Στεφάνια στις κηδείες

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Περνούσα εχθές έξω από ένα νεκροταφείο την ώρα που οι υπάλληλοι έβγαζαν και πέταγαν στα σκουπίδια τα στεφάνια. Τόσα λεφτά πάνε χαμένα, χωρίς να έχουν λόγο να δωθούν. Στη Σκοτία τα χρήματα τα παίρνουν και τα δίνουν στο Δήμο και φτιάχνει κάτι στη μνήμη του νεκρού (ας πούμε ένα παγκάκι με το όνομά του επάνω στην περιοχή που του άρεσε περισσότερο) και η πόλη δίνει το ίδιο ποσό σε φιλανθρωπίες.

Δεν θα ήταν καλύτερο να υπάρχει μία αντίστοιχη ενέργεια, έστω καθαρά φιλανθρωπική, χωρίς παρέμβαση πολιτείας, και στη χώρα μας? Δεν θα ήταν πιο τίμιο απέναντι και στον θανόντα ακόμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται κι εδώ. :) Δεν έχεις ακούσει "Αντί στεφάνου" ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
υπάρχει και γίνεται
είναι πάρα πολύς ο κόσμος που αντί για στεφάνι κάνει μια φιλανθρωπία.
Παράδειγμα για την μαμά μου είχε μαζευτεί ένα αρκετά σεβαστό ποσόν που δόθηκε στο χαμόγελο του παιδιού και σε μια τοπική εφημερίδα.

Παρόλα αυτά όμως, τα στεφάνια, ήτοι τα λουλούδια είναι επίσης ένα έθιμο μας και μια τιμή προς το νεκρό....
Ουσιαστικά τα τελευταία λουλούδια που του χαρίζεις....
Δεν τα βρίσκω κακό να υπάρχουν.... είναι κι αυτός ένας φόρος τιμής για αυτόν που έφυγε....
Ο καθένας όπως το νοιώθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται κι εδώ. :) Δεν έχεις ακούσει "Αντί στεφάνου" ?

Και πόσες φορές τηρείται βρε συ. πάντα υπάρχουν πολλά στεφάνια. Ντιπ άχρηστο έθιμο γαμώ το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
υπάρχουν στεφάνια, γιατί κάποιοι είναι μεγάλοι άνθρωποι, "κολλημένοι" στη "παράδοση"..
και εγώ τα θεωρώ άχρηστα χρήματα, όταν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε φιλανθρωπία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αχ παιδιά....
δεν μπορείτε να φανταστείτε πως είναι να κηδεύεις δικό σου άνθρωπο....
θες να είναι όλα όμορφα, τα καλύτερα....άσχετα που κάποιοι έξυπνοι το εκμεταλλεύονται αυτό....
είναι η τιμή που προσπαθείς να αποδώσεις στον νεκρό....
δεν έχει σημασία αν είναι μεγάλοι οι άνθρωποι και να έχουν κολλημένο μυαλό για να δώσουν στεφάνι....
Κηδεία χωρίς λουλούδια είναι σαν νύφη χωρίς ανθοδέσμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
βρε, δε λέμε να μην έχεις να ρίξεις ένα λουλούδι..τα στεφάνια όμως???? εμένα μου αρέσει πχ να ρίχνει ο καθένας από ένα λουλούδι στο τάφο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αλλο αυτό, και λίγα στεφάνια οκ, αλλά αυτό που γίνεται είναι υπερβολή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και τα στεφάνια λουλούδια είναι και υπάρχει και συμβολισμός (που δεν βρίσκω τώρα :P)
άλλωστε τι νομίζεις? κοστίζει πολύ περισσότερο ένα στεφάνι από μια ανθοδέσμη?
όχι.. τα ίδια λεφτά είναι πάνω κάτω....

δεν μπορείς να αποχαιρετίσεις τον άνθρωπο σου χωρίς λουλούδια...

ξαναλέω... στη μαμά μου μαζεύτηκε σοβαρό ποσόν απ τα ΜΗ στεφάνια και χαρίστηκε... όμως υπήρχαν κι ένα σωρό στεφάνια και ομολογώ ότι δε θα μου άρεσε καθόλου να μην υπήρχαν :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τελικα εχουμε αναρωτηθει μηπως το ολο σκηνικο τιμης του νεκρου, το κανουμ εγια τον εαυτο μας και οχι για το νεκρο ; Για να αισθανθουμε εμεις καλα , που τιμησαμε τον νεκρο. Ασχετα αν οταν ζουσε δε τον τιμουσαμε και τοσο.

Λεω εγω τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Τελικα εχουμε αναρωτηθει μηπως το ολο σκηνικο τιμης του νεκρου, το κανουμ εγια τον εαυτο μας και οχι για το νεκρο ; Για να αισθανθουμε εμεις καλα , που τιμησαμε τον νεκρο. Ασχετα αν οταν ζουσε δε τον τιμουσαμε και τοσο.

Λεω εγω τωρα...


Αυτή είναι μία πραγματικά ενδιαφέρουσα άποψη. Πολύ καλό, πραγματικά πολύ καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Τελικα εχουμε αναρωτηθει μηπως το ολο σκηνικο τιμης του νεκρου, το κανουμ εγια τον εαυτο μας και οχι για το νεκρο ; Για να αισθανθουμε εμεις καλα , που τιμησαμε τον νεκρο. Ασχετα αν οταν ζουσε δε τον τιμουσαμε και τοσο.

Λεω εγω τωρα...
Εσυ λοριεν δεν θα το εκανες για την μαμα σου...? για τον μπαμπα σου? για την αδερφη σου? και θα το εκανες για τον εαυτο σου? κ δηλ. αν τον τιμουσες οταν ζουσε δεν θα του πετουσες ενα λουλουδι επειδη τον ειχες τιμησει οταν ζουσε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
…η οικονομική εκμετάλλευση των γάμων, τον βαφτίσεων και τον κηδειών είναι γεγονός. Αλλά… νομίζω ότι είναι από τις λίγες υπερβολές που χρειάζονται στη ζωή. είναι μια μέρα (και στις τρεις περιπτώσεις) που θα την θυμάσαι όσο ζεις…ας μην είναι και «φτωχική-λιτή» τόσες λιτές μέρες μας περιμένουν σε αυτή την ζωή…

...στις κηδείες δε, το να την κάνεις λιτή δείχνει είτε ότι δεν αγαπήθηκε ο άνθρωπος που έφυγε, είτε ότι είσαι τσιφούτη. Θα έχεις λοιπόν τον πόνο που σου έφυγε ο άνθρωπό σου, θα έχεις και το κουτσομπολιό του κόσμου…(και μην μου πείτε «δεν με νοιάζει» …δεν σας πιστεύω…:P)

και… φιλανθρωπίες μπορείς να κάνεις κάθε μέρα αν το αισθάνεσαι… την κηδεία καποιου θα περιμένουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
...στις κηδείες δε, το να την κάνεις λιτή δείχνει είτε ότι δεν αγαπήθηκε ο άνθρωπος που έφυγε, είτε ότι είσαι τσιφούτη. Θα έχεις λοιπόν τον πόνο που σου έφυγε ο άνθρωπό σου, θα έχεις και το κουτσομπολιό του κόσμου…(και μην μου πείτε «δεν με νοιάζει» …δεν σας πιστεύω…:P)

Μου αρέσουν οι άνθρωποι που θεωρούν τις αντιλήψεις τους πανανθρώπινες αλήθειες. ^-^

Πάραυτα όμως, εγώ όσους αγαπάω θα τους έκανα "λιτή" κηδεία και θα ζητούσα "λιτή" να κάνουν και την δική μου..και το κουτσομπολιό του κόσμου είναι το τελευταίο πράγμα που θα με ένοιαζε όταν έχανα κάποιον που ήταν τόσο κοντά μου, πραγματικά όμως, 0 σημασία.

Συγνώμη που διέκοψα κιόλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Εσυ λοριεν δεν θα το εκανες για την μαμα σου...? για τον μπαμπα σου? για την αδερφη σου? και θα το εκανες για τον εαυτο σου? κ δηλ. αν τον τιμουσες οταν ζουσε δεν θα του πετουσες ενα λουλουδι επειδη τον ειχες τιμησει οταν ζουσε?
Να σου απαντησω αντιστρεφοντας την ερωτηση. Αν ΔΕ πετουσα ενα λουλουδι, ΔΕΝ εβαζα στεφανι, σημαινει αυτοματα οτι δεν τιμω τη μητερα μου, τον πατερα, τον νεκρο ;

Θα έχεις λοιπόν τον πόνο που σου έφυγε ο άνθρωπό σου, θα έχεις και το κουτσομπολιό του κόσμου…(και μην μου πείτε «δεν με νοιάζει» …δεν σας πιστεύω…
Ακριβως. Αρα το κανουμε για το "τι θα πει ο κοσμος" περισσοτερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Για το τι θα πει ο κόσμος?
όχι δεν νομίζω.....

για το πως νιώθω εγώ στο τι παρείχα στην ΤΕΛΕΤΗ που έκανα για την ΜΗΤΕΡΑ μου.... ναι...

αν το θέμα μας είναι απλά να ταφεί ο νεκρός, γιατί δεν τον βάζουμε και σε ένα κασόνι?
γιατί τον ντύνουμε με τα καλά του αφού θα σαπίσουν και θα τα φάνε τα ρούχα τα σκουλήκια και το χώμα?
γιατί δεν τον παραπετάμε και σε ένα λάκο, και από πάνω απλά να βάλουμε το χώμα και ένα σταυρό με το όνομα του?


γιατί πιθανά ο καθένας ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει κάτι άλλο... καλύτερο για τον άνθρωπο του... πάντα με βάση τα γούστα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Να σου απαντησω αντιστρεφοντας την ερωτηση. Αν ΔΕ πετουσα ενα λουλουδι, ΔΕΝ εβαζα στεφανι, σημαινει αυτοματα οτι δεν τιμω τη μητερα μου, τον πατερα, τον νεκρο ;
κ τι θα παθαινες αν εβαζες?

εγω θα το εβλεπα ως προς το λιγοτερο που μπορω να κανω για αυτους...

κ σε τετεια στιγμη ειμαι σιγουρη οτι το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομουν θα ηταν τι θα ελεγε ο κοσμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
κ τι θα παθαινες αν εβαζες?

εγω θα το εβλεπα ως προς το λιγοτερο που μπορω να κανω για αυτους...

κ σε τετεια στιγμη ειμαι σιγουρη οτι το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομουν θα ηταν τι θα ελεγε ο κοσμος


να είσαι σίγουρη πάντως ότι ο κόσμος ΠΑΝΤΑ κάτι λέει....
και ενώ εκείνη τη στιγμή πραγματικά δεν σε νοιάζει και αδιαφορείς....
στη συνέχεια τα παίρνεις κάργα κρανίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
αν το θέμα μας είναι απλά να ταφεί ο νεκρός, γιατί δεν τον βάζουμε και σε ένα κασόνι?
γιατί τον ντύνουμε με τα καλά του αφού θα σαπίσουν και θα τα φάνε τα ρούχα τα σκουλήκια και το χώμα?
γιατί δεν τον παραπετάμε και σε ένα λάκο, και από πάνω απλά να βάλουμε το χώμα και ένα σταυρό με το όνομα του?
γιατί πιθανά ο καθένας ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει κάτι άλλο... καλύτερο για τον άνθρωπο του... πάντα με βάση τα γούστα του
Γιατι εχουμε μια συνδεση με το σωμα μας που ακομα ειναι σχετικη σε νηπιακο σταδιο. δε το ξεχωριζουμε καλα απο το πνευμα, την ψυχη μας. Και κατα δευτερον για αισθητικους λογους (που οφειλονται στο 1ο παλι).

Για το τι θα πει ο κόσμος?
όχι δεν νομίζω.....
Απευθυνομουν στη Ρουμανα, οχι σε εσενα προσωπικα.

για το πως νιώθω εγώ στο τι παρείχα στην ΤΕΛΕΤΗ που έκανα για την ΜΗΤΕΡΑ μου.... ναι...
thats just the surface. Shall we dig ?

κ τι θα παθαινες αν εβαζες?
Τιποτα. Αλλα δε μου απαντησες. Τωρα λεμε γιατι να βαλεις. Οχι γιατι να μην βαλεις. Δε πρεπει να κανεις κατι επειδη δε βρισκεις λογο να ΜΗΝ το κανεις. Πρεπει να κανεις κατι επειδη βρισκεις λογο Να το κανεις. Δε ξερω αν με καταλαβαινεις.

κ σε τετεια στιγμη ειμαι σιγουρη οτι το τελευταιο πραγμα που θα σκεφτομουν θα ηταν τι θα ελεγε ο κοσμος
Eκεινη τη στιγμη της ταφης οχι. Αλλα αν πας εσυ σε κηδεια αλλου και δε δεις λουλουδια , κατι αρνητικο θα σκεφτεις , ετσι δεν ειναι ; Μα την τσιγκουνια, μα οτι δεν τιμα το νεκρο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
να είσαι σίγουρη πάντως ότι ο κόσμος ΠΑΝΤΑ κάτι λέει....
και ενώ εκείνη τη στιγμή πραγματικά δεν σε νοιάζει και αδιαφορείς....
στη συνέχεια τα παίρνεις κάργα κρανίο :P
λες ε? κατι θα ξερεις... τι να πω... τους λυπαμε τετειους ανθρωπους αυτο θα πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top