Η καταγωγή της Ελληνικής φυλής

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Άς γράψουμε εδώ για την πραγματική μας καταγωγή, ( την γηγενή καταγωγή των Ελλήνων), την πραγματική μας ιστορία ,που αριθμεί απροσδιόριστες δεκάδες ίσως και εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια, για την ελληνική γλώσσα ( "Μητέρα" όλων των γλωσσών...), για την εύρεση προϊστορικών μνημείων, απ' άκρη σ' άκρη ολόκληρης της γης...
-Για να μάθουν οι Έλληνες... ( όσοι δεν γνωρίζουν) .
-Για να πάψουν να είναι Μισέλληνες...( ξένοι και Έλληνες).

Θα προσπαθήσω να κάνω την αρχή :
" Πρώτο καθήκον του ιστορικού είναι, να αναζητεί την αλήθεια
με πείσμα και επιμονή. Η ιστορία μου είναι έργο που θα επιζήσει, γιατί δεν έχει σκοπό την ρητορική μου επίδειξη
ούτε να αποσπάσει τα χειροκροτήματα των συγχρόνων μου"
( Θουκυδίδης )

Πελασγοί ονομάζονταν οι αρχαίοι πρωτο-Έλληνες γηγενείς κάτοικοι της Χερσονήσου του Αίμου, των νησιών του Αιγαίου, του Ιονίου, του Εύξεινου Πόντου, της Μικράς Ασίας και της Κύπρου.Οι Πελασγοί άρχισαν να εποικούν σταδιακά τις έρημες από άλλους ανθρώπους περιοχές.
Ανατολικά: την ενδότερη Ασία:Συρία,Παλαιστίνη,Ιορδανία,Ιράκ και Ιράν.
Βόρεια: τη σημερινή Ουκρανία,Ρουμανία,Βουλγαρία κι όλα τα παράλια του Εύξεινου Πόντου: Αζοφική,Καυκασία,Ταυρίδα.
Νότια: Αιθιοπία,Αίγυπτο,Λιβύη και όλα τα Β.δυτικά παράλια της Αφρικής: Τυνησία,Αλγερία,Μαρόκο.
Δυτικά: τα παράλια της Αδριατικής Θάλασσας,τη χερσόνησο της Ιταλίας,τα παράλια ( και ενδότερα )της Γαλλίας και την Ιβηρική χερσόνησο: Ισπανία,Πορτογαλία και Ηράκλειες Στήλες.

Η έννοια-ρίζα της λέξης Πελασγός χάνεται στα βάθη της προϊστορίας. Πατήρ του Πελασγού ο Παλαίχθων (=αυτόχθων).
Οι συγγραφείς και τα λεξικά ορίζουν:
  1. Πέλας = πλατύνω, απλώνω, πλάζω.
  2. Πέλας = επιρ.Εγγύς >>> πολύ πλησίον, οι γείτονες, οι συνάνθρωποί μας ( πέλασθεν>>>πλησίασαν), πέληος = παλαιός - γέρων.
  3. Πελάω = (πελάζω)>>>>πλησιάζω,προσεγγίζω και πελάτης.
  4. Πελάγιος = αυτός που ανήκει στη θάλασσα (ο άνθρωπος της θάλασσας) και (Πελαργός>>>>πουλί της θάλασσας).
  5. Πέλαγος = >>>> πλημμύρα υπερβολικού όγκου νερού - λίμνης, ποταμού >>>> ανοικτή θάλασσα.
Κατά τον Όμηρο: Πελασγοί = αυτοί που κατοικούν στην Κρήτη (κάτοικοι της θάλασσας) αλλά και οι Ηπειρώτες, οι Δωδωναίοι και οι Θεσσαλοί.

Έλλην
Η λέξη Έλλην έχει πολλές ερμηνείες: Έλλην ο ένας, Έλληνες οι πολλοί. Ελλάς = η χώρα που κατοικούν οι Έλληνες. Ελλάς = η υψηλή και ιερή πέτρα-θρόνος, όπου κατοικεί το θείον.
Έλλην = γιος του Δία και της Δωρίππης ( κατά μία εκδοχή ).
Έλλην = γιος του Δευκαλίωνος -που ήταν γιος του Προμηθέως- και της Πύρρας -θυγατέρας του Επιμηθέως. Ο φιλοπόλεμος βασιλιάς Έλλην απέκτησε από τη Νύμφη Ορσηίδα τους γιους: Δώρο, Ξούθο και Αίολο, ( Αππολόδωρ. βιβλ. Α).
Γιοί του Ξούθου: ο Αχαιός και ο Ίων (Ησίοδος).



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ωραία, να συμφωνήσω μαζί σου πως ο Δαυλός και ο Ιχώρ είναι πιο απολαυστικά αναγνώσματα από το Κοσμοπόλιταν (εκτός από τις περιπτώσεις που κυκλοφορεί με ένθετο). Μου δημιουργήθηκαν όμως οι εξής απορίες... :confused:

-Για να πάψουν να είναι Μισέλληνες...( ξένοι και Έλληνες).
Πως λες χαϊδευτικά έναν Μισέλληνα; Χάριν ευκολίας, θα τους αποκαλούμε καθ' εξής Μισέλ.

Αυτός λοιπόν ο Μισέλ, τον καιρό που οι υμών πρόγονοι έτρωγαν βελανίδια πάνω στα δέντρα υπό την Οθωμανική κατοχή, οι δικοί του πρόγονοι ανακάλυπταν και διέσωζαν τους Αρχαίους κλασσικούς. Όταν οι υμών πρόγονοι πάλευαν μεταξύ τους και μερικές αδέσποτες πετύχαιναν και τους Τούρκους, οι δικοί του είχαν ήδη εξαντλήσει κάθε πτυχή της αρχαίας ελληνικής γραμματείας. Όταν οι υμών πρόγονοι άρχισαν σιγά σιγά να καπηλεύονται ένα κληρονομικό δικαίωμα στο μεγαλείο Άλλων, ο Μισέλ αδιαφορούσε, κλεισμένος σε ένα γραφείο, απορροφημένος στην δουλειά του. Ακόμα και όταν οι σύγχρονοι Νεο-φραπέλληνες κροάζουν για μεγαλεία κάποιων Άλλων, ο Μισέλ συνεχίζει την δουλειά του - Γιατί αυτόν θα μνημονεύουν οι μελλοντικές γενιές για τη διάσωση της Αρχαίας Γραμματείας, και όχι τον Πίθηκο Ξούθο, τον Βαγγελλάκη Πελασγέλληνα, τον Ίον Αμυγδάλου, τον Δώρο Πάσχα, και το αφεντικό τους, τον Νεόκοπο Κακομοίρογλου.

Πς. Καλή τύχη με το νέο κόμμα (:confused:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
@rempeskes :worry: :worry: :worry:
Καλημέρα !!! Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου , αλλά δεν νομίζω ό,τι καταλαβαίνω αυτά που λες για την Μισέλ. Μετράω λίγο καιρό στο στέκι , ίσως γι αυτό!!!

Όταν έγραφα αυτό το θέμα χθες, καμία τέτοια σκέψη δεν πέρασε απ' το μυαλό μου ( αναφέρομαι στο "κόμα" ).
Σίγουρα, πολλοί θα διαφωνήσουν μ΄ αυτά που αναφέρω, είναι λογικό άλλωστε !!! Κι έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν !
Σκοπός μου, δεν είναι να "πείσω" κανέναν, γι όλα αυτά , αλλά πολύ απλά , να δώσω αλλά και να πάρω πληροφορίες, ( χρησιμοποιώντας αποσπάσματα από μελέτες που έχουν γίνει ), από ιστορικούς κι από ανθρώπους που έχουν "αφιερώσει" την ζωή τους για το σκοπό αυτό ( την "αλήθεια" ), αλλά κι απ' την μεγάλη κληρονομιά που μας έχουν αφήσει οι "μεγάλοι των Ελλήνων πρόγονοι..."
Αγαπώ την Ελλάδα-είμαι περήφανη για την καταγωγή μου και θέλω να "μιλήσω" γι Αυτή...

Αλλά "κόμα" , δεν θέλω να δημιουργήσω!!!
Σέβομαι τα "πιστεύω" των άλλων , όποια κι αν είναι αυτά , σίγουρα όμως ούτε μπορώ κι ούτε θέλω να τ'αλλάξω. Δεν νομίζω άλλωστε ό,τι μπορώ να το κάνω !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Σελλοί ονομάζονταν οι κάτοικοι της αρχαίας Δωδώνης του Ολύμπου. Ήταν φύλακες του μαντείου του Διός.
Η λέξη Σελλοί συναντάται και ώς Ελλοί δλδ Ελ-λοι = οι άνθρωποι οι ιεροί που γεννήθηκαν από τους λίθους (λάας), οι Έλληνες ιερείς του Διός.
Ο Πίνδαρος αναφέρει: Ελλοί = Σελλοί: συγγενές του Έλληνα.
Τους Φοίνικες, όπως τους πρωτο-έλληνες κατοίκους της Παλαιστίνης,που κατάγονταν από την Ήπειρο, τους ονόμαζαν και Σελέαρ.
Ίσως η ρίζα της λέξης Σελλοί ( Σελληνήεις):οι υπό της Σελήνης-σεληνόφωτος φωτιζόμενοι=άνθρωποι σεληνόφωτος και Σελλήνιον=φως της Σελήνης.
Ο Αριστοφάνης στους <Ιππείς> 1253 γράφει: Ελλάνιε Ζεύ.
Η Ελλάς=πόλη και περιοχή της Θεσσαλίας, όπου την κατοικούσαν οι Έλληνες Μυρμιδόνες- απ'τα πανάρχαια χρόνια-ονομαζόταν Ελλάς.
Στα Ομηρικά αναφέρονται ώς Έλληνες , οι κάτοικοι της Θεσσαλικής Φθίας: Αλός-Αλόπη, Τρηχίν, Άργος Πελασγικόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το αν κάποιος είναι μισέλληνας ή όχι δεν εξαρτάται με τον αν γνωρίζει την ελληνική ή όχι γλώσσα. Εξάλλου ο ελληνικός πολιτισμός δεν αρχίζει και σταματάει στην γλώσσα, ή μήπως κάνω λάθος;

Και στην τελική γιατί κάποιος Έλληνας δεν έχει δικαίωμα να είναι μισέλληνας; Γιατί ο Ελληνικός πολιτισμός δεν αντέχει την αντίθετη άποψη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα εδω αλλες και αλλες δομες ,κοινωνιες ,ατομα και νοοτροπιες, δε αντεχουν την αντιθετη αποψη...Και ναι θα ελεγα οτι καποιοι αλλοι πολιτισμοι-κοινωνιες, αντεχουν περισσοτερο τις αντιθετες αποψεις απο οτι ο Ελληνας σημερα.

Ωραιες πληροφοριες PYLH. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Γραικός - Γκραίκος - Γραικοί.
Ή Γιουνάν, Γιουνανιστάν, Σπάρτα και Ολυμπιάς.

Η Πανδώρα, κόρη του Δευκαλίωνα, πλάγιασε ερωτικά με το Δία, στα ανάκτορα του Ολύμπου και γέννησε τον αντρειωμένο Γραίκο.
Οι Ασιάτες και οι Μωαμεθανοί ονομάζουν τους Έλληνες Γιουνάν, από την λέξη Ίωνες - Ιωνία, επειδή οι Έλληνες είχαν διαδώσει τον ελληνικό πολιτισμό στην Ασία κατά την Προϊστορική εποχή.
Στην Πολυνησία ονομάζουν την Ελλάδα και Σπάρτα,γιατί σύμφωνα με την παράδοσή τους, Σπαρτιάτες ναυτικοί τους δίδαξαν τον ελληνικό πολιτισμό, στο πέρασμά τους για την Ν.Αμερική μέσω του Ειρηνικού ωκεανού, τον 8ο π.Χ. αιώνα.
Οι Ίνκας και πολλές φυλές των λευκών ιθαγενών, που ζουν σε υψόμετρο 4.700 μ. στις Άνδεις της Ν.Αμερικής, ονομάζουν τους Έλληνες Ολυμπίες.Σύμφωνα με την παράδοσή τους , Ολυμπιάς είναι η λευκή θεά που ήρθε απ' την Ανατολή με πλοίο και τους δίδαξε τον πολιτισμό.
Ιθαγενείς στην Κεντρική Αφρική, ονομάζουν τους Έλληνες Ηράκλειους, πιθανόν από κάποια εκστρατεία του Ηρακλή στην Αφρική, στα πανάρχαια χρόνια.
Οι χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής, που είναι πολύ νεώτερες σε ιστορία, ονομάζουν τους Έλληνες Γραικούς (σύμφωνα με σαξονική παράδοση=δυνατοί απόγονοι του Ηρακλή) και την Ελλάδα Γραικία ( χώρα των ισχυρών).
Το όνομα Γραικός το είχαν οι αρχαιο-έλληνες Τυρρηνοί - Ετρούσκοι, όταν πρωτοκατοίκησαν τα προϊστορικά χρόνια στη Ν.Ευρώπη ( περιοχή Γαλλίας-Ελβετίας). Οι κάτοικοι-άποικοι της Β.Ιταλίας, που χρησιμοποιούσαν το ελληνικό αλφάβητο, κατάγονταν - κατά σύμπτωση - από την πόλη Γρέγο της Εύβοιας ( κοντά στην σημερινή Ερέτρια).
Οι Ελβετοί (πού πρώτοι παρέλαβαν το ελληνικό αλφάβητο της Χαλκίδας και αργότερα οι Λατίνοι και οι άλλοι λαοί), ονομάζουν τους Έλληνες Γκρεκούς ( Gregy ) από αδυναμία να προφέρουν τον ευαίσθητο φθόγγο <<γ>> και καθιερώθηκε στους Δυτικούς λαούς αυτή η εθνο-ονομασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ναι όμως δεν πρέπει εμείς οι Έλληνες να σταματήσουμε την πλύση εγκεφάλου και να τους δείξουμε την αξία μας με έργα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Και στην τελική γιατί κάποιος Έλληνας δεν έχει δικαίωμα να είναι μισέλληνας;

Θεωρεις δλδ το (οποιοδηποτε) μισος κατι το φυσιολογικο?
Αλλο το να εισαι αντιθετος σε μια κουλτουρα/σκεψη κτλ κτλ κι αλλο να μισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν μπορεί κάποιος να είναι αηδιασμένος από τον ελληνικό πολιτισμό; Αν δεν σου αρέσει η λέξη μισέλληνας αντικατέστησε την με το ανθέλληνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ωραια,
αλλα πες μου εναν αλλον πολιτισμο για τον οποιο καποιος νοιωθει αηδια.
Δε νομιζω οτι θα βρεις (εννοω ενας τουρκος πχ για τον τουρκικο ή ενας γαλλος για το γαλλικο).
Οι μονοι που μπορεις να πεις οτι κανουν κατι τετοιο ειναι οι Γερμανοι (λιγοι). Στο νοτο (μοναχο πχ) ο πρωθυπουργος της Βαυαριας Edmund Stoiber ειναι επιτιμος προεδρος των Gebirgsjaeger - τιμητικο ταγμα του Χιτλερ που υποτιθεται οτι εχει διαλυθει γιατι εκανε πολλες σφαγες (κυριως στην Ελλαδα).

Τελικα, οι Ελληνες ειναι ανοιχτομυαλοι σε τετοια θεματα ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Το αν κάποιος είναι μισέλληνας ή όχι δεν εξαρτάται με τον αν γνωρίζει την ελληνική ή όχι γλώσσα. Εξάλλου ο ελληνικός πολιτισμός δεν αρχίζει και σταματάει στην γλώσσα, ή μήπως κάνω λάθος;

Δεν διαφωνώ μ' αυτό που λες! Ούτε εγώ γνωρίζω την ελληνική γλώσσα , αντιγραφή από κάποια βιβλία κάνω. Απλά προσπαθώ να "κρατήσω" μία "συνέχεια" μεταξύ των κειμένων, γι' αυτό άλλωστε και επέλεξα ν'αναφερθώ "σ'αυτή",( την ελληνική γλώσσα). Το ότι δεν τη γνωρίζω βέβαια, δε σημαίνει πώς δε την "αγαπώ" κι'όλας! Αλοίμονο, αν ο ελληνικός πολιτισμός σταματούσε στη γλώσσα...!!! :worry:


Και στην τελική γιατί κάποιος Έλληνας δεν έχει δικαίωμα να είναι μισέλληνας; Γιατί ο Ελληνικός πολιτισμός δεν αντέχει την αντίθετη άποψη;

Ο καθένας, Έλληνας ή μή , έχει το δικαίωμα να πιστεύει και να υποστηρίζει, ότι του αρέσει! Κι αυτό ακριβώς νομίζω ότι "κάνουμε", αυτή τη στιγμή...."Εγώ", έχω το δικαίωμα να είμαι υπερήφανη, και να το λέω, που είμαι Ελληνίδα ( και να προσπαθώ να "φέρομαι" ώς "τέτοια"...) κι "Εσύ", έχεις το δικαίωμα να διαφωνείς, και να το λες!!!
( "εμείς" τουλάχιστον, 'οι Έλληνες', έχουμε κάτι να διαφωνούμε....οι άλλοι, 'μή Έλληνες' , απλά προσπαθούν να κάνουν ότι μπορούν γι'αυτό......<φυσικά υπάρχουν εξαιρέσεις>.:worry: Μην τα ισοπεδώσουμε όλα!!! :redface:

Ναι όμως δεν πρέπει εμείς οι Έλληνες να σταματήσουμε την πλύση εγκεφάλου και να τους δείξουμε την αξία μας με έργα;
Εδώ είναι το πρόβλημα και συμφωνώ στο ότι, δεν "κάνουμε" τίποτα ή μάλλον "κάνουμε" λίγα για να "διατηρούμε", τουλάχιστον, την αξία μας...
Αλλά δεν είμαι σίγουρη ποιός, κάνει πλύση εγκεφάλου σέ ποιόν ??? :hmm:
Στα σχολεία τί γίνεται? :confused: Διαβάζω τα βιβλία των παιδιών μου...και δεν ξέρω τι να τους πω !!!
Γιατί, ούτε "κοντόφθαλμους" θέλω να τους κάνω :worry: ,(τό ότι είμαστε,αυτό πού είμαστε...δεν σημαίνει ότι οι υπόλυποι, δεν αξίζουν...:worry:) , αλλά ούτε να ντρέπονται :redface: γιατί 'ξέρουν να χορεύουν δημοτικούς χορούς'... :)
Δεν μπορεί κάποιος να είναι αηδιασμένος από τον ελληνικό πολιτισμό; Αν δεν σου αρέσει η λέξη μισέλληνας αντικατέστησε την με το ανθέλληνας.

Εδώ....δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη !!! Όσων αφορά στον πολιτισμό.
Ναί, είμαι αηδιασμένη από τους έλληνες πολιτικούς, είμαι αηδιασμένη που τα σύνορα μας, όλο και στενεύουν, είμαι αηδιασμένη για την "εικόνα", που πολύ επιμελώς φροντίζουν κάποιοι να βγάζουν πρός τα έξω, είμαι αηδιασμενη για τ' αρχαία μνημεία μας, πού έχουν γεμίσει τα μουσεία των άλλων χωρών ,(τουλάχιστον αυτοί τα συντηρούν,γιατί αντιλαμβάνονται την "αξία" τους), ενώ εμείς υψώνουμε πολυκατοικίες επάνω τους, στην περίπτωση πού αυτά δεν "φεύγουν", όλως περιέργως, πρός τα έξω, ή στην περίπτωση που δεν ανήκουν σε κάποιους....λες και τα έφτιαξαν οι ίδιοι και πρέπει να τα έχουν.....εκεί πού τα έχουν....:mad: :worry: .....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα Σχολικά βιβλία, ειδικά τις ιστορίας, μόνο πλύση εγκέφαλου κάνουν.

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Σίγουρα θαυμάζεις το μεγαλείο του αρχείο ελληνικού πολιτισμού, και ακόμη περισσότερο όσοι τυχεροί το έζησαν. Έχεις αναρωτηθεί πως οι αρχαίοι Έλληνες δέχτηκαν τον χριστιανισμό; Αφού είχαν δικιά τους θρησκεία. Έχω και εγώ αυτή την απορεία αλλά κανένα σχολικό βιβλίο δεν μου την έλυσε. :)

Να υποθέσω ότι οι μη Έλληνες είναι οι "φίλοι" μας οι Αμερικάνοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
PYLH ευχάριστες αυτές οι πληροφορίες αλλά επέτρεψε μου να εκφράσω την θέση λέγοντας τα παρακατώ.
Παρελθόν το όπιο και βάλσαμο του Έλληνα, αλλά και η φιγούρα του προς τα έξω
Παρών κάτι που το παρελθόν θολώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
τι διαβασαν τα ματακια μου και σημερα....:|
απεριγραπτο το να απαξιει καποιος για τον πολιτισμο της πατριδας του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
τι διαβασαν τα ματακια μου και σημερα....:|
απεριγραπτο το να απαξιει καποιος για τον πολιτισμο της πατριδας του...

Αυτό... ξαναπές το...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από PYLH:
Η Πανδώρα, κόρη του Δευκαλίωνα, πλάγιασε ερωτικά με το Δία, στα ανάκτορα του Ολύμπου

Hθικό δίδαγμα, μην εμπιστεύεστε παντρεμένους που σας πάνε στα εξοχικά τους, θα σας... πλαγιάσουν ερωτικά. :D



οι Έλληνες είχαν διαδώσει τον ελληνικό πολιτισμό στην Ασία κατά την Προϊστορική εποχή
.

Ορίστε;
Όταν λες Προϊστορική εποχή, πότε εννοείς ακριβώς; Γιατί καίγομαι, όχι όχι, τσουρουφλίζομαι να μάθω πότε ξεκίνησε επίσημα η ...Ιστορική Εποχή. :confused:


Στην Πολυνησία ονομάζουν την Ελλάδα και Σπάρτα,γιατί σύμφωνα με την παράδοσή τους, Σπαρτιάτες ναυτικοί τους δίδαξαν τον ελληνικό πολιτισμό, στο πέρασμά τους για την Ν.Αμερική μέσω του Ειρηνικού ωκεανού, τον 8ο π.Χ. αιώνα.

Μιλάμε για τους ίδιους γεωγραφικά λαούς που ζούσαν μέχρι τον 17ο αιώνα χωρίς σχεδόν καμμία πολιτική δομή; Αξέχαστη τους έμεινε η Σπάρτη... :P

Μ' αρέσει πάντως ο επιθετικός προσδιορισμός πίσω από το "Σπαρτιάτες ναυτικοί". Μιλάμε για τους ίδιους, που δεν είχαν ούτε στόλο από ψαρόβαρκες, μεχρι το β' μισό του 5ο αιώνα πΧ? :hmm: "Δις ιζ Σπάρτα! Βίρα Δε Άγκυρες!"


Οι Ίνκας και πολλές φυλές των λευκών ιθαγενών, που ζουν σε υψόμετρο 4.700 μ. στις Άνδεις της Ν.Αμερικής, ονομάζουν τους Έλληνες Ολυμπίες.

Μας λένε Ολυμπίες;;;; Αχ... Καλέ. Θα διάβασαν το Συμπόσιο φαίνεται, και μας κακοχαρακτηρίζουν...




Ιθαγενείς στην Κεντρική Αφρική, ονομάζουν τους Έλληνες Ηράκλειους, πιθανόν από κάποια εκστρατεία του Ηρακλή στην Αφρική, στα πανάρχαια χρόνια.

Ναι το θυμάμαι, το είχα δει και στο Σταρ, σε ένα επεισόδιο του Ηρακλη. Κάποιο μυστηριώδη ρόλο έπαιζε και η Ζήνα, άλλη γέννημα-θρέμμα ηρωίς της Αρχαίας Τρελλάδος.



Το όνομα Γραικός το είχαν οι αρχαιο-έλληνες Τυρρηνοί - Ετρούσκοι, όταν πρωτοκατοίκησαν τα προϊστορικά χρόνια στη Ν.Ευρώπη. ( περιοχή Γαλλίας-Ελβετίας). Οι κάτοικοι-άποικοι της Β.Ιταλίας, που χρησιμοποιούσαν το ελληνικό αλφάβητο, κατάγονταν - κατά σύμπτωση - από την πόλη Γρέγο της Εύβοιας ( κοντά στην σημερινή Ερέτρια).

Και οι Ετρούσκοι έλληνες;; Έτσι εξηγείται το προβλημα στην αποκρυπτογράφηση της γραφής τους, ήταν χωριάτικα Ευβοιώτικα (πιστεψέ με ξέρω).


Οι Ελβετοί (πού πρώτοι παρέλαβαν το ελληνικό αλφάβητο της Χαλκίδας και αργότερα οι Λατίνοι και οι άλλοι λαοί)

Τι λες!! Φουσκώνω από υπερηφάνεια τώρα! :)
Τα λατινικά είναι παράγωγο του Χαλκιδικού ιδιόλεκτου; Αυτό εξηγεί πάρα πολλά, καλώς μου ακούγονταν οι βρισιές που μου κατέβαζε η γιαγιά μου, σαν ξένη γλώσσα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Γραικός - Γκραίκος - Γραικοί.
Ή Γιουνάν, Γιουνανιστάν, Σπάρτα και Ολυμπιάς.

Η Πανδώρα, κόρη του Δευκαλίωνα, πλάγιασε ερωτικά με το Δία, στα ανάκτορα του Ολύμπου και γέννησε τον αντρειωμένο Γραίκο.
Οι Ασιάτες και οι Μωαμεθανοί ονομάζουν τους Έλληνες Γιουνάν, από την λέξη Ίωνες - Ιωνία, επειδή οι Έλληνες είχαν διαδώσει τον ελληνικό πολιτισμό στην Ασία κατά την Προϊστορική εποχή.
Στην Πολυνησία ονομάζουν την Ελλάδα και Σπάρτα,γιατί σύμφωνα με την παράδοσή τους, Σπαρτιάτες ναυτικοί τους δίδαξαν τον ελληνικό πολιτισμό, στο πέρασμά τους για την Ν.Αμερική μέσω του Ειρηνικού ωκεανού, τον 8ο π.Χ. αιώνα.
Οι Ίνκας και πολλές φυλές των λευκών ιθαγενών, που ζουν σε υψόμετρο 4.700 μ. στις Άνδεις της Ν.Αμερικής, ονομάζουν τους Έλληνες Ολυμπίες.Σύμφωνα με την παράδοσή τους , Ολυμπιάς είναι η λευκή θεά που ήρθε απ' την Ανατολή με πλοίο και τους δίδαξε τον πολιτισμό.
Ιθαγενείς στην Κεντρική Αφρική, ονομάζουν τους Έλληνες Ηράκλειους, πιθανόν από κάποια εκστρατεία του Ηρακλή στην Αφρική, στα πανάρχαια χρόνια.
Οι χώρες της Ευρώπης και της Αμερικής, που είναι πολύ νεώτερες σε ιστορία, ονομάζουν τους Έλληνες Γραικούς (σύμφωνα με σαξονική παράδοση=δυνατοί απόγονοι του Ηρακλή) και την Ελλάδα Γραικία ( χώρα των ισχυρών).
Το όνομα Γραικός το είχαν οι αρχαιο-έλληνες Τυρρηνοί - Ετρούσκοι, όταν πρωτοκατοίκησαν τα προϊστορικά χρόνια στη Ν.Ευρώπη ( περιοχή Γαλλίας-Ελβετίας). Οι κάτοικοι-άποικοι της Β.Ιταλίας, που χρησιμοποιούσαν το ελληνικό αλφάβητο, κατάγονταν - κατά σύμπτωση - από την πόλη Γρέγο της Εύβοιας ( κοντά στην σημερινή Ερέτρια).
Οι Ελβετοί (πού πρώτοι παρέλαβαν το ελληνικό αλφάβητο της Χαλκίδας και αργότερα οι Λατίνοι και οι άλλοι λαοί), ονομάζουν τους Έλληνες Γκρεκούς ( Gregy ) από αδυναμία να προφέρουν τον ευαίσθητο φθόγγο <<γ>> και καθιερώθηκε στους Δυτικούς λαούς αυτή η εθνο-ονομασία.

Με καλυψαν αρκετα οι απαντησεις του Rempeske στις πολλες ανακριβειες που υπαρχουν εδω. Με ποιο τρανταχτες τις εξης:

1) Προιστορικη εποχη? Λιγο χλωμο... :)
2) Οι Σπαρτιατες δεν ηταν καθολου καλοι ναυτικοι συνεπως αποκλειεται να πηγαν μεχρι την αλλη ακρη της γης με πλοια...
3) Ο Ηρακλης εκανε εκστρατεια? Κι αυτο χλωμο. Υπηρξε ο Ηρακλης τελικα και δεν το ξερω? Ποιο πιθανα να μας ονομαζουν Ηρακλειους απο καποια εκστρατεια των Μακεδονων που ειχαν αυτην την ονομασια.
4) Οι Ετρουσκοι αποτελουν εναν λαο-μυστηριο που ακομα μονο εικασιες μπορουν να γινουν για την προσελευση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
τι διαβασαν τα ματακια μου και σημερα....:|
απεριγραπτο το να απαξιει καποιος για τον πολιτισμο της πατριδας του...

Όντως. Όταν υπάρχει πολιτισμός βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Υποννοεις οτι δεν εχουμε να επιδειξουμε κατι σε σχεση με αλλους σημερα?
Το οτι δε μαθαινουμε για καποια πραγματα, δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top