Περί Bad Sectors (Blocks)

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
The device, \Device\Harddisk1\D, has a bad block.
ΜΑΜΑΜΑΜΑΜΑ αυτό σημαίνει ότι ο δίσκος που ακούει στο όνομα D έχει bad block; Το είδα στο event Viewer
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
ΜΑΜΑΜΑΜΑΜΑ αυτό σημαίνει ότι ο δίσκος που ακούει στο όνομα D έχει bad block; Το είδα στο event Viewer
Μάλλον ναι :( Ας πει και κάποιος που ξέρει σίγουρα όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από O'Zorgnax:
Μάλλον ναι :( Ας πει και κάποιος που ξέρει σίγουρα όμως...
Ποια η διαφορα bad sector και bad blocker;
Ο δισκος δλδ ειναι για άλλαγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Ποια η διαφορα bad sector και bad blocker;
Ο δισκος δλδ ειναι για άλλαγμα;
Το ίδιο είναι. Πρακτικά σημαίνει ότι η πληροφορία που είναι αποθηκευμένη στο συγκεκριμένο sector (ή block) δεν μπορεί πλέον να ανακτηθεί (εκτός αν έχεις δίσκο RAID οπότε αλλάζει το πράγμα).
Συνήθως τα bad sectors/blocks έχουν την τάση να αυξάνονται με την πάροδο του χρόνου, οπότε:
1. Κάνε τακτικά backup (όπως σου έχουμε πει σχεδόν όλοι και ελπίζω να έκανες από την πρώτη στιγμή)
2. Δίσκο καινούριο θα χρειαστείς σίγουρα κάποια στιγμή, αλλά μπορεί να είναι και 5 χρόνια μετά. Δεν υπάρχει τρόπος να ξέρεις πόσο γρήγορα θα εξαπλωθεί αυτό το bad sector. Οπότε αν έχεις τα φράγκα, πάρε δίσκο, αλλιώς και αναλόγως την τύχη σου μπορεί να σου κρατήσει και ο ήδη υπάρχων δίσκος για αρκετό καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Για να δεις τον event viewer: Start->Run->eventvwr.msc
H δεξί click στο My computer και πάς απο το manage και διαλέγεις event viewer αμα δεν εισαι τοσο l33t haxx0r οσο είναι ο O'Zor
αναλόγως την τύχη σου μπορεί να σου κρατήσει και ο ήδη υπάρχων δίσκος για αρκετό καιρό.
Δεν θα πώ οτι ο δίσκος με bad blocks χαλαει αμέσως όπως περιμένουν όλοι, τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα.
Συγκεκριμένα ο δίσκος με bad blocks αποκτά μιά περιορισμένη νοημοσύνη και συνείδηση. Περιμένει υπομονετικά, κρίνοντας το πόσο σημαντικά είναι τα αρχεία σου και διεσθανόμενος άν έχεις backup αυτών. Εχει γίνει πλέον ένα ύπουλο πλάσμα που λαμβάνει υπ όψη του και το πόσο ελέυθερο χρόνο έχεις σε κάθε δεδομένη στιγμή για να αποφασίσει πότε θα σκάσει για να τραφεί απο την αρνητική ψυχική ενέργεια που θα παράγει η απελπισία και ο θυμός σου. Αμα πάρεις καινούριο τον παλιό κλείστον σε ένα σιδερένιο κουτι με σκόρδα και μαγνήτες και θάψε τον στο προαύλιο της εκκλησίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μου ήρθαν όλα ανάποδα!!! Ο Ένας δίσκος κάνει τικ τικ ο άλλος έχει bad blocks πρέπει να αγοράσω οθόνη πρέπει να συντήρω και ένα SITE ... Είναι αρκετά τα έξοδα ....

Λίγο στο θέμα μας ... Υπάρχει περίπτωση να κατέβασω κάτι να κάτσει σε bad block και όταν πάω να το γράψω σε CD ένω θα πάνε ολά καλά όταν χρειαστώ το αρχείο αυτό να βγεί χαλασμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Απο bad block την έπαθα εγω στο νεο μου δίσκο και τον άλλαξα μια μέρα αφού τον αγόρασα. Τι λέμε τώρα...ούτε φορμάτ δε μπορούσε να κάνει σωστά. Κόλλαγε στο 87% και ακόμα κι αν ήταν idle κάποιες φορές κόλλαγαν και τα ΧΡ. Τράβα ενα backup με το Acronis True Image και δώστον για αλλαγή. Ποιό το νόημα να περιμένεις και να περιμένεις; Τι; Να χαλάσει; Θα χαλάσει! Σήμερα, αύριο, σε ενα χρόνο, κάποια στιγμή θα κλατάρει! Πάρε εναν νεο μόλις βρείς λεφτά και φυσικά ανάλογα με τις προτεραιότητες της τσέπης σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
ΔΟκίμασε το εξής:
Κάνε ένα format τον δίσκο με το bad-sector. (αφού πρώτα κάνεις back-up φυσικά!). Κάνε το κανονικό format και όχι το γρήγορο. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι χαλασμένη η επιφένεια του δίσκου (όπως δηλώνει ο όρος bad-sector) αλλά μόνο τα δεδομένα που βρίσκονται σε εκείνο το σημείο.
Σε αυτήν την περίπτωση όλα θα είναι ΟΚ.

Τη μια φορά που είδα bad-sector μου έκατσε καλά και έφιαξε με ένα απλό format. (ήταν πριν 5-6 χρόνια, ένας 13άρης δίσκος ο οποίος ζει ακόμα!)
Τη δεύτερη φορά την πάτησα! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
ΔΟκίμασε το εξής:
Κάνε ένα format τον δίσκο με το bad-sector. (αφού πρώτα κάνεις back-up φυσικά!). Κάνε το κανονικό format και όχι το γρήγορο. Υπάρχει περίπτωση να μην είναι χαλασμένη η επιφένεια του δίσκου (όπως δηλώνει ο όρος bad-sector) αλλά μόνο τα δεδομένα που βρίσκονται σε εκείνο το σημείο.
Σε αυτήν την περίπτωση όλα θα είναι ΟΚ.

Τη μια φορά που είδα bad-sector μου έκατσε καλά και έφιαξε με ένα απλό format. (ήταν πριν 5-6 χρόνια, ένας 13άρης δίσκος ο οποίος ζει ακόμα!)
Τη δεύτερη φορά την πάτησα! :(

Εαν του κολλήσει το φορμάρισμα θα καταλάβει αν έχει ζημιά η επιφάνεια του δίσκου. Όπως εμένα μου κόλλησε στο 87%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Εαν του κολλήσει το φορμάρισμα θα καταλάβει αν έχει ζημιά η επιφάνεια του δίσκου. Όπως εμένα μου κόλλησε στο 87%.

Εννοείται!:)
Θεώρησα δεδομένο να μην αναφέρω ότι θα είναι ΟΚ μόνο αν ολοκληρωθεί το format!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αυτός ο δισκός έχει γυρώ στα 150GB αρχεία και δεν έχω τόσο χώρο να περισεύει :(
Δεν ξέρω πως να κάνω backup :(
Εχώ ξεκινήση να γράφω κάποια αρχεία σε DVD αλλά ήδη έχω χαλάσει καμια 10αρία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Αυτός ο δισκός έχει γυρώ στα 150GB αρχεία και δεν έχω τόσο χώρο να περισεύει :(
Δεν ξέρω πως να κάνω backup :(
Εχώ ξεκινήση να γράφω κάποια αρχεία σε DVD αλλά ήδη έχω χαλάσει καμια 10αρία :(

Και σου κάηκε και ο άλλος χτες; :(
Μεγάλη ατυχία βρε παιδί μου! :(
Μήπως σε έχει μουτζώσει κανένας;

Όταν λες έχεις χαλάσει, εννοείς ότι έχουν καεί κατά την εγγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από giostau:
Και σου κάηκε και ο άλλος χτες; :(
Μεγάλη ατυχία βρε παιδί μου! :(
Μήπως σε έχει μουτζώσει κανένας;

Όταν λες έχεις χαλάσει, εννοείς ότι έχουν καεί κατά την εγγραφή;
Δεν ξέρω , πήγα να κάνω backup με τον δίσκο όπου κάηκε αλλά δεν το πρόλαβα...
Παρήγγελα ένα 300τώρα.....


Οταν εννοώ έχω χαλάσει εννοώ ότι απλά τα εγράψα τα ξόδεψα ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Τι εννοείς κάηκε ο δίσκος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Τι εννοείς κάηκε ο δίσκος;
Αρχίσε να βγάζει καπνό (!)

Πάντως κάποια στιγμή που θα έχεις χρόνο κάνε ένα κόπο και πέρνα τα πάντα σε dvd! Είναι πολύ ασφαλέστερο! Σου μιλάω εκ πείρας!
ΓΜΤ όμως καθέ τόσο ανανεώνονται τα αρχεία μου και δεν ξέρω απο που να αρχήσω!
:( Και γενικά είναι πολύ κουραστικό ! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
split το split...
αλλά είχαμε ξεφύγει!
Η συζήτηση περί back-up συνεχίζεται εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πάω να γράψω κάποια αρχεία σε dvd και πολλές φορές που καίγετε το δισκάκι. Αν όμως σβήσω το αρχείο που πήγε να γράψει και κάηκε είτε μέτα καίγετε σε διαφορετικό αρχείο είτε γράφετε κανονικά. Μήπως φταίει το ότι ο δισκός έχει bad blocks;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Πάω να γράψω κάποια αρχεία σε dvd και πολλές φορές που καίγετε το δισκάκι. Αν όμως σβήσω το αρχείο που πήγε να γράψει και κάηκε είτε μέτα καίγετε σε διαφορετικό αρχείο είτε γράφετε κανονικά. Μήπως φταίει το ότι ο δισκός έχει bad blocks;

Αρκετά πιθανό...
Δοκίμασε πριν την εγγραφή να κάνεις και simulate...
χωρίς να εγγυάται αυτό ότι θα γραφτεί, σίγουρα όμως αυξάνεις τις πιθανότητες!
θα φας περισσότερο χρόνο, αλλά θα γλυτώσεις αρκετά δισκάκια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ακόμη ένα split το όποιο θα το βρείτε εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μια απορία, έχω vista σε έναν δίσκο που απέκτησε bad sector ... συγκεκριμένα 4KB.

Όταν πάω να κάνω τερματισμό, πολλές φορές μου κολλάει στην οθόνη του τερματισμού για κανένα 5λέπτο και μετά βγάζει μπλε οθόνη.

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα bad sectors;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top