Πρόεθεση ψήφου εκλογών Μαΐου 2012

Τι θα ψήφιζες αν στις επερχόμενες εκλογές συμμετείχαν τα κόμματα:
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 125)
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 8 6.4%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ.

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 25 20.0%
  • Ν.Δ.

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 14 11.2%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 23 18.4%
  • Οικολόγοι - Πράσινοι

    Ψήφοι: 6 4.8%
  • Άρμα Πολιτών (Γ.Δημαράς)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • ΑΝΤΑΡΣΥΑ

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΕΠΑΜ (Δ. Καζάκης)

    Ψήφοι: 5 4.0%
  • Άλλα κομματα; (Ποιο[noparse];)[/noparse]

    Ψήφοι: 15 12.0%
  • Λευκό / Άκυρο / Δεν θα ψηφίσω

    Ψήφοι: 10 8.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Φίλε δεν έχουμε απλά εκλογές. Το ξαναλέω, έχουμε πόλεμο. Δεν θέλουν να κάνουν εκλογές γιατί φοβούνται. Αλλά χαίρονται όταν βλέπουν άτομα που δεν θέλουν να πάνε να ψηφίσουν.

Δεν εχουν κατι να φοβηθουν ,γιατι ξερουν οτι το μεγαλυτερο μερος της χωρας ,απαρτιζεται απο κλινικα ηλιθιους ,και βολεψακιδες που οτι και να τους κανουν ,αυτοι θα συνεχιζουν να τους ψηφιζουν . Κοβω το κεφαλι μου ,Νδ θα βγει .
Το πολιτευμα της χωρας ειναι ξεκαθαρο ,αυτοι στην βουλη αντιπροσοπευουν τον μεσο Ελληνα .Ο πολυς ο ηλιος δημιουργει προβλημα μου φαινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν εχουν κατι να φοβηθουν ,γιατι ξερουν οτι το μεγαλυτερο μερος της χωρας ,απαρτιζεται απο κλινικα ηλιθιους ,και βολεψακιδες που οτι και να τους κανουν ,αυτοι θα συνεχιζουν να τους ψηφιζουν . Κοβω το κεφαλι μου ,Νδ θα βγει .
Το πολιτευμα της χωρας ειναι ξεκαθαρο ,αυτοι στην βουλη αντιπροσοπευουν τον μεσο Ελληνα .Ο πολυς ο ηλιος δημιουργει προβλημα μου φαινεται

Δεν θα βγει ΝΔ, μόνο αν συμμαχήσουν με ΠΑΣΟΚ και πάλι ούτε 40 θα έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Είναι καιρός να γίνει αντιληπτό ότι κοινοβουλευτισμός σημαίνει άλλος αποφασίζει χωρίς εσένα, για σένα κι αυτό είναι "δημοκρατία" μόνο κατ' ευφημισμόν, είναι στην ουσία μια ολιγαρχία όπου τα κόμματα υπάρχουν απλώς για να δημιουργούν την ψευδαίσθηση του πλουραλισμού και της πολυμορφίας σε ένα κατά τ' άλλα στημένο παιχνίδι εξουσίας και συμφερόντων στην βουλή των αντιπροσώπων. Έτσι, για να αισθάνεται ο λαός ότι κάποιος άλλος παλεύει για τα δικαιωματά του και να μην νιώθει την ανάγκη να κινηθεί ο ίδιος άμεσα και αυτοπροσώπως. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι αλλάζοντας πρωθυπουργό θα γλιτώσουμε από το ΔΝΤ, την ανεργία και την οικονομική εξαθλίωση.
ωραία τα όσα γράφεις και χαϊδεύουν τα αφελή αυτια..
η ακυβέρνητη πολιτεία που οραματίζεστε, είναι απλά ανέφικτη.
η απουσία εξουσίας και τάξης είναι το ίδιο ανέφικτη και συνεπάγεται και απουσία οργάνωσης.

κάποιος θα βρεθεί μέσα στο χάος να ασκήσει εξουσία, προτιμώ αυτός να είναι εκλεγμένος απο την μάζα,,
παρα ένας comandante δικτάτορας.

εν τέλη αυτο που προτείνεις δέν είναι δημοκρατία, αλλα μια αριστοκρατία των αριστοκρατών της άναρχης σκέψης, που νομίζουν οτι θα ελευθερώσουν τον άμοιρο λαο απο τις ίδιες του τις επιλογές.
και ποιος θα συντονίσει τις πολεμικές επιχειρήσεις των επαναστατών?
ο comandante που λέγαμε?
μέχρι να τον ανατρέψει και αυτον ένας άλλος οπλισμένος comandante.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ναι, κατ' αρχάς μην σπέρνεις τον πανικό. Δεν είναι ούτε στο ελάχιστο αντίσταση οι εκλογές. Τόνισα στο προηγούμενο ποστ μου ότι αποχή δεν συνεπάγεται οπωσδήποτε απραξία, και συνεχίζεις να μου μιλάς γι' αυτό. Λοιπόν όχι, δεν συμμετέχω στις εκλογές σημαίνει δεν επιλέγω να δράσω μέσω των εκλογών, όχι δεν επιλέγω να δράσω. Δεν αποδέχομαι το πολιτικό σύστημα στο σύνολό του και συνεπώς αρνούμαι να το νομιμοποιήσω μέσω της συμμετοχής μου στις εκλογές. Είναι καιρός να γίνει αντιληπτό ότι κοινοβουλευτισμός σημαίνει άλλος αποφασίζει χωρίς εσένα, για σένα κι αυτό είναι "δημοκρατία" μόνο κατ' ευφημισμόν, είναι στην ουσία μια ολιγαρχία όπου τα κόμματα υπάρχουν απλώς για να δημιουργούν την ψευδαίσθηση του πλουραλισμού και της πολυμορφίας σε ένα κατά τ' άλλα στημένο παιχνίδι εξουσίας και συμφερόντων στην βουλή των αντιπροσώπων. Έτσι, για να αισθάνεται ο λαός ότι κάποιος άλλος παλεύει για τα δικαιωματά του και να μην νιώθει την ανάγκη να κινηθεί ο ίδιος άμεσα και αυτοπροσώπως. Οποιαδήποτε ψήφος ακόμα και στα κόμματα της λεγόμενης εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, δεν αποτελεί παρά νομιμοποιήση της "ορθότητας" της υπάρχουσας κοινοβουλευτικής μπασταρδοκρατίας. Κοινώς, θεωρώ πως το πρόβλημα δεν είναι ποιος θα πάρει την καρέκλα, αλλά η ίδια η καρέκλα σαν καρέκλα. Το κράτος και οι εξουσιαστικές δομές του δηλαδή. Μέσω των εκλογών δεν αντιστέκεσαι σε κάτι, απλώς αλλάζεις τον ζυγό σου. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι αλλάζοντας πρωθυπουργό θα γλιτώσουμε από το ΔΝΤ, την ανεργία και την οικονομική εξαθλίωση. Στα όπλα!
Καλά τα λες βρε παλικάρι μου αλλά την αντιπρόταση δεν βλέπω. Έχεις συνειδητοποιήσει ότι όσο υπάρχει ο κοινοβουλευτισμός, είσαι μέρος κι εσύ αυτού του σκατένιου συστήματος θες δε θες; Αν όλοι ακολουθήσουμε το παράδειγμά σου και πάει μόνο ο Βενιζέλος να ψηφίσει τον εαυτό του, έχεις καταλάβει ότι θα έχει 300 έδρες στη βουλή; :hmm:
Εσύ με ποιο ακριβώς τρόπο παλεύεις; Η άρνηση είναι μεν μια θέση, στην παρούσα φάση όμως είναι μια τρύπα στο νερό. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Δεν θα βγει ΝΔ, μόνο αν συμμαχήσουν με ΠΑΣΟΚ και πάλι ούτε 40 θα έχουν.

η ΝΔ θα βγει.ολες οι δημοσκοπησεις την εχουν πιο πανω απο ολα τα κομματα με αρκετο ποσοστο.μακαρι να μην βγει αυτη,μηπως και δουμε ασπρη μερα,αλλα χλωμο το βλεπω:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, κατ' αρχάς μην σπέρνεις τον πανικό. Δεν είναι ούτε στο ελάχιστο αντίσταση οι εκλογές. Τόνισα στο προηγούμενο ποστ μου ότι αποχή δεν συνεπάγεται οπωσδήποτε απραξία, και συνεχίζεις να μου μιλάς γι' αυτό. Λοιπόν όχι, δεν συμμετέχω στις εκλογές σημαίνει δεν επιλέγω να δράσω μέσω των εκλογών, όχι δεν επιλέγω να δράσω. Δεν αποδέχομαι το πολιτικό σύστημα στο σύνολό του και συνεπώς αρνούμαι να το νομιμοποιήσω μέσω της συμμετοχής μου στις εκλογές. Είναι καιρός να γίνει αντιληπτό ότι κοινοβουλευτισμός σημαίνει άλλος αποφασίζει χωρίς εσένα, για σένα κι αυτό είναι "δημοκρατία" μόνο κατ' ευφημισμόν, είναι στην ουσία μια ολιγαρχία όπου τα κόμματα υπάρχουν απλώς για να δημιουργούν την ψευδαίσθηση του πλουραλισμού και της πολυμορφίας σε ένα κατά τ' άλλα στημένο παιχνίδι εξουσίας και συμφερόντων στην βουλή των αντιπροσώπων. Έτσι, για να αισθάνεται ο λαός ότι κάποιος άλλος παλεύει για τα δικαιωματά του και να μην νιώθει την ανάγκη να κινηθεί ο ίδιος άμεσα και αυτοπροσώπως. Οποιαδήποτε ψήφος ακόμα και στα κόμματα της λεγόμενης εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς, δεν αποτελεί παρά νομιμοποιήση της "ορθότητας" της υπάρχουσας κοινοβουλευτικής μπασταρδοκρατίας. Κοινώς, θεωρώ πως το πρόβλημα δεν είναι ποιος θα πάρει την καρέκλα, αλλά η ίδια η καρέκλα σαν καρέκλα. Το κράτος και οι εξουσιαστικές δομές του δηλαδή. Μέσω των εκλογών δεν αντιστέκεσαι σε κάτι, απλώς αλλάζεις τον ζυγό σου. Είναι αυταπάτη να πιστεύουμε ότι αλλάζοντας πρωθυπουργό θα γλιτώσουμε από το ΔΝΤ, την ανεργία και την οικονομική εξαθλίωση. Στα όπλα!

1) Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι απραξία. Βοηθάς το σύστημα. Και είναι γεγονός αυτό, όχι θεωρεία.

2) Ποια είναι η δράση σου λοιπόν, αφού έχεις και άλλη δράση?

3) Μπορείς μέσω ενός εκπρόσωπου να αλλάξεις την πολιτική της χώρας. Το ΚΚΕ θα φέρει κομμουνισμό, η ΧΑ ναζισμό, ο Καμμένος πχ λέει ότι θα αναιρέσει τις ασυλίες άρα και τις καρέκλες οι οποίες σε πειράζουν κλπ. Τώρα αν κανένα από αυτά δεν σου αρέσει τότε πες τι σου αρέσει, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Πολεμάμε (με την μεταφορική έννοια) για να τα αποκτήσουμε.

4) Και αλλάζοντας κυβέρνηση ναι, θα γλιτώσουμε τουλάχιστον από το ΔΝΤ γιατί υπάρχουν κόμματα με ξεκάθαρη θέση σε αυτό (ΚΚΕ, Ανεξάρτητοι Έλληνες, ΕΠΑΜ). Μαζί με αυτό θα έρθει και η οικονομική ανάπτυξη.

η ΝΔ θα βγει.ολες οι δημοσκοπησεις την εχουν πιο πανω απο ολα τα κομματα με αρκετο ποσοστο.μακαρι να μην βγει αυτη,μηπως και δουμε ασπρη μερα,αλλα χλωμο το βλεπω:/:

Ούτε σε μια δημοσκόπηση δεν βγαίνει. Ξέρεις, με 22% (το οποίο είναι ψεύτικο) δεν κάνεις κυβέρνηση. Τα κόμματα έχουμε μια διαφορά τις τάξης του 10%, το οποίο αφανίζεται άμεσα αν ψηφίσουν τα λευκά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ωραία τα όσα γράφεις και χαϊδεύουν τα αφελή αυτια..
η ακυβέρνητη πολιτεία που οραματίζεστε, είναι απλά ανέφικτη.
η απουσία εξουσίας και τάξης είναι το ίδιο ανέφικτη και συνεπάγεται και απουσία οργάνωσης.
Ό,τι να ΄ναι. Μπορείς να δικαιολογήσεις με κάποιον τρόπο αυτή τη θέση; αν όχι, τότε λυπάμαι αλλά είναι σαν να μην εκφράστηκε ποτέ. Και απουσία εξουσίας σημαίνει απουσία κάθετης οργάνωσης, όχι οργάνωσης γενικότερα. Τίποτα δεν μπορει να λειτουργήσει χωρίς οργάνωση. Btw, εγώ αυτοοργάνωση προτείνω, που δεν είναι της παρούσης αλλά μιας και μιλήσαμε για οργάνωση. Τα υπόλοιπα που λες είναι μαλακίες. Και για πολλοστή φορά θα σου το ξαναπώ, άνοιγε κανένα βιβλίο που και που, είναι χρήσιμο να μαθαίνεις ακόμα και για πράγματα με τα οποία διαφωνείς.

Καλά τα λες βρε παλικάρι μου αλλά την αντιπρόταση δεν βλέπω. Έχεις συνειδητοποιήσει ότι όσο υπάρχει ο κοινοβουλευτισμός, είσαι μέρος κι εσύ αυτού του σκατένιου συστήματος θες δε θες; Αν όλοι ακολουθήσουμε το παράδειγμά σου και πάει μόνο ο Βενιζέλος να ψηφίσει τον εαυτό του, έχεις καταλάβει ότι θα έχει 300 έδρες στη βουλή; :hmm:
Εσύ με ποιο ακριβώς τρόπο παλεύεις; Η άρνηση είναι μεν μια θέση, στην παρούσα φάση όμως είναι μια τρύπα στο νερό. :/:
Βασικά κοπέλα είμαι. :P Δεν λέω ότι μπορώ να ξεφύγω εντελώς από το σύστημα, λέω ότι προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ τα μέσα του, στον βαθμό που αυτό μου είναι εφικτό. Θεωρώ πολύ πιο δραστική την πάλη στους δρόμους, στους χώρους εργασίας και στις άλλες μορφές της κοινωνικής ζωής και μέσω εκδηλώσεων, διαδηλώσεων, πορειών, συμβολικών κινήσεων, κλπ οι οποίες μπορούν να δράσουν ανασταλτικά σε κυβερνητικές αποφάσεις περισσότερο ή λιγότερο. Αν μιλάμε βέβαια για ριζική λύση, νομίζω ότι αυτή είναι η επανάσταση, αν και αντιλαμβάνομαι πως δεν φαίνεται σχετικά κοντά στον ορίζοντα. Όσον αφορά το παράδειγμά σου με τον Βενιζέλο, το βρίσκω άτοπο αφού τουλάχιστον οι βουλευτές και τα κομματοσκυλάκια τους θα ψηφίσουν όλοι.
1) Συνεχίζω να πιστεύω ότι είναι απραξία. Βοηθάς το σύστημα. Και είναι γεγονός αυτό, όχι θεωρεία.
2) Ποια είναι η δράση σου λοιπόν, αφού έχεις και άλλη δράση?
Για την ακρίβεια, ούτε το βοηθάω ούτε δεν το βοηθάω. Το σύστημα των εκλογών είναι με τέτοιο τρόπο διαρθρωμένο ώστε μπορεί να εκλέξει κυβέρνηση και Βουλή χωρίς εμένα, άρα του είμαι αδιάφορη μέχρι το σημείο που δεν αποτελώ κίνδυνο γι' αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι οι εκλογές δεν αποτελούν αντίσταση σε αυτό το σύστημα διότι πολύ απλά είναι μέρος του συστήματος. Αποδέχεσαι το σύστημα; καλά κάνεις και ψηφίζεις. Δεν το αποδέχεσαι; τότε δεν συμμετέχεις. Όσο για τις δράσεις, απαντάω παραπάνω στην Ιζι.

3) Μπορείς μέσω ενός εκπρόσωπου να αλλάξεις την πολιτική της χώρας.
πράγματι,
τα Μνημόνια, οι απολύσεις, οι αλλαγές στην παιδεία,
όλα αποτελούν επιδιώξεις των πολιτών οι οποίες εκφράστηκαν μέσα από την πολιτική της κυβέρνησης, του "εκπροσώπου μας"!! :worry:

...εκτός κι αν θεωρείς ότι οι ψηφοφόροι ΠΑΣΟΚ γνώριζαν προεκλογικά τις κινήσεις του :confused:

Το ΚΚΕ θα φέρει κομμουνισμό, η ΧΑ ναζισμό, ο Καμμένος πχ λέει ότι θα αναιρέσει τις ασυλίες άρα και τις καρέκλες οι οποίες σε πειράζουν κλπ. Τώρα αν κανένα από αυτά δεν σου αρέσει τότε πες τι σου αρέσει, αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Πολεμάμε (με την μεταφορική έννοια) για να τα αποκτήσουμε.

Η εμπιστοσύνη σου στα κόμματα θα έπρεπε να σε προβληματίσει.

4) Και αλλάζοντας κυβέρνηση ναι, θα γλιτώσουμε τουλάχιστον από το ΔΝΤ γιατί υπάρχουν κόμματα με ξεκάθαρη θέση σε αυτό (ΚΚΕ, Ανεξάρτητοι Έλληνες, ΕΠΑΜ). Μαζί με αυτό θα έρθει και η οικονομική ανάπτυξη.

απαπα!!!
το ΔΝΤ είναι λιγότερο σκληρό από το καθεστώς της σταλινικής Ρωσίας :worry:

υγ. και λυπάμαι, η οικονομική ανάπτυξη δεν είναι τόσο απλή υπόθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βασικά κοπέλα είμαι. :P Δεν λέω ότι μπορώ να ξεφύγω εντελώς από το σύστημα, λέω ότι προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ τα μέσα του, στον βαθμό που αυτό μου είναι εφικτό. Θεωρώ πολύ πιο δραστική την πάλη στους δρόμους, στους χώρους εργασίας και στις άλλες μορφές της κοινωνικής ζωής και μέσω εκδηλώσεων, διαδηλώσεων, πορειών, συμβολικών κινήσεων, κλπ οι οποίες μπορούν να δράσουν ανασταλτικά σε κυβερνητικές αποφάσεις περισσότερο ή λιγότερο. Αν μιλάμε βέβαια για ριζική λύση, νομίζω ότι αυτή είναι η επανάσταση, αν και αντιλαμβάνομαι πως δεν φαίνεται σχετικά κοντά στον ορίζοντα. Όσον αφορά το παράδειγμά σου με τον Βενιζέλο, το βρίσκω άτοπο αφού τουλάχιστον οι βουλευτές και τα κομματοσκυλάκια τους θα ψηφίσουν όλοι.

Για την ακρίβεια, ούτε το βοηθάω ούτε δεν το βοηθάω. Το σύστημα των εκλογών είναι με τέτοιο τρόπο διαρθρωμένο ώστε μπορεί να εκλέξει κυβέρνηση και Βουλή χωρίς εμένα, άρα του είμαι αδιάφορη μέχρι το σημείο που δεν αποτελώ κίνδυνο γι' αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι οι εκλογές δεν αποτελούν αντίσταση σε αυτό το σύστημα διότι πολύ απλά είναι μέρος του συστήματος. Αποδέχεσαι το σύστημα; καλά κάνεις και ψηφίζεις. Δεν το αποδέχεσαι; τότε δεν συμμετέχεις. Όσο για τις δράσεις, απαντάω παραπάνω στην Ιζι.

Απολογούμαι για το παλικάρι. :redface:
Δυστυχώς δεν πρόκειται περί φανταστικού παραδείγματος. Είναι ο τρόπος που λειτουργεί το εκλογικό σύστημα.
Αυτό που προσπαθούμε μάταια να σου εξηγήσουμε είναι ότι θες δε θες είσαι μέρος του συστήματος και μάλιστα αυτή τη στιγμή το βοηθάς περισσότερο κι από το να ψήφιζες. Δεν του είσαι λοιπόν τόσο αδιάφορη όσο νομίζεις. Σε έχει ακριβώς εκεί που σε θέλει. Μάλιστα την ώρα ακριβώς που το βοηθάς με την απουσία σου, είσαι και ικανοποιημένη ότι αντιστέκεσαι, άρα όλοι ευχαριστημένοι. :D :confused::hmm:

Μου θυμίζεις ένα κοριτσάκι μια φορά στην παραλία που τα άλλα παιδάκια για κάποιο λόγο δεν το έπαιζαν κι αυτό πήγαινε κοντά στο πηγαδάκι τους και τους φώναζε: «Δεν παίζω μαζί σας. Δεν με ενδιαφέρει το παιχνίδι σας. Εγώ φεύγω.» Εκείνα, γύριζαν την κοιτούσαν και συνέχιζαν το παιχνίδι τους. Και δώσ' του εκείνο: «Εγώ δεν σας παίζω, να μάθετε, φεύγω τώρα εγώ». :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
δειτε το πρωτο σποτακι του πασοκ!https://www.youtube.com/watch?v=xVruTjwTto0 να σας πω την αληθεια,εγω πρωτα εκανα dislike και μετα ειδα το βιντεο!!!:P

πολύ σοβαρός άνθρωπος, δυνατός επιστήμονας, γερό μυαλό και καλός πολιτικός ο Βενιζέλος....Αλλά χαραμίστηκε σε αυτό το άθλιο κόμμα. 'Επρεπε να είχε κάνει δικό του κόμμα και να έκανε το ΠΑΣΟΚ να πέσει στα ποσοστά του κόμματος των Ελλήνων κυνηγών. Είναι κρίμα να βλέπεις να αυτοκαταστρέφονται τέτοιες προσωπικότητες μόνο και μόνο επειδή διψούν για εξουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
πολύ σοβαρός άνθρωπος, δυνατός επιστήμονας, γερό μυαλό και καλός πολιτικός ο Βενιζέλος....Αλλά χαραμίστηκε σε αυτό το άθλιο κόμμα.

Καθεστωτικός μέχρι αηδίας και εμετού :sick:, του ταιριάζει γάντι αυτό το κόμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
3) Μπορείς μέσω ενός εκπρόσωπου να αλλάξεις την πολιτική της χώρας. Το ΚΚΕ θα φέρει κομμουνισμό

Δηλαδή να ψηφίσω ΚΚΕ? :worry: δεν νομίζω ότι θα έχουμε σοσιαλισμό τότε, πόσο μάλλον κομμουνισμό. Το πολύ πολύ να γίνει καμιά συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ. Στη Ρωσία για παράδειγμα το '17 με επανάσταση φέραν τον σοσιαλισμό. Εμείς με εκλογές ? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
και ο τρίτος από τους (πιο) "αιμοδιψείς" (για εξουσία! ), που γεννήθηκαν στη πολιτική σκηνή της χώρας μας, μετά από τα "έργα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2004 "!
Γι' αυτό ακριβώς
... του ταιριάζει γάντι αυτό το κόμμα, ..,.
...μέχρι αηδίας και εμετού :sick:


ΥΓ: Μη με ρωτήσετε, για τους άλλους δύο...Διαλέξτε κι όποιον (συνεχίζει ακόμη να) σας αρέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bot

Νεοφερμένος

Ο bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Κοβω το κεφαλι μου
Περίμενε ρε μαγκάκο κι εσύ που θα μενεις ακέφαλος το χρειαζόμαστε το κεφάλι σου, είσαι τυχερός που βρίσκεσαι εδώ, υπάρχουν άτομα που μπορούν να σε καθοδηγήσουν με ακρίβεια στο τι να ψηφίσεις σε ΑΥΤΕΣ τις εκλογές αλλά και γενικότερα ποιά στάση ζωής να ακολουθήσεις.
Κράτα λοιπόν το κεφάλι στη θέση του και άνοιξε αυτιά και μάτια, νυχθημερόν γράφουμε ακατάπαυστα, ανοίγουμε άπειρες παραλλαγές στο ίδιο ...θέμα, και γενικά κάνουμε ότι μπορούμε για να σώσουμε...κεφάλια!



-οι κεφαλοκυνηγοι-​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καθεστωτικός μέχρι αηδίας και εμετού :sick:, του ταιριάζει γάντι αυτό το κόμμα.
συμφωνω απολυτα

και οχι μονο καθεστωτικος,,και διαβολικος καβαλημενος αλαζονας ανθρωπος

αλλα πραγματικα αχρηστος,,αφου ποτε δεν θυμαμαι να εκανε κατι σαν πολιτικος

για αναλογια.
ο σουφλιας μπορει να εχουμε να του πουμε πολλα αλλα εκανε εργο,ηταν δημιουργικος

ο Χατζηδακης πχ -ο αγκαλιτσας με τη γυαλιστερη καραφλα-ειναι σεμνος-παρολο που του ανοιξαν το κεφαλι- και καθαρισε την ολυμπιακη και εκανε εργο ..
και αλλοι βεβαια..

ο χρυσοχοιδης πχ παρολο που ειναι καβαλημενος και σαν προσωπικοτητα δεν τον παω καθολου

εκανε κατι ,,εστω και στραβο.
δεν ηταν ο μιστερ φουσκωμενος τιποτα ,,σαν τον βενιζελο

το ταιρι του βενιζελου ηταν παντα η Ντορα,,το ιδιο σπουδαια χωρις κανενα λογο,και πραγματικα κενη απο μυαλο παρα μονο για κουφια λογια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δηλαδή να ψηφίσω ΚΚΕ? :worry: δεν νομίζω ότι θα έχουμε σοσιαλισμό τότε, πόσο μάλλον κομμουνισμό. Το πολύ πολύ να γίνει καμιά συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ. Στη Ρωσία για παράδειγμα το '17 με επανάσταση φέραν τον σοσιαλισμό. Εμείς με εκλογές ? :worry:

Chill out μάγκες. Ως παράδειγμα το ανέφερα και το κάνετε θέμα.

Εντωμεταξύ ανέφερα και το παράδειγμα της ΧΑ και κανένας δεν το σχολίασε, σχολιάσατε μόνο το ΚΚΕ. Α ρε μυαλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Chill out μάγκες. Ως παράδειγμα το ανέφερα και το κάνετε θέμα.

Εντωμεταξύ ανέφερα και το παράδειγμα της ΧΑ και κανένας δεν το σχολίασε, σχολιάσατε μόνο το ΚΚΕ. Α ρε μυαλά...

Μα δεν ισχύει το παράδειγμα που ανέφερες. Τι θες να σου πω , ότι έχεις δίκιο? :worry:
Όσο για τη χρυσή αυτή, τα ίδια ισχύουν. Δεν θα αφήσουν μια εξαρτημένη χώρα να κυβερνηθεί από φασίστες. Είναι αδιανόητο κάτι τέτοιο.
Συνεπώς ούτε φασισμό δεν μπορούμε να έχουμε μέσω των εκλογών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μήπως ήθελες να πεις 'κατεχόμενη' :/:

όχι, εξαρτημένη ήθελα να πω. Δεν μου αρέσουν οι βαρύγδουποι χαρακτηρισμοί που συνηθίζονται στις μέρες μας. Προσπαθώ να είμαι ρεαλιστής και να λέω τα πράματα όπως έχουν. Πολλοί για παράδειγμα μιλάνε για χούντα ενώ δεν έχουν ιδέα τι είναι χούντα. Άμα είχαμε χούντα όχι απλά δεν θα βγαίναμε τα βράδια και θα είχαμε έναν (?) μπάτσο πάνω μας, αλλά δεν θα υπήρχε αριστερός για αριστερός άνθρωπος ελεύθερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αλίμονο αν μια σύγχρονη χούντα παρέμενε ίδια με τις χούντες του παρελθόντος... Το ίδιο κι ένας σύγχρονος πόλεμος. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αλίμονο αν μια σύγχρονη χούντα παρέμενε ίδια με τις χούντες του παρελθόντος... Το ίδιο κι ένας σύγχρονος πόλεμος. :hmm:

Έγινε στρατιωτικό πραξικόπημα και δεν το ξέρω ??? :hmm:

Να λέμε λίγο τα πράματα με το όνομα τους γιατί η χούντα συνοδεύεται από στρατιωτικό πραξικόπημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top