Η γνώμη σας για το ΚΚΕ και την ΚΝΕ

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Προφανώς δεν διάβασες αυτά που έβαλα ή έκανες πως δεν κατάλαβες.
Μιας και μίλησες όμως για το 3ο λινκ, ο σχολιασμός του αρθογράφου είναι για το «κείμενο της ΚΕ του ΚΚΕ για τον Σοσιαλισμό» που διακινήθηκε εσωτερικά στο 18ο συνέδριο, όπου σαφώς και δεν είναι αναρτημένο στο προπαγανδιστικό όργανο του ΚΚΕ. Αυτός είναι ο «Σταλινικός ολοκληρωτισμός» του ΚΚΕ. Μακάρι να υπήρχαν και οι 50 σελίδες του on-line. Σιγά μην τις βγάλει.!!!
Από την μια έχουμε τα ζόμπι του νεοφιλελευθερισμού και από την άλλη τους βρυκόλακες του ναζο-κομμουνισμού.
Εγώ δεν λέω αν υπάρχει ή όχι τέτοιο έντυπο, εγώ λέω ότι δεν είναι δυνατόν να κάνεις αναφορές σε ένα έντυπο που υποτίθεται ότι έχει κάποιος και κανένας άλλος. Πόσο μάλλον όταν αυτός ο κάποιος, είναι η εφημερίδα το Βήμα, γνωστή για την αντικομμουνιστική και αντιΚΚΕ της δράση.

Ο χαρακτηρισμός «Σταλινικό» για το Κόμμα σημαίνει ότι θεωρεί σωστές και στηρίζει όλες τις ενέργειες του ΚΚΣΕ επί ΓΓ Στάλιν.
Αυτό ΔΕΝ ισχύει. Το ΚΚΕ απορρίπτει σημαντικά σημεία της στρατηγικής εκείνης της εποχής, δεν μπορεί, ωστόσο, να πει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτως ότι έκανε ΜΟΝΟ «λάθη» το ΚΚΣΕ τότε. Λανθασμένη πάντως ήταν η λεγόμενη «αποσταλινοποίηση» στην ΕΣΣΔ η οποία τότε έκανε σημαντικά βήματα προς τα πίσω, γιατί στο όνομά της πάρθηκαν πίσω και τα θετικά της πολιτικής του Στάλιν και επίσης έκαναν πολλά πισωγυρίσματα σε πράγματα που καλώς ή κακώς (κακώς κατά τη γνώμη μας) είχα ήδη γίνει και ήταν σύμφωνα με τις οικονομικές αρχές του Κομμουνισμού, αλλά όχι και του Κομμουνισμού σε ό,τι αφορά στο κοινωνικό κομμάτι. Αυτό αποτέλεσε μία στροφή στον οπορτουνισμό και υπήρξε απομάκρυνση από τον Σοσιαλισμό-Κομμουνισμό η οποία δε σταμάτησε ποτέ, οδηγώντας (ένας σημαντικός λόγος) στην αντεπανάσταση και την διάλυση της ΕΣΣΔ. Για αυτό πρέπει να καταστεί σαφές ότι το να είσαι κατά της αποσταλινοποίησης, δε σε κάνει Σταλινικό. Για αυτό σου λέω ότι διαβάζεις τους τίτλους μόνο χωρίς να έχεις ιδέα τι πραγματικά ισχύει. Προφανώς τα αστικά ΜΜΕ θα βάλουν τέτοιους παραπλανητικούς τίτλους. Αυτός είναι ο σκοπός τους, να χτυπήσουν το ΚΚΕ και έχουν σε αυτό πλούσια τη βοήθεια από τον ρεφορμιστικό ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, τους αναρχικούς και άλλες πολιτικές ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ο όρος «Σταλινικός κομμουνισμός», σημαίνει ότι αποδέχεσαι μέρος ή όλες τις πράξεις που εφάρμοσε ο Στάλιν ή ο κομμουνισμός του, μέσω του ολοκληρωτικού κομμουνιστικού κράτους. Άρα με το να λες ότι το ΚΚΕ «απορρίπτει σημαντικά σημεία», σημαίνει ότι αποδέχεσαι άλλα. Και πως να το κάνουμε, για τον δημοκρατικό κόσμο, ο Σταλινικός κομμουνισμός(και όχι μόνο) τόσο ως ιδεολογία αλλά και ως εφαρμογή είναι ολοκληρωτικό δόγμα. Και το ΚΚΕ δεν τον απορρίπτει. Εδώ αποκατάστησε τον σταλινικό Ζαχαριάδη, τον άνθρωπο που συνειδητά ξεπουλούσε στους Γιουγκοσλάβους την Μακεδονία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ο όρος Σταλινισμός έχει συνδεθεί με όλα τα αρνητικά της πολιτικής του ΚΚΣΕ επί ΓΓ Στάλιν.
Αυτά το ΚΚΕ τα έχει κρίνει ως αρνητικά και τα απορρίπτει.
Δεν μπορείς, όμως, να απορρίψεις και τα θετικά μαζί, όπως έκαναν τότε.
Όσο για τα υπόλοιπα, αναφέρθηκα στο προηγούμενο μήνυμά μου και δεν υπάρχει λόγος να το ξανακάνω. Άλλωστε forum είμαστε δεν θα γράψω και μήνυμα-ιστορικό/πολιτικό δοκίμιο να σας δημοσιεύσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Ναι, είναι πολύ φασιστικό να προωθείς μία διαφορετική από τους άλλους λύση στη δημοκρατία σας...
Και ακόμη πιο φασιστικό να απεργείς και να κάνεις κατάληψη... Νόμος είναι το δίκιο του εργοδότη...

Αυτή είναι η προπαγάνδα που δέχεσαι από τα αστικά ΜΜΕ και αυτήν αναπαράγεις απαράλλακτη.
Για αρχή κόψε Μέγκα/Σκάι/Βήμα/Καθημερινή/ΕΡΤ κλπ...

εγω δεν καταλαβαινω απο και ως που ειναι δημοκρατικο να εισβάλλουν καμματικες παραταξεις και να κανουν ο,τι γουσταρουν χωρις να εχουν ρωτησει μαθητες / 15μελη κλπ.
οι μαθητες ειναι ικανοι και αρκετα αφυπνισμενοι απο μονοι τους και δε χρειαζονται υποκινητες για να δρασουν , μπορουν να αποφασισουν αυτοβούλως για το τι θα κανουν και τον τροπο με τον οποιον θα κινηθουν χωρις να ερθουν οι κνητες και ο καθενας να τους επιβαλλει ...<<τη δημοκρατια τους>> ... μια δημοκρατια που ουτε καν πρεσβευουν , αλλες ειναι οι αντιληψεις του κομματος αλλα οκ! και μεαξυ μας δεν προπαγανδιζουν μονο τα μμε αλλα και το ιδιο το κκε! οταν παω καθε μερα στο σχολειό μου φιλε και δεχομαι ακριτως και καταιγιστικως φυλλαδιακια κομματων (και μεχρι στιγμης εχω δεχτει ΜΟΝΟ απο το κνε στο σχολικο περιβαλλον) που μου λενε τι να κανω μιωθω ότι με στρεφουν εμμεσως προς μια κατευθυνση..χειραγωγηση ειναι και αυτο!
αλλο ειναι η πολιτικοποιηση και αλλο η κομματιοποιηση! καταρχας οι νεοι πρεπει να ενημερωθουν ορθα και ουδετερα , αδέκαστα και αμεροληπτα και υστερα να αποκτησουν πολιτικη ταυτοτητα αν βρουν κατι να τους εκφραζει -αυτο ειναι πολυ δυσκολο σημερα!- . :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να σε ρωτησωκατι exc; εφοσων το κομμα δεν ειναι Σταλινικο, γιατι διωξανε μελος (και μαλιστα παλιο) επειδη δεν ητανε σταλινικος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
εγω δεν καταλαβαινω απο και ως που ειναι δημοκρατικο να εισβάλλουν καμματικες παραταξεις και να κανουν ο,τι γουσταρουν χωρις να εχουν ρωτησει μαθητες / 15μελη κλπ.
οι μαθητες ειναι ικανοι και αρκετα αφυπνισμενοι απο μονοι τους και δε χρειαζονται υποκινητες για να δρασουν , μπορουν να αποφασισουν αυτοβούλως για το τι θα κανουν και τον τροπο με τον οποιον θα κινηθουν χωρις να ερθουν οι κνητες και ο καθενας να τους επιβαλλει ...<<τη δημοκρατια τους>> ... μια δημοκρατια που ουτε καν πρεσβευουν , αλλες ειναι οι αντιληψεις του κομματος αλλα οκ! και μεαξυ μας δεν προπαγανδιζουν μονο τα μμε αλλα και το ιδιο το κκε! οταν παω καθε μερα στο σχολειό μου φιλε και δεχομαι ακριτως και καταιγιστικως φυλλαδιακια κομματων (και μεχρι στιγμης εχω δεχτει ΜΟΝΟ απο το κνε στο σχολικο περιβαλλον) που μου λενε τι να κανω μιωθω ότι με στρεφουν εμμεσως προς μια κατευθυνση..χειραγωγηση ειναι και αυτο!
αλλο ειναι η πολιτικοποιηση και αλλο η κομματιοποιηση! καταρχας οι νεοι πρεπει να ενημερωθουν ορθα και ουδετερα , αδέκαστα και αμεροληπτα και υστερα να αποκτησουν πολιτικη ταυτοτητα αν βρουν κατι να τους εκφραζει -αυτο ειναι πολυ δυσκολο σημερα!- . :/:
Καμία κατάληψη δεν επιβλήθηκε ποτέ από το ΚΚΕ ή την ΚΝΕ. Πάντα είναι απόφαση του κάθε συλλόγου.
Προσπάθεια αφύπνισης των μαθητών γίνεται. Πολλές φορές είναι μαθητές μέλη της ΚΝΕ και καλούν σε συνελεύσεις κλπ. Αυτό το θεωρείς κακό; Θα γίνει συνέλευση του συλλόγου σου για τα σημαντικά ζητήματα που σε αφορούν άμεσα, αλλά δε θέλεις να χάσεις μάθημα; Το ότι θα ακούσεις και την άποψη του ΚΚΕ και της ΚΝΕ σου χτυπάει άσχημα; Γιατί επειδή είναι Κόμμα; Κάθε μέρα μέσα στο σχολείο σου γίνεστε αποδέκτες της άποψης/θέλησης των αστικών κομμάτων... Αυτό δε σε ενοχλεί;

Όσο για τα φυλλάδια, τι να σου πω... Σε ενοχλεί η προπαγάνδα... Το MEGA, το ΣΚΑΙ, το Βήμα, η Καθημερινή κλπ με την καθημερινή τους προπαγάνδα υπέρ των αστικών κομμάτων, δε σε ενοχλεί;

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι από το ΚΚΕ και την ΚΝΕ γίνεται ξεκάθαρη προπαγάνδα, ενώ από όλους τους άλλους κεκαλυμμένη. Η προπαγάνδα δεν είναι κακή από μόνη της, όταν, όμως, γίνεται κεκαλυμμένη με στόχο την πλάνη του λαού, τότε είναι αισχρή.
Το συμπέρασμα, λοιπόν, είναι ότι ή δεν έχετε καθόλου κριτική ικανότητα, οπότε και δεν αντιλαμβάνεστε την προπαγάνδα των αστικών κομμάτων και ΜΜΕ ή απλά σας κάθεται στο λαιμό το ΚΚΕ και μόνο!
Να σε ρωτησωκατι exc; εφοσων το κομμα δεν ειναι Σταλινικο, γιατι διωξανε μελος (και μαλιστα παλιο) επειδη δεν ητανε σταλινικος;
Σε ποιον αναφέρεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ο όρος Σταλινισμός έχει συνδεθεί με όλα τα αρνητικά της πολιτικής του ΚΚΣΕ επί ΓΓ Στάλιν.
Αυτά το ΚΚΕ τα έχει κρίνει ως αρνητικά και τα απορρίπτει.
Δεν μπορείς, όμως, να απορρίψεις και τα θετικά μαζί, όπως έκαναν τότε.
Όσο για τα υπόλοιπα, αναφέρθηκα στο προηγούμενο μήνυμά μου και δεν υπάρχει λόγος να το ξανακάνω. Άλλωστε forum είμαστε δεν θα γράψω και μήνυμα-ιστορικό/πολιτικό δοκίμιο να σας δημοσιεύσω.
Προφανώς εσύ και το ΚΚΕ βλέπετε κάποια θετικά στον Σταλινισμό. Μόνο που αυτά δεν υπάρχουν για τον υπόλοιπο κόσμο. Και πώς να υπάρχουν όταν μετράμε εκατοντάδες εκατομμύρια θύματα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Προφανώς εσύ και το ΚΚΕ βλέπετε κάποια θετικά στον Σταλινισμό. Μόνο που αυτά δεν υπάρχουν για τον υπόλοιπο κόσμο. Και πώς να υπάρχουν όταν μετράμε εκατοντάδες εκατομμύρια θύματα του.
Προφανώς δεν έχεις αρκετό δυναμικό για να καταλάβεις ότι απορρίπτουμε όλες αυτές τις πρακτικές που οδήγησαν σε αυτά τα θύματα. Ή για να είμαστε ειλικρινείς, το έχεις το δυναμικό, αλλά λες και ξαναλές τα ίδια χάριν αντιΚΚΕ προπαγάνδας.
Θα παραθέσω και εδώ την απάντησή μου σε ένα άλλο θέμα:
Προφανώς και δεν αμφισβητεί ούτε επικροτεί το ΚΚΕ τέτοιες πρακτικές. Ωστόσο, αν γυρίσεις πίσω στον χρόνο θα δεις ότι οι οπορτουνιστές που εκκαθαρίστηκαν τότε δεν ήταν αθώοι, ήταν άνθρωποι που έκαναν σαμποτάζ στην παραγωγή, έκαιγαν εργοστάσια κλπ. Κακό στον λαό έκαναν και αυτό θεωρήθηκε από τα δικαστήρια προδοσία. Με τα δεδομένα εκείνης της εποχής η τιμωρία ήταν η θανατική ποινή. Μην ξεχνάς επίσης και την παγκόσμια κατάσταση εκείνης της εποχής.
Γιατί δεν σκέφτεσαι με τον ίδιο πόνο, όμως, και όλους αυτούς που «εκκαθάρισαν» τα αστικά κράτη την ίδια πάνω-κάτω περίοδο συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας; Δύο μέτρα και δύο σταθμά, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Στον πατερα ενος γνωστου μου...
Τώρα σοβαρολογείς;
Αυτό είναι κάτι που ούτε εγώ, ούτε και κανένας άλλος δεν μπορεί να ελέγξει για να σου απαντήσει εμπεριστατωμένα.

Πολλά μπορούμε να πούμε και να τα στηρίξουμε στη δήλωση ενός γνωστού/συγγενή. Αν, όμως, κάτι δεν είναι ελέγξιμο, χάνει αμέσως οποιανδήποτε αξιοπιστία ως πληροφορία.
Εγώ είχα συγγενείς μετανάστες από Ελλάδα στην ΕΣΣΔ που έζησαν την Οκτωβριανή Επανάσταση, τον Λένιν, τον Στάλιν και λίγο τον Χρουστσόφ. Έχω διαβάσει τις εμπειρίες τους (τις έγραφε ένας σε τετράδιο) και έχω μιλήσει και με τα παιδιά τους που επίσης έζησαν αρκετά χρόνια στην ΕΣΣΔ.
Δεν μετέφερα, όμως, καμία απολύτως τέτοια εμπειρία, γιατί δε θα ήταν ελέγξιμη.
Και για να το ξεκαθαρίσω: Όχι, δεν έγραφαν/έλεγαν ψέμματα, γιατί δεν ήταν μέλη του ΚΚΣΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Να πω κατι κουλο;

Η Παπαρηγα ειναι η μονη απο τους πολιτικους αρχηγους η οποια οταν ανεβαινει στο βημα της Βουλης δε διαβαζει ποτε απο "μεσα" τα οσα λεει. Εχει κατι χαρτια μπροστα της αλλα ποτε δεν τα κοιταει ουσιαστικα. Ολοι οι αλλοι εχουν ενα κειμενο μπροστα τους που το διαβαζουν. Και να πω οτι τα εγραφαν και οι ιδιοι...

Αυτο μπορει να σημαινει δυο πραγματα:
ή
1) Οτι εχει ευφραδεια λογου
ή
2) Οτι λεει τα ιδια τοσα χρονια που τα εχει μαθει απ εξω

Αληθεια, παιδια, το παρατηρησα. Τσεκαρισμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Όπως λέμε «η κασέτα δεν αλλάζει». :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Ειπα να μιλησω,να μη μιλησω.Η αληθεια ειναι οτι οταν ανοιχτηκε αυτο το θρεντ και το ειδα περιμενα με προσμονη το τι θα ακουστει και πραγματι πολλα απ αυτα τα ιδεολογηματα που προβαλλονται κατα καιρους βρισκονται σ αυτες τις τεσσερις σελιδες.
Ουτε θα κρινω κανεναν,ουτε θα μιλησω ασχημα αν και θα μπορουσα να το κανω.Απλως προσεχτε τι διαβαζετε.
Και οχι δε διαβαζω μονο ριζοσπαστη,η αποψη μου ειναι διαμορφωμενη βαζοντας τη θεση και τον εαυτο μου σε ολονων τη θεση πριν αποφασισω το που θα προσκειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Κοκκινος,κοκκινος θεος...ΚΚ εισαι ο ενας και μοναδικος!

*λαλαλα*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Τώρα σοβαρολογείς;
Αυτό είναι κάτι που ούτε εγώ, ούτε και κανένας άλλος δεν μπορεί να ελέγξει για να σου απαντήσει εμπεριστατωμένα.

Πολλά μπορούμε να πούμε και να τα στηρίξουμε στη δήλωση ενός γνωστού/συγγενή. Αν, όμως, κάτι δεν είναι ελέγξιμο, χάνει αμέσως οποιανδήποτε αξιοπιστία ως πληροφορία.
Εγώ είχα συγγενείς μετανάστες από Ελλάδα στην ΕΣΣΔ που έζησαν την Οκτωβριανή Επανάσταση, τον Λένιν, τον Στάλιν και λίγο τον Χρουστσόφ. Έχω διαβάσει τις εμπειρίες τους (τις έγραφε ένας σε τετράδιο) και έχω μιλήσει και με τα παιδιά τους που επίσης έζησαν αρκετά χρόνια στην ΕΣΣΔ.
Δεν μετέφερα, όμως, καμία απολύτως τέτοια εμπειρία, γιατί δε θα ήταν ελέγξιμη.
Και για να το ξεκαθαρίσω: Όχι, δεν έγραφαν/έλεγαν ψέμματα, γιατί δεν ήταν μέλη του ΚΚΣΕ.

Δεν θα μιλισω με ονοματα μεσα σε ενα φορουμ απο την στιγμη που δεν το εκανε θεμα ο ιδιος.
Δεν ζητησα επιστιμονικη μελετη με πηγες, σου ανεφερα ενα γεγονος και σε ρωτησα πως μπορει να το δικαιολογεις. Ουτος η αλλος και ονομα να σου πω δεν νομιζω να γνωριζεις την υποθεση του η τον ιδιο... Οταν τον διωξανε εισουν μικρος ακομα και μιλαμε και για διαφορετικες περιοχες. Μιλαμε για απλο μελος και οχι για κανενα πασιγνωστο μελος, οποτε δεν νομιζω να μπορεις πλεων σημερα να διασταυρωσεις κατι εκτος και αν μιλισεις με τον ιδιο και με εμπλεκομενους του τοτε.

Μπορεις να αναφερεις καπου ολα οσα εχεις διαβασει, μπορεις και να ανοιξεις ενα τοπικ οπου να μεταφερεις ολοκληρο εκεινο το τετραδιο, το οτι δεν ειναι ελενξιμα δεν παει να πει οτι δεν μπορουμε να τα διαβασουμε και να προβληματιστουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
και κατι αλλο που ηρθε τωρα...μεχρι στιγμης στη ζωη δεν εχω γνωρισει κανενα << κομμουνιστη >> να κανει πράξη και να εφαρμοζει τα λεγόμενά του στη ζωη του και κυριως στα οικονομικα του..μονο λογια αλλα έπεα πτερόεντα!!!
και η παπαρηγα ας πουμε την κορη της στο εξωτερικο την εστειλε...όλοι μιλουν και επαναστατουν εκ του ασφαλους !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
και κατι αλλο που ηρθε τωρα...μεχρι στιγμης στη ζωη δεν εχω γνωρισει κανενα << κομμουνιστη >> να κανει πράξη και να εφαρμοζει τα λεγόμενά του στη ζωη του και κυριως στα οικονομικα του..μονο λογια αλλα έπεα πτερόεντα!!!
και η παπαρηγα ας πουμε την κορη της στο εξωτερικο την εστειλε...όλοι μιλουν και επαναστατουν εκ του ασφαλους !

Τι να πω; Τους έχεις "μελετήσει" καλά τους κομμουνιστές!!! Μπράβο και σ΄ανώτερα............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Τι να πω; Τους έχεις "μελετήσει" καλά τους κομμουνιστές!!! Μπράβο και σ΄ανώτερα............
μερικα πράγματα ειναι εξοφθαλμα ..δε χρειαζονται μελετη:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastabou

Νεοφερμένος

Ο kostastabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το ενοχλητικό για μενα εκ μέρους της ΚΝε είναι οτι κάθε μερα είναι έξω απο το σχολείο, μας μοιράζουν φυλλάδια ,πλησιάζουν άτομα τους εξηγούν τι ακριβώς οργανώνουν , και αν τους αρνηθείς μόνο που δε σε βρίζουν.!¨οσο για τους κνίτες θέλουν μια κομμουνιστική κυβέρνηση αλλα μια καπιταλιστική ζωή.!Σωστά είναι αυτά που λένε αλλα οποιος θέλει ,πάει και γράφετε στη παράταξη του δήμου του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top