Πόσοι από σας είστε χωρίς σύντροφο;

Ποια η κατάσταση σας σε σχέση με το παραπάνω ερώτημα:

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 218)
  • Είμαι σε σχέση και είμαι καλά.

    Ψήφοι: 70 32.1%
  • Είμαι σε σχέση και δεν είμαι καλά.

    Ψήφοι: 10 4.6%
  • Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω χρόνο.

    Ψήφοι: 6 2.8%
  • Δεν είμαι σε σχέση επειδή δεν έχω διάθεση δέσμευσης αυτή την περίοδο.

    Ψήφοι: 24 11.0%
  • Δεν είμαι σε σχέση επειδή δε με ενδιαφέρει κάποιος.

    Ψήφοι: 49 22.5%
  • Είμαι ο deadhead_pirate

    Ψήφοι: 6 2.8%
  • Δεν εχω σχέση γιατι δεν βρίσκω / δεν με θέλουν (μπακούριον το κοινόν)

    Ψήφοι: 53 24.3%

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Δεκαετια???? Ασε που φοραω φλατ...

Ενιγουει, εχεις δικιο, στον δικο μου κυκλο, αυτον που εγω εχω διαλεξει, ολοι μιλανε σε ολους. Και οι "ασχημοι" και οι "ομορφοι". Και να σου πω την αληθεια, κι οταν ημουν 16 δεν ειχα καταλαβει να υπαρχουν τετοιες κλικες, τουλαχιστον με κριτηριο την ομορφια. Ισως φταιει και το οτι μεγαλωσα σε πολυ μικρη πολη, τι να πω.

Α, επισης, οταν λες κυκλους που σου επιβαλλεται να κινεισαι, τι εννοεις?
Λωλ έλεος, δεν είπα για σένα! 21-16=5. Εκτός αν κάνει δέκα και έκανα λάθος αφαίρεση! Είπαμε! Κόψε κάτι. Γενικά μίλαγα! Jeez. Μη μου θίγεσαι plx. :D

Ίσως φταίει οτι μεγαλώνω σε μεγάλη πόλη. Ίσως. Dunno.

Ε αυτό είναι τελείως άσχετο, αλλά οι επιβεβλημένοι κύκλοι είναι σχολείο - γειτονιά, και τίποτα έξω απ'αυτά... Και επειδή γνωρίζω τη μη υγιή κοινωνική μου κατάσταση, σταματάω εδώ με τα οφφτόπικ (hehehe) και απομακρύνομαι απ'τον τομέα ανθρώπινες σχέσεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Λωλ έλεος, δεν είπα για σένα! 21-16=5. Εκτός αν κάνει δέκα και έκανα λάθος αφαίρεση! Είπαμε! Κόψε κάτι. Γενικά μίλαγα! Jeez. Μη μου θίγεσαι plx. :D

Ίσως φταίει οτι μεγαλώνω σε μεγάλη πόλη. Ίσως. Dunno.

Ε αυτό είναι τελείως άσχετο, αλλά οι επιβεβλημένοι κύκλοι είναι σχολείο - γειτονιά, και τίποτα έξω απ'αυτά... Και επειδή γνωρίζω τη μη υγιή κοινωνική μου κατάσταση, σταματάω εδώ με τα οφφτόπικ (hehehe) και απομακρύνομαι απ'τον τομέα ανθρώπινες σχέσεις. :D

Πλακα εκανα ρε! Κουλ που λενε και στο χωριο μου!:P:D

Τι να πω, καταλαβαινω αυτα που λες, απλα δεν τα ζω, και γιαυτο μου κανει εντυπωση! Μην κολλας σε στερεοτυπα παντως! Και μεινε μακρια απο τετοια ατομα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Θυμίζει φάση του στυλ συνάντηση αλκοολικών όπως "Με λένε Θοδωρή και είμαι καλά..." :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θα σας πω κάτι!
Νομίζω ότι, ε μπορεί κι όλας, πιθανολογώ ότι ίσως και να έχω σχέση!
Είναι πολύ άγουρο να πω κάτι τέτοιο αλλά, μαγειρεύεται.
Προδίδω το τόπικ μου :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Λωλ έλεος, δεν είπα για σένα! 21-16=5. Εκτός αν κάνει δέκα και έκανα λάθος αφαίρεση! Είπαμε! Κόψε κάτι. Γενικά μίλαγα! Jeez. Μη μου θίγεσαι plx. :D

Ίσως φταίει οτι μεγαλώνω σε μεγάλη πόλη. Ίσως. Dunno.

Ε αυτό είναι τελείως άσχετο, αλλά οι επιβεβλημένοι κύκλοι είναι σχολείο - γειτονιά, και τίποτα έξω απ'αυτά... Και επειδή γνωρίζω τη μη υγιή κοινωνική μου κατάσταση, σταματάω εδώ με τα οφφτόπικ (hehehe) και απομακρύνομαι απ'τον τομέα ανθρώπινες σχέσεις. :D


ας μιλήσω κι εγώ που είμαι 10 χρόνια πιο πάνω... :D


Τώρα θα γίνω 'κακιά' αλλά τέτοια στερεότυπα η τελευταία φορά που συνάντησα ήταν πριν... let me think... ναι! 10 χρόνια!!! Τότε που ήμουν στο σχολείο :)

Μετά τα μυαλά στρώνουν σε μεγάλο βαθμό και εκτός ηλίθιων εξαιρέσεων (ποθ ζουν στο δικό τους στρουμφοφανταστικό κόσμο και προσωπικά... αγνοώ αν υπάρχουν και που) δεν το ξανασυνάντησα αυτό το πράγμα που περιγράφεις... χμμμ... ποτέ και πουθενά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Καλά ΧΡΖ κι εγώ στο +10 είμαι και συμφωνώ με τη suspiria πάντως.
Υπάρχει το φαινόμενο απλά χαλαρώνει ή γίνεται λίγο πιο διακριτικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Ρε παιδιά, συγγνώμη κι όλας, αλλά ξαφνιάζομαι πραγματικά.

Διαφωνείτε οτι οι άνθρωποι κρίνουν βάσει τις εικόνας και απορρίπτουν με πολύ υψηλά κριτήρια;;;;;
Δηλαδή όταν σου λένε οτι για να κάνεις καριέρα στο μάρκετινκ πρέπει να κάνεις 5 ώρες γυμναστήριο κάθε εβδομάδα και 3 ώρες κομμωτήριο, που και ο άλλος θα σε θέλει απλά για δουλειά, αυτό δεν έχει να κάνει με μία εικόνα που σου επιβάλλεται; ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ;;;;

Πολύ απλά μέσα από διάφορους τρόπους η κοινωνία, πολλές φορές ασυνείδητα, περνάει στο ανθρώπινο μάτι να επιθυμεί να βλέπει γυναίκες και άντρες, ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, που προέρχονται απο διαφήμιση.

Ναι Γιώργο μου, αν σου κάνει αρκετό κλικ δεν σκέφτεσαι τίποτα, και εσύ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕ, μόνο που τυχαία σας κάνουν κλικ οι ξανθιές, με το 2μετρο πόδι, με το μακρύ πρόσωπο, τη γαλλική μύτη, και τα γαλάζια μάτια; (Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσάς αλλά κάπως έτσι είναι σε γενικές γραμμές)

Στο εξωτερικό στα εστιαστόρια υπάρχουν σερβιτόροι μαύροι, ινδοί κτλπ. Εδώ γιατί δεν υπάρχουν σερβιτόροι Αλβανοί; Μήπως γιατί είναι άσχημοι; Ε; Μήπως γιατί δεν ανήκουν σε καμία απολύτως διαφήμιση; Γιατί ποτέ δεν σας σέρβιρε μία εύχωμη κοπέλα άσχημη και πάντα σας σέρβιρε μία ξανθια δίμετρη; Γιατί από τη στιγμή που ζητάει το μάτι σας να σασ σερβίρει η 2μετρη τα 5 λεπτά στην καφετέρια, δεν θα απαιτεί μετά μία ανάλογη να υπάρχει και στο κρεβάτι σας;

Προσωπικά δεν εννοούσα όταν έλεγα "λίγη" την εξωτερική εμφάνιση, που το γυρίσατε αμέσως εκεί, εννοούσα τον τομέα "Ενδιαφέροντα", "Στυλ", "Μουσική" κτλπ.

Όπως είπε η QsLv βρισκόμαστε σε κάποιους εξαναγκαστικούς κύκλους που από εκεί καλούμαστε να έχουμε και παρέες, και δεν νομίζω οτι μπορεί να υπάρχει μέσα εκεί παρέα που να δεχτεί τα αχτένιστα μαλλιά μου, τη μουσική που ακούω ή τις απόψεις μου.

Αν πω οτι δεν πιστεύω σε θρησκείες θα πέσουν όλοι μαζί να με κάψουν στην πλατεία του χωριού, αν πω οτι με νοιάζει που καίγονται δάση χιλιόμετρα μακριά μας θα γελάσουν, αν πω οτι ακούω led zeppelin θα με πουν ηλίθια, αν πω οτι δεν βλέπω σειρές στην τηλεόραση θα με ξαναπούν ηλίθια, αν σχολιάσω κάτι πολιτικό θα χαμογελάσουν ηλίθια και καλά "τι βλακείες λέει πάλι". Οκ τι να πρωτοπώ τώρα; Γι'αυτό νιώθω λίγη γι αυτούς και είμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Όπως είπε η QsLv βρισκόμαστε σε κάποιους εξαναγκαστικούς κύκλους που από εκεί καλούμαστε να έχουμε και παρέες, και δεν νομίζω οτι μπορεί να υπάρχει μέσα εκεί παρέα που να δεχτεί τα αχτένιστα μαλλιά μου, τη μουσική που ακούω ή τις απόψεις μου.

Αν πω οτι δεν πιστεύω σε θρησκείες θα πέσουν όλοι μαζί να με κάψουν στην πλατεία του χωριού, αν πω οτι με νοιάζει που καίγονται δάση χιλιόμετρα μακριά μας θα γελάσουν, αν πω οτι ακούω led zeppelin θα με πουν ηλίθια, αν πω οτι δεν βλέπω σειρές στην τηλεόραση θα με ξαναπούν ηλίθια, αν σχολιάσω κάτι πολιτικό θα χαμογελάσουν ηλίθια και καλά "τι βλακείες λέει πάλι". Οκ τι να πρωτοπώ τώρα; Γι'αυτό νιώθω λίγη γι αυτούς και είμαι

Αυτο θα σχολιασω μονο, και θα πω οτι ειναι καλο να εισαι διαφορετικη, και καλο να μην συμβιβαζεσαι με την "μαζα" και καποια στιγμη θα βρεις και κοσμο που θα σε καταλαβαινει! Trust me, δεν εισαι η μονη στον πλανητη που ακουει led zeppelin, ενδιαφερεται για το τι συμβαινει γυρω της, περα απο τη γειτονια της κλπ κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Νομίζω ότι απλά δεν αγαπάς τον εαυτό σου αρκετά. Αυτά που γράφεις δείχνουν ότι Εσύ τα έχεις απομονώσει και τα έχεις δει έτσι τα πράγματα. Ο καθένας κοπέλα μου χαράζει την πορεία του και όποιος θέλει στέκεται δίπλα σου και προχωράει μαζί σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όπως είπε η QsLv βρισκόμαστε σε κάποιους εξαναγκαστικούς κύκλους που από εκεί καλούμαστε να έχουμε και παρέες, και δεν νομίζω οτι μπορεί να υπάρχει μέσα εκεί παρέα που να δεχτεί τα αχτένιστα μαλλιά μου, τη μουσική που ακούω ή τις απόψεις μου.

Αν πω οτι δεν πιστεύω σε θρησκείες θα πέσουν όλοι μαζί να με κάψουν στην πλατεία του χωριού, αν πω οτι με νοιάζει που καίγονται δάση χιλιόμετρα μακριά μας θα γελάσουν, αν πω οτι ακούω led zeppelin θα με πουν ηλίθια, αν πω οτι δεν βλέπω σειρές στην τηλεόραση θα με ξαναπούν ηλίθια, αν σχολιάσω κάτι πολιτικό θα χαμογελάσουν ηλίθια και καλά "τι βλακείες λέει πάλι". Οκ τι να πρωτοπώ τώρα; Γι'αυτό νιώθω λίγη γι αυτούς και είμαι

Βασικά, πρέπει να πω πως είσαι λίγο ακραία. Δεν νομίζω να έχει κανείς το δικαίωμα να σε κάψει στην πλατεία του χωριού για τις απόψεις σου, ούτε είναι τόσο σπαστικό που δεν σε κατανοούν. Είναι δύσκολο, το καταλαβαίνω κι εγώ, αλλά όπως δεν τους ενδιαφέρουν τα δικά μου δεν με ενδιαφέρουν και τα δικά τους θέματα. Απλά, απέχω.


Αυτο θα σχολιασω μονο, και θα πω οτι ειναι καλο να εισαι διαφορετικη, και καλο να μην συμβιβαζεσαι με την "μαζα" και καποια στιγμη θα βρεις και κοσμο που θα σε καταλαβαινει! Trust me, δεν εισαι η μονη στον πλανητη που ακουει led zeppelin, ενδιαφερεται για το τι συμβαινει γυρω της, περα απο τη γειτονια της κλπ κλπ.


Συμφωνώ με την άποψή σου. Γνωρίζω πως σίγουρα υπάρχουν άτομα διαφορετικά σ'ολόκληρο τον Πλανήτη που κάποια μέρα θα βρεθούμε και θα με/σε/την καταλάβουν. Αλλά δεν μπορώ να ζω με την αναμονή να βρω τέτοια άτομα. Γνωρίζω -και δεν ξέρω κατά πόσο αληυθεύει- πως "όσο κυνηγάς κάτι, τόσο αυτό δεν έρχεται". Γι'αυτό κι εγώ ζω τη ζωή μου με τον δικό μου διαφορετικό τρόπο και προσπαθώ να βάζω το χέρι μου για να αλλάξω και τους άλλους πολλές φορές, που ζούνε στη μιζέρεια του καπιταλισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν είμαι σε σχέση και δεν είμαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ποσο θελω να συναναστρεφομαι με κοσμο, και το ποσο μπορω (λογω χημειας) ειναι αντιστροφως αναλογα.

Θα μετακομισω στον Αρη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ρε παιδιά, συγγνώμη κι όλας, αλλά ξαφνιάζομαι πραγματικά.

Διαφωνείτε οτι οι άνθρωποι κρίνουν βάσει τις εικόνας και απορρίπτουν με πολύ υψηλά κριτήρια;;;;;
Δηλαδή όταν σου λένε οτι για να κάνεις καριέρα στο μάρκετινκ πρέπει να κάνεις 5 ώρες γυμναστήριο κάθε εβδομάδα και 3 ώρες κομμωτήριο, που και ο άλλος θα σε θέλει απλά για δουλειά, αυτό δεν έχει να κάνει με μία εικόνα που σου επιβάλλεται; ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΑΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ;;;;

Πολύ απλά μέσα από διάφορους τρόπους η κοινωνία, πολλές φορές ασυνείδητα, περνάει στο ανθρώπινο μάτι να επιθυμεί να βλέπει γυναίκες και άντρες, ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, που προέρχονται απο διαφήμιση.

Ναι Γιώργο μου, αν σου κάνει αρκετό κλικ δεν σκέφτεσαι τίποτα, και εσύ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΕ, μόνο που τυχαία σας κάνουν κλικ οι ξανθιές, με το 2μετρο πόδι, με το μακρύ πρόσωπο, τη γαλλική μύτη, και τα γαλάζια μάτια; (Δεν αναφέρομαι συγκεκριμένα σε εσάς αλλά κάπως έτσι είναι σε γενικές γραμμές)

Στο εξωτερικό στα εστιαστόρια υπάρχουν σερβιτόροι μαύροι, ινδοί κτλπ. Εδώ γιατί δεν υπάρχουν σερβιτόροι Αλβανοί; Μήπως γιατί είναι άσχημοι; Ε; Μήπως γιατί δεν ανήκουν σε καμία απολύτως διαφήμιση; Γιατί ποτέ δεν σας σέρβιρε μία εύχωμη κοπέλα άσχημη και πάντα σας σέρβιρε μία ξανθια δίμετρη; Γιατί από τη στιγμή που ζητάει το μάτι σας να σασ σερβίρει η 2μετρη τα 5 λεπτά στην καφετέρια, δεν θα απαιτεί μετά μία ανάλογη να υπάρχει και στο κρεβάτι σας;

Προσωπικά δεν εννοούσα όταν έλεγα "λίγη" την εξωτερική εμφάνιση, που το γυρίσατε αμέσως εκεί, εννοούσα τον τομέα "Ενδιαφέροντα", "Στυλ", "Μουσική" κτλπ.

Aργησα να το δω και δεν ξέρω που έχει φτάσει η συζήτηση αλλά ας επανέλθω :)
Εγώ πάλι γιατί έχω δει "ασχημες" σερβιτόρες? Και όχι στο κατσάβραχο που δεν υπάρχει και άλλη να δουλέψει αλλά σε '''στυλάτο''' καφέ στο Κολωνάκι!!! Επίσης μόνο εγώ έχω δει Αλβανούς σερβιτόρους (σε τουριστικό μέρος οκ αλλά still)... Και (αν και νομίζω ότι αυτό το έχω ξαναπεί εδώ μέσα)... ΟΧΙ δεν τα φτιάχνουν όλοι και δεν γουστάρουν όλοι μόνο την Pamela Anderson γκόμενα! Αν ήταν έτσι εμείς οι κοντές, μελαχρινές θα έπρεπε να πάμε γραμμή για μοναστήρι... Ε κι εγω και πολλές ακόμα φίλες και γνωστές απέχουμε πολύ από την δίμετρη ξανθιά και όχι δεν μείναμε στο ράφι!!!Και στην τελική... γιατί εμείς δεν θαυμάζουμε για την εμφάνιση του τον πχ. Brad Pitt? Τα έχουμε όλες μας με κάποιον τέτοιο? [εγώ πάντως όχι, αν εσείς για φέρτε τον κατά δω :P ] ΠΡΟΦΑΝΩΣ και κάποιος θα θαυμάσει το ωραίο αν το δει!

Και επίσης... Μου λέτε ότι βλέπετε 'ρατσισμό' υπέρ των όμορφων ... σορρυ ρε παιδιά αλλά που κινείστε? Εγώ στους χώρους που κινούμαι δεν το έχω δει. Και στην τελική ΝΑΙ καταλαβαίνω ότι αν θέλεις να δουλέψεις στο μαρκετινγκ και να είσαι η εικόνα της εταιρίας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να 'πουλάς' την εταιρία με το μαλλί 5 μέρες άλουστο τι να κάνουμε! ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΟΣ(!!!). Και ναι, αυτό μπορεί να συνεπάγεται το να πηγαίνεις κομμωτήριο λίγο πιο συχνά από μένα που δουλεύω πάνω από server και πάνω από μηχανήματα (μηχανικός γαρ!)

Kαι στην τελική... Ναι... το ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που ζουν και αναπνέουν για να κάνουν τον εαυτό τους πιο όμορφο με διάφορες μεθόδους, γνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που θα με κρίνουν από το αν το τζην μου είναι bluemarine η BSB και όχι μόνο κάπου μακρυά αλλά ενίοτε τους έχω και στη δουλειά μου και ... μέσα στα πόδια μου...Αλλά ξέρετε κάτι? Σήμερα... 10 χρόνια μετά από την εποχή του σχολείου που όντως, ήμουνα "περιορισμένη" σε μια κοινωνία σχολειού, χ3στηκα για την κάθε βλαμμένη ή τον κάθε ηλίθιο που θα κρίνει από αυτό! Κι όταν βρεθώ με τέτοιους, επειδή πάντα ένα πχ. υποτιμητικό βλέμμα σε επηρεάζει έστω και πρόσκαιρα, σκέφτομαι απλά το εξής... "Έχω λόγο να με ενδιαφέρει η άποψη της για αυτό το θέμα?" Και ΟΧΙ δεν με ενδιαφέρει αν θα με κρίνουν από το παντελόνι μου άνθρωποι που δεν με απασχολούν. Και δεν με απασχολούν γιατί αν το κριτήριο τους αρχίζει και τελειώνει εκεί... well... Είναι πολύ ρηχοί για μένα για να καταδεχτώ να ασχοληθώ μαζί τους. Και δεν έχει να κάνει με την εκπαίδευση ή τη δουλειά κάποιου αυτό. Ουδέποτε με απασχόλησε. Έχει να κάνει με την παιδεία του. Μπορώ εύκολα λοιπόν να αγνοήσω τον... αποφοιτο του Harvard (πχ!) με τα Phd του και δεν συμμαζευεται και να κάνω παρέα με κάποιον άλλο, θεωρητικά χαμηλότερο, αν με γεμίζει με τα ενδιαφέροντα του και αν τα κριτήρια του δεν είναι τόσο ρηχά.

Αυτό όμως έχει διαφορά από το να "αφορίζω" κάποια απλά και μόνο γιατί πχ γουστάρει να πηγαίνει για μανικιούρ κάθε 2 μέρες!

Δεν ξέρω αν ακούγομαι πολύ "κάπως" με τα παραπάνω αλλά ειλικρινά θεωρώ ότι είναι από τα καλά του χαρακτήρα μου και νιώθω πολύ καλά που σκέφτομαι έτσι. Και, άνθρωποι που με ξέρουν από μικρή ξέρουν ότι μέχρι και καμιά 10ετία πριν έτρωγα τρελές φρίκες με αντίστοιχους προβληματισμούς...


Όπως είπε η QsLv βρισκόμαστε σε κάποιους εξαναγκαστικούς κύκλους που από εκεί καλούμαστε να έχουμε και παρέες, και δεν νομίζω οτι μπορεί να υπάρχει μέσα εκεί παρέα που να δεχτεί τα αχτένιστα μαλλιά μου, τη μουσική που ακούω ή τις απόψεις μου.
Αν πω οτι δεν πιστεύω σε θρησκείες θα πέσουν όλοι μαζί να με κάψουν στην πλατεία του χωριού, αν πω οτι με νοιάζει που καίγονται δάση χιλιόμετρα μακριά μας θα γελάσουν, αν πω οτι ακούω led zeppelin θα με πουν ηλίθια, αν πω οτι δεν βλέπω σειρές στην τηλεόραση θα με ξαναπούν ηλίθια, αν σχολιάσω κάτι πολιτικό θα χαμογελάσουν ηλίθια και καλά "τι βλακείες λέει πάλι". Οκ τι να πρωτοπώ τώρα; Γι'αυτό νιώθω λίγη γι αυτούς και είμαι

Ε... ΟΧΙ!!!! ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ!!!! Ειλικρινά αν ισχύουν στην καθημερινότητα σου τα παραδείγματα που αναφέρεις... πραγματικά σε θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ άτυχη για τον κύκλο των ανθρώπων που πρέπει να συναναστρέφεσαι... Υπαρχουν (νομίζω στο λέει και η io-io λίγο πιο κάτω από το ποστ σου) άπειροι άνθρωποι που σκέφτονται έτσι και ειλικρινά μου φαίνεται εξωπραγματικό να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι είσαι "λίγη"...

Μια απορία μόνο... Οι ανθρωποι ωριμάζουν σταδιακά... Και εκεί στα 15-18 είναι τεράστιες οι αλλαγες στην ψυχοσύνθεση και τις ιδέες/συμπεριφορές των ανθρώπων... Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί απλά να προβληματίστηκες πιο νωρίς από ότι κάποιοι άλλοι της ηλικίας σου???

ψ.σολλυ για το τεράστιο ποστ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και επίσης... Μου λέτε ότι βλέπετε 'ρατσισμό' υπέρ των όμορφων ... σορρυ ρε παιδιά αλλά που κινείστε? Εγώ στους χώρους που κινούμαι δεν το έχω δει. Και στην τελική ΝΑΙ καταλαβαίνω ότι αν θέλεις να δουλέψεις στο μαρκετινγκ και να είσαι η εικόνα της εταιρίας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να 'πουλάς' την εταιρία με το μαλλί 5 μέρες άλουστο τι να κάνουμε! ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΟΣ(!!!). Και ναι, αυτό μπορεί να συνεπάγεται το να πηγαίνεις κομμωτήριο λίγο πιο συχνά από μένα που δουλεύω πάνω από server και πάνω από μηχανήματα (μηχανικός γαρ!)
Αλλο ομορφος/η, αλλο περιποιημενος/η.

Και τωρα απορω εγω που κινεισαι αν δεν βλεπεις οτι η ομορφια ειναι διαβατηριο (καταχρηστικα).:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αλλο ομορφος/η, αλλο περιποιημενος/η.

Και τωρα απορω εγω που κινεισαι αν δεν βλεπεις οτι η ομορφια ειναι διαβατηριο (καταχρηστικα).:hmm:

Σε χώρους που σημασία έχει να σηκώνεις το σύστημα άμα πέσει [και άρα οι εταιρίες κινητής τηλεφωνίας μείνουν χωρίς supervision του συστήματος τους] και όχι αν θα χαμογελάς στο μηχανικό του πελάτη που σε παίρνει και σου λέει ότι "έχασε" το σύστημα του. :)

Επίσης σε χώρους που σημασία έχει πόση καλή δουλειά (μτφ Papers σε έγκριτα περιοδικά) βγάζεις και όχι πόσο χαμογελάς.

και τέλος... σε ένα χώρο που οι γυναίκες είναι ακόμα μειοψηφία και ΝΑΙ μια όμορφη γυναίκα αντιμετωπίζεται με δυσπιστία μεν, δεν είναι το ζητούμενο στο χώρο εργασίας δε :)

ψ. δεν είπα ότι δεν βλέπω ότι η ομορφιά είναι διαβατήριο σε κάποιους χώρους (ναι και εγώ βλέπω ότι έχω διαφορετική αντιμετώπιση όταν είμαι στα "καλά" μου σε σχέση με τα "κακά" μου). Αυτό που λέω είναι ότι σήμερα, στα 26+ μου έχω κάνει τις επιλογές μου και αυτοί οι χώροι μου είναι παντελώς αδιάφοροι. Και θεωρώ ότι οποιοσδήποτε θέλει να στηρίζεται στα πόδια του και να ξέρει τι του γίνεται δεν θα πρέπει να έχει κριτήριο κάτι τόσο ... μικρό να το πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Μια απορία μόνο... Οι ανθρωποι ωριμάζουν σταδιακά... Και εκεί στα 15-18 είναι τεράστιες οι αλλαγες στην ψυχοσύνθεση και τις ιδέες/συμπεριφορές των ανθρώπων... Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μπορεί απλά να προβληματίστηκες πιο νωρίς από ότι κάποιοι άλλοι της ηλικίας σου???

Προσωπικά διατηρώ μία άποψη για τους συμμαθητές μου και τις συμμαθήτριες μου, και επιλέγω να την κρατάω μόνο για εμένα :P Αυτήν την άποψη προσωπικά δεν μπορώ να την αλλάξω και δεν θέλω να την αλλάξω. Δεν θα τους πω εγώ τι θα σκεφτούν και τι θα κρίνουν. Δικό τους το πρόβλημα.

Απλά εγώ είμαι αναγκασμένη να βρίσκομαι σε αυτόν τον χώρο και προφανώς είναι ο μόνος χώρος που θα μπορούσα να έχω παρέες. Επιλέγω να μην έχω, άρα κατά συνέπεια να μην έχω και τον εν λόγω σύντροφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Προσωπικά διατηρώ μία άποψη για τους συμμαθητές μου και τις συμμαθήτριες μου, και επιλέγω να την κρατάω μόνο για εμένα :P Αυτήν την άποψη προσωπικά δεν μπορώ να την αλλάξω και δεν θέλω να την αλλάξω. Δεν θα τους πω εγώ τι θα σκεφτούν και τι θα κρίνουν. Δικό τους το πρόβλημα.

Απλά εγώ είμαι αναγκασμένη να βρίσκομαι σε αυτόν τον χώρο και προφανώς είναι ο μόνος χώρος που θα μπορούσα να έχω παρέες. Επιλέγω να μην έχω, άρα κατά συνέπεια να μην έχω και τον εν λόγω σύντροφο.

δεκτό :)

Συζήτηση κάνουμε άλλωστε! :)

Απλά μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο να ...αυτοαφορίζεσαι για πράγματα που σε πολύ κόσμο φαίνονται τόσο φυσιολογικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Απλά μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο να ...αυτοαφορίζεσαι για πράγματα που σε πολύ κόσμο φαίνονται τόσο φυσιολογικά :)

Παίζουν πολλά..
Το "τόσο φυσιολογικά" δεν είναι σταθερό.

Παίζει ρόλο και η ηλικία (που αναφέραμε) και η κοινωνία (η κλειστή της επαρχίας..) κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Παίζουν πολλά..
Το "τόσο φυσιολογικά" δεν είναι σταθερό.

Παίζει ρόλο και η ηλικία (που αναφέραμε) και η κοινωνία (η κλειστή της επαρχίας..) κ.α.

Μάλλον περισσότερο ίσως να φταίει ότι είσαι αρκετά άτυχη και ίσως και η κλειστή κοινωνία γιατί και εγώ πέρσι στο σχολείο που ήμουνα υπήρχαν πολλά παιδιά που και τους προβληματισμούς σου είχαν και δεν ενδιαφερόταν τόσο για την εμφάνιση τους κτλ κτλ...Θα δεις που ως φοιτήτρια θα αλλάξουν πολλά :) Δεν χρειάζεται να χαλιέσαι για να βρεις κάποιον που δεν σου αρέσει έχεις χρόνο μπροστά σου ;)

Τώρα σχετικά με την ομορφιά η αλήθεια είναι ότι σε βοηθάει πολύ στη ζωή σου. Άλλη αίσθηση δίνει ένας άνθρωπος με ωραίο παρουσιαστικό. Όμως άλλο αυτό και άλλο η περιποίηση. Και εγώ προσωπικά θαυμάζω πολύ το ωραίο και το θεωρώ ένα ακόμη προσόν όπως είναι η εξυπνάδα ή το χιούμορ κτλ κτλ. Νομίζω ότι είναι υπερβολή να λέμε ότι χρειάζεται να πηγαίνεις κομμωτήριο ή γυμναστήριο κτλ για να δουλέψεις. Εντάξει πρέπει να είσαι μέσα σε κάποια επιτρεπτά όρια στις περισσότερες και σε ελάχιστες να είσαι κάπως πιο περιποιημένος. Γενικότερα συμωνώ με την XRZ και ό,τι αναφέρει πάνω στο θέμα. ΚΑι όσον αφορά τους σερβιτόρους κτλ εδώ τουλάχιστον υπάρχουν όλα τα φρούτα, και όμορφοι και άσχημοι και ξένοι και έλληνες, βέβαια οι ξένοι είναι λίγοι εξαιτίας και της γλώσσας μιας και δεν λάνε και τόσο απταιστα ελληνικά οι περισσότεροι αλλά ούτε και Αγγλικα όχι ότι αυτό είναι κακό βέβαια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μάλλον περισσότερο ίσως να φταίει ότι είσαι αρκετά άτυχη και ίσως και η κλειστή κοινωνία γιατί και εγώ πέρσι στο σχολείο που ήμουνα υπήρχαν πολλά παιδιά που και τους προβληματισμούς σου είχαν και δεν ενδιαφερόταν τόσο για την εμφάνιση τους κτλ κτλ...Θα δεις που ως φοιτήτρια θα αλλάξουν πολλά :) Δεν χρειάζεται να χαλιέσαι για να βρεις κάποιον που δεν σου αρέσει έχεις χρόνο μπροστά σου ;)
Ακριβώς. Η... ατυχία σου, σουσπίρια (έτσι προφέρεται; :P) είναι ότι είσαι μπροστά από τους συνομίλικούς σου.

Είναι "χρήσιμο" το να είσαι πολύ ωραίος εμφανισιακά. Είναι ένα boost, όπως είπε κι η Άντζυ, όσο να 'χει η θέα ωραίων καμπύλων προκαλεί διαφορετικά συναισθήματα από αυτά που σου προκαλεί η θέα της ... Μαρίας της Άσχημης. :P



Αλλά δεν είναι το παν. Γιατί αν η άλλη είναι σκατοχαρακτήρας δεν έχει καμία απολύτως θέση στη ζωή μου (τουλάχιστον για μένα). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top