Κατοικίδια

Τί ζωάκι έχετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Γάτα

    Ψήφοι: 46 33.1%
  • Σκύλος

    Ψήφοι: 60 43.2%
  • Ψάρι

    Ψήφοι: 11 7.9%
  • Παπαγάλος

    Ψήφοι: 6 4.3%
  • Άλλο είδος πτηνού

    Ψήφοι: 8 5.8%
  • Χάμστερ

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Κουνέλι

    Ψήφοι: 9 6.5%
  • Ινδικό χοιρίδιο

    Ψήφοι: 3 2.2%
  • Χελώνα

    Ψήφοι: 4 2.9%
  • Ιγκουάνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Φίδι

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος ερπετού

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αράχνη

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Άλλο είδος εντόμου

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν έχω κατοικίδιο

    Ψήφοι: 26 18.7%

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
.

Κουνελάκι μου σ΄ ευχαριστώ πολύ, να είσαι πάντα καλά και εσύ
και ότι αγαπάς... καλή μου !!! :)

.


σε καταλαβαινω τον τελευταια χρονο εχασα 2 σκυλια:(
ο 1 ο πρωτος μου σκυλος, ενα λυκοσκυλο θηριο οταν σηκωνοταν στα 2 ήταν πιο ψηλός παο εμενα(1,80):(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
.

Αχχ, λυπάμαι πολύ, δεν το ήξερα... :(
Πως τα έχασες... κουνελάκι μου???

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
ο 1 απο γερονταματα
ο αλλος απο καλαζαρ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
ο 1 απο γερονταματα
ο αλλος απο καλαζαρ:(

Κουνελάκι, σε νιώθω κάπως από πρόσφατη απώλεια επίσης, που δεν έχω εντελώς ξεπεράσει και έχοντας ζήσει το δράμα του Τζονάκου του σκυλιού της lilith, από κοντά. Είδα τα γεράματα που περιμένουν όλους τους ζωντανούς οργανισμούς, να εκφυλίζουν έναν Γίγαντα.

Παρηγοριά ούτε για μένα υπάρχει. Σού εύχομαι δύναμη να αντιμετωπίσεις την αλήθεια της απώλειας.:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
τον τελευταια χρονο εχασα 2 σκυλια:(


Μέσα σε ένα χρόνο άντεξες δύο απώλειες;; Μπράβο. Πρέπει να είσαι πολύ δυνατή.

Σου εύχομαι να είσαι καλά και να βρεις κάποιο άλλο ζωάκι να σου χαρίζει τρυφερότητα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zarathustra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίτσε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Αγαπητέ "zarathustra", άμοιρο το σκυλάκι του γείτονά σου, σκούζει... όπως μας γράφεις, όλη μέρα... και δεν μπορείτε να ησυχάσετε..., από τον μεγάλο του καημό..., που ο άνθρωπος που αγαπά και το έχει βάλλει εκεί, στην ουσία το έχει εγκαταλείψει... και το έχει με αυτόν τον τρόπο καταδικάσει σε απερίγραπτη δυστυχία...

Γιατί, όπως πολύ σωστά ανέφερες στη συνέχεια..., τα σκυλιά δεν είναι όπως οι γάτες και γι΄ αυτό και οι ανάγκες τους..., είναι εντελώς διαφορετικές !!!

Η γάτα είναι ένα εντελώς ανεξάρτητο και αυτόνομο ζώο, το οποίο κατά κανόνα τουλάχιστον, είναι σε θέση να αισθάνεται ευχαριστημένο, ακόμα και όταν είναι ολόκληρη την ημέρα μόνη της, αρκεί βέβαια, να μην της λείπουν τα αναγκαία...

Απόδειξη αυτού..., είναι και το ότι, πολύ περισσότερες γάτες ζουν μόνες τους, ακόμα και στο δρόμο, χωρίς να έχουν κανένα πρόβλημα επιβίωσης..., ενώ αναλογικά τα σκυλιά τα οποία ζουν αδέσποτα, είναι πολύ λιγότερα... και ακόμα και αυτά, υπάρχει κάποιος που τα φροντίζει, έστω και περιστασιακά..., παρ΄ όλο που δεν φαίνεται...

Είναι λοιπόν, ένδειξη υπευθυνότητας..., όταν κάποιος δεν έχει τη δυνατότητα να διαθέσει χρόνο..., αλλά κυρίως αγάπη..., ακόμα κι΄ αν έχει ανάγκη, από την συντροφιά ενός κατοικίδιου..., να διαλέγει για συγκάτοικό του... μια γάτα και όχι ένα σκύλο, ο οποίος από την φύση του..., είναι ζώο αγγελαίο και έχει άλλες ανάγκες...

Δεν είναι όμως τυχαίο, ότι όλοι παραδέχονται, ότι ο σκύλος είναι ο πιστότερος σύντροφος... και φίλος του ανθρώπου.

Τα σκυλιά είναι σοφά και χαρισματικά πλάσματα και ικανότερα απ΄ όσο μπορείς να φανταστείς..., εάν δεν το ζήσεις...

Η συμβίωση με ένα σκυλί, όσο κι΄ αν σου φαίνεται παράξενο αυτή τη στιγμή, είναι μια πραγματική μαθητεία... σε πολλά θέματα..., αλλά κυρίως σε ότι αφορά την ανειδιοτελή, την αληθινή αγάπη...
Και αυτό..., δεν είναι προσωπική μου άποψη..., πίστεψέ με, θα το παραδεχθεί οποιοσδήποτε, έχει συμβιώσει με κάποιο σκυλί, εάν τύχει και του ανοίξεις συζήτηση...

Σε ότι τώρα αφορά, το θέμα του ύπνου... μαζί με κάποιο ζώο, δεν νομίζω ότι κανείς, προσπαθεί να αντικαταστήσει με αυτόν τον τρόπο..., το ταίρι του..., αλλά σίγουρα μπορεί, να γεμίσει το κενό της μοναξιάς του..., όταν οι περιστάσεις είναι τέτοιες που το επιβάλλουν...

.
Αν το καλοσκεφτείς lilith μου το σκυλί είναι ο πιστότερος σύντροφος του ανθρώπου και καλύτερος φίλος του όπως αναφέρεις επειδή μοιάζουν.Έχει πολλά απο τα προτερήματα του(συντροφιά,συναισθήματα κλπ)αλλά έχει και παρόμοια ελαττώματα(συνεχή ανάγκη απο ενδιαφέρον,γκρίνια,επιθετικότητα).
Η γάτα λοιπόν όπως την περιγράφεις πιο πάνω για μένα είναι χίλιες φορές προτιμότερη για παρέα μιά που μου αρέσει ο τρόπος ζωής της.Όπως λές είναι ανεξάρτητη,αυτόνομη,δεν γκρινιάζει...
Επίσης επέτρεψε μου με όλο τον σεβασμό που έχω στον πρόσωπο σου να θεωρήσω υπερβολή οτι η συμβίωση με τα σκυλιά είναι μαθητεία.Τέλος θα προτιμούσα οι ανθρωποι τα κενά μοναξιάς(τις περιστάσεις τις θεωρώ μια καλή δικαιολογία) να μην τα αντικαθιστούν με ζώα αλλά με άλλους ανθρώπους διότι τότε θα έχουμε πάρει πολύ στραβό δρόμο σαν κοινωνία..πολύ στραβότερο και απο τώρα που νιώθω οτι η επικοινωνία με τους γύρω έχει χαθεί σε μεγάλο βαθμό.Και να είσαι σίγουρη για κάτι...αν ο σκύλος είχε λαλιά δεν θα ήταν καθόλου ωραία συντροφιά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Αν το καλοσκεφτείς lilith μου το σκυλί είναι ο πιστότερος σύντροφος του ανθρώπου και καλύτερος φίλος του όπως αναφέρεις επειδή μοιάζουν.Έχει πολλά απο τα προτερήματα του(συντροφιά,συναισθήματα κλπ)αλλά έχει και παρόμοια ελαττώματα(συνεχή ανάγκη απο ενδιαφέρον,γκρίνια,επιθετικότητα).
Η γάτα λοιπόν όπως την περιγράφεις πιο πάνω για μένα είναι χίλιες φορές προτιμότερη για παρέα μιά που μου αρέσει ο τρόπος ζωής της.Όπως λές είναι ανεξάρτητη,αυτόνομη,δεν γκρινιάζει...
Επίσης επέτρεψε μου με όλο τον σεβασμό που έχω στον πρόσωπο σου να θεωρήσω υπερβολή οτι η συμβίωση με τα σκυλιά είναι μαθητεία.Τέλος θα προτιμούσα οι ανθρωποι τα κενά μοναξιάς(τις περιστάσεις τις θεωρώ μια καλή δικαιολογία) να μην τα αντικαθιστούν με ζώα αλλά με άλλους ανθρώπους διότι τότε θα έχουμε πάρει πολύ στραβό δρόμο σαν κοινωνία..πολύ στραβότερο και απο τώρα που νιώθω οτι η επικοινωνία με τους γύρω έχει χαθεί σε μεγάλο βαθμό.Και να είσαι σίγουρη για κάτι...αν ο σκύλος είχε λαλιά δεν θα ήταν καθόλου ωραία συντροφιά.;)


Βεβαίως μοιάζουν, ίσως μάλιστα και πολύ περισσότερο από όσο μπορούμε να δούμε με μια γενική ματιά...
Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε το ότι οι ειδικοί παραδέχονται, ότι όσα σκυλιά, ζουν με προβληματικούς ανθρώπους..., συνήθως αποκτούν και εκείνα προβληματικές συμπεριφορές..., όπως η αδικαιολόγητη επιθετικότητα και όχι μόνο...
Το σκυλί εξ΄ αιτίας της μεγάλης του αγάπης, προς τον άνθρωπό του, τον βλέπει σαν πρότυπο... και με δεδομένη και την μεγάλη του ευφυϊα..., προσπαθεί να ταυτιστεί μαζί του και επομένως τον αντιγράφει...

Προσωπικά δε, έχω την γνώμη, ότι δεν είναι λίγες οι φορές, που τα σκυλιά μοιάζουν στα αφεντικά τους, ακόμα και εμφανισιακά... :P

Αντίθετα η γάτα, παραμένει αυτόνομη και ανεξάρτητη, επειδή το μέτρο... της αγάπης της δεν τις υπαγορεύει τέτοιου είδους συμπεριφορές...
Χωρίς βέβαια, ότι θέλω να πω, πως και εκείνη δεν αγαπά τον άνθρωπο τον οποίο έχει δίπλα της...
Τον αγαπά όμως, με έναν άλλο τρόπο, ο οποίος είναι καθαρά εγωιστικός...

Για παράδειγμα, εάν η γάτα δεν έχει διάθεση για χάδια..., όσο κι΄ αν προσπαθήσεις..., δεν πρόκειται να σου κάνει το χατήρι, αλλά αντίθετα μάλιστα, εάν επιμείνεις..., μπορεί και να σου εκφράσει την δυσαρέσκειά της...

Για το θέμα της μαθητείας... από τα σκυλιά, δεν θα επιμείνω, επειδή καταλαβαίνω, ότι είναι αδύνατον να το νιώσει κάποιος, ο οποίος δεν έχει συμβιώσει με ένα σκυλί, για κάποιο σημαντικό διάστημα...
Σου εύχομαι όμως, να έχεις την χαρά και την τύχη... να το ζήσεις, σε κάποια φάση της ζωής σου και τότε πιστεύω, ότι θα ξαναθυμηθείς την συζήτησή μας αυτή... :)

Τώρα σε ότι αφορά, την αντικατάσταση... των ανθρώπων, μακάρι να μπορούσαμε να φθάσουμε οι άνθρωποι μεταξύ μας, σε στάδιο επικοινωνίας τέτοιο..., ώστε να μην υπάρχουν ανασφάλειες και φοβίες..., οι οποίες θεωρώ, ότι είναι κατά κανόνα, η αιτία που οδηγεί κάποιους ανθρώπους, σε αυτήν την αντικατάσταση...

Όσο όμως για την λαλιά..., νομίζω ότι μάλλον εννοούσες "ανθρώπινη ομιλία", γιατί λαλιά έχουν..., ανθρώπινη ομιλία δεν έχουν... :D

Γι΄ αυτό..., τι να σου πω...???
Ότι και να πω, θα είναι απλά ικασία...
Νομίζω όμως, ότι για να μην τους δώσει η φύση... αυτήν την δυνατότητα, μάλλον δεν την έχουν ανάγκη... :)

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
ο 1 απο γερονταματα
ο αλλος απο καλαζαρ:(


Καταλαβαίνω κορίτσι μου, τον πόνο τον οποίο πέρασες και περνάς... :(

Όπως πολύ σωστά, ανέφερε παραπάνω και ο φίλος μου ο "kynofilos" δεν υπάρχει παρηγοριά...
Τι άλλο μπορούμε όμως, να κάνουμε εκτός από υπομονή..., ώστε να συνηθίσουμε, να καταφέρουμε να ζούμε με τον πόνο της απώλειας... :(

Προχθές το βράδυ, βγήκα με κάποια παιδιά από ένα άλλο forum, στο οποίο είμαι μέλος και το οποίο αναφέρεται αποκλειστικά στην κυνοφιλία...
Μεταξύ των άλλων, γνώρισα και έναν τύπο, ο οποίος είχε χάσει το πολυαγαπημένο του σκυλί, πριν από 5 χρόνια και μου έκανε μεγάλη εντύπωση, σε σημείο που τον συμπάθησα τρομερά..., το ότι μίλαγε για αυτό και δάκρυζε ακόμα και εκείνη τη στιγμή μπροστά σε ολόκληρη την παρέα, ενώ κάποια στιγμή στη συζήτηση παράδεχθηκε ότι στην ζωή του όλη, παρ΄ όλο που έχει κάνει δύο γάμους, έχει αποκτήσει παιδιά κλπ κλπ, δεν υπήρξε άλλη τόσο μοναδική σχέση..., δεν έζησε άλλον απόλυτο έρωτα εκτός από τον έρωτά του με αυτό το σκυλί...

Πιστεψέ με, νομίζω ότι απ΄ όλη την παρέα, ήμουν η μόνη, που τον έννιωσα απόλυτα... :worry:

.



.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Αυτό... λοιπόν, είναι το πολυαγαπημένο μου και πλέον και μονάκριβο... μωρό !!!

Στην φωτογραφία αυτή, είναι μόνο δυόμιση μηνών, ενώ σήμερα είναι 22 μηνών πλέον και τίποτα από την εξωτερική του εμφάνιση, εκτός από τα υπέροχα τεράστια γαλανά του μάτια..., δεν θυμίζει το μωράκι αυτής της εικόνας...

Ο λόγος όμως, που εγώ προτίμησα να βάλλω αυτήν την φωτογραφία εδώ και όχι μια σημερινή..., είναι επειδή για μένα, δεν θα μεγαλώσει ποτέ, είναι και θα παραμείνει για πάντα, το μωρό... της καρδιάς μου !!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Αυτό... λοιπόν, είναι το πολυαγαπημένο μου και πλέον και μονάκριβο... μωρό !!!

Στην φωτογραφία αυτή, είναι μόνο δυόμιση μηνών, ενώ σήμερα είναι 22 μηνών πλέον και τίποτα από την εξωτερική του εμφάνιση, εκτός από τα υπέροχα τεράστια γαλανά του μάτια..., δεν θυμίζει το μωράκι αυτής της εικόνας...

Ο λόγος όμως, που εγώ προτίμησα να βάλλω αυτήν την φωτογραφία εδώ και όχι μια σημερινή..., είναι επειδή για μένα, δεν θα μεγαλώσει ποτέ, είναι και θα παραμείνει για πάντα, το μωρό... της καρδιάς μου !!! :)

Απ'ότι καταλαβαίνω αγαπητή lilith το είχες παράλληλα με το άλλο σου σκυλί, που έφυγε. Δεν ήρθε δηλαδή με μόνο σκοπό να αντικαταστήσει τη μοναξιά που πιθανόν ένιωθες.

Να είσαι και να είναι καλά ώστε να σου κρατά συντροφιά και να σε γεμίζει αγάπη.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith

Δραστήριο μέλος

Η Ισιδώρα Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 608 μηνύματα.
Βέβαια, αφού όπως έχω πει και άλλες φορές, αυτόν εδώ τον κούκλο..., τον πήρα στα χέρια μου 17 ημερών...

Πολύ πριν αρχίσει να καταπέφτει ο Τζονάκης μου, πήρα αυτόν εδώ, γιατί δεν ήθελα σε καμμία περίπτωση, να πάρω το επόμενο σκυλί μου με πρόθεση να αντικαταστήσω το προηγούμενο...
Και αυτό, επειδή δεν πιστεύω ότι μπορεί ένα έμψυχο πλάσμα..., ούτε να αντικατασταθεί..., αλλά ούτε και να αντικαταστήσει...
'Αλλωστε, τα δύο αυτά σκυλιά, δεν είχαν μεταξύ τους κανένα άλλο κοινό στοιχείο, εκτός από το ότι ήταν και τα δυο αρσενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Εχω 4!! σκυλακια. Η μαμα, ο μπαμπας και 2 παιδακια τους.ναι μεν ειναι μικρα αλλα ειναι πολλα αν θελει κανενας του χαριζω το ενα απο τα δυο μικρα. Αν ηξερα να βαζω φωτο θα σας τα εδειχνα, αμα μπορει να με βοηθησει καποιος (να μου πει δλδ πως ανεβαζουν φωτο.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εχω 4!! σκυλακια. Η μαμα, ο μπαμπας και 2 παιδακια τους.ναι μεν ειναι μικρα αλλα ειναι πολλα αν θελει κανενας του χαριζω το ενα απο τα δυο μικρα. Αν ηξερα να βαζω φωτο θα σας τα εδειχνα, αμα μπορει να με βοηθησει καποιος (να μου πει δλδ πως ανεβαζουν φωτο.)
Πατάς το
κι από εκεί το
. Επιλέγεις από τον υπολογιστή σου τις φωτογραφίες και τις ανεβάζεις. Μετά καταχωρείς την απάντησή σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
ΤΣΙΛΑ.jpg

Πατσαβουρα- Ρονι1.jpg

Τα καταφερα:clapup:, σε ευχαριστω Γιωργο.
Λοιπον το ζευγαρακι ειναι η Πατσαβουρα και ο Ρονι, η μαυρουλα ειναι η Τσιλα η κορη τους!!! Αυριο θα σας δειξω και τον 4ο της παρεας(αυτος ειναι ο καμια σχεση!!):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Καλέ τι ζουζούνια είναι αυτα;;;; :inlove: Να τα χαίρεσαι! Ειναι πανέμορφα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Ένα βράδυ του Ιουλίου γυρίζω σπίτι κατα τις 12 τη νύχτα. Με φωνάζει ο πατέρας μου στην πίσω αυλή και τι βλέπω: από το τεράστιο σπιτάκι του προηγούμενου σκύλου μας βγαίνει ένα κουτάβι μια σταλίτσα παρα ατώντας από τη νύστα. Το είχαν δέσει με το λουρί του σε μια κολώνα και το εγκατέλειψαν μες τον καύσωνα:mad:. Παρ' όλο που κανείς μας δεν ήθελε άλλο σκύλο (η προηγούμενη ιστορία πονούσε πολύ ακόμη:() το λυπηθήκαμε και το κρατήσαμε. Δεν είναι το ίδιο (με κανένα σκυλί δεν θα είναι ξανα το ίδιο) αλλά το φροντίζουμε όσο καλύτερα μπορούμε (λείπουμε όλοι πολλές ώρες από το σπίτι).
Υ.Γ. Δεν είναι ράτσας, είναι το κλασικό γλυκό αδεσποτάκι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Aτομα σαν εσενα/εσας Kassie μου ειναι που με κανουν να αισθανομαι οτι ακομα υπαρχει αγαπη κι ενδιαφερον στον κοσμο.;)
Ειλικρινα, δεν ξερω αν πρεπει να σου πω "μπραβο" ή "ευχαριστω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalis-det

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Εγώ θα σας στεναχωρήσω τώρα…
Είχα έναν σκύλαρο τον Μπούμπη μου, ημίαιμο λυκόσκυλο με χάσκι. Τον πήραμε και έγινε μέλος της οικογένειας πριν από 8,5 χρόνια. Ακόμα το θυμάμαι. Ήταν 1 μηνός τόσο μικρός μια σταλίτσα που να φανταστείτε κοιμόταν σε ένα καλαθάκι από ποτά τυλιγμένος με την κουβερτούλα του. Δυστυχώς τον έχασα πριν από 2,5 περίπου μήνες από καρκίνο καλπάζουσας μορφής κιόλας. Δηλαδή τι πως γιατι?
Το μόνο που με παρηγορεί είναι τα λόγια του γιατρού «Δεν μπορούσες να κάνεις τίποτε δεν υπάρχει κάποια θεραπεία γι’ αυτή την ασθένεια»
Τουλάχιστον θα μου μείνει σαν από τα ποιο δυνατά συναισθήματα και αγάπες που είχα ποτέ στη ζωή μου.
Μήπως έγινα ρομαντικός? Μπααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Είναι ωραίος αυτός ο ρομαντισμός. Έχω χάσει κι εγώ σκυλάκι από καρκίνο, στα οστά, τους όρχεις... και παράλληλα καρδιά, βρογχίτιδα, στροφή στομάχου, κι άλλα πολλά.
Πρόσφατα έχασα ένα από τα σκυλάκια μου, με έναν πολύ άδικο τρόπο. Βασικά από καρδιά.
Δεν μπορώ να αναρωτιέμαι πια αν θα σωζόταν, δε θέλω πια να σκέφτομαι πόσο υπέφερε, δεν ξέρω αν θα γινόταν αλλιώς...
Αλλά δε θα εγκαταλείψω ποτέ τα ζωάκια αυτά. Ο πατέρας μου δε θέλει ακόμα να πάρουμε άλλο, έχουμε άλλωστε άλλα δύο. Ίσως τον πόνεσε βαθιά ό,τι έγινε, ίσως απλά θέλει να βρει τις ισορροπίες.
Δε διανοούμαι όμως να μην αποκτήσω κάποια στιγμή και δικό μου σκύλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Παιδιά αυτό το θέμα πονάει πολύ. :( Εγώ όταν έχασα τον σκύλο μου έκανα να κοιμηθώ 3 μέρες, έκλαιγα συνέχεια και μου ήταν πολύ δύσκολο να το ξεπεράσω. Ακόμα όταν βλέπω φωτογραφίες με πιάνουν τα κλάματα. :redface:
Δεν πήρα ακόμα άλλο σκύλο, αλλά σίγουρα θα ξαναπάρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top