Έχετε ερωτευτεί άτομα που "δεν έπρεπε";

Έχετε ερωτευτεί άτομα που "δεν έπρεπε";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 35)
  • Ποτέ! Για ποια/ποιον με περάσατε;

    Ψήφοι: 3 8.6%
  • Ε, κάποιες φορές...

    Ψήφοι: 19 54.3%
  • ...εεε, χμ... μια ζωή το ίδιο λάθος κάνω...

    Ψήφοι: 13 37.1%

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Λογική και συναίσθημα δε πάνε χέρι-χέρι. Πάνε?

Δεν πάνε, αλλά υπάρχουν φορές που πρέπει η λογική να επιβληθεί στο συναίσθημα και τότε ..κλάψτα Χαράλαμπε! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Πάντως προσωπικά δεν έχει τύχει να ερωτευθώ κάποιον που δεν "έπρεπε" (εννοώ ώστε να υπάρχουν ηθικοί φραγμοί σε αυτό το δεν "πρέπει") :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Eμένα πάλι έχει τύχει να κάνω σχέση που δεν θα έπρεπε από ηθικής απόψεως. Και κράτησε και χρόνια.. τελικά το έμαθαν αυτοί που θεωρητικά δεν έπρεπε επειδή εγώ αποφάσισα να το αποκαλύψω. Η σχέση τελείωσε για άσχετους λόγους (αν κι εκ των πραγμάτων θα ήταν δυσκολο να προχωρήσει ούτως ή άλλως). Δεν το μετάνιωσα ποτέ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν το μετάνιωσα ποτέ. :)

Στην ουσία αυτό λέω. Δεν τον μετανιώνεις τον αγνό, βαθύ, αληθινό έρωτα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Στην ουσία αυτό λέω. Δεν τον μετανιώνεις τον αγνό, βαθύ, αληθινό έρωτα! ;)


Μα θα ήταν αχαριστία... :worry:

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Δυστηχώς και εγώ το έχω πάθει αυτό...να ερωτευτώ κοπελιά φίλου.Αυτό που έκανα ήταν να αποφεύγω να βγαίνω με τον φίλο μου όταν μου έλεγε ότι θα ερχόταν και αυτή μαζί μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οι αρχαίοι έλληνες έδωσαν στον Θεό 'Ερωτα τη μορφή ενός μικρού φτερωτού παιδιού με τόξο και φαρέτρα... Κανείς δε ξεφεύγει από τα βέλη του. Όταν αυτά σε σημαδέψουν, δε ψάχνεις πια να βρεις ούτε το γιατί, ούτε το πως, ούτε το πρέπει... Παραδίνεσαι.

Ποτέ δεν ερωτεύτηκα κάποιον που δεν έπρεπε. Για να τον ερωτεύτηκα, πάει να πει πως έπρεπε.
Ποιός μπορεί να τα βάλει με το μικρό θεό?
Έπρεπε να τον ερωτευτώ για τους θεούς. Για τους ανθρώπους δεν έπρεπε...

Λογική και συναίσθημα δε πάνε χέρι-χέρι. Πάνε?

με τους ανθρώπους όμως συμβιώνουμε κι αυτούς δεν πρέπει να πληγώνουμε και απογοητεύουμε για την ανθρώπινη υπόσταση τους.
Κανένας δεν είναι αλάθητος....
όμως το να λέμε ότι λογική και συναίσθημα δεν πάνε χέρι χέρι (παρόλο που είμαι εξαιρετικά ρομαντική κι ως ένα βαθμό συμφωνώ) θεωρώ ότι είναι η υπέρτατη δικαιολογία στον εαυτό μας για να πράξει κάτι το οποίο το μυαλό μας έχει ήδη χαρακτηρίσει ως ανήθικο.


Δεν μπορώ να δεχτώ τη δικαιολογία "δε φταίω εγώ... με τύφλωσε ο έρωτας" όταν μια μάνα τα φτιάχνει με τον άντρα της κόρης της.... ή όταν η αδερφή πηδι@ται με τον άντρα της αδερφής της.... ήταν όταν ο κολλητός τα ρίχνει στην κοπέλα του καλύτερου του φίλου κλπ κλπ

Ναι μπορείς να τον ερωτευτείς τον άλλον που δεν πρέπει... ίσως συμβεί...
κράτα το όμως για πάρτη σου, θάψτο μαζί σου στον τάφο σου
Μην πληγώνεις τους γύρω σου για δικές σου αδυναμίες

Είναι η υπέρτατη προδοσία...
Προδοσία στη φιλία, προδοσία στην εμπιστοσύνη, προδοσία στον ίδιο σου τον εαυτό....

(εννοείται ότι δεν τα λέω για την Ισι αλλά ότι απλά πιάστηκα απ τα λόγια της για να πω αυτό που θέλω)


Εχω ερωτευτεί άτομο που δεν έπρεπε. Οταν τον ερωτεύτηκα δεν ήξερα ότι είναι παντρεμένος με παιδιά. όταν το έμαθα φυσικά και ξέκοψα.
Δική μου επιλογή, δική μου ηθική, δική μου ευθύνη, δική μαλακία, δική μου ζωή, δικός μου καθρέφτης.....


Πολλά μπορούν να συμβούν στον καθένα....
Η διαφορά του ανθρώπου από άνθρωπο είναι το πως ΕΠΙΛΕΓΕΙ να αντιμετωπίσει την εκάστοτε πρόκληση που του ρίχνει στα πόδια η ζωή...

Το απλά μου έτυχε... είναι φτηνή και ξεδιάντροπη δικαιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αχ, τι μου θυμίζετε. ναι 2 φορές το έχω πάθει. Τη μία δεν την κέρδισα ποτέ (και ούτε τη διεκδίκησα), την άλλη την έχω "φορτωθεί" τα τελευταία 2,5 χρόνια.


Και οι 2 ήταν δεσμευμένες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οι αρχαίοι έλληνες έδωσαν στον Θεό 'Ερωτα τη μορφή ενός μικρού φτερωτού παιδιού με τόξο και φαρέτρα... Κανείς δε ξεφεύγει από τα βέλη του. Όταν αυτά σε σημαδέψουν, δε ψάχνεις πια να βρεις ούτε το γιατί, ούτε το πως, ούτε το πρέπει... Παραδίνεσαι.

Ποτέ δεν ερωτεύτηκα κάποιον που δεν έπρεπε. Για να τον ερωτεύτηκα, πάει να πει πως έπρεπε.
Ποιός μπορεί να τα βάλει με το μικρό θεό?
Έπρεπε να τον ερωτευτώ για τους θεούς. Για τους ανθρώπους δεν έπρεπε...

Λογική και συναίσθημα δε πάνε χέρι-χέρι. Πάνε?
Αυτος ο τροπος σκεψης ειναι λιγο επικινδυνος, μπορει να διαλυσει οικογενειες, θελει προσοχη. Μη σκεπτομαστε μονο τον εαυτο μας. Αλλωστε το "πρεπει" του τοπικ, δεν νομιζω οτι αναφερεται σε καποιο χαζο ψευτοηθικο περιορισμο του "μοντερνου" ανθρωπου, αλλα σε ανθρωπιστικο "πρεπει".

Τα υπολοιπα που θα ελεγα τα ειπε η ΚΕ. (με την οποια συμφωνω συχνα...γιαυτο μαλωνουμε :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fissalida

Νεοφερμένος

Η fissalida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Aααααααααχ.....
Το λατρεμενο μου προβλημα...
Με περναει 10 χρονια και ειναι ενας υπεροχος ανθρωπος.Εχει κοπέλα και θέλει να την παντρευτεί.Το μόνο που θα καταφερνα αν του ελεγα οτι τον ΑΓΑΠΑΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ θα ηταν να στενοχωρεθει παρα πολυ γιατι με βλεπει σαν ανωριμο παιδακι-που ειμαι-και θα κατηγορουσε τον εαυτο του που αισθανομαι ετσι αν και ειναι απιστευτα προσεκτικος στο πως φερεται για να μην προκαλει τετοια συναισθηματα,πχ...με φωναζει με το αντιστοιχο με το δικο μου αντρικο ονομα.Και δεν κανει ποε κοπλιμεντα.Μπορει πχ να πει σε καποιον αλλο για μενα αλλα οχι σε μενα για να μη μου βαλει ιδεες.Επισης θα με απεφευγε οσο μπορουσε για να μη στενοχωριεμαι και δε θελω...
Επισης στην εσχατη περιπτωση που θα του αρεσα εστω κ λιγο θα του χαλουσα τη σχεση κ θα στενοχωριομουνα.Αφηστε που δεν ξερω κ τι θελω στη ζωη μου κ που μια τετοια σχεση θα με τρομαζε...



Μπα,λετε να μην τον αγαπαω κ τοσο τελικα; Χμμμμμμμ,ενδιαφέρον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Οι αρχαίοι έλληνες έδωσαν στον Θεό 'Ερωτα τη μορφή ενός μικρού φτερωτού παιδιού με τόξο και φαρέτρα... Κανείς δε ξεφεύγει από τα βέλη του. Όταν αυτά σε σημαδέψουν, δε ψάχνεις πια να βρεις ούτε το γιατί, ούτε το πως, ούτε το πρέπει... Παραδίνεσαι.

Ποτέ δεν ερωτεύτηκα κάποιον που δεν έπρεπε. Για να τον ερωτεύτηκα, πάει να πει πως έπρεπε.
Ποιός μπορεί να τα βάλει με το μικρό θεό?
Έπρεπε να τον ερωτευτώ για τους θεούς. Για τους ανθρώπους δεν έπρεπε...

Λογική και συναίσθημα δε πάνε χέρι-χέρι. Πάνε?
πολυ ωραιο... μακαρι να ηταν ομως ετσι...:/: πρεπει να σκεφτουμε τους ανθρωπους που αφηνουμε πισω μας πληγωμενους....αυτη δεν φταινε σε τιποτα... που εχουν επενδησει την ζωη τους σε καποιους ανθρωπους... άλλα ουτε κ τα παίδακια που χάνουν ξαφνικα τον μπαμπα απο το σπιτι...


συμφωνω με κουε....
μακαρι να σκεφτοντουσαν ολοι οι αντρες ετσι... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
.
Καλή ερώτηση...

Θα ήταν μάλλον καλύτερα, να αναρρωτηθώ, εάν έχω ερωτευτεί ποτέ,
κάποιον "που έπρεπε..." :hmm:

.

Το... "κουράγιο θα περάσει" .....:/: ,μόνο εσύ μπορείς να το "πεις" στον εαυτό σου,όσο και δύσκολο αν σου φαίνεται τώρα αυτό!:) " Όλα " είναι στο μυαλό μας,(καλώς ήρθες:) ). Ίσως ,αν αφεθείς λίγο,ν'ανακαλύψεις ότι υπάρχει κάποια άλλη ..."εκεί έξω" ...πού σε "περιμένει"!!!;)
11 ολόκληρα και ατελείωτα χρόνια,στο πίσω μέρος του μυαλού μου,υπήρχε "κάποιος"...,κάποιος που δεν τολμούσα ούτε εγώ η ίδια να παραδεχτώ πώς αγαπάω!:/: Ήρθε μια στιγμή όμως πού το "κρυφό"..."φανερώθηκε"! Ήρθε μια στιγμή πού έπρεπε να το αντιμετωπίσω.να "το κοιτάξω κατάματα".Δεν υπήρχε άλλη επιλογή για μένα,έπρεπε "κάτι" να κάνω γι αυτό.
@ Petro: Θα συμφωνήσω απόλυτα μ'αυτό πού αναφέρεις:
.................................................................................................
... θες να το πεις, να το πεις ξεκάθαρα, να το ξέρει ότι το ερωτεύτηκες και ας μη γίνει τίποτα, να το ξέρει απλά και τέλος.
.....................................................................................................
Αυτό ακριβώς έκανα...γιατί αυτό ακριβώς ήθελα:) ,να το πω,να το ξέρει,απλά και τέλος!!! Αποτέλεσμα? Ένοιωθε το ίδιο αλλά..., ήταν, είναι και θα είναι σχεδόν αδύνατον να είμαστε μαζί. Σε κάποιο άλλο μέρος του κόσμου ή σε κάποιο άλλο κόσμο ,μπορεί!:/::)
Δεν θεωρώ απαραίτητο να πω περισσότερα,απλά "κοίταξε γύρω" σου...και αργά ή γρήγορα όλα θ'ανήκουν στο μακρινό παρελθόν!
Αλλοίμονο σ'αυτά πού δεν μπορούμε ν'αλλάξουμε!!! Αυτή είναι μια "σκέψη"...πού με κράτησε και με κρατάει ακόμα για πολλούς λόγους στην ζωή μου.:)

Οι αρχαίοι έλληνες έδωσαν στον Θεό 'Ερωτα τη μορφή ενός μικρού φτερωτού παιδιού με τόξο και φαρέτρα... Κανείς δε ξεφεύγει από τα βέλη του. Όταν αυτά σε σημαδέψουν, δε ψάχνεις πια να βρεις ούτε το γιατί, ούτε το πως, ούτε το πρέπει... Παραδίνεσαι.

Ποτέ δεν ερωτεύτηκα κάποιον που δεν έπρεπε. Για να τον ερωτεύτηκα, πάει να πει πως έπρεπε.
Ποιός μπορεί να τα βάλει με το μικρό θεό?
Έπρεπε να τον ερωτευτώ για τους θεούς. Για τους ανθρώπους δεν έπρεπε...

Λογική και συναίσθημα δε πάνε χέρι-χέρι. Πάνε?

Πάντως προσωπικά δεν έχει τύχει να ερωτευθώ κάποιον που δεν "έπρεπε" (εννοώ ώστε να υπάρχουν ηθικοί φραγμοί σε αυτό το δεν "πρέπει") :hmm:

Στην ουσία αυτό λέω. Δεν τον μετανιώνεις τον αγνό, βαθύ, αληθινό έρωτα! ;)

Μα θα ήταν αχαριστία... :worry:

.

Ως οπαδός του Μαρκήσιου, θαυμαστής του Άλιστερ και γνωστό ανήθικο υποκείμενο στο ηθικό αυτό στέκι (Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος), δηλώνω περήφανος για τις συνταξιδιώτισσές μου στο μυητικό δρόμο των Ταρώ. Με ανακούφιση βλέπω ότι στην Κάρτα των Εραστών δεν φτάσαμε τυχαία, με σκοτισμένη την ψυχή και τα μάτια μας δεμένα. Σας ευχαριστώ πολύ που αποδεικνύεστε άξιες των μυήσεών μας. Ο μόνος που λίγο με στεναχώρησε ήταν ο φίλος μου ο Λόρυ, όχι γιατί διαφωνεί μ' εμένα, αλλά για τη φράση "για ανθρωπιστικούς λόγους" που χρησιμοποίησε. Στην ροή της γενετικής πληροφορίας δεν υπάρχει τίποτε άλλο παρά αδυσώπητη αναγκαιότητα και χρησιμοθηρία. Το χαοτικό φαινόμενο της επιλογής των γονιδίων που πρόκειται ν' αναμιχθούν είναι τόσο απαραίτητο για την εξασφάλιση της ευρωστίας του ανθρώπινου πληθυσμού, που έχει εγγραφεί στο βαθύ μας ασυνείδητο με τρόπο που δεν μπορεί να ελεγχθεί από κανένα πολιτιστικό ανθρώπινο κεκτημένο. Η ανάγκη διατήρησης της "περιοχής" είναι τόσο αδήρητη, όσο και η φυσική επιλογή για την εξέλιξη. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βάλει όρους και φραγμούς σε ό,τι έχει το Μέγα Χάος αποφασίσει πριν από εκατομμύρια χρόνια, θυμίζει το Μαθητευόμενο Μάγο, κρίνεται ως υβριστής και τιμωρείται!
Για του λόγου το αληθές...

με τους ανθρώπους όμως συμβιώνουμε κι αυτούς δεν πρέπει να πληγώνουμε και απογοητεύουμε για την ανθρώπινη υπόσταση τους.
Κανένας δεν είναι αλάθητος....
όμως το να λέμε ότι λογική και συναίσθημα δεν πάνε χέρι χέρι (παρόλο που είμαι εξαιρετικά ρομαντική κι ως ένα βαθμό συμφωνώ) θεωρώ ότι είναι η υπέρτατη δικαιολογία στον εαυτό μας για να πράξει κάτι το οποίο το μυαλό μας έχει ήδη χαρακτηρίσει ως ανήθικο.


Ναι μπορείς να τον ερωτευτείς τον άλλον που δεν πρέπει... ίσως συμβεί...
κράτα το όμως για πάρτη σου, θάψτο μαζί σου στον τάφο σου
Μην πληγώνεις τους γύρω σου για δικές σου αδυναμίες

Είναι η υπέρτατη προδοσία...
Προδοσία στη φιλία, προδοσία στην εμπιστοσύνη, προδοσία στον ίδιο σου τον εαυτό....

(εννοείται ότι δεν τα λέω για την Ισι αλλά ότι απλά πιάστηκα απ τα λόγια της για να πω αυτό που θέλω)


Εχω ερωτευτεί άτομο που δεν έπρεπε. Οταν τον ερωτεύτηκα δεν ήξερα ότι είναι παντρεμένος με παιδιά. όταν το έμαθα φυσικά και ξέκοψα.
Δική μου επιλογή, δική μου ηθική, δική μου ευθύνη, δική μαλακία, δική μου ζωή, δικός μου καθρέφτης.....



Το απλά μου έτυχε... είναι φτηνή και ξεδιάντροπη δικαιολογία

Θα ξεκινήσω απ' το τέλος. Είναι τόσο φανερό ότι η αγαπητή μου Κουέ έχει ταλαιπωρηθεί και μετανιώσει τόσο πολύ για την "ηθική" της επιλογή που της έχουν δημιουργηθεί απωθημένα τα οποία μετά βίας μπορεί να καμουφλάρει πίσω από...φτηνές κλπ ηθικολογίες. Κανείς δεν έχει δικαίωμα ν' αντισταθεί στον Έρωτα (ενώ πολύ σωστά έχει καθήκον ν' αντισταθεί στην Κ@υλ@, σε αυτό θα συμφωνήσω). Ο Έρωτας έρχεται μόνο όταν εσύ τον ζητήσεις, άσχετα αν δεν αφήνεις τον εαυτό σου να το συνειδητοποιήσει. Έρχεται ως Δώρο Θεού για να γιάνει την ψυχή, για να οδηγήσει την καρδιά στο δρόμο που της πρέπει. Όποιος δεν μπορέσει να σταθεί μπροστά στον Έρωτα, θα πουληθεί δούλος στην Ταγγέρη, όπως μου έχει το Μέγα Χάος ψιθυρίσει. Προσοχή Κουέ καλή μου φίλη, να φοβάσαι τους ξένους αφεντάδες.

Και για ν' απαντήσω και στα υπόλοιπα bold, έχω να προσθέσω τα εξής:
Ποτέ δεν αφήνεις κάποιον πίσω σου, αν πρώτα εκείνος δεν σε πληγώσει και δεν σ' απογοητεύσει. Όποιος νομίζει ότι έδεσε το γάιδαρό του και μπορεί να τον μαστιγώνει καλυπτόμενος πίσω από την αστική ηθική (Θάνατος) είναι πολύ φρικτά γελασμένος. Ο Έρωτας κρατά μόνο μια μέρα και κάθε μέρα πρέπει να κρίνεται και ν' ανανεώνεται.

Εγώ πάλι αντίθετα θεωρώ ότι η ηθικολογία του μυαλού μας είναι η υπέρτατη δικαιολογία για να καλύψουμε τη δειλία μας ν' ακολουθήσουμε το δρόμο της ψυχής μας. Σε διαφορετικά σχολεία πήγαμε καλή μου Κουέ;

Αντιθέτως η άρνηση του αληθινού Έρωτα με επίπλαστα ηθικολογικά επιχειρήματα θα γίνει ο πραγματικός μας Τάφος και ο θάνατος εν ζωή είναι ό,τι χειρότερο, αφού είναι διαρκής και σε ακολουθεί και στην επόμενή σου ενσάρκωση. Τουλάχιστον οι πιστοί του Φτερωτού Θεού θα πεθάνουν μόνο μια φορά και θα ζήσουνε για πάντα, χαράζοντας ανεξίτηλα το χνάρι τους στου Σύμπαντος τον Δρόμο.

Κατά τη γνώμη μου η υπέρτατη ανηθικότητα κρύβεται στην ίδια την ερώτηση που γέννησε το θρεντ: "Έρωτας που δεν έπρεπε"!!! ("Δεν ήταν οι ταινίες μου αισχρές κυρία μου, οι ερωτήσεις σας είναι αισχρές" Είπε ο Πορνογράφος σε κάποια του συνέντευξη).

Τελικά μήπως γι' αυτό όλοι κλαίγονται για τα ερωτικά τους; Μήπως όλοι ερωτεύτηκαν εκείνους που "δεν έπρεπε" και ακόμη μισούν τον εαυτό τους που το απώθησε;

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για την προσωπική κρίση που έκανα για την καλή μου την Κουέ, όμως αν δεν μαρτυρήσεις το Θεό σου με παρησία, δεν σου ανήκει η βασιλεία των ουρανών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
πολύ φοβάμαι ότι δεν κατάλαβες καν τη διαφωνία μου
κρίμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο μόνος που λίγο με στεναχώρησε ήταν ο φίλος μου ο Λόρυ, όχι γιατί διαφωνεί μ' εμένα, αλλά για τη φράση "για ανθρωπιστικούς λόγους" που χρησιμοποίησε.
Στακα-μαν, που λεγαν και στις ταινιες. Μπορει να αποδειχθει οτι στενοχωρεθηκες επειδη υποσυειδητα ξερεις οτι μπορει να εχω δικιο :P (πλακα κανω........................................εννοειται οτι εχω δικιο :P )

Στην ροή της γενετικής πληροφορίας δεν υπάρχει τίποτε άλλο παρά αδυσώπητη αναγκαιότητα και χρησιμοθηρία. Το χαοτικό φαινόμενο της επιλογής των γονιδίων που πρόκειται ν' αναμιχθούν είναι τόσο απαραίτητο για την εξασφάλιση της ευρωστίας του ανθρώπινου πληθυσμού, που έχει εγγραφεί στο βαθύ μας ασυνείδητο με τρόπο που δεν μπορεί να ελεγχθεί από κανένα πολιτιστικό ανθρώπινο κεκτημένο. Η ανάγκη διατήρησης της "περιοχής" είναι τόσο αδήρητη, όσο και η φυσική επιλογή για την εξέλιξη. Όποιος νομίζει ότι μπορεί να βάλει όρους και φραγμούς σε ό,τι έχει το Μέγα Χάος αποφασίσει πριν από εκατομμύρια χρόνια, θυμίζει το Μαθητευόμενο Μάγο, κρίνεται ως υβριστής και τιμωρείται!
Ναι γενικα αυτο ισχυει. Αλλα 100% ισχυει για τα κατωτερα ζωα. Στον ανθρωπο μπλεκει το πραμα. Λες δλδ οτι αν δεν διαλυσουμε μια οικογενεια επειδη καψουρευτηκαμε ενα παντρεμενο και ευτυχισμενο ατομο, .....θα καταρευσει η ευρωστια του ανθωπινου πληθυσμου ; Ειπαμε...χαος...αλλα οχι κι ετσι. :P Αλλωστε οι συνδυασμοι γονιδιων ειναι πολλοι. Πως ξερουμε οτι ο αλλος δεν ειναι επισης καλο ταιρι ;

Διαβαζοντας τα υπολοιπα που ειπες αγαπητο Χαος, εχω την αισθηση οτι υπαρχει συγχηση στη λεξη "ερωτευτηκα". Πιστευω πως εσυ αναφερεσαι οταν καποιος πραγματικα ερωτευτει πληρως καποιο ατομο, και ειναι 1000% σιγουρος , ΚΑΙ ειναι αμοιβαιο , και γενικα ολα δειχνουν οτι επρεπε να ειστε μαζι.....ενω το τοπικ νομιζω ειναι πιο ...αφελες. Ειδα εναν , μαρεσε, (νομιζω πως) τον εχω ερωτευτει, κι εκεινος ειναι ερωτευμενος με αλλη οχι με μενα.

Ισως γιαυτο διακρινω μια παραλληλια στις 2 αποψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
(εννοείται ότι δεν τα λέω για την Ισι αλλά ότι απλά πιάστηκα απ τα λόγια της για να πω αυτό που θέλω)
Σ'ευχαριστώ Κουέ, ούτε κι εγώ θα το παρω προσωπικά αλλά θα πιαστώ από αυτό για να πω αυτά που θέλω.

Αλήθεια γιατί άραγε στη θέση του θεού Έρωτα δεν έβαλαν οι Αρχαίοι προγονοί μας τη Θεά Ηθική.
Ίσως γιατί η Ηθική είναι ένα κομμάτι πλαστελίνη που κάθε κοινωνία και κάθε άνθρωπος πλάθει κατά πως θέλει. Ενώ ο Έρωτας που ανέφερα είναι ένας και δεν είναι αυτό που πολύ όμορφα αναφέρει ο Lorien:

Πιστευω πως εσυ αναφερεσαι οταν καποιος πραγματικα ερωτευτει πληρως καποιο ατομο, και ειναι 1000% σιγουρος , ΚΑΙ ειναι αμοιβαιο , και γενικα ολα δειχνουν οτι επρεπε να ειστε μαζι.....ενω το τοπικ νομιζω ειναι πιο ...αφελες. Ειδα εναν , μαρεσε, (νομιζω πως) τον εχω ερωτευτει, κι εκεινος ειναι ερωτευμενος με αλλη οχι με μενα.

Αρχική Δημοσίευση από Κουέ:
θεωρώ ότι είναι η υπέρτατη δικαιολογία στον εαυτό μας για να πράξει κάτι το οποίο το μυαλό μας έχει ήδη χαρακτηρίσει ως ανήθικο.

Ο Έρωτας στον οποίο αναφέρομαι, (μα τι λέω, ο Έρωτας είπα πριν είναι ένας!) δεν μπορεί ποτέ να χαρακτηριστεί ανήθικος γιατί αυτόματα καταργείται. Εαν μιλάς για άλλο έρωτα, τότε πολύ απλά για μένα δεν είναι Έρωτας! Αν τώρα η Ηθική μου καθορίζεται από τον τρόπο που ερωτεύομαι, ε τότε δηλώνω Ανήθικη (μπορείτε να καταψηφίσετε το κάρμα μου ώρες γραφείων! :P)


Αρχική Δημοσίευση από Κουέ:
Ναι μπορείς να τον ερωτευτείς τον άλλον που δεν πρέπει... ίσως συμβεί...
κράτα το όμως για πάρτη σου, θάψτο μαζί σου στον τάφο σου
Μην πληγώνεις τους γύρω σου για δικές σου αδυναμίες

Ο Έρωτας -λέει ο σοφός λαός- και ο βήχας δεν κρύβονται. Θα προσθέσω επίσης πως εάν χαρακτηρίσουμε τον Έρωτα ως αδυναμία, τότε τι θα χαρακτηρίσουμε ως δύναμη?
Για τον Έρωτα χρειάζεται να κάνεις τις μεγαλύτερες θυσίες κάποιες φορές. Για ποιά αδυναμία συζητάμε?
Χρειάζεται τόλμη για να παραδεχτείς ακόμα και στον εαυτό σου, ότι ερωτεύτηκες αυτό που οι άλλοι θεωρούν απαγορευμένο.

Αρχική Δημοσίευση από Κουέ:
Δεν μπορώ να δεχτώ τη δικαιολογία "δε φταίω εγώ... με τύφλωσε ο έρωτας" όταν μια μάνα τα φτιάχνει με τον άντρα της κόρης της.... ή όταν η αδερφή πηδι@ται με τον άντρα της αδερφής της.... ήταν όταν ο κολλητός τα ρίχνει στην κοπέλα του καλύτερου του φίλου κλπ κλπ
Θα συμφωνήσω με το Χάος. Σε αυτά που αναφέρεις μιλάμε για την Κ@βλα όχι για τον Έρωτα...
Όταν είσαι ερωτευμένος, ακόμα και όταν πηδι@σαι το κάνεις με στύλ (που έλεγε και η Αμάντα του Τομ Ρόμπινς).

Αρχική Δημοσίευση από Κουέ :
Είναι η υπέρτατη προδοσία...
Προδοσία στη φιλία, προδοσία στην εμπιστοσύνη, προδοσία στον ίδιο σου τον εαυτό....

Α πα πα! Ποιά εμπιστοσύνη? Γιατί να με εμπιστεύεται η κόρη μου αν αύριο ερωτευτώ το σύντροφό της και της το κρύψω? Θέλετε να μιλήσουμε για ηθική? Ηθικό -για μένα που κρατάω την πλαστελίνη της Ηθικής καθώς γράφω τώρα εδώ :D -, είναι να μιλήσεις στο φίλο, στην κόρη, στην αδερφή γι' αυτή σου την ..."ανηθικότητα" και να υποστείς τις συνέπειες, την οργή, την πίκρα των αγαπημένων σου προσώπων. Τουλάχιστον αν πρέπει να τιμωρηθείς, να το κάνεις με ψηλά το κεφάλι, όπως ταιριάζει στον Έρωτα! Το κλειδί στις επιτυχημένες σχέσεις -λέμε και ξαναλέμε σε άλλα τόπικς- είναι η επικοινωνία, όχι η απόκρυψη. Αυτό είναι για μένα προδοσία. Στον εαυτό σου και στα αγαπημένα σου πρόσωπα. Η Απόκρυψη ενός τόσο μεγάλου μυστικού!
O Έρωτας είναι Θεός. Απαιτεί από μας να του φερθούμε με σεβασμό...


Αρχική Δημοσίευση από Κουέ:
Το απλά μου έτυχε... είναι φτηνή και ξεδιάντροπη δικαιολογία
Δεν έτυχε καλή μου...Πέτυχε! :D

Υ.Γ. Όταν έγραψα το πρώτο ποστ, δεν είχα στο μυαλό μου, μόνο παράνομες σχέσεις. Είχα και τις περιπτώσεις που ερωτευόμαστε ανθρώπους που οι άλλοι θεωρούν ακατάλληλους.
Εγώ είχα μια τέτοια σχέση και θέλησα να εκφράσω τη βεβαιότητά μου πως ακόμα κι αυτή με έμαθε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απο την αλλη, τι θα κανεις αμα 1 ατομο ταιριαζει πολυ με 2 ; Και ειναι ηδη με το 1 και ειναι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτε να ερωτευτειτε καποιον που δεν επρεπε?

Χτυποκάρδια στα θρανία λεεεεεμε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.
Παρακολουθώντας την εξέληξη της συζήτησης..., θα ήθελα να κάνω και εγώ μια διευκρίνιση..., την οποία θεωρώ απαραίτητη, προκειμένου να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις..., γενικώτερα.

Και εγώ, όταν αναφερόμουν σε έρωτες που "δεν έπρεπε...", δεν αναφερόμουν σε παράνομες σχέσεις..., δηλαδή σε κάποιες περιπτώσεις, σαν αυτές τις οποίες ανέφερε η αγαπημένη μου Kουέ...

Βέβαια, αναφορικά..., θα πρέπει να διευκρινίσουμε, ότι και σ΄ αυτές τις περιπτώσεις..., είναι δυνατόν να αναφέρεται κάποιος, λέγοντας ότι ερωτεύτηκε κάποιον που "δεν έπρεπε...", αλλά αυτό δεν θα πει, σε καμμία περίπτωση, ότι μόνο αυτές οι σχέσεις, μπορούν να μονοπωλήσουν το "δεν πρέπει..."

Ευκαιρίας δοθήσης όμως, θα ήθελα καλή μου φίλη Κουε, να προσθέσω, ότι αντιλαμβάνομαι πολύ καλά... και την άποψη, την οποία εξέφρασες και την οπτική γωνία..., από την οποία το έθεσες..., καθώς επίσης και την μεγάλη διαφορά, που υπάρχει μεταξύ ένος δυνατού σεξουαλικού πόθου... και ενός πραγματικού έρωτα...
Παρ΄ όλα αυτά, πιστεύω ότι ακόμα και περιπτώσεις ακραίες... όπως αυτές στις οποίες αναφέρθηκες, δεν εξαιρούνται..., αφού καλώς ή κακώς και η προδωσία... είναι μια πραγματικότητα μέσα στη ζωή μας...

Η διαφορά νομίζω είναι, στο τίμημα... το οποίο πληρώνει..., εκ των υστέρων..., ο καθένας μας και το τίμημα, μιας τέτοιας προδωσίας..., ίσως... να είναι ακόμα βαρύτερο... και από την ίδια την προδωσία...
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
α πράξει κάτι το οποίο το μυαλό μας έχει ήδη χαρακτηρίσει ως ανήθικο.
Είναι αδύνατον κάτι που πραγματικά θέλει η "καρδιά" μας, το μυαλό μας να το χαρακτηρίζει ανήθικο, εκτός αν μιλάμε για το "μυαλό" της κοινωνίας.

Δεν μπορώ να δεχτώ τη δικαιολογία "δε φταίω εγώ... με τύφλωσε ο έρωτας"
Μήπως μιλάς για κ@ύλ@ και όχι για έρωτα; ;)

Ναι μπορείς να τον ερωτευτείς τον άλλον που δεν πρέπει... ίσως συμβεί...
κράτα το όμως για πάρτη σου, θάψτο μαζί σου στον τάφο σου
Μην πληγώνεις τους γύρω σου για δικές σου αδυναμίες
Προτιμάς να πεθάνεις με την δυστυχία;

Και στην τελική ποίος σου λέει ότι με το άτομο που "δεν πρέπει" δεν μπορεί να υπάρξει ευτυχισμένο ζευγάρι; Και αν συμβεί αυτό θα έχουμε ένα άτομο δυστυχισμένο (τον συντρόφου του "δεν πρέπει") και αν δεν μπορεί να συμβεί αυτό θα αρνηθεί το άτομο που "δεν πρέπει' και τότε θα έχουμε "μόνο" ένα άτομο δυστυχισμένο(το άτομο που ερωτεύτηκε "τον δεν πρέπει") και αν το άτομο που ερωτεύτηκε "τον δεν πρέπει" το καταπιεί και δεν κάνει τίποτα και τότε έχουμε "μόνο" ένα άτομο δυστυχισμένο. Όπως βλέπεις σε ΟΛΕΣ τις περιπτώσεις "μόνο" ένα άτομο υπάρχει δυστυχισμένο. Άρα ποίος ο λόγος να μην ερωτευόμαστε και κυρίως να προσπαθήσουμε να αποκτήσουμε κάποιον που δεν πρέπει;

Είναι η υπέρτατη προδοσία...
Προδοσία στη φιλία, προδοσία στην εμπιστοσύνη, προδοσία στον ίδιο σου τον εαυτό....
Και επίσης είναι προδοσία στον θεό του έρωτα να καταπιείς έτσι απλά το βέλος.
Εχω ερωτευτεί άτομο που δεν έπρεπε. Οταν τον ερωτεύτηκα δεν ήξερα ότι είναι παντρεμένος με παιδιά. όταν το έμαθα φυσικά και ξέκοψα.
Δική μου επιλογή, δική μου ηθική, δική μου ευθύνη, δική μαλακία, δική μου ζωή, δικός μου καθρέφτης.....
Σορρύ που μπαίνω στα προσωπικά σου αλλά αν σε είχε ερωτευτεί και αυτός δεν είναι προδοσία που του στέρησες την ευτυχία;

Το απλά μου έτυχε... είναι φτηνή και ξεδιάντροπη δικαιολογία
Το ότι η "κοινωνία" δεν σου επιτρέπει να είσαι ελεύθερος και ευτυχισμένος δεν είναι ξεδιάντροπο;

Αυτος ο τροπος σκεψης ειναι λιγο επικινδυνος, μπορει να διαλυσει οικογενειες, θελει προσοχη. Μη σκεπτομαστε μονο τον εαυτο μας. Αλλωστε το "πρεπει" του τοπικ, δεν νομιζω οτι αναφερεται σε καποιο χαζο ψευτοηθικο περιορισμο του "μοντερνου" ανθρωπου, αλλα σε ανθρωπιστικο "πρεπει".
Υποθέτουμε ότι ακολουθούμε αυτά τα "ανθρωπιστικά" "πρέπει" και υποθέτουμε ότι εμένα κάποιο από αυτά τα "πρέπει" με κάνει δυστυχισμένο, τότε μπορούμε να μιλάμε για μια ευτυχισμένη κοινωνία; Αλήθεια αν ζούσες σε μια κοινωνία που έβλεπες συνέχεια κάποιον unhappy θα ήσουν ευτυχισμένος;
Εγώ πάλι αντίθεταθεωρώ ότι η ηθικολογία του μυαλού μας είναι η υπέρτατη δικαιολογία για να καλύψουμε τη δειλία μας ν' ακολουθήσουμε το δρόμο της ψυχής μας.
Και συγχρόνως είναι μια δικαιολογία για την αδυναμία να παλέψουμε με την σκληρότητα του δρόμου αυτού.

Αλήθεια γιατί άραγε στη θέση του θεού Έρωτα δεν έβαλαν οι Αρχαίοι προγονοί μας τη Θεά Ηθική.
Γιατί η θέα ηθική είναι θνητή ;)

εάν χαρακτηρίσουμε τον Έρωτα ως αδυναμία, τότε τι θα χαρακτηρίσουμε ως δύναμη?
Μα κάθε δύναμη μπορεί να σε καταστρέψει. π.χ. η φωτιά είναι μια υλική δύναμη, όμως η μη σωστή χρήση του μπορεί να φέρει την δυστυχία. Όμως αυτός δεν είναι λόγος να αρνούμαστε την χρήση οποιασδήποτε δύναμης, ή εκτός είμαστε δειλοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top