Ποιες είναι οι ιδεολογικές σας πεποιθήσεις;

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Πολίτευμα Υπέρ:..........Φιλελεύθερη Δημοκρατία

Πολίτευμα Κατά:..........Ολιγαρχία(μοναρχία, κομματοκρατία, φαυλοκρατία)

Κυβερνητικό σύστημα:....Κοινοβουλευτικό(Ημιπροεδρικό)

Κράτος:....................Εθνικό, Φιλελεύθερο, Δικαίου και κυρίως Κοινωνικό

Πολιτική Ιδεολογία:.......Εξισωτικός φιλελευθερισμός

Οικονομική ιδεολογία:.....Νεοκευνσιανισμός

Ιδεολογικές συμπάθειες:................κοινωνικός φιλελευθερισμός, συντηρητισμός, σοσιαλδημοκρατία, εθνοσυμβολισμός, εθνικισμός(αναλύσεις Παπαναστασίου και Σμιθ)

Ιδεολογικές αντιπάθειες:................ολοκληρωτισμός -αυταρχισμός (ναζισμός, κομμουνισμός, φασισμός, ισλαμικός φονταμελισμός, ελευθεριακός σοσιαλισμός, αναρχοφασισμός, νεοφιλελευθερισμός), φαυλοκρατία, κομματοκρατία, εθνομηδενισμός, μεταμοντερνισμός, ριζοσπαστική πολυπολιτισμικότητα.

Θρησκεία:.................Χριστιανισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Πολίτευμα Υπέρ:..........Άμεση Δημοκρατία, με υποχρεωτική συμμετοχή όλων των Πολιτών, που έχουν έννομα συμφέροντα στην επικράτεια της Πολιτείας τους. Κάθε αναιτιολόγητη μη συμμετοχή, θα έχει δυσμενείς φορολογικές συνέπειες στους Πολίτες, που "με πράξεις ή παραλείψεις τους" δεν υπερασπίζονται το κοινό συμφέρον, όπως αυτό θα ορίζεται εύληπτα και με διαύγεια σε συνταγματική διάταξη ορισμένου χρόνου ισχύος. Ζούμε ήδη σε εποχή εκμηδένισης του χρόνου, που ο χρόνος πια δεν είναι ικανός, για να παρατείνει με άλλοθι νομιμότητας τη ζωή, οποιασδήποτε ράθυμης "μόνιμης εξουσίας".

Πολίτευμα Κατά:..........Ολιγαρχία/Αναρχία

Κυβερνητικό σύστημα:Δημοκρατικά διαρθρωμένο και αποκεντρωμένο διοικητικό κράτος, τον έλεγχο του οποίου θα ασκεί Κεντρική Εθνική Αντιπροσωπεία(εκλεγόμενη, ένα είδος Γερουσίας ή Συγκλήτου, Συναγωγής ή όπως αλλιώς θα προέκυπτε από την απερινόητα πλούσια μητρική γλώσσας μας), για επιλεγόμενο δημοψηφισματικά εύλογο χρονικό διάστημα, κατά την ημέρα εκλογής της.

Κράτος:.................... Διοικητικό, Δικαίου και κυρίως Κοινωνικό

Πολιτική Ιδεολογία:.......Κομμουνισμός

Οικονομική ιδεολογία:.....Προλεταριακή (Μόνον η εργασία παράγει αληθινές και πραγματικά νέες αξίες!)

Ιδεολογικές συμπάθειες:................Η Αναρχία, ως το τέλος του Κομμουνισμού, που θα σηματοδοτεί την απόλυτη χειραφέτηση της κάθε ξεχωριστής και μοναδικής ανθρώπινης ύπαρξης(ατομικότητας).

Ιδεολογικές αντιπάθειες:................κάθε μορφή ολοκληρωτισμού ( όπως, ναζισμός, σιωνισμός, σοσιαλφασιμός, σταλινισμός, ισλαμικός φονταμενταλισμός, εθνομηδενισμός, εθνικισμός, ιδιωτισμός, ελιτισμός,"μυστικές υπηρεσίες", προσηλυτισμός- ψυχαναλυτισμός, μπεχαβιερισμός, χαφιεδισμός και κάθε μορφής θανατοποινητισμός)

Θρησκεία:.................Καμμία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

:P: Ναι, γιατί καμία Θρησκεία δεν είναι ανώτερη από την Αλήθεια και επειδή το "θρησκευτικό συναίσθημά" μου περιορίζεται στο να επιχειρώ(ασκούμαι): πίστη και αφοσίωση σ' Αυτόν που είναι "η Ζωή και η Αλήθεια και η Οδός"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
(..)Καμία Θρησκεία δεν είναι ανώτερη από την Αλήθεια (..)
επιχειρώ: πίστη και αφοσίωση σ' Αυτόν που είναι "η Ζωή και η Αλήθεια και η Οδός"!

Δεν έχω λόγια και μια θετική δεν αρκεί. Υποκλίνομαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Κανείς άλλος;
Δεν είναι ντροπή να εκφράζεις τις ιδεολογικές σου αντιλήψεις.
Ίσα-ίσα δείχνει υψηλή πολιτική κουλτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολιτική κουλτούρα δείχνει και η άσκηση του δικαιώματος της έκφρασης των ιδεολογικών μας αντιλήψεων μέσα από τις ιδέες και τις θέσεις μας στο διάλογο και όχι ως καρτέλες αρχειοθέτησης ή πιο άκομψα, καρτέλες φακελώματος, σαν αυτές εδώ παραπάνω.
Οι ιδεολογικές μου τοποθετήσεις είναι διάσπαρτες μέσα στο στέκι και αλλού. Δεν νιώθω την ανάγκη να τις τυποποιήσω για ευκολότερη κατανάλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Οι ιδεολογικές μου τοποθετήσεις είναι διάσπαρτες μέσα στο στέκι και αλλού. Δεν νιώθω την ανάγκη να τις τυποποιήσω για ευκολότερη κατανάλωση.

:redface:Μπορεί όμως να δώσει έτσι έναυσμα, για σχετικό διάλογο, νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
:redface:Μπορεί όμως να δώσει έτσι έναυσμα, για σχετικό διάλογο, νομίζω!
Το ίδιο και τα θέματα του φόρουμ στα οποία έχω ήδη απαντήσει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Το ίδιο και τα θέματα του φόρουμ στα οποία έχω ήδη απαντήσει. :D

:D:D:D: Δε διαφωνώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κανείς άλλος;
Δεν είναι ντροπή να εκφράζεις τις ιδεολογικές σου αντιλήψεις.
Ίσα-ίσα δείχνει υψηλή πολιτική κουλτούρα.

Κι όποιος δεν τις εκφράζει δεν έχει απ'αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Κι όποιος δεν τις εκφράζει δεν έχει απ'αυτή;
Ναι.!!
Διότι εάν δεν μπορεί να περιγράψει σε 5 γραμμές την πολιτική του φιλοσοφία, και μάλιστα ανώνυμα, χωρίς δηλαδή να είναι υπό πίεση, τότε τον θεωρώ ανώριμο μπροστά στην κάλπη και επιβεβαιώνει «ότι σαν λαός έχουμε τους ηγέτες που μας αξίζουν».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ναι.!!
Διότι εάν δεν μπορεί να περιγράψει σε 5 γραμμές την πολιτική του φιλοσοφία, και μάλιστα ανώνυμα, χωρίς δηλαδή να είναι υπό πίεση, τότε τον θεωρώ ανώριμο μπροστά στην κάλπη και επιβεβαιώνει «ότι σαν λαός έχουμε τους ηγέτες που μας αξίζουν».


Το να ταμπελοποιει καποιος την ιδεολογια του δεν το θεωρεις εξισου ανωριμο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ναι.!!
Διότι εάν δεν μπορεί να περιγράψει σε 5 γραμμές την πολιτική του φιλοσοφία, και μάλιστα ανώνυμα, χωρίς δηλαδή να είναι υπό πίεση, τότε τον θεωρώ ανώριμο μπροστά στην κάλπη και επιβεβαιώνει «ότι σαν λαός έχουμε τους ηγέτες που μας αξίζουν».

Την περίπτωση να μην γουστάρει κάποιος την σκέφτηκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...και μάλιστα ανώνυμα
Δεν είμαστε όλοι ανώνυμοι εδώ μέσα φίλτατε. Μερικοί είμαστε ιδιαίτερα επώνυμοι και γνωριζόμαστε αναμεταξύ μας.
Άσε που έχουμε από καμιά 10.000 ποστ ο καθένας... Μας ξέρουν ήδη από την καλή κι απ' την ανάποδη και μας διαβάζουν χρόνια.
Τώρα μέσα από ένα ποστ θα μας μάθουν νομίζεις; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Δεν είμαστε όλοι ανώνυμοι εδώ μέσα φίλτατε. Μερικοί είμαστε ιδιαίτερα επώνυμοι και γνωριζόμαστε αναμεταξύ μας.

Άσε που έχουμε από καμιά 10.000 ποστ ο καθένας... Μας ξέρουν ήδη από την καλή κι απ' την ανάποδη και μας διαβάζουν χρόνια.
Τώρα μέσα από ένα ποστ θα μας μάθουν νομίζεις; :P

Άσε που η τυποποίηση που προτείνουν είναι και λίγο ασαφής... Κράτος Δικαίου, κοινωνικό, πορνογραφικό και δε συμμαζεύεται...

Και όχι, όποιος δεν απαντάει δεν είναι ζουλάπι αγαπητέ ακρίτα. Απλά μπορεί να βαριέται ή να μην του είναι σαφές το περιεχόμενο, μπορεί να τα έχει πει αλλού όπως αναφέρει και η φίλτατη Ίσι, μπορεί και απλά να μη θέλει να απαντήσει σε αυτό το e-πιστοποιητικό φρονημάτων, κάτι βέβαια που με κάνει και αναρρωτιέμαι πως και δεν αντέδρασε πρώτος πρώτος ο φίλος Νωεύς με το ιδιαίτερα πολύπαθο -απ' όσο έχω διαβάσει- παρελθόν του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Βασικά, προσωπικά μιλώντας, τα ιδιαίτερά μου δε μου αρέσει να τα βγάζω προς τα έξω, χωρίς να έχω ουδέν πρόβλημα με αυτούς που τον κάνουν στα πλαίσια του μέτρου. Σαφώς και θα εκφραστώ αλλά μέχρι εκεί που θέλω. Υπάρχουν κάποια όρια, πες με πουριτανή, πες με συντηρητική ή και παραδοσιακή γι'αυτό, αλλά τις ιδεολογίες τις κατατάσσω στα προσωπικά δεδομένα. Ελπίζω πως αυτό δε με καθιστά a-culturelle, αλλά ακόμα κι έτσι να νομίζει ο ακρίτας ή ο οιοσδήποτε άλλος, ποσώς με απασχολεί. Αυτό που εν προκειμένω με απασχολεί και γι'αυτό απαντώ αλλά έπρεπε να δημιουργήσω μια ροή στη κουβέντα με μια ενδιαφέρουσα εισαγωγή :P είναι πως έχω πλέον μάθει να προλαβαίνω τις απαντήσεις πριν γίνουν. Τι εννοώ: ημουν έτοιμη να απαντήσω επιπλέον στον Ακρίτα πως εφόσον δηλώνει φιλελεύθερος, θα πρεπε να γνωρίζει και να σέβεται τα όρια του καθενός, σαφέστατα με δείγμα, δηλ. χωρίς χαζά σχόλια τύπου ''όποιος δε γράψει στο θέμα μου, όλα στη μαμά μου'' και μάλιστα να του έλεγα να προσέξει τι θα γράφει έπειτα στα θέματα, να μην κλωθογυρναει δηλαδή σαν την κυρά μαμή να ξεγεννά απολίτιστους έλληνες, ανώριμους έλληνες, απαιδευτους ελληνες... Τελικά -όχι δεν έχω το χάρισμα:D - αλλά είναι προβλέψιμος ο κόσμος που άλλα δηλώνει.... και τελικά άλλα είναι.
Αν είναι έτσι πάντως ο φιλελευθερισμός, αυτός του Ακρίτα, τότε εγώ δεν ανήκω σε αυτόν. Ορίστε Ακρίτα, ηρέμησες τώρα ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Την περίπτωση να μην γουστάρει κάποιος την σκέφτηκες;
Φυσικά, είναι και αυτός τρόπος έκφρασης.
Δεν είμαστε όλοι ανώνυμοι εδώ μέσα φίλτατε. Μερικοί είμαστε ιδιαίτερα επώνυμοι και γνωριζόμαστε αναμεταξύ μας.
Άσε που έχουμε από καμιά 10.000 ποστ ο καθένας... Μας ξέρουν ήδη από την καλή κι απ' την ανάποδη και μας διαβάζουν χρόνια.
Τώρα μέσα από ένα ποστ θα μας μάθουν νομίζεις; :P
Τόσο το καλύτερο στο να εκφράσεις την γνώμη σου. Εκτός εάν θέλεις κάτι να κρύψεις.
Βασικά, προσωπικά μιλώντας, τα ιδιαίτερά μου δε μου αρέσει να τα βγάζω προς τα έξω, χωρίς να έχω ουδέν πρόβλημα με αυτούς που τον κάνουν στα πλαίσια του μέτρου. Σαφώς και θα εκφραστώ αλλά μέχρι εκεί που θέλω. Υπάρχουν κάποια όρια, πες με πουριτανή, πες με συντηρητική ή και παραδοσιακή γι'αυτό, αλλά τις ιδεολογίες τις κατατάσσω στα προσωπικά δεδομένα. Ελπίζω πως αυτό δε με καθιστά a-culturelle, αλλά ακόμα κι έτσι να νομίζει ο ακρίτας ή ο οιοσδήποτε άλλος, ποσώς με απασχολεί. Αυτό που εν προκειμένω με απασχολεί και γι'αυτό απαντώ αλλά έπρεπε να δημιουργήσω μια ροή στη κουβέντα με μια ενδιαφέρουσα εισαγωγή :P είναι πως έχω πλέον μάθει να προλαβαίνω τις απαντήσεις πριν γίνουν. Τι εννοώ: ημουν έτοιμη να απαντήσω επιπλέον στον Ακρίτα πως εφόσον δηλώνει φιλελεύθερος, θα πρεπε να γνωρίζει και να σέβεται τα όρια του καθενός, σαφέστατα με δείγμα, δηλ. χωρίς χαζά σχόλια τύπου ''όποιος δε γράψει στο θέμα μου, όλα στη μαμά μου'' και μάλιστα να του έλεγα να προσέξει τι θα γράφει έπειτα στα θέματα, να μην κλωθογυρναει δηλαδή σαν την κυρά μαμή να ξεγεννά απολίτιστους έλληνες, ανώριμους έλληνες, απαιδευτους ελληνες... Τελικά -όχι δεν έχω το χάρισμα:D - αλλά είναι προβλέψιμος ο κόσμος που άλλα δηλώνει.... και τελικά άλλα είναι.
Αν είναι έτσι πάντως ο φιλελευθερισμός, αυτός του Ακρίτα, τότε εγώ δεν ανήκω σε αυτόν. Ορίστε Ακρίτα, ηρέμησες τώρα ; :D
Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα τους εκπαιδευτικού μας σσυτήματος, είναι η μονόπλευρη προσανατολισμένη σε εξωτερικούς στόχους και όχι η διαμόρφωση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων με αξίες, ιδανικά, κοινωνικές αρετές. Ένα από αυτά είναι και το ζήτημα των όποιων φιλοσοφικών ιδεολογιών του. Ο τρόπος γλωσσικής ή γραπτής έκφρασης σε κάθε επίπεδο αποτελεί συνειδητή ή ασυνείδητη ιδεολογική στάση. Αυτήν ζήτησα για όσους θέλουν ή και μπορούν, και από αυτές παίρνω απαντήσεις.
Όπως η δικιά σου.
Και μιας και που είπες για τον φιλελευθερισμό, πρέπει να γνωρίζεις ότι η συμμετοχή στα κοινά είναι μία από τις θεμελιώδεις αξίες του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Και μιας και που είπες για τον φιλελευθερισμό, πρέπει να γνωρίζεις ότι η συμμετοχή στα κοινά είναι μία από τις θεμελιώδεις αξίες του.

Ο φιλελευθερισμός όμως που μας λες δεν έχει καμία σχέση με τον Νεοκευνσιανισμό που προτείνεις ως Οικονομική Ιδεολογία. Γιατί λοιπόν ζητάς απ' τον κόσμο να υιοθετήσει έναν ιδεολογικό αχταρμά προς προσωπικό προσδιορισμό; Ιδεολογικά στεγανά δεν υπάρχουν, ώρες ώρες μου φαίνεται ότι έχεις βγει από άλλη εποχή. Τώρα ο κόσμος βρίσκεται σε μία τάση ή μία άλλη ανάλογα με τις ανάγκες του και όλες μαζί γράφουν στο συλλογικό ασυνείδητο. Αυτό που θα επικρατήσει αναπόφευκτα είναι ένας συγκερασμός ή μιας πλήρης καταστροφή.

Ο ιδεαλισμός είναι παρελθόν, η καινούργια εποχή για την ανθρωπότητα έχει ανάγκη από ένα νέο οντολογικό πρόταγμα. Ένα νέο τρόπο προσδιορισμού της ύπαρξης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top