Εδώ κάνουμε δίαιτα!

252

Νεοφερμένος

Ο 252 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όχι τώρα το άρχισα αυτό και δεν πρόκειται να κρατήσει για πολύ.
Πες όμως τι ξέρεις, τι κίνδυνοι υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poniro Ksotikouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Allstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Για να κάνουμε δίαιτα αρκεί να περιορίσουμε τις θερμίδες που παίρνουμε σε σχέση με αυτές που καίμε κάθε μέρα.. Δεν υπάρχει τίποτα το μαγικό στην όλη διαδικασία, οπότε τέτοιες δίαιτες που βασίζονται σε κόλπα του τύπου "Τρώω μόνο Χ.." όπου Χ κάποιο είδος τροφής, μόνο κακό μπορούν να κάνουν γιατί δεν είναι ισορροπημένες.

Συγκεκριμένα, τα φρούτα έχουν αρκετά χαμηλή θερμιδική αξία και είναι πλούσια συνήθως σε φυτικές ίνες, όμως έχουν πολύ χαμηλή περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη. Ο οργανισμός σε αυτές τις περιπτώσεις όταν χρειάζεται πρωτεΐνες θα στρέφεται στην μυική σου μάζα, με αποτέλεσμα να χάνεις μεν κάποιο λίπος, αλλά να χάνεις και μύες και να προσεγγίζεις το σακούλα look. :D

Αυτά δεδομένου του ότι παίρνεις συμπληρώματα για τα υπόλοιπα που χρειάζεσαι (όπως πχ σίδηρο που θα έχεις χαμηλή πρόσληψη). Αν συνεχίσει βέβαια για πολύ καιρό μια τέτοια δίαιτα, τότε θα χρειαστείς και συμπλήρωμα για B12 που δεν παίρνεις με τα φρούτα, αν θες να διατηρήσεις τον εγκέφαλο σου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
:/:
Μα και φυσικά κάνω και έχω αποτέλεσματα...
Καταρχήν το πρωί που ξυπνάω τρώω όσα φρούτα θέλω και μετά βιταμίνες (και λεκιθίνη).
Μετά στη δουλειά τρώω πάλι φρούτα.
Το απόγευμα που γυρνάω σπίτι πάλι φρούτα όσο θέλω, μέχρι να χορτάσω και δεν υπολογίζω ποσότητα καθόλου...!!!
Μπορεί πρίν να φάω και μια φέτα ψωμί με καρύδια, αμύγδαλα, φιστίκια και ίσως τίποτα άλλο...
Σε δόση χαπιών μόνο για τις ουσίες, ποτέ για ευχαρίστηση γιατί έχω χάσει το παιχνίδι.

Μην τρελαίνεστε με αυτά που ακούτε γίνετε και μάλιστα πάρα πολύ εύκολα!
Όταν τρώς φρούτα, εγώ τουλάχιστον, δεν νοιάζομαι και ούτε με πειράζει να φάω κάτι άλλο.
Τα φρούτα σε γεμίζουν και σε κάνουν να νιώθεις πάντα χορτάτος!
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΕΙΨΗΣ!!

Αυτό δεν πρόκειται να συνεχιστεί επ' άπειρον και χρειάζεται και βιταμίνες.
Αλλά όλο αυτό το διάστημα που το κάνω δεν νιώθω την παραμικρή ενόχληση και τον μεγάλο πειρασμό για κάτι "αμαρτωλό"...

Βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο, πρέπει να πείσεις τους άλλους να μην ασχολούνται μαζί σου ή να μην το ξέρουν, γιατί θα σε περάσουν για τρελό και σίγουρα θα έχεις σχόλια...

Έχεις συμβουλευτεί κάποιον ή μόνη σου τα κάνεις ;:hmm: Πρόσεχε κοπέλα μου σε παρακαλώ. Έχω κάνει αρκετές φορές διατροφή και επι χρονια είμαι σταθερή στα κιλά που θέλω και αν θέλω να χάσω απλά μειώνω λίγο την ποσότητα. Πρόσεχε μην έχεις προβλήματα υγείας!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

252

Νεοφερμένος

Ο 252 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν είμαι κοπέλα, αλλά ότι κάνω το κάνω μόνο για 2 βδομάδες, μετά τέλος.
Οι βιταμίνες που παίρνω είναι πολλές όπως sentrum, μαγιά μπύρας, έψιλον, βιταμίνη c, καθώς και ξηρούς καρπούς.
Δεν το έχω ξανακάνει αλλά βλέπω πως είναι πολύ εύκολο.
Εξάλλου διάβασα πως ο άνθρωπος αντέχει χωρίς καθόλου φαγητό μέχρι και 6 εβδομάδες!!!
Εγώ τουλάχιστον τρώω όσο θέλω.
Μην ανησυχείς πάντως hamsteraki δεν θα κρατήσει πολύ όπως είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hamsteraki

Δραστήριο μέλος

Η hamsteraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 743 μηνύματα.
Δεν είμαι κοπέλα, αλλά ότι κάνω το κάνω μόνο για 2 βδομάδες, μετά τέλος.
Οι βιταμίνες που παίρνω είναι πολλές όπως sentrum, μαγιά μπύρας, έψιλον, βιταμίνη c, καθώς και ξηρούς καρπούς.
Δεν το έχω ξανακάνει αλλά βλέπω πως είναι πολύ εύκολο.
Εξάλλου διάβασα πως ο άνθρωπος αντέχει χωρίς καθόλου φαγητό μέχρι και 6 εβδομάδες!!!
Εγώ τουλάχιστον τρώω όσο θέλω.
Μην ανησυχείς πάντως hamsteraki δεν θα κρατήσει πολύ όπως είπα.


Ουπς sorry:worry: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Όχι τώρα το άρχισα αυτό και δεν πρόκειται να κρατήσει για πολύ.
Πες όμως τι ξέρεις, τι κίνδυνοι υπάρχουν.

Ε, το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι ελλειψη σιδηρου. Εκτος αν παιρνεις συμπληρωματα. Αλλα και παλι, η καλυτερη πηγη σιδηρου ειναι τα ζωικα προιοντα!

Γενικα, δεν ειναι ισορροπημενη διατροφη. Και μπορει να μπλοκαρεις τον μεταβολισμο σου.

Επισης, συμφωνω με ksotiκouli, και να πω οτι τα φρουτα εχουν πολυ μεγαλη περιεκτικοτητα σε ζαχαρη (εστω και φυσικα) οποτε δεν ειναι οτι μπορεις να φας οσα θες αβερτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

252

Νεοφερμένος

Ο 252 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Φίλε io-io τον σίδηρο απο ότι ξέρω τον παίρνουμε απο το κρέας, αλλά έχω ακούσει ότι οι ξηροί καρποί αντικαθιστούν το κρέας που έτσι και αλλιώς το τρώω πάρα μα πάρα πολύ σπάνια.
Τι ξέρεις για τους ξηρούς καρπούς έχουν σίδηρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Φίλε io-io τον σίδηρο απο ότι ξέρω τον παίρνουμε απο το κρέας, αλλά έχω ακούσει ότι οι ξηροί καρποί αντικαθιστούν το κρέας που έτσι και αλλιώς το τρώω πάρα μα πάρα πολύ σπάνια.
Τι ξέρεις για τους ξηρούς καρπούς έχουν σίδηρο;

Δεν ειμαι σιγουρη για τους ξηρους καρπους, παιζει να εχουν σιδιρο. Αυτο που ξερω ειναι οτι ας πουμε, και απο τις φακες μπορεις να παρεις σιδηρο, και απο τα οσπρια γενικοτερα, αλλα απορροφαται πιο δυσκολα απ'οτι ο σιδηρος απο το κρεας..

Νταξ, για δυο βδομαδες δεν θα σου κανει και μεγαλο προβλημα αλλα πρωτον δεν βρισκω νοημα, αφου δεν μαθαινεις τον εαυτο σου να τρωει σωστα, απλα χανεις καποιο βαρος που θα παιδευτεις να το διατηρησεις και δευτερον, θα σου ριξει το μεταβολισμο.

ψ. Φιλη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Οι ξηροί καρποί είναι καλή πηγή.... καθώς και η σόγια.
όλοι όσοι δεν τρων κρέας τρώνε ξηρούς καρπούς ;)

ΑΛΛΑ... όταν κάνεις διατροφή για να χάσεις βάρος, είναι καλύτερα να φας μια μπριζόλα μοσχαρίσια παρά κάσιους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

252

Νεοφερμένος

Ο 252 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ούπς συγγνώμη και εγώ δεν είδα το φύλο σου και σε είπα φίλο.:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Να γκρινιαξω; Θα γκρινιαξω!
Εχω παχυνει ΤΡΕΛΑ και μου τη σπαει ΤΡΕΛΑ που θα παω διακοπες σ'αυτα τα χαλια!!! Πως τα καταφερα ετσι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
παιδια με το προγραμμα που μου εχει δωσει η διαιτολογος μου εχω μεινει σταθερη εδω και 2.5 εβδομαδες!! ειμαι στη συντηρηση και προσπαθω να το τηρω οσο γινεται γιατι για ενα μηνα αυτη το εχει κλεισει το γραφειο της και δε με παρακολουθει!ε ενταξει καμια παρασπονδια που κ που κανω αλλα οχι κατι τρομερο εννοειται!! στις διακοπες δεν ξερω τι θα γινει! εχω και ενα γαμο να παω το σεπτεμβρη και αγορασα και φορεμα ελπιζω να μπαινω μετα τις διακοπες! μου εχει πει να τρωω απο ολα αλλα λιγο... αλλα χτεες να δεν αντεξα και εφαγα 2 τριγωνακια πιτσα αντι για ενα.μικρα ομως... :redface:αντε να δω τη ζυγαρια οταν γυρισω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
να το πω;:P εχει περιπου 2 βδομαδες που το βαλα στοχο πεισματικα και ξεκινησα διαιτα κανονικα και εχασα μεχρι τωρα 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ κιλα:clapup::clapup::clapup: θελω μεχρι μεσα σεπτεμβρη να χασω αλλα 5 κιλα γιατι εχουμε γαμο και θελω να χωρεσω στα παλια μου ρουχα...ενας μηνας ειναι μεχρι τοτε πιστευω να τα καταφερω:worry:
το μυστικο ειναι η ποσοτητα φαγητου κυριως που τρως. εγω εκοψα και τελειως το ψωμι εχει 2 βδομαδες και για βραδυνο το πολυ αν φαω κανενα γιαουρτακι η κανενα φρουτο. τπτ αλλο... καλα οτι πειναω το βραδυ δεν λεγεται....αλλα πινω χυμους νερα και γεμιζω το στομαχι με τετοια. καθε μερα κατεβαινω 200 γραμμαρια.:) παρα πολυ καλα για μενα τουλαχιστον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
να το πω;:P εχει περιπου 2 βδομαδες που το βαλα στοχο πεισματικα και ξεκινησα διαιτα κανονικα και εχασα μεχρι τωρα 2 ΟΛΟΚΛΗΡΑ κιλα:clapup::clapup::clapup: θελω μεχρι μεσα σεπτεμβρη να χασω αλλα 5 κιλα γιατι εχουμε γαμο και θελω να χωρεσω στα παλια μου ρουχα...ενας μηνας ειναι μεχρι τοτε πιστευω να τα καταφερω:worry:
το μυστικο ειναι η ποσοτητα φαγητου κυριως που τρως. εγω εκοψα και τελειως το ψωμι εχει 2 βδομαδες και για βραδυνο το πολυ αν φαω κανενα γιαουρτακι η κανενα φρουτο. τπτ αλλο... καλα οτι πειναω το βραδυ δεν λεγεται....αλλα πινω χυμους νερα και γεμιζω το στομαχι με τετοια. καθε μερα κατεβαινω 200 γραμμαρια.:) παρα πολυ καλα για μενα τουλαχιστον.:)

Μπράβο :) ! Όταν γίνεται σιγά-σιγά μένει η απώλεια ;) ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Μπράβο :) ! Όταν γίνεται σιγά-σιγά μένει η απώλεια ;) ...

και σε μενα ειναι ακομη πιο δυσκολο να τα χασω εφοσον παιρνω και κορτιζονη;)
αρα παμε καλα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
τι εγινε ρε παιδια; τις κοψαμε τις διαιτες;;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αφου τελειωσε το καλοκαιρι, ποιος χε8τηκε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
εγω, που σε 2,5 εβδομαδες εχω να παω σε γαμο.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αργησες, ξαναελα το πασχα παλι :P
(Κουραγιο:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
:hmm:
κατσε να παρω τη φιλη μου, να δω αν μπορει να τον αναβαλει για λιγους μηνες.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top