• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διαδικασίες στο Εθνικό Σύστημα Υγείας

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Γεια σας!
Λοιπόν, θέλω να εργαστώ το καλοκαίρι ως ομαδάρχισσα σε κατασκήνωση, και οι κατασκηνώσεις ζητάνε βεβαίωση καλής υγείας από δημόσιο νοσοκομείο. Συγκεκριμένα, μία κατασκήνωση που έκανα δήλωση, θέλει αυτή τη βεβαίωση μέσα στη βδομάδα (μέχρι 27/4/12). Το θέμα είναι ότι εγώ αυτή τη στιγμή είμαι ανασφάλιστη. Οπότε θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε, ποιες επιλογές έχω, και ποια είναι η πιο σύντομη και οικονομική.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ο τιμοκατάλογος φαίνεται εδώ:
https://www.scribd.com/doc/53400390/kostologimes-exetaseis

Με κάθε επιφύλαξη καθώς μου φαίνονται πολύ φθηνές αυτές οι τιμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Ουάου, καταλογάρα! Σε ευχαριστώ. Κάτι είδα, αλλά δεν έχω ιδέα από αυτά... :/::redface:
Θα πρέπει να πάω σε εξωτερικά ιατρεία; Και χρειάζεται ραντεβού; (Δείξτε υπομονή με την άπειρη!... :P)

Edit: Αυτό λογικά δεν είναι; : "Για έκδοση ιατρικής βεβαιώσεως ή πιστοποιητικού κατόπιν εξετάσεως 1,88Ε".
Αλλά είναι μόνο αυτό, ή θα πρέπει να πληρώσω και την επίσκεψη, που είναι 20Ε όπως λέει παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν νομίζω να τη βγάλεις τόσο φθηνά καθώς οι παραπάνω τιμές είναι κάτι παραπάνω από ουτοπία και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα.

Για να σου εκδόσουν πιστοποιητικό λογικά πρέπει να προηγηθούν μια σειρά από εξετάσεις (π.χ. ακτινογαφία θώρακος, γενική αίματος κ.λπ.). Μπορείς να ρωτήσεις στις πληροφορίες οποιοδήποτε νοσοκομείου που είναι ανοιχτά 8:30 - 14:00.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ που έκανα πρόσφατα, όχι σε δημόσιο βέβαια, πλήρωσα 16,5 ευρώ, για τις εξετάσεις που λέει ο Φόκος. :redface:
Οπότε δε νομίζω να ξεπερνάει τα 20 στα δημόσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Οκ, σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! :) Θα πάρω τηλέφωνο από Δευτέρα... :/:

Εγώ που έκανα πρόσφατα, όχι σε δημόσιο βέβαια, πλήρωσα 16,5 ευρώ, για τις εξετάσεις που λέει ο Φόκος. :redface:
Οπότε δε νομίζω να ξεπερνάει τα 20 στα δημόσια.
Α, ωραία... Μακάρι! (Οι εξετάσεις αίματος είναι αναγκαίες; Το καλοκαίρι είχα κάνει.. :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ που έκανα πρόσφατα, όχι σε δημόσιο βέβαια, πλήρωσα 16,5 ευρώ, για τις εξετάσεις που λέει ο Φόκος. :redface:
Οπότε δε νομίζω να ξεπερνάει τα 20 στα δημόσια.

:eek: Έκανες αυτό το κατεβατό μόνο με 16.5 ευρώ. Μήπως ήσουν έμμεσα ασφαλισμένη στο ταμείο του κηδεμόνα σου και πλήρωσες μόνο συμμετοχή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οι τιμές πάντως ειναι εξαιρετικά χαμηλές,και μου κάνει τεράστια εντύπωση.
Ακόμα και οι πιό ακριβές επεμβάσεις/διαδικασίες είναι εντός λογικών ορίων.
Αυτά ισχύουν για τα νοσοκομεία ή για τους ιδιώτες γιατρούς.

Και Irene,πρίν πάς στο νοσοκομείο,να κλείσεις ραντεβού στο 1535,δεν δέχονται αλλιώς,και αν δεν κάνω λάθος οι ανασφάλιστοι πληρώνουν 5 ευρώ σε κάθε επίσκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Α, ωραία... Μακάρι! (Οι εξετάσεις αίματος είναι αναγκαίες; Το καλοκαίρι είχα κάνει.. :P)
Δε ξέρω ακριβώς τι σου ζήτησαν, οπότε δε ξέρω τι χρειάζεται.
Αν θέλει απλή βεβαίωση, μπορεί και να μην είναι αναγκαίο ξέρωγω και να χρειάζεται ένα απλό χαρτί από εκείνα που σου δίνει ο παθολόγος για το γυμναστήριο.
Ρώτα πάντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Δε ξέρω ακριβώς τι σου ζήτησαν, οπότε δε ξέρω τι χρειάζεται.
Αν θέλει απλή βεβαίωση, μπορεί και να μην είναι αναγκαίο ξέρωγω και να χρειάζεται ένα απλό χαρτί από εκείνα που σου δίνει ο παθολόγος για το γυμναστήριο.
Ρώτα πάντως.:P
Το ελπίζω να είναι κάτι απλό, γιατί αν θέλει βελόνες, με βλέπω να μην δουλεύω σε καμία κατασκήνωση φέτος!:P (σιγά μην ξαναλιποθυμήσω για ένα χαρτί!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Tι εννοείς ανασφάλιστη;Δεν έχεις περάσει σε κάποιο ίδρυμα (ΑΕΙ/ΤΕΙ)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
:eek: Έκανες αυτό το κατεβατό μόνο με 16.5 ευρώ. Μήπως ήσουν έμμεσα ασφαλισμένη στο ταμείο του κηδεμόνα σου και πλήρωσες μόνο συμμετοχή;

Όχι, όχι, δε ρώτησαν καν αν είμαι ασφαλισμένη ή όχι, απλά μου' παν ότι είναι 16 ευρώ.
Εγώ μόνο ταυτότητα έδωσα.
Μάλιστα, στην απόδειξη, έχει αναλυτικά τις τιμές για τη κάθε εξέταση. Νομίζω η ακτινογραφία έκανε 9ευρώ και κάτι και οι άλλες 2 πιο λίγο.
Πάντως, ναι, δεν ήταν ακριβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Tι εννοείς ανασφάλιστη;Δεν έχεις περάσει σε κάποιο ίδρυμα (ΑΕΙ/ΤΕΙ)?
Ναι, είμαι στο ΕΚΠΑ, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με αυτά, πριν ένα μήνα έμεινα ανασφάλιστη (από τον πατέρα μου ασφαλιζόμουν).
Ισχύει για όλους τους φοιτητές, ή πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση πρώτα ώστε να ισχύσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτά ισχύουν για τα νοσοκομεία ή για τους ιδιώτες γιατρούς.
Αυτό είναι το κόστος των ιατρικών πράξεων κατά το κράτος (λογικά ισχύει και για τα δημόσια και για τα ιδιωτικά). Βέβαια δεν νομίζω καμία ιδιωτική κλινική ή δημόσιο νοσοκομείο να έχει αυτές τις τιμές.

Αυτές οι τιμές είναι ξεφτιλά εντελώς δεν μπορεί μια ακτινογραφία (4 ευρώ) να είναι φθηνότερη από φωτογραφία σε φωτογράφο:hmm:

Ναι, είμαι στο ΕΚΠΑ, αλλά δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται με αυτά, πριν ένα μήνα έμεινα ανασφάλιστη (από τον πατέρα μου ασφαλιζόμουν).
Ισχύει για όλους τους φοιτητές, ή πρέπει να γίνει κάποια ρύθμιση πρώτα ώστε να ισχύσει;

Εφόσον είσαι φοιτήτρια δικαιούσαι εμμεση ασφάλεια από το ταμείο του πατέρα σου μέχρι τα 26. Πήγαινε στο ταμείο του πατέρα σου και ρώτα.

Ακόμα και εγώ που έκλεισα τα 26 και είμαι φοιτητής με κατακτήριες δικαιούμε άμεση ασφάλιση από το Πανεπιστήμιο (Πανεπιστήμιο Πατρών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω, δικαιούμαι την πανεπιστημιακή υγειονομική περίθαλψη. Άρα μήπως να πήγαινα στην Πανεπιστημικαή Λέσχη να ρωτήσω;

Το θέμα είναι ότι μέχρι να ρωτήσω από 'δω, να ρωτήσω από 'κει, να κλείσω ραντεβού, να πάω και να τις κάνω, θα έχει περάσει η εβδομάδα.... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω, δικαιούμαι την πανεπιστημιακή υγειονομική περίθαλψη. Άρα μήπως να πήγαινα στην Πανεπιστημικαή Λέσχη να ρωτήσω;

Το θέμα είναι ότι μέχρι να ρωτήσω από 'δω, να ρωτήσω από 'κει, να κλείσω ραντεβού, να πάω και να τις κάνω, θα έχει περάσει η εβδομάδα.... :/:

Και να πληρώσεις τώρα (αν σου κοστίσει το ίδιο με την princess) μικρό το κακό , αλλά μη το αμελήσεις γιατί αν σου τύχει κάτι δεν θα σου τα χαρίσει κανένα κοινωνικό κράτος.

Πάντως εγώ την ασφάλεια του Πανεπιστημίου την έβγαλα σε 2 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Και να πληρώσεις τώρα (αν σου κοστίσει το ίδιο με την princess) μικρό το κακό , αλλά μη το αμελήσεις γιατί αν σου τύχει κάτι δεν θα σου τα χαρίσει κανένα κοινωνικό κράτος.

Πάντως εγώ την ασφάλεια του Πανεπιστημίου την έβγαλα σε 2 μέρες.
Ναι, το ξέρω, tsako... :/: Οι βλακείες του ΙΚΑ φταίνε για όλα... Αλλάζουν τα μέτρα τελευταία στιγμή.... Τελοσπάντων.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας, για τη βοήθειά σας! :D
Θα πάρω τηλέφωνο σε νοσοκομείο να δω τι παίζει, θα περάσω και από την Πανεπιστημιακή Λέσχη, θα ρωτήσω και την κατασκήνωση τι ακριβώς θέλει, και μετά βλέπουμε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Και να πληρώσεις τώρα (αν σου κοστίσει το ίδιο με την princess) μικρό το κακό , αλλά μη το αμελήσεις γιατί αν σου τύχει κάτι δεν θα σου τα χαρίσει κανένα κοινωνικό κράτος.

Πάντως εγώ την ασφάλεια του Πανεπιστημίου την έβγαλα σε 2 μέρες.

εμένα μου τα χάρισε το κοινωνικό κράτος του 2009, παρόλο που μπορούσα να πληρώσω και τα κάλυπτε και η ασφάλεια μου (απο το εξωτερικό). Είχα έρθει στην Ελλάδα για διακοπές και κόλλησα την γρίπη των χοίρων και βρέθηκα στο ER. Με ρώτησε εκεί ένας γιατρός (ηταν και ωραίος γμτ, κρίμα να μη ζητήσω τηλέφωνο :lol: ) τα τυπικά και επειδή του είπα ότι είμαι από εξωτερικό μου είπε ότι θα έγραφε κάτι στα χαρτιά για να μη πληρώσω τίποτα. Του είπα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να πληρώσω, αλλά τελικά τα έκανε έτσι ώστε να μη πληρώσω τίποτα. Τώρα βέβαια με την κρίση ίσως να έχουν γίνει πιο αυστηροί. Πιστεύω πάντως ότι πρέπει να επικοινωνήσει με την σχολή της για να είναι σίγουρη ότι έχει περίθαλψη για κάθε ενδεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πάντως το 5ευρο δεν το γλιτώνουν ούτε οι ασφαλισμένοι. Και στο ΚΑΤ η ακτινογραφία έχει σίγουρα 4 ευρώ. Επισης έχω δει πολλές γύφτισσες και πακιστανούς να τους δέχονται τζάμπα σε νοσοκομεία, αλλά αυτό ίσως είναι άλλο θέμα και δεν σημαίνει ότι όλοι οι ανασφάλιστοι πάνε δωρεάν.
Αν μιλάμε για εξετάσεις αίμαστος, ο καλύτερος τρόπος είναι να πας σε νοσοκομείο που εφημερεύει και να πεις ότι κάτι έχεις. Θα στις κάνουν τζάμπα και αυθημερόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πάντως το 5ευρο δεν το γλιτώνουν ούτε οι ασφαλισμένοι.

Η μητέρα μου και η αδερφή μου,που έχουν βιβλιάριο απορίας απο την Πρόνοια,δεν πληρώνουν τίποτα πάντως.Τσεκαρισμένο,γιατί την αδερφή μου εγώ την πηγαίνω για τα εμβόλια και δεν δώσαμε τίποτα στο ταμείο...Αρκετές φορές...Δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top