τον τρόπο τους: το σκυλί μπορεί να γίνει υπερβολικά εκφραστικό!:)
Και οι γάτες είναι αξιολάτρευτες! Επειδή γνωρίζω όμως καλά τις σκυλίτσες μου, ξέρω ότι δεν θα μπορούσαν (τουλάχιστον η μία απ' τις δύο) να συμβιώσουν με γάτα:verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και τα δύο. Μ'αρέσουν οι γάτες γιατί μου θυμίζουν τη γυναικεία φύση μου και τα σκυλάκια γιατί μου θυμίζουν τη μητρική φύση μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top