Αντιδράσεις για το εξώφυλλο του Time με τον 3χρονο που θηλάζει

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.


Θύελλα αντιδράσεων έχει προκαλέσει… το τελευταίο τεύχος του περιοδικού Time καθώς στο εξώφυλλό του παρουσιάζει ένα 3χρονο να θηλάζει.
Το βασικό θέμα του τεύχους είναι η προσκόληση των παιδιών στους γονείς, φαινόμενο για το οποίοι ευθύνονται οι γονείς που κοιμούνται για παράδειγμα με τα παιδιά τους ή τα θηλάζουν και σε μεγαλύτερη από το συνηθισμένο ηλικία .
Στο εξώφυλλο του περιοδικού η Jamie Lynne Grumet με τον γιό της δέχθηκαν να φωτογραφηθούν από τον Martin Schoeller σε μια εικόνα που έχει προκαλέσει πολλά αρνητικά σχόλια στις ΗΠΑ.

mediagate.gr


Εσείς τι λέτε; Δίκαιες η αντιδράσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι είναι δίκαιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Φόκο, αν δεν είσαι 5 ετών, φρόντισε να αιτιολογήσεις την απάντησή σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Χρησιμοποιεί το παιδί για να βγάλει χρήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Καταρχήν όταν είδα την εικόνα, ευχήθηκα να είναι όντως η πραγματική μαμά του παιδιού, χωρίς να έχω διαβάσει το συνοδευτικό κείμενο για να το επιβεβαιώσω. Εφόσον επιβεβαιώθηκε κάτι τέτοιο, ηρέμησα, μέχρι ενός σημείου όμως.

Ποιό είναι το σημείο αυτό:

Η εικόνα ξεκάθαρα προσπαθεί να προκαλέσει μιας και η εικόνα που όλοι έχουμε στο μυαλό μας ως φυσιολογική, είναι το να θηλάζει ένα βρέφος, και όχι ένα παιδάκι. Η πρόκληση αυτή είναι αποκύημα της φιλοσοφίας του Μάρκετινγκ που διακατέχει την αμερικανική αγορά και έχει σκοπό ακριβώς αυτό που ήδη γίνεται: Να προκαλέσει συζητήσεις. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι και η αρνητική διαφήμιση, εξακολουθεί να είναι διαφήμιση.

Επιπροσθέτως θα ήθελα να εκφράσω τη σκέψη μου περί του κατα πόσον αυτό θα επηρρεάσει την ψυχολογία του ίδιου του παιδιού, τόσο συνειδητά στο παρόν, όσο και υποσυνείδητα στο μέλλον. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ένας υποβόσκων -αγνός- ερωτισμός μεταξύ γονέων και παιδιών κάποιες φορές και εικάζω ότι αυτή η εμπειρία μπορεί να πυροδοτήσει κάτι χειρότερο στο παιδί, αν όχι με την ίδια του τη μητέρα, τουλάχιστον με άλλες μεγαλύτερες από αυτόν κοπέλες/κυρίες στο μέλλον (πχ να τα φτιάχνει συνέχεια με 5-20 χρόνια μεγαλύτερές του)

Εν κατακλείδι, εμένα δεν με πειράζει το καλλιτεχνικό, το θέμα δηλαδή της εικόνας, όσο η πρόθεση του φωτογράφου να εκμεταλλευτεί την πορνοστρεφή-MILF* πλευρά του άνδρα αναγνώστη του περιοδικού, αλλά και η αδιαφορία για τις ψυχολογικές παρενέργειες στο παιδί.

*MILF: Mom I'd Like to Frak... (μετάφραση άσεμνη) - αποτελεί δημοφιλή κατηγορία πορνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εμενα με ενοχλησε που ειναι μαμα του

δεν θα με ενοχλουσε αν ηταν ξενη γυναικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η εικόνα ξεκάθαρα προσπαθεί να προκαλέσει μιας και η εικόνα που όλοι έχουμε στο μυαλό μας ως φυσιολογική, είναι το να θηλάζει ένα βρέφος, και όχι ένα παιδάκι. Η πρόκληση αυτή είναι αποκύημα της φιλοσοφίας του Μάρκετινγκ που διακατέχει την αμερικανική αγορά και έχει σκοπό ακριβώς αυτό που ήδη γίνεται: Να προκαλέσει συζητήσεις. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι και η αρνητική διαφήμιση, εξακολουθεί να είναι διαφήμιση.

Επιπροσθέτως θα ήθελα να εκφράσω τη σκέψη μου περί του κατα πόσον αυτό θα επηρρεάσει την ψυχολογία του ίδιου του παιδιού, τόσο συνειδητά στο παρόν, όσο και υποσυνείδητα στο μέλλον. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ένας υποβόσκων -αγνός- ερωτισμός μεταξύ γονέων και παιδιών κάποιες φορές και εικάζω ότι αυτή η εμπειρία μπορεί να πυροδοτήσει κάτι χειρότερο στο παιδί, αν όχι με την ίδια του τη μητέρα, τουλάχιστον με άλλες μεγαλύτερες από αυτόν κοπέλες/κυρίες στο μέλλον (πχ να τα φτιάχνει συνέχεια με 5-20 χρόνια μεγαλύτερές του)

Εν κατακλείδι, εμένα δεν με πειράζει το καλλιτεχνικό, το θέμα δηλαδή της εικόνας, όσο η πρόθεση του φωτογράφου να εκμεταλλευτεί την πορνοστρεφή-MILF* πλευρά του άνδρα αναγνώστη του περιοδικού, αλλά και η αδιαφορία για τις ψυχολογικές παρενέργειες στο παιδί.

*MILF: Mom I'd Like to Frak... (μετάφραση άσεμνη) - αποτελεί δημοφιλή κατηγορία πορνό.
Δε βρίσκω καμιά κακή προθεση φωτογράφου.... κανένα ειδός ερωτισμού. Το περιοδικό θήγει ένα ζήτημα (θηλασμό σε ηλικίες σχετικά μεγάλες) και δε νομίζω να βλαβεί η ψυχολογία κανενός παιδιού από μια φυσιολογική διεργασία.

Αν συσχετίζεις την εικόνα αυτή με πορνό τότε δεν έχει ο φωτογράφος πρόβλημα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ίσως να μην το γνωρίζεις, αλλά το γυναικείο στήθος λειτουργεί με βάση την ζήτηση αν και όχι πάντα. Όσο υπάρχει ζήτηση, συνήθως το στήθος παράγει. Υπάρχουν παιδιά που θηλάζουν ακόμη και σε μεγαλύτερες ηλικίες από το συγκεκριμένο. Ο αποκλειστικός θηλασμός, έλεγαν οι γιατροί όταν γέννησα την κόρη μου, πρέπει να σταματά περίπου στους 6 μήνες με 1 χρόνο. Τώρα δεν ξέρω τι λένε, αλλά αν ψάξεις λίγο θα δεις πως είναι συνήθης τακτική και δεν έχει απαραίτητα τα ψυχολογικά αποτελέσματα που φανταζόμαστε.
Ο πολιτισμός μας συνδέει το στήθος με τη σεξουαλικότητα, δεν σημαίνει όμως πως για τον πιτσιρικά και τη μητέρα του, αυτή η επαφή έχει κάτι το σεξουαλικό.

Ειδικά στην πουριτανή Αμερική ο θηλασμός σε μεγαλύτερη ηλικία από τη συνηθισμένη, θεωρείται θέμα ταμπού, οι γιατροί όμως φαίνεται να διαφωνούν.
Δεν υπάρχει λόγος να σας κουράσω με λεπτομέρειες, όποια (και όποιος) ενδιαφέρεται μπορεί να ρίξει μια ματιά εδώ. Φυσικά, όπως και στα περισσότερα επιστημονικά θέματα, οι απόψεις διίστανται γι' αυτό διαβάστε και αλλού.

Αν βγάλουμε την αστική ηθική από τη μέση και επικεντρωθούμε στα επιστημονικά στοιχεία, μπορούμε τουλάχιστον να εξάγουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα.

Η εικόνα μιας μητέρας που θηλάζει το παιδί της γίνεται σεξουαλική μόνο στα μάτια των παρατηρητών. Στα δικά της μάτια και του παιδιού της, η φύση ακολουθεί το δρόμο της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Αν συσχετίζεις την εικόνα αυτή με πορνό τότε δεν έχει ο φωτογράφος πρόβλημα....

Εγώ είπα αυτό:

πρόθεση του φωτογράφου να εκμεταλλευτεί την πορνοστρεφή-MILF* πλευρά του άνδρα αναγνώστη του περιοδικού

Τώρα αν εσύ θες να με βγάλεις ανώμαλο και ότι εγώ έχω το πρόβλημα, μάλλον δεν ξέρεις να διαβάζεις και σου συνιστώ να ξεγραφτείς από το στέκι και να πας να γραφτείς στο πλησιέστερο δημοτικό σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το περιοδικό θήγει ένα ζήτημα (θηλασμό σε ηλικίες σχετικά μεγάλες) και δε νομίζω να βλαβεί η ψυχολογία κανενός παιδιού από μια φυσιολογική διεργασία.
Για να ακριβολογούμε, το περιοδικό θίγει την προσκόλληση των παιδιών στους γονείς και πώς αυτό οδηγεί τις μητέρες σε υπερβολές.
(Why attachment parenting drives some mothers to extremes)

Υ.γ. Κατά την έρευνά σας, λάβετε υπόψη σας και τον παράγοντα του κέρδους των γαλακτοβιομηχανιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για να ακριβολογούμε, το περιοδικό θίγει την προσκόλληση των παιδιών στους γονείς και πώς αυτό οδηγεί τις μητέρες σε υπερβολές.
(Why attachment parenting drives some mothers to extremes)

:hmm: συνεπώς είναι άστοχη η φωτογραφία δεν είναι υπερβολή αυτό απλά ασυνήθιστο σε δυτικού τύπου καταναλωτικές κοινωνίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
εμενα με ενοχλησε που ειναι μαμα του

δεν θα με ενοχλουσε αν ηταν ξενη γυναικα..
Δε πολυβγάζεις νόημα,το καταλαβαίνεις,έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,841 μηνύματα.
Δε πολυβγάζεις νόημα,το καταλαβαίνεις,έτσι?

Προφανώς επειδή βάζει τον εαυτό του (27 χρονών) στη θέση του παιδιού, όπου φυσιολογικό είναι να θες να γλύψεις το στήθος μιας "μη συγγενούς" κοπέλας, παρά της ίδιας σου της μάνας (από ντροπή/σχέση αίματος κλπ.).

Πράγμα άτοπον μιας και στη θέση αυτή βρίσκεται ένα ανήλικο παιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Προφανώς επειδή βάζει τον εαυτό του (27 χρονών) στη θέση του παιδιού, όπου φυσιολογικό είναι να θες να γλύψεις το στήθος μιας "μη συγγενούς" κοπέλας, παρά της ίδιας σου της μάνας (από ντροπή/σχέση αίματος κλπ.).

Πράγμα άτοπον μιας και στη θέση αυτή βρίσκεται ένα ανήλικο παιδάκι.

Και καταλήγουμε,πιστεύω,στο αρχικό συμπέρασμα:"Dude,wtf?:confused:"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι κι εμένα αυτό που μ' ενοχλεί κάπως είναι ότι είναι η μάνα του. Αν ήταν κάποιο ξέμπαρκο μοντέλο δε θα 'χα πρόβλημα, τουλάχιστον σε εντελώς αρχική/οπτική φάση.

Δεν ξέρω αν θα θυμάται το πιτσιρίκι όταν θα 'ναι στην ηλικία μου, αλλά σίγουρα θα 'χει την εικόνα μπροστά του να του θυμίζει. Ε, αυτή την εικόνα δε θα 'θελα να τη δω εγώ, οπότε και μ' αυτό το γνώμονα κρίνω μόνο τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι κι εμένα αυτό που μ' ενοχλεί κάπως είναι ότι είναι η μάνα του. Αν ήταν κάποιο ξέμπαρκο μοντέλο δε θα 'χα πρόβλημα, τουλάχιστον σε εντελώς αρχική/οπτική φάση.

Δεν ξέρω αν θα θυμάται το πιτσιρίκι όταν θα 'ναι στην ηλικία μου, αλλά σίγουρα θα 'χει την εικόνα μπροστά του να του θυμίζει. Ε, αυτή την εικόνα δε θα 'θελα να τη δω εγώ, οπότε και μ' αυτό το γνώμονα κρίνω μόνο τώρα.
Δεν είναι η ενέργεια κάτι που πρέπει να ντρέπεται το παιδί ούτε η μάνα. Εγώ κατηγορώ την μάνα όχι γιατι θηλάζει το παιδί της αλλά επειδή το χρησιμοποίησε για να βγάλει λεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτο ακριβως

υπαρχουν ορια στη σωματικη επαφη με τη μανα

απο οταν το παιδι αρχιζει να καταλαβαινει τον εαυτο του

4-6 χρονια

πρεπει να υπαρχει συγκεκριμενη σχεση

το ξαναλεω

αν το παιδακι επαιζε με μια ημιγυμνη ή γυμνη ξενη νεα γυναικα δεν με πειραζε τοσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@tsakos Μα δε είπα εγώ για ντροπή ή κάτι, δε με νοιάζει αν η ενέργεια μπορεί να συνεχιστεί φυσιολογικά και μέχρι τα 25. Είπα, εντελώς επιφανειακά και με μια πρώτη ματιά, χωρίς να σκέφτομαι τίποτα άλλο για το τι μπορεί να σημαίνει ή να εκφράζει ή να κρύβει από πίσω ή να ή να ή να, ότι αυτό το πράγμα δε θα 'θελα να το δω σήμερα αν ήμουν εγώ στη φωτογραφία. Αν, πάλι, ήμουν στην ίδια φάση, ακριβώς στην ίδια ηλικία με μια ξέμπαρκη τύπισσα που απλά δεν την ξανάδα στη ζωή μου από τότε -- ή και την ξανάδα, δεν έχει σημαδία -- δε θα με πείραζε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Συμφωνώ λάθος είναι όχι ότι η μαμά θα βγάλει πολλά λεφτά από αυτά αλλά και επειδή δημοσιεύθηκε. Πάντως η ενέργειας κακώς θεωρείται από τους δημοσιογράφους του time υπερβολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δε βρίσκω πού είναι το κακό σε αυτήν την εικόνα, εκτός από το ότι η γυναίκα αυτή εκμεταλλεύτηκε το παιδί της για τα χρήματα. Κατά τα άλλα δεν είναι ξέμπαρκη, δεν είναι "τέχνη" που θέλει να προκαλέσει και την οποία ουδόλως καταλαβαίνω, έχει νόημα να υπάρχει αυτή η εικόνα σε αυτό το σημείο του περιοδικού μιας και αναλύεται κάποιο σχετικότατο θέμα. Δε βλέπω για ποιο λόγο προκάλεσε αντιδράσεις. Η θέαση μιας γυναίκας να θηλάζει το παιδί της, έστω και στην υπερβολή της, θα έπρεπε να είναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ιερή. Αν όμως υπάρχουν κάποιοι ανώμαλοι που ερεθίζονται στη θέα αυτή, το πρόβλημα είναι δικό τους και δεν πρόκειται καν να ασχοληθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top