Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
χαριτωμενα τα λες
Κι εγώ πρέπει να ομολογήσω πως το...πόνημα είναι απείρου κάλλους! Κομμένο και ραμένο στα "μέτρα" του τίτλου του θέματος ή μάλλον ο τίτλος θα έλεγα ότι γεννήθηκε εκ των υστέρων με βάση το...ψαχνό της επαναστατικής προκήρυξης :
{ Eίμαστε ακόμα ζωντανοί σαν ροκ συγκρότημα και για να μας αντέξουν στο μέλλον τα ταλαίπωρα αυτιά και μάτια, είναι επιτακτική ανάγκη να...προκαλέσουμε τον δράκο, και να τον....ΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ} ;)

Όχι περικοπές και εκπτώσεις σε ...αυθεντικά μανιφέστα, βλέποντας την υπογραφή νομίζεις πως ξαναζείς το terminator salvation ...είμαι ο Τζον Κόνορ, αν διαβάζετε αυτό είστε η αντίσταση! :mad::mad:

Απορώ που καποιοι παιρνουν στα σοβαρα τα μαγειρεματα των δημοσκοπησεων περι ανοδου του ποσοστου της Χ.Α.
Πλάκα πλάκα,τούτη η αποστεωμένη πρακτική της...αριστεράς που πάντα παρασιτικά και σε αντιδιαστολή επιβίωνε, έτσι και τώρα χρησιμοποιεί τον μπαμπούλα της χρυσής αυγής, ώστε να διαιωνίσει το είδος της!Αν δεν τους είχα σκυλοβαρεθεί μέχρι θανάτου, θα μπορούσα και να ξεραθώ στα γέλια! :D:D:D

Σας μιλάει ο Τζον Κόνορ.... :rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τα ερωτήματα που βάζεις οδηγούν σε ψευτοδιλήμματα.
Δινεις ερωτησεις που οδηγουν σε αδιεξοδο,θεωρω σκοπιμα.
Δεν με ενδιαφέρουν αυτές καθαυτές οι απαντήσεις, ούτε εγώ άλλωστε τις έχω, μου αρκεί πάντως που σας προβλημάτισα :D

Για θυμησου λιγο πως αλλαζουν τα πολιτικα συστηματα...
Κατι θυμαμαι για οπλα και φωτιες και φωνες , κοσμο στους δρομους και ανθρωπους που κλαινε , ανθρωπους που χανονται.. Κυριολεκτικη επανασταση..Που γινεται απο την μια μερα στην αλλη και οχι σιγα σιγα με "δημοκρατικες" τροποποιησεις.
Η ολα η τιποτα δε λενε ;
Τι να σου πω ρε diotima, εγώ δεν έχω ζήσει καμία (το '74 ήμουν 2 ετών) και μια που φαίνεται να είσαι μικρότερη από εμένα, μάλλον ούτε κι εσύ. Από τι μία μέρα στην άλλη, τολμώ να πω, δεν γίνεται απολύτως τίποτα, όλα θέλουν το χρόνο τους, είτε οδηγήσουν σε φωτιά και τσεκούρι είτε σε πιο ήπιες λύσεις. Δεν έχεις ακούσει ποτέ για καταστάσεις που ωριμάζουν έστω και υπογείως;

Πάρε παράδειγμα ένα διαζύγιο (ή μια οποιαδήποτε μεγάλη αλλαγή στη ζωή σου) και ρώτα όποιους γνωρίζουν αν χώρισαν από τη μια μέρα στην άλλη. ;)
Πιο απλά δεν μπορώ να στο εξηγήσω. Λυπάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Δεν με ενδιαφέρουν αυτές καθαυτές οι απαντήσεις, ούτε εγώ άλλωστε τις έχω, μου αρκεί πάντως που σας προβλημάτισα :D
Ουτε καν.Εγω τουλαχιστον ειχα την απαντηση μου πριν ρωτησεις.

Πιο απλά δεν μπορώ να στο εξηγήσω. Λυπάμαι.

Αααααχου δεν με πιανεις.Εγω ποσο να το εξηγησω.Φυσικα ισιλιελ για να γινει επανασταση,προηγουνται ενα σωρο γεγονοτα.Η επανασταση δε θελει σχεδιο.Ο αυθορμητισμος ειναι το κλειδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ουτε καν.Εγω τουλαχιστον ειχα την απαντηση μου πριν ρωτησεις.
Την περίμενα αυτήν την απάντηση ...αν και ήλπιζα σε κάτι περισσότερο. Δικαίωμά σου.

Φυσικα ισιλιελ για να γινει επανασταση,προηγουνται ενα σωρο γεγονοτα.Η επανασταση δε θελει σχεδιο.Ο αυθορμητισμος ειναι το κλειδι.
Άντε αφού τα ξέρεις όλα, ξεκίνα εσύ κι εμείς ακολουθούμε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Για θυμησου λιγο πως αλλαζουν τα πολιτικα συστηματα...
...

Η Ιστορία λέει, πως ποτέ, μέχρι σήμερα, δεν άλλαξαν με εκλογές και με...βαμβάκια!:P Ούτε επίσης από την πλέμπα της Ντόρας Μητσοτάκη, τους λεγόμενους "φιλήσυχους πολίτες", ξέρεις, αυτούς που πρώτοι τρέχουν πάντα να φωνάξουν "σταύρωσον, σταύρωσον αυτόν!":mad::mad::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας,
διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία,
την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.

Ισοκράτης, 436-338 π.Χ., Αθηναίος ρήτορας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας,
διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία,
την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.

Ισοκράτης, 436-338 π.Χ., Αθηναίος ρήτορας
Ο χακεμένος Ισοκράτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας,
διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία,
την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.

Ισοκράτης, 436-338 π.Χ., Αθηναίος ρήτορας

Καμία Δημοκρατία δεν αυτοκαταστρέφεται, αλλά καταστρέφεται όταν προδίδεται! Καμία ελευθερία δεν είναι δικαίωμα, αλλά μόνον ευθύνη των ελευθέρων. Την ισότητα την καταστρατηγούν, μόνον εκείνοι που δεν την προτιμούν. Αυθάδεις και παράνομοι είναι εκείνοι που νόμους θέτουν και νόμους δεν τηρούν. Παραδείγματων αναιδών, μετά τους ΓΑΠ, Γ. Παπακωνσταντίνου, Θ. Πάγκαλο και Μπένι, δύσκολα πια μπορεί κανείς αν βρει τόσο εμβληματικά σ' αυτή τη χώρα! Η αναρχία δεν έχει ευδαιμονία, αλλά αδημονία!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μιας και μιλήσαμε για την ναζιστική προπαγάνδα, ας αναλύσουμε ενδεικτικά ένα δείγμα της:


1.) Η δημοκρατια σημαινει οτι ο λαος εχει την εξουσια. Αν ο λαος επιθυμει κατι, τοτε αυτο εκφραζεται, χωρις περιορισμο. Αμα ο λαος θελει καταργηση της δημοκρατιας, τοτε εξ'ορισμου πρεπει να γινει αποδεκτη αυτη η αποψη. το 3%-7% που βλεπουμε ανα δημοσκοπηση, ειναι και αυτο εκφραση του λαου.
Μέχρι εδώ σωστά. Καλά ξεκινάμε...

2.) Το να δερνουν ορισμενα ατομα μη-Ελληνες δεν εχει να κανει τιποτα με δημοκρατια η μη-δημοκρατια, και δεν υπαρχουν αποδειξεις οτι προκειται για την Χ.Α..
Εδώ η πρώτη ντρίπλα: Η δημοκρατία είναι άσχετη με τη βία ενάντια σε οποιονδήποτε άνθρωπο. Αυτό δικαιολογείται, επειδή είναι λέει "Μη Έλληνες". Κι από πάνω δεν υπάρχουν λέει αποδείξεις. Φυσικά δεν υπάρχουν. Κουκουλοφόροι όμως που συμπεριφέρονται με τρόπο που προάγει τη δράση της Χ. Α., είναι αποδεδειγμένο ότι υπάρχουν. Τυχαίο; Δηλαδή περίμενες να κουβαλάν ταυτότητες της ΧΑ; Υπέροχη πιρουέτα, δεν λέω...

Υπαρχουν και οι Αυτονομοι Εθνικιστες (ψαξτε) που ειναι χιλιες φορες πιο βιαιοι.
Όχι Γιάννης, Γιαννάκης. Δεν είμαστε εμείς, κάποιοι άλλοι είμαστε. Πόσο παλιό κι όμως ακόμη χρησιμοποιείται. Αθάνατε Θείε Γιόζεφ Γκέμπελς, υπάρχουν στιγμές που ειλικρινά σε θαυμάζω (κρυφά, πολύ κρυφά...:clapup:)...

Αυτα τα επισοδεια ρατσιστικης βιας ειναι πιο σπανια απ'οσο τα ΜΜΠροπαγαδας παρουσουσιαζουν (ποτε ηταν η τελευταια φορα που ακουσατε για ρατσιστικη βια??) σε σχεση με την βια των μεταναστων κατα Ελληνων. Δεν θα ξερουμε ποτε στα σιγουρα, αφου στατιστικες συσχετησης εγκληματικοτητας και μεταναστων θεωρουνται "ρατσιστικες", χαρη στους "φιλανθρωπους". Την ιδια στιγμη κομπαζονται οτι οι μεταναστες ειναι αγιοι και δεν κανουν εγκληματα ποτε. Γιατι δεν μας αφηνουν να το αποδειξουμε αυτο?? Τα συμπερασματα δικα σας.
Αυτά εδώ απολύτως αληθή. Κοιτάξτε το μοτίβο δόμησης της προπαγάνδας: Χώνεις ανάμεσα σε δύο αλήθειες δυο χοντρές ιδεολογικές λούμπες και μ' αυτόν τον τρόπο τις περνάς στο υποκείμενο ως αληθείς. Είναι η γνωστή μέθοδος "Σάντουιτς". Προσέξτε ότι ενώ οι αληθείς προτάσεις είναι πιο εκτενείς, οι λούμπες είναι σύντομες και λακωνικές, πυκνές σε νοήματα...

Επί της ουσίας, εδώ τίθεται για πρώτη φορά το πολύ πρόσφορο για τους ναζί έδαφος για ψάρεμα σε θολά νερά, το περιβόητο αντικαθρέφτισμά τους, την εθνομηδενιστική αριστερά. Την αντί-αριστερά, όπως την αποκαλώ εγώ. Αντιφασίστες, αντιρατσιστές, αντιεθνικιστές. Ετεροκαθροιζόμενα ιδεολογήματα, ακραίος θρησκευτικός ζήλος, μάλιστα προτεσταντικού ύφους, για όσους ξέρουν τι σημαίνει αυτό... Οπορτουνιστικός Μαρξισμός, ακραίος διεθνισμός, ιδεολογικός μανιχαϊσμός, με όρους σύγκρουσης Καλού και Κακού. Όλοι οι μετανάστες είναι ΚΑΛΟΙ (The good guys), ενώ όποιος πει το παραμικρό εναντίον οποιουδήποτε εξ αυτών, είναι ΦΑΣΙΣΤΑΣ. Κάθε Μπάτσος είναι ΚΑΚΟΣ (the bad guys), κάθε αναρχικός ΚΑΛΟΣ. Κάθε Εβραίος είναι πάντοτε κι εκ προοιμίου ΚΑΛΟΣ κι όποιος τολμήσει να επικρίνει οιονδήποτε εξ αυτών είναι ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΣΚΥΛΙ (the bad guys once more). Βολικές αξιωματικές παραδοχές, καθιστούν τον κόσμο πολύ απλούστερο έτσι; :whistle:

Η αντι-αριστερά αυτή, είναι ολόιδια με την φασιστική δεξιά, την οποία υποτίθεται ότι αντιμάχεται. Γνώμη μου είναι ότι αυτό το καινοφανές ψευδοκομμουνιστικό μόρφωμα αποτελεί τον αριστερό βραχίωνα της παγκοσμιοποίησης, όπως οι νεοφιλελεύθεροι αποτελούν το δεξί. Είναι μάλιστα το απαραίτητο συμπλήρωμα του φασιστικού παρακράτους της Ευρωκρατορίας ή ευρωπαϊκής πτέρυγας της Παγκόσμιας Κυβέρνησης. Όποιον από τους δύο κι αν ακολουθήσετε, τελικά τον ίδιο αφέντη θα προσκυνήσετε...

3.) Αν μη τι αλλο, πιο συχνα ακουμε και βλεπουμε για την βια των αναρχοφασιστων (αντιφασιστων). Γιατι αυτη η βια ειναι καλοδεχουμενη στην κοινωνια?? Θυμηθειτε τι εγινε στο κολωνακι, που δερναν οποιον πολιτη ειχε αντιρηση στο σπασιμο των τζαμαριων. (Ω ας μην ξεχασω οτι το καναν για να απελευθερωθει ενας ληστης τραπεζων)
Εδώ του λόγου το αληθές για όσα έγραψα αμέσως παραπάνω: Η ύπαρξη της μίας ομάδας, δίνει λόγο ύπαρξης κι οντότητα στην άλλη. Οι μεν χωρίς του δε θα ήταν ανύπαρκτοι. Ο ναζιστής χρησιμοποιεί τη βία της άλλης πλευράς, ώστε να δικαιολογήσει τη δική του. Άλλο all time clasics ανάποδο ψαλίδι προπαγανδιστικής τέχνης.

4.)Το να θες να διωξεις λαθρομεταναστες στην αρχη, και μετα να εχεις εθνοκεντρικο κρατος δεν εχει να κανει τιποτα με το αν θες η χωρα σου να διοικειται δημκρατικα η οχι.
Ναι, μιλάμε όμως για μια "δημοκρατία" με διώξεις, λογοκρισία, εξαφάνιση κάθε μορφής διαφορετικής άποψης, μέχρι που στο τέλος ο λαός θα δώσει αυτοβούλως και δια βοής την απόλυτη εξουσία σ' έναν ηγέτη-Φύρερ. Αυτά για όποιον έχει διαβάσει τη ναζιστική θεωρία. Οι υπόλοιποι μπορεί και να πειστούν ότι μιλάμε όλοι για την ίδια δημοκρατία...

5.) Δεν εχουν δωσει αρκετο υλικο οι χρυσαυγιτες για να δουμε αν ειναι η οχι φασιστες.
Το ξαναείδαμε τούτο το κόλπο παραπάνω. "Δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις, peer reviewd double blind έρευνες, αφήστε μας να σας ανέβουμε στο κεφάλι μέχρι να υπάρχουν αποδείξεις ότι σίγουρα είμαστε φασίστες, μόνο που τότε θα είναι πολύ αργά για ν' αντιδράσετε". Οι αποδείξεις είναι τα ιδεολογικά σας κείμενα, όσο κι αν προσπαθείτε να συγκαλύψετε την ουσία των λόγων σας. Επίσης, η τακτική των πολιτικών σας προγόνων από τα μέσα του 20ου, είναι χαρακτηριστική. Ναι ξέρω, εσείς δεν είστε ναζιστές, παρά μόνο όταν το κρίνετε σκόπιμο.


Η κυβερνηση του ΠΑΣΟΚ εχει δωσει αρκετα παραδειγματα φασισμου.
α)Αντιρατσιστικος νομος (αμα πεις κατι κακο για το μεταναστυτικο πας στην στενη)
β)Ενας αρθρογραφος που εγραψε οτι υπαρχει μεγαλη συσσωρευση ομοφυλοφιλων στην Τν μπηκε και αυτος μεσα στην στενη
γ)Καταστολη και αστυνομοκρατια (βλεπε 25η μαρτη)
δ)Νομοσχεδια για παρακολουθηση των μπλογκ
Άλλη μια πικρή και σκληρή αλήθεια, η οποία χρησιμοποιείται εντέχνως για να στηρίξει ένα τεράστιο ψέμα. Το γνωστό κόλπο της μετάθεσης δουλεύει θαυμάσια, ιδιαίτερα όταν στηρίζεται και σε πραγματικά γεγονότα. Ο Θείος Γιόζεφ το είχε γράψει: Δικαιωματική Διαχείριση της Αλήθειας...

6.) Οι Χ.Α. δεν ειναι ακροδεξια, κλειστε την Τν και μαθετε τι σημαινει αριστερα-δεξια (δεν σημαινει αγαπω/μισω τους ξενους). Ακροαριστεροι ειναι, και αυτο το συμπεραινει καθε ατομο που κοιτα την ολοκληρωμενη ιδεολογια τους (Οικονομικα,πολιτικα,κοινωνικα), περα απο το "Εξω οι ξενοι".
Εδώ το ομορφότερο κόλπο του Θείου Αδόλφου: Δεν πρόκειται για "δεξιά", με την παραδοσιακή έννοια, αφού η ιδεολογία τους ονομάζεται Εθνικο (πχ έξω οι ξένοι) Σοσιαλισμός (πχ είμαστε ακροαριστεροί στην πραγματικότητα, μη σας ξεγελούν οι παπαγάλοι). Ο ίδιος ο Θείος Αδόλφος έγραφε ότι έβαλαν επίτηδες το ερυθρό χρώμα στη σημαία τους, ώστε να θέλξουν τους κομμουνιστές της δημοκρατίας της Βαϊμάρης. "Μας ενδιέφερε να έρθουν στις εκδηλώσεις μας και να μας ακούσουν, ακόμη κι αν αρχικά μας έβριζαν. Ξέραμε ότι στο τέλος θα τους πείθαμε", γράφει...

Αυτός είναι και ο λόγος της μεγάλης απήχησης που μπορούν να έχουν οι ιδέες τους στα εργατικά και όχι ιδιαίτερα μορφωμένα στρώματα, ενώ οι ίδιοι είναι συνήθως ιδιαίτερα μορφωμένοι, κυρίως οι ινστρούκτορές τους.

7.) Μεχρι και Συριζαιοι αρχιζουν να συζητανε το προβλημα του μεταναστευτικου, και ξαφνικα και η αθηνα αρχιζει να κανει επιχειρησεις σκουπες. Αυτο σημαινει οτι εχουνε τρομαξει απο τις δημοσκοπησεις, και αφου ολα τα λαμογια ειναι εναντιον τους μου φτανει για να υπαρχουν και να συνεχισουν να υπαρχουν.
Το πρόβλημα του μεταναστευτικού είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και αποτελεί βραδυφλεγή βόμβα στα θεμέλια της χώρας. Η ρατσιστική βία θα φέρει κατά τη γνώμη μου τα αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή θα μεταθέσει την οργή της κοινωνίας μέσα στα πλαίσια της ίδιας της κοινωνίας και οι δυνάμεις καταστολής θ' αποκτήσουν νομιμοποίηση να χτυπήσουν κάθε δύναμη που αντιστέκεται στην Ευρωκρατορία. Φυσικά κι έχουν αρχίσει και οι παπαγάλοι ρεφορμιστές του ΣΥΡΙΖΑ να καταλαβαίνουν τι έγκλημα έχουν κάνει τόσον καιρό με τον αμοραλιστικό ιδεαλισμό τους.

Και προτου πει καποιος οτι ειμαι ΧΑιτης, ειμαι και γω μεταναστης, αλλα με μεγαλωσαν ωστε να εχω την αξιοπρεπια να αντιμετωπιζω την φανερη αληθεια (οτι οι πολλοι μεταναστες διελυσαν την χωρα), αντι να κλαιω και να φωναζω <<ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΜΠΟΥΧΟΥ>> σε καθε μου προβληματακι.
Ναι, κι εγώ είμαι μετανάστης από το Α του Κενταύρου, με διπλό διαφορικό και τούρμπο φωτονίων. Εδώ το έχασες ρε αδελφέ, πολύ καλής ποιότητας ατάκα. Σε ποιους νομίζεις ότι απευθύνεσαι; :/:


Α και κάτι άλλο. Το ότι έχω μελετήσει την κομμουνισμό και τον ναζισμό, δεν με καθιστά φαν ούτε του ενός, ούτε του άλλου. Παρ' όλα αυτά, συχνά οι ακροδεξιοί θεωρούν δεδομένο ότι είμαι "αριστερός", ενώ οι ακροαριστεροί ότι είμαι "φασίστας". Από αυτήν την εις άτοπο επαγωγή που δίνουν οι γνώμες τους, συνάγεται εύκολα το συμπέρασμα, ότι εγώ είμαι απλά ο Όττο και σκέφτομαι αυτόνομα, ενώ εκείνοι είναι απλά ηλίθιοι. Δεν εννοώ κανέναν από εδώ μέσα, εκτός εάν με πει "αριστερό" ή "φασίστα".

Αγωνιστικά
Όττο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αν δω ξανά να παίρνουν κεφάλι, πρασινοφρουροί ή μπλε φρουροί, θα είναι και η τελευταία φορά που συμμετέχω σε εκλογές.

Αν εννοείς ότι θα φύγεις από την χώρα, οκ.
Αν όμως εννοείς ότι θα απέχεις, έτσι ακριβώς σκέφτηκε κι ένα αναίσθητο 30% + του πληθυσμού στις προηγούμενες εκλογές και είχαμε το σημερινό αποτέλεσμα. Χαρά θα τους δώσεις με το να απέχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχω εκφράσει τη γνώμη ότι το ναζιστικό κίνημα στην Ελλάδα είναι μάλλον ψευδεπίγραφο (αλήθεια, πώς να μιλήσουν για πανγερμανισμό και αρία φυλή στη χώρα μας; ) και πως πρόκειται για άλλη μια μάσκα του παρακράτους. Θα ήθελα ως μια μικρή απόδειξη του ισχυρισμού μου, πέραν από τη γνωστή ατιμωρησία που απολαμβάνουν μονίμως (όπως και οι αναρχικοί έχω να πω), να σας παραθέσω τη μαρτυρία του καθηγητή Φιλοσοφίας της Επιστήμης Δημήτρη Πατέλη από τα πρόσφατα γεγονότα στα Χανιά, κατά την 25η Μαρτίου. Το ύφος τηλεγραφικό, περιγράφει ζωντανά τις σκηνές σε προσωπική μας επικοινωνία:

Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Πατέλης:
Από μετά την "παρέλαση" της βίας και της καταστολής και των σιδερόφρακτων επισήμων του καθεστώτος,
έγιναν 4 συλλήψεις (αργότερα άφησαν τον ένα γιατί ήταν γιος δημοσιογράφου) με απίστευτες κατηγορίες.
Συγκέντρωση και πορεία στο "Μέγαρο της Αστυνομίας".
Πορεία στα δικαστήρια όπου περίπου 18:00 αφήνονται ελεύθεροι από εισαγγελέα που διατάσσει προκαταρτ. εξέταση.
Από δικαστήρια, σε στενό κλοιό ΜΑΤ, ασφαλιτών με πολιτικά πεζών και σε μοτοσυκλέτες, πορεία για επιστροφή στην παλιά πόλη.
Στο Κουμ - Καπί, από μια καφετέρια σηκώνονται χρυσαυγίτες φουσκωτοί με λοστάρια (ένας απ' αυτούς έδειχνε το κουμπούρι του), και εξαπολύουν επίθεση σε ένα πολύ στενό σημείο. Ταυτόχρονα και οι ΜΑΤατζήδες από πίσω.
Όργιο βίας, κυνηγητού και συλλήψεων.
Μεταξύ των 64 συλληφθέντων, πολλές κοπέλες- φοιτήτριες και 2 χρυσαυγίτες για ξεκάρφωμα.
Πόλεμος νεύρων και τραμπουκισμοί σε συναγωνιστές από ΜΑΤ - Ασφαλίτες.

Έτσι, δεν είναι καθόλου τυχαίο, ότι μετά την διαβρωτική προπαγάνδα του πόντικα, ήρθε και ο παλικαράς ρόμποκοπ να σιγοντάρει. Φυσικά από τη διαμάχη δεν θα μπορούσε να λείπει και η αντι-αριστερή μαϊντανοσαλάτα. Εσείς οι παλιότεροι χρήστες του στεκιού, έχετε δει άλλοτε όλους αυτούς εδώ μέσα; Μήπως είναι απλή σύμπτωσις ότι εμφανίστηκαν όλοι μαζί "πακέτο", σαν να τους κατέβασε λεωφορείο των ΜΑΤ;:hmm: Καλά, εγώ είμαι συνωμοσιολόγος, όλα αυτά είναι προφανείς συμπτώσεις, ξέρω...


στην πραγματικότητα η αναρχική δημοκρατία που ονειρεύεστε, ποτέ δέν υπήρξε. ούτε καν στην αρχαία αθήνα.
στην δημοκρατία η πλειοψηφία, επιβάλει τις αποφάσεις της στο σύνολο. αυτό έιναι δημοκρατία.
Τι λε ρε φίλε, μας έσχισες. ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ και Δημοκρατία στην ίδια πρόταση. Καλύτερος από τον Χρυσαυγίτη είσαι στις καινοφανείς δημοκρατικές θεωρίες.

και τώρα αυτο γίνεται. η πλειοψηφία που κατέβηκε και ψήφισε στις εκλογές επέλεξε πασοκ, και έτσι μας κυβέρνησε το πασοκ.
το να κάνει ο καθένας ότι θέλει και να μήν υπάρχει κράτος-νόμοι-οργάνωση δέν είναι δημοκρατία είναι αναρχία.
Όταν οι νόμοι είναι άδικοι και παράνομοι, όταν το Σύνταγμα κουρελιάζεται, όταν το μόνο που μένει από τη Δημοκρατία είναι απλά και μόνο τα Προσχήματα της Δημοκρατίας, τότε πράγματι μπορεί να έρθει η μεγάλη των μπάτσων σχολή να μας κάνει μαθήματα περί αυτής. Αυτή είναι η δημοκρατία που αξίζει σε σένα ομορφάντρα μου. Το κατασταλτικό επάγγελμα από την αρχαιότητα εξασκείτο από δούλους, γιατί μόνο σε τέτοιους αρμόζει.

οι αριστεροί ιστορικά με την δημοκρατία δέν τα πάνε και τόσο καλά..
ας σταματήσουν να μας αναλύουν τί είναι και τί δέν είναι δημοκρατία γιατί δέν είχαν-έχουν καμία σχέση με αυτην, όπως φαίνετε και στο πάθος με το οποίο θέλουν απαγόρευση της χα.
Εγώ δεν θέλω την απαγόρευσή της, ούτε είμαι "αριστερός", εσύ πάλι θα έπρεπε, βάσει αυτών που γράφεις παραπάνω να την επιθυμείς. Πολλή η αντίφαση, όταν το περί δικαίου αίσθημα ενός μπάτσου αλληθωρίζει προς μία και μόνη κατεύθυνση.

στην πραγματικότητα η δημοκρατία που έχουμε τώρα, ιστορικά είναι η πιο ανεκτική και λιγότερο αυταρχική απο ότι είχε ποτε η Ελλάδα.
Ναι, κι ο πόντικας είναι Χρυσαυγίτης Μετανάστης, εγώ μετανάστης από το Α του Κενταύρου κι εσύ η πιο ανεκτική αστυνομία που είχαμε ποτέ. Θα το ξαναρωτήσω ρε παλικάρια: Σε ποιους νομίζετε ότι απευθύνεστε; Καλύτερα στελέχη δεν έχουν τ' αφεντικά σας να μας στείλουν να συζητήσουμε;


εκτός αν θεωρείτε τους πολίτες χαζούς και ανάξιους συμμετοχής στα κοινά. αυτό όμως σίγουρα δέν είναι δημοκρατία.
Ενώ εσύ, θεωρείς ότι ο πολίτης όταν συμμετέχει στα κοινά πρέπει να τον δέρνεις αλύπητα, απλά και μόνο επειδή διαφωνεί με την κυβέρνηση. Μα πόσο θράσος μπορεί να έχει κάποιος ρε παιδί...

πολιτική βία δέν υπάρχει, εκτός απο μικροφασιστικές ομάδες όπως στο βίντεο του drhouse.
Βία; Όχι βία δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο από την αστυνομία και τους εγκάθετους κουκουλοφόρους της, όποτε ο λαός αγωνίζεται για τα δικαιώματά του.

σε όλο τον πολιτισμένο κόσμο η κοινοβουλευτική δημοκρατία είναι το κυρίαρχο σύστημα.
Η οποία πρόκειται "σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο" να μετατραπεί οσονούπω σε "ΜΕΤΑΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ", την οποία ανακοίνωσε και ο Μπενίτο στον προεκλογικό του λόγο για την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ. Εδώ βλέπουμε δύο από τα εξαπτέρυγα της προπαγάνδισης του νέου αυτού "Καθεστώτος".

Α και κάτι άλλο που σου χρωστάω ψευτονταή:

Μας είπες λοιπόν μια μέρα, ότι ευτυχώς λέει που σας δίνουν διαταγές και δεν έχετε ακόμη σκοτώσει πολύ κόσμο. Εάν είχατε τολμήσει να κάνετε αυτό το λάθος, ο λαός θα σας είχε τσακίσει και θα σας είχε χώσει δυο μέτρα κάτω απ' το χώμα ζωντανούς. Είδατε τι έγινε μ' έναν Γρηγορόπουλο. Ευτυχώς αυτοί που σας δίνουν τις διαταγές έχουν περισσότερο μυαλό από τα ανεγκέφαλα εκτελεστικά τους όργανα. Εάν είστε μάγκες αρχίστε να σκοτώνετε, θέλω να σας δω από πού θα φύγετε μετά, όταν σας τελειώσουν τα αδελφίστικα χημικά σας.



Η τοποθέτηση του Χάους είχε πολλά παιδαριώδη σφάλματα, π.χ. ο παραλληλισμός με το ΚΚΕ ήταν εντελώς εκτός πραγματικότητας. Το ΚΚΕ δυνάμωσε στην παρανομία όχι απ' την παρανομία, έλεος δηλαδή, είχε από πίσω του έναν ολόκληρο λαό και οι αληθινοί παράνομοι ήταν οι δοσίλογοι, γερμανοτσολιάδες. :mad:
Μόνο που στη Γερμανία το Εθνικοσοσιαλιστικό κόμμα θα μπορούσε να επικαλεστεί τα ίδια ακριβώς για τη δική του άνοδο. Πολλά μπορεί να πει κανείς για τα γραπτά μου, σίγουρα όμως όχι πως είναι παιδαριώδη. Πρόσεξε πριν κρίνεις να γνωρίζεις καλύτερα από το συνομιλητή σου.

Αυτό που όμως δεν καταλαβαίνω είναι πως γίνεται να πολεμάς κάτι τόσο ακραίο και παράλληλα να το νομιμοποιείς. Αν οι υπόλοιποι που εξέφρασαν κολακευτικά σχόλια γι' αυτές τις αμοιβάδες έχουν πολύ δρόμο σκέψης να διανύσουν, εσύ που στέλνεις αγωνιστικούς χαιρετισμούς πρέπει να τσακίζεις τον εχθρό στα κόκαλα σε κάθε ευκαιρία. Ρώτα στην τελική τον σύντροφο Καζάκη να σου πει πόσο ήρωα θεωρεί το Βελουχιώτη και ξελαίμιαζε με τα ίδια του τα χέρια τους φασίστες. Αλλά αν ο "κόκκινος" Άρης σου προκαλεί αλλεργία, θυμήσου τη θυσία του πατριώτη ανθυποσμηναγού Κωνσταντίνου Περίκου που ανατίναξε τα γραφεία της φιλοναζιστικής ΕΣΠΟ (πρόγονος της ΧΑ) και τώρα θα τρίζουν τα κόκαλά του.
Δεν φτάσαμε ακόμη σε ένοπλη σύγκρουση. Όταν συμβεί αυτό, δεν θα τους χαριστούμε, όπως κι εκείνοι σ' εμάς. Περίμενε όμως, γιατί θα σε πως κι εσένα ψευτονταή όπως τον ΜΑΤατζή παραπάνω. Δεν αφήνουμε τους λεονταρισμούς λέω εγώ να μιλήσουμε πολιτικά;

Δηλαδή χριστιανοί; Επέτρεψε ο διδάσκαλος της αγάπης Ιησούς να γίνει ο Οίκος του Θεού, οίκος εμπορίου; :confused:
Σε όλα υπάρχουν κόκκινες γραμμές. Οι ναζιστές τις έχουν ξεπεράσει προ πολλού....
Και οι εθνομηδενιστές έχουν ξεπεράσει τα ίδια ακριβώς όρια, όμως δεν σε βλέπω το ίδιο λάβρο εναντίον τους. Εμένα πάντως στο δρόμο μου έχουν επιτεθεί αυτά τα κοπρόσκυλα και κανένας άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ποντικας

Νεοφερμένος

Ο Ποντικας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Μιας και μιλήσαμε για την ναζιστική προπαγάνδα, ας αναλύσουμε ενδεικτικά ένα δείγμα της:

Ε τοτε η καθε επιχειρηματολογια ειναι προπαγανδα. Ναι, υπερασπιζομαι ορισμενες θεσης της ΧΑ. Μπορεις να κοιταξεις περα απο σκοπιμοτητες και να ελεγξεις την αληθεια των προτασεων μου μια προς μια??


Εδώ η πρώτη ντρίπλα: Η δημοκρατία είναι άσχετη με τη βία ενάντια σε οποιονδήποτε άνθρωπο. Αυτό δικαιολογείται, επειδή είναι λέει "Μη Έλληνες".
Οταν αυτο το γκρουπακι φημιζεται για τα εγκληματα που διαπραττει (τουλαχιστων εδω στη γειτονια μου) τοτε αυτη η βια χρησιμευει για να ξεθαρρεψουν ορισμενοι τραμπουκοι. Λεγεται αμυντικη βια, και αφου το κρατος μας εχει αφοπλισει, ενω οπλιζει τους παρανομους, εγω το θεωρω αυτοαμυνα. Μπορει εσυ να μενεις σε καθαρη γειτονια, ελα στον Παντελεημονα να μας πεις "Ναζι" αν τολμας.

Κι από πάνω δεν υπάρχουν λέει αποδείξεις. Φυσικά δεν υπάρχουν. Κουκουλοφόροι όμως που συμπεριφέρονται με τρόπο που προάγει τη δράση της Χ. Α., είναι αποδεδειγμένο ότι υπάρχουν. Τυχαίο; Δηλαδή περίμενες να κουβαλάν ταυτότητες της ΧΑ; Υπέροχη πιρουέτα, δεν λέω...
Το ιδιο μπορει να ειπωθει για τους κουκουλοφορους και τους Συριζαιους, Ανταρσυα κλπ. Φτιαξε ενα θρεντ για να δουμε αν επιτρεπεται αυτοι να συμμετασχουν.


Όχι Γιάννης, Γιαννάκης. Δεν είμαστε εμείς, κάποιοι άλλοι είμαστε. Πόσο παλιό κι όμως ακόμη χρησιμοποιείται. Αθάνατε Θείε Γιόζεφ Γκέμπελς, υπάρχουν στιγμές που ειλικρινά σε θαυμάζω (κρυφά, πολύ κρυφά...:clapup:)...
Κατηγορα την Αντισπιστικη Δραση (ειδος αναρχικων) οτι εκαψε την Μαρφιν, να σου πω εγω τι εχει να γινει....
Αυτα που ειπες μπορουν να ειπωθουν και για την Αντισπιστικη. Γιαννης,Γιαννακης που ειπες.


Αυτα τα επεισοδια ρατσιστικης βιας ειναι πιο σπανια απ'οσο τα ΜΜΠροπαγαδας παρουσουσιαζουν (ποτε ηταν η τελευταια φορα που ακουσατε για ρατσιστικη βια??) σε σχεση με την βια των μεταναστων κατα Ελληνων. Δεν θα ξερουμε ποτε στα σιγουρα, αφου στατιστικες συσχετησης εγκληματικοτητας και μεταναστων θεωρουνται "ρατσιστικες", χαρη στους "φιλανθρωπους". Την ιδια στιγμη κομπαζονται οτι οι μεταναστες ειναι αγιοι και δεν κανουν εγκληματα ποτε. Γιατι δεν μας αφηνουν να το αποδειξουμε αυτο?? Τα συμπερασματα δικα σας.
Αυτά εδώ απολύτως αληθή. Κοιτάξτε το μοτίβο δόμησης της προπαγάνδας: Χώνεις ανάμεσα σε δύο αλήθειες δυο χοντρές ιδεολογικές λούμπες και μ' αυτόν τον τρόπο τις περνάς στο υποκείμενο ως αληθείς. Είναι η γνωστή μέθοδος "Σάντουιτς". Προσέξτε ότι ενώ οι αληθείς προτάσεις είναι πιο εκτενείς, οι λούμπες είναι σύντομες και λακωνικές, πυκνές σε νοήματα...
Δεν νομιζω οτι καταλαβαινω την ενσταση σου σε αυτα που ειπα εδω. Ξαναλεω:
Ψαξε στο ιντυμεντια κιολας για βια κατα των μεταναστων. Και μετα οπου θες για το αντιστροφο.
Αμα ειναι απαραδεκτη η βια κατα των αναρχοφασιστων και των φιλων τους τοτε απαραδεκτη πρεπει να ειναι και η βια κατα του οποιουδιποτε αλλου. Αλλα η δικια τους βια "δικαιολογειται" απο την φτωχια τον ρατσισμο και οτι αλλα. Αυτα που ειπα τα ειπα για να τονισω την αναγκη αυτοαμυνας.

Βολικές αξιωματικές παραδοχές, καθιστούν τον κόσμο πολύ απλούστερο έτσι; :whistle:
Αμα καναμε αναλυση του κοσμου με ενα αντικειμενο την φορα, δεν θα προχωραγαμε ποτε μπροστα ως πολιτισμος.
Υπαρχουν καλοι αναρχικοι, μεταναστες, ΧΑητες, ΜΑΤατζηδες, πολιτικοι κλπ, οπως και αντιστοιχοι κακοι.
Αλλα σημασια εχει εν τελει αν το 70% των ΜΑΤ ειναι καλοι, το 80% των αναρχικων, κλπ
Αμα κανεις εγχειρηση για να αφαιρεσεις εναν ογκο, τοτε αναγκαστικα θα αφαιρεσεις και καποια καλα κυτταρα. Το τελικο αποτελεσμα ομως σου σωζει την ζωη.

Η αντι-αριστερά αυτή, είναι ολόιδια με την φασιστική δεξιά, την οποία υποτίθεται ότι αντιμάχεται. Γνώμη μου είναι ότι αυτό το καινοφανές ψευδοκομμουνιστικό μόρφωμα αποτελεί τον αριστερό βραχίωνα της παγκοσμιοποίησης, όπως οι νεοφιλελεύθεροι αποτελούν το δεξί. Είναι μάλιστα το απαραίτητο συμπλήρωμα του φασιστικού παρακράτους της Ευρωκρατορίας ή ευρωπαϊκής πτέρυγας της Παγκόσμιας Κυβέρνησης. Όποιον από τους δύο κι αν ακολουθήσετε, τελικά τον ίδιο αφέντη θα προσκυνήσετε...
Ξενος αφεντης τι θεση εχει σε ενα Εθνικο κρατος?? Τωρα ειμαστε στα χερια της ΕΕ και της Μερκελ χωρις την βοηθεια των "ακρων". Ουτε οι "γερμανολαγνοι" ΧΑητες δεν θα μας εφερναν εδω.

Εδώ του λόγου το αληθές για όσα έγραψα αμέσως παραπάνω: Η ύπαρξη της μίας ομάδας, δίνει λόγο ύπαρξης κι οντότητα στην άλλη. Οι μεν χωρίς του δε θα ήταν ανύπαρκτοι. Ο ναζιστής χρησιμοποιεί τη βία της άλλης πλευράς, ώστε να δικαιολογήσει τη δική του. Άλλο all time clasics ανάποδο ψαλίδι προπαγανδιστικής τέχνης.
Αυτοαμυνα. Αμα μπω στο σπιτι σου να σε σκοτωσω και με βαρεσεις, τοτε εχω δικαιωμα να σε μηνυσω απο πανω, αφου η βια σου δεν δικαιολογειται, συμφωνα με τα λεγομενα σου. Εγω και πολλοι αλλοι δεν θα κατσουμε με λευκες ιδεες να μας σφαζουν οι επιβιτορες των αναρχικων. Και παλι, ΔΕΝ το θελω αυτο, αλλα η ζωη ετσι ειναι, ειδικα εδω που παλευεις για επιβιωση.

Ναι, μιλάμε όμως για μια "δημοκρατία" με διώξεις, λογοκρισία, εξαφάνιση κάθε μορφής διαφορετικής άποψης, μέχρι που στο τέλος ο λαός θα δώσει αυτοβούλως και δια βοής την απόλυτη εξουσία σ' έναν ηγέτη-Φύρερ. Αυτά για όποιον έχει διαβάσει τη ναζιστική θεωρία. Οι υπόλοιποι μπορεί και να πειστούν ότι μιλάμε όλοι για την ίδια δημοκρατία...
Για τους ΧΑητες αυτο που λες ισχυει. Ο εθνοκεντρισμος ομως δεν ειναι κατοχυρωμενη πνευματικη ιδιοκτησια της ΧΑ. Γιατι ξανακανεις λογο για εναν "Φυρερ"?? Υπαρχουν και αλλα κομματα εθνικης γραμμης. (να υποθεσω και αυτοι "Χιτλερ" ειναι??)
Εγω δεν εκανα λογο για την ΧΑ σε αυτην την προταση.

Οι αποδείξεις είναι τα ιδεολογικά σας κείμενα
Δεν ειμαι ΧΑιτης.

Το ξαναείδαμε τούτο το κόλπο παραπάνω. "Δεν υπάρχουν αρκετές αποδείξεις, peer reviewd double blind έρευνες, αφήστε μας να σας ανέβουμε στο κεφάλι μέχρι να υπάρχουν αποδείξεις ότι σίγουρα είμαστε φασίστες, μόνο που τότε θα είναι πολύ αργά για ν' αντιδράσετε". Οι αποδείξεις είναι τα ιδεολογικά σας κείμενα, όσο κι αν προσπαθείτε να συγκαλύψετε την ουσία των λόγων σας. Επίσης, η τακτική των πολιτικών σας προγόνων από τα μέσα του 20ου, είναι χαρακτηριστική. Ναι ξέρω, εσείς δεν είστε ναζιστές, παρά μόνο όταν το κρίνετε σκόπιμο.
Εχεις δικιο εδω, αλλα επιμενω, ας μπουνε βουλη και βλεπουμε. Μην ξεχνας οτι θα μπουνε εξαρχης επειδη καποιος ηθελε πολλους λαθρομεταναστες.


Άλλη μια πικρή και σκληρή αλήθεια, η οποία χρησιμοποιείται εντέχνως για να στηρίξει ένα τεράστιο ψέμα. Το γνωστό κόλπο της μετάθεσης δουλεύει θαυμάσια, ιδιαίτερα όταν στηρίζεται και σε πραγματικά γεγονότα. Ο Θείος Γιόζεφ το είχε γράψει: Δικαιωματική Διαχείριση της Αλήθειας...
Ανεφερα το ΠΑΣΟΚ για να μαθουν ορισμενοι οτι φασισμος υφισταται και με πρασινους ηλιους, κοκκινες σημαιες και πρασινα αλογα, οχι αποκλειστικα Ελληνικες σημαιες και Μεανδρους. Γιατι κανεις δεν μιλησε για τον αντιρατσιστικο νομο??

Εδώ το ομορφότερο κόλπο του Θείου Αδόλφου: Δεν πρόκειται για "δεξιά", με την παραδοσιακή έννοια, αφού η ιδεολογία τους ονομάζεται Εθνικο (πχ έξω οι ξένοι) Σοσιαλισμός (πχ είμαστε ακροαριστεροί στην πραγματικότητα, μη σας ξεγελούν οι παπαγάλοι). Ο ίδιος ο Θείος Αδόλφος έγραφε ότι έβαλαν επίτηδες το ερυθρό χρώμα στη σημαία τους, ώστε να θέλξουν τους κομμουνιστές της δημοκρατίας της Βαϊμάρης. "Μας ενδιέφερε να έρθουν στις εκδηλώσεις μας και να μας ακούσουν, ακόμη κι αν αρχικά μας έβριζαν. Ξέραμε ότι στο τέλος θα τους πείθαμε", γράφει...
Παλι αυτος ο Αδολφος. Πολλα ad hominem επικαλεις. Ας προχωρισω. Ποια ειναι η διαφορα Κομμουνιστων και Ναζι??
Ο εθνικισμος. Αναθεμα, κανε λιγη ερευνα. Για αυτο τους προσκαλεσε τους κομμουνιστες, ΜΙΑ διαφορα ειχαν. ΜΙΑ. Το ερυθρο αυτο συμβολιζε. Παλι εξεταζεις τα επιχειρηματα με βαση σκοπιμοτητες, και οχι με βαση την λογικη τους. Ο Μαυροφασισμος ειναι δεξια, επειδη αφηνει τεραστια ελευθερια στους καπιταλες. ειναι ακραια μορφη του φιλελευθερισμου (της ιδεολογιας μου) σε συνδυασμο με αυταρχικο καθεστως.

Αυτός είναι και ο λόγος της μεγάλης απήχησης που μπορούν να έχουν οι ιδέες τους στα εργατικά και όχι ιδιαίτερα μορφωμένα στρώματα, ενώ οι ίδιοι είναι συνήθως ιδιαίτερα μορφωμένοι, κυρίως οι ινστρούκτορές τους.
Απο το 2009 εως το 2012 οι αμορφωτοι πρεπει να αυξηθηκαν κατα 1600% τοτε. Ή, λεω Ή μπορει απλα να σιχαθηκαν την νεα ταξη πραγματων που τους εχει επιβληθει (αυτη της "αγαπης")


Το πρόβλημα του μεταναστευτικού είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και αποτελεί βραδυφλεγή βόμβα στα θεμέλια της χώρας. Η ρατσιστική βία θα φέρει κατά τη γνώμη μου τα αντίθετα αποτελέσματα, δηλαδή θα μεταθέσει την οργή της κοινωνίας μέσα στα πλαίσια της ίδιας της κοινωνίας και οι δυνάμεις καταστολής θ' αποκτήσουν νομιμοποίηση να χτυπήσουν κάθε δύναμη που αντιστέκεται στην Ευρωκρατορία. Φυσικά κι έχουν αρχίσει και οι παπαγάλοι ρεφορμιστές του ΣΥΡΙΖΑ να καταλαβαίνουν τι έγκλημα έχουν κάνει τόσον καιρό με τον αμοραλιστικό ιδεαλισμό τους.
Το 4.5% της ΧΑ θα τους το θυμισε. Πριν χαμπαρι δεν περνανε.


Ναι, κι εγώ είμαι μετανάστης από το Α του Κενταύρου, με διπλό διαφορικό και τούρμπο φωτονίων. Εδώ το έχασες ρε αδελφέ, πολύ καλής ποιότητας ατάκα. Σε ποιους νομίζεις ότι απευθύνεσαι; :/:
https://i.imgur.com/3RK3M.jpg

Το Σερβικο πιστοποιητικο γεννησης μου. Τι ελεγες??


Α και κάτι άλλο. Το ότι έχω μελετήσει την κομμουνισμό και τον ναζισμό, δεν με καθιστά φαν ούτε του ενός, ούτε του άλλου. Παρ' όλα αυτά, συχνά οι ακροδεξιοί θεωρούν δεδομένο ότι είμαι "αριστερός", ενώ οι ακροαριστεροί ότι είμαι "φασίστας". Από αυτήν την εις άτοπο επαγωγή που δίνουν οι γνώμες τους, συνάγεται εύκολα το συμπέρασμα, ότι εγώ είμαι απλά ο Όττο και σκέφτομαι αυτόνομα, ενώ εκείνοι είναι απλά ηλίθιοι. Δεν εννοώ κανέναν από εδώ μέσα, εκτός εάν με πει "αριστερό" ή "φασίστα".
δεν σκεφτηκα κατι τετοιο, εγω δεν ειμαι των ακρων (ακομη)

Αγωνιστικά
Όττο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Να επιτραπεί ; Αμέ να επιτραπεί όχι επειδή συγκινούμαι με τις διακυρήξεις της ''δημοκρατικότητας'' μας (που οκ σωστά τα λέτε όσα διάβασα ως τώρα) αλλά γιατί θα γούσταρα με τρέλα να τους σκίζω τις σάρκες και να σκυλεύω τα σώματα τους με τον πιο ανόσιο τρόπο που μπορεί να φανταστεί άνθρωπος αν τους είχα ανοιχτά και απέναντι μου στις επίσημες δομές της κοινωνίας.Μια ανικανοποιήτη φαντασίωση μου ομολογώ που πόσο θα ήθελα η λογική μου να μη με σταματούσε από το να την πραγματοποιήσω.

Ναι,δε θα κολλήσω σε αβροσύνες και συναισθηματικές επικλήσεις δημοκρατικότητας/δημοκρατίας αλλά με δαύτους θα διασκέδαζα άνετα να γίνω το ίδιο μηδενιστικός και απόλυτος φασίστας και να αναμετρηθώ head on έξω στη κοινωνία όχι μόνο με βάση το προφανές επιχείρημα ότι έχω το ''δίκιο'' με το μέρος μου αλλά με βάση το ασίγαστο,άσβεστο,αδιασάλευτο μίσος μου για τον ολοκληρωτισμό της ιδεολογίας του Ναζισμού.Eκεί να δείτε πως θα ζωγραφίσω!Βάλτε τους ρε στη Βουλή.Ναι!Μέσα!Ένας παραπάνω λόγος για μένα να ρθω για παρατεταμένες διακοπούλες στο Ελλάντα.

Μα θα πείτε καλά ρε Τριμέγιστε Πάνο δε πέφτεις στη λούμπα να γίνεις σα τα μούτρα τους ; Ρε με δαύτους ας γίνω.Τιμή μου!Η τιμή που θα νιώσω δε προέρχεται μόνο από την αβυσαλλέα οργή μου απέναντι στα όσα η ολοκληρωτική ιδεολογία τους έκανε στην ίδια μου την οικογένεια μερικές γενιές πίσω αλλά γιατί επιτέλους μέσα στο κλίμα μιας δημοκρατικά ευνομούμενης κοινωνίας θα μπορέσω να τους αντιμετωπίσω κατά μέτωπο.Πριν με κατηγορήσετε όμως για προώθηση της βίας σκέφτομαι πρωταρχικά με γνώμονα την ευκαιρία να τους εξευτελίσω.Να μου δωθεί το βήμα να φτύσω στα μούτρα το πολιτικό σύστημα στο Ελλάντα,γιατί όσο να ναι αφορμή έψαχνα.

Δείτε πόσο λυρισμό μου βγάζει η προοπτική οι καραΝαζάρες τύπου Μιχαλολιάκου και σιες να μπουν στο κοινοβούλιο.Τέτοιο που θα εκστασιαζόμουν στην εικόνα να σπάω τους αγκώνες τους με τα γόνατα μου και να φτύνω στα άδεια κουφάρια τους.Αλλά αρκετά με την ομολογουμένος διακαή ονείρωξη μου.Ποιητική αδεία αν θέλετε.

Στο δια ταύτα...Ναι ας τους επιτραπεί και ναι ας μιλάω καθαρά σε προσωπικό επίπεδο,συγχωρέστε με.Χτυπάει στο δόξαπατρι η προοπτική της ιδεολογικής νούλας να μου μπεί συνάμενη κουνάμενη στο κοινοβούλιο της γεννέτηρας μου.

Τέλος,αντιφασίστας που γίνεται φασίστας για να αντικρούσει την ιδεολόγια τους ; Παρόν και μαγκιά μου για δαύτους.Η παρακαταθήκη του Ναζισμού πάνω μου...if you get my drift...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
if you get my drift...
Panos_ μαν,
πάντα πίστευα ότι, όταν ο Έλλλην ξεφύγει από τα στενά όρια της Ππατρίδος,
και είναι αρκετά τυχερός να μην προσγειωθεί πάλι μέσα στο Ελληνομάνι,
τότε μια μαγική μετάλλαξη στο 'Ελληνοχρωμόσωμα' τον μετατρέπει σε κάτι ...διαφορετικό,
κάτι ...ξέχωρο, κάτι ...ανώτερο.

Χαίρομαι που μου δίνεις μια τελεσίδικη απάντηση επί αυτού.


Υγ.




Kαλησπέρες.




Υγ2.
Ποια ειναι η διαφορα Κομμουνιστων και Ναζι??
Ο εθνικισμος. Αναθεμα, κανε λιγη ερευνα. Για αυτο τους προσκαλεσε τους κομμουνιστες, ΜΙΑ διαφορα ειχαν. ΜΙΑ. Το ερυθρο αυτο συμβολιζε. Παλι εξεταζεις τα επιχειρηματα με βαση σκοπιμοτητες, και οχι με βαση την λογικη τους.
Νομίζω πως αυτό το είχαμε συζητήσει σε τόπικ σχετικό με την 'banalité du mal', και μοιραία η ατραπός της κουβέντας μας οδήγησε στο ...κατά πόσο ήταν ευχαριστημένη από την ερωτική ζωή της η χανα αρεντ. :confused:
Οπότε, φίλε Ποντικα, σε ρωτάω και εσένα: Ποιά ήταν επακριβώς η φύση της σχέσης σου με την Αρεντ; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Με αφορμη το θεμα μπερδευτικα τι ειμαι τελικα ρε γαμοτο? Δεν θελω τα κ@λοπαιδα της Χ.Α. να εχουν θεση στην βουλη και οχι μονο δεν θελω να εχουν κανενα δικαιωμα αρα ειμαι αντιδημοκρατικη? Θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο να στοιβαζεις ανθρωπους σε στρατοπεδα συγκεντρωσεις ειναι ανυκουστο εξωφρενικο και απανθρωπο αρα ειμαι ανθρωπος με δημοκρατικα πιστευω? Δεν αναγνωριζω το πολιτευμα ως δημοκρατικο και κανεναν απο τους 300 βουλευτες τους θεωρω δικτακτορες και θελω την ανατροπη τους και την αμεση τιμωρια τους αρα ειμαι αναρχικη? Πιστευω οτι το Κ.Κ.Ε ειναι ενα αντιδημοκρατικο κομα και γενικοτερα οτι ο φασισμος δεν εχει χρωμα με την ιδια ανεση μπορει να ειναι μαυρος κοκκινος πρασινος τωρα πιανου φασισμος ειναι καλυτερος τι να σας πω γουστα ειναι αυτα περι ορεξεος..... αρα τι ειμαι? Εχω σιχαθει να ακουω αναλυσεις επι αναλυσεων μιας ειδησης λες και δεν μπορω να την αναλυσω με το δικο μου μυαλο ειναι αναγκη να μου σπανε τα νευρα εχω μυαλο ρε φιλε μικρο μεγαλο χαζο εξυπνο δεν εχει σημασια ειναι το ΔΙΚΟ μου ρε πουστη ομως τι θα γινει δηλ θα τα βγαλουμε εξω να τα μετρησουμε πιανου ειναι καλυτερο και δεν γουσταρο στην τελικη να σκεφτεσαι εσυ για μενα να μου μασας την τροφη και να μου δινεις να την καταπινω θελω να τα σπασω ολα γυρω μου με εχεις φερει στα ορια μου αρα τι ειμαι τρομοκρατης?Καποια ειπε οτι εχουμε την κυβερνηση και τους βουλευτες που μας αξιζουν δεν συνφωνω δεν εκανα τιποτα για να το αξιζω δεν εκλεψα δεν ζητησα ρουσφετι δεν δουλευω στο δημοσιο και παλι θα πληρωσω τις επιλογες καποιων αμετανοητων κομματικων στρατοφορων ψηφοφωρων εεεε αι σιχτιρ και επειδη θελω να τους δειρω στην τελικη ειμαι αντικοινωνικη και επικινδυνη ? Φιλε λαμπη μην βαζεις αλλα ερωτηματικα σε ικετευω με απεγνωσμενους αγωνιστικους χαιρετισμους ...............................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Με αφορμη το θεμα μπερδευτικα τι ειμαι τελικα ρε γαμοτο? Δεν θελω τα κ@λοπαιδα της Χ.Α. να εχουν θεση στην βουλη και οχι μονο δεν θελω να εχουν κανενα δικαιωμα αρα ειμαι αντιδημοκρατικη?
Θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο να στοιβαζεις ανθρωπους σε στρατοπεδα συγκεντρωσεις ειναι ανυκουστο εξωφρενικο και απανθρωπο αρα ειμαι ανθρωπος με δημοκρατικα πιστευω? Δεν αναγνωριζω το πολιτευμα ως δημοκρατικο και κανεναν απο τους 300 βουλευτες τους θεωρω δικτακτορες και θελω την ανατροπη τους και την αμεση τιμωρια τους αρα ειμαι αναρχικη? Πιστευω οτι το Κ.Κ.Ε ειναι ενα αντιδημοκρατικο κομα και γενικοτερα οτι ο φασισμος δεν εχει χρωμα με την ιδια ανεση μπορει να ειναι μαυρος κοκκινος πρασινος τωρα πιανου φασισμος ειναι καλυτερος τι να σας πω γουστα ειναι αυτα περι ορεξεος..... αρα τι ειμαι? Εχω σιχαθει να ακουω αναλυσεις επι αναλυσεων μιας ειδησης λες και δεν μπορω να την αναλυσω με το δικο μου μυαλο ειναι αναγκη να μου σπανε τα νευρα εχω μυαλο ρε φιλε μικρο μεγαλο χαζο εξυπνο δεν εχει σημασια ειναι το ΔΙΚΟ μου ρε πουστη ομως τι θα γινει δηλ θα τα βγαλουμε εξω να τα μετρησουμε πιανου ειναι καλυτερο και δεν γουσταρο στην τελικη να σκεφτεσαι εσυ για μενα να μου μασας την τροφη και να μου δινεις να την καταπινω θελω να τα σπασω ολα γυρω μου με εχεις φερει στα ορια μου αρα τι ειμαι τρομοκρατης?Καποια ειπε οτι εχουμε την κυβερνηση και τους βουλευτες που μας αξιζουν δεν συνφωνω δεν εκανα τιποτα για να το αξιζω δεν εκλεψα δεν ζητησα ρουσφετι δεν δουλευω στο δημοσιο και παλι θα πληρωσω τις επιλογες καποιων αμετανοητων κομματικων στρατοφορων ψηφοφωρων εεεε αι σιχτιρ και επειδη θελω να τους δειρω στην τελικη ειμαι αντικοινωνικη και επικινδυνη ? Φιλε λαμπη μην βαζεις αλλα ερωτηματικα σε ικετευω με απεγνωσμενους αγωνιστικους χαιρετισμους ...............................

γιατι ψαχνεις να σου βαλεις μια ταμπελα ? εισαι η κατερινα! τελος!
και εισαι και σε πολυ καλο δρομο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αντιγραφω απο το ¨προσανατολισμος στον αιωνα" του Αγγελου Τερζακη

Πολλοι-δεν θα πουμε οι περισσοτεροι- νομιζουν πως η δημοκρατια ειναι ενα πολιτευμα. Δεν ξερουν πως προκειτε γι΄αποληξη κι οχι γι'αφετιρια.Δημοκρατια σημαινει αναβαθμος πολιτισμου.Προΰποθετει πολλα πραγματα, οχι απλως εναν ιδεολογικο προσανατολισμο η μια κατευθυνση του γουστου. Γινεσαι αξιος να υψωθεις ως τη δημοκρατικη ιδεα, οταν εχεις πριν διανυσει καποια σταδια εσωτερικου εκπολιτισμου. [...]
Ενας λαος αξιος της Δημοκρατιας δινει εξετασεις καθημερινα , οχι μοναχα μπροστα στην καλπη. Δινει εξετασεις στα πιο μιρκα πραγματα της καθημερινης ζωης: σεβεται τη θεση του στην ουρα, προσεχει να μην ενοχλει τον διπλανο του, πιστευει πως εχει πρωτα καθηκοντα κι επειτα δικαιωματα. Η κοινωνικη αγωγη ειναι αναγκαια προΰποθεση της Δημοκρατιας. Πως μπορει να νοηθει δημοκρατια διχως τον σεβασμο του διπλανου σου;


και ρωταω εγω, οταν ο διπλανος σου δεν σεβεται τους δικους του διπλανους, Δημοκρατια ειναι να τον σεβαστεις η να πραξεις τα ιδια με αυτον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
και ρωταω εγω, οταν ο διπλανος σου δεν σεβεται τους δικους του διπλανους, Δημοκρατια ειναι να τον σεβαστεις η να πραξεις τα ιδια με αυτον;

Δημοκρατία είναι να τον σεβαστείς και να το απομονώσεις ώστε να μήν κάνει μεγαλύτερο κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δημοκρατία είναι να τον σεβαστείς και να το απομονώσεις ώστε να μήν κάνει μεγαλύτερο κακό.
Θα σας το χαλάσω, αλλά δημοκρατία είναι ο,τι θέλουν οι πολλοί. Επειδή όμως οι πολλοί είναι όχλος (δεν θέλω να θίξω την νοημοσύνη τους και το λέω κομψά) η δημοκρατία καταλήγει να σημαίνει "πάμε σαν τα πρόβατα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top