Χρειαζόμαστε έναν επαναστάτη;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.

Καθώς πλησιάζει η 25η Μαρτίου αναρωτιέμαι αν στην σημερινή εποχή όπως την βιώνουμε στο πετσί μας ο καθένας από το δικό του μετερίζι, χρειαζόμαστε έναν επαναστάτη...έναν ήρωα...
Προμηθέας, Λεωνίδας, Κολοκοτρώνης, Σάντας, Λαμπράκης.......
Άραγε χρειαζόμαστε ένα σύγχρονο Προμηθέα που θα πάει κόντρα στο σύγχρονο Δία, θα επαναστατήσει και θα φέρει τη φλόγα ξανά στη κοινωνία, κλέβοντας την από το σύγχρονο Ουρανό;
Ουσιαστικά μια επανάσταση, μας αφορά αν μπορούμε να καταφέρουμε οποιαδήποτε αλλαγή.
Ανάμεσα στο έλεος, το φόβο και το πάθος, χαρακτηριστικά ενός δραματικού και τραγικού ήρωα, τι κυριαρχεί σήμερα και με ποια σειρά;;;
Η κοινωνία του απόλυτου τίποτα όπως πολλοί την αποκαλούμε σήμερα, θα μπορέσει να γεννήσει έναν ήρωα ή ένα σούπερ ήρωα... ή απλά θα ματαιοπονεί ....όποτε θα είναι μάταιες και όλες οι προσπάθειες και οι πράξεις μιας επανάστασης;


Μήπως σήμερα είμαστε απλά οι Επαναστάτες του εαυτού μας;;;;
Μαρία, Γεωργία, Αντώνης, Μιχάλης;;;;;;
Μολών λαβέ
ή περάστε κόσμε;;;;:hmm:


Με αφορμή

το παρακάτω δημοσίευμα
Ἀγαπημένε μου ἐπαναστάτη, ἡ ἱστορία γράφεται ἀπὸ τολμηροὺς ἰδεολόγους!

και

τα έργα του Jan Fabre "Όργιο της Ανεκτικότητας" και "Προμηθέας Τοπίο ΙΙ"


Τα όρια των τυράννων καθορίζονται από την ανοχή αυτών που καταπιέζουν.

Δεν είναι το φως που χρειαζόμαστε, αλλά η φωτιά. Δεν είναι η βροχούλα, αλλά η βροντή. Χρειαζόμαστε την καταιγίδα, τον ανεμοστρόβιλο και το σεισμό.
Frederick Douglass




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μέσα στην παρούσα κατάσταση, φοβάμαι πως η δυσκολία δεν είναι το να βρεθεί ένας επαναστάτης, αλλά το να τον αναγνωρίσουν οι υπόλοιποι και να τον ακολουθήσουν. Ζαλισμένοι από το 'δόγμα του σοκ', δεν νομίζω πως βλέπουμε πολύ πέρα από τη μύτη μας. :hmm:
Εν πάση περιπτώσει, εγώ τον επαναστάτη τον έχω βρει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
δεν ξερω αν χρειαζεται ενας επαναστατης με την εννοια του ηγετη :hmm:


νομιζω οτι ο καθενας μας μπορει να γινει η επανασταση που θελει να φερει. Μονο ετσι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
ουτε καν που χρειαζεται επαναστατης! κατι απο μεσσιανισμο μου βγαζει αυτο, και καλο θα ηταν να μην αρχισει να το πιστευει ο λαος, αν δεν το πιστευει ηδη!
αυτο που χρειαζεται να μην βαλουμε παλι στην φυλακη τον επανασταση (κολοκοτρωνης)
.......! βλεπε μπαχαλακηδες και απλα σκεψου το λιγο διαφορετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Αν χρειάζεται ΈΝΑΣ επαναστάτης;;Όχι.
Πρέπει ο καθένας να γίνει ένας μικρός επαναστάτης...
Οι επαναστάσεις είναι πρώτα προσωπικές και μετά κοινωνικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εχουμε λανθασμένη ιδέα για το τί είναι πραγματικη επανάσταση. Η κλασσική μορφή της που όλοι γνωρίζουμε είναι η ανακατανομή χρήματος. Αναπόσπαστο μερος της είναι ο αρχηγός που είναι συνήθως ο υποκινητής για δικά του προσωπικά συμφέροντα. Πίσω του έρχεται ο πυρήνας, οι πιστοί και μηυμένοι και όλα μαζί καταλήγουν τελικά σε μια αυλη και το αυριανό κατεστημένο.

Πραγματική επαν'άσταση θα ήταν να δείξουμε ότι η απληστία είναι αρρώστια και όχι χαρακτηριστικό ανωτερότητας. Τότε θα βλέπαμε ότι απο αυτήν την αρρώστια πασχουν πολλοί δήθεν επαναστάτες. Οτι είναι πολυ πιο επικίνδυνη και καταταστροφική απο την Πανουκλα, το Μαύρο Θάνατο του μεσαίωνα. Και οτι απο αυτήν πάσχουν πολλά εκκατομυρια περισσότεροι απο τον Μπιλ Γκειτς ή τους συνήθεις πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
«αλίμονο στη χώρα που έχει ανάγκη από ήρωες»



Μπέρτολτ Μπρεχτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ναι χρειαζομαστε,τον αγνωστο στρατιωτη κ παλι,που δεν θα ζητησει καρεκλες,που θα πραξει κατα συνειδηση....κ αυτος μπορει να ειμαι εγω,εσυ,ο καθενας μας....ο καθενας που θα προσπαθησει να διεκδικησει ενα καλυτερο μελλον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγώ πάντως χρειάζομαι έναν φραπέ... θελει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,798 μηνύματα.
Εγώ πάντως χρειάζομαι έναν φραπέ... θελει κανείς;

Έλα να τον πάρεις! :P

Φραπενάσταση


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ακομα δεν φτασαμε στο ΜΗΘΕΝ.... Οταν αρχίσουμε να τρωμε τα νυχια μας τοτε μονο θα γινει η επανασταση... Χρειάζεται πολυ περισσότερη οργή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
«αλίμονο στη χώρα που έχει ανάγκη από ήρωες»



Μπέρτολτ Μπρεχτ
Μεθερμηνευόμενο: "Χρειαζόμαστε την επανάσταση των δειλών..." και όχι το θάρρος κάποιων επαναστατών, που αύριο θα θέλουν να αμοιφθούν, ως "σωτήρες" μας!:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ακομα δεν φτασαμε στο ΜΗΘΕΝ.... Οταν αρχίσουμε να τρωμε τα νυχια μας τοτε μονο θα γινει η επανασταση... Χρειάζεται πολυ περισσότερη οργή.
οταν μεινει μονο η οργη μου φαινεται πως τοτε δε θα γινει επανασταση θα γινει σφαγη.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εν πάση περιπτώσει, εγώ τον επαναστάτη τον έχω βρει
Αν κρίνω από την ...κατάδηλη μελαγχολία στα μάτια σου, δεν θα έλεγα πως τον βρήκες αλλά τον....ξέθαψες! :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εγώ πάντως χρειάζομαι έναν φραπέ... θελει κανείς;

Αν δεν επαναστατήσουμε στο τιποτα πως θα έχουμε το κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οιζε

Νεοφερμένος

Ο Οιζε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Συνήθως ο επαναστάτης αναγνωρίζεται κατόπιν εορτής. Κατά τη διάρκεια του έργου του δεν τον αναγνωρίζει κανείς, τον λοιδωρούν ακόμη κι αυτοί που τον αναζητούν διακαώς. Ο λόγος που συνήθως αυτός ο πρωτοπόρος της ρήξης αναγνωρίζεται αργά οφείλεται στο γεγονός ότι συνήθως η ανθρωπότητα αργεί να διαβάσει τα σημάδια της εποχής στο κατάλληλο πλαίσιο.

Ποιος μπορεί να είναι ο επαναστάτης εν έτει 2012; Είναι αυτός που μας ενημερώνει για την οντολογική αναγκαιότητα της επανάσταση, όχι απλώς την κοινωνικοπολιτική. Διότι αν έφτασε ο κόμπος στο χτένι εκείνο που απαιτεί το διαφαινόμενο Zeigeist είναι μια καθολική επαναθεμελίωση του ανθρώπινου βιώματος. Το τι ακριβώς αυτό σημαίνει θα εκπλήξει πολλούς κυνικούς και "ορθά σκεπτόμενους". Όμως η διαίσθησή μου λέει ότι οι επόμενες γενεές θα το δουν απόλυτα θεμιτό και με απόλυτη νηφαλιότητα...
Πως ναι, το μήνυμα της σύγχρονης επανάστασης, καθώς οδεύουμε γοργά στη μετα-ουμανιστική εποχή, δεν μπορεί παρά να έχει αλληγορικές αποχρώσεις. Διότι από αυτή την μυθοπλαστική μεταμέλεια ξεκινάει η ανθοφορία του ευφραντικού μέλλοντος: από την αμνηστία του Εωσφόρου...

Όσοι απο εσάς βιαστείτε να αντιτείνεται ειρωνικό σχόλιο, θυμηθείτε: Ότι το ριζοσπαστικά νέο φαντάζει πάντα ασύμβατο για τις κοινοτοπίες. Το γρηγορότερο που θα αναμετρηθείτε με την προκατάληψή σας, το γρηγορότερο θα συσπειρωθούμε στο νέο ενοποιό κάλεσμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν κρίνω από την ...κατάδηλη μελαγχολία στα μάτια σου, δεν θα έλεγα πως τον βρήκες αλλά τον....ξέθαψες! :laugh:
Meaning what? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.

Εγώ αναφέρομαι στον έμφυτο "επαναστάτη" που έχουμε όλοι μέσα μας αλλά θάβουμε στην πρώτη ευκαιρία, όμως με κάνεις να υποψιάζομαι πως εσύ μάλλον είχες κάτι πιο...πεζό κατά νου! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Η σύγχρονη πολιτική είναι για τα σκουπίδια. Η νέα τάξη πραγμάτων απαιτεί νέα πολιτική. Η επανάσταση είναι βαθιά και απλή! Η δράση -και μόνο η δράση- μπορεί να φέρει την αλλαγή! Αν αλλάξουμε τον εαυτό μας, θα αλλάξουμε και τον κόσμο... Πάρε την κατάσταση στα χέρια σου.... Τα πράγματα δεν πηγαίνουν έτσι όπως τα είχαμε σχεδιάσει. Το σύστημα χάλασε. Υποτίθεται ότι θα έφερνε ισορροπία και ευμάρεια. Αντί γι' αυτό, το σύστημα δείχνει ικανό να καταστρέψει τα πάντα. Δεν μπορούμε πλέον να επιτρέψουμε στους αριβίστες πολιτικούς να ανταλλάσσουν τρισεκατομμύρια με απίστευτη ταχύτητα, ενώ τράπεζες και ολόκληρες χώρες καταρρέουν σχεδόν χωρίς προειδοποίηση. Δεν είναι δυνατό να αφήσουμε το κενό ανάμεσα στους ελάχιστους πλούσιους και τους υπόλοιπους να συνεχίσει να διογκώνεται. Χρειαζόμαστε κάτι άλλο, κάτι νέο. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι εμείς, οι λαοί, έχουμε τη δυνατότητα, το δικαίωμα και την υποχρέωση να "επαναστατήσουμε" και να απαιτήσουμε όσα μας είχαν υποσχεθεί. Κι αυτή η επανάσταση θα πετύχει μόνο αν γίνει χωρίς ηγέτες...
πηγή

Συμφωνείτε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
πηγή
Συμφωνείτε;;;

Ναι, ωραία τα λέει. Πολλοί διαβάζω κι ακούω να τα λένε ωραία.
Ωραία, αλλά εγώ δεν τα πάω καλά με τη θεωρία. Πρακτικά δηλαδή, καθημερινά τι να κάνουμε; Δε μας λέει
Γιατί τελικά έχουμε φτάσει όλοι να συμφωνούμε σε πολλά αλλά να φτάνουμε σε αδιέξοδο, είτε γιατί στην πορεία μας βγήκε μάπα το καρπούζι, είτε γιατί δε διαβάσαμε προσεχτικά το εγχειρίδιο χρήσης νωρίτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top