Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
:redface:: Έχω δει απλά, ότι δεν είναι "κουκουε"! Και ποτέ οι γραφειοκράτες δεν θα γίνουν τέτοιοι! Απλά είναι το καλύτερο άλοθι του κάθε είδους φασισμού και το αποτελεσματικότερο ανάχωμα της "εξουσίας των μονοπωλίων", για να μην δημιουργηθεί μία αληθινή Αριστερά, απόλυτα δημοκρατική και ακραιφνώς φιλολαϊκή!

Bέβαια ότι η αριστερά δεν κάνει κάτι πραγματικά αποτελεσματικό γι' αυτό, είναι αποκλειστικά δική της ευθύνη και όχι του ίδιου του κουΚουΕ.

πολλους αριστερους βλεπω εδω μεσα....

φαντασου να εβγαζαν οι στημενες δημοσκοπησεις του συστηματος το πραγματικο ποσοστο της ΧΑ το οποιο ξεπερναει το 5%

Έεεεετσι φτιάξε μας το κέφι ρε φίλε..!!

Λες και δεν μας χαλούσε αρκετά το 3.5, λες και δεν ήθελα να βαρέσω τον τύπο που έλεγε χθες ότι μόνο η χα θα μας σώσει, πες μας ότι θα χουμε και καμιά 10 τέτοιους καραγκιόζηδες εκεί μέσα. Δείξε μας πόσο ηλίθιος είμαστε σαν λαός..:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Bέβαια ότι η αριστερά δεν κάνει κάτι πραγματικά αποτελεσματικό γι' αυτό, είναι αποκλειστικά δική της ευθύνη και όχι του ίδιου του κουΚουΕ.



...

Ο Περισσός δεν είναι για ευθύνες, αλλά για ανεύθυνες αποστολές!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
φαντασου να εβγαζαν οι στημενες δημοσκοπησεις του συστηματος το πραγματικο ποσοστο της ΧΑ το οποιο ξεπερναει το 5%

Και φαντάσου ότι μερικοί ακόμα παίρνουν όρκο ότι δεν θα μπει στην Βουλή... Βουλωμένο γράμμα διαβάζουν. Μην μου αρχίσετε τώρα να μου λέτε ότι είμαι υπέρ. Απλές παρατηρήσεις κάνω, τη στιγμή που εσείς υποκρίνεστε ότι κινδυνεύει η δημοκρατία άμα μπουν οι φανεροί φασίστες. Γιατί, να το ξαναπώ για ακόμη μια φορά, με τους κρυφούς φασίστες συνεχίζετε ακόμη να τρέφετε ψευδαισθήσεις ότι υπάρχει κάποιο μέτρο δημοκρατίας.
Ακόμα και οι σκατόμυαλοι της χ.α., τόσο φασίστες όπως ο Κουκουλόπουλος (όνομα και πράμα) και η παρέα του δεν είναι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Είτε μικρά είτε μεγάλα τα κόμματα παίρνουν απ' όσο γνωρίζω επιδότηση από το κράτος
Ψάξε το λίγο σε παρακαλώ και πες μας, διότι εγώ νομίζω πως επιδοτήσεις παίρνουν μόνο τα κοινοβουλευτικά κόμματα. Αλλιώς θα κάναμε όλοι από ένα κόμμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δραγουμης

Νεοφερμένος

Ο Δραγουμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Bέβαια ότι η αριστερά δεν κάνει κάτι πραγματικά αποτελεσματικό γι' αυτό, είναι αποκλειστικά δική της ευθύνη και όχι του ίδιου του κουΚουΕ.



Έεεεετσι φτιάξε μας το κέφι ρε φίλε..!!

Λες και δεν μας χαλούσε αρκετά το 3.5, λες και δεν ήθελα να βαρέσω τον τύπο που έλεγε χθες ότι μόνο η χα θα μας σώσει, πες μας ότι θα χουμε και καμιά 10 τέτοιους καραγκιόζηδες εκεί μέσα. Δείξε μας πόσο ηλίθιος είμαστε σαν λαός..:thumbup:


εδω εχεις 30 βουλευτες του ΚΚΕ και αλλους 10 της απατριδης αριστερας του ξυριζα

αυτοι σε ενοχλησαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ψάξε το λίγο σε παρακαλώ και πες μας, διότι εγώ νομίζω πως επιδοτήσεις παίρνουν μόνο τα κοινοβουλευτικά κόμματα. Αλλιώς θα κάναμε όλοι από ένα κόμμα. :P

Δεν ξέρω τι ακριβώς λέει ο νόμος, αλλά θυμήθηκα αυτό που είχα διαβάσει στο Σύνταγμα και το παραθέτω:

Αρχική Δημοσίευση από Σύνταγμα:
Άρθρο 29
[...]
**2. Τα κόμματα έχουν δικαίωμα στην οικονομική τους ενίσχυση από το Κράτος για τις εκλογικές και λειτουργικές τους δαπάνες, όπως νόμος ορίζει.
[...]

Εδώ πάντως, δεν διευκρινίζει και φαίνεται να μιλάει για όλα τα πολιτικά κόμματα.

εδω εχεις 30 βουλευτες του ΚΚΕ και αλλους 10 της απατριδης αριστερας του ξυριζα

αυτοι σε ενοχλησαν?

Με ενόχλησαν και αυτοί και άλλοι. Για την ακρίβεια με ενόχλησαν και με ενοχλούν σχεδόν όσοι πέρασαν ποτέ από το κοινοβούλιο και πολύ φοβάμαι πως θα με ενοχλούν και οι περισσότεροι από όσους θα περάσουν από αυτό. :/:

Και ναι, με ενόχλησαν και αυτοί. Για την ακρίβεια όχι τόσο οι ίδιοι, όσο αυτοί που προτίθενται να τους δώσουν λόγο και δύναμη-στο κοινοβούλιο, γιατί λόγο γενικά θέλω κι εγώ να έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλλα απορω πως εμπιστευεσαι ενα λαο που ΑΚΟΜΑ δεν εχει επαναστατησει.
[...]
Δεν εμπιστευομαι την ψηφο του ελληνα γιατι εδω και 3 δεκαετιες παραπονιεται για τα κομματα που τον οδηγουν κατω του οριου της φτωχιας,και τα ιδια κομματα ξαναψηφιζει.[...]
Για μενα,ο μο του ελληνα ειναι ενας αμορφωτος πολιτης

Εξήγησέ μου αν θέλεις, εσύ ή οι δύο φίλοι που συμφώνησαν μαζί σου, ως αυτή τη στιγμή, ή όποιος άλλος θέλει:


  • Πού τοποθετείς εσύ τον εαυτό σου;
  • Ποιος πρέπει κατά τη γνώμη σου ν' αποφασίζει γι' αυτόν τον αμόρφωτο μέσο Έλληνα;
  • Μήπως θα έπρεπε να του απαγορεύσουμε εντελώς την ψήφο, μια που δεν ξέρει να ψηφίζει;
  • Με ποιο τρόπο θα διαχωρίσουμε αυτούς που μπορούν και δικαιούνται απ' αυτούς που δεν μπορούν;
  • Ποιος ν' αποφασίσει ποια κόμματα επιτρέπεται να συμμετέχουν στις εκλογές; (Ερώτηση που έχει τεθεί ήδη στο θέμα και περιμένει ματαίως απάντηση)
  • Και τελικά, τι είναι δημοκρατία;

Χωρίς ν' απαντηθούν αυτές οι ερωτήσεις, δεν νομίζω ότι μπορούμε να πάμε παρακάτω σε αυτή τη συζήτηση.



υ.γ. Αν τα βρείτε σκούρα, φέρτε τον epote. Αυτός ξέρει ν' απαντήσει. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι ακριβώς λέει ο νόμος, αλλά θυμήθηκα αυτό που είχα διαβάσει στο Σύνταγμα και το παραθέτω:
Εδώ πάντως, δεν διευκρινίζει και φαίνεται να μιλάει για όλα τα πολιτικά κόμματα.
Τό 'χω Ακριβέ, ευχαριστώ! :kissing:


«Δανεικά» για τα νέα κόμματα
Mε «δανεικά» θα πρέπει να κατεβούν στις εκλογές όλα τα νεοσύστατα κόμματα, αφού δεν δικαιούνται κρατικής χρηματοδότησης.

Όπως είπε μιλώντας στον Realm 97,8 ο καθηγητής Δημοσίου Δικαίου του Πανεπιστημίου της Αθήνας κ Σπύρος Φλογαϊτης, ο ισχύων νόμος 3023/20003 προβλέπει ότι δικαίωμα να λάβουν τακτική κρατική επιχορήγηση έχουν μόνο τα κόμματα που έχουν προέλθει από βουλευτικές εκλογές ή τα κόμματα εκείνα που έχουν εκλέξει βουλευτή στο ευρωκοινοβούλιο.

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι η Δημοκρατική Συμμαχία της Ντόρας Μπακογιάννη, η Δημοκρατική Αριστερά του Φώτη Κουβέλη, η Κοινωνική Συμμαχία της Λουκάς Κατσέλη άλλα και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες του Πάνου Καμμένου δεν δικαιούνται τακτικής κρατικής χρηματοδότησης, ακόμα και αν σχηματίσουν κοινοβουλευτικές ομάδες αφού τα κόμματα αυτά δεν συμμετείχαν στις βουλευτικές εκλογές του 2009.

Σε ό,τι αφορά την έκτακτη προεκλογική χρηματοδότηση που εισπράττουν τα κόμματα πριν από τις εκλογές, τα νέα κόμματα θα έχουν ένα μικρό μερίδιο μόνο υπό προϋποθέσεις. Δηλαδή, σύμφωνα με τον νομό, πριν από τις εκλογές τα κόμματα που έχουν προέλθει από βουλευτικές εκλογές ( ΠΑΣΟΚ, ΝΔ, ΚΚΕ, ΛΑΌΣ και ΣΥΡΙΖΑ) θα μοιραστούν το 60% της συνολικής κρατικής προεκλογικής χρηματοδότησης. Αμέσως μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων τα κόμματα θα μοιραστούν το υπόλοιπο 40% , ανάλογα με τις έδρες που θα έχουν εξασφαλίσει. Από το πόσο αυτό θα δικαιούνται να εισπράξουν κάποια χρήματα και τα νέα κόμματα, μόνο εφόσον έχουν επιτύχει στις εκλογές ένα ποσοστό 1,5 % και μόνο εφόσον έχουν κατεβάσει υποψήφιους στο 75% των περιφερειών. Το ποσό όμως αυτό θα εισπραχθεί μόνο μετά τις εκλογές και μετά από την καταμέτρηση των ψήφων.

Υπενθυμίζεται ότι τα ποσά που έλαβαν τα κόμματα ως έκτακτη προεκλογική επιχορήγηση στις εκλογές του 2009 μοιράστηκαν ως εξής : Το ΠΑΣΟΚ έλαβε ως εκλογική ενίσχυση το 2009, 3.084.772,47 ευρώ, η ΝΔ πήρε ως εκλογική ενίσχυση (2009) 2.932.510,15 ευρώ και το ΚΚΕ χρηματοδοτήθηκε για τις εκλογές με το ποσό των 602.940,19 ευρώ.

Ο ΛΑΟΣ για τις εκλογές του 2009 πήρε 346.073,03 ευρώ, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ προεκλογικά έλαβε 371.039,65 ευρώ. Σημειώνεται ότι τα παραπάνω ποσά είναι επιπλέον της τακτικής ετήσιας κρατικής χρηματοδότησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ο νόμος για την χρηματοδότηση των κομμάτων.

Θα ήθελα να σας επισημάνω κάποια χωρία, αλλά τελικά αξίζει να διαβαστεί ολόκληρος...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 2002_3023.pdf
    142.5 KB · Εμφανίσεις: 200

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Να επιτραπεί...

Xούντα έχουμε που δε πρέπει να επιτραπεί ;

Πάντως ότι και να γίνει τίποτα δε πάει σωστά.Όποτε κλαύφτα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
  • Πού τοποθετείς εσύ τον εαυτό σου;
  • Ποιος πρέπει κατά τη γνώμη σου ν' αποφασίζει γι' αυτόν τον αμόρφωτο μέσο Έλληνα;
  • Μήπως θα έπρεπε να του απαγορεύσουμε εντελώς την ψήφο, μια που δεν ξέρει να ψηφίζει;
  • Με ποιο τρόπο θα διαχωρίσουμε αυτούς που μπορούν και δικαιούνται απ' αυτούς που δεν μπορούν;
  • Ποιος ν' αποφασίσει ποια κόμματα επιτρέπεται να συμμετέχουν στις εκλογές; (Ερώτηση που έχει τεθεί ήδη στο θέμα και περιμένει ματαίως απάντηση)
  • Και τελικά, τι είναι δημοκρατία;

Εσύ Isiliel θεωρείς τόσο σπουδαίο και τρομερό "δημοκρατικό" επίτευγμα να εκχωρείς την ιδιότητα του πολίτη σε αντιπροσώπους μία κάθε τέσσερα χρόνια; Αν όχι, γιατί λοιπόν να μπει στον κόπο η diotima να σου απαντήσει; :hmm:

Τα ερωτήματα που βάζεις οδηγούν σε ψευτοδιλήμματα. Ο κάθε Έλληνας οφείλει να χειραφετηθεί μέσα απ' την Κοινωνία Πολιτών, όπου συνολικά, άμεσα, δημοκρατικά θα βγαίνουν οι αποφάσεις για τα απλά καθημερινά πράγματα που τον αφορούν. Οι όποιοι αντιπρόσωποι απαιτούνται θα είναι μεν προτεινόμενοι απ' το λαό, αλλά κληρωτοί και θα εναλλάσσονται. Έτσι δεν θα υπάρχει η ανάγκη για κανένα διαχωρισμό του ποιος μπορεί και ποιος δεν μπορεί να συμμετέχει.

Αν αυτό ακούγεται ουτοπικό, ας μελετήσει κανείς το πολιτικό σύστημα των καντονίων του Καποδίστρια που έχουν οι Ελβετοί, όπου εφαρμόζεται χρόνια τώρα το πολίτευμα της συμμετοχικής δημοκρατίας (με τις όποιες στρεβλώσεις του) και ο θεσμός της ανακλητότητας (να δίνεται στον λαό το δικαίωμα να απομακρύνει εκλεγμένους αξιωματούχους από τη θέση τους πριν από το τέλος της θητείας τους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εσύ Isiliel θεωρείς τόσο σπουδαίο και τρομερό "δημοκρατικό" επίτευγμα να εκχωρείς την ιδιότητα του πολίτη σε αντιπροσώπους μία κάθε τέσσερα χρόνια; Αν όχι, γιατί λοιπόν να μπει στον κόπο η diotima να σου απαντήσει; :hmm:
Γουατ; :confused: Πού κολλάει αυτό τώρα; Λυπάμαι, αλλά οι ξανθιές μου ρίζες δεν έπιασαν τον συλλογισμό σου. Αν θέλεις εξήγησε καλύτερα. Οι ερωτήσεις μου στην diotima (και στους υπόλοιπους) δεν έγιναν αυθαίρετα, αλλά βάσει των προηγούμενων τοποθετήσεών της. "Αν δεν εκείνο κι εκείνο, τότε τι" Αυτή είναι η μορφή που έχουν τα ερωτήματά μου.

Με τα υπόλοιπα που γράφεις δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να διαφωνήσω αλλά αν κατάλαβα καλά, εμμέσως απαντάς ότι όλοι μπορούν και όλοι τελικά θα έπρεπε να συμμετέχουν. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

  • Πού τοποθετείς εσύ τον εαυτό σου;
:redface::redface::redface:: Είμαι ακραίος κι επιλέγω "χάος και απελπισία", αλλιώς, θα μας φάνε σαν κότες! Αποτάσσω τα τελευταία ίχνη του σιχαμερού μικροαστισμού μου!

  • Ποιος πρέπει κατά τη γνώμη σου ν' αποφασίζει γι' αυτόν τον αμόρφωτο μέσο Έλληνα;

Η απελπισία του!:(

  • Μήπως θα έπρεπε να του απαγορεύσουμε εντελώς την ψήφο, μια που δεν ξέρει να ψηφίζει;

Εδώ που τα λέμε, αν είναι να ξαναψηφίσει όπως τα τελευταία 30 χρόνια, και μάλιστα Αντωνάκη-Μπένι, ε, προσωπικά θα προσδοκούσα την επέμβαση των "μη παραγωγικών" δυνάμεων της χώρας, να κάνουν και καμιά "επανάσταση των γαρυφάλλων"! Τους πληρώνουμε που τους πληρώνουμε, στο κάτω -κάτω της γραφής, ας μας ελευθερώσουν τουλάχιστον από τις "Αγορές"!
  • Με ποιο τρόπο θα διαχωρίσουμε αυτούς που μπορούν και δικαιούνται απ' αυτούς που δεν μπορούν;

Από τον τρόπο με τον οποίο χαιρετούν, τον απέναντί τους:P!

  • Ποιος ν' αποφασίσει ποια κόμματα επιτρέπεται να συμμετέχουν στις εκλογές; (Ερώτηση που έχει τεθεί ήδη στο θέμα και περιμένει ματαίως απάντηση)

Η ιστορική μνήμη και η απαρέγκλιτη εφαρμογή του Συντάγματος και των ποινικών νόμων. Η ΧΑ είναι το μόνο υποψήφιο για συμμετοχή στις επερχόμενες γκροπούσκουλο, που ανοιχτά αντιτίθεται στη κοινοβουλευτική δημοκρατία. Μάρτυρας ο ίδιος ο Αθ. Πλεύρης, που πρόσφατα μαρτύρησε: " Ο πατέρας μου αντιτίθεται ιδεολογικά στη κοινοβουλευτική δημοκρατία, ενώ εγώ είμαι αφοσιωμένος σ' αυτήν"!
Και τελικά, τι είναι δημοκρατία;

Είναι το κράτος, όπου όλες οι εξουσίες απορρέουν έμπρακτα από τον λαό του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
Να επιτραπεί...

Xούντα έχουμε που δε πρέπει να επιτραπεί ;

Πάντως ότι και να γίνει τίποτα δε πάει σωστά.Όποτε κλαύφτα !!


σαφως και εχουμε χουντα, επειδη το βαφτισαν δημοκρατια αυτο σημαινει κατι?
Βεβαια ο καθενας οπως βολευεται, αλλα δημοκρατια δεν σημαινει να κανεις εκλογες οποτε συμφερει η οχι την Χ κυβερνηση κατα αρχην και στη συνεχεια υποθετω οτι η συζητηση εχει πολιτικες αφετηριες,
αν ειναι να συζηταμε για κινησεις που λειτουργουν στο σκοταδι με μαχαιρωματα και αλλες σκοτεινες υποθεσεις τοτε να την κανουμε αλλιως την συζητηση σωστα?

Μερικοι νομιζουν οτι αμα καθαρισει η ελλαδα απο μεταναστες η οτι αλλο τους φοβιζει,
θα λυθουν και τα προβληματα τους.
Το εχω ξαναπει, οσοι αισθανονται τοσο μισος για τους ξενους,
να αρχισουν απο τον Ραιχενμπαχ και οσους ειναι γυρω γυρω, αυτοι κρατανε και τα χοντρα πουγκια.
Εκτος αν τελικα το μαχαιρι φτανει να κτυπησει μονο στο σκοταδι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Οι ιδέες των Ναζί είναι κατάπτυστες. Είναι όμως και διεισδυτικές. Ο Ναζισμός έχει μια διαλεκτική κι ένα μύθο. Απευθύνεται στο συναίσθημα μέσω μεγαλοϊδεατικών εκλογικεύσεων. Κατέχει συγκεκριμένη και συγκροτημένη προπαγάνδα, απευθείας από τους δασκάλους τούτης της επιστήμης. Σαν σκοπό του έχει την κατάλυση της Δημοκρατίας και ως μέσον του θεωρεί πρόσφορο το να χρησιμοποιήσει τον κοινοβουλευτισμό, ώστε να προωθήσει τις θέσεις του. Είναι εχθρός της Δημοκρατίας κι η δημοκρατία θα έπρεπε εκ πρώτης όψεως να θεωρεί δεδομένο ότι δεν μπορεί να επιτρέψει ένα τέτοιο λάθος. Θα έπρεπε λοιπόν να της απαγορεύσει την πρόσβαση στις εκλογές.

Εάν νομίζετε ότι θα ξοφλήσουμε με μια τόσο εύκολη απάντηση, είναι ίσως επειδή έχω πολύ καιρό να γράψω στο φόρουμ και κάποιοι άρχισαν να με ξεχνούν...:hehe: :devil:

Εδώ ο δαίμων του Μεγάλου Χάους, έρχεται με χαιρέκακο ύφος να ρωτήσει: Μήπως πρόσεξε κανείς, ότι με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα, θα έπρεπε προηγουμένως να έχει απαγορευτεί το ΚΚΕ, όπως συνέβαινε επί δεκαετίες;. Το ίδιο ισχύει και για κάθε άλλο κομμουνιστικό κόμμα, όπως και για τυχόν κόμμα αναρχικών, εάν αποφάσιζε να κατέβει σε εκλογές. Θυμάται άραγε κανείς, ότι πράγματι, σε χώρες του πρώην κομμουνιστικού μπλοκ, τα κομμουνιστικά κόμματα απαγορεύτηκαν και μάλιστα με τα ίδια ακριβώς επιχειρήματα; Ποιος τελικά θα καθορίσει τα όρια και με βάση ποια "δημοκρατικά" κριτήρια; Έτσι τη λένε τώρα τη μέθοδο του Προκρούστη, δημοκρατία; :confused:

Ουπς, πέσαμε σε λούμπα φοβάμαι. Η υπέροχη δημοκρατία που δημιουργήσαμε μόνο με δημοκρατία δεν μοιάζει...:whistle:

Ας προσπαθήσουμε λίγο να εμβαθύνουμε τον προβληματισμό μας, σε ποιο πολιτικές ατραπούς:

Πότε άραγε ήταν ισχυρότερο το ΚΚΕ; Όταν ήταν στην παρανομία, στα μαρμαρένια αλώνια, ή όταν μπήκε στης βουλής τα σαλόνια κι έγινε με τα χρόνια "ένας αστός καθεστώς", όπως λέει κι ένα παλιό τραγουδάκι; :hmm: Όταν δεν μπορείς να νικήσεις έναν αντίπαλο, τον προσεταιρίζεσαι και τον εξαγοράζεις, μας λέει ο μέγας στρατηγός Σουν Τσου.

Πράγματι, ο ναζισμός είναι πολύ σκληρός και δύσκολος αντίπαλος. Γίνεται όμως σχεδόν ανίκητος, όταν τον θέτεις σε παρανομία. Εκεί η προπαγάνδα του μεγαλουργεί, αφού η απαγόρευση παρουσιάζεται ως τεκμήριο του δίκιου του, μέσα σ' ένα πολιτικό σύστημα μάλιστα που φαίνεται ξεκάθαρα και δια γυμνού οφθαλμού ότι είναι άδικο. Εκείνοι συνεχίζουν ακάθεκτοι τη δράση τους, γίνονται ολοένα και πιο επιθετικοί κι οι διώξεις τις οποίες υφίστανται ενισχύουν την πεποίθηση ότι εκείνοι είναι οι μασκοφόροι εκδικητές-επαναστάτες, που ο λαός περιμένει για τη σωτηρία του, μετά από αιώνες πλύσης του συλλογικού του υποσυνείδητου, δια της εμφύτευσης μιμιδίων θρησκευτικού περιεχομένου περί σωτήρων. Τούτο το επικοινωνιακό πλεονέκτημα, οι ναζί το εκμεταλλεύονται στο έπακρο.

Απεναντίας, εάν αναγκάσεις το φίδι να βγει στον ήλιο, έχεις καλύτερες πιθανότητες να το νικήσεις. Η προπαγάνδα τους είναι μεν ισχυρή, είναι όμως παλιομοδίτικη, καλά περιγεγραμμένη και χιλιοχρησιμοποιημένη. Την γνωρίζουμε και μπορούμε να την αντιστρέψουμε. Τα δεσμά της τήρησης έστω και των προσχημάτων της νομιμότητας, τα οποία θα θέσει η συμμετοχή τους στη βουλή, όπως και ο κοινοβουλευτικός έλεγχος, τους αποδυναμώνει. Πιθανόν βέβαια εκείνοι μπουν στη βουλή με μόνο σκοπό να δυναμιτίσουν το καταρρέον πολίτευμα και να προκαλέσουν "έκτακτες λύσεις", οπότε το παραπάνω επιχείρημα δεν ισχύει. Αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις μέσα στο κοινοβούλιο, είναι μια συντριπτική για τα επιχειρήματά τους ιδεολογική μάχη, τέτοια που θα ξαναδώσει νόημα στην λέξη "Πολιτική", εκτός της λέξης "Κλοπή" που σημαίνει σήμερα.

Αυτό όμως δεν φτάνει. Θα τους αντιμετωπίσουμε πλησιάζοντας τον κόσμο στο πεδίο, όχι μόνο από τα έδρανα (αχ κι εγώ να έκλανα). Παρατηρώ ότι οι ναζί προσπαθούν να υιοθετήσουν μια γλώσσα κοντινή με των αγανακτισμένων και των αντιμνημονιακών (των εκτός βουλής), έτσι ώστε να διοχετεύσουν το ρεύμα της απαξίωσης του πολιτικού συστήματος σε μια λύση, η οποία σύντομα θα αφομοιωθεί από το σύστημα. Άλλωστε οι Έλληνες ναζί και φασίστες έχουν παράδοση συνεργασίας με τις αστυνομικές αρχές κι έχουν μάλλον παρακρατική χροιά. Κάποιοι από αυτούς γίνονται και περιζήτητοι υπουργοί. Το θέμα τους είναι να μην μπουν οι πραγματικές αντιμνημονιακές δυνάμεις μέσα στη βουλή.

Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να πλησιάσουμε τον κόσμο και να του δείξουμε ότι υπάρχουν δυνάμεις λιγότερο ακραίες κι επιθετικές, οι οποίες μπορούν ν' αγωνιστούν για τα δικαιώματά του. Είναι φυσικό ο κόσμος που καταφεύγει στους ναζί από απελπισία, ότι θα προτιμήσει μια μετριοπαθέστερη λύση, εφόσον είναι συνεπής και πειστική φυσικά.

Εν κατακλείδι και βάσει των παραπάνω συλλογισμών, κατέληξα ότι θα πρέπει να επιτραπεί η συμμετοχή στις εκλογές στα Χρυσά Αυγά. Θα τους αντιμετωπίσουμε σε ιδεολογικό και ηθικό επίπεδο. Είμαστε καλύτεροι και θα νικήσουμε...

Αγωνιστικά
Όττο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οι ιδέες των Ναζί είναι κατάπτυστες
Μου σηκώθηκε η...τρίχα, διαβάζω την επιτομή της δημοκρατικής έφρασης σε πλήρη εμβάθυνση πολιτικών ατραπών....
Α ρε κατακαημένο κουκουέ, σε τι εποχές βρέθηκες.... πόσο όμορφα ένοιωθες τον παλιό καλό καιρό, τότε που σε σαπίζανε στο ξύλο και είχες λόγο
να αντιστέκεσαι!
Αυτό που πρέπει να κάνουμε
Μη φτύνετε πολύ, μπορεί να σας....χρειαστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
όπως και για τυχόν κόμμα αναρχικών, εάν αποφάσιζε να κατέβει σε εκλογές

Ναι.Κοιτα...ΠΟΤΕ.Ουτε υποθετικα.
[και μην εχουμε στο μυαλο μας την ΑΚ διοτι δεν ειναι αναρχικοι]

Κατα τ'αλλα χαριτωμενα τα λες.


Α.Και κοψε κατι απο τον αποχαιρετισμο σου .. "αγωνιστικα"..
Θα νομιζει κανεις πως εισαι κανενας....επαναστατης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι.Κοιτα...ΠΟΤΕ.Ουτε υποθετικα.
[και μην εχουμε στο μυαλο μας την ΑΚ διοτι δεν ειναι αναρχικοι]

Κατα τ'αλλα χαριτωμενα τα λες.

η ΑΚ ισως ειναι οτι καλυτερο εχει αυτος ο χωρος! ελπιζω ουτε και αυτη η κινηση να ασχοληθει με το υπαρχον πολιτικο συστημα, ως κομμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ποντικας

Νεοφερμένος

Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
1.) Η δημοκρατια σημαινει οτι ο λαος εχει την εξουσια. Αν ο λαος επιθυμει κατι, τοτε αυτο εκφραζεται, χωρις περιορισμο. Αμα ο λαος θελει καταργηση της δημοκρατιας, τοτε εξ'ορισμου πρεπει να γινει αποδεκτη αυτη η αποψη. το 3%-7% που βλεπουμε ανα δημοσκοπηση, ειναι και αυτο εκφραση του λαου.
2.) Το να δερνουν ορισμενα ατομα μη-Ελληνες δεν εχει να κανει τιποτα με δημοκρατια η μη-δημοκρατια, και δεν υπαρχουν αποδειξεις οτι προκειται για την Χ.Α.. Υπαρχουν και οι Αυτονομοι Εθνικιστες (ψαξτε) που ειναι χιλιες φορες πιο βιαιοι. Αυτα τα επισοδεια ρατσιστικης βιας ειναι πιο σπανια απ'οσο τα ΜΜΠροπαγαδας παρουσουσιαζουν (ποτε ηταν η τελευταια φορα που ακουσατε για ρατσιστικη βια??) σε σχεση με την βια των μεταναστων κατα Ελληνων. Δεν θα ξερουμε ποτε στα σιγουρα, αφου στατιστικες συσχετησης εγκληματικοτητας και μεταναστων θεωρουνται "ρατσιστικες", χαρη στους "φιλανθρωπους". Την ιδια στιγμη κομπαζονται οτι οι μεταναστες ειναι αγιοι και δεν κανουν εγκληματα ποτε. Γιατι δεν μας αφηνουν να το αποδειξουμε αυτο?? Τα συμπερασματα δικα σας.
3.) Αν μη τι αλλο, πιο συχνα ακουμε και βλεπουμε για την βια των αναρχοφασιστων (αντιφασιστων). Γιατι αυτη η βια ειναι καλοδεχουμενη στην κοινωνια?? Θυμηθειτε τι εγινε στο κολωνακι, που δερναν οποιον πολιτη ειχε αντιρηση στο σπασιμο των τζαμαριων. (Ω ας μην ξεχασω οτι το καναν για να απελευθερωθει ενας ληστης τραπεζων)
4.)Το να θες να διωξεις λαθρομεταναστες στην αρχη, και μετα να εχεις εθνοκεντρικο κρατος δεν εχει να κανει τιποτα με το αν θες η χωρα σου να διοικειται δημκρατικα η οχι.
5.) Δεν εχουν δωσει αρκετο υλικο οι χρυσαυγιτες για να δουμε αν ειναι η οχι φασιστες. Η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ εχει δωσει αρκετα παραδειγματα φασισμου.
α)Αντιρατσιστικος νομος (αμα πεις κατι κακο για το μεταναστυτικο πας στην στενη)
β)Ενας αρθρογραφος που εγραψε οτι υπαρχει μεγαλη συσσωρευση ομοφυλοφιλων στην Τν μπηκε και αυτος μεσα στην στενη
γ)Καταστολη και αστυνομοκρατια (βλεπε 25η μαρτη)
δ)Νομοσχεδια για παρακολουθηση των μπλογκ
6.) Οι Χ.Α. δεν ειναι ακροδεξια, κλειστε την Τν και μαθετε τι σημαινει αριστερα-δεξια (δεν σημαινει αγαπω/μισω τους ξενους). Ακροαριστεροι ειναι, και αυτο το συμπεραινει καθε ατομο που κοιτα την ολοκληρωμενη ιδεολογια τους (Οικονομικα,πολιτικα,κοινωνικα), περα απο το "Εξω οι ξενοι".
7.) Μεχρι και Συριζαιοι αρχιζουν να συζητανε το προβλημα του μεταναστευτικου, και ξαφνικα και η αθηνα αρχιζει να κανει επιχειρησεις σκουπες. Αυτο σημαινει οτι εχουνε τρομαξει απο τις δημοσκοπησεις, και αφου ολα τα λαμογια ειναι εναντιον τους μου φτανει για να υπαρχουν και να συνεχισουν να υπαρχουν.
Και προτου πει καποιος οτι ειμαι ΧΑιτης, ειμαι και γω μεταναστης, αλλα με μεγαλωσαν ωστε να εχω την αξιοπρεπια να αντιμετωπιζω την φανερη αληθεια (οτι οι πολλοι μεταναστες διελυσαν την χωρα), αντι να κλαιω και να φωναζω <<ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΜΠΟΥΧΟΥ>> σε καθε μου προβληματακι.


Α και κατι επιπλεον. Λιγη τροφη για σκεψη.
https://youtu.be/CLxrJoLO2x0?t=2m39s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.


Θελετε να μπειτε και στην βουλη...εδω ενα γραφειο ανοιχτο δεν μπορειτε να κρατησετε.....ΦΑΣΙΣΤΕΣ.

ΥΓ:απολαυση το βιντεο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top