Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Μετά από συζήτηση με τον ιχλίμεντιχ, αποτινάξαμε τα πολύ στεγνά μοιράσματα και τα μαθηματικά κεράσματα από τη σχέση μας... Άμα έχω όρεξη, θα τον κεράσω για 100 φράγκα ή 100 ευρώ... Αν είναι στα "αντριλίκια" του (νόουτ εισαγωγικά, ε), δε με αφήνει να βγάλω πορτοφόλι...

Τελικά πληρώνουμε τα ίδια και οι δύο, κανείς δε συντηρεί κανέναν... Αλλά όλο το πάρε-δώσε γίνεται με κέφι και καλή καρδιά! :) :)

Οπως συμβαινει και στα περισσοτερα (αν οχι σε ολα :confused:) ζευγαρια, οταν πλεον ειναι ζευγαρι. :D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οπως συμβαινει και στα περισσοτερα (αν οχι σε ολα :confused:) ζευγαρια, οταν πλεον ειναι ζευγαρι. :D;)

Χε, μην το λες.. ξέρω πολλά πικραμένα ζευγάρια... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Υπάρχουν άτομα που δεν πληρώνουν την πρώτη φορά αλλά καθώς η σχέση προχωράει θα κεράσουν και θα δείξουν ότι θέλουν να είναι gentelemen όταν τους πιάνει. Θα ήμουν περίεργη αν με πείραζε. Υπάρχουν και άτομα που θα κεράσουν την πρώτη φορά και καθώς η σχέση προχωράει αποκαλύπτουν ότι έχουν καβούρια στις τσέπες τους! "Δεν καθόμαστε σπίτι πάλι μωρό μου, να κάτσουμε αγκαλιά" (και καλά!). Αυτό με πειράζει. Όπως κι αυτοί που μετράνε ψυχρά, υπολογιστικά. Όπως κι αυτοί που κερνάνε πάντα!

Σχέση χωρίς στερεότυπα παρακαλώ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Μισά-μισά. Εκτός αν επιμένει πάρα πολύ να πληρώσει η ίδια. Άνεργος φοιτητής είμαι και εγώ..^-^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fairytale

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fairytale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 881 μηνύματα.
Το "μισά - μισά" δε μου αρέσει, καθόλου όμως! Πάντα προσφέρομαι να πληρώσω, αλλά σπάνια περνάει "το δικό μου" και για να περάσει συνήθως προηγείται ένα μικρό καβγαδάκι -εγώ υποστήρίζω ότι δε θέλω να πληρώνει συνεχώς, αυτός επιμένει και τελικά υποχωρεί... :) Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή με ενοχλούσε αρκετά, τώρα το δέχομαι και τον ευχαριστώ με τον τρόπο μου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι θέμα ευγένειας... και αρχής...

Όταν κάποιος καλεί..., τότε είναι υποχρεωμένος να κεράσει...
Εγώ έτσι ξέρω... και έτσι κάνω...
Όσες φορές, έχω καλέσει..., φροντίζω να πληρώσω... χωρίς να φθάσει καν, ο λογαριασμός στο τραπέζι..., παρ΄ όλο που είμαι γυναίκα...

Σε εμένα τουλάχιστον, ο τρόπος που αντιμετωπίζει κάποιος μερικά λεπτά θέματα..., όπως αυτό, δείχνει πολλά περισσότερα απ΄ όσα φαντάζεσθε...
Δεν ειπαμε αν καλεσεις. Σε ενα ραντεβου ειπαμε, χωρις να προσδιορισουμε οτι εγινε καποια επισημη προσκληση απο τη μια μερια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Γιατι ; Προφανως θα βγαλεις συμπερασμα για το χαρακτηρα του απο 1 φορα. Και τι συμπερασμα θα ειναι αυτο ;


Μιλας ΕΣΥ για βιαστικα συμπερασματα; Αφου εχεις ΗΔΗ κανει τον διαλογο μας μονος σου και ξερεις (η νομιζεις οτι ξερεις) τι θα απαντησω, τι εχω σκεφτει, τι σόι γυναικα ειμαι και ποσο γουσταρω να με πληρωνουν;;



Δεν θα βγαλω κανενα συμπερασμα για τον χαρακτηρα του, απλα μου αρεσουν οι gentlemen και μερος αυτων ειναι και το κερασμα.


Αιντε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Προσωπικά όταν συνοδεύω γυναίκα είτε γκόμενα είναι ,είτε σοβαρή σχέση ,είτε φίλη ,είτε η αδελφή μου ,πάντοτε πληρώνω εγώ. Είναι θέμα προσωπικής αρχής καθαρά. Thats all....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως εμένα όσο με εκνευρίζουν οι γυναίκες του στυλ "Εγώ να τον αφήσω να κεράσει;;; Α πα πα, υποτιμητικόοοο!" άλλο τόσο με εκνευρίζουν και οι άντρες του στυλ "εγώ να αφήσω να πληρώσει γυναίκα;;; Α πα πα!" καθώς και οι γυναίκες του στυλ "Να πληρώσω εγώωω; Α πα πα, τσιγκούνηηηηηης!".
Το σωστότερο όλων είναι να πλήρώνει αυτός που προσκαλεί, όπως είπε και η κουε, τουλάχιστον στα πρώτα ραντεβού. Ε μέσα σε μια μακροχρόνια σχέση ελπίζω οτι δεν υπάρχουν τέτοια "πρέπει".
dimitris athens, αλήθεια, σε μια πολύχρονη σχέση πάλι το ίδιο θα έκανες; Επίσης, αυτή η "προσωπική αρχή" που έχει τις ρίζες της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Aν θεωρείται πολύχρονη σχέση και ο γάμος....:) ,ναι και με την τέως γυναίκα μου το ίδιο ίσχυε.Είναι καθαρά θέμα προσωπικής αρχής. Από που προέρχεται? Ισως να είναι θέμα παιδείας ,δεν με έχει προβληματίσει. Και με φίλους ,είτε αντροπαρέες ,είτε ζευγάρια πάντα θα πληρώσει ο πότε ο ένας πότε ο άλλος ,ποτέ "δικά μου-δικά σου". Δεν ξέρω ,δεν με έχει ποτέ απασχολήσει το θέμα , μάλιστα μου κάνει εντύπωση ο εδώ προβληματισμός.
Οταν συνοδεύω ,συνοδεύω με όλο το ...πακέτο και τα παρελκόμενα.Δεν το θεωρώ καν κέρασμα. Δεν μπορεί να ισχύει απλά αυτό και να μην έχει καμμιά άλλη ερμηνεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ έχω γνωρίσει άντρες με την λογική του Δημήτρη και ποτέ δεν αισθάνθηκα πως κάτι κρύβεται απο πίσω ή πως πάνε να με θαμπώσουν/ εντυπωσιάσουν/ εξαγοράσουν. Για την ακρίβεια μου φαινόταν σαν το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου στη δεδομένη φάση. (Και δεν μιλάω μόνο για τον μπαμπά μου :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μιλας ΕΣΥ για βιαστικα συμπερασματα; Αφου εχεις ΗΔΗ κανει τον διαλογο μας μονος σου και ξερεις (η νομιζεις οτι ξερεις) τι θα απαντησω, τι εχω σκεφτει, τι σόι γυναικα ειμαι και ποσο γουσταρω να με πληρωνουν;;
Aπο που εβγαλες αυτο το αυθαιρετο και βιαστικο συμπερασμα για μενα ; ;)

Τιποτα απο οσα μου προσαπτεις δεν εγιναν. Ειπες μια φραση απο την οποια ευκολα προκυπτει αυτο που ειπα μετα εγω. Και γιαυτο σε ρωτησα απο περιεργεια και χωρις να υπονοω τιποτα.

Εσυ ομως αντι να πεις "θα με χαλουσε γιαυτο και για εκεινο το λογο", εκανες αυτο που λανθασμενα με κατηγορεις οτι εκανα εγω.

Και σορυ κιολας αλλα και τα 2 σου ποστ δε μας τα λενε καλα. Πολλη αντιφαση. "Θα με χαλασει παρα πολυ"...."δε θα βγαλω συμπερασμα για το χαρακτηρα του"...."απλα μαρεσουν οι gentlemen" (αρα αυτος μαλλον δε θα ναι,αφου δεν επεμεινε και σε αφησε να πληρωσεις).

Να στο πω και αλλιως : αν δεν εβγαζες ΚΑΝΕΝΑ συμπερασμα για τον αλλον απο αυτην την πραξη,...δε θα σε "χαλουσε παρα πολυ". :whistle:

Οχι οτι κι αν εβγαζες ενα συμπερασμα, σημαινει οτι θα εμενες σε αυτο. Μπορει να αναθεωρουσες αργοτερα.

Παω, παω, για να μη με δειρεις κιολας :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Οχι δεν θα εβγαζα συμπερασμα για τον χαρακτηρα του ΕΝ ΓΕΝΕΙ, θα εβλεπα οτι δεν διαθετει αυτο το χαρακτηριστικο που εμενα μου αρεσει.

Θα με "χαλουσε παρα πολυ" αυτη η συμπεριφορα στο συγκεκριμενο θεμα, οχι αυτος σαν ατομο.

Αυτο που συνηθιζεις να κανεις και προσπαθεις να κανεις και τωρα, δεν πιανει με μενα. ;) Και αυτο το λεω χαμογελωντας, believe me.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Aν θεωρείται πολύχρονη σχέση και ο γάμος....:) ,ναι και με την τέως γυναίκα μου το ίδιο ίσχυε.Είναι καθαρά θέμα προσωπικής αρχής. Από που προέρχεται? Ισως να είναι θέμα παιδείας ,δεν με έχει προβληματίσει. Και με φίλους ,είτε αντροπαρέες ,είτε ζευγάρια πάντα θα πληρώσει ο πότε ο ένας πότε ο άλλος ,ποτέ "δικά μου-δικά σου". Δεν ξέρω ,δεν με έχει ποτέ απασχολήσει το θέμα , μάλιστα μου κάνει εντύπωση ο εδώ προβληματισμός.
Οταν συνοδεύω ,συνοδεύω με όλο το ...πακέτο και τα παρελκόμενα.Δεν το θεωρώ καν κέρασμα. Δεν μπορεί να ισχύει απλά αυτό και να μην έχει καμμιά άλλη ερμηνεία?

Πάντως κι εγώ έχω γνωρίσει άντρες με την λογική του Δημήτρη και ποτέ δεν αισθάνθηκα πως κάτι κρύβεται απο πίσω ή πως πάνε να με θαμπώσουν/ εντυπωσιάσουν/ εξαγοράσουν. Για την ακρίβεια μου φαινόταν σαν το πιο φυσικό πράγμα του κόσμου στη δεδομένη φάση. (Και δεν μιλάω μόνο για τον μπαμπά μου :D)

Όταν ρωτάω τι κρύβεται απο πίσω, δεν υπονοώ αυτό που κατάλαβε η Ντίνα!
Εννοώ λόγω ποιάς αντίληψης έχει διαμορφωθεί μια τέτοια "προσωπική αρχή".
Μήπως λόγω των παλιών αντιλήψεων οτι ο άντρας πρέπει να πληρώνει επειδή η γυναίκα δεν βγάζει δικά της χρήματα που ίσχυε τότε, και οι οποιές μέσα απο τέτοιες, αδιευκρίνιστης προέλευσης "προσωπικές αρχές" διαιωνίζονται; Σκεφτείτε οτι μια τέτοια αντίληψη, βάζει τις γυναίκες στη θέση που είναι τα παιδάκια. Θα άφηνες ποτέ ένα παιδάκι να πληρώσει; Όχι, διότι δεν βγάζει δικά του χρήματα. Ήταν ακριβώς ο ίδιος λόγος που έκανε και αυτή την αντίληψη να διαιωνίζεται, απλά σήμερα κρίβεται πίσω απο χαρακτηρισμούς όπως "gentleman", "προσωπική αρχή" κοκ ώστε να μην ενοχλεί τους σημερινούς ανθρώπους.
@Δημήτρης, δεν μιλάω για "δικά μου, δικά σου", εσύ είπες οτι πάντα πληρώνεις εσύ, δεν είπες "πότε η γυναικα, πότε εγώ". Το "δικά μου, δικά σου" σε ένα ζευγάρι μου φαίνεται γυφτιά.

Διευκρίνιση για να μην παρεξηγθώ για άλλη μια φορά: Δεν είμαι απο τις υστερικές "φεμινίστριες" (note the double quotes) που παθαίνουν αμόκ αν ο άντρας θελήσει να κεράσει. Αυτό που με ενόχλησε στην άποψη του Δημήτρη ήταν το "ποτέ". Θα με ενοχλούσε ένας άντρας να μην με άφηνε ΠΟΤΕ να κεράσω (ή μια φορά στις εκατό μόνο), το θεωρώ υποτιμητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οχι δεν θα εβγαζα συμπερασμα για τον χαρακτηρα του ΕΝ ΓΕΝΕΙ, θα εβλεπα οτι δεν διαθετει αυτο το χαρακτηριστικο που εμενα μου αρεσει.
To "ΕΝ ΓΕΝΕΙ" το προσθετεις τωρα στην κουβεντα. Πριν ουτε εσυ το ειπες, ουτε εγω. Οποτε προς τι η επιθεση ; :confused:

Θα με "χαλουσε παρα πολυ" αυτη η συμπεριφορα στο συγκεκριμενο θεμα, οχι αυτος σαν ατομο.
Again, ειπα εγω οτι θα του εβαζες ταμπελα γενικα σαν ατομο ; Εγω ειπα οτι θα εβγαζες ΕΝΑ συμπερασμα για το χαρακτηρα του (το οποιο θα περιεγραφε ενα κομματακι του χαρακτηρα του). Ειναι αλλωστε δυνατον απο 1 ραντεβου και χωρις να ξερεις καιρο τον αλλον, να καταλαβεις ολη την ψυχοσυνθεση του απο το αν σε αφησει να πληρωσεις ; :P Θα ηταν τρελο να υπονοησω τετοιο πραγμα (ποσο μαλλον οταν πιστευω οτι και μετα απο καιρο δεν συνεπαγεται οτι ξερουμε τον αλλον).

Αυτο που συνηθιζεις να κανεις και προσπαθεις να κανεις και τωρα, δεν πιανει με μενα. ;) Και αυτο το λεω χαμογελωντας, believe me.
Το να φερνω επιχειρηματα που στεκουν ; Α μην ανησυχεις, σε ολους οσους δε τα λενε καλα, πιανει :P

Παντως μπορεις να μιλας πιο ελευθερα και συγκεκριμενα με μενα, δεν εχω προβλημα. Επιβαλεται κιολας γιατι τωρα αφηνεις αιχμες και υπονοιες που ο καθενας μπορει να ερμηνευσει οπως θελει. Η μιλα ξεκαθαρα ή καθολου ή σε pm. Ετσι ειναι το σωστο.Be a gentlewoman ;) :P
-----------------------------

Michelle ισχυει αυτο που ειπες για τις αρχες και πως....αρχισαν. Και σημερα μπορει να τυχει ο αντρας να μην εργαζεται. Και σε αυτα εισερχεαι και ο εγωισμος στην εξισωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δεν με ενοχλεί αν το αγόρι μου θέλει πάντα να κερνάει ανεξάρτητα τι θέλω εγώ. Υπάρχουν Άπειροι τρόποι να του δώσεις να καταλάβει ότι δεν τον θεωρείς κορόιδο. Δώρα, ταξιδάκια, ένα καλό φαγητό κάπου, εκπλήξεις στο άσχετο.. παιδιά όταν υπάρχει καλή διάθεση όλα γίνονται :-).

Επίσης στις γυναίκες που κατακρίνουν άνδρες που δεν πληρώνουν στο πρώτο ραντεβού (ανεξάρτητα με τη δική μου άποψη) θα ήθελα να πω ότι υπάρχουν άνδρες που εσκεμμένα δεν γουστάρουν να πληρώνουν το κάθε ξε*ωλο που θα βρεθεί μπροστά τους. Δεν τους είναι και τίποτα στην τελική.

Εχει γνωρίσει ποτέ κανείς/μία σας κάποιον/α που στην αρχή μπορεί να μην "δίνει" αυτά που θα θέλατε και στην πορεία όταν διαπιστώσει ότι αξίζετε για εκείνη/ον να σας δίνει τον ουρανό με τα άστρα ; Είναι άσχημο να κρίνουμε μεμονωμένες καταστάσεις γιατί πολλές φορές ο τρόπος σκέψης μας δεν συμβαδίζει με όλους. (δεν καταθέτω την προσωπική μου άποψη απλά λέω ότι επίσης συμβαίνει και αυτό!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Όταν ρωτάω τι κρύβεται απο πίσω, δεν υπονοώ αυτό που κατάλαβε η Ντίνα!
Εννοώ λόγω ποιάς αντίληψης έχει διαμορφωθεί μια τέτοια "προσωπική αρχή".
Μήπως λόγω των παλιών αντιλήψεων οτι ο άντρας πρέπει να πληρώνει επειδή η γυναίκα δεν βγάζει δικά της χρήματα που ίσχυε τότε, και οι οποιές μέσα απο τέτοιες, αδιευκρίνιστης προέλευσης "προσωπικές αρχές" διαιωνίζονται; Σκεφτείτε οτι μια τέτοια αντίληψη, βάζει τις γυναίκες στη θέση που είναι τα παιδάκια. Θα άφηνες ποτέ ένα παιδάκι να πληρώσει; Όχι, διότι δεν βγάζει δικά του χρήματα. Ήταν ακριβώς ο ίδιος λόγος που έκανε και αυτή την αντίληψη να διαιωνίζεται, απλά σήμερα κρίβεται πίσω απο χαρακτηρισμούς όπως "gentleman", "προσωπική αρχή" κοκ ώστε να μην ενοχλεί τους σημερινούς ανθρώπους.
@Δημήτρης, δεν μιλάω για "δικά μου, δικά σου", εσύ είπες οτι πάντα πληρώνεις εσύ, δεν είπες "πότε η γυναικα, πότε εγώ". Το "δικά μου, δικά σου" σε ένα ζευγάρι μου φαίνεται γυφτιά.

Διευκρίνιση για να μην παρεξηγθώ για άλλη μια φορά: Δεν είμαι απο τις υστερικές "φεμινίστριες" (note the double quotes) που παθαίνουν αμόκ αν ο άντρας θελήσει να κεράσει. Αυτό που με ενόχλησε στην άποψη του Δημήτρη ήταν το "ποτέ". Θα με ενοχλούσε ένας άντρας να μην με άφηνε ΠΟΤΕ να κεράσω (ή μια φορά στις εκατό μόνο), το θεωρώ υποτιμητικό.

Πέρα από το ότι οι μισοί θα ψάχνουν να βρουν ποια είναι η Ντίνα που κατάλαβε λάθος (:P), κατά τα άλλα, αν και καταλαβαίνω απόλυτα την άποψή σου, δεν την ασπάζομαι και δεν νιώθω έτσι. Φυσικά θα ήθελα κι εγώ να πληρώσω μία φορά (πράγμα όχι δύσκολο αν θέλεις, φυσικά εννοώ πριν φτάσει ο λογαριασμός στο τραπέζι ή άμα τον άλλον τον πιάσει κόψιμο και βρεις ..ησυχία :P), αλλά άμα δεν πληρώσω και ποτέ (που είναι αδύνατο, ειδικά αν μιλάμε για ζευγάρι, γιατί δεν μπορεί, όλο και σε κάποιο περίπτερο θα σταματήσω να πάρω κάτι και θα τον ρωτήσω αν θέλει κάτι, όλο και κάνα ψιλό θα θέλει για πουρμπουάρ, μπορώ επίσης πχ να κανονισω ρομαντική βραδιά σε ξενοδοχείο που έχω πληρώσει απο πριν, ε, καταλαβαίνεις τι εννοώ νομίζω) δεν θα το πάρω επ' ουδενί πως έχω την ίδια θέση με ένα παιδάκι, ούτε θα το θεωρήσω υποτιμητικό. Αντιθέτως προσωπικά μια τέτοια στάση με κολακεύει και με κάνει να αισθάνομαι καλά κι άνετα, αλλά χωρίς φυσικά να την απαιτώ (αυτό ισχύει μόνο από τον φίλο και τον πατέρα μου, στους φίλους μου πάντα βρίσκω τρόπο να κεράσω κι εγώ έξοδο επί τούτου;) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Όταν ρωτάω τι κρύβεται απο πίσω, δεν υπονοώ αυτό που κατάλαβε η Ντίνα!
Εννοώ λόγω ποιάς αντίληψης έχει διαμορφωθεί μια τέτοια "προσωπική αρχή".
Μήπως λόγω των παλιών αντιλήψεων οτι ο άντρας πρέπει να πληρώνει επειδή η γυναίκα δεν βγάζει δικά της χρήματα που ίσχυε τότε, και οι οποιές μέσα απο τέτοιες, αδιευκρίνιστης προέλευσης "προσωπικές αρχές" διαιωνίζονται; Σκεφτείτε οτι μια τέτοια αντίληψη, βάζει τις γυναίκες στη θέση που είναι τα παιδάκια. Θα άφηνες ποτέ ένα παιδάκι να πληρώσει; Όχι, διότι δεν βγάζει δικά του χρήματα. Ήταν ακριβώς ο ίδιος λόγος που έκανε και αυτή την αντίληψη να διαιωνίζεται, απλά σήμερα κρίβεται πίσω απο χαρακτηρισμούς όπως "gentleman", "προσωπική αρχή" κοκ ώστε να μην ενοχλεί τους σημερινούς ανθρώπους.
@Δημήτρης, δεν μιλάω για "δικά μου, δικά σου", εσύ είπες οτι πάντα πληρώνεις εσύ, δεν είπες "πότε η γυναικα, πότε εγώ". Το "δικά μου, δικά σου" σε ένα ζευγάρι μου φαίνεται γυφτιά.

Διευκρίνιση για να μην παρεξηγθώ για άλλη μια φορά: Δεν είμαι απο τις υστερικές "φεμινίστριες" (note the double quotes) που παθαίνουν αμόκ αν ο άντρας θελήσει να κεράσει. Αυτό που με ενόχλησε στην άποψη του Δημήτρη ήταν το "ποτέ". Θα με ενοχλούσε ένας άντρας να μην με άφηνε ΠΟΤΕ να κεράσω (ή μια φορά στις εκατό μόνο), το θεωρώ υποτιμητικό.

Είναι πολύ απλό.
Eίναι καθαρά θέμα αισθητικής. Δεν μου αρέσει να συνοδεύω μια γυναίκα και να βάζει χέρι στο πορτοφόλι της. Δεν έχω πρόβλημα να μου πάρει ένα δώρο ή να φέρει κρασί στο στο σπίτι ή δεν ξέρω τι άλλο. Δεν μου αρέσει η κίνηση από την γυναίκα να πληρώσει.Και δεν θεωρώ την άποψη μου σωστή ή λάθος ,είναι καθαρά θέμα γούστου το οποίο το εφαρμόζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν μπαίνω σε διαδικασία διαπραγμάτευσης. Ξεκαθαρίζουν νωρίς και εύκολα αυτά εξ άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό.
Eίναι καθαρά θέμα αισθητικής. Δεν μου αρέσει να συνοδεύω μια γυναίκα και να βάζει χέρι στο πορτοφόλι της. Δεν έχω πρόβλημα να μου πάρει ένα δώρο ή να φέρει κρασί στο στο σπίτι ή δεν ξέρω τι άλλο. Δεν μου αρέσει η κίνηση από την γυναίκα να πληρώσει.Και δεν θεωρώ την άποψη μου σωστή ή λάθος ,είναι καθαρά θέμα γούστου το οποίο το εφαρμόζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν μπαίνω σε διαδικασία διαπραγμάτευσης. Ξεκαθαρίζουν νωρίς και εύκολα αυτά εξ άλλου.

+1 έχεις δίκιο στην προοπτική σου απλά εγώ πιστεύω ότι εξαρτάται από την περίπτωση εγώ δεν θίγομαι άμα το θέσει σωστά,αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που μου βγαίνει τόσο πολύ που δεν δέχομαι αντιρρήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό.
Eίναι καθαρά θέμα αισθητικής. Δεν μου αρέσει να συνοδεύω μια γυναίκα και να βάζει χέρι στο πορτοφόλι της. Δεν έχω πρόβλημα να μου πάρει ένα δώρο ή να φέρει κρασί στο στο σπίτι ή δεν ξέρω τι άλλο. Δεν μου αρέσει η κίνηση από την γυναίκα να πληρώσει.Και δεν θεωρώ την άποψη μου σωστή ή λάθος ,είναι καθαρά θέμα γούστου το οποίο το εφαρμόζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια και δεν μπαίνω σε διαδικασία διαπραγμάτευσης. Ξεκαθαρίζουν νωρίς και εύκολα αυτά εξ άλλου.

Απάντησε μου στο εξής: Πως θα ένιωθες αν η γυναίκα σου έβγαζε περισσότερα χρήματα απο εσένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top