Αστρικά ταξίδια

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Είδα μια ταινία πρόσφατα που το θέμα της ήταν τα "αστρικά ταξίδια". Έψαξα λιγάκι στο διαδίκτυο και βρήκα κάτι σαν ορισμό του φαινομένου.

"Το Αστρικό Ταξίδι είναι όταν η ψυχή απαλλάσσεται προσωρινά από το σώμα και «ταξιδεύει» ως ενέργεια. Κάθε φορά που το σώμα φτάνει σε κατάσταση REM (πολύ βαθύς ύπνος) η ψυχή απελευθερώνεται και ταξιδεύει. Αυτό συμβαίνει σε όλους μας, δεν είμαστε όμως όλοι ικανοί να το θυμηθούμε όταν ξυπνάμε. Άλλοι το θυμούνται σαν θολό όνειρο άλλοι όμως δεν το θυμούνται καθόλου."

Δεν ξέρω αν είναι καλό που ψάχνομαι με τα μεταφυσικά. Αλλά μια φίλη μου είπε ότι αυτά είναι φαινόμενα παραψυχολογίας. Επίσης είχα ακούσει για ένα παιδί κοντά στην γειτονιά που μένω ότι κάποια περίοδο της ζωής του είχε διαταραχές στον ύπνο...Εμένα μου είπαν ότι τον "πλάκωνε" η σκιά του και ότι κοιμόταν με ανοιχτή μπαλκονόπορτα για να μπορεί να αναπνέει. Επίσης, ότι πάντα μετά από αυτό το φαινόμενο, έβρισκε σημάδια από την αλυσίδα που φορούσε στο λαιμό του. Διάβασα παρόμοια περιστατικά και κάποιοι το ονόμασα "Μόρα".

Εσείς τι λέτε; Μπορούν να είναι πραγματικά αυτά τα φαινόμενα, ή είναι απλά για να μας τραβάνε την προσοχή; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
To φαινόμενο αυτό λέγεται αστρική προβολή και φυσικά υπάρχει :)

Αποτελεί θέμα σε πολές ταινίες και ειδικά θρίλερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
To φαινόμενο αυτό λέγεται αστρική προβολή και φυσικά υπάρχει :)

Αποτελεί θέμα σε πολές ταινίες και ειδικά θρίλερ.

Το πρώτο φαινόμενο εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για την Μορα υπαρχει νομιζω θεμα στο φορουμ.
Γενικοτερα για ολα αυτα τα παραφυσικα, δεν ξερω, δεν ασχολουμε! Ειχε φαγωθει καποτε ο Χαρδαβελας και σαν βλαμενα ασχολουμασταν ολοι, μεχρι που το γυρισε στην θρησκεια:P Τι να πω, αν ασχολιθει κανεις σε σοβαρο επιπεδο και οχι σε επιπεδο χαρδαβελα θα ειχε ενδιαφερων, αν και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υφιστατε οτιδηποτε τετοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Για την Μορα υπαρχει νομιζω θεμα στο φορουμ.
Γενικοτερα για ολα αυτα τα παραφυσικα, δεν ξερω, δεν ασχολουμε! Ειχε φαγωθει καποτε ο Χαρδαβελας και σαν βλαμενα ασχολουμασταν ολοι, μεχρι που το γυρισε στην θρησκεια:P Τι να πω, αν ασχολιθει κανεις σε σοβαρο επιπεδο και οχι σε επιπεδο χαρδαβελα θα ειχε ενδιαφερων, αν και δυσκολευομαι να πιστεψω οτι υφιστατε οτιδηποτε τετοιο.

Μπορείς να μου στείλεις το link;

Κι εμένα, επειδή όλα αυτά μου ακούγονται κάπως...ήθελα κάποια δεύτερη γνώμη! Αν και δεν πιστεύω ότι είμαι κ πολύ μακριά απ'το να πιστέψω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,795 μηνύματα.
Όταν κοιμόμαστε ο νους μας δίνει την αίσθηση πολλές φορές ότι το σώμα μας ξεκινάει να ταξιδεύει από μέσα μας μπρος τον έξω κόσμο, όμως στην πραγματικότητα γίνεται το αντίθετο. Αυτό που θεωρούμαι ενεργειακό σώμα (στην ουσία ένα φανταστικό είδωλό μας μαζί με το πεδίο όρασής μας) βυθίζεται μέσα στη φαντασία μας.
Ό,τι βλέπουμε σε ένα όνειρο είναι στοιχεία του εαυτού μας και της εικόνας που διατηρούμαι για τον εξωτερικό/φυσικό κόσμο και τα πρόσωπα που συναντάμε. Εγώ προσωπικά έχω παρατηρήσει ότι έχω την τάση να φαντάζομαι ότι ξυπνάω/σηκώνομαι από το κρεβάτι μου μέσα σε όνειρο και ταξιδεύω πετώντας σε έναν κόσμο που είναι σε αρκετό βαθμό ίδιος με τον κόσμο που βρίσκεται το φυσικό μου σώμα, όμως όπως είπα είναι καθαρά τμήμα της φαντασίας μου επειδή ξέρω που βρίσκεται εκείνη τη στιγμή το φυσικό μου σώμα και γνωρίζω το περιβάλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αυτό που θεωρούμαι ενεργειακό σώμα (στην ουσία ένα φανταστικό είδωλό μας μαζί με το πεδίο όρασής μας)

Δηλαδή το σώμα μας ουσιαστικά απλά φιλοξενεί την ψυχή μας μέχρι να "κλατάρει" και η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει;! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δηλαδή το σώμα μας ουσιαστικά απλά φιλοξενεί την ψυχή μας μέχρι να "κλατάρει" και η ψυχή συνεχίζει να υπάρχει;! :hmm:




να κανεις ενα πιο κοντινο στο τατου, δεν φαίνεται τπτ. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πιστεύω ότι σε κάποιους ανθρώπους δημιουργούνται τέτοιες εντυπώσεις (π.χ. σε επεμβάσεις που ο ασθενής ήταν κλινικά νεκρός για μερικά δευτερόλεπτα και μετά περιγράφει πως έβλεπε τον εαυτό του από ψηλά), αλλά τις αποδίδω σε εγκεφαλικές λειτουργίες και ψυχολογικά αίτια. Δεν πιστεύω στο μετα/παρα/υπερ-φυσικό.
Χτες το βράδυ είδα ένα όνειρο στο οποιό ήξερα ότι ονειρευόμουν, το έβλεπα πολύ καθαρά και όταν άνοιγα τα μάτια μου έβλεπα το σκοτεινό υπνοδωμάτιό μου κανονικά. Μετά τα ξαναέκλεινα και συνέχιζα να βλέπω το όνειρο ξεκάθαρα. Οπότε, γιατί κάποιοι να μην έχουν κάτι παρόμοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω, δεν το έχω βιώσει. Κάτι όμως κάτι μου έκανε πραγματική εντύπωση όταν σε μια συνομιλία που είχα με ενα κοριτσάκι 6,5 χρονών μου εξομολογήθηκε πως στον ύπνο της νομίζει πως δεν είναι εκείνη και πώς είναι μια άλλη. Τη ρώτησα αν κοιμόταν εκείνη την ώρα ή αν ήταν ξύπνια (για να τεστάρω αν ήταν όνειρο) και μου είπε πως ήταν ξύπνια. Ο μπαμπάς της - δε ζει η μητέρα της- την καθησύχαζε δίχως να το αναλύσει περαιτέρω. Συζητιέται αυτό, τί είναι; Είναι κάτι κακό; Είναι ψυχολογικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
https://pyles.tv/synendefxeis-kai-afieromata/Astriki-provoli--mythos-i-pragmatikotita-.aspx

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχα μια συζήτηση με μια φιλη σχετικα με αυτο το θεμα!!
Εχω ακουσει απο πολλους ανθρωπους να διηγούνται μια ανάλογη εμπειρία...

Βρήκα αυτο το θεμα μεσω του Pyles.tv ... Νομιζω πως εχει αρκετο ενδιαφερον!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
να κανεις ενα πιο κοντινο στο τατου, δεν φαίνεται τπτ. :confused:

Δεν είμαι εγώ αυτή..:P Αλλά έχω παρόμοιο στην κοιλιά..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω, δεν το έχω βιώσει. Κάτι όμως κάτι μου έκανε πραγματική εντύπωση όταν σε μια συνομιλία που είχα με ενα κοριτσάκι 6,5 χρονών μου εξομολογήθηκε πως στον ύπνο της νομίζει πως δεν είναι εκείνη και πώς είναι μια άλλη. Τη ρώτησα αν κοιμόταν εκείνη την ώρα ή αν ήταν ξύπνια (για να τεστάρω αν ήταν όνειρο) και μου είπε πως ήταν ξύπνια. Ο μπαμπάς της - δε ζει η μητέρα της- την καθησύχαζε δίχως να το αναλύσει περαιτέρω. Συζητιέται αυτό, τί είναι; Είναι κάτι κακό; Είναι ψυχολογικό;










υγ.
έχω παρόμοιο στην κοιλιά..


νομίζω πως και οι δυο συμπάσχετε στην έλλειψη καλού γούστου
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sokolatina_kat

Νεοφερμένος

Η Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
παιχνιδια του εγκεφαλου ειναι απλα εχουν τη γοητεια τους οσο να ναι , βεβαια οχι για να ασχοληθεις σοβαρα . Εδω δεν μπορουμε να ορισουμε τι ειναι η ψυχη και αν υπαρχει ποσο μαλλον να συζηταμε για το αν φευγει για λιγο και ξαναγυρναει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν το γνωρίζω, δεν το έχω βιώσει. Κάτι όμως κάτι μου έκανε πραγματική εντύπωση όταν σε μια συνομιλία που είχα με ενα κοριτσάκι 6,5 χρονών μου εξομολογήθηκε πως στον ύπνο της νομίζει πως δεν είναι εκείνη και πώς είναι μια άλλη. Τη ρώτησα αν κοιμόταν εκείνη την ώρα ή αν ήταν ξύπνια (για να τεστάρω αν ήταν όνειρο) και μου είπε πως ήταν ξύπνια. Ο μπαμπάς της - δε ζει η μητέρα της- την καθησύχαζε δίχως να το αναλύσει περαιτέρω. Συζητιέται αυτό, τί είναι; Είναι κάτι κακό; Είναι ψυχολογικό;

Καλά, κι εγώ σε αυτή την ηλικία είχα την ιδέα πως βρίσκομαι κάπου πολύ μακριά και κινώ το ανθρώπινο σώμα μου, βλέποντας μέσα από αυτό και νιώθοντας πράγματα. Ημουν σίγουρη ώρες ώρες ότι αυτό γίνεται. Αλλες πάλι νόμιζα ότι με παρακολουθούσαν κάμερες παντού και όλοι γύρω μου ήταν ηθοποιοί.
Φαντάσου το σοκ που έπαθα αρκετά χρόνια αργότερα με το Truman Show και το Avatar.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Ο εγκέφαλος συνθέτει την πραγματικότητα στην οποία ζούμε. Οπτικοποιεί ενεργειακά μορφώματα αποδίδοντάς τα με τέτοιο τρόπο ώστε ο κόσμος να φαίνεται συμπαγής. Μόνο σε έναν τέτοιο κόσμο μπορεί να αναπτυχθεί η ζωή αφού ο κόσμος των σωματιδίων, το 'φοχάτ' όπως το αποκαλούν στην Ανατολή, στροβιλίζεται ακατάπαυστα σε αντιστρεπτά συστήματα που αυξάνουν την εντροπία τους. Η ψευδαίσθηση όμως της συνεκτικότητας, δίνει κατεύθυνση στο βέλος του χρόνου δημιουργώντας μη αντιστρεπτές συνθήκες (θερμοδυναμικά συστήματα έξω απ' την κατάσταση ισορροπίας). Αυτό είναι σύμφωνα με τον Ilye Pregogine, η πηγή της ζωής.

Όταν ο εγκέφαλος πλησιάζει το θάνατο ή βρίσκεται κάτω από ειδικές καταστάσεις, θα μπορούσε να διατηρείται περισσότερη ώρα σε κατάσταση "υπέρθεσης" και να δημιουργείται με αυτό τον τρόπο η αίσθηση ενός άλλου σώματος. Εγώ που δεν είμαι εγώ αλλά συνδέομαι με το εγώ και αιωρούμαι ανάμεσα στα δύο. Αυτή είναι η πιο "τραβηγμένη" εξήγηση που θα μπορούσε κάποιος επιστήμονας να θεωρήσει, εκτός φυσικά από την οποιαδήποτε άλλη παραίσθηση.

Υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος εκεί έξω. Όσο τον μετράμε (τον σκεφτόμαστε) τόσο μας κρύβει τα μυστικά του. Αν τον πιστέψουμε και τον φανταστούμε μέσω της παρατήρησης (visualization), εκεί κάτι καινούργιο μπορεί να φανεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xxtraptxx

Νεοφερμένος

Ο xxtraptxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εγω κοντα στα 8 χρονια τωρα το βιωνω τουλαχιστον 2-3 φορες το χρονο εκει που επεφτα για υπνο ξαφνικα αισθανομουνα πως ανεβαινω ψηλα προς το ταβανι. Ενιωθα και το σωμα μου στο κρεβατι αλλα ενιωθα και το 'πνευμα' μου στο ταβανι. Ολα αυτα τα χρονια βεβαια οποτε μου τυχαινε φοβομουνα παρα πολυ και ανυπομονουσα να ξυπνησω, και παντα ξυπνουσα με ταχυπαλμια την στιγμη που ενιωθα η ψυχη μου να κατεβαινει απο το ταβανι και να ξαναμπαινει στο σωμα μου..
Τελικα λογο της ταινιας 'Incidious' εμαθα οτι ειναι καθε αλλο παρα αγνωστο φαινομενο και απο τοτε εχω διαβασει παρα πολλα βιβλια και εχω εξασκηθει σε αυτο με αποτελεσμα να μπορω να το ελέγχω οταν μου συμβαινει.
Φυσικα και ειναι αληθινο αλλά θέλει προσοχή, ειδικά αν το δοκιμάσεις απλά 'για την εμπειρια'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top