Προτάσεις για αγορά smartphone

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Με μεγάλη μου λύπη, ήρθε η ώρα, ν' αλλάξω το παλιό καλό κινητούλι μου (Nokia N73), δώρο της Vodafone όταν απείλησα ότι θα έφευγα από το δίκτυό τους :devil: (...τελικά έφυγα :lol:).
Είμαι ανάμεσα σε 3. Μήπως ξέρετε τι να προσέξω και τι να ΜΗΝ πάρω; Δεν θέλω να υπερβώ τα 150 ευρώ.

https://www.multirama.gr/products/product?pid=0630133&catid=100800
https://www.multirama.gr/products/product?pid=0673492&catid=100800 (Αυτό από φάτσα είναι χάλια)
https://www.multirama.gr/products/product?pid=0674984&catid=100800 (Αυτό είναι το καλύτερό μου, αλλά φοβάμαι μην μετανιώσω το μικρό μέγεθος)

Αν σας βγάλει τη σελίδα, εδώ τα έχω και τα τρία για σύγκριση:
https://www.multirama.gr/products/compare?catid=100800&pid=0674984&pid=0673492&pid=0630133

Λοιπόν, τι λέτε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Εξαρτάται για τι δουλειά το θέλεις. Και τα 3 πιστεύω είναι πολύ μέτρια πλέον, αλλά αν είχα να διαλέξω κάποιο, θα διάλεγα το LG λόγω χαρακτηριστικών ΑΝ ΚΑΙ η LG σαν μάρκα δεν λέει για smartphone, για μένα, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον όλο και κάτι κλειδώνουν στα κρυφά. Καλύτερα κάτι σε HTC αν και τα καλά είναι πανάκριβα.

Εγώ αν είχα 150 ευρώ στην τσέπη πάντως, ή θα μάζευα άλλα 20-30 και θα πήγαινα γι αυτό:

Sony Ericsson Mini Pro (SK17i)

Προσοχή στη διαφορά με το προηγούμενο mini pro που είναι το μοντέλο U20i (ενώ το νέο είναι το SK17i)

Πολύ καλύτερη κάμερα από αυτά τα 3 που έδωσες, 5 μεγαπίξελ
Πολύ καλύτερη οθόνη 16εκ χρώματα
Μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης
Πολύ καλύτερος επεξεργαστής κι από τα 3
Φυσικό πληκτρολόγιο που κρύβεται σαν συρταράκι πίσω από την οθόνη (η οποία είναι και αφής, άμα έχεις μαζοχισμό να γράφεις έτσι)
Και ΓΑΜΩ τα ηχεία της Sony Ericsson, το ξέρω από πρώτο χέρι.

Η μνήμη δεν είναι μεγάλη σαν του Samsung Pocket αλλά μην τσιμπήσεις στο τυράκι. Βάζεις κάρτα μνήμης άμα θες. Έχω κάποιες επιφυλάξεις και για την αυτονομία της μπαταρίας.


Αυτό είναι που θα έκανα εγώ πάντα... Δεν ξέρω για σένα και το πόσο γρήγορα το χεις ανάγκη και πόσο αντέχει η τσέπη σου να κάνει διακυμάνσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εξαρτάται για τι δουλειά το θέλεις. Και τα 3 πιστεύω είναι πολύ μέτρια πλέον, αλλά αν είχα να διαλέξω κάποιο, θα διάλεγα το LG λόγω χαρακτηριστικών ΑΝ ΚΑΙ η LG σαν μάρκα δεν λέει για smartphone, για μένα, απ' όσο ξέρω τουλάχιστον όλο και κάτι κλειδώνουν στα κρυφά. Καλύτερα κάτι σε HTC αν και τα καλά είναι πανάκριβα.

Εγώ αν είχα 150 ευρώ στην τσέπη πάντως, ή θα μάζευα άλλα 20-30 και θα πήγαινα γι αυτό:

Sony Ericsson Mini Pro (SK17i)

Προσοχή στη διαφορά με το προηγούμενο mini pro που είναι το μοντέλο U20i (ενώ το νέο είναι το SK17i)

Πολύ καλύτερη κάμερα από αυτά τα 3 που έδωσες, 5 μεγαπίξελ
Πολύ καλύτερη οθόνη 16εκ χρώματα
Μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης
Πολύ καλύτερος επεξεργαστής κι από τα 3
Φυσικό πληκτρολόγιο που κρύβεται σαν συρταράκι πίσω από την οθόνη (η οποία είναι και αφής, άμα έχεις μαζοχισμό να γράφεις έτσι)
Και ΓΑΜΩ τα ηχεία της Sony Ericsson, το ξέρω από πρώτο χέρι.

Η μνήμη δεν είναι μεγάλη σαν του Samsung Pocket αλλά μην τσιμπήσεις στο τυράκι. Βάζεις κάρτα μνήμης άμα θες. Έχω κάποιες επιφυλάξεις και για την αυτονομία της μπαταρίας.


Αυτό είναι που θα έκανα εγώ πάντα... Δεν ξέρω για σένα και το πόσο γρήγορα το χεις ανάγκη και πόσο αντέχει η τσέπη σου να κάνει διακυμάνσεις.

Η τσέπη μου δεν αντέχει πολύ παραπάνω αλλά δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Να παίρνω τηλέφωνο θέλω, να έχω ξυπνητήρι, ημερολόγιο, μουσική (ράδιο/mp3) και να μπορώ να τσεκάρω κανένα mail ή fb update.
Με τα Ericsson είμαι τσακωμένη εδώ και χρόνια. :/:

Ρε συ το LG είναι το πιο άσχημο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα LG προσωπικά δεν τα ξέρω, οπότε θα διάλεγα galaxy σίγουρα και μάλλον το 2ο που έχεις βάλει (το πιο ακριβό) γιατί έχει ελαφρώς καλύτερη κάμερα και τραβάει και βίντεο (ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου χρειαστεί και που). Από την άλλη αν εσύ εχεις χρησιμοποιήσει LG, φαίνεται να έχει καλύτερες προδιαγραφές. Ξέρω, δεν σε βοήθησα.. :P

ΥΓ. Το φυσικό πληκτρολόγιο δεν το είχα χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ όταν είχα τηλέφωνο με οθόνη αφης και τέτοιο παράλληλα, οπότε δεν το συνιστώ γιατί απλά βάζει βάρος χωρίς λόγο.
ΥΓ2. Θα έπαιρνα το 2ο samsung από αυτά, το αποφάσισα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ LG. Είχα πάντα Nokia εκτός από την πρώτη μου παντόφλα που ήταν Ericsson.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ LG. Είχα πάντα Nokia εκτός από την πρώτη μου παντόφλα που ήταν Ericsson.

Αφού είχες πάντα Νόκια, τσέκαρε κι αυτό στα 149:

https://www.plaisio.gr/Cell-Phones-I...e/Cellular-Phones/Nokia-500-Black-002X1L7.htm

Δεν έχει φλας απ' όσο μπόρεσα να δω βέβαια, και δεν είναι και Android αλλά Symbian το λειτουργικό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Η τσέπη μου δεν αντέχει πολύ παραπάνω αλλά δεν έχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις. Να παίρνω τηλέφωνο θέλω, να έχω ξυπνητήρι, ημερολόγιο, μουσική (ράδιο/mp3) και να μπορώ να τσεκάρω κανένα mail ή fb update.

Ξεχνα το mail και το fb και σου εχω κινιταρα στα 20€! Σκεψου το!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Άρχοντα, τα είχα δει κι εγώ τα Nokia του Πλαισίου και θα ήταν μάλλον η πρώτη μου επιλογή, αν δεν τα είχαν σε ορισμένα καταστήματα μόνο (των Αθηνών :mad:) επειδή είναι ευκαιρίες.

Ο κύβος ερρίφθη guys and gals για το Samsung Galaxy Y. Το μικρό μέγεθος του άλλου, ήταν ελάχιστα μικρότερο κι έτσι δεν άξιζε τον κόπο.
...Όσο για το LG ήταν εξίσου κακομούτσουνο κι από κοντά! :lol:

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας! :kissing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Θελω και γω ν'αλλάξω κινητό γιατί έχω ξεμεινει μ ενα μπακατελάκι.
μεχρι 170-180 ευρα το πολύ.
Είχα μπανίσει αρχικά το samsung galaxy ace, έχει ολα τα χαρακτηριστικα που θέλω. Android, wi-fi, 5 MP camera, flash (led), και κανει 145. Γενικα διαβασα καλές κριτικές απ'οσο εχω ψάξει. Οταν πηγα και το ειδα όμως ατο κατάστημα, μου φανηκε λιγο ασχημούλι.. ισως το περιμενα αλλιώς, γι'αυτο. Μου φανηκε κάπως χοντροκομμένο. Δε ξέρω..:confused:
Εχετε να προτεινετε κάτι αλλο σε παρομοια τιμή και χαρακτηριστικα; "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

techgirl

Νεοφερμένος

Η techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θεωρώ πως σαν το iphone δεν είναι κανένα...Ακόμα και τα παλιότερα μοντέλα...Και αν αλλάξεις σύνδεση και πας σε άλλη εταιρία, με συγκεκριμένα προγράμματα σου δίνουν τσάμπα...Μια φίλη πήρε το 3 GS που είναι κορυφαίο τηλέφωνο (το είχα 2 χρόνια και ήταν σκυλί, δούλευε άψογα ακόμα και με σπασμένη οθόνη), δωρεάν όταν έκανε φορητότητα σε πρόγραμμα της wind (δεν ξέρω όμως ποιο) με πάγιο γύρω στα 40 ευρώ και είναι πολύ ευχαριστημένη και από το τηλέφωνο και από το πρόγραμμα- Αξίζει νομίζω να το ψάξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θες κάτι όμορφο πάρε iphone, αν θες κάτι λειτουργικό οτιδήποτε άλλο.

** θα πρόσθετα και "μουράτο" αλλά τώρα πια και η κουτσή μαρία έχει iphone
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Με την αγορά κινητού απο e-bay τι παίζει; έριξα μια ματια και βρήκα το samsung galaxy ace plus τουλαχιστον 70 ευρω λιγότερα. Αλλά το φοβαμαι, θα ειναι όντως καινουριο; θα λειτουργει κανονικα στην Ελλάδα; Και δεν ξερω τι παίζει με την εγγύηση κυρίως. Αν βγάλει πρόβλημα στην πορεια τι γινετε;

Γενικότερα ειναι αξιόπιστες οι αγορές κινητού απο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Νομίζω όλα οκ με αγορά από e-bay, δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποιο περιστατικό. Όλες αυτές τις λεπτομέρειες που σε απασχολούν μπορείς να τις τσεκάρεις μία μία στο e-bay και τηλεφωνώντας στην αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Εγώ αυτό θα έπαιρνα που είναι και οικονομικό πάντως
https://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-i...ues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=297
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
evangelie, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Η φίλη μου πήρε HTC τελικά. :)

Τέλεια επιλογή! Και εγω το εχω και και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη!!! :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Νομίζω όλα οκ με αγορά από e-bay, δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποιο περιστατικό. Όλες αυτές τις λεπτομέρειες που σε απασχολούν μπορείς να τις τσεκάρεις μία μία στο e-bay και τηλεφωνώντας στην αντιπροσωπεία στην Ελλάδα.
Εγώ αυτό θα έπαιρνα που είναι και οικονομικό πάντως
https://www.wind.com.gr/gr/gia-ton-i...ues/kinita-suskeues/view-device/?deviceid=297


Ευχαριστω :)
Τελικά παρήγγειλα αυτό https://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000756 απο το e-shop, το είχε σε προσφορά βέβαια γιατί 280 δεν έδινα..
Δεν το εχω πάρει ακομα στα χέρια μου, απο βδομαδα. Ανυπομονώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Ευχαριστω :)
Τελικά παρήγγειλα αυτό https://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000756 απο το e-shop, το είχε σε προσφορά βέβαια γιατί 280 δεν έδινα..
Δεν το εχω πάρει ακομα στα χέρια μου, απο βδομαδα. Ανυπομονώ :D

To έχει ένας φίλος,σε άσπρο. Έίναι πολύ ευχαριστημένος,λίγη προσοχή όμως με τη φόρτιση,ειδικά τη πρώτη φορά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Θελω και γω ν'αλλάξω κινητό γιατί έχω ξεμεινει μ ενα μπακατελάκι.
μεχρι 170-180 ευρα το πολύ.
Είχα μπανίσει αρχικά το samsung galaxy ace, έχει ολα τα χαρακτηριστικα που θέλω. Android, wi-fi, 5 MP camera, flash (led), και κανει 145. Γενικα διαβασα καλές κριτικές απ'οσο εχω ψάξει. Οταν πηγα και το ειδα όμως ατο κατάστημα, μου φανηκε λιγο ασχημούλι.. ισως το περιμενα αλλιώς, γι'αυτο. Μου φανηκε κάπως χοντροκομμένο. Δε ξέρω..:confused:
Εχετε να προτεινετε κάτι αλλο σε παρομοια τιμή και χαρακτηριστικα; "
Εγώ πήρα προσφάτως το xperia miro στα 190Ε. Ειναι κατα δεκα ευρω ακριβότερο απο όσα διαθέτεις, απλώς επειδή έθεσες θέμα σχεδιασμού και αισθητικής.
(Τώρα είδα πως αγόρασες το πιο εξελιγμένο μοντέλο. Με 'γεια. :D )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evavar

Νεοφερμένος

Η Evavar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ευχαριστω :)
Τελικά παρήγγειλα αυτό https://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.000756 απο το e-shop, το είχε σε προσφορά βέβαια γιατί 280 δεν έδινα..
Δεν το εχω πάρει ακομα στα χέρια μου, απο βδομαδα. Ανυπομονώ :D

Πολύ καλή η επιλογή σου! Είχα την εντύπωση πως το budget σου ήταν μεγαλύτερο, γι' αυτό στο πρότεινα το άλλο. Εϊθε να το απολαύσεις το καινούριο σου κινητάκι!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
To έχει ένας φίλος,σε άσπρο. Έίναι πολύ ευχαριστημένος,λίγη προσοχή όμως με τη φόρτιση,ειδικά τη πρώτη φορά...:)

Δεν έχει έρθει ακόμα οπότε ευτυχώς δεν έχω κάνει την 1η φόρτιση. Τι να πρόσεχω;

Εγώ πήρα προσφάτως το xperia miro στα 190Ε. Ειναι κατα δεκα ευρω ακριβότερο απο όσα διαθέτεις, απλώς επειδή έθεσες θέμα σχεδιασμού και αισθητικής.
(Τώρα είδα πως αγόρασες το πιο εξελιγμένο μοντέλο. Με 'γεια. :D )

Ευχαριστώ πολύ:D

Πολύ καλή η επιλογή σου! Είχα την εντύπωση πως το budget σου ήταν μεγαλύτερο, γι' αυτό στο πρότεινα το άλλο. Εϊθε να το απολαύσεις το καινούριο σου κινητάκι!!!

Ευχαριστώ πολύ, ναι το ειχε το xperia j προσφορά στα 199, και λογω χαμηλότερου φόρου εδω θα μου έρθει περιπου στα 182, οπότε είπα να το χτυπήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πες μας εντυπώσεις, γιατί κι εγώ αυτό το κινητό θα παραγγείλω, αν όλα πάνε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top