Φακελάκι: Θα δίνατε;

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Με αφορμή τη δημοσίευση "Το φακελάκι ζει και βασιλεύει" αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που στο τέλος θα μας πείσει ότι αλλάζουμε νοοτροπία ως λαός. Όσο και να το πιστεύω, άλλα πράγματα συναντώ. :/:

Το άρθρο καταλήγει βέβαια αισιόδοξα. Για πρώτη φορά στα ελληνικά χρονικά, αναδύεται η άρνηση στο φακελάκι! Περίπου ένα 25% αρνιέται να πληρώσει φακελάκι! :)

Εσείς; Θα δίνατε; Πιστεύετε ότι υπάρχει περίπτωση μετά από χρόνια να το ξεχάσουμε τελείως ή είμαστε καταδικασμένοι ως λαός να το ανεχόμαστε; Μήπως μας αρέσει; Μήπως τελικά θεωρούμε ότι με τον παρά μας αγοράζουμε ότι θέλουμε, όπως μας αγοράζουν οι άλλοι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όχι,κατηγορηματικά όχι.
Στο "φακελάκι" περισσότερη ευθύνη έχει το θύμα,και όχι τόσο ο θήτης.
Άντε ο θήτης είναι λαμόγιο και σου κάνει την πρόταση να του δώσεις φακελάκι.
Αν εσύ συναινέσεις,ουσιαστικά επικροτείς τον θεσμό αυτό,και δίνεις θάρρος στον θήτη να συνεχίσει να το κάνει ζητώντας μεγαλύτερα ανταλλάγματα στο μέλλον.
Ενώ αν φάει 2-3 άκυρα στη σειρά θα το ξανασκεφτεί να το ξανακάνει.
Και πλέον είναι εξαιρετικά εύκολο να αποκαλύψεις τέτοια περιστατικά,μία κρυφή κάμερα ή μαγνητόφωνο χρειάζεται.
Τα ΜΜΕ λυσσάνε για τέτοια είδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D αν ήταν για τον άνθρωπο της ζωής μου η καποιο συγγενικό μου πρόσωπο θα έδινα για πιο άμεσο χειρουργείο αν ήταν για μένα όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Όχι,κατηγορηματικά όχι.
Στο "φακελάκι" περισσότερη ευθύνη έχει το θύμα,και όχι τόσο ο θήτης.
Άντε ο θήτης είναι λαμόγιο και σου κάνει την πρόταση να του δώσεις φακελάκι.
Αν εσύ συναινέσεις,ουσιαστικά επικροτείς τον θεσμό αυτό,και δίνεις θάρρος στον θήτη να συνεχίσει να το κάνει ζητώντας μεγαλύτερα ανταλλάγματα στο μέλλον.
Ενώ αν φάει 2-3 άκυρα στη σειρά θα το ξανασκεφτεί να το ξανακάνει.
Και πλέον είναι εξαιρετικά εύκολο να αποκαλύψεις τέτοια περιστατικά,μία κρυφή κάμερα ή μαγνητόφωνο χρειάζεται.
Τα ΜΜΕ λυσσάνε για τέτοια είδηση.

Στην θεωρια ακριβος αυτο! Στην πραξη ομως, ολοι λιγο πολυ λιγιζουμε...! Ποσοι θα τολμαγανε να "παιξουν" την ζωη ενος συγγενη κατα αυτων τον τροπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δεν έχει τύχει να μου ζητήσουν φακελάκι αλλά αν το έκαναν δεν θα έδινα ποτέ και θα έκανα και καταγγελία από πάνω. Το θεωρώ ανέπιτρεπτο και ο λόγος που υπάρχει τόση διαφθορά στις μέρες είναι επειδή κάτι μαλάκες χρηματίζουν και γλείφουν κατουρημένες ποδιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Αυτό που λείπει από την Ελληνική κοινωνία και τις θεσμικές εξουσίες είναι η Δικαιοσύνη.
Όταν ο θύτης ξέρει ότι θα παραμείνει ατιμώρητος, τότε η διαφθορά θα συνεχίζεται.
Κάποιοι είπαν ότι φταίει και το θύμα. Θα το έλεγα αυτό εφόσον αν ήξερα ότι εφαρμόντουσαν οι νόμοι. Αλλά στην Ελλάδα η Δικαιοσύνη είναι μουγγή, τυφλή και απούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Το εχουμε κανει.... :redface: κανα δυο φορές, στο νοσοκομειο. Και μαλιστα χωρις να μας πιεζουν... - Ως ένδειξη ευγνωμοσύνης ...- και για καλυτερο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οποιος το κάνει, θεωρώ παίζει με τη ψυχολογία κι όταν υπαρχουν σοβαρα προβλήματα. Δε θα ζητήσει ''φακελάκι'' για ψίλου πήδημα και σε άτομα που μοιάζουν συνειδητοποιημένα
Ευχομαι να μην μου τυχει, γενικά απευχομαι τις σχεσεις με γιατρούς, πόσο μάλλον με τέτοιου είδους, διότι ο ψυχολογικός διχασμός που σε αναγκάζουν να υποστείς, μπορεί να είναι μεγαλύτερος κι απο την ίδια την πάθηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
Θα έδινα. Σημαδεμένα χαρτονομίσματα σε συνεργασία με την αστυνομία. Η απλά μπορεί να το μαγνητοσκοπούσα.
Ο πατέρας μιας φίλης μου,έδωσε απο μόνος του στο γιατρό για να φροντίσει καλύτερα την καρκινοπαθή γυναίκα του.. δεν μπορώ να το κρίνω-γιατι δεν εχω μπει ποτέ σε αυτη τη θέση- αλλά πιστεύω οτι δεν θα το έκανα..
το μόνο που θα έκανα θα ήταν να πάρω ένα κουτί γλυκά στο προσωπικό (γιατροί,νοσοκόμες) ως "ευχαριστώ" που φρόντισαν τον άνθρωπο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα φακελάκια δίνονται κατά βάση σε χειρούργους για να παρακάμψουν την σειρά αναμονής. Όταν δίνετε φακελάκι παρανομεί και ο ιατρός και εσείς. Σε μερικές περιπτώσεις πολλοί αναγκάζονται να δώσουν φακελάκι για αυτό μη λέτε ότι δε θα το κάνω ποτέ. Όποιος βρεθει σε πραγματική ανάγκη θα το κάνει και χωρίς καταγγελία. (δε θα καταγγήλεις κάποιον που έδωσε (ή παρέτεινε) την ζωή δικού σου ανθρώπου

αν είχα καρκίνο δε θα έδινα φακελάκι για να μου κάνουν εγχείρηση (ίσως πήγαινα σε ιδιώτη) αν όμως ένα συγγενικό μου πρόσωπο είχε το πρόβλημα θα το έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Σε μερικές περιπτώσεις πολλοί αναγκάζονται να δώσουν φακελάκι για αυτό μη λέτε ότι δε θα το κάνω ποτέ. Όποιος βρεθει σε πραγματική ανάγκη θα το κάνει και χωρίς καταγγελία. (δε θα καταγγήλεις κάποιον που έδωσε (ή παρέτεινε) την ζωή δικού σου ανθρώπου.
Δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια.
Δεν μου έχει ζητηθεί ποτέ μέχρι τώρα, αλλά σκέπτεσαι ότι αν είχες ένα πολύ αγαπητό ή συγγενικό σου πρόσωπο και παιζόταν η ίδια του η ζωή, εκ των πραγμάτων ίσως να αναγκαζόσουν.
Είναι θλιβερό, αλλά εκείνη τη στιγμή σκέπτεσαι το άνθρωπό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Τα φακελάκια δίνονται κατά βάση σε χειρούργους για να παρακάμψουν την σειρά αναμονής. Όταν δίνετε φακελάκι παρανομεί και ο ιατρός και εσείς. Σε μερικές περιπτώσεις πολλοί αναγκάζονται να δώσουν φακελάκι για αυτό μη λέτε ότι δε θα το κάνω ποτέ. Όποιος βρεθει σε πραγματική ανάγκη θα το κάνει και χωρίς καταγγελία. (δε θα καταγγήλεις κάποιον που έδωσε (ή παρέτεινε) την ζωή δικού σου ανθρώπου

αν είχα καρκίνο δε θα έδινα φακελάκι για να μου κάνουν εγχείρηση (ίσως πήγαινα σε ιδιώτη) αν όμως ένα συγγενικό μου πρόσωπο είχε το πρόβλημα θα το έκανα.

Σε αυτή την λίστα δεν βρίσκεται μόνο ο δικός σου συγγενείς αλλά και άλλοι άνθρωποι. Μπορεί εσύ με το φακελάκι σου να παρακάμψεις την σειρά και να γλιτώσεις από τον θάνατο, ο άλλος όμως θα περιμένει και αν η περίπτωση του ήταν πιο σοβαρή απο την δική σου, μπορεί και να πεθάνει. Οπότε μη λες για παράταση ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα φακελάκια δίνονται κατά βάση σε χειρούργους για να παρακάμψουν την σειρά αναμονής. Όταν δίνετε φακελάκι παρανομεί και ο ιατρός και εσείς. Σε μερικές περιπτώσεις πολλοί αναγκάζονται να δώσουν φακελάκι για αυτό μη λέτε ότι δε θα το κάνω ποτέ. Όποιος βρεθει σε πραγματική ανάγκη θα το κάνει και χωρίς καταγγελία. (δε θα καταγγήλεις κάποιον που έδωσε (ή παρέτεινε) την ζωή δικού σου ανθρώπου

αν είχα καρκίνο δε θα έδινα φακελάκι για να μου κάνουν εγχείρηση (ίσως πήγαινα σε ιδιώτη) αν όμως ένα συγγενικό μου πρόσωπο είχε το πρόβλημα θα το έκανα.

Ο χειρουργός στην περίπτωση αυτή είναι ένας στιγνός εκβιαστής,που εκμεταλεύεται καταστάσεις για να βγάλει χρήμα.
Είναι επικινδυνος για το επάγγελμα.Πληρωνεται κανονικότατα απο το δημόσιο για να προσφέρει τις υπηρεσίες του.
Αν δεν του φτάνουν,λυπάμαι,αλλά διάλεξε λάθος επάγγελμα να ακολουθήσει.
Αν βρισκόμουν ποτέ σε τέτοια θέση,θα του έδινα πλαστά χρήματα(σε συνεννόηση με την αστυνομία) τα μισά πριν και τα υπόλοιπα μετά την επέμβαση.
Έτσι και ο ασθενής θα σωζόταν και ο χειρούργος που παίζει με τις ζωές θα συλλαμβάνονταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Όχι, δεν θα έδινα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
φακελακι;;;;ξεπερασμενο.....
τωρα οι χειρουργοι στελνουν κραχτες στα νοσοκομεια,για πελατεια στις ιδιωτικες κλινικες κ μανεψτε οι περισσοτεροι ειναι συνταξιουχοι....κ τα νοσοκομεια σε αυτες τις περιπτωσεις ψησιματος του πελατη απο τον κραχτη δεν δινουν κ πολλες ελπιδες....τυχαιο;;;:hmm:

καλα που ζειτε εσεις που δεν θα δινατε;;;δεν εχετε ακουσει χειρουργο αντι για καλημερα να λεει
-ποσα θα μου δωσεις;;;;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top