Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όχι ρε Δήμητρα, εσένα περιμέναμε :P Βασικά, δυστυχώς οι περισσότεροι δεν το ξέρουν σίγουρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ποιά η διαφορά του απο το κλασσικό Κ.Κ.Ε. Αφού και αυτό σαν Μαρξιστικό-Λενινιστικό αυτοπροσδιορίζεται:hmm:
Τα μ-λ είναι Μαοϊκοί.
...και όχι η Κεντρική Επιτροπή ή ο εκάστοτε Γενικός Γραμματέας?
Ξεκάθαρα όχι. Το Κόμμα έχει καθοδηγητικό ρόλο για να μην υπάρξει εκτροχιασμός από τις Σοσιαλιστικές/Κομμουνιστικές αρχές του Μαρξισμού-Λενινισμού.
Το ίδιο ακριβώς γινόταν και στην ΕΣΣΔ και αν έχεις αντίρρηση επί αυτού, να φέρεις ιστορικές αποδείξεις για την υποστήριξη του αντιθέτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το ίδιο ακριβώς γινόταν και στην ΕΣΣΔ και αν έχεις αντίρρηση επί αυτού, να φέρεις ιστορικές αποδείξεις για την υποστήριξη του αντιθέτου.

λολfail
ο ίδιος ο Λένιν φρόντισε να ...διορθώσει τον Μαρξ εκεί όπου το έκρινε απαραίτητο :P
όπως πράττει πολλες φορές στο "Τι πρέπει να κάνουμε".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Γεωργιάδης για Καμμένο:
Κρύβεται πίσω από την γυναίκα του και έχετε το θράσος να με λέτε εμένα μπουμπούκο; Η μήνυση δεν έγινε καν για το περί Γεωργαλά δημοσίευμα..
— Άδωνις Γεωργιάδης (@AdonisGeorgiadi) April 27, 2012
Η υπόθεση: Σύλληψη του Αιμίλιου Λιάτσου μετά από μήνυση της συζύγου του Πάνου Καμμένου.
Απολαυστικότατοι Έλληνες πολιτικοί, όπως πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξέρετε τι λένε: Δεν υπάρχει καλή και κακή δημοσιότητα, ...αρκεί να λένε και να γράφουν το όνομά σου σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Χωρίς πλάκα,στις Ελληνικές πρεσβείες ανά τον κόσμο μπορούμε να ψηφίζουμε; Είναι η πρώτη φορά που το ψήνω να πάω να ψηφίσω από το εξωτερικό και έχω πλέον αποφασίσει τι θα ψηφίσω.Κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι παλιά γινόταν αυτό,απλά δεν είμαι σίγουρος αν αφορά Βουλευτικές εκλογές.

Πάντως αν κάτι με ευχαριστεί είναι ο κατακερματισμός τους εκλογικού σώματος.Δαγκώτο όχι στο δικομματισμό και αν πιστέψω τις δημοσκοπήσεις λογικά θα αναγκαστούν σε κυβέρνηση συνεργασίας και ελπίζω αυτή τη φορά να μη μιλάμε για συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Χωρίς πλάκα,στις Ελληνικές πρεσβείες ανά τον κόσμο μπορούμε να ψηφίζουμε;

αστειεύεσαι προφανώς, γιατί είσαι και μερικά χρονάκια έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Χωρίς πλάκα,στις Ελληνικές πρεσβείες ανά τον κόσμο μπορούμε να ψηφίζουμε; Είναι η πρώτη φορά που το ψήνω να πάω να ψηφίσω από το εξωτερικό και έχω πλέον αποφασίσει τι θα ψηφίσω.Κάτι είχε πάρει το αυτί μου ότι παλιά γινόταν αυτό,απλά δεν είμαι σίγουρος αν αφορά Βουλευτικές εκλογές.


Μεσω πρεσβιας μπορεις να ψηφισεις μονο για το Ευροκοινοβουλειο, για εθνικες εκλογες πρεπει να ψηφισεις απο την Ελλαδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
αστειεύεσαι προφανώς, γιατί είσαι και μερικά χρονάκια έξω...


Όχι σοβαρά θα ψήφιζα αν είχα την δυνατότητα.Δεν αστειεύομαι καθόλου.Όσο μεγαλύτερη συμμετοχή η οποία ελπίζω δε θα δώσει ψήφους σε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τόσο το καλύτερο.Όχι γιατί απαραίτητα με αφορά η πολιτική της Ελλάδας σε κάποια ενδεχομένη ''επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου'' (as if) αλλά γιατί το θεωρώ προς το συμφέρον της Ελλάδας ένα πολιτικό σύστημα που θα υπαγορεύει κυβερνήσεις συνεργασίας και ιδανικά συνεργασία της ευρύτερης Αριστεράς (όνειρο θερινής νυκτός αλλά λέμε).

@Dark_kronos σε ευχαριστώ,το υπέθεσα ότι ήταν για Ευρωεκλογές το πανηγυράκι με τις πρεσβείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είναι η πρώτη φορά που το ψήνω να πάω να ψηφίσω από το εξωτερικό και έχω πλέον αποφασίσει τι θα ψηφίσω.

Για πες και σε εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όχι σοβαρά θα ψήφιζα αν είχα την δυνατότητα.Δεν αστειεύομαι καθόλου.Όσο μεγαλύτερη συμμετοχή η οποία ελπίζω δε θα δώσει ψήφους σε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ τόσο το καλύτερο.
Διαφωνώ οι έδρες στη Βουλή βγαίνουν από το ποσοστό ψήφων σε κόμματα που θα μπουν στην Βουλή. Δεν αρκεί να μην ψηφίσεις ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Πρέπει να ψηφίσεις κόμμα που θα μπει στη Βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Διαφωνώ οι έδρες στη Βουλή βγαίνουν από το ποσοστό ψήφων σε κόμματα που θα μπουν στην Βουλή. Δεν αρκεί να μην ψηφίσεις ΝΔ - ΠΑΣΟΚ. Πρέπει να ψηφίσεις κόμμα που θα μπει στη Βουλή.


Για κόμμα που θα μπεί στη βουλή προσανατολιζόμουν όπως και να έχει ,όπως εξαλλου και η πλειοψηφία του εκλογικού σώματος πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Εἶμαι ἀνάμεσα σὲ δύο κόμματα νὰ ψηφίσω. Δυστυχῶς παρατηρῶ πρὸς μεγάλη μου ἀπογοήτευση, ὅτι δυστυχῶς ἀπουσιάζει πραγματικὰ κάθε ἔννοια σοβαροῦ πολιτικοῦ λόγου μὲ ἐπίπεδο ἀκόμα καὶ στὰ δύο κόμματα στὰ ὁποῖα ἀμφιταλαντεύομαι. Ἂν μποροῦσε νὰ μπῇ στὴ βουλή, θὰ ψήφιζα τὸ κόμμα «Κοινωνία» τοῦ ὁποίου ὁ ἀρχηγὸς ἔχει συγκροτημένο πολιτικὸ λόγο καὶ εἶναι τὸ μόνο κόμμα τὸ ὁποῖο ζητεῖ ἀπὸ τὰ μέλη του νὰ ἀποκηρύξουν τὴ Μασονία ἐγγράφως. Δυστυχῶς ὅμως, σὲ μιὰ ἐποχὴ κατὰ τὴν ὁποῖα τὴν Ἑλλάδα κυβερνοῦν οἱ ἐντεταλμένοι τῶν πάσης φύσεως στοῶν, τέτοιες προσπάθειες πέφτουν στὸ κενό.

Ἡ ψῆφος μου, μὲ λίγα λόγια, δὲ θὰ εἶναι μιὰ ψῆφος καρδιᾶς, ἀλλὰ μιὰ ψῆφος τῆς λογικῆς «τὸ μὴ χεῖρον βέλτιστον».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Εχω σιχαθει να βλεπω καποιους να κρινουν,να κατηγορουν πολιτικους,κυβερνησεις..κομματα.Πρωτα να πανε στον καθρεφτη και να δειξουν με το δαχτυλο τον εαυτο τους.Περιμενουμε απο τον πολιτικο να μην κλεβει,και κλεβουμε εμεις οι ιδιοι.Σκοτωνομαστε τι να ψηφισουμε και δεν εχουμε καταλαβει οτι οι κυβερνηασεις αντικατοπτριζουν τα μουτρα μας.Οταν αλλαξουμε εμεις..τοτε θα ψηφιζουμε σωστα και θα αλλαξουν και οι πολιτικοι.
Εμποροι τα βαζουν με τις κρισεις και τις κυβερνησεις,ενω οι ιδιοι κατεκλεβαν το κρατος.Καθηγητες πληρωνονται απο το δημοσιο(μαλιστα του πανεπιστημιου αδροτατα) και θησαυριζουν απο τα ιδιαιτερα που δεν κοβουν αποδειξη και εχουν το θρασος να κριτικαρουν τους κλεφτες πολιτικους.Κλεβεις;;Στην γωνιτσα σου και ΜΟΚΟ.Εχεις το θρασσος να ασκεις κριτικη σοτυς κλεφτες πολιτικους;Οταν αλλαξουμε εμεις,...θα αλλαξουν και αυτοι.Δεν θα τους παιρνει πλεον
ΥΓ.Μην διαννοηθει κανεις οτι υποστηριζω τους πολιτικους.Εχω σιχαθει τους παντες.Αλλα εχω σιχαθει και τον μακακα ελληνα..που τους κριτικαρει ολους,ενω ο ιδιος ειναι υπευθηνος για παρα πολλα.

Οταν λοιπον αγαπητε μου ελληναρα,μαθεις να κοβεις αποδειξεις,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους εφοριακους και την πολεοδομια,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους γιατρους,οταν σταματησεις να βαζεις μεσο για να διοριστει ο γιοκας σου,οταν σταματησεις να καις τα δαση για να κανεις το αυθαιρετακι σου,οταν σταματησεις ολα αυτα..κατσε και κριτικαρε τους πολιτικους.Αλλιως μοκο και στη γωνιτσα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εχω σιχαθει να βλεπω καποιους να κρινουν,να κατηγορουν πολιτικους,κυβερνησεις..κομματα.Πρωτα να πανε στον καθρεφτη και να δειξουν με το δαχτυλο τον εαυτο τους.Περιμενουμε απο τον πολιτικο να μην κλεβει,και κλεβουμε εμεις οι ιδιοι.Σκοτωνομαστε τι να ψηφισουμε και δεν εχουμε καταλαβει οτι οι κυβερνηασεις αντικατοπτριζουν τα μουτρα μας.Οταν αλλαξουμε εμεις..τοτε θα ψηφιζουμε σωστα και θα αλλαξουν και οι πολιτικοι.
Εμποροι τα βαζουν με τις κρισεις και τις κυβερνησεις,ενω οι ιδιοι κατεκλεβαν το κρατος.Καθηγητες πληρωνονται απο το δημοσιο(μαλιστα του πανεπιστημιου αδροτατα) και θησαυριζουν απο τα ιδιαιτερα που δεν κοβουν αποδειξη και εχουν το θρασος να κριτικαρουν τους κλεφτες πολιτικους.Κλεβεις;;Στην γωνιτσα σου και ΜΟΚΟ.Εχεις το θρασσος να ασκεις κριτικη σοτυς κλεφτες πολιτικους;Οταν αλλαξουμε εμεις,...θα αλλαξουν και αυτοι.Δεν θα τους παιρνει πλεον
ΥΓ.Μην διαννοηθει κανεις οτι υποστηριζω τους πολιτικους.Εχω σιχαθει τους παντες.Αλλα εχω σιχαθει και τον μακακα ελληνα..που τους κριτικαρει ολους,ενω ο ιδιος ειναι υπευθηνος για παρα πολλα.

Οταν λοιπον αγαπητε μου ελληναρα,μαθεις να κοβεις αποδειξεις,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους εφοριακους και την πολεοδομια,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους γιατρους,οταν σταματησεις να βαζεις μεσο για να διοριστει ο γιοκας σου,οταν σταματησεις να καις τα δαση για να κανεις το αυθαιρετακι σου,οταν σταματησεις ολα αυτα..κατσε και κριτικαρε τους πολιτικους.Αλλιως μοκο και στη γωνιτσα σου.

Κοίτα είναι και λίγο φάυλος κύκλος αυτό. Όταν οι πολιτικοί δεν είναι εντάξει μαζί σου και σε κατακλέβουν μες στα μούτρα σου δεν μπορεί μετά ο άλλος να έχει απαίτηση από εσένα να φέρεσαι όπως άλλοι. Δεν μπορεί πχ να σου χει πάει ο άλλος τη φορολογία στα ύψη, να τα βγάζεις πέρα οριακά και μετά να θέλει να κόβεις και αποδείξεις. Και από την άλλη οι νοοτροπίες δύσκολα αλλάζουν. Αυτό που μπορεί να αλλάξει είναι οι δομές και οι θεσμοί ενός κράτους, και οι πολιτικοί που το κυβερνούν θα πρέπει να είναι οι πρώτοι που θα ηγηθούν μιας αλλαγής, όχι να διαιωνίζουν το πρόβλημα και να τα ρίχνουν μετά στους υπόλοιπους.

Υποτίθεται ότι αυτός που θα κατεβεί στην πολιτική θα είναι κάποιος που έχει όραμα και βλέπει πιο μακριά από τους υπόλοιπους. Αν είναι στις δικιές του λαμογιές να επικαλείται το σύνολο τότε τι το άνοιξε το μαγαζάκι αφού δε διαφέρει σε τίποτα από τον κάθε μπουρτζόβλαχο που τον βρίζει στα καφενεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
..............................................
Οταν λοιπον αγαπητε μου ελληναρα,μαθεις να κοβεις αποδειξεις,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους εφοριακους και την πολεοδομια,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους γιατρους,οταν σταματησεις να βαζεις μεσο για να διοριστει ο γιοκας σου,οταν σταματησεις να καις τα δαση για να κανεις το αυθαιρετακι σου,οταν σταματησεις ολα αυτα..κατσε και κριτικαρε τους πολιτικους.Αλλιως μοκο και στη γωνιτσα σου.

Σωστά,αλλά....ποιος τους έμαθε έτσι, ποιος τους έδωσε το δικαίωμα να ζητούν τέτοια πράγματα, ποιος τους πραγματοποιείσαι τις παράλογες απαιτήσεις τους, ποιος......;
"Το ψάρι από το κεφάλι βρωμάει"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Εχω σιχαθει να βλεπω καποιους να κρινουν,να κατηγορουν πολιτικους,κυβερνησεις..κομματα.Πρωτα να πανε στον καθρεφτη και να δειξουν με το δαχτυλο τον εαυτο τους.Περιμενουμε απο τον πολιτικο να μην κλεβει,και κλεβουμε εμεις οι ιδιοι.Σκοτωνομαστε τι να ψηφισουμε και δεν εχουμε καταλαβει οτι οι κυβερνηασεις αντικατοπτριζουν τα μουτρα μας.Οταν αλλαξουμε εμεις..τοτε θα ψηφιζουμε σωστα και θα αλλαξουν και οι πολιτικοι.
Εμποροι τα βαζουν με τις κρισεις και τις κυβερνησεις,ενω οι ιδιοι κατεκλεβαν το κρατος.Καθηγητες πληρωνονται απο το δημοσιο(μαλιστα του πανεπιστημιου αδροτατα) και θησαυριζουν απο τα ιδιαιτερα που δεν κοβουν αποδειξη και εχουν το θρασος να κριτικαρουν τους κλεφτες πολιτικους.Κλεβεις;;Στην γωνιτσα σου και ΜΟΚΟ.Εχεις το θρασσος να ασκεις κριτικη σοτυς κλεφτες πολιτικους;Οταν αλλαξουμε εμεις,...θα αλλαξουν και αυτοι.Δεν θα τους παιρνει πλεον
ΥΓ.Μην διαννοηθει κανεις οτι υποστηριζω τους πολιτικους.Εχω σιχαθει τους παντες.Αλλα εχω σιχαθει και τον μακακα ελληνα..που τους κριτικαρει ολους,ενω ο ιδιος ειναι υπευθηνος για παρα πολλα.

Οταν λοιπον αγαπητε μου ελληναρα,μαθεις να κοβεις αποδειξεις,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους εφοριακους και την πολεοδομια,οταν σταματησεις να λαδωνεις τους γιατρους,οταν σταματησεις να βαζεις μεσο για να διοριστει ο γιοκας σου,οταν σταματησεις να καις τα δαση για να κανεις το αυθαιρετακι σου,οταν σταματησεις ολα αυτα..κατσε και κριτικαρε τους πολιτικους.Αλλιως μοκο και στη γωνιτσα σου.


Το άτιμο το ψάρι όμως βρωμάει από το κεφάλι...

Για αυτό θα πρέπει εμείς να αλλάξουμε μυαλά για να αλλάξουμε κεφάλι..

Να νιώσουμε ότι μπορούμε να επιβιώσουμε χωρίς τους εκβιασμούς και τα αδιέξοδα των κυβερνόντων κομμάτων.

Γιατί δεν είμαστε σαν κι αυτούς αυτοί μας κατάντησαν σαν τα μούτρα τους.

Αρκετά με τον Ελληνάρα, γιατί όπως του βαράνε χορεύει...

Όταν δεν υπάρχει αξιοκρατία και διαφάνεια από "πάνω" και για να βρεις δουλεία πρέπει να περάσεις από το γραφείο του χ υποψήφιου, αλλιώς θα μένεις στην απέξω, όταν για να βρεις κρεβάτι στο νοσοκομείο θα πρέπει να τον διακινήσεις τον φάκελο γιατί διαφορετικά θα ψοφήσεις σαν το σκυλί στον διάδρομο..ΔΕΝ φταίει ο Ελληνάρας φταίει ο διευθυντής που είναι του χ υπουργού "του επικεφαλή"τσιράκι καλοταϊσμένο.

Πάει με το σχέδιο έφαγα έφαγές ας κάνουμε τα στραβά μάτια να φάνε και οι άλλοι,(απο μας θα φάνε απο τους άλλους θα τα φάνε που θα πέσουν στην ανάγκη τους..) για να λειτουργεί με "λαδάκι" το κάθε γραναζάκι της μηχανής τους.

Είμαστε τα γραναζάκια του συστήματος που αυτοί με φροντίδα και στοργή δημιούργησαν και αν σταματήσουμε να γυρνάμε κατά την φορά που μας έχουν ορίσει το σύστημα μας ξερνάει.

Δεν γίνεται η διαφθορά να μην έχει περάσει στην καθημερινότητα του Ελληνάρα όταν για να βγάλει την μέρα πρέπει να περάσει από την καλοκαρδισμένη τους μηχανή. Ή θα συμμορφωθεί ή θα αποκλεισθεί δεν έχει και πολλά περιθώρια.

Δεν είμαστε ούτε τεμπέληδες (δουλεύουμε περισσότερο από τον μέσο όρο των υπόλοιπωνΕυρωπαίων) ούτε λαμόγια όπως μας βάφτισαν γιανα δικαιολογήσουν τα αίσχη τους.

Και μετά να έχουν το θράσος να μας λένε μαζί τα φάγαμε.

Ε όχι λοιπόν, μαζί, μας τα τρώγανε και μόνοι τους μας διέσυραν για τα αίσχη τα δικά τους, έχει μεγάλη διαφορά.

Διότι δεν μπορούν να μας δείχνουν με το δάχτυλο για τις αναπηρικές που αυτοί έδιναν με αντάλλαγμα ψήφους και προεκλογικά να μας ταράζουν στις ειδήσεις με τα σκάνδαλα και την διαφθορά την δική τους, βαφτίζοντας την δική μας, έτσι για να γίνεται ντόρος και μετά τις εκλογές πάμε πάλι από την αρχή. Αρκετά!

Βατοπέδια , Κωσκοτάδες, Τσοχατζόπουλοι, Ζίμενς, Υποβρύχια, Εξοπλισμοί (Η Ελλάδα δαπανά για τις αμυντικές της δαπάνες το 3,98% του ΑΕΠ της - ποσοστό που είναι το δεύτερο μεγαλύτερο στον κόσμο ), Μετανάστες, (σπουδαία ανακάλυψη οι μετανάστες τους ανακαλύψαμε τώρα που φεύγουν οι άνθρωποι από μόνοι τους...), Δημόσιοι υπάλληλοι (όπως οι δάσκαλοι οι καλοπληρομένοι.. που πέρνουν 600 ευρώ μισθό, πέρασαν δέκα χρόνια μέχρι να διοριστούν, είναι τώρα 40 χρωνών ανθρωποί και ζητάνε λεφτά απο την μαμά τους..), Διαφθορά, Μαϊμού συντάξεις, Βουλευτικές αποζημιώσεις, Βουλευτική ασυλία, Παραγραφή αδικημάτων!!! Τα θυμόμαστε προεκλογικά και μετά σιωπή.

Ε, τότε να παραγραφούν και τα δικά μας αδικήματα και όλα μας τα κρίματα. Να μαζέψουν όλη την λάσπη που μας έχουν βυθίσει και να εξαφανιστούν. Γίνεται???



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Καθόμαστε ψες για καφεδάκι στα εξαρχειους
Ειμαστε μια παρειτσα διαφορων ηλικιων,καταγωγων,σκεπτικων,εμπεριων και πολλα αλλα στο β' γεν.πληθ.
Συζηταμε για τις εκλογες,ορμωμενοι απο την ανακοινωση μιας φιλης οτι θα ειναι στην εφορευτικη επιτροπη [πουρ θινγκ]
Και εκει που λεμε λεμε για δεξιες,αριστερες ιδεες,συμφωνουμε ΟΛΟΙ στο οτι χρειαζομαστε την αλλαγη,κλπ κλπ,εχω τη μικρη την κρητικια και χαμογελα,συμφωνει σε ο,τι λεμε,με παθος.Φτανει η στιγμη που εξομολογουμαστε τι θα ψηφισουμε και ερχεται η σειρα της κρητηκιας.
-Κρητικακι μας,τι λες να ψηφισεις ;
Ζαρωνει στην καρεκλα
-Τον Ταδε Ταδοπουλο
-Και τι εκπροσωπει ο κ.Ταδοπουλος;
Κοντευει να πιασει πατωμα
-Ε να...ειναι στη ΝΔ
-Κρητικακι εχεις σκεφτει καλα αυτο που πας να κανεις;Ειναι για βολεμα;
-Οχι βρε παιδια...
-Συμφωνεις σε κατι μαζι τους;
-Οχι βρε παιδια απλα να...ειναι ο μπαμπας της κολλητης μου!


Αχ...Εξουθενωτικο δε νομιζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εγώ έβλεπα σήμερα τηλεόραση στις ειδήσεις,τους διάφορους πολιτικούς αρχηγούς να κάνουν τις περιοδίες τους(ούτε οι Scorpions δεν κάνουν τέτοια τουρνέ ανα την Ελλάδα:confused:),δεν άντεξα...το έβαλα στο mute.
Αλλά αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν τα νεανικά πρόσωπα στο κοινό,άτομα της ηλικίας μου,της γενιάς μου,να ζητωκραυγάζουν και να υπευφημούν τα λαμόγια...Πραγματικά νοιώθω θλίψη...

Αν την επομένη των εκλογών είναι όπως και πρίν απο αυτές...είμαστε άξιοι της μοίρας μας:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εἶμαι ἀνάμεσα σὲ δύο κόμματα νὰ ψηφίσω.

Ἡ ψῆφος μου, μὲ λίγα λόγια, δὲ θὰ εἶναι μιὰ ψῆφος καρδιᾶς, ἀλλὰ μιὰ ψῆφος τῆς λογικῆς «τὸ μὴ χεῖρον βέλτιστον».
Κι εγώ ανάμεσα σε δύο είμαι, και φυσικά δεν περιμένω από κανέναν πολιτικό να έρθει και να με σώσει.
Η ψήφος μου θα είναι καθαρά αντι-μνημονιακή, και ψήφος διαμαρτυρίας και αντίδρασης.
Μέχρι την Κυριακή θα έχω αποφασίσει, και ελπίζω να πιάσει τόπο και αν δεν είναι για κάτι καλό, τουλάχιστον να είναι το μικρότερο κακό για τον τόπο.
Αν την επομένη των εκλογών είναι όπως και πρίν απο αυτές...είμαστε άξιοι της μοίρας μας
Θα συμφωνήσω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top