Μαρμελάδα σύκο

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το ξερω το ξερω δεν ειναι καθολου επικαιρη συνταγη!Δε πειραζει ομως ειναι πεντανοστιμη, και σας μιλαει ενας ανθρωπος που σιχαινεται τις μαρμελαδες.
Χθες αρρωστησα οποτε τωρα το πρωι πηγα στη γιαγιακα μου, εκει που τρωγαμε ομορφα και ωραια μου φερνει να δοκιμασω τη μαρλεμαλαδα της:παιδια τρελαθηκα!
Σας παραθετω εδω τη συνταγη:
Παιρνουμε τα συκα και τα βαζουμε στην κατσαρολα με τη φλουδα τους χωρις νερο σε μετρια θερμοκρασια μεχρι να λιωσουνε.Βγαζουμε τη κατσαρολα απο τη φωτια και παιρνουμε ενα τρυπητο και τοποθετουμε ενα μεγαλο μπολ κατω απο αυτο .Επειτα περναμε τα συκα απο το τρυπητο (ετσι η φλουδα τους μενει σε αυτο).Μετα βαζουμε τα συκα με τη ζαχαρη στην κατσαρολα στην ακολουθη αναλογια:για 2 κουπες συκα , 3/4 της κουπας ζαχαρη.Τα συκα ειναι απο μονα τους γλυκα και δε χρειαζονται παραπανω ποσοτητα ζαχαρης.Στην αρχη τα βραζουμε(παλι χωρις νερο,μονο με ζαχαρη) σε μετρια φωτια και μετα σε χαμηλοτερη μεχρι να δεσουν.Μη ξεχνατε να τα ανακατευετε συνεχεια!
Γιαγιακουλα μου σε λατρευω :hug:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δοκίμασε να προσθέσεις στην ίδια συνταγή λίγο γαρύφαλλο (όχι σε σκόνη)... λίγα κομματάκια για να πάρει άρωμα. Θα ξετρελαθείς! Η μαρμελάδα σύκο είναι από τις ελάχιστες μαρμελάδες που τρώω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η μαρμελάδα σύκο είναι από τις ελάχιστες μαρμελάδες που δεν έχω δοκιμάσει. Μου ανοίξατε την όρεξη κακά κορίτσια και είμαι σε δίαιτα! :rant: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Η μαρμελάδα σύκο είναι από τις ελάχιστες μαρμελάδες που δεν έχω δοκιμάσει. Μου ανοίξατε την όρεξη κακά κορίτσια και είμαι σε δίαιτα! :rant: :P

ααα, χάνεις! Είναι φοβερή μαρμελάδα και πολύ αρωματική! :D Ένα κουταλάκι την ημέρα δεν φέρνει την καταστροφή :P

Btw, εγώ τα ξεφλουδίζω τα σύκα και τα βράζω ξεφλουδισμένα... μου φαίνεται πιο εύκολο έτσι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Είναι η αγαπημένη μου μαρμελάδα! Τόσο λιχούδικη! Βεβαίως, αν κρίνω από τις θερμίδες του σύκου συν ότι είναι μαρμελάδα...είναι απαγορευτική για δίαιτα!

Σαφώς ότι είναι με μέτρο δεν παχαίνει, αλλά πως να αντισταθείς στην μαρμελάδα αυτή....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Btw, εγώ τα ξεφλουδίζω τα σύκα και τα βράζω ξεφλουδισμένα... μου φαίνεται πιο εύκολο έτσι :hmm:
Ειναι η συνταγη οπως ακριβως μου την ειπε η γιαγια, και εμενα μου φανηκε αρκετα παραξενο!
Βικτωρια αυτο με το γαρυφαλο που ειπες μου φαινεται πολυ ωραια ιδεα και το Σεπτεμβρη που θα την κανω εγω και οχι η γιαγια θα βαλω σιγουρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top