Φουρνάκι - Ρομποτάκι

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μου είπαν πρόσφατα για αυτό το φουρνάκι και θα ήθελα να μάθω κάποιες πληροφορίες από όποιον το έχει, γιατί στο Google που έψαξα μόνο μαγαζιά που να το πουλάνε βρήκα και μερικους να λένε ότι είναι καλό. Θα ήθελα λοιπόν να ξέρω από χρήστες διάφορα πράγματα πριν το αγοράσω, όπως αν ψήνει καλά, αν ψήνει γρήγορα, αν βολεύει γενικά κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ψήνει καλά, ψήνει γρήγορα και γενικά βολεύει. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δηλαδή βάζεις ο,τι θέλεις μέσα? Εχω ακούσει ότι ψήνει κρέατα, αλλά κάνει για πχ ψάρια, γεμιστά, μουσακά και τέτοια? Χρησιμοποιείται αρκιβώς σαν φούρνος δηλαδή? Εχω μπερδευτεί γιατί μερικοί λένε ότι τηγανίζεις και πατάτες εκεί ή κάνεις σούπες. Πράγματι λοιπόν κάνει για όλα αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Ναι ναι, το έχουμε και εμείς. Για σούπες δε ξέρω, πατάτες και κρέατα μια χαρά πάντως ψήνει!
Ψάρια και τα υπόλοιπα που ανέφερες (μουσακά κτλ) ούτε γι αυτά γνωρίζω. Μπορείς, όμως, να τα ζεστάνεις.
Σαν να 'χεις φούρνο μικροκυμμάτων ξέρω γω.
Άσε που βγάζει και τα πιο πολλά λίπη στο ψήσιμο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα παντα ψηνει
με αυτο ριξαμε σε σπιτι με 3 ατομα το λογαριασμο απο 1200 σε 1000 κιλοβατωρες την τετραμηνια
τωρα πια καταργησαμε ουσιαστικα το μεγαλο φουρνο και τον εχουμε μονο για κανα μεγαλο ταψι σπανια,,ή για κανα γλυκο που ψηνονται πιο ομοιομορφα στο φουρνο με αερα.

κρεας,ψαρι γεμιστα μουσακαδες τα παντα τελεια και γρηγορα,,θα ξεχασεις τον κανονικο φουρνο.. τα κρεατα ειδικα μπριζολες μπιφτεκια κοτοπουλα ολοκληρα(το χωραει και αυτο στα 1200 γρμ. αλλα χωρις πατατες) κλπ τα ψηνει πολυ καλυτερα απο το μεγαλο φουρνο που τα ξερενει,,σαν σχαρας στα καρβουνα να καταλαβεις..

και μηδεν προθερμανση..

το μονο που δεν ψηνει καλα ειναι πίτες,,γιατι δυσκολευεται να τις ψησει απο κατω και δεν μπορεις να τις γυρισεις γιατι διαλυονται
αλλα φρατζολακια ψηνει αψογα αν τα γυρισεις,,και τυροπιτακια κλπ

για τις πατατες,,δεν τις τηγανιζει,,απλα αν τις κοψεις ψιλές,,και τις αλειψεις ελαχιστα με λαδι,,και τις ξεροψησει μπορει να ειναι περιπου σαν τις τηγανιτες,,αλλα πιο νοστιμες,,αλλα τραγανιστες σαν τη φριτεζα δεν γινεται,,

δεν τηγανιζει το μηχανημα,,απλα ενα σκετο αεροθερμο ειναι,,σε πολυ μικρο χωρο,,αρα οικονομικο

και αφου ψησεις,,-μονιμα σε παγκο το εχω- μολις κρυωσει,,απλα με ενα πανι υγρο σκουπιζεις το πυρεξ απο τα λαδια,,οπως ειναι..

με αλλα λογια πάρτο!θα γινει ο κυριος φουρνος σου και ο μεγαλος φουρνος δευτερευων.. και ειναι υγειινο ,οχι σαν τον μικροκυματων που εχεις χιλιους κανονες ασφαλειας- απλα ενα καπακι με μια λαμπα αλογονου εχει-σαν αυτη στις σομπες των 20 ευρω -και εναν ανεμιστηρα,,πιο απλο δεν γινεται,,γνωστη τεχνολογια,,

εγω πηρα απο το καρφουρ το izzy 50 ευρω και εχω γλυτωσει,,αυτα τα λεφτα πολλες φορες απο τη δεη..
αυτο με το πυρεξ ειναι καλο γιατι βλεπεις τι ψηνεις..

τωρα σε χρονο μηδεν ριχνω μεσα δυο μπριζολες ή μπιφτεκια -και αξεπαγωτα αμα λαχει- και τα ψηνει..

με το φουρνο βαριομουν μονο για να ξεκινησω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Αγγελε, ήμουν λίγο αρνητική στην αρχή γιατί δεν έχω και πολύ χώρο στον πάγκο, αλλά με έπεισες, θα το πάρω. Ο φούρνος μου έτσι κι αλλιώς μούφα είναι, θέλω 2-3 ώρες για τα περισσότερα φαγητά. Οπότε πιστεύω θα με βολέψει.
Εχεις σκεφτεί καριέρα σε πωλήσεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εχεις σκεφτεί καριέρα σε πωλήσεις?
οχι..
μου το εχουν πει και αλλοι αυτο..
γιατι ?:P

θέλω 2-3 ώρες για τα περισσότερα φαγητά.
,,σε τοση ωρα ψηνεις 2-3 κοτοπουλα στο φουρνακι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nastria

Νεοφερμένος

Η nastria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Το ρομποτάκι είναι καταπληκτικό! όσα κάνει είναι και υγιεινά και πεντανόστιμα. Το μυστικό είναι όμως στον τρόπο που θα τα μαγειρέψεις δηλ. το κάθε είδος φαγητού θέλει αντίστοιχα και χρήση διαφορετικής σχάρας και διαφορετικό χρόνο και θερμοκρασία ψησίματος. Οι οδηγίες χρήσεις θα σου δώσουν χρήσιμες πληροφορίες, αλλά και για ότι άλλο χρειαστείς πες μου να σε ενημερώσω. Είναι ιδανικό και για δίαιτα παρεπιμπόντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captnemo

Νεοφερμένος

Ο captnemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χαιρετώ την παρέα.Θέλω να ρωτήσω αν ξέρετε που μπορώ να βρω συνταγές(υλικά,ποσότητες,χρόνοι ψησίματος)για το ρομποτάκι.
Θα ήμουν υπόχρεος για κάθε πληροφορία και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν χρειαζεται καμια συνταγη

πραγματικα
βαλε μεσα οτι βαζεις και στο φουρνο
το δοχειο ειναι πυρεξ οποτε βλεπεις ποτε ψηνεται το φαι και δεν το καις

τα περισσοτερα φαγητα βασικα ολα θελουν ψησιμο στη χαμηλη σχαρα.γιατι εκει απλωνεται καλα ο αερας-θερμοκρασια 175 βαθμους το αφηνω εγω για ολα και φτανει
ενω στην ψηλη καιγονται στο κεντρο τα φαγητα,-ειναι μονο για γρηγορο ζεσταμα ή πολυ χαμηλη θερμοκρασια-150 βαθμοι πχ

και χρειαζονται αλουμινενια ταψακια με χειλος για να μπορεις να τα βγαλεις με την μασιά που σου δινουν μαζι,,-πανισχυρη,,και κοτοπουλο σηκωνει

ο σταθερος φουρνος ειναι δυσκολος να τον μαθεις χειρισμο κλπ

το φουρνακι
ειναι και για τον πιο αχρηστο..:D
και όπως εγραψα και απο πάνω

μόνο πίτες και καμια ταρτα ισως δεν ψηνει καλα το φουρνακιγιατι δεν παει αρκετος αερας απο κατω,,και δεν γυριζουν,,αλλα διαλυονται

ολα τα αλλα ψηνονται,,απο τυροπιτακια γεμιστα κρεας ψαρι,,τα παντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captnemo

Νεοφερμένος

Ο captnemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Άγγελε σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.Επειδή δεν υπάρχει καθόλου προηγούμενη εμπειρία στο θέμα μαγειρική,σύμφωνα με τα γραφόμενα σου πρέπει να βρω συνταγές(υλικά,ποσότητες,χρόνοι ψησίματος) για φούρνους κανονικούς.Άρα αυτό θα ψάξω να βρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
,,,,α,,και το κυριοτερο,,μην ξεχνας να γυριζεις μπιφτεκια και μπριζολες για να ψηθουν καλα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captnemo

Νεοφερμένος

Ο captnemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Άγγελε επειδή ως φαίνεται το κατέχεις το θέμα να σε ρωτήσω,μπορώ να φτιάξω λαχανικά(φασολάκια,κουνουπίδι,μπριάμ,κολοκυθάκια...);
Αν ναι με ποιο τρόπο;(Στο ταψάκι;Θέλει νερό,λάδι,θέλουν γύρισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τα βαζεις κανονικα στο ταψακι..με σαλτσα νερο οχι κατι ιδιαιτερο
μπριαμ κλπ -βάλε αρκετονερο σαλτσα κλπ για να βρασουν μονο..
(ρωτησα τη μανα μου τωρα και λεει οτι καλυτερα το μπριαμ τα βραζεις πρωτα σε χυτρα,,και μετα το ψηνεις,,αλλα πιστευω οτι με νερο και ισως ακομα καλυτερα κλειστο με αλουμινοχαρτο πανω,το ταψι,,θα βρασει τελεια

το μπριαμ ειναι λιγο περιεργο φαι..θελει ατμους,,να βρασει,,στη γαστρα γινεται,,αρα και το φουρνακι..


και χωρις σκεπασμα μια χαρα ψηνονται και ξεροψηνονται,λογω μικρου χωρου που κραταει τους υδρατμους μεσα

και το πολυ πολυ τα ανακατεβεις οταν πρεπει για να ξεροψηθουνε πληρως

τελοιοι πχ στο φουρνακι γινονται γιγαντες ψητοι

βαλε οτι θες μεσα,,και με λιγοτερο νερο απο οτι θαβαζες στο φουρνο
ολα θα ψηθουν αψογα
αυτο ειδα,,
η μονη συνταγη που ειναι παντελης αποτυχια ειναι οι κλασσικες πιττες,ή ισως κεικ ταρτες κλπ,γιατι δεν ψηνονται απο κατω και μετα για να τις γυρισεις τις διαλυες
ολα τα αλλα δοκιμασε αφοβα,,
γεμιστα αψογα..οτιδηποτε με λαχανικα κρεας τα παντα
βαλε οτι θελεις μεσα,,δεν εχει ιδιαιτερους κανονες στο ψησιμο
εκτος απο το να τα βαλεις ολα αυτα στην κατω σχαρα για ομοιομορφο ψησιμο
βασικα δεν βραζει τιποτα,,δεν ειναι ατμομαγειρας,,απλα ψηνει τα παντα και καλυτερα,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

captnemo

Νεοφερμένος

Ο captnemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ.:beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια καλή ιδέα για το φουρνάκι είναι η ακόλουθη:

Αν σας έχουν μείνει μακαρόνια και σάλτσα από την προηγούμενη μέρα, τα βάζετε μέσα σε μεταλλικό μπολ και πασπαλίζετε με μπόλικο κίτρινο τυρί.
Βάζετε στο φουρνάκι, σε δυνατή θερμοκρασία, για περίπου 15 λεπτά κι έχετε πεντανόστιμα και μοσχομυριστά μακαρόνια φούρνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skylofili

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η skylofili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.
είχαμε παλιά αλλά η μαμά μου δεν με άφηνε να το χρησιμοποιώ συχνά γιατι φοβόταν μην το σπάσω :whistle: (ήταν λίγο βαρύ εδώ που τα λεμε)

δεν ξέρω γιατί, αλλά μου φαινόντουσαν πιο "υγιεινά" και πολύ πιο νόστιμα τα φαγητά απο εκεί.. ειδικά οι πατάτες.

την τελευταία φορά είχα κάνει παστίτσιο,μια χαρά βγήκε, και μάλιστα ηταν ψημένο πιο "ομοιόμορφα" σε αντίθεση με τον κλασικό φούρνο.

πάρτο, αν δεν έχεις γονείς μες το σπίτι να σου απαγορεύουν να το χρησιμοποιείς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Παδιά και ειδικά ΑΓΓΕΛΕ, μου δείχνετε μια φωτογραφία από αυτό το ρομποτάκι φουρνάκι να καταλάβω ποιο είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

captnemo

Νεοφερμένος

Ο captnemo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παδιά και ειδικά ΑΓΓΕΛΕ, μου δείχνετε μια φωτογραφία από αυτό το ρομποτάκι φουρνάκι να καταλάβω ποιο είναι?
Το δικό μου είναι αυτό : https://www.skroutz.gr/s/347849/Singer-Vita-Cook.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

Σ ευχαριστώ πάρα πολύ.
Είσαι ευχαριστήμένος?
Είναι εύκολο να το καθαρίσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top