Κρίση ακρισίας: 0,01 € = 48 € !

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:hmm:: Βασικά περνάμε κρίση, επειδή τελικά δε ξέρουμε να κρίνουμε ή δεν μπορούμε να κρίνουμε;
Ζούμε σε μία εποχή, όπου το 1 λεπτό(του οποιουδήποτε νομίσματος!), όταν δεν το έχεις, αποκτάει ...ανυπολόγιστη αξία! Για την ακρίβεια, η αξία του υπολογίζεται, κατά περίσταση. Κι αυτό είναι ακόμη πιο επαχθές, όσο και απεχθές, γιατί ο κόσμος της εποχής μας, πράγματι και με τίποτε, δεν είναι "αγγελικά πλασμένος": οπότε φανταστείτε τον μελλούμενο!
Μου συνέβει κι εμένα ν' ανέβω σε αστικό(ΟΑΣΘ) και επειδή είχα διαθέσιμα μόνον 0,89 €, να κατέβω στην επόμενη στάση και να επιστρέψω στο σπίτι μου ποδαράδα. Έτσι απλά, για αυτοτιμωρία μου, αν θέλετε ή ακόμη ίσως, από ντροπή, να ζητήσω 0,01€ από κάποιο συνεπιβάτη. Αλλά το περιστατικό που είδα να βιώνει ένας συνάνθρωπός μας χθες πάνω σε αστικό(ΟΑΣΘ), επειδή δεν είχε 0,01€ για να κόψει εισιτήριο αξίας 0,90€, με ...έβγαλε απ' τα ρούχα και δεν έχω σκοπό να τα ξαναφορέσω: τα σιχαίνομαι!!!
Ήταν ένας νεαρός Ασιάτης γύρω στα 20. Είχε ταξιδιωτικό έγγραφο, αλλά σχεδόν πλήρη αδυναμία επικοινωνίας και συνεννόησης με τους δύο ελεγκτές, που τον είχαν στριμώξει, επειδή δεν είχε κόψει εισητήριο. Την ώρα που ανέβηκα στο αστικό, του είχαν ήδη κόψει ένταλμα είσπραξης 48€ και περίμεναν άλλους δύο "κυνηγούς κεφαλών" (και μάλιστα με κράνη, που θύμιζαν αστροναύτες του Χόλυγουντ!), για να τον παραλάβουν. Ο νεαρός, έντρομος, αμήχανος και γενικά πελαγωμένος τους έδειχνε απελπισμένα την ανοιχτή του παλάμη, όπου είχε 1 50λεπτο, 1 20λεπτο, 1 10λεπτο, 1 5λεπτο και 2 2λεπτα. Του έλειπε 1 λεπτό και είχε την απρονοησία(ίσως και να μην είχε προλάβει!) να κατέβει στην επόμενη στάση. Και οι χοντράνθρωποι, οι απερίγραπτοι αυτοί "ελληνοχριστιανοί", κλώνοι από το εργαστήριο που έβγαλε τύπους σαν τον Μπένι, τον Πάγκαλο, τους χρυσαυγίτες και τους καρατζαφύρερ, του ζητούσαν να πληρώσει 4.800 φορές περισσότερα, από όσο του έλειπαν, για να κόψει εισιτήριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν προσφέρθηκε κανείς να του δώσει το λεπτό που του έλειπε;
Εμένα αυτό θα με ανησυχούσε πιο πολύ, από την απανθρωπιά των όποιων ελεγκτών-γουρουνιών..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
να γίνω η σπαστικιά? Θα γίνω...

Ήταν ή δεν ήταν λαθρεπιβάτης? Για 1 λεπτό ή για 10Ε δεν έχει να κάνει, από τη στιγμή που δεν έκοψε εισητήριο είναι λαθρεπιβάτης και οι κανονισμοί σαφώς ορίζουν ότι το πρόστιμο ορίζεται σε κάποιο ποσό.

Το αν φέρθηκαν με απανθρωπο τρόπο είναι αλλού παπά ευαγγέλιο και σαφώς μια τόσο minor παράβαση δεν θα πρέπει να αντιμετωπίζεται λες και έχει κάνει ο άλλος φόνο, αλλά εφόσον παραβαίνεις το νόμο (==δεν κόβεις εισητήριο) δεν πρέπει αντίστοιχα αν σε πιάσουν να ... υποστείς την τιμωρία?

Οκ, σαφώς και δεδομένου ότι μιλάμε για 1 λεπτό θα μπορούσαν να του τη 'χαρίσουν' πχ. αναγκάζοντας τον να κατέβει στην επόμενη στάση και να κόψει εισητήριο (να μην είναι δλδ σε θέση να ΞΑΝΑχρησιμοποιήσει αυτά τα χρήματα για εισητήριο, εφόσον, τεχνικά είχε ήδη χρησιμοποιήσει την υπηρεσία), αλλά το γεγονός αναφέρεται ως τι?

Ότι μπορώ να μπώ στο μετρό κρατώντας στο χέρι 1,39 (κόστος εισητηρίου στην Αθήνα 1,40) και σε περίπτωση ελέγχουν θα πρέπει να μου τη χαρίζουν 'επειδή ένα λεπτάκι ήταν που μου έλειπε' παρόλο που είναι σαφώς γνωστό (Τουλ εδώ στην αθήνα αναφέρεται ρητώς και καθαρά), ότι όποιος πιαστεί χωρίς εισητήριο πληρώνει το 40πλάσιο του αντιτίμου.

Το concept θα ήθελα να καταλάβω και να ...αντιληφθώ τι ακριβώς στυλιτεύουμε εδώ.

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να ενημερώσουμε τους Αθηναίους φίλους μας ότι τα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης διαθέτουν μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων, αρκεί να έχεις το ακριβές αντίτιμο. Κι εγώ όταν ήρθα εδώ το έμαθα. :P
Θέλω να πω, εδώ, ανεβαίνεις στο λεωφορείο χωρίς εισιτήριο, και το βγάζεις μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Να ενημερωσω και εγω με τη σειρα μου οτι σχεδων παντου στην ελλαδα κοβεις εισητηριο και μεσα στο λεοφοριο,οπως επισης εχω παρατηρησει σε διαφορες πολεις οτι οταν φτανει το λεοφ στη σταση,ανοιγεται μονο η εισοδος απο την πλευρα του οδηγου,κατα την επιβιβαση,για να ελεγξει το εισητηριο.Και στη θεσσαλονικη το εχω δει.
Μονο εμεις οι αθηναιοι ειμαστε πιο κουλ.
Δεν πληρωνω εισητηρια.Θεωρω πως για εναν ανθρωπο που πηγαινοερχεται στο κεντρο [οπως εγω],4 φορες τη μερα,το εισητηριο της ταξεως 1,20ε ειναι πανακριβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Στον Βόλο πάντως υπάρχουν μηχανήματα έκδοσης σε αρκετές στάσεις,καθώς επίσης μπορείς να αγοράσεις και σε περίπτερα,και να βγάλεις εισητήριο μέσα στο λεωφορείο.
Υπερβολική την βρίσκω την αντίδραση των ελεγκτων.Ας του έπερναν τα ψιλά και ας τον κατέβαζαν στην επόμενη στάση.
Βρήκαν έναν τουρίστα που δεν γνώριζε ελληνικά και βγάλανε το άχτι τους πάνω του.Ας πέφταν σε κανέναν κλασσικό τσαμπουκαλή ελληναρά,να δούμε...Θα έκαναν τα ίδια;;
Πολύ κακό για το τίποτα.
Θυμάμαι παλαιότερα μικρός όταν πήγαινα σχολείο,καμιά φορά δεν άνοιγε το περίπτερο νωρίς,και αγόραζα εισητήριο απο άλλους επιβάτες,και όταν δεν είχα το ακριβές αντίτιμο,μου έπερναν και λιγότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Διοτιμα αν έπαιρνες ταξι δεν θα ήταν πιο ακριβο; Επίσης το ενδεχόμενο ημερήσιου εισιτηρίου που κάνει 3 ευρώ απ οσο ξέρω το έχεις σκεφτεί; Ή μηνιαία κάρτα; Το να θεωρείς απλώς πανάκριβο κάτι, σορρυ αλλά δεν μου κάθεται καλά ως επιχείρημα, γιατί πάνακριβα μπορεί και να θεωρείς/θεωρείται οτιδήποτε, αυτό δεν σημαίνει όμως πως εφόσον χρησιμοποιούμε την υπηρεσία πρέπει αναρχοαυτόνομα να αποφασίζουμε πως δεν πληρώνουμε μόνο και μόνο γι αυτό. Λέω εγώ τώρα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Διοτιμα αν έπαιρνες ταξι δεν θα ήταν πιο ακριβο; Επίσης το ενδεχόμενο ημερήσιου εισιτηρίου που κάνει 3 ευρώ απ οσο ξέρω το έχεις σκεφτεί; Ή μηνιαία κάρτα; Το να θεωρείς απλώς πανάκριβο κάτι, σορρυ αλλά δεν μου κάθεται καλά ως επιχείρημα, γιατί πάνακριβα μπορεί και να θεωρείς/θεωρείται οτιδήποτε, αυτό δεν σημαίνει όμως πως εφόσον χρησιμοποιούμε την υπηρεσία πρέπει αναρχοαυτόνομα να αποφασίζουμε πως δεν πληρώνουμε μόνο και μόνο γι αυτό. Λέω εγώ τώρα.. :hmm:

Ενταξει πληρωνω και κατι φορους..Και παρολαυτα το εισητηριο αυξανεται ανα ετος.
Ναι σιγουρα μπορω να πληρωνω το ημερισιο κλπ...αλλα ειναι νταβατζιλικι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Ενταξει πληρωνω και κατι φορους..Και παρολαυτα το εισητηριο αυξανεται ανα ετος.
Ναι σιγουρα μπορω να πληρωνω το ημερισιο κλπ...αλλα ειναι νταβατζιλικι.

Και το να καταστρέφεις με την καθημερινή χρήση την περιουσία που ΚΑΙ εγώ πληρώνω, εξαναγκάζοντάς με να πληρώνω (γιατί κόβω πάντα εισητήριο) να πληρώνω ΚΑΘΕ τρεις και λίγο αυξημένα εισητήρια γιατί πρέπει να καλύψω και την χασούρα που προκαλείς εσύ, αυτό πως λέγεται? Αλληλεγγύη στο συνάνθρωπο?



Αν κάτι το βρίσκεις ακριβό, αυτοκινητάκι, ποδηλατάκι ή τα πόδια σου που είναι και δωρεάν.

Το ύφος δεν είναι προσωπικό το ίδιο απαντάω σε οποιοδήποτε χρησιμοποιεί αυτό το φαιδρό επιχείρημα για να μην κόβει εισητήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δεν προσφέρθηκε κανείς να του δώσει το λεπτό που του έλειπε;
...

- Μάλλον δεν πρέπει να το ζήτησε! Ενώ στη δική μου πρόταση να του κόψω το εισιτήριο, η αντίδραση των ελεγκτών ήταν:" Τώρα δεν ακυρώνεται το ένταλμα..."



να γίνω η σπαστικιά? Θα γίνω...

Ήταν ή δεν ήταν λαθρεπιβάτης? ....

Το concept θα ήθελα να καταλάβω και να ...αντιληφθώ τι ακριβώς στυλιτεύουμε εδώ.

Πολλά ίσως, αλλά το σημαντικότερο, ότι για 1 λεπτό μπορεί καθένας να γίνει λαθραίος, στην εποχή των μηχανημάτων!:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Να ενημερώσουμε τους Αθηναίους φίλους μας ότι τα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης διαθέτουν μηχανήματα έκδοσης εισιτηρίων, αρκεί να έχεις το ακριβές αντίτιμο. Κι εγώ όταν ήρθα εδώ το έμαθα. :P
Θέλω να πω, εδώ, ανεβαίνεις στο λεωφορείο χωρίς εισιτήριο, και το βγάζεις μέσα.
ε τότε αμαρτία να μην βρεθεί ένας άνθρωπος να του δώσει το ευτελές πραγματικά υπόλοιπο!

- Μάλλον δεν πρέπει να το ζήτησε! Ενώ στη δική μου πρόταση να του κόψω το εισιτήριο, η αντίδραση των ελεγκτών ήταν:" Τώρα δεν ακυρώνεται το ένταλμα..."
<...>
Πολλά ίσως, αλλά το σημαντικότερο, ότι για 1 λεπτό μπορεί καθένας να γίνει λαθραίος, στην εποχή των μηχανημάτων!:redface::redface::redface:

Αν ΔΕΝ το ζήτησε ή αν το ζήτησε και του αρνήθηκαν (αρνούμαι να πιστέψω ότι μπορεί να έγινε κάτι τέτοιο) είναι ή δεν είναι λαθρεπιβάτης?!?!

Και να σε ρωτήσω κάτι βρε Νωέα? Στην εποχή των ελεγκτών δλδ ήταν αλλιώς τα πράγματα? Ή μήπως αν ΔΕΝ είχες το ακριβές αντίτιμο ΔΕΝ ανέβαινες σε λεωφορείο γιατί ήξερες ότι ο ελεγκτής/εισπράκτορας θα σε κατεβάσει επιτόπου?
Ίσα ίσα, εγώ στο αντιστρέφω το επιχείρημα και σου λέω ότι στην εποχή των μηχανημάτων γίναμε περισσότερο λαθρεπιβάτες από παλαιότερα και έχουμε φτάσει να λέμε "έλα μωρέ θα μπω λαθραία... και να με πιάσουν μία στο τόσο, θα έχω κέρδος από όλες τις προηγούμενες φορές".

Btw, από ότι είδα σήμερα στο μετρό το πρόστιμο αν σε πιάσουν χωρίς εισητήριο είναι το 20πλάσιο της αξίας και όχι το 40πλάσιο που νόμιζα (εκτός κι αν το 40πλάσιο ισχύει για λεωφορεία που ομολογουμένως έχω κάτι χρόνια να χρησιμοποιήσω).

Ερώτηση κρίσεως: Αν έμπαινα στο μετρό στο Τόκιο (ή τέσπα διαλέξτε οποιαδήποτε ασιατική πρωτεύουσα) έχοντας στο χέρι το αντίτιμο ΜΕΙΟΝ το μικρότερο νόμισμα της χώρας και ΔΕΝ γνώριζα και τη γλώσσα της χώρας που ήμουν, πια η πιθανότητα να μου τη χαρίσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν ΔΕΝ το ζήτησε ή αν το ζήτησε και του αρνήθηκαν (αρνούμαι να πιστέψω ότι μπορεί να έγινε κάτι τέτοιο) είναι ή δεν είναι λαθρεπιβάτης?!?!
Γιατί; Εσύ δεν ήταν που είχες λιποθυμήσει σ' ένα λεωφορείο και δεν ήρθε κανείς να σε σηκώσει απ' τα πατώματα; Θα έδιναν περισσότερη σημασία στον Ασιάτη νομίζεις; :P

Και να σε ρωτήσω κάτι βρε Νωέα? Στην εποχή των ελεγκτών δλδ ήταν αλλιώς τα πράγματα? Ή μήπως αν ΔΕΝ είχες το ακριβές αντίτιμο ΔΕΝ ανέβαινες σε λεωφορείο γιατί ήξερες ότι ο ελεγκτής/εισπράκτορας θα σε κατεβάσει επιτόπου?
Υποθέσεις κάνουμε τώρα, αλλά δεν νομίζω πως ο ελεγκτής θα σε κατέβαζε για ένα 50ράκι ή μια δραχμή.
Σε αυτό ακριβώς διέφεραν οι Έλληνες από κάθε άλλο ελεγκτή στο Τόκιο και τον κόσμο όλο!


Και το να καταστρέφεις με την καθημερινή χρήση την περιουσία που ΚΑΙ εγώ πληρώνω, εξαναγκάζοντάς με να πληρώνω (γιατί κόβω πάντα εισητήριο) να πληρώνω ΚΑΘΕ τρεις και λίγο αυξημένα εισητήρια γιατί πρέπει να καλύψω και την χασούρα που προκαλείς εσύ, αυτό πως λέγεται? Αλληλεγγύη στο συνάνθρωπο?
Να με συμπαθάς, αλλά εξίσου φαιδρή αιτιολόγηση όποιου κόβει εισιτήριο έναντι σ' όποιον δεν κόβει.
Δεν ακριβαίνει το εισιτήριο εξαιτίας όσων δεν πληρώνουν. Ακριβαίνει επειδή ανεβαίνει η τιμή της βενζίνης κ.ο.κ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
σιγουρα ειναι παραπανω απο το 20πλασιο. μπορει αυτος που ειδες να ηταν φοιτητης κ να ειχε μειωμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
σιγουρα ειναι παραπανω απο το 20πλασιο. μπορει αυτος που ειδες να ηταν φοιτητης κ να ειχε μειωμενο
Διάβασα το χαρτί στο παράθυρο του βαγονιού.
Μπλέ γραμμή Χολαργός-Σύνταγμα η διαδρομή μου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
60 πλασιο ειναι.
σωστα θυμομουν.
https://www.oasa.gr/content.php?id=elkom

πολλα τα λεφτα οπως κ να το παρεις... εκεινη την τελευταια αυξηση τι την ηθελαν? και ακουσα οτι επεται κ αλλη :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
60 πλασιο ειναι.
σωστα θυμομουν.
https://www.oasa.gr/content.php?id=elkom

πολλα τα λεφτα οπως κ να το παρεις... εκεινη την τελευταια αυξηση τι την ηθελαν? και ακουσα οτι επεται κ αλλη :(

δεν επιμένω... ι δο νοτ κεαρ :P

Πολλά τα λεφτά είναι (εγώ περιμένω από στιγμή σε στιγμή μετά τις εκλογές τη "Στρογγυλοποίηση" στο 1,5Ε :mad:)

και ciela ναι εγώ είμαι, αλλά δεν έχω χάσει ακόμα την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους εντελώς :P.

Αναφορικά με τη φαιδρότητα των επιχειρημάτων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν σε αναγκάζει κανείς να πάρεις το μετρό. ΑΝ όμως επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία που σου παρέχουν εναντι αμοιβής, το να την χρησιμοποιείς και μετά να λες "αλλά δεν την πληρώνω, γιατί είναι ακριβή" δεν είναι ούτε επανάσταση, ούτε στάση ζωής ούτε τπτ..είναι απλά ..κοροϊδία και επαληθευση του ζωντόβολου "μαζί τα φάγαμε". Προσωπική άποψη δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.
Αλλά δεν μπορώ από τη μια να εκμεταλλευομαι το "ερμο κράτος" και μετά να αναρωτιέμαι γιατί όλα πάνε κατα διαόλου...
Στην τελική εγώ όταν ήμουν φοιτήτρια και ξέμενα στο τέλος του μήνα από λεφτά έκανα το Βικτώρια-Ζωγράφου με τα πόδια (εποχές 131 αααχ :vlemma_nostalgias_hmouna_nia_kai_gerasa:). Αφού δεν έχω να πληρώσω και δεδομένου ότι δεν είναι ζήτημα...επιβίωσης αν θα πάρω το τρένο/λεωφορείο ή όχι δεν θα το χρησιμοποιήσω. Αν δε έχω τα χρήματα, δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να το παίξω φιλοσοφία/ιδεολογία/στάση ζωής για να δικαιολογήσω απλώς την...κλοπή που διαπράττω.
Σε κάθε περίπτωση να γίνω λαθρεπιβάτης δεν θα καταδεχόμουν.

Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα, απλώς λέω την άποψη μου.
Για αυτό αναρωτήθηκα από την αρχή...
Το νόημα του τοπικ είναι να δικαιολογήσουμε το λαθρεπιβάτη ή να σχολιάσουμε τη βλακεία (η ευγενικότερη λέξη που μπορώ να βρω) των εν λόγω ελεγκτών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
και ciela ναι εγώ είμαι, αλλά δεν έχω χάσει ακόμα την εμπιστοσύνη μου στους ανθρώπους εντελώς :P.
Εδώ εννοείς μάλλον isiliel. :P (Σε θυμήθηκα επειδή είχα αντίστοιχη σχεδόν εμπειρία.) ;)

Αναφορικά με τη φαιδρότητα των επιχειρημάτων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν σε αναγκάζει κανείς να πάρεις το μετρό. ΑΝ όμως επιλέξεις να χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία που σου παρέχουν εναντι αμοιβής, το να την χρησιμοποιείς και μετά να λες "αλλά δεν την πληρώνω, γιατί είναι ακριβή" δεν είναι ούτε επανάσταση, ούτε στάση ζωής ούτε τπτ..είναι απλά ..κοροϊδία και επαληθευση του ζωντόβολου "μαζί τα φάγαμε". Προσωπική άποψη δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.
Αλλά δεν μπορώ από τη μια να εκμεταλλευομαι το "ερμο κράτος" και μετά να αναρωτιέμαι γιατί όλα πάνε κατα διαόλου...
Στην τελική εγώ όταν ήμουν φοιτήτρια και ξέμενα στο τέλος του μήνα από λεφτά έκανα το Βικτώρια-Ζωγράφου με τα πόδια (εποχές 131 αααχ :vlemma_nostalgias_hmouna_nia_kai_gerasa:). Αφού δεν έχω να πληρώσω και δεδομένου ότι δεν είναι ζήτημα...επιβίωσης αν θα πάρω το τρένο/λεωφορείο ή όχι δεν θα το χρησιμοποιήσω. Αν δε έχω τα χρήματα, δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να το παίξω φιλοσοφία/ιδεολογία/στάση ζωής για να δικαιολογήσω απλώς την...κλοπή που διαπράττω.
Σε κάθε περίπτωση να γίνω λαθρεπιβάτης δεν θα καταδεχόμουν.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω. Διαφωνώ ως προς τους λόγους που έγραψες ότι ακριβαίνει το εισιτήριο και μόνο ως προς αυτούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Το νόημα του τοπικ είναι να δικαιολογήσουμε το λαθρεπιβάτη ή να σχολιάσουμε τη βλακεία (η ευγενικότερη λέξη που μπορώ να βρω) των εν λόγω ελεγκτών?

:redface::redface::redface:: Βασικά πρόθεσή μου ήταν να επισημάνω... "σε τι κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας"! Στον κόσμο των μηχανών και της λεγόμενης "τεχνητής νοημοσύνης"; Γιατί στην περίπτωση που συζητάμε, ως χαρακτηριστικό παράδειγμα, οι ελεγκτές ουσιαστικά ήταν παρατρεχάμενοι των εκδοτήριων μηχανών του λεωφορείου: ποιο δογματικές κι από τον πιο στενοκέφαλο θρησκόληπτο(ή έναν "αθεράπευτο Κνίτη", αν θέλετε!:P )! Είμαι δε σίγουρος ότι, αν στη θέση εκείνων των μηχανών ήταν κάποιος άνθρωπος, μάλλον δεν θα την πατούσε ο ταλαίπωρος εκείνος νεαρός Ασιάτης!
Εν κατακλείδι, εδώ δε μιλάμε για λαθρεπιβίβαση, αλλά για μηχανές επιβήτορες επί του ανθρώπου: χρηστών και ...ελεγκτών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βασικα δεν ειναι τοσο θεμα μηχανων.
προσωπικα μου θυμιζει κατι ελληνικες ταινιες, απο τις παλιες, όπου γίνεται μια εξωση, παει ο ηρωας να την προλαβει τελευταια στιγμη και του λειπει μια δραχμη. κοιταει γυρω του, κανενας. σκαει μια γριουλα και του δινει τη δραχμη (μετα απο 30'' αγωνιας και γυρισμα των προσωπων) και σωζει το σπιτακι των γονιων του :P
τι χες Γιαννη τι χα παντα :P (εκει βεβαια υπηρχε happy end )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:redface::redface::redface:: Βασικά πρόθεσή μου ήταν να επισημάνω... "σε τι κόσμο φέρνουμε τα παιδιά μας"! Στον κόσμο των μηχανών και της λεγόμενης "τεχνητής νοημοσύνης"; Γιατί στην περίπτωση που συζητάμε, ως χαρακτηριστικό παράδειγμα, οι ελεγκτές ουσιαστικά ήταν παρατρεχάμενοι των εκδοτήριων μηχανών του λεωφορείου: ποιο δογματικές κι από τον πιο στενοκέφαλο θρησκόληπτο(ή έναν "αθεράπευτο Κνίτη", αν θέλετε!:P )! Είμαι δε σίγουρος ότι, αν στη θέση εκείνων των μηχανών ήταν κάποιος άνθρωπος, μάλλον δεν θα την πατούσε ο ταλαίπωρος εκείνος νεαρός Ασιάτης!
Εν κατακλείδι, εδώ δε μιλάμε για λαθρεπιβίβαση, αλλά για μηχανές επιβήτορες επί του ανθρώπου: χρηστών και ...ελεγκτών!
Εδώ μιλάμε γι' ανθρώπους με παρανοϊκή προσήλωση σε κανονισμούς.
...αν και νομίζω πως για κάθε παραβάτη που γραπώνουν, λαμβάνουν κάποια έξτρα αμοιβή. Κάνω λάθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top