Νεολαία και σχολικές γιορτές: δοκίμιο

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σημερα στο σχολειο μου,καθως και σε ολα τα σχολεια της χωρας,πηρε θεση η γιορτη της 25ης Μαρτιου.(σκοπος του αρθρου μου δεν ειναι να μιλησω για τα γεγονοτα που συνεβησαν και το τι γιορταζουμε,αλλα για την παθητικη σταση της νεολαιας προς αυτα)
Το αρθρο θα το δημοσιευα αρχικα στο ischool αλλα πιστευω οτι δεν αφορα μονο την κλειστη κοινωνια των σχολειων,καθως αυτη η ''λευκη'' συμπεριφορα ειναι κοινωνικο προβλημα και αφου αυτος ο ''κωδικας'' συμπεριφορας αρχιζει και περιτριγυριζει γενικοτερα το κοινωνικο συνολο,γενικοτερα την λειτουργια του ατομου μεσα στην κοινωνια.

Πηρα τις απουσιες των συμμαθητων μου πανω στην ταξη,και κατεβηκαμε ολοι μαζι κατω για να παρακολουθησουμε την γιορτη.Ποιος βεβαια θα φανταζονταν οτι πιο ''κατω'' δεν θα μπορουσαμε να φταναμε...
Αρχικα βολευτηκαμε(κυριολεκτικα) σε μια θεση ο καθενας μας,αραχτοι πλεον περιμεναμε με αγωνια να σβησουν τα φωτα και να αρχισει η σουπερ ντουπερ γιορτη...αλλα που να ξεραμε οτι τα ''φωτα'' μας ειχαν ''κλεισει'' εδω και καιρο...εδω και καιρο πλεον δεν βλεπαμε αλλα μονο αγγιζαμε τις επιφανειες,καταλαβαιναμε τον κινδυνο και απομακρυναμε το χερι μας.Ολα πλεον εγιναν φωτιες.
Ηρθε και η ωρα να ανεβουν στην σκηνη τα παιδια απο την χ(ο)αρωδια,ετοιμα να επαναστατησουν,καλλιγραμα,με λευκα σιδερωμενα πουκαμισα,μαλλια γυαλισμενα και κολλημενα προς τα πισω,οσο κολλημενη ειναι και η συνειδηση τους.
Ηταν ετοιμα πλεον,να εκφωνησουν τραγουδια που ειχαν πιστεψει απο το προηγουμενο βραδυ οτι θα τους αντιπροσωπευαν,εστω και για μια μερα,για ενα λεπτο,για μια ωρα,για αυτη την ωρα της σχολικης γιορτης.Κατα βαθος θα σκεφτονταν πως θα συνδυασουν τον Ρουβα με τον Σολωμο,αλλα ηταν μαθημενα,ο κομφορμισμος ηταν πλεον το μελλοντικο τους επαγγελμα,σιγα,ο συμβιβασμος μιας ωρας θα τους πειραζε?Ηταν πλεον ερωτευμενες πουτανες.
Τα ρολογια δεν σταματουσαν να γυρνανε,τα χαμογελα οσο ετρεχε ο χρονος μεγαλωναν,και ξαφνικα εκλεισαν τα φωτα.
Τοτε εγιναν κατα εναν παραδοξο τροπο μεγαλυτερα...τοσο μεγαλα που μπορουσαν μεχρι και ρυτιδες να προκαλεσουν...στην φρεσκια νεοαλαια μας.
Μελωδικες φωνες,πλησιαζαν τον γλυκητατο ηχο του αηδονιου,αλλα μονο που αυτες οι φωνες δεν εφερναν την ανοιξη,ηταν μια ωραιοτατη εισαγωγη στο κοσμο της σαπιλας και του κοινωνικου εκφαυλισμου.Τοσο ωραιες φωνες,απο τοσο ομορφα κοριτσια που σε εκαναν να ξεχασεις καθε προβλημα και να αφεθεις με την ψυχη σου στην σημερινη δοση αναλγητικου που μας χορηγουσαν...Μα ΝΑΙ.Νιωθαμε πλεον επαναστατες,η ιστορια κυλουσε στο πετσι μας,αλλα το καλυτερο ηταν οτι γραφαμε ταυτοχρονα,η εστω οτι ετσι νομιζαμε.
Κοριτσια δροσερα-αρτιμελη αγορια-που ειπε και ο Αναγνωστακης- μας ειχαν φερει πλεον σε μια κατασταση ισχυρου προβληματισμου,ο ρολος του παθητικου θεατη ειχε αποκτησει μια τοσο μεγαλη δυναμη,που σχεδον μας ελυνε ολα μας τα στιγμιαια υπαρξιακα προβληματα.Συνεχως γινοταν εναλλαγη προσωπων στην σκηνη,ανεβαιναν νεα,γεματα αερα κοριτσια και αγορια,και κατεβαιναν,άλλα τωρα,και αυτα ομως γεματα αερα και χαρα...ηταν πλεον σιγουρα οτι ειχαν εκπληρωσει το σκοπο της ζωης τους...ή λετε να μην γινω τελολογικος?Θα προτιμουσα να πω οτι ο σκοπος τους επαφιονταν σε εναν εντελως ασκοπο σκοπο...ενταξει το πιασατε.Τα χειροκροτηματα φυσικα δεν ελειψαν,επεφταν συνεχως και αστραπιαια,τοσο αστραπιαια και δυνατα,που -ναι!!- πηραν αυτο που τους αξιζε.Δικαιωθηκαν απο το κοινο,το κοινο δικαιωθηκε απο αυτους.Η σχεση πελατη-ταμια,ποιηματος-χειροκροτηματος συνεχιστηκε για αρκετη ωρα...σταματησε φυσικα οταν τα χερια των θεατων ειχαν πονεσει και ροδισει,το χειροκροτημα με παθος και δυναμη σταματησε ,ειχαν πλεον κουραστει,ειχαν προβληματιστει αρκετα ωστε να νιωσουν πονεμενοι και κουρασμενοι,αρκετα γεματοι με το γωνιστικο πνευμα της ημερας.
Η παρασταση εφτασε στο τελος της,η απαγγελια των ποιηματων και τον τραγουδιων σταματησε,οι επι σκηνης αφησαν κατω τα οργανα τους,οι χορδες απο τις κιθαρες επαψαν πλεον να αμφιταλαντευονται αναμεσα στα δαχτυλα τους,οι φωνες σταματησαν,αναμφιβολο ποτε αμα ξανακουστουν τοσο δυνατα,τα φωτα αναψαν,οι συνειδησεις τους ομως ειχαν παραμεινει σβηστες,χωρις φως.
Το τελευταιο χειροκροτημα ακουστηκε,οι ''καλλιτεχνες'' εσκυψαν στην σκηνη ολοι μαζι και δεχθηκαν σκυμμενοι τις επευφημιες του κοινου,οπως σκυμμενοι θα δεχονται σε ολη τους την ζωη και αλλα,μονο που δεν θα ειναι επευφημιες.

Δεν χειροκροτησα,δεν ενιωσα την αναγκη.Σηκωθηκα σιωπηλα,πιστεψε με,περισσοτερο θορυβωδης ημουν απο τον δικο τους ''θορυβο'' και απομακρυνθηκα,περιμενα την παρεα εξω.
-Θα παμε για καφε?
-Πατε.
23/3/2012,Χαουζ


Το κειμενο για οσους δεν το καταλαβαν,εχει μεσα του σε υπερβολικη ''δοση'' το ποιητικο στοιχειο,και την ΕΙΡΩΝΙΑ.
Οι παρομοιωσεις που χρησιμοποιω και οι μεταφορες φυσικα και δεν ειναι αντικειμενικες αλλα παραλληριζουν αλλες καταστασεις...
Η σχολικη γιορτη ειναι μια μικρη κοινωνια,με τους μελλοντικους πολιτες της χωρας μας...ειναι μια μελλοντικη μικρογραφια του ''εξω κοσμου''
Βεβαια,δεν περιοριζεται στην υποκρισια των σχολικων ετων αλλα και στον ''κοινωνικο εκφαυλισμο'' οπως τον ονομαζω...που επεται απο τα ιδια ατομα,τους μαθητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη σου, τι θα πρεπε να (μην) κάνουν αυτά τα παιδιά;
Να μην κάνουν γιορτή;
Να μην έχουν σιδερωμένα πουκάμισα;
Να μην συμμετέχουν στη χορωδία;
Να μην τους αρέσει ο Ρουβάς;
Να μην πάνε για καφέ;
Μήπως να μην υπάρχουν;
Τι διαφορετικό θα είχες να προτείνεις και να πράξεις πέραν απο το να γράφεις αποδοκιμαστικά σε ένα φόρουμ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατά τη γνώμη σου, τι θα πρεπε να (μην) κάνουν αυτά τα παιδιά;
Να μην κάνουν γιορτή;
Να μην έχουν σιδερωμένα πουκάμισα;
Να μην συμμετέχουν στη χορωδία;
Να μην τους αρέσει ο Ρουβάς;
Να μην πάνε για καφέ;
Μήπως να μην υπάρχουν;

Να καταλαβαίνουν για ποιο λόγο διοργανώνεται η εκδήλωση. Είναι η διαφορά ανάμεσα στο "φαίνεσθαι" και στο "είναι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να καταλαβαίνουν για ποιο λόγο διοργανώνεται η εκδήλωση. Είναι η διαφορά ανάμεσα στο "φαίνεσθαι" και στο "είναι".

Για ποιό λόγο γίνεται η εκδήλωση, εσυ γνωρίζεις;
Την επανάσταση για λευτεριά θα τη γιόρταζες διαφορετικά;
Και γιατί οι συγκεκριμένοι δεν ξέρουν γιατί γίνεται η εκδήλωση;
Τους ξέρεις όλους προσωπικά; Η μήπως όλοι όσοι μετέχουν σε σχολικές εορτές δε γνωρίζουν το λόγο των εκδηλώσεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη σου, τι θα πρεπε να (μην) κάνουν αυτά τα παιδιά;
Να μην κάνουν γιορτή;
Να μην έχουν σιδερωμένα πουκάμισα;
Να μην συμμετέχουν στη χορωδία;
Να μην τους αρέσει ο Ρουβάς;
Να μην πάνε για καφέ;
Μήπως να μην υπάρχουν;
Τι διαφορετικό θα είχες να προτείνεις και να πράξεις πέραν απο το να γράφεις αποδοκιμαστικά σε ένα φόρουμ;

Σπαστε τις σιδερωστρες ΤΩΡΑ.Κανενα σιδερωμενο πουκαμισο απο εδω και περα.
Αγαπητε αναγνωστη,εισαι σιγουρος οτι καταλαβες το νοημα του δοκιμιου μου?Με αυτα που γραφεις ουτε την περιληψη του δεν θα μπορουσες να παρουσιασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποιό λόγο γίνεται η εκδήλωση, θελεις να μας πεις;
Και γιατί οι συγκεκριμένοι δεν ξέρουν γιατί γίνεται η εκδήλωση;
Τους ξέρεις όλους προσωπικά; Η μήπως όλοι όσοι μετέχουν σε σχολικές εορτές δε γνωρίζουν το λόγο των εκδηλώσεων;

Και εγώ είπα ποίημα σήμερα :redface: οπότε δε γενικεύω. Απλά πολύ συχνά υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε αυτά που λένε και σε αυτά που πράττουν (όχι μόνο σε γιορτές, αλλά γενικά), κάτι που φτάνει στα όρια της υποκρισίας.
Λένε πχ για ανθρωπισμό από τη μια, βρίζουν τους αλλοδαπούς από την άλλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το τελευταιο χειροκροτημα ακουστηκε,οι ''καλλιτεχνες'' εσκυψαν στην σκηνη ολοι μαζι και δεχθηκαν σκυμμενοι τις επευφημιες του κοινου,οπως σκυμμενοι θα δεχονται σε ολη τους την ζωη και αλλα,μονο που δεν θα ειναι επευφημιες.

Δεν χειροκροτησα,δεν ενιωσα την αναγκη.Σηκωθηκα σιωπηλα,πιστεψε με,περισσοτερο θορυβωδης ημουν απο τον δικο τους ''θορυβο'' και απομακρυνθηκα,περιμενα την παρεα εξω.
-Θα παμε για καφε?
-Πατε.
23/3/2012,Χαουζ

Το point σου το έχω πιάσει και καταλαβαίνω ότι ένιωσες γύρω σου να γίνεται ένα "καραγκιοζιλίκι"

Αρκεί να σου πω....πως εγώ ως μαθήτρια στην Ελλάδα, στα πρώτα χρόνια του Δημοτικού δεν πήγαινα ΠΟΤΕ σε κανένα τέτοιου είδους happening . Γιατί δεν έκανες το ίδιο κι εσύ; Μην μου πεις για τις απουσίες;

Σήμερα στο ιδιωτικό που διδάσκω είχαμε γιορτή, ούτε εκεί πήγα, όπως δεν πηγαίνω κάθε χρόνο , ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ. Εννοείται πως δεν πατάω πόδι και σε παρελάσεις ούτε ΚΑΝ ως συνοδός. Έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου. Ότι δεν μας αρέσει και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε (διότι δυστυχώς πολλές φορές δεν είναι στο χέρι μας) απλά του γυρίζουμε την πλάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Μεγάλο φέιλ το ποστ, κατά τη γνώμη μου.
Τι σε πείραξε; Το ότι σου'παν να πάτε για καφέ; Τι ήθελες; Να θρηνήσεις; Να πας σπίτι και να κλάψεις;
Πραγματικά, ναι, είναι ωραίο τα νέα παιδιά να καταλαβαίνουν σε βάθος κάποια πράγματα, αλλά το να σνομπάρεις τα πάντα και τους πάντες, τι σου δίνει; Έξτρα πόντους;

Αν εννοείς κάτι διαφορετικό με το ποστ σου, το οποίο δε το κατάλαβα, θα' ταν καλό να μας το εξηγήσεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και εγώ είπα ποίημα σήμερα :redface: οπότε δε γενικεύω. Απλά πολύ συχνά υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε αυτά που λένε και σε αυτά που πράττουν (όχι μόνο σε γιορτές, αλλά γενικά), κάτι που φτάνει στα όρια της υποκρισίας.
Λένε πχ για ανθρωπισμό από τη μια, βρίζουν τους αλλοδαπούς από την άλλη.

Το σχολείο όπως κάθε χώρος έχει τους σχετικούς και τους άσχετους. Αλλοι ξέρουν γιατι κάνουν κάτι κι άλλοι δεν ξέρουν και κάνουν. Αυτό υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Αυτό που εγώ διδάχτηκα απο γιορτές και μη στο σχολείο, είναι να μην κρίνω προτού αφουγκραστώ κι έχω κάτι να προτείνω, το τελευταίο υπήρξε μονοδρομος κι όποιος θελήσει με τα μάτια του 14 ακολουθεί, αλλιώς μιλάς και μόνη σε ένα ντουβάρι.

Σπαστε τις σιδερωστρες ΤΩΡΑ.Κανενα σιδερωμενο πουκαμισο απο εδω και περα.
Αγαπητε αναγνωστη,εισαι σιγουρος οτι καταλαβες το νοημα του δοκιμιου μου?Με αυτα που γραφεις ουτε την περιληψη του δεν θα μπορουσες να παρουσιασεις.

Εχεις δρόμο μπροστά σου καλό μου αγόρι. Παρ'ολ αυτά για να κινήσεις το ''πλήθος'', θα πρεπει κατά την ταπεινή μου γνώμη , να προτείνεις, να ''αφουγκράζεσαι'', να επιχειρηματολογείς. Στο φόρουμ αναζητάς υπο λογικές συνθήκες, κουβέντα - σεβασμός στις απόψεις, προτάσεις. Στο μπλογκ βάζεις το μαγνητόφωνο και παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Το point σου το έχω πιάσει και καταλαβαίνω ότι ένιωσες γύρω σου να γίνεται ένα "καραγκιοζιλίκι"

Αρκεί να σου πω....πως εγώ ως μαθήτρια στην Ελλάδα, στα πρώτα χρόνια του Δημοτικού δεν πήγαινα ΠΟΤΕ σε κανένα τέτοιου είδους happening . Γιατί δεν έκανες το ίδιο κι εσύ; Μην μου πεις για τις απουσίες;

Σήμερα στο ιδιωτικό που διδάσκω είχαμε γιορτή, ούτε εκεί πήγα, όπως δεν πηγαίνω κάθε χρόνο , ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΙΟΡΤΗ. Εννοείται πως δεν πατάω πόδι και σε παρελάσεις ούτε ΚΑΝ ως συνοδός. Έχω ξεκαθαρίσει την θέση μου. Ότι δεν μας αρέσει και δεν μπορούμε να το αλλάξουμε (διότι δυστυχώς πολλές φορές δεν είναι στο χέρι μας) απλά του γυρίζουμε την πλάτη.

Απλος πηγα για να μπορεσω να καταγραψω την κατασταση,γιατι καποιος πρεπει επιτελους να τα αναδειξει.
Προσωπικα,δεν τρεφω καμια αγαπη για καμια σχολικη γιορτη...ειδικα για ''εθνικες'' επαιτιους...αηδιαζω αλλα λειτουργησα ως καταγραφεας.
Σε παρελασεις,εκτος του οτι δεν με εκφραζουν,εκει ειναι που παταω ΠΟΤΕ.
Τωρα στο ''απλά του γυρίζουμε την πλάτη'',ειναι η χειριστη λυση,αλλα ορισμενες φορες υποχρεωτικη.

Εχεις δρόμο μπροστά σου καλό μου αγόρι. Παρ'ολ αυτά για να κινήσεις το ''πλήθος'', θα πρεπει κατά την ταπεινή μου γνώμη , να προτείνεις, να ''αφουγκράζεσαι'', να επιχειρηματολογείς. Στο φόρουμ ψάχνεις για κουβέντα. Στο μπλογκ βάζεις το μαγνητόφωνο και παίζει.

Σε εφημεριδα γραφω...αλλα γιατι να μην υπαρχουν και σε φορουμ?Δοκιμια ειναι,ανοιχτα για κουβεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για ατομα του ειδους σου μιλαει το δοκιμιο,τι δεν καταλαβες?
Πηγαινε στα starbucks τωρα και πιες τον καφε σου
(Μας γερασαν προωρως,Γιωργο,το καταλαβες?)


Σε εφημεριδα γραφω...αλλα γιατι να μην υπαρχουν και σε φορουμ?Δοκιμια ειναι,ανοιχτα για κουβεντα.

Δεν κουβεντιάζεις, φαίνεται απο το τρόπο που απαντάς, γιαυτό σε προτρέπω στα μπλογκς. Και οι εφημερίδες καλές είναι, αφού πάλι κι εκεί μαγνητόφωνο παίζει
Απο μένα είσαι εκτός κι έχεις μια μεγάλη άκυρη ψήφο
****************************************************************
Ξερετε... τελευταίως αναμένω να βρέθει κάποιο άτομο νεαρό σε ηλικία που να έχει αφουγκραστεί τις ανάγκες μας και να έχει περάσει απο τις ζωές μας, για να τον προσέξω και να ελπίσω για τη βελτίωση μας ως χωρα κι ως προσωπικότητες, ετσι ωστε να ψηφίσω με ευσυνειδησία και θέληση. Αλλά δε πειράζει, καμμιά φορά το καλό πράμα αργεί να γίνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Απλος πηγα για να μπορεσω να καταγραψω την κατασταση,γιατι καποιος πρεπει επιτελους να τα αναδειξει.
Προσωπικα,δεν τρεφω καμια αγαπη για καμια σχολικη γιορτη...ειδικα για ''εθνικες'' επαιτιους...αηδιαζω αλλα λειτουργησα ως καταγραφεας.
Σε παρελασεις,εκτος του οτι δεν με εκφραζουν,εκει ειναι που παταω ΠΟΤΕ.
Τωρα στο ''απλά του γυρίζουμε την πλάτη'',ειναι η χειριστη λυση,αλλα ορισμενες φορες υποχρεωτικη.

Καλέ μου φίλε τώρα που το σκέφτομαι ούτε γιορτή δεν την λες.....διότι στην γιορτή πάμε οικειοθελώς, δεν έχουμε το βιβλίο απουσιών (το οποίο λειτουργεί καθαρά εκβιαστικά) και κάνουμε καταμέτρηση ποιών δεν ηρθαν στην "γιορτή" που τους ετοιμάσαμε....και τους χώνουμε απο 3 εως 6. Τι σοι γιορτή είναι αυτή, αν δεν είναι προαιρετική; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν κουβεντιάζεις, φαίνεται απο το τρόπο που απαντάς, γιαυτό σε προτρέπω στα μπλογκς. Και οι εφημερίδες καλές είναι, αφού πάλι κι εκεί μαγνητόφωνο παίζει
Απο μένα είσαι εκτός κι έχεις μια μεγάλη άκυρη ψήφο
Και εσυ απο εμενα εισαι εκτος,και εχεις μια μεγαλη ακυρη ψηφο...εδω δεν μπορεσες να καταλαβεις εστω και λιγο το νοημα του δοκιμιου και λες οτι δεν κουβεντιαζω...

Καλέ μου φίλε τώρα που το σκέφτομαι ούτε γιορτή δεν την λες.....διότι στην γιορτή πάμε οικειοθελώς, δεν έχουμε το βιβλίο απουσιών (το οποίο λειτουργεί καθαρά εκβιαστικά) και κάνουμε καταμέτρηση ποιών δεν ηρθαν στην "γιορτή" που τους ετοιμάσαμε....και τους χώνουμε απο 3 εως 6. Τι σοι γιορτή είναι αυτή, αν δεν είναι προαιρετική;
Συμφωνω απολυτα... συνειρμικα μου ηρθε αυτο στο μυαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο συγγραφέας του δοκίμιου μιλάει με ένα αλιγορικό τρόπο και στόχος του είναι να δείξει την υποκρισία των σχολικών εορτών. Τα φώτα πριν αρχίσει η γιορτή ήταν κλειστά και κυριολεκτικά και μεταφορικά (τα φώτα της ψυχής). Τα άτομα που στη σκηνή της γιορτής μιμούνταν τους επαναστάτες δεν αντιπροσώπευαν επάξια το ρόλο τους στην πραγματική ζωή τους. Τότε οι Έλληνες ήταν θύματα του φασισμού τώρα θύματα του καπιταλισμού. Η παράσταση τελείωσε και ακολούθησε η υπόκλιση. Η υπόκλιση είναι ένα ακόμα στοιχείο που χρησιμοποιεί αριστοτεχνικά ο συγγραφέας για να δείξει τον υποκριτικό χαρακτήρα των πρωταγωνιστών της γιορτής.

Έπειτα ακουλουθεί ο διάλογος:
"-Θα παμε για καφε?
-Πατε."

Που σημαίνει ότι η "ψεύτικη επάνασταση" της γιορτής τελείωσε. Ο συγγραφέας αρχίζει να ξυπνάει από τον λίθαργο, αντιστέκεται στο κατεστημένο και αρνείται την πρόσκληση για καφέ. Ο συγγραφέας ξύπνησε... αλλά το περιγυρό του ακόμα κοιμάται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Καλέ μου φίλε τώρα που το σκέφτομαι ούτε γιορτή δεν την λες.....διότι στην γιορτή πάμε οικειοθελώς, δεν έχουμε το βιβλίο απουσιών (το οποίο λειτουργεί καθαρά εκβιαστικά) και κάνουμε καταμέτρηση ποιών δεν ηρθαν στην "γιορτή" που τους ετοιμάσαμε....και τους χώνουμε απο 3 εως 6. Τι σοι γιορτή είναι αυτή, αν δεν είναι προαιρετική; :/:

Η γιορτή είναι υποχρεωτική, δεν είναι προαιρετική. Αν γίνει προαιρετική μπορεί να μην πατήσει κανείς το πόδι του άλλοι επειδή έχουν τις εγνοιες του Χάουζ και σκεφτονται ''σιγα μην κανω γιορτη με τα βλαμμενα που δεν εχουν νιονιο στην κεφαλα τους'' κι άλλοι επειδή θέλουν να κοιμηθούν κι εχουν ευκαιρια να πανε και καμμια βολτα αφου με τα φροντιστηρια ειναι παραφορτωμενα. Οι γονείς θα εναντιωθούν, θα επικρατήσει άισθημα αναρχίας και προσβολή στη χώρα μας κι επίσης το σχολείο είναι αυτό που διδάξει την πειθαρχία. Αλλιώς να κόψουμε γενικά τις απουσίες και όποιος θέλει να'ρχεται. Αυτο τότε δε θαναι σχολείο. Προαιρετικές είναι οι εκδρομές αφού πέφτει χρήμα απο τους γονείς και δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα. Οι παρουσίες στις μονοήμερες είναι καθαρά για τυπικούς λόγους να μη χαθούν παιδιά, δε προσμετρούνται στο τέλος
Ακόμα κι έτσι να είναι και να μη θες να πας, υπολόγισέ το κι άσε απουσίες χωρίς να χεις κάνει κοπάνες όλη τη χρονιά και λείψε εκείνη τη μέρα. Εγώ αυτό έκανα όταν έδινα Πανελλήνιες, μετρούσα ωστε να αφήσω τις τελευταίες για να μένω μέσα για διάβασμα ή για κάνα μπάνιο με την παρέα το καλοκαίρι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αν γίνει προαιρετική μπορεί να μην πατήσει κανείς το πόδι του

Εκεί καλή μου... φαίνεται και το νόημα της "γιορτής". :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Η γιορτή είναι υποχρεωτική, δεν είναι προαιρετική. Αν γίνει προαιρετική μπορεί να μην πατήσει κανείς το πόδι του άλλοι επειδή έχουν τις εγνοιες του Χάουζ και σκεφτονται ''σιγα μην κανω γιορτη με τα βλαμμενα που δεν εχουν νιονιο στην κεφαλα τους'' κι άλλοι επειδή θέλουν να κοιμηθούν κι εχουν ευκαιρια να πανε και καμμια βολτα αφου με τα φροντιστηρια ειναι παραφορτωμενα. Οι γονείς θα εναντιωθούν, θα επικρατήσει άισθημα αναρχίας και προσβολή στη χώρα μας κι επίσης το σχολείο είναι αυτό που διδάξει την πειθαρχία. Αλλιώς να κόψουμε γενικά τις απουσίες και όποιος θέλει να'ρχεται. Αυτο τότε δε θαναι σχολείο.
Ακόμα κι έτσι να είναι και να μη θες να πας, υπολόγισέ το κι άσε απουσίες χωρίς να χεις κάνει κοπάνες όλη τη χρονιά και λείψε εκείνη τη μέρα. Εγώ αυτό έκανα όταν έδινα Πανελλήνιες, μετρούσα ωστε να αφήσω τις τελευταίες για να μένω μέσα για διάβασμα ή για κάνα μπάνιο με την παρέα το καλοκαίρι

Σωστα...καταλυεται η λειτουργια του σχολειου οταν κανουμε απουσιες και γυρναμε την πλατη μας σε εθνικες γιορτες.
Βεβαιως,γιατι το σχολειο δεν υπαρχει για να μορφωνει,αλλα για να παραμορφωνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ο συγγραφέας του δοκίμιου μιλάει με ένα αλιγορικό τρόπο και στόχος του είναι να δείξει την υποκρισία των σχολικών ετών. Τα φώτα πριν αρχίσει η γιορτή ήταν κλειστά και κυριολεκτικά και μεταφορικά (τα φώτα της ψυχής). Τα άτομα που στη σκηνή της γιορτής μιμούνταν τους επαναστάτες δεν αντιπροσώπευαν επάξια το ρόλο τους στην πραγματική ζωή τους. Τότε οι Έλληνες ήταν θύματα του φασισμού τώρα θύματα του καπιταλισμού. Η παράσταση τελείωσε και ακολούθησε η υπόκλιση. Η υπόκλιση είναι ένα ακόμα στοιχείο που χρησιμοποιεί αριστοτεχνικά ο συγγραφέας για να δείξει τον υποκριτικό χαρακτήρα των πρωταγωνιστών της γιορτής.

Έπειτα ακουλουθεί ο διάλογος:
"-Θα παμε για καφε?
-Πατε."

Που σημαίνει ότι η "ψεύτικη επάνασταση" της γιορτής τελείωσε. Ο συγγραφέας αρχίζει να ξυπνάει από τον λίθαργο και αντιστέκεται στο κατεστημένο και αρνείται την πρόσκληση για καφέ. Ο συγγραφέας ξύπνησε... αλλά το περιγυρό του ακόμα κοιμάται.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ.(με διαφορες ερμηνειες των μεταφορικων μεσων φυσικα)
Το κειμενο για οσους δεν το καταλαβαν,εχει μεσα του σε υπερβολικη ''δοση'' το ποιητικο στοιχειο,και την ΕΙΡΩΝΙΑ.
Οι παρομοιωσεις που χρησιμοποιω και οι μεταφορες φυσικα και δεν ειναι αντικειμενικες αλλα παραλληριζουν αλλες καταστασεις...
Η σχολικη γιορτη ειναι μια μικρη κοινωνια,με τους μελλοντικους πολιτες της χωρας μας...ειναι μια μελλοντικη μικρογραφια του ''εξω κοσμου''
Βεβαια,δεν περιοριζεται στην υποκρισια των σχολικων ετων αλλα και στον ''κοινωνικο εκφαυλισμο'' οπως τον ονομαζω...που επεται απο τα ιδια ατομα,τους μαθητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σωστα...καταλυεται η λειτουργια του σχολειου οταν κανουμε απουσιες και γυρναμε την πλατη μας σε εθνικες γιορτες.
Βεβαιως,γιατι το σχολειο δεν υπαρχει για να μορφωνει,αλλα για να παραμορφωνει.

Εξηγω πως λειτουργει το συστημα και με ποια κριτηρια. Το τι συμβαινει ειπα, δεν εξεφερα αποψη. Τα περι παραμορφωσης δεν ξερω πως τα εβγαλες σα συμπερασμα σα να ειμαι υπερ ενω δεν ειμαι κι εχω πολλάκις γραψει τις αποψεις μου για οσα λαθη συμβαινουν στον εκπαιδευτικο χωρο. Προσωπικά ειμαι υπερ της διδασκαλίας της πειθαρχίας, του μαζέματος. Και οι παρουσίες γι'αυτόν τον λόγο υπάρχουν κι οχι για να αναγκασουν τα παιδιά να γιορτάσουν. Τωρα, το πως περνιέται η αισθηση της γιορτης στα παιδιά απο δασκαλους και καθηγητές είναι ένα αλλο κομμάτι,το οποίο δεν έχουμε συζητήσει. Είμαι υπερ της διδασκαλίας της ελεύθερης σκέψης κι οχι του προσηλυτισμού. Με τον Χάουζ θα μπορούσα να συνεννοηθώ και με οποιονδήποτε, που θα γράψει οχι κατακριτικά αλλά προσπαθώντας να εξηγήσει το φαινόμενο και να προτείνει λύσεις
Οσο για τη γιορτή εισαι κατά του εορτασμού της απελευθέρωσης της χώρας, δηλαδή; Εγώ δεν είμαι κι ίσως εκεί να έγκεινται οι διαφορές μας, διότι άνθρώπινες ζωές χάθηκαν εκείνη την εποχή κι αν μη τι άλλο το θεωρώ ιερόσυλο να μην τιμώνται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στόχος του συγγραφέα δεν είναι να κατακρίνει τις σχολικές εορτές αλλά την υποκρισία σε αυτές. Η σχολική γιορτή χρησιμοποιήθηκε ως παράδειγμα στο κλίμα της ημέρας για να δείξει στους αναγνώστες του αυτό που αισθάνεται. Μπορούσε να χρησιμοποιήσει άλλο παράδειγμα π.χ. η υποκρισία αρκετών ατόμων που συμμετέχουν σε πορείες συνδικάτων ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ, ΠΑΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top