Εντομοφοβία

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
το προβλημα δεν ειναι να δεις την κατσαριδα! το προβλημα ειναι να αρχισει να πεταει :P

γενικα με τα εντομα δεν εχω προβλημα αρκει να μην πετανε!!!


ειδικα μελισσες και σφηκες:blink::wacko::beating:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
σωστος!
οι ατιμες το εχουν ενα συνηθειο εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δεν έχω αντικρύσει ποτέ στη ζωή μου ιπτάμενη κατσαρίδα. :worry:

Συγκαταλέγομαι στους τυχερούς???? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν έχω αντικρύσει ποτέ στη ζωή μου ιπτάμενη κατσαρίδα. :worry:

Συγκαταλέγομαι στους τυχερούς???? :P
μάλλον:P εγώ αν έβλεπα κατσαρίδα να πετάει θα λυποθυμούσα κατευθείαν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δεν έχω αντικρύσει ποτέ στη ζωή μου ιπτάμενη κατσαρίδα. :worry:

Συγκαταλέγομαι στους τυχερούς???? :P
Εγώ δεν έχω δει γενικώς κατσαρίδα στη ζωή μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Και μόνο που διάβασα για ιπτάμενη κατσαρίδα κυριολεκτικά ανατρίχιασα! Αν δω ποτέ έχω γκαζώσει κ έχω φύγει με 200...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Και μόνο που διάβασα για ιπτάμενη κατσαρίδα κυριολεκτικά ανατρίχιασα! Αν δω ποτέ έχω γκαζώσει κ έχω φύγει με 200...

Όχι μόνο έχω δει, ιπτάμενη και τεράστια, όχι μόνο έχει μπλέξει στα μαλλιά μου, αλλά εκείνη την ημέρα από το σοκ έχασα και την εξεταστική που είχα. Μιλάμε για φρίκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Όχι μόνο έχω δει, ιπτάμενη και τεράστια, όχι μόνο έχει μπλέξει στα μαλλιά μου, αλλά εκείνη την ημέρα από το σοκ έχασα και την εξεταστική που είχα. Μιλάμε για φρίκη.
Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο! Τώρα σοκαρίστηκα και εγώ! Και εγώ θα 'χα φάει τέτοια φρίκη που θα έχανα την εξεταστική! Πρέπει να ήταν τραυματική εμπειρία...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Με τις κατσαρίδες δεν έχω ιδιέταιρο πρόβλημα γιατί "εξοικειώθηκα" πριν αρκετά χρόνια. Ξύπνησα μέσα στη νύχτα επειδή κάτι μου γαργαλούσε το χέρι που είχα δίπλα στο πρόσωπό μου και είδα μια κατσαρίδα να κουνάει γύρω-γύρω τις κεραίες της σε απόσταση 5 εκ. από τα μάτια μου. Ε, μετά όχι μόνο ούρλιαξα αλλά έπεσα και από το πάνω κρεβάτι που κοιμόμουν (2 μετρα) στο πάτωμα! :(
Αργότερα έμενα σε πολυκατοικία που είχε μεγάλο πρόβλημα με μικρά κατσαριδάκια (κι ας ήταν καινούρια, κι ας κάναμε απολυμανση) οπότε είχα συνηθίσει την παρουσία τους. Με μύγες, κουνούπια, μέλισσες, σφίγγες, δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αν και με έχουν τσιμπήσει. Δεν τις φοβάμαι, απλά με ενοχλούν.
Τα σαμιαμίδια τώρα με τρομοκρατούσαν για αρκετό καιρό, σε σημείο που έβλεπα ένα κάπου μέσα στο σπίτι και δεν κοιμόμουν ΟΛΟ το βράδυ. Τώρα πιά, τι να κάνω, τα συνήθισα.
Αλλά το μεγαλύτερο σοκ το έζησα πέρυσι το καλοκαίρι που είδα ένα τεράστιο μαύρο φίδι στην αυλή. Φοβήθηκα τόσο που για κανα μήνα έτρεμα να μπω και να βγω από το σπίτι.
Σχετικά με το πως να ξεπεράσεις τέτοιες φοβίες, μόνο ο παραδοσιακός τρόπος της εξοικείωσης πιάνει κάπως. Αλλά βέβαια με αυτό υποβάλλεις τον εαυτό σου σε έναν συνεχή τρόμο και στο τέλος απλά καταλήγεις να φοβάσαι λιγότερο. Μπορείς να προσπαθήσεις να κάνεις ο,τι μπορείς ώστε να μην χρειάζεται να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις (απολύμανση 2 φορές το χρόνο, πολύ συχνή καθαριότητα, σίτες, κλπ). Κάποιοι λένε ότι αυτά τα μηχανήματα του τελεμάρκετινγκ δουλεύουν (εγώ δεν το πιστεύω) αλλά δεν χάνεις πολλά να τα δοκιμάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
είδα ένα τεράστιο μαύρο φίδι στην αυλή

:|

..

..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι εθισμένη στο φόβο των εντόμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και από το πάνω κρεβάτι που κοιμόμουν (2 μετρα) στο πάτωμα!
γιαυτο απεχθανομαι τις κουκετες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όχι μόνο έχω δει, ιπτάμενη και τεράστια, όχι μόνο έχει μπλέξει στα μαλλιά μου, αλλά εκείνη την ημέρα από το σοκ έχασα και την εξεταστική που είχα. Μιλάμε για φρίκη.
τρομάζω μόνο που το σκεύτομαι:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ασχετο αλλα αν ψεκασεις απ αυτα που λεν οτι διαρκουν 4 εβδ ... εχει κανεις την εντυπωση οτι στν πραγματικοτητα τραβουν τις κατσαριδες;
αντιφατικο το ξερω απλως ρωτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, πάντως η σύριγγα δουλευει τέλεια για κατσαρίδες. Εχω να δω χρόνια.

edit: Η σύριγγα είναι ένα φάρμακο που το βρίσκεις σε γεωργικά καταστήματα. Το ζητάς σαν Faslane (έτσι νομίζω λέγεται), φοράς γάντια και βάζεις ελάχιστη ποσότητα σε γωνίες. Προσέχεις να το βάλεις σε μέρος που δεν θα φύγει με το σφουγγάρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
:confused:τι ειναι η συριγγα;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν τα φοβαμαι τα εντομα-ερπετα, τα σιχαινομαι ομως απιστευτα....Νουμερο 1 στη λιστα ειναι οι ακριδες....μπλιαααααααααχ!!!!

Μια φορα οδηγουσα και ειδα μια χελωνιτσα στη μεση του δρομου. "Πω ρε γαμωτο.Θα την πατησουν" σκεφτηκα. Σταματαω το αμαξι στα δεξα του δρομου, κατεβαινω, διασχιζω προσεκτικα το δρομο, πλησιαζω τη χελωνιτσα..."Απο πού να την πιασω τωρα;Μπλιαχ". Τελος παντων...μπαινει μεσα στο καβουκι της αυτη...ευκαιρια να την πιασω. Την σηκωνω σιγα σιγα...και για κακη μου τυχη...η ατιμη εβγαλε τα ποδια και το κεφαλι της εξω...και με ακουμπαει στο δαχτυλο. "Ιιιιιιιιιιιιιιι" φωναζω εκσφενδονιζοντας ασυναισθητα τη χελωνιτσα καμια 50 μετρα μακρια. "Οχι ρε!Σκατα. Παει εσπασε το καβουκι. Τι ηλιθια που ειμαι." Ευτυχως προσγειωθηκε σε κατι χορτα πιο κει. Αποστολη εξετελεσθη!

Σου ζητω συγγνωμη χελωνιτσα για την ατσουμπαλια μου! Αλλα και εσυ τι ηθελες να βγαλεις το κεφαλι σου εξω;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τώρα που το ξανα σκέφτομαι φοβάμαι τα μερμήγγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
το προβλημα δεν ειναι να δεις την κατσαριδα! το προβλημα ειναι να αρχισει να πεταει :P

γενικα με τα εντομα δεν εχω προβλημα αρκει να μην πετανε!!!


ειδικα μελισσες και σφηκες:blink::wacko::beating:

για του λογου το αληθες :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
εε άμα είναι κανείς άτυχος..:P :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top