Φιλίες μέσω net.. άγνωστοι μεταξύ αγνώστων

Πιστεύετε οτι μπορεί να υπάρξει φιλία μέσω των internet forums;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 112)
  • Φυσικά, αυτό που μετράει σε ένα φίλο είναι η ψυχή του

    Ψήφοι: 34 30.4%
  • Μόνο αν μιλάμε [b]και[/b] προσωπικά (μέσω instant messenger, pms κτλ)

    Ψήφοι: 35 31.3%
  • Μόνο αν έχουμε γνωριστεί [b]και[/b] από κοντά, έστω μια φορά

    Ψήφοι: 16 14.3%
  • Όχι, εκτός αν γίνουμε φίλοι κανονικά, αφότου γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 19 17.0%
  • Όχι, ακόμα κι αν γνωριστούμε από κοντά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι, και επιπλέον δεν γνωρίζω ποτέ άτομα από το διαδίκτυο από κοντά

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • Όχι, δεν αφήνω τον εαυτό μου να παρασυρθεί συναισθηματικά από ένα απορόσωπο κουτί

    Ψήφοι: 2 1.8%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 3.6%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν εμπιστεύομαι κανέναν. Χρειάζεται χρόνος, προσωπική επαφή και ουσιαστική σχέση για να με κερδίσει κάποιος.

Ναι, με φαντάσματα δεν έχω καλές σχέσεις. Όπως εγώ το χαμστεράκι μπορεί να είμαι ένας 50ρης χωρισμένος, με 5 παιδιά και το χόμπυ μου είναι να μπαίνω σε φόρουμ για ευνόητους λόγους. Η εμπιστοσύνη χτίζεται όπως και το ουσιαστικό ενδιαφέρον. Και επειδή έχω γνωρίσει και έχω κάνει φίλους μέσω νετ, χρειάστηκε χρόνος για να δω ότι αξίζουν τα χ,ψ πρόσωπα.

Δεν πιστευω οτι σε forums, και ειδικά σε forums σαν το e-steki τέτοιες περιπτώσεις είναι πολύ συνηθισμένες, ειδικά για τακτικά μέλη.
Παράδειγμα πρώτο: Εγώ. Δεν με έχεις δει, αλλά με έχουν γνωρίσει τα περισσότερα τακτικά μέλη. Έχουν γίνει τόσες συναντήσεις, έχουν βγει φωτογραφίες. Υπάρχει περίπτωση να είμαι πχ 50ρης νταλικιέρης με παιδιά;
Παράδειγμα δεύτερο: Κουε. Δεν έχει βγει σε φωτογραφίες, αλλά την έχουν γνωρίσει οι περισσότεροι εδω μέσα σε meetings, με άλλους έχει μιλήσει στο τηλέφωνο, υπάρχει περίπτωση να είναι 50ρης νταλικιέρης με παιδιά;
Υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα τέτοια παραδείγματα.
Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί που υποκρίνονται, αλλά το ίδιο συμβαίνει και στην real life. Το οτι βλέπεις ένα πρόσωπο δεν σου εγγυάται οτι λέει και αλήθεια.
Γιατί λοιπόν να θεωρείς a priori οτι κάποιος ψεύδεται, τη στιγμή που υπάρχουν τόσοι που δεν ψεύδονται;
Γιατί να θεωρείς κάποιον ψεύτη και δήθεν μέχρι αποδείξεως του εναντίου και όχι το αντίθετο; Ακόμα και η δικαιοσύνη που σύμφωνα με πολλούς είναι τυφλή, θεωρεί κάποιον αθώο μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Γιατί έχουμε φοβηθεί τη σήμερον ημέραν τόσο πολύ μήπως απογοητευτούμε που προτιμάμε να θεωρούμε εκ των προτέρων σκάρτους τους πάντες ώστε να αποφύγουμε τις δυσσάρεστες εκπλήξεις;
Γιατί τόση καχυποψία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
α δε ξέρω για το "50 χρονών", το κουεδίνο πάντως έχει οδηγήσει νταλίκα:bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
οεο... διάβασε άλλη μία φορά αυτά που γράφω, αλλα γράφω και άλλα αντιλαμβάνεσαι. Ή τελος πάντων αλλα καταλαβαίνεις. Δεν Αρκεί Μόνο το ένα ή το άλλο και sorry φεύγω από τη δουλειά οπότε αν θα ήθελες να μου κάνεις κάποιες παραθεσούλες για να δω ακριβώς που αναφέρεσαι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
οεο... διάβασε άλλη μία φορά αυτά που γράφω, αλλα γράφω και άλλα αντιλαμβάνεσαι. Ή τελος πάντων αλλα καταλαβαίνεις. Δεν Αρκεί Μόνο το ένα ή το άλλο και sorry φεύγω από τη δουλειά οπότε αν θα ήθελες να μου κάνεις κάποιες παραθεσούλες για να δω ακριβώς που αναφέρεσαι.:)
Σε μένα απευθύνεσαι ή στον Exposed?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Στον Exposed
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Βρε Michelle το γράφω από την αρχή, ότι αναφέρομαι σε Ουσιαστικό ενδιαφέρον και κατα πόσο αναπτύσσεται και δεν είναι δήθεν. Αν ο ενθουσιασμός που βλέπουμε προέρχεται επειδή πραγματικά ενδιαφερόμαστε για τον χ, ψ, ω ή απλά επειδή so what δεν είναι και κάτι για εμάς στη ζωή μας, η ύπαρξή του δεν μας δημιουργεί πρόβλημα, δεν μπλεκόμαστε πολύ και όλα φαίνονται σούπερ. Τώρα το αν έχω ή όχι εμπιστοσύνη, αν ρωτάς εμένα προσωπικά, όχι δεν έχω. Δεν έχω γενικότερα εμπιστοσύνη χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είμαι ανοιχτή σε γνωριμίες, ανοιχτή σε δέκα επαφές ακόμα και ας έχω άλλες 1000, στο να διαβάσω και να πορωθώ σε συζητήσεις, στο να γράψω το πρόβλημά μου και να το δουν 10000 μάτια που δεν ξέρω ποια είναι αυτά κ.ο.κ. Όμως ναι όσον αφορά την προσωπική επαφή μου έχει τύχει αρκετές φορές να διαβάζω τις απόψεις κάποιων ατόμων και να λέω ουάου, συμφωνώ, θέλω να τον γνωρίσω και ξαφνικά να συνειδητοποιώ, ότι Καμία σχέση σε όλα! Πόσες φορές διαφέρει και παραπλανεί ο γραπτός λόγος καταρχήν από τον προφορικό;
Και φυσικά δεν έχει να κάνει η στάση μου με το αν θα πληγωθώ. Να με πληγώσει ποιος ; Κάποιος που γνωρισα μία μέρα πριν σχήμα λόγου ; Κάποιος που η Φανταστική Εικόνα που είχα δεν ισχύει; Όχι βέβαια και πάλι.
Στο e-steki η αλήθεια είναι όσον αφορά την εικόνα που παρουσιάζουν κάποιοι, ότι πάνω κάτω ξέρουμε ποιος είναι ο άλλος, γι' αυτό και ως θέμα δεν έβαλα το ψέμα που κυκλοφορεί στο νετ και το πόσοι ψυχανόμαλοι μπορεί να είναι κάποιοι, αλλά σε αυτά που ανέφερα στο αρχικό τόπικ.

* Και επειδή αισθάνθηκα ότι από τα λόγια σου ότι ίσως ρε γμτ εδώ να είναι καλο το παρεάκι, να έχουν αναπτυχθεί φιλίες και ότι κάπου αλλοιώνεται η εικονα, εγώ απλά ρώτησα απόψεις και όχι το πόσο ισχύει εδώ για να ξέρουμε και τι λέμε (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ισχύει). Εξάλλου το πως κινείται ο καθένας είναι καθαρά δικό του θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν έχω προλάβει να διαβάσω όλες τις απαντήσεις ως τώρα, αλλά θα ήθελα να προσθέσω κι εγώ το σχόλιό μου. :)


Με ορισμένα άτομα από εδώ έχω καθημερινή επικοινωνία και επικοινωνώ μαζί τους πολύ-πολύ περισσότερο απ' όσο επικοινωνώ με άτομα που γνώρισα εκτός Internet - κι αυτή η επικοινωνία συνεχίζεται κι εκτός Internet.


Για μένα δεν έχει καμία απολύτως διαφορά το πώς ξεκίνησε αυτή η γνωριμία με τους φίλους μου από εδώ μέσα. Υπάρχουν άτομα που τα θεωρώ πολύ δικούς μου ανθρώπους, πιο πολύ κι από άτομα που έχω γνωρίσει κι εκτός internet.



Οπότε... δεν ισχύει για μένα το "άγνωστοι μεταξύ αγνώστων" για μένα, όσον αφορά τις σχέσεις μου με αρκετούς από εδώ. :)
(Γιατί και εκτός Internet, όταν ξεκινάς μία γνωριμία, πάλι άγνωστοι είμαστε μεταξύ μας)



Η πραγματική φιλία δεν έχει την οπτική επαφή ως προαπαιτούμενο για μένα. Τον φίλο τον θες για την ψυχή του. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πχ το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στο φόρουμ, δεν έχει ουσιαστική διαφορά απο το να συζητάω με κάποιον που μόλις μπήκε στην καφετέρια και πιάσαμε την κουβέντα.
Αυτο δυστυχως ειναι πολυ σπανιο. Μη ξεχναμε και το θρασος μεσω ίντερνετ, την ασφαλεια του πληκτρολογιου. Πολλα πραματα που γραφονται εδω , απο κοντα θα ηταν πολυ αλλιως. Και λιγο-πολυ φαινεται ποια ατομα θα κολωναν να πουν οσα λενε εδω μεσα, απο κοντα.

Η πραγματική φιλία δεν έχει την οπτική επαφή ως προαπαιτούμενο για μένα. Τον φίλο τον θες για την ψυχή του.
Μονο αν φιλος ειναι και καποιος που απλα σου συμπαραστεκεται, και κανετε καλη παρεα , μεσω νετ. Για μενα πχ, δεν αρει αυτο για να πω τον αλλον φιλο. Αμα ηταν ετσι θα ειχαμε ο καθενας μας καμια 40αρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.
Θα συμφωνήσω και εγώ με την άποψη του φίλου "Γιώργου",
δεν νομίζω δηλαδή, ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, πως έγινε μια γνωριμία...,
σημασία έχει πως εξελήσεται στην πορεία...
Ότι πιθανότητα έχει μια οποιαδήποτε γνωριμία να εξεληχθεί σε φιλία, ή σε οποιαδήποτε άλλη σχέση..., έχουν και οι γνωριμίες μέσω του internet.

Αλλού πιστεύω ότι βρίσκεται το πρόβλημα..., δηλαδή στο ότι στην εποχή μας,
γενικά είναι δύσκολες οι ανθρώπινες σχέσεις και κατά συνέπεια οι πιθανότητες να ταιριάξεις πολύ με κάποιον, δεν είναι πολλές, σε οποιαδήποτε περίπτωση...

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτο δυστυχως ειναι πολυ σπανιο. Μη ξεχναμε και το θρασος μεσω ίντερνετ, την ασφαλεια του πληκτρολογιου. Πολλα πραματα που γραφονται εδω , απο κοντα θα ηταν πολυ αλλιως. Και λιγο-πολυ φαινεται ποια ατομα θα κολωναν να πουν οσα λενε εδω μεσα, απο κοντα.
Άρα τα άτομα στο internet είναι πιο ειλικρινή; Μα αυτό αντιτίθεται στην άποψη σου!
Μονο αν φιλος ειναι και καποιος που απλα σου συμπαραστεκεται, και κανετε καλη παρεα , μεσω νετ. Για μενα πχ, δεν αρει αυτο για να πω τον αλλον φιλο. Αμα ηταν ετσι θα ειχαμε ο καθενας μας καμια 40αρια.
Πάντως ούτε εσύ, ούτε όσοι συμφωνούν μαζί σου, έχετε ορίσει μέχρι στιγμής τι το τόσο καταπληκτικό πρέπει να έχει κάποιος για να του αποδώσετε τη μέγιστη τιμή να τον αποκαλέσετε φίλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Πολυ δυσκολα θα νιωσω κατι περισσοτερο απο επιφανειακο ενδιαφερον για καποιον που διαβαζω απλως σε ενα φορουμ και δεν τον ξερω προσωπικα.. Μου εχει τυχει φορες να κλαψω η να γελασω για κατι που διαβαζω, κι αυτο να ναι ειλικρινες κλπ, αλλα δεν μπορω να σκεφτω περισσοτερα για το ατομο που μου δημιουργησε αυτα τα συναισθηματα οταν ξερω οτι αυριο μπορει να το γνωρισω και να πω "τι μ@λακας ηταν αυτος". Κι αυτο πιστευω οτι γινεται κυριως γιατι ο καθενας επιλεγει την πλευρα της προσωπικοτητας του που τον βολευει να προβαλει για να τον κανει να νιωθει καλα.. Αλλος θα φανει κοινωνικος, αλλος θα φανει ψυχοπονιαρης, αλλος καταραμενος ποιητης..και το τι συμβαινει πραγματικα μεσα του η τι σκεφτεται δεν μπορεις καν να το προσεγγισεις. Δεν θεωρω με τιποτα το ιδιο το να πιασεις κουβεντα με εναν αγνωστο στο δρομο, οπου και μονο το βλεμα του κι οι κινησεις του σε κανουν να καταλαβαινεις αρκετα για το πως εννοει αυτα που λεει, με το να διαβασεις καποια πιξελ που σχηματιζουν γραμματα και σκεψεις.
Εχω γνωρισει πολυυ κοσμο μεσω νετ, λογω παλιοτερης πληρους ελλειψης εκλεκτικοτητας.. θεωρουσα αυτονοητο οτι αν μπορω με εναν ανθρωπο να μιλαω 10 ωρες τη βδομαδα, τοτε μπορω να πιω ανετα εναν καφε μαζι του για μια ωρα. Ε τελικα το πειραμα απετυχε, και δεν μπαινω πια σ'αυτη τη διαδικασια.
Ειναι καποια ατομα που μου κινουν το ενδιαφερον αυτα που γραφουν, που θα θελα να γνωρισω, αλλα ξερω οτι οι συνθηκες που θα θελα να τα πω μαζι τους ειναι διαφορετικες απ'αυτες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες οποτε δεν το επιχειρω καν, εκτος απο περιπτωσεις που σκεφτονται με παρομοιο τροπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Πολυ δυσκολα θα νιωσω κατι περισσοτερο απο επιφανειακο ενδιαφερον για καποιον που διαβαζω απλως σε ενα φορουμ και δεν τον ξερω προσωπικα.. Μου εχει τυχει φορες να κλαψω η να γελασω για κατι που διαβαζω, κι αυτο να ναι ειλικρινες κλπ, αλλα δεν μπορω να σκεφτω περισσοτερα για το ατομο που μου δημιουργησε αυτα τα συναισθηματα οταν ξερω οτι αυριο μπορει να το γνωρισω και να πω "τι μ@λακας ηταν αυτος". Κι αυτο πιστευω οτι γινεται κυριως γιατι ο καθενας επιλεγει την πλευρα της προσωπικοτητας του που τον βολευει να προβαλει για να τον κανει να νιωθει καλα.. Αλλος θα φανει κοινωνικος, αλλος θα φανει ψυχοπονιαρης, αλλος καταραμενος ποιητης..και το τι συμβαινει πραγματικα μεσα του η τι σκεφτεται δεν μπορεις καν να το προσεγγισεις. Δεν θεωρω με τιποτα το ιδιο το να πιασεις κουβεντα με εναν αγνωστο στο δρομο, οπου και μονο το βλεμα του κι οι κινησεις του σε κανουν να καταλαβαινεις αρκετα για το πως εννοει αυτα που λεει, με το να διαβασεις καποια πιξελ που σχηματιζουν γραμματα και σκεψεις.
Εχω γνωρισει πολυυ κοσμο μεσω νετ, λογω παλιοτερης πληρους ελλειψης εκλεκτικοτητας.. θεωρουσα αυτονοητο οτι αν μπορω με εναν ανθρωπο να μιλαω 10 ωρες τη βδομαδα, τοτε μπορω να πιω ανετα εναν καφε μαζι του για μια ωρα. Ε τελικα το πειραμα απετυχε, και δεν μπαινω πια σ'αυτη τη διαδικασια.
Ειναι καποια ατομα που μου κινουν το ενδιαφερον αυτα που γραφουν, που θα θελα να γνωρισω, αλλα ξερω οτι οι συνθηκες που θα θελα να τα πω μαζι τους ειναι διαφορετικες απ'αυτες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες οποτε δεν το επιχειρω καν, εκτος απο περιπτωσεις που σκεφτονται με παρομοιο τροπο.

+1000
Με την εξεταστική δεν έχω χρόνο να εκφράσω τις απόψεις μου όπως θα ήθελα:| αλλά η Corpsie με εκφράζει απόλυτα :)! Το βλέμμα ενός ανθρώπου μπορεί να σου πει πολλά περισσότερα από 1000 posts του. Αυτός είναι ένας βασικός λόγος που με "τρομάζει" η ιδέα να κάνω γνωριμίες μέσω Διαδικτύου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ειναι καποια ατομα που μου κινουν το ενδιαφερον αυτα που γραφουν, που θα θελα να γνωρισω, αλλα ξερω οτι οι συνθηκες που θα θελα να τα πω μαζι τους ειναι διαφορετικες απ'αυτες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες οποτε δεν το επιχειρω καν, εκτος απο περιπτωσεις που σκεφτονται με παρομοιο τροπο.

Ποιές είναι οι συνθήκες που συνηθιζονται σε τετοιου ειδους γνωριμιες; :confused::hmm:

edit: Προστέθηκε και δημοσκόπηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν πιστεύω σε αυτές, πίσω από μία οθόνη όλα είναι τραγικά πιο εύκολα.

Μου φαίνονται πολύ λίγες.

Δεν μου φαίνεται καθόλου κακό βεβαίως ούτε σαν ενασχόληση, ούτε σας βάση,
έχω κάνει φίλους με αφορμή το ίντερνετ όπως επίσης καί (άδοξη) σχέση.

Αλλά σχέση που περιορίζεται εκεί για μένα δεν είναι ουσιαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Άρα τα άτομα στο internet είναι πιο ειλικρινή; Μα αυτό αντιτίθεται στην άποψη σου!
Αναφερομαι σε διαφωνιες-αντιπαραθεσεις.

Πάντως ούτε εσύ, ούτε όσοι συμφωνούν μαζί σου, έχετε ορίσει μέχρι στιγμής τι το τόσο καταπληκτικό πρέπει να έχει κάποιος για να του αποδώσετε τη μέγιστη τιμή να τον αποκαλέσετε φίλο!
Αν θυμαμαι καλα, και εγω, αλλα και αλλοι, το εχουμε κανει στο τοπικ περι αληθινης φιλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
γιατί έχετε πάει το θέμα κάπου αλλού άσχετα με το τι ήθελε αρχικά το χαμστεράκι?
ή εγώ δεν κατάλαβα τι έλεγε το χάμστερ αρχικά ή εσείς το πήγατε ΠΟΛΥ αλλού το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
γιατί έχετε πάει το θέμα κάπου αλλού άσχετα με το τι ήθελε αρχικά το χαμστεράκι?
ή εγώ δεν κατάλαβα τι έλεγε το χάμστερ αρχικά ή εσείς το πήγατε ΠΟΛΥ αλλού το θέμα
Σωστά το παρατήρησες, αλλά επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει να μην εστιάζει κάποιος σε αυτό που τον ρωτάνε το θεώρησα ο.κ.:)
Φυσικά και πολλοί μπορούν να βγουν εκτός και εγώ έχω βγει πολλές φορές αλλά ας μένουμε λίγο στο ερώτημα που τίθεται και όχι εκεί που εμείς θέλουμε να πάμε το θέμα για χ,ψ λόγους.

Ρώτησα κατα πόσο είναι ουσιαστικό το ενδιαφέρον των ανθρώπων που συμμετέχουν σε ένα φόρουμ για τους άλλους. Πώς μπορεί ένας άνθρωπος που δεν έχουμε γνωρίσει να μας κάνει να χαιρόμαστε/στεναχωριόμαστε Ουσιαστικά με αυτό που του συμβαίνει και αν είναι δήθεν. Όχι αν είμαστε κατα των φιλίων μέσω νετ, όχι για το ψέμα, όχι γενικότερα για το νετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Α μα τότε δεν ήταν τόσο εκτός η απάντησή μου! :D Άρα για ανθρωπιστικό ενδιαφέρον μιλάμε!:D

Αυτό που ψάχνεις hamsteraki μου, βρίσκεται στον άνθρωπο, όχι στο μέσον.

Ακούω πολλές φορές να λέγεται "Μα τώρα παίρνεις στα σοβαρά ένα φόρουμ?" ή "δε γίνεται φιλία πίσω από μια άψυχη οθόνη" κτλ κτλ...

Παρατηρώ, πως συνήθως αυτοί που πιστεύουν τα παραπάνω, είναι οι ίδιοι που αποφεύγουν να έρθουν στα meetings και να γνωρίσουν τον άνθρωπο πίσω από την οθόνη... :hmm:

Αναρωτιέμαι επίσης, πως είναι δυνατόν να ανταλλάσεις απόψεις με τις άψυχες οθόνες που δε σου λένε τίποτα? :hmm: Πως είναι δυνατόν να μοιράζεσαι τα προβλήματά σου και να παίρνεις γνώμες και λύσεις, τη στιγμή που ε, δε δίνεις και ιδιαίτερη βαρύτητα σε ένα..."ψωροφόρουμ"...

Μήπως ο καθένας από μας είναι που πρέπει να δει ΠΙΣΩ από την άψυχη οθόνη για να βρει τον άνθρωπο; Όποιος το κάνει, να είσαι σίγουρη, πως και ανθρωπιστικό ενδιαφέρον βρίσκει και φίλους, και ανθρώπους. Εισπράτεις ό,τι δίνεις!

"Όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται" διάβασα φέτος σε μια μπλούζα...Αν δε δώσεις, μη περιμένεις να σου δώσουν.... ;) Κι αν φοβάσαι την οθόνη, φοβάσαι και τον άνθρωπο πίσω από αυτήν, φοβάσαι και την επικοινωνία...

(Δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα! Μιλάω γενικά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Isi νομιζω οτι ειναι θεμα ανθρωπου και προτιμησεων του.. Αλλος θα μπει στο φορουμ για να κανει φιλους και να βρει παρεα, αλλος για να σκοτωσει την ωρα του, αλλος για να γελασει, αλλος για αυτο, αλλος για κεινο. Προσωπικες επιλογες του καθενα ειναι, δεν ειναι αναγκαστικο οποιος γραφεται σε ενα φορουμ να εχει αναγκη να γνωρισει καθε νικ με το οποιο εχει μιλησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε διαφωνώ.
Κι εγώ άλλωστε είπα είναι θέμα ανθρώπου και όχι μέσου.
Είναι αδύνατον να γνωρίσεις όλους τους συνομιλητές σου από ένα φόρουμ.
Όμως είναι ενοχλητικό να κάνουν χαβαλέ κάποιοι, με τις απόψεις μας για να περάσουν την ώρα τους διότι πολύ απλά ΔΕΝ είμαστε άψυχες οθόνες αλλά άνθρωποι. Δεν μπορεί να μας φέρονται σαν Video Games!!!
Κάποτε έλεγε η roumana πως ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τη χρησιμότητα ενός φόρουμ..Φαίνεται πως έχει δίκιο...Μιλάμε για ένα φόρουμ...για ένα χώρο ανταλλαγής ιδεών. Επαναστάσεις ολόκληρες μπορούν να ξεκινήσουν από ένα φόρουμ...Μόνον όμως όταν όσοι συμμετέχουν μπορούν να συνειδητοποιήσουν τον άνθρωπο πίσω από την οθόνη, ακόμα κι αν δεν έχουν τη διάθεση να τον γνωρίσουν.
Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο δεν γνωρίζεις από κοντά τον συγγραφέα, την ώρα που τον διαβάζεις όμως το κάνεις με σεβασμό χωρίς να ξεχνάς τον άνθρωπο πίσω από τις άψυχες σελίδες!
Τον ίδιο σεβασμό απαιτεί από μας και ετούτη η επικοινωνία! Για να είναι ουσιαστική και δημιουργική.
Όποιος θέλει να περάσει ευχάριστά την ώρα του, μπορεί να πάει να παίξει κανένα παιχνίδι. Δε χρειάζεται να παίζει με ψυχές και μυαλά, έτσι δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top