Τα σπουδαιότερα Ψυχολογικά πειράματα που δεν έχουν γίνει ακόμα

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το 2007 ο Βρετανικός Ψυχολογικός Σύλλογος μέσω του Research Digest του ζήτησε από τους γνωστότερους Βρετανούς Ψυχολόγους να περιγράψουν από ένα Ψυχολογικό πείραμα μεγάλης σπουδαιότητας το οποίο δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα....και το οποίο ίσως είναι ακόμα και αδύνατον να εκτελεστεί.Θα καταλάβετε σύντομα το γιατί.Από μια πληθώρα απαντήσεων ,μερικά εκ των οποίων φιλοξενήθηκαν και στο διεθνή τύπο αποφάσισα να διαλέξω τα 10 που μου είχαν κεντρίσει περισσότερο το ενδιαφέρον όταν τα είχα διαβάσει.Θα τα παρουσιάσω σε αντίστροφη μέτρηση.

ΘΕΣΗ 10
10. To πείραμα της αλλαγής του focus της Ψυχοθεραπείας. Για φανταστείτε την Ψυχοθεραπεία να ρίχνει το μεγαλύτερο βάρος σε ότι προωθεί την ευτυχία μας αντί να επικεντρώνει στην επίλυση των δυσκολιών μας όπως γίνεται τώρα.Ως ένα βαθμό συμβαίνει και σήμερα αλλά πόσο ''αιρετικό'' θα ήταν άραγε η κεντρική γραμμή των τεχνικών Ψυχοθεραπείας να αφορούν αποκλειστικά την μακροημέρευση και ευτυχία μας ;


ΘΕΣΗ 9
9.Το πείραμα της αλλαγής γονέων.Σκεφτήτε να μεγαλώνατε στην ίδια γειτονιά,στο ίδιο σχολείο,με τους ίδιους φίλους ,τον ίδιο κύκλο αλλά με διαφορετικούς γονείς...και τώρα πάρτε το αυτό και εφαρμόστε το στο γενικό πληθυσμό.Θα είμασταν άραγε οι ίδιοι άνθρωποι ; Ποιός είναι ο βαθμός επιρροής των γονέων μας σε ότι αφορά την ψυχοκοινωνική ανάπτυξη και προσαρμογή μας καθώς και σε ότι αφορά τη προσωπικότητα μας ; Kάτι μου λέει ότι αν καταφέρναμε να εκτελέσουμε ένα τέτοιο πείραμα θα πέρναμε ενδιαφέρουσες απαντήσεις...

ΘΕΣΗ 8
8.Το πείραμα της ευγένιας ως θεραπευτική προσσέγιση των Ψυχώσεων.Να ένα πειραματάκι που θα έκανε πολλούς Κλινικούς Ψυχολόγους και Ψυχιάτρους ανα τον κόσμο να έρθουν σε αμηχανία.Σκεφτήτε,όχι φάρμακα,όχι ψυχοθεραπεία αλλά μονάχα ευγένια....ίσως γιατί πιλοτικά στο παρελθόν με ανάλογο intervention είχαμε σχετικά αξιολογήσιμα αποτελέσματα.

ΘΕΣΗ 7
7.Το πείραμα της πρόσληψης ιδιωτικών ερευνητών για τη μελέτη των παρανοικών ψευδαισθήσεων . Αστείο έτσι ; Ξέρω και εγώ χαμογέλασα όταν το είχα πρωτοδιαβάσει ,αλλά η βάση του ίσως έχει μια λογική.Πολλοί Ψυχολόγοι και Ψυχίατροι έχουν κατηγορηθεί πως συχνά επισημαίνουν με ευκολία την παρανοική ιδεοληψία .Για σκεφτήτε όμως κάθε επαγγελματίας Ψυχικής Υγείας να προσλαμβάνει ιδιωτικούς ερευνητές για να εξετάσουν την γνησιότητα των αιτιάσεων ενός πελάτη που πάσχει πχ από μανία καταδίωξης ; Ενδιαφέρον αν μη τι άλλο :P

ΘΕΣΗ 6
6.Τα προσωπικά μας πειράματα. Αν και σχετικά arbitrary μέχρι και γενικό σαν concept o Ψυχολόγος Will Meek κέρδισε την δημοσίευση στο BPS Research Digest....και η λογική του μου άρεσε αρκετά οφείλω να ομολογήσω.Σκεφτήτε ποιό θα ήταν για εσάς προσωπικά το καλύτερο πείραμα που θα μελετούσε...well...εσάς τους ίδιους :)

ΘΕΣΗ 5
5.Το πείραμα της μελέτης της εμβρυικής νόησης.Αντίληψη,μνήμη,προσοχή,διάσπαση προσοχής κοκ με ερευνητικά υποκείμενα τα έμβρυα.Σκεφτήτε την πόρτα που θα μας ανοιγόταν αν είχαμε μια καλή ιδέα γύρω από τις γνωστικές λειτουργίες των εμβρύων.Ως ένα βαθμό έχει μελετηθεί ...but not quite...

ΘΕΣΗ 4
4.Μπορεί η Ψυχολογία να σώσει τον κόσμο ; Έλα μου ντε...μπορεί ; Για τον Ψυχολόγο Scott Lilienfeld ένα τέτοιο πείραμα αν και σχεδόν αδύνατον να πραγματοποιηθεί εξ ολοκλήρου ίσως θα μπορούσε να εξεταστεί αρχικά μέσω μικρών πιλοτικών μελετών.Ρίξτε του μια ματιά,μου άρεσε αρκετά η οπτική του.

ΘΕΣΗ 3
3.Το πείραμα της κατάρριψης των συμπερασμάτων της ''Φυλακής του Stanford'' . Να ένα πειραματάκι που θα ήθελα να συμμετάσχω ως ερευνητής.Θα μπορούσαμε άραγε να προκαλέσουμε τα συμπεράσματα του μεγαλύτερου πειράματος στην ιστορία της Ψυχολογίας ; Μιλάω φυσικά για το πείραμα της Φυλακής του Stanford που έγινε τη δεκαετία του 70.Η προφανή απάντηση είναι όχι.Η επιστήμη της Ψυχολογίας άλλαξε άρδην με αφορμή τα ηθικά διλλήματα που έφερε αυτό το πείραμα.Σήμερα το να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα ανάλογο πείραμα θα ήταν άκρως αντιδεοντολογικό και ηθικά προβληματικό.Παρόλα αυτά η ιδέα είναι brilliant,διαβάστε τι έχει να πει ο Ψυχολόγος Alex Haslam.

ΘΕΣΗ 2
2.Το πείραμα του Truman Show. Εντάξει όλοι έχουμε δει την ταινία (και αν όχι δείτε την) αλλά φανταστήτε τις προεκτάσεις ενός τέτοιου Ψυχολογικού πειράματος σε ότι αφορά την ενδελεχή μελέτη της ανθρώπινη συμπεριφοράς ; Ένα πείραμα που θα αφορούσε μια σωρεία ειδικοτήτων Ψυχολόγων (hey, count me in you guys :P ) μελετώντας έναν άνθρωπο (ή ιδανικά πολλούς ανθρώπους) στις συνθήκες που μεγάλωσε ο Truman, δηλαδή ζώντας ολόκληρη τη ζωή του σε ένα πλατό ,καταγράφοντας την κάθε του κίνηση από τη στιγμή της γέννησης του και έχοντας ως γονείς,φίλους και γνωστούς μόνο ηθοποιούς...Πιστεύω θα υπήρχαν σοβαροί δεοντολογικοί περιορισμοί για την εκτέλεση ενός τέτοιου πειράματος αλλά δε σας κρύβω δυσκολεύτικα πολύ να το βάλω στο νούμερο 2.Ίσως και η πρωτιά να του άξιζε...


ΘΕΣΗ 1 :clapup:
1.Παρακολουθώντας τον θάνατο καθώς συμβαίνει. Πάω με χίλια σε τέτοιο πείραμα σας λέω. Believe it or not σε ένα εργαστήριο fMRI όταν έκανα το πρώτο μεταπτυχιακό μου στη Ψυχολογία...είχα σκεφτεί ένα τέτοιο πείραμα.Damn you Susan Blackmore ! :redface: .Ουσιαστικά αυτό που λέει ο τίτλος..η στενή παρακολούθηση του εγκεφάλου ανθρώπων καθώς βιώνουν τη διαδικασία του θανάτου.Η μετάβαση από τη ζωή στο θάνατο και η στενή παρακολούθηση αυτής μέσω εξελιγμένης τεχνολογίας fMRI ή PET...Ακόμα καλύτερα η στενή παρακολούθηση της διαδικασίας μετάβασης από τη ζωή στο θάνατο και ξανά στη ζωή σε άτομα που κατάφεραν να επιβιώσουν από ένα near death experience.Θυμάστε το φωτεινό τούνελ narrative ε; Δικαιωματικά νομίζω αξίζει τη πρωτιά όχι γιατί μόνο γιατί θέλει να εξευρευνήσει στενά το μυστήριο της φυσικής μετάβασης στο θάνατο αλλά και γιατί ίσως είναι ένα από τα λίγα προτεινόμενα πειράματα που θα μπορούσαμε να πραγματοποιήσουμε αν η τεχνολογία μας το επιτρέψει κάποια μέρα...


Εσείς τι λέτε ; Ποιό σας φαίνεται το καλύτερο και γιατί ; Υπάρχει κάποιο που ειλικρινά σας εντυπωσίασε ; Γενικά τι πιστεύετε για τη βιωσιμότητα τέτοιων ψυχολογικών πειραμάτων ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Να κάνω μία παρατήρηση:
Εφόσον τα περισσότερα πειράματα επηρεάζουν άμεσα τα πειραματόζωα,τους ανθρώπους δηλαδή.
Και τίθονται και θέματα δεοντολογίας και ηθικής σε πολλά από αυτά.
Μιάς και έχει προχωρήσει αρκετά η τεχνολογία,γιατί δεν γίνονται τα πειράματα αυτά σε περιβάλλον εικονικής πραγματικότητας.
Όπου το "πειραματόζωο" θα χειρίζεται ένα άβαταρ αλλά θα συμπεριφέρεται όπως και στην πραγματικότητα.
Έτσι και το πείραμα θα γίνει και το "πειραματόζωο" δεν βλάπτεται απο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το πείραμα δέκα το θεωρώ εκπληκτικό, απορώ βασικά γιατί η ψυχολογία ξεκίνησε από τη ανάποδη. Όταν μου ανοίγεται κάποιος φίλος ή φίλη, πχ για έναν χωρισμό σαφώς και θα κάτσω να τον μιζεριάσω τον άλλον κατά πόσο η σχέση του θύμιζε τους γονείς του και εγώ δεν ξέρω τι άλλο χαριτωμένο. Οι άνθρωποι που σκέφτηκαν, ωραία ας βοηθάμε από επαγγελματική & ακαδημαϊκή σκοπιά τους ανθρώπους, στάθηκαν τόσο πολύ στην μαυρίλα της ψυχής δεν μπορώ να το εξηγήσω. Η χαρά & η ευτυχία συνήθως βρίσκονται μπροστά μας, γιατί πρέπει να πάμε μέσω παιδικών χρόνων στο ζητούμενο μόνοι οι ψυχολόγοι μπορούν να μας απαντήσουν.

Πείραμα εννιά: Καταρχάς ανοίγει το κουτί της Πανδώρας. Με τον ενθουσιασμό της κοινότητας των ψυχολόγων έπειτα από την επιτυχία του προγράμματος, φοβάμαι ότι θα βγάζουν και πιστοποιητικά για γονείς. Εκτός από αυτό είναι χαζό, προφανώς ένας πατέρας που είναι δικηγόρος θα μεγαλώσει το παιδί του εντελώς διαφορετικά από κάποιον πατέρα υπάλληλο σε supermarket και έμπορο ναρκωτικών. Αυτό το ξέρουν όλοι, χωρίς την δαπάνη πειραμάτων. Όπως επίσης και ότι ο ίδιος πατέρας στην περίπτωση που ήταν το Χ επάγγελμα θα μεγάλωνε το διαφορετικά το παιδί από ότι στην περίπτωση που ήταν το Υ επάγγελμα. Ωστόσο και πάλι δεν είναι εκεί το ζητούμενο. Και ο πιο "τελειωμένος" πατέρας μπορεί να διδάξει και να αγαπήσει το παιδί. Δεν θα βγει κανένα ουσιαστικό συμπέρασμα από την μελέτη της αγάπης των παιδιών φτωχογειτονιών προς γονείς και παιδιών πλουσιογειτονιών. Καταρχάς δεν μπορεί να μελετηθεί η αγάπη και κατά δεύτερος δεν ξέρει κάνεις πια κουβέντα έμεινε χαραγμένη στην ψυχή ενός παιδιού. Και για να μιλήσω με πιο δόκιμους όρους, πράγματι υπάρχουν καλοί & κακοί γονείς. Και υπάρχουν γονείς που μπορούν να καλύψουν κάθε ανάγκη & επιθυμία του παιδιού και υπάρχουν γονείς που δεν μπορούν να καλύψουν ούτε καν την ανάγκη για φαγητό, ούτε καν για τους ίδιους. Προφανώς όμως το καλός & κακός γονέας δεν περιορίζεται σε αυτό. Όμως ακριβώς αυτή ποικιλομορφία στους γονείς προάγει την ποικιλομορφία στον πλανήτη γη. Είμαι ενάντια σε οποιοδήποτε επιθυμεί να χειραγωγήσει την ποικιλομορφία, έστω και για το καλό της ανθρωπότητας.

Πείραμα 8: Μου παραδέχεσαι λοιπόν ότι σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να μην χρειάζονται φάρμακα και ότι αρκεί η ευγένεια. Χαίρομαι πολύ για αυτό :D

Πείραμα 7: Αν ήμουν ψυχολόγος θα το έκανε έτσι και αλλιώς. Seriosly, αν έρχονταν ένας ασθενής και μου έλεγε ότι με κυνηγάει το FBI, η CIA και το NATO, προφανώς και θα τσέκαρα την αλήθεια.

Πείραμα 6, 5 & 4 : Δεν έχω κάτι να πω. Ωραία μου φαίνονται

Πείραμα 3: Τι ακριβώς θέλετε να αποδείξετε; Ότι ο άνθρωπος όταν έχει ένα όπλο στην τσέπη γίνεται αλαζονικός; Αγοράστε ένα όπλο και παρατηρήστε τις συμπεριφορές πάνω σας :P

Πείραμα 2: Γιατί δεν βλέπετε big brother; :worry:

Πείραμα 1: Ωραία, υπέροχο, θαυμάσιο. Αλλά θα πρότεινα να μην γίνει από ψυχολόγους και ψυχιάτρους. Αρκεί κάποιος που ξέρει πως λειτουργεί ο εγκέφαλος. Αυτό χρειάζεται, κάποιος να μας περιγράψει κάποιος τις σχετικές διεργασίες. Εσείς μπορείτε να μπλέξετε χιλιάδες αλλά δυο :P

Να κάνω μία παρατήρηση:
Εφόσον τα περισσότερα πειράματα επηρεάζουν άμεσα τα πειραματόζωα,τους ανθρώπους δηλαδή.
Και τίθονται και θέματα δεοντολογίας και ηθικής σε πολλά από αυτά.
Μιάς και έχει προχωρήσει αρκετά η τεχνολογία,γιατί δεν γίνονται τα πειράματα αυτά σε περιβάλλον εικονικής πραγματικότητας.
Όπου το "πειραματόζωο" θα χειρίζεται ένα άβαταρ αλλά θα συμπεριφέρεται όπως και στην πραγματικότητα.
Έτσι και το πείραμα θα γίνει και το "πειραματόζωο" δεν βλάπτεται απο αυτό.
Ωραία ιδέα αλλά ποίος θα προγραμματίσει την πολυπλοκότητα της ψυχής; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ωραία ιδέα αλλά ποίος θα προγραμματίσει την πολυπλοκότητα της ψυχής; :)

η ακόμα καλύτερα την πολυπλοκότητα της ανθρώπινης συμπεριφοράς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Προτεινόμενο, ΘΕΣΗ 1η: Το πείραμα να ζεις σε μια κοινωνία χωρίς ψυχολόγους! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να κάνω μία παρατήρηση:
Εφόσον τα περισσότερα πειράματα επηρεάζουν άμεσα τα πειραματόζωα,τους ανθρώπους δηλαδή.
Και τίθονται και θέματα δεοντολογίας και ηθικής σε πολλά από αυτά.
Μιάς και έχει προχωρήσει αρκετά η τεχνολογία,γιατί δεν γίνονται τα πειράματα αυτά σε περιβάλλον εικονικής πραγματικότητας.
Όπου το "πειραματόζωο" θα χειρίζεται ένα άβαταρ αλλά θα συμπεριφέρεται όπως και στην πραγματικότητα.
Έτσι και το πείραμα θα γίνει και το "πειραματόζωο" δεν βλάπτεται απο αυτό.
Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι το πειραματόζωο θα συμπεριφέρεται με το avatar του όπως και στην πραγματικότητα, ούτε μπορεί ποτέ να ταυτιστεί απόλυτα με το αβατάρ του σε βαθμό ικανοποιητικό για ένα ψυχολογικό πείραμα.

Χονδροειδές παράδειγμα: Μου έτυχε στους Sims να έχω ανθρωπάκι με το όνομά μου και τη φάτσα μου, το οποίο να το επιβάλω σε φοβερά εικονικά βασανιστήρια για να δω τις αντιδράσεις της πλατφόρμας (π.χ. έκλεισα τον Sim μου σε τέσσερις τοίχους και τον άφησα να κατουρηθεί επάνω του:D). Αν ένιωθα να ταυτίζομαι με το avatar αυτό, δεν θα μπορούσα φυσικά ΠΟΤΕ να το βάλω σε τέτοιες δοκιμασίες.

ΑΝ μπορούσε να ταυτιστεί τόσο καλά ένας άνθρωπος με το εικονικό του αντίγραφο, τότε οποιαδήποτε βλάβη συμβαίνει στον άνθρωπο πειραματόζωο που συμμετέχει σε ένα πείραμα με τη φυσική του παρουσία, θα του συνέβαινε ακόμη και με την εικονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το πείραμα δέκα το θεωρώ εκπληκτικό, απορώ βασικά γιατί η ψυχολογία ξεκίνησε από τη ανάποδη.

Πείραμα 8: Μου παραδέχεσαι λοιπόν ότι σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να μην χρειάζονται φάρμακα και ότι αρκεί η ευγένεια. Χαίρομαι πολύ για αυτό :D


Πείραμα 3: Τι ακριβώς θέλετε να αποδείξετε; Ότι ο άνθρωπος όταν έχει ένα όπλο στην τσέπη γίνεται αλαζονικός; Αγοράστε ένα όπλο και παρατηρήστε τις συμπεριφορές πάνω σας :P


Πείραμα 1: Ωραία, υπέροχο, θαυμάσιο. Αλλά θα πρότεινα να μην γίνει από ψυχολόγους και ψυχιάτρους.

Μερικά σχολιάκια στο ποστ σου Πάνο.Αρχικά σε ότι αφορά την επιλογή μου για Ν.10 η αλήθεια είναι ότι υπάρχει ένα trend από κάποιους ειδικούς ψυχικής υγείας να εστιάζουν εξίσου στην επιδίωξη της ευτυχίας όσο και στη προσπάθεια επίλυσης προβλήματων.Αν και αυτό έχει περιορισμούς με την έννοια ότι η κεντρική θεώρηση των περισσότερων τεχνικών ψυχοθεραπείας αφορά στην αντιμετώπιση των προβληματικών καταστάσεων.Το 9ο πείραμα θα έλεγα βασίζετε περισσότερο στο premise ότι οι γονείς δεν είναι τόσο ισχυρός παράγωντας στη διαμόρφωση της προσωπικότητας μας όσο είναι τα ερεθίσματα του εξωτερικού περιβάλλοντος.

Τώρα για το πείραμα Ν.8 αν και δεν αποκλείω κάποιες περιπτώσεις ψυχώσεων να ανταποκρίνοντε σχετικά καλύτερα σε ένα πχ πιο empathetic approach η εμπειρία μου έχοντας εργαστεί επί 2 έτη σε μονάδες με διάφορες περιπτώσεις ψυχώσεων λέει πως μάλλον η πεπατημένη της συνδιαστικής ψυχοθεραπείας με φαρμακευτική αγωγή θα συνεχίσει να αποτελεί τον κεντρικό πυλώνα των θεραπευτικών προσεγγίσεων σε ότι αφορά τις ψυχώσεις.Θεωρώ αρκετά δύσκολο για να είμαι ειλικρινής ένας συνάνθρωπος μας με κάποια μορφή ψύχωσης να μπορέσει να ανταποκριθεί ικανοποιητικά σε ένα θεραπευτικό σχήμα που δε θα αφορά αγωγή και ψυχοθεραπεία.

Αναφορικά με το πείραμα Ν.3 Νομίζω η πρόταση του συναδέλφου βασίζεται περισσότερο στη λογική που θέλει να καταρρίψει το συμπέρασμα ότι σε δωσμένες συνθήκες οι άνθρωποι μπορούμε να κάνουμε κατάχρηση εξουσίας όταν την διαθέτουμε.

Για το πείραμα 1, θεωρώ ότι μια καλή συνδιάσκεψη Ψυχολόγων/Ψυχιάτρων θα βοηθούσε περισσότερο είναι η αλήθεια,παρά η εμπλοκή κάποιου άλλου επιστημονικού κλάδου.

Τέλος να προσθέσω πως άλλα 3 πειράματα έχουν σχολιαστεί από τον BPS αλλά επειδή θεωρώ πως είμαι σχετικά biased απέναντι στους συγκεκριμένους συναδέλφους λόγω προσωπικής γνωριμίας προτιμώ να μη σχολιάσω αλλά απλά να σας τα παραθέσω.Αυτά είναι :

Reducing prejudice and discriminatory behaviour, by Pam Maras

Why is learning slow? by Richard L Gregory

Expanding the frontiers of human cognition, by Chris Chatham
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΘΕΣΗ 10
10. To πείραμα της αλλαγής του focus της Ψυχοθεραπείας. Για φανταστείτε την Ψυχοθεραπεία να ρίχνει το μεγαλύτερο βάρος σε ότι προωθεί την ευτυχία μας αντί να επικεντρώνει στην επίλυση των δυσκολιών μας όπως γίνεται τώρα.Ως ένα βαθμό συμβαίνει και σήμερα αλλά πόσο ''αιρετικό'' θα ήταν άραγε η κεντρική γραμμή των τεχνικών Ψυχοθεραπείας να αφορούν αποκλειστικά την μακροημέρευση και ευτυχία μας ;
Περισσότερα για την Θετική Ψυχολογία και τον εμπνευστή της, εδώ.

ΘΕΣΗ 5
5.Το πείραμα της μελέτης της εμβρυικής νόησης.Αντίληψη,μνήμη,προσοχή,διάσπαση προσοχής κοκ με ερευνητικά υποκείμενα τα έμβρυα.Σκεφτήτε την πόρτα που θα μας ανοιγόταν αν είχαμε μια καλή ιδέα γύρω από τις γνωστικές λειτουργίες των εμβρύων.Ως ένα βαθμό έχει μελετηθεί ...but not quite...
Γι' αυτά και περισσότερα άλλα, ρίξτε μια ματιά εδώ.

ΘΕΣΗ 2
2.Το πείραμα του Truman Show. Εντάξει όλοι έχουμε δει την ταινία (και αν όχι δείτε την) αλλά φανταστήτε τις προεκτάσεις ενός τέτοιου Ψυχολογικού πειράματος σε ότι αφορά την ενδελεχή μελέτη της ανθρώπινη συμπεριφοράς ; Ένα πείραμα που θα αφορούσε μια σωρεία ειδικοτήτων Ψυχολόγων (hey, count me in you guys :P ) μελετώντας έναν άνθρωπο (ή ιδανικά πολλούς ανθρώπους) στις συνθήκες που μεγάλωσε ο Truman, δηλαδή ζώντας ολόκληρη τη ζωή του σε ένα πλατό ,καταγράφοντας την κάθε του κίνηση από τη στιγμή της γέννησης του και έχοντας ως γονείς,φίλους και γνωστούς μόνο ηθοποιούς...Πιστεύω θα υπήρχαν σοβαροί δεοντολογικοί περιορισμοί για την εκτέλεση ενός τέτοιου πειράματος αλλά δε σας κρύβω δυσκολεύτικα πολύ να το βάλω στο νούμερο 2.Ίσως και η πρωτιά να του άξιζε...
Παρόμοιας λογικής είναι η έρευνα του Ντεμπ Ρόυ:
Ο ερευνητής του ΜΙΤ Ντεμπ Ρόυ ήθελε να κατανοήσει με ποιο τρόπο μάθαινε τη γλώσσα ο νεογέννητος γιος του -- εγκατέστησε λοιπόν βιντεοκάμερες στο σπίτι του για να συλλάβει κάθε στιγμή (με εξαιρέσεις) της ζωής του γιου του, και μετά ανέλυσε 90.000 ώρες βίντεο για να δει το "γκαααα" να μετατρέπεται σιγά σιγά σε "νερό." Εκπληκτική έρευνα, πλούσια σε δεδομένα με σημαντικές συνέπειες για τον τρόπο με τον οποίο μαθαίνουμε.

ΘΕΣΗ 1 :clapup:
1.Παρακολουθώντας τον θάνατο καθώς συμβαίνει. Πάω με χίλια σε τέτοιο πείραμα σας λέω. Believe it or not σε ένα εργαστήριο fMRI όταν έκανα το πρώτο μεταπτυχιακό μου στη Ψυχολογία...είχα σκεφτεί ένα τέτοιο πείραμα.Damn you Susan Blackmore ! :redface: .Ουσιαστικά αυτό που λέει ο τίτλος..η στενή παρακολούθηση του εγκεφάλου ανθρώπων καθώς βιώνουν τη διαδικασία του θανάτου.Η μετάβαση από τη ζωή στο θάνατο και η στενή παρακολούθηση αυτής μέσω εξελιγμένης τεχνολογίας fMRI ή PET...Ακόμα καλύτερα η στενή παρακολούθηση της διαδικασίας μετάβασης από τη ζωή στο θάνατο και ξανά στη ζωή σε άτομα που κατάφεραν να επιβιώσουν από ένα near death experience.Θυμάστε το φωτεινό τούνελ narrative ε; Δικαιωματικά νομίζω αξίζει τη πρωτιά όχι γιατί μόνο γιατί θέλει να εξευρευνήσει στενά το μυστήριο της φυσικής μετάβασης στο θάνατο αλλά και γιατί ίσως είναι ένα από τα λίγα προτεινόμενα πειράματα που θα μπορούσαμε να πραγματοποιήσουμε αν η τεχνολογία μας το επιτρέψει κάποια μέρα...
Περισσότερα για την Blackmore και την άλλη τρέλα της, τα ...τιμίδια, εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κάποια εμένα μου φαίνονται αρρωστημένα, το να βάζεις έναν άνθρωπο για πειραματόζωο (βλέπε truman show). Θα είχε ανεξέλεγκτες επιπτώσεις στην ελευθερία και θα συνόδευε την παγκόσμια κυριαρχία καθώς θα μπορούσες να είσαι ανα πάσα στιγμή υπό "επιτήρηση". Συγνώμη δεν θα πάρω.

Η το άλλο με την φυλακή του Stanford, τι ακριβώς απέδειξε? Γίνονται τα πάντα για να μελετηθεί και να ελεγχθεί η ανθρώπινη συμπεριφορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αναφορικά με το πείραμα Ν.3 Νομίζω η πρόταση του συναδέλφου βασίζεται περισσότερο στη λογική που θέλει να καταρρίψει το συμπέρασμα ότι σε δωσμένες συνθήκες οι άνθρωποι μπορούμε να κάνουμε κατάχρηση εξουσίας όταν την διαθέτουμε.

...υποθέτω ότι θα πρέπει να κοπιάσει πολύ για να το καταρρίψει -και αν-
αφού αυτό το πείραμα επαναλαμβάνεται εδώ και πολλά χρόνια, ακόμη και τούτη τη στιγμή, σε όλο τον πλανήτη με τα ίδια πάντα αποτελέσματα.

Στις φυλακές.

Για το πείραμα 1, θεωρώ ότι μια καλή συνδιάσκεψη Ψυχολόγων/Ψυχιάτρων θα βοηθούσε περισσότερο είναι η αλήθεια,παρά η εμπλοκή κάποιου άλλου επιστημονικού κλάδου.
μάλλον δεν εννοείς την μελέτη του εγκεφάλου (πείραμα 1), έτσι;
αλλιώς πώς θα μπορούσε η συνδιάσκεψη ψυχολόγων και ψυχιάτρων να βοηθήσει περισσότερο από την μελέτη της λειτουργίας του εγκεφάλου από τους κατεξοχήν σχετικούς κλάδους (Βιολογία, Νευρολογία,κλπ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
μάλλον δεν εννοείς την μελέτη του εγκεφάλου (πείραμα 1), έτσι;
αλλιώς πώς θα μπορούσε η συνδιάσκεψη ψυχολόγων και ψυχιάτρων να βοηθήσει περισσότερο από την μελέτη της λειτουργίας του εγκεφάλου από τους κατεξοχήν σχετικούς κλάδους (Βιολογία, Νευρολογία,κλπ);

Αυτό εννοώ.Δε νομίζω ότι μια ομάδα Ψυχολόγων εξειδικευμένων σε cognitive neuroscience πχ υστερεί σε κάτι σε ότι αφορά το άρτιο background στη μελέτη του ανθρώπινου εγκεφάλου, η συνδιάσκεψη με άλλους επιστήμονες φυσικά θα ήταν θεμιτή αλλά δεδομένου και του qualitative τρόπου έρευνας που ταυτόχρονα οι Ψυχολόγοι μπορούν να χρησιμοποιήσουν αρκετά καλά (πχ σε follow ups σε ότι αφορά συνεντέξεις κτλ) τότε νομίζω η συνδιάσκεψη εξειδικευμένων Ψυχολόγων/Ψυχιάτρων θα ήταν η σωστότερη επιλογή.Όλα φυσικά εξαρτώντε από την ακριβή φύση της έρευνας και των ερευνητικών ερωτημάτων που θα προκύψουν στη πορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top