• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Τραχηλίτιδα

daveweckl7

Νεοφερμένος

Ο daveweckl7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,
Θα χρειαζόμουν τη βοήθεια σας σε ένα σοβαρό (για την κοπέλα μου και μένα) ζήτημα. Η κοπέλα μου έχει τραχηλίτιδα και φοβάται και αποφεύγει τη σεξουαλική πράξη (και με τη χρήση προφυλακτικού).Ακόμη, δυστυχώς, δε μου δίνει ξεκάθαρη απάντηση για τις συμβουλές που της έχει δώσει ο γυναικολόγος της όσον αφορά το πόσο ασφαλές είναι να κάνει σεξ αυτήν την περίοδο. Λοιπόν ήθελα να ρωτήσω,τις κοπέλες αλλά και τα αγόρια του φόρουμ, αν είχαν συναντήσει παρόμοιες καταστάσεις και το πώς τις αντιμετώπησαν. Είναι όντως επικίνδυνο το σεξ και πόσο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι τίποτα. Αν όντως έχει απλή τραχηλίτιδα, μπορεί να κάνει σεξ. Ή άντε να περιμένει λίγες μέρες...
Αλλά η θεραπεία της δε θα 'πρεπε να διαρκεί πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Από την αρχή του χρόνου έμαθα ότι έχω τραχηλίτιδα. Δυστυχώς είχα πάει σε ένα απαίσιο νοσοκομείο (Γενικό Κρατικό) που μου φέρθηκαν απαράδεκτα και αμέλησα να ασχοληθώ παραπάνω. Πήγα όμως για τεστ παπ χτες και μετά την αιμορραγία, θυμήθηκα ότι έχω κάτι που σίγουρα δεν είναι καλό. Στον γιατρό θα πάω την Τετάρτη (και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μου πει τίποτα σίγουρα και θα με τρέχει και για άλλες εξετάσεις) αλλά στο μεταξύ έχω πολλή αγωνία. Διαβάζω διάφορα στο ιντερνετ περί του θέματος αλλά θέλω γνώμες από κοπέλες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο. Ανησυχώ πολύ για το θέμα γονιμότητας και βλέπω ότι οι θεραπείες μπορεί να έχουν τέτοιου τύπου παρενέργειες. Αν είχατε ποτέ, τι διαδικασία ακολουθήσατε? Πως ήταν η θεραπεία? Γενικά, τι θα ήταν καλό να ξέρω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Περαστικά σου και να προσέχεις τις επιλογές σου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
τι εννοεις να προσεχει τις επιλογες της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
τι εννοεις να προσεχει τις επιλογες της?
Των Γιατρών, γιατί εσύ τι νόμιζες;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Τραχηλίτιδα

[FONT=&quot]Ορισμός [/FONT]
[FONT=&quot]Τραχηλίτιδα[/FONT][FONT=&quot] είναι η φλεγμονή του τελικού τμήματος της μήτρας (τράχηλος της μήτρας)[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT]
[FONT=&quot]Αίτια [/FONT]
[FONT=&quot]Η τραχηλίτιδα συχνότερα προκαλείται από μια μόλυνση. Εντούτοις, σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να οφείλεται σε: [/FONT]

  • [FONT=&quot]Μια συσκευή που παρεμβάλλεται στην πυελική περιοχή όπως:[/FONT][FONT=&quot] συσκευή για υποστήριξη της μήτρας (κρίκος-πεσσός)[/FONT][FONT=&quot],διάφραγμα κλπ.[/FONT]
  • [FONT=&quot]Μια αλλεργία στα σπερματοκτόνα ή στο λατέξ στα προφυλακτικά [/FONT]
  • [FONT=&quot]Έκθεση σε μια χημική ουσία [/FONT]
[FONT=&quot]Η τραχηλίτιδα είναι πολύ κοινή, έχοντας επιπτώσεις στις περισσότερες από τις μισές γυναίκες σε κάποιο σημείο κατά τη διάρκεια της ενήλικης ζωής τους. Οι κίνδυνοι περιλαμβάνουν: [/FONT]

  • [FONT=&quot]Υψηλού κινδύνου σεξουαλική συμπεριφορά [/FONT]
  • [FONT=&quot]Ιστορικό με σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα (STD) [/FONT]
  • [FONT=&quot]Πολλοί σεξουαλικοί συνεργάτες [/FONT]
  • [FONT=&quot]Σεξουαλική επαφή σε νεαρή ηλικία [/FONT]
  • [FONT=&quot]Σεξουαλικοί σύντροφοι που έχουν συμμετάσχει σε υψηλού κινδύνου σεξουαλική συμπεριφορά ή είχαν ένα STD [/FONT]
[FONT=&quot] Σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα (STD) που μπορούν να προκαλέσουν τραχηλίτιδα είναι: [/FONT]


  • [FONT=&quot]Χλαμύδια [/FONT]
  • [FONT=&quot]Βλεννόρροια [/FONT]
  • [FONT=&quot]Ιός έρπητα[/FONT]
  • [FONT=&quot]Ιός[/FONT][FONT=&quot] HPV[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]
  • [FONT=&quot]Τριχομονάδωση[/FONT]
[FONT=&quot]Τα βακτηρίδια (όπως ο σταφυλόκοκκος και ο στρεπτόκοκκος) και η μεγάλη αύξηση των κανονικών βακτηριδίων στον κόλπο (βακτηριακή κολπίτιδα), μπορούν επίσης να προκαλέσουν τραχηλίτιδα. [/FONT][FONT=&quot] [/FONT]

[FONT=&quot]Συμπτώματα [/FONT]


  • [FONT=&quot]Ανώμαλη κολπική αιμορραγία[/FONT]
[FONT=&quot]Μετά από την επαφή[/FONT]
[FONT=&quot]Μετά την εμμηνόπαυση[/FONT]

[FONT=&quot]Μεταξύ των περιόδων [/FONT]


  • [FONT=&quot]Ασυνήθιστα κολπικά υγρά [/FONT]

[FONT=&quot]Πηκτάμε γκρίζο, άσπρο, ή κίτρινο χρώμα που μπορείνα έχουν ιδιαίτερη μυρωδιά [/FONT]

  • [FONT=&quot]Επίπονη σεξουαλική επαφή [/FONT]
  • [FONT=&quot]Πόνος στον κόλπο [/FONT]
  • [FONT=&quot]Μπορεί να μην υπάρχει κανένα σύμπτωμα[/FONT]

[FONT=&quot]Διάγνωση [/FONT]

Τραχηλίτιδα [FONT=&quot]Μια γυναικολογική εξέταση από το γιατρό σας μπορεί να καταδείξει: [/FONT]


  • [FONT=&quot]Έκκριση από τον τράχηλο [/FONT]
  • [FONT=&quot]Ερυθρότητα του τραχήλου [/FONT]
  • [FONT=&quot]Διόγκωση (φλεγμονή) των τοιχωμάτων του κόλπου [/FONT]

[FONT=&quot] Εργαστηριακές εξετάσεις:[/FONT]

  • [FONT=&quot]Μικροσκοπική εξέταση του τραχηλικού εκκρίματος (για καντιντίαση, τριχομονάδωση, ή βακτηριακή κολπίτιδα) [/FONT]
  • [FONT=&quot]Παπ- τεστ[/FONT]
  • [FONT=&quot]Δοκιμές για βλεννόρροια ή χλαμύδια [/FONT]

Dr Γεώργιος Παπανικολάου [FONT=&quot]θεραπεία [/FONT]
[FONT=&quot]Οι θεραπεία μπορεί να γίνει με τις εξής μεθόδους: [/FONT]

  • [FONT=&quot]Κρυοπηξία [/FONT]
  • [FONT=&quot]Ηλεκτροκαυτηριασμό [/FONT]
  • [FONT=&quot]Ορμονική θεραπεία (ειδικά στις μετεμμηνοπαυσιακές γυναίκες) [/FONT]
  • [FONT=&quot]Θεραπεία με λέιζερ [/FONT]
  • [FONT=&quot]Φάρμακα (αντιβιοτικά ή αντιμυκητιασικά) [/FONT]

[FONT=&quot]Πρόγνωση [/FONT]

[FONT=&quot]Η απλή τραχηλίτιδα θεραπεύεται εάν είναι γνωστή η αιτία και υπάρχει θεραπεία για αυτή την αιτία. [/FONT]

[FONT=&quot]Πιθανές επιπλοκές [/FONT]

[FONT=&quot]Η τραχηλίτιδα μπορεί να διαρκέσει για μήνες έως χρόνια. Η τραχηλίτιδα μπορεί να οδηγήσει σε πόνο κατά την επαφή (δυσπαρεύνια). [/FONT]

[FONT=&quot]Πότε να επικοινωνήσετε με το γιατρό σας [/FONT]

[FONT=&quot]Καλέστε τον γιατρό σας εάν έχετε τα συμπτώματα της τραχηλίτιδας. [/FONT]

[FONT=&quot]Πρόληψη [/FONT]

[FONT=&quot]Οι τρόποι να μειωθεί ο κίνδυνος τραχηλίτιδας περιλαμβάνουν: [/FONT]


  • [FONT=&quot]Αρχίστε τη σεξουαλική δραστηριότητα σε μια πιο μεγάλη ηλικία. [/FONT]
  • [FONT=&quot]Αποφύγετε την συχνή εναλλαγή σεξουαλικών συντρόφων και γενικότερα επιδιώξτε ασφαλείς σεξουαλικές επαφές. [/FONT]
  • [FONT=&quot]Σιγουρευτείτε ότι οποιαδήποτε ξένο αντικείμενο που τοποθετείτε στον κόλπο σας (όπως tampon,διάφραγμα) τοποθετείται κατάλληλα. [/FONT]
  • [FONT=&quot]Επισκεφτείτε τακτικά τον γυναικολόγο σας για το τεστ- Παπαπανικολάου ή άλλη προληπτική εξέταση την οποία θα σας συστήσει.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ολα αυτά τα ιντερνετικά τα ξέρω ήδη, έλεγα μήπως υπάρχουν τίποτα εμπειρίες... Προς το παρόν ο γιατρός με καθησύχασε, με έστειλε για διάφορες εξετάσεις και μου είπε να πάω σε ένα μήνα για κολποσκόπηση. Δεν έχω κανένα σύμπτωμα, με εξαίρεση μια συχνοουρία, οπότε χαλάρωσα που μου είπε να πάω σε ένα μήνα (μου φάνηκε επαγγελματίας και πιστεύω ότι αν είχα κάτι σοβαρό, δεν θα με άφηνε να περιμένω).
Μέχρι τότε, αν βρεθεί καμία παθούσα, η ιστορία της ευπρόσδεκτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Ολα αυτά τα ιντερνετικά τα ξέρω ήδη, έλεγα μήπως υπάρχουν τίποτα εμπειρίες... Προς το παρόν ο γιατρός με καθησύχασε, με έστειλε για διάφορες εξετάσεις και μου είπε να πάω σε ένα μήνα για κολποσκόπηση. Δεν έχω κανένα σύμπτωμα, με εξαίρεση μια συχνοουρία, οπότε χαλάρωσα που μου είπε να πάω σε ένα μήνα (μου φάνηκε επαγγελματίας και πιστεύω ότι αν είχα κάτι σοβαρό, δεν θα με άφηνε να περιμένω).
Μέχρι τότε, αν βρεθεί καμία παθούσα, η ιστορία της ευπρόσδεκτη.
Καμμιά κρέμα κίτρινη δεν σου είπε/έδωσε να βάλεις, με επιστόμιο;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Στο θέμα μας τώρα, Κριστινέλι μην αμελήσεις το follow up και τα εργαστηριακά που θα σου δώσει ο δόκτωρ και υποθέτω ότι ήδη κάνεις συχνά τεστ παπ ;). Τώρα αν δεις ότι αισθάνεσαι ανασφαλής ή ότι επιμένει το ζήτημα, μια δεύτερη ή και τρίτη γνώμη δεν βλάπτει! Περαστικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Εβαλα μια κρέμα Clindamycin μετά την βιοψία, αλλά δεν πρέπει να έκανε κάτι γιατί το παπ μου τώρα βγήκε άστα να πάνε. Περιμένω την καλλιέργεια για περισσότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Καλή η Αντιβίωση αυτή, όμως όπως όλες παραπλανεί την καλλιέργεια, αν την πήρες πρίν τη βιοψία.
Παρακολούθησέ το .. μην το αφήσεις και να μην σε ρίξει ψυχολογικά, όλα παλεύονται τη σήμερον ημέρα.
""Το προλαμβάνειν κάλλιον του θεραπεύειν εστί" - Ιπποκράτης ο Παππούς μας
Περαστικά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Οχι, έχω πολύ καιρό που την πήρα αλλά μάλλον δεν μου έκανε και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
1 φορά μόνο;; όλοκληρο σωληνάρι;;
Υπάρχουν κι άλλες, ρώτα το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν εχω ακόμα αποτελέσματα, αμα είναι από ιό τι να την κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
απο ιό... τι εννοείς;; υποπτεύεσαι κάτι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ολα δείχνουν υποψία HPV, αλλά ακόμα είμαι στο περίμενε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
HPV-κονδυλώματα=Gardasil και Cervarix
περαστικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αυτα είναι εμβόλια και προστατεύουν μόνο για μερικά από τα εκατοντάδες στελέχη του ιού, εννοείται πριν την έκθεση σε αυτά. Εχω κάνει το Gardasil, αλλά αρκετά αργά (μεγάλη ηλικία που είχα ήδη επαφές) οπότε θα μπορούσα κάλλιστα να έχω από πριν και απλά να μην είχαν παρουσιαστεί αλλοιώσεις. 'Η απλώς να κόλλησα μετά, μιας και υπάρχουν τόσα στελέχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Συνιστώ πλύσεις εσωτερικά, για αποκατάσταση PH σε συνδυασμό με ανάλογη αντιβίωση-*αγωγή αφου πρώτα εντοπισθεί το στέλεχος στην καλλιέργεια.
Θα περάσει, αλλά πάντα να υπάρχει εγρήγορση σε τυχόν υποτροπή(επανεμφάνιση).
Περαστικά, πόσο είσαι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top