Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Την παροιμία με την αλεπού και τα κρεμαστάρια την ξέρεις ή να στην θυμίσω;

οχι την ξερω..

ευτυχως δεν τα φτιαχνουν οι ανδρες μονο με γυναικες στυλ μπελουτσι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
οχι την ξερω..

ευτυχως δεν τα φτιαχνουν οι ανδρες μονο με γυναικες στυλ μπελουτσι..

Ευτυχώς για όλους μας!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
η ομορφια ειναι πολυ υποκειμενικο πραγμα για τον καθενα. μπορει για μενα ενας αντρας να ειναι ομορφος ενω για καποια αλλη να μην ειναι. τωρα δεν πιανω περιπτωσεις διασημων που ειναι αντικειμενικα ωραιοι αν και εκει υπαρχουν πολλες διαφωνιες παλι.. και για του λογου του αληθες μου εχει συμβει το εξης :

γνωρισα δυο αντρες τον ιδιο καιρο σε φιλικο επιπεδο. ο ενας ψηλος, γυμνασμενος, ωραιος, απο τους αντρες που ειναι διπλα σου και νιωθεις πολυ ομορφα. ο αλλος κοντος σχετικα, γυμνασμενος παλι, σε ομορφια κανονικος τιποτα ιδιαιτερο. ποιος λετε οτι με κερδισε σαν ανθρωπος? ο δευτερος. ο πρωτος μου εβγαζε τοση αρνητικη ενεργεια που δεν μπορουσα. ο αλλος με εκανε να γελαω, να περναω ομορφα.. σιγα σιγα το τιποτα ιδιαιτερο σου φαινεται και ωραιο και το ωραιο σου φαινεται αδιαφορο.

αυτο το παραδειγμα ηταν συμπτωση βεβαια δεν λεω οτι παντα ετσι εχουν τα πραγματα προς θεου. απλα ηταν για να δειξω οτι η ομορφια ειναι κατι που μπορει να φυγει και με τον χρονο και με τη συμπεριφορα του αλλου. το ιδιο και το αντιθετο. ειναι πολυ υποκειμενικο θεμα ολο αυτο.

επισης να προσθεσω οτι δεν εχω συμφωνησει ποτε με την αδερφη μου για παραδειγμα για το ποιος αντρας ειναι ωραιος. οσοι ειναι ωραιοι για μενα για αυτην ειναι χαλια και οσοι ωραιοι γιαυτην για μενα επισης χαλια:P

αρα ο καθενας μας στοχευει να εχει κοντα του ανθρωπους που τον κανουν ευτυχισμενο ειτε σε φιλικο επιπεδο ειτε σε ερωτικο, και που αν ειναι για ερωτικο, το θεμα ομορφια να τους αντιπροσωπευει σ'αυτους τους ανθρωπους οσο το δυνατο πιο πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
ναι εχει μικροτερη αξια....

ρε παιδια, που την ειδατε τοσση ασχημια? δεν υπαρχουν ασχημοι ανθρωποι, για μενα, υπαρχουν μονο δυστυχισμενοι-αυτοι που ειναι δυσχυχισμενοι με την εμφανιση τους- και ανθρωποι με ασχημια εσωτερικη που αντανακλατε και εξωτερικα. ανθρωποι ασχημοι δεν υπαρχουν...εκτος και αν η ματια σας στεκεται μονο στη βιτρινα και δεν μπορει να δει το μαγαζι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Δηλαδή Chriss δεν υπάρχουν κακοί, άσχημοι άνθρωποι? Μόνο καλοί "άσχημοι" άνθρωποι? Κατάλαβα βέβαια τι εννοείς, ότι ακόμα και αν ένας άνθρωπος δεν είναι ιδιαίτερα ωραίος, αν είναι καλός, φτάνει πολλές φορές. Εντάξει εν μέρη συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ναι εχει μικροτερη αξια....
Α,μπραβο.καθαρη απαντηση..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agia93

Νεοφερμένος

Η :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πιστευω πως ενας καλος συνδιασμος εμφανισης-ψυχικων χαρισματων θα ηταν το ιδανικο. Μονα τους τα ψυχικα χαρισματα σε μια ερωτικη σχεση δεν εχουν να πουν και πολλα.. Αν καποιος ανθρωπος μας φαινεται ιδιαιτερος και χαρισματικος σε οτι αφορα τον εσωτερικο του κοσμο δεν σημαινει πως μπορει να μας κανει να τον δουμε ερωτικα. Μπορει ομως να ειναι ενας ανθρωπος που εκτιμαμαι ιδιαιτερα και μας αρεσει η παρεα του.. Ενας φιλος δηλαδη! Κατα την γνωμη μου για μια ερωτικη σχεση δεν αρκουν τα εσωτερικα χαρισματα, απαιτηται και εμφανιση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δεν αρκουν τα εσωτερικα χαρισματα, απαιτειται και εμφανιση




Ο Τζιμμυ Σοουλ μας συμβουλευει το αντιθετο (youtube it):

"If you wanna be happy for the rest of your life,
never make a pretty woman your wife..."
:P



---------------λολ-------------


Ο ενας ψηλος γυμνασμενος, ο αλλος κοντος γυμνασμενος... Ποιος με κερδισε;


...:eek:
χμμμμ...
Αυτος που το προσπαθησε :P


λολζ, μ θυμισε το ανεκδοτο με τον αντρα που ηθελε να παντρευτει μια απο δυο πιθανες νυφες, η μια εξυπνη και η αλλη ομορφη.
Εδωσε λοιπον χιλια ευρω σε καθε μια, και περιμενε να δει τι θα τα κανουν.
Κλασσικα η ομορφη τα χαλασε σε ενα απογευμα στα Χοντος, με το
σκεπτικο να γινει ωραια για εκεινον. Ενω η εξυπνη αγοραζοντας μετοχες τα διπλασιασε και εβαλε τα κερδη στην τραπεζα, με το σκεπτικο να εχουν ενα στηριγμα για την κοινη ζωη τους... Ποιαν λετε να διαλεξε ο αντρας;
























...Εκεινη με το μεγαλυτερο στηθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Αυτος που το προσπαθησε

μαι ντιαρ δεν ειναι θεμα προσπαθειας, προσπαθειες κανουν ολοι...

πς. το ανεκδοτακι που κολλαει ντιαρ? ή απλα παλι ηθελες να πεις κατι και δεν εβρισκες τι?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
δεν ειναι θεμα προσπαθειας, προσπαθειες κανουν ολοι...




Λολ-ΝΟΤ
ο ψηλος γυμνασμενος παιδαρας δεν χρειαζεται να προσπαθησει καν :ρ
ειτε πεφτεις ειτε παει παρακατω.


το ανεκδοτο που κολλαει


...αχ, μεπιασες, ηταν το πρωτο μου
ακυρο τρολλ-ποστ στο σαητ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
και ομως ντιαρ κανεις λαθος. ο γυμνασμενος παιδαρας χρειαζοταν να προσπαθησει παρα πολυ.. δεν ειναι ολοι και ολα σαν τις ταινιες ξερεις..

...αχ, μεπιασες, ηταν το πρωτο μου
ακυρο τρολλ-ποστ στο σαητ :(
το πρωτο ?? :eek: ποιος σου λεει τετοιες ανακριβειες?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RandomHero

Νεοφερμένος

Ο RandomHero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπερα στο Forum
Ηθελα να γραψω απο καιρο αυτο το Topic
Οπως βλεπετε στον τιτλο,με προβληματιζει το γεγονος για το τι θελουν πραγματικα Τα κοριτσια/Γυναικες
Καταρχας ειμαι 15 χρονων και βλεπω οτι στις μερες μας,(ειδικα στο σχολειο μου)τα κοριτσια οσονα αφορα τις σχεσεις τους με τα αγορια (πραγμα που το εχει η ηλικια,ξερετε οι πρωτες σχεσεις κλπ)ειναι λιγο εως πολυ ψιλομπερδεμενες καθως απο οτι βλεπω τα κοριτσια σε αυτη την ηλικια κοιταζουν στα αγορια πραγματα οπως πχ Ποσο γυμνασμενος εισαι,αν εισαι ψηλος και γενικα τα εξωτερικα χαρακτηριστικα.Με προβλιματιζει επισης οτι αυτο το γεγονος δεν συμβαινει μονο τωρα αλλα και σε "φρεσκα"ατομα(των νεων γενιων).Δηλαδη δεν ειναι οπως παλια που ηταν αλλες εποχες..Ενταξει δεν λεω οτι και εγω δεν κοιταω τωρα σε καποιο κοριτσι ποσο ομορφη ειναι κλπ,αλλα οσο περνανε τα χρονια,τα ατομα θα κοιταξουν και λιγο τον χαρακτηρα του αλλου? Εγω για παραδειγμα τωρα μπορει να "πηγαινω" καποιο Γκομενακι με 1000 επειδη ειναι κουκλαρα αλλα θα αλλαξει αυτο οσο περνανε τα χρονια?Δηλαδη λεμε οτι μου αρεσει ενα κοριτσι το οποιο ειναι κουκλα και εγω δεν ειμαι τελειος,θα γυρισει να με κοιταξει αν εχω ενα ενδιαφερον χαρακτηρα;Διοτι βλεπω νεα παιδια(συμμαθητες μου) τα οποια τα φτιαχνουν με αλλα ατομα που δεν εχουν καμια σχεση οσον αφορα τα πνευματικα στοιχεια τους.

Αφηστε τις απαντησεις και σχολια σας απο κατω
Ευχαριστω.


Σημείωση:
Τα μηνύματα από 112 έως 118 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα
"Μετράει η εμφάνιση κάποιου ή ο χαρακτήρας στις μέρες μας;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αυτο εξαρτατε πρωτα απο ολα απο το ατομο! Σιγουρα στην πορεια πολοι αλλαζουν γουστα και προτερεωτητες, αλλα το τι βαζει σε πρωτη μοιρα ο καθενας εξαρτατε σε καθε περιπτωση και απο πολλες παραμετρους. Δεν υπαρχει καποια γενικη οδηγια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Πιστευω πως σιγουρα μετραει η εμφανιση, αλλα ας μην ξεχναμε πως ο χαρακτηρας ειναι αυτος που θα σε κερδισει στο τελος!
Θεωρω πως η εξωτερικη εμφανιση ειναι ενα συν για να σε παρατηρησουν .. αλλα μεχρι εκει!

Επισης πολυ σημαντικο ρολο παιζει το πως πουλας την εικονα σου προς τα εξω!!
Μπορει να μην εισαι ωραιος , αλλα να εχεις τετοιο στυλ, που να τραβας τα βλέμματα πάνω σου!

Τωρα το εαν εσυ στο μελλον θα εξακολουθησεις να δινεις εμφαση στην εξωτερικη εικονα , αυτο ειναι θεμα χαρακτηρα, εμπειριων και προσδοκιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@ngel

Νεοφερμένος

Η @ngel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Όταν βλέπεις τον άλλον για πρώτη φορά, όσο και να μην το παραδεχόμαστε, αυτό στο οποίο εστιάζουμε είναι η εμφάνισή του...στα πρώτα δευτερόλεπτα που τον κοιτάς δε μπορείς να τον κρίνεις παρά μόνον εξωτερικά.
Αυτό όμως να ξέρεις ότι δε σχετίζεται με το αν είναι όμορφος κάποιος ή όχι αλλά με το τι εκπέμπει, αυτο που λέμε styl( ο τρόπος που μιλάει, που κινείται)
Ο χαρακτήρας έρχεται μετέπειτα, αφού γνωρίσεις τον άλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγώ πάαντα μα πάντα επικεντρώνομαι στα μάτια και στον τρόπο που κοιτάζει κάποιος ή κάποια,ασχέτως από το αν έχει ομορφιά η όχι...και όσο παράξενο κι αν φανεί,πέφτω πάντα μέσα σχεδόν...το πολύ 1-2 φορές να'χω πέσει έξω...αυτό απλά με βοηθάει να καταλάβω τα βασικά,δεν καταδικάζω τον άλλον μόνο από αυτό..αλλά όσο να'ναι όταν ψυχολογώ έτσι τον άλλον φαίνονται κάποια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
αν παρουμε το ενδεχομενο οτι εστω οτι μια σχεση υπαρχει καθαρα για το σεξ , η ελξη δεν ειναι κατι παραπανω απο την εξωτερικη εμφανιση καποιου? μπορει να ειναι ο τροπος που κινειται , ο τροπος που αναβει το τσιγαρο , η οικειοτητα που βγαζει...οποτε δεν πιστευω οτι καποιος μπορει να περιοριστει στο επιφανειακο της υποθεσης , δλδ στο αν η αλλη εχει ωραια ποδια η στο αν ο αλλος ειναι γυμνασμενος (συνειδητα η μη).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μην μπερδεύεις τα πράγματα στο μυαλό σου. Ο παράγοντας για το αν θα σου αρέσει κάποιος/κάποια, αν θα σου κάνει κλικ, αν θα έχεις στύση, βρε παιδάκι μου, είναι η εξωτερική εμφάνιση και μόνο! Όλοι οι υπόλοιποι -άπειροι- παράγοντες έρχονται μετά, φυσικά όμως, μπορεί να είναι καταλυτικοί σε μεγάλο βαθμό π.χ για κάποιον άνθρωπο ο χαρακτήρας να παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, που ενώ έχει βρει το απόλυτο μανάρι μόλις το γνωρίσει να ξενερώσει τελείως, λόγω της συμπεριφοράς του! Ποτέ σου δε θα θες να "βάλεις κάποιον κάτω" επειδή π.χ. είναι άριστος στα μαθηματικά ή είναι καλοπροαίρετος. Γι'αυτό ακριβώς ποτέ δεν μπορούμε να επιλέξουμε ποιόν/ποία θα ερωτευθούμε, γιατί είναι μια φυσική διεργασία του σώματός μας και δεν εμπλέκει κοινωνικά πρότυπα και ορισμούς ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ναι εχει μικροτερη αξια....

ρε παιδια, που την ειδατε τοσση ασχημια? δεν υπαρχουν ασχημοι ανθρωποι,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Πείτε με επιφανειακή, αλλά δεν θα μπορούσα να είμαι μακροπρόθεσμα με κάποιον που τον θεωρώ άσχημο, μόνο και μόνο για τον εσωτερικό του κόσμο. Δε λέω να είναι μοντέλο, αλλά σίγουρα πρέπει να με έλκει εμφανισιακά. Πιό εύκολα θα συμβιβαστώ με ελαττώματα του χαρακτήρα, παρά με κάτι που στα μάτια μου φαίνεται αποκρουστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top