SMS vs. face to face

Υπάρχουν πράγματα που θα τα λέγατε μόνο μέσω sms;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 89)
  • Ναι

    Ψήφοι: 32 36.0%
  • Οχι

    Ψήφοι: 57 64.0%

Πελοπίδας

Νεοφερμένος

Ο Πελοπίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αγαπητη Giovanna stop Aξίζεις μιας καλύετρης τύχης stop Φεύγω λοιπόν αλλά θα σε θυμάμαι πάντα stop Το παρόν στο στέλνω με sms γιατί πώς να στο πω από κοντά, κορίτσι μου stop Φοβάμαι το παραθείο stop
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αγαπητη Giovanna stop Aξίζεις μιας καλύετρης τύχης stop Φεύγω λοιπόν αλλά θα σε θυμάμαι πάντα stop Το παρόν στο στέλνω με sms γιατί πώς να στο πω από κοντά, κορίτσι μου stop Φοβάμαι το παραθείο stop

:thumbsup:
:lol: :lol: :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
βασικά είναι γεγονός ότι κάποιες φορές μπορεί ένα sms να σου λύσει τη γλώσσα :P
το θέμα όμως είναι να μπορείς τα να υποστηρίξεις κι ολας μετα face2face :P


προσωπικά και έτσι όπως είναι η ζωή μου αυτή τη στιγμή, του τα λέω όλα στη μούρη :P αλλά.....
υπάρχουν στιγμές που του στέλνω sms μόνο και μόνο για το παιχνίδι... για να μην ξεχνιόμαστε ... ;)
Κι απ ότι λέει... φυσικά και του αρέσει που τον ξαφνιάζω στο ξεκάρφωτο με κανα πονηρό sms :P

Συμφωνώ μαζί σου μέχρι το σημείο: "του τα λέω όλα στη μούρη...":)
Όχι πώς διαφωνώ με τα υπόλοιπα...αλλά στην δική μου περίπτωση απλά δεν ισχύουν:/: . Ψέμματα να λέμε τώρα ???:redface::)
Γενικά όμως είμαι υπέρ του "πρόσωπο με πρόσωπο",όλα τα υπόλοιπα είναι απλά "διακοσμητικά"...:hmm::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Θα με ενοχλούσε αν κάποιος μου έστελνε με sms θέλεις να με παντρευτείς αλλά δεν θα με χάλαγε να ανταλλάξω πονηρά λογάκια σε ώρα που δεν μπορουμε να μιλήσουμε.

* Ο γραπτός λόγος μένει και φέρει αποδείξεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Εγώ πάντως μιλάω πολύ ευκολότερα μέσω του γραπτού λόγου.
Απλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Υπάρχουν πράγματα που δεν θα έλεγα ποτέ με sms. Ποτέ το ανάποδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
βασικα εξαρτατε απο το ποιος ειναι... ποσο τον ξερω...

παντος συμφωνω με τον τρουφι οτι καποια πραγμτα δεν λεγονται μεσο σμσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά τα σμς για μένα είναι απλά για να πείς μια λέξη όπως
τι ώρα;
πώς είσαι;
Σαγαπάω
που θα είσαι κλπ

Για κανένα άλλο λόγο, σιγά μην λίσω το κυπριακό με αυτά, μόνο για κάτι απλό, τίποτε παραπάνω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πάντα προτιμώ να μιλάω με κάποιον κατάφατσα. Αυτό δεν μπορεί να αντικατασταθεί με ένα sms. Είναι προτιμότερο να κοιτάς στα μάτια του άλλου όταν του μιλάς, παρά μια ψυχρή και άψυχη οθόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προτιμώ το face to face.Το θεωρω ευκολη λυση το να πω κατι με sms το οποιο θα δυσκολευομουν να το πω προσωπο με προσωπο.
Για το sms πιστευω τα ιδια με τη Μανια.
Βασικά τα σμς για μένα είναι απλά για να πείς μια λέξη όπως
τι ώρα;
πώς είσαι;
Σαγαπάω
που θα είσαι κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Τα σμς που στέλνω είναι για παιχνίδι κυρίως...και για να δει ο άλλος τι τον περιμένει μόλις βρεθούμε :redface: Άντε και κανένα ερωτόλογο ενδιάμεσα :P

Τα πιο σημαντικά τα λέω πάντα face to face.... αλλιώς δεν τα λέω καθόλου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Προτιμώ κ εγώ το face to face...αν κ στο μόνο που διευκολύνουν τα sms (κ γενικώς το γραπτό κείμενο) είναι ότι αυτό που θες να πεις, μπορείς να το επεξεργαστείς περισσότερο (να το φτιάξεις, να το σουλουπώσεις λεκτικώς) πριν το πεις, ενώ προφορικώς οι λέξεις καμιά φορά βγαίνουν ασυνάρτητες κ βιαστικές.

Ωστόσο, το έχω πει αρκετές φορές νομίζω σε διάφορα θέματα, η αμεσότητα του προφορικού λόγου δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με οτιδήποτε γραπτό, καθώς τα γραπτά μπορούν να παρεξηγηθούν εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Προτιμώ κ εγώ το face to face...αν κ στο μόνο που διευκολύνουν τα sms (κ γενικώς το γραπτό κείμενο) είναι ότι αυτό που θες να πεις, μπορείς να το επεξεργαστείς περισσότερο (να το φτιάξεις, να το σουλουπώσεις λεκτικώς) πριν το πεις, ενώ προφορικώς οι λέξεις καμιά φορά βγαίνουν ασυνάρτητες κ βιαστικές.

Ωστόσο, το έχω πει αρκετές φορές νομίζω σε διάφορα θέματα, η αμεσότητα του προφορικού λόγου δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με οτιδήποτε γραπτό, καθώς τα γραπτά μπορούν να παρεξηγηθούν εύκολα.

με καλυψες απολυτα...δεν εχω κατι αλλο να πω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για να μην μηλισουμε για το in your face !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
έχουν μια γροθιά διαφορά :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ποια η διαφορά από το face to face? :hmm:
face to face = τετ α τετ (φοβερη μεταφραση απο αγγλικα σε "ελληνικα" ετσι ; :P )

in your face = κυριως σημαινει, οτι ειτε κανεις κατι μπροστα στον αλλο,ετσι που δε γινεται να μη σε προσεξει...ειτε λεγεται με την εννοια οτι το κανεις φανερα μπροστα του γιατι δεν ανησυχεις/δε τον φοβασαι (ή και τα 2). Υποδηλωνει και ευθυτητα ή αντιπαραθεση. Λεγεται οτι πρωτοακουστηκε τη δεκαετια του 80 απο εκφωνητη αγωνα μπασκετ (καποιος καρφωσε μπροστα σε αντιπαλο παιχτη μαλλον :P ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Circadian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 325 μηνύματα.
Χμμμ... εγώ τα ΣουΜουΣου τα χρησιμοποιώ με το εξής σκεπτικό: για να πω αυτό που θέλω την ώρα που το θέλω χωρίς να φοβάμαι μήπως ενοχλώ τον αποδέκτη του μηνύματος. Λέω ακριβώς ό,τι θα έλεγα και πρόσωπο με πρόσωπο και χρησιμοποιώ προφορικό λόγο σε γραπτή μορφή, όπως κάνω κι εδώ. Κατά τ' άλλα, είναι χρήσιμα για να πεις κάτι πολύ σύντομο ή εντελώς πρακτικής φύσεως, όπως στα παραδείγματα που ανέφερε η mania.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Χμμμ... εγώ τα ΣουΜουΣου τα χρησιμοποιώ με το εξής σκεπτικό: για να πω αυτό που θέλω την ώρα που το θέλω χωρίς να φοβάμαι μήπως ενοχλώ τον αποδέκτη του μηνύματος. Λέω ακριβώς ό,τι θα έλεγα και πρόσωπο με πρόσωπο και χρησιμοποιώ προφορικό λόγο σε γραπτή μορφή, όπως κάνω κι εδώ. Κατά τ' άλλα, είναι χρήσιμα για να πεις κάτι πολύ σύντομο ή εντελώς πρακτικής φύσεως, όπως στα παραδείγματα που ανέφερε η mania.

Νι...αλλά π.χ. άλλο να στείλεις ένα σμσ για να πεις "Μωρό μου σε σκέφτομαι" που και γλυκό είναι και ευχάριστο και χίλια δυο...

Κι άλλο να κάνεις ερωτική εξομολόγηση μέσω σμσ "Σε θέλω εδώ και 15 μέρες και θέλω να είμαστε μαζί και δεν αντέχω άλλο χωρίς να το ξέρεις " ή "χωρίζουμε" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top