ΣΥΡΙΖΑ: Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Θέλει κάποια χρόνια ακόμα για να γίνει Ανδρέας στη Θέση του Ανδρέα.
Σίγουρα, αλλά είναι στο σωστό δρόμο! :P
Βtw ας μαζέψει λίγο τους βουλευτές του να συνεννοηθούν τι θα λένε γιατί πανε να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους.
Ε, τους κωλοχέριασε, δεν είδες διαφορά; Αργά αλλά σταθερά το Σύριζα εξελίσσεται σε κόμμα εξουσίας. Με τον Αλέξη αρχηγό, παθαίνει ταράκουλο ακόμα και η Μέρκελ! :D



Να πως φαίνονται οι μεγάλοι ηγέτες: Έντονα φρύδια και βαθειά ζυγωματικά! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Βtw ας μαζέψει λίγο τους βουλευτές του να συνεννοηθούν τι θα λένε γιατί πανε να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους.
Δεν δείχνει ασυνεννοησία, αλλά τις μη συνισταμένες απόψεις που επικρατούν σε ένα πολυσυλλεκτικό κόμμα.
Δεν έχει κυβερνητικό πρόγραμμα αλλά μόνο απόψεις αντικρουόμενες μεταξύ τους.
Αυτός είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Αυτός είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.

:hmm:: Νομίζω, πως "αυτή είναι η κοινωνία "μας. Μήπως μπερδεύεις, εν τη δείνη του πάθους σου, το ΣΥΡΙΖΑ με όλη την κοινωνία;:P Έλα να κάνουμε κι εμείς μία "συνιστώσα". Μπορούμε, αλλά με το ΣΥΡΙΖΑ: μόνον εκεί μένει μία δόση καθαρού αέρα, δημοκρατικού!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Δεν δείχνει ασυνεννοησία, αλλά τις μη συνισταμένες απόψεις που επικρατούν σε ένα πολυσυλλεκτικό κόμμα.
Δεν έχει κυβερνητικό πρόγραμμα αλλά μόνο απόψεις αντικρουόμενες μεταξύ τους.
Αυτός είναι ο ΣΥΡΙΖΑ.

Ενώ εσύ Μνημονιακέ τύπε, έχεις κάτσει και έχεις μελετήσει ένα ένα τα προγράμματα των άλλων κομμάτων! :P
Το εκλογικό πρόγραμμα του ΣΥ.ΡΙΖ.Α. - Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο

Σύγχυση από τις προτάσεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ

Ο Γιάννης Μηλιός σε δηλώσεις του σε τηλεοπτικό σταθμό, προανήγγειλε φόρο 1% σε όλες τις μικρές, μικρομεσαίες και μεγάλες επιχειρήσεις, είτε έχουν ζημίες είτε κέρδη. «"Επιδιώκουμε ένα δίκαιο φορολογικό σύστημα, που θα ελαφρύνει την επιβάρυνση των φτωχών και μεσαίων στρωμάτων και θα μεταφέρει τα βάρη στους έχοντες και κατέχοντες. Το 2011 οι φόροι που μάζεψε το κράτος ήταν 48 δισ. ευρώ και από αυτά 3,7 δισ. ευρώ προσέφεραν τα νομικά πρόσωπα, όλες οι επιχειρήσεις», σημείωσε ο Γ. Μηλιός. Υποστήριξε δε ότι "οι 500 μεγαλύτερες επιχειρήσεις έχουν τζίρο όσο το μισό ΑΕΠ".

Μήπως να φορολογήσουμε την προπαγάνδα;

«Και αν είναι ζημιογόνες» ρώτησε η Όλγα, έχοντας ίσως κάποιες από αυτές στο μυαλό της, μια και γνωρίζει τόσο καλά αυτό τον κύκλο των επιχειρηματιών. Ο Μηλιός τότε απάντησε πως θα ελεγχθεί αν είναι ζημιογόνες στην πραγματικότητα ή κρύβουν κέρδη σε offshore εταιρείες. Αυτό ήταν. Λίγα λεπτά αργότερα ένα δημοσίευμα του Capital, έφτασε σε χιλιάδες mail με τίτλο «Θα φορολογήσουν ακόμη και τις ζημιογόνες επιχειρήσεις».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
:hmm:: Νομίζω, πως "αυτή είναι η κοινωνία "μας. Μήπως μπερδεύεις, εν τη δείνη του πάθους σου, το ΣΥΡΙΖΑ με όλη την κοινωνία;:P Έλα να κάνουμε κι εμείς μία "συνιστώσα". Μπορούμε, αλλά με το ΣΥΡΙΖΑ: μόνον εκεί μένει μία δόση καθαρού αέρα, δημοκρατικού!:(
Μα έχω γράψει ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και γενικά η ελληνική «αριστερά» είναι άρρηκτο κομμάτι του πολιτικού προβλήματος. Η κρίση όπως διαλύει τον δικομματισμό, έτσι θα το κάνει και σε αυτούς, διότι πολύ απλά πρέπει να σπάσεις αυγά.
Και όταν λέω αυγά, εννοώ φυσικά τον συνδικαλιστικό φαυλοκρατισμό και γραφειοκρατισμό.
Ο ΣΥΡΙΖΑ μας οδήγησε σε εκλογές διότι δεν μπορεί να κυβερνήσει, ούτε καν να διαπραγματευτεί. Τι θα πεις στην Ευρώπη; ότι σταματάω το μνημόνιο αλλά εσείς συνεχίστε να μας δανείζετε;
Αυτά είναι αστεία.

Ενώ εσύ Μνημονιακέ τύπε...,
Είδες πουθενά να γράφω υπέρ του μνημονίου;
Κλείσε τον ανεμιστήρα διότι η λάσπη τσάμπα φεύγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Είδες πουθενά να γράφω υπέρ του μνημονίου;
Κλείσε τον ανεμιστήρα διότι η λάσπη τσάμπα φεύγει.

Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα! :P
Εγώ σου παραθέτω τα στοιχεία μου. Αν λοιπόν είσαι ενάντια του Μνημονίου, πες μας τι να ψηφίσουμε για να μην περάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν δείχνει ασυνεννοησία, αλλά τις μη συνισταμένες απόψεις που επικρατούν σε ένα πολυσυλλεκτικό κόμμα.
Δεν είπε κανείς το αντίθετο .Αλλά δε γίνεται ο ένας να λέει μαύρος και ο άλλος άσπρο.Ας αποφασίσουν από κοινού να κρατάνε μια κοινή γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
.. γενικά η ελληνική «αριστερά» είναι άρρηκτο κομμάτι του πολιτικού προβλήματος. ...

:DΜόνον η ελληνική αριστερά απασχολεί τον οποιο προβληματισμό σου ή γενικά η Αριστερά σ' ολόκληρο τον κόσμο;

ΥΓ: Ειρήσθω εν παρόδω, ότι ως Αριστερά, προσωπικά θεωρώ κάθε αντικαπιταλιστική πολιτική σκέψη και δράση, που προσδοκάει την επαναστατκή ανατροπή και των κοινωνικοπολιτικών καθεστώτων στην Κίνα, Β. Κορέα και Βιετνάμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα! :P
Εγώ σου παραθέτω τα στοιχεία μου. Αν λοιπόν είσαι ενάντια του Μνημονίου, πες μας τι να ψηφίσουμε για να μην περάσει.
Ποια στοιχεία παραθέτεις;
Τώρα κάνεις κολοτούμπα και ρωτάς για την ψήφο. Λοιπόν το τι θα ψηφίσει ο καθένας είναι προσωπικό του θέμα. Τουλάχιστον ας διαβάσει το πρόγραμμα του κάθε κόμματος και εάν αυτό είναι εφαρμόσιμο. Οι λύσεις είναι συγκεκριμένες.. https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3092172&postcount=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Ποια στοιχεία παραθέτεις;
Τώρα κάνεις κολοτούμπα και ρωτάς για την ψήφο. Λοιπόν το τι θα ψηφίσει ο καθένας είναι προσωπικό του θέμα. Τουλάχιστον ας διαβάσει το πρόγραμμα του κάθε κόμματος και εάν αυτό είναι εφαρμόσιμο. Οι λύσεις είναι συγκεκριμένες.. https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3092172&postcount=2

Σου παρέθεσα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι αναμασάς - ίσως άθελά σου - την μαύρη προπαγάνδα που γίνεται εναντίον του Σύριζα. Φυσικά και είναι προσωπικό σου θέμα το τι θα ψηφίσεις. Εγώ σε κάλεσα να πεις τι να ψηφίσουμε εμείς, όχι εσύ, εννοώντας να πάρεις ξεκάθαρη θέση αν είσαι με το Μνημόνιο ή όχι. Απ' τις λύσεις που περιγράφεις, προφανώς η τρίτη δεν σου κάνει, η δεύτερη δεν ταιριάζει στην ιδεολογία σου άρα μας προτείνεις τη βίαιη εσωτερική υποτίμηση ως μονόδρομο. Ξεκάθαρα πράγματα....

Όλοι έχουμε ένα πρόσωπο σ' αυτή την κοινωνία και αυτό είναι το δικό σου! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Σου παρέθεσα στοιχεία που αποδεικνύουν ότι αναμασάς - ίσως άθελά σου - την μαύρη προπαγάνδα που γίνεται εναντίον του Σύριζα. Φυσικά και είναι προσωπικό σου θέμα το τι θα ψηφίσεις. Εγώ σε κάλεσα να πεις τι να ψηφίσουμε εμείς, όχι εσύ, εννοώντας να πάρεις ξεκάθαρη θέση αν είσαι με το Μνημόνιο ή όχι. Απ' τις λύσεις που περιγράφεις, προφανώς η τρίτη δεν σου κάνει, η δεύτερη δεν ταιριάζει στην ιδεολογία σου άρα μας προτείνεις τη βίαιη εσωτερική υποτίμηση ως μονόδρομο. Ξεκάθαρα πράγματα....

Όλοι έχουμε ένα πρόσωπο σ' αυτή την κοινωνία και αυτό είναι το δικό σου! :whistle:
Ποια στοιχεία ξαναματαρωτάω;
Εδώ μόνο για το Μνημόνιο έχουμε ακούσει ΤΡΕΙΣ διαφορετικές απόψεις από τον ΣΥΡΙΖΑ (Καταγγελία, Κατάργηση και Επανεξέταση).
Δεν τολμάω να ρωτήσω καν για τα υπόλοιπα, διότι εκεί είναι Βαβέλ.

Και να το ξαναεπεναλάβω,

είμαι υπέρ ενός προγράμματος που να καταπολεμά ΑΜΕΣΑ, ΤΩΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ, την Γραφειοκρατία και την Διαφθορά,
πάγωμα του εργασιακού νόμου σε ότι αφορά τις ΣΣΕ και την Διαιτησία,
όχι άλλες μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις,
όχι άλλη φορολογία,
παράλληλα να υπάρχουν αναπτυξιακά προγράμματα, τα οποία φυσικά μόνο η ΕΕ μπορεί να μας προσφέρει διότι το ταμείον είναι ΜΕΙΟΝ.

Αυτό είναι το Μνημόνιο που θέλω και όχι των Μερκοζύ και του ΣΥΡΙΖΑ που μας οδηγούν σύριζα στο ολοκαύτωμα.

Οι δε λύσεις που έγραψα είναι αυτές που προτείνονται απ'όλες τις πλευρές. Μακάρι να επικρατήσει η λογική Ομπάμα-Ολάντ. Αλλά όταν έχεις Μέρκελ απέναντι, γνωστή με το παρατσούκλι ως Frau Nein από το 2007, τότε τα βλέπω χλωμά. Ειδικά αν ο Σόιμπλε πάει και στο Eurogroup, τότε το Ευρώ για την Ελλάδα τελείωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Έχω λιώσει :D

Δεν ξέρω αν είναι επίσημο σποτάκι του ΣΥΡΙΖΑ,ας πεί κάποιος

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Ποια στοιχεία ξαναματαρωτάω;

Αυτό ας πούμε, το διάβαζα και νόμιζα ότι το' γραψες εσύ.

είμαι υπέρ ενός προγράμματος που να καταπολεμά ΑΜΕΣΑ, ΤΩΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ, την Γραφειοκρατία και την Διαφθορά,
πάγωμα του εργασιακού νόμου σε ότι αφορά τις ΣΣΕ και την Διαιτησία,
όχι άλλες μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις,
όχι άλλη φορολογία,
παράλληλα να υπάρχουν αναπτυξιακά προγράμματα, τα οποία φυσικά μόνο η ΕΕ μπορεί να μας προσφέρει διότι το ταμείον είναι ΜΕΙΟΝ.

Αυτό είναι το Μνημόνιο που θέλω και όχι των Μερκοζύ και του ΣΥΡΙΖΑ που μας οδηγούν σύριζα στο ολοκαύτωμα.

Αναφέρεσαι σε ένα δικό σου πρόγραμμα. Θα μπορούσε να είναι κάπως Μάνου - Τζήμερου αλλά αυτοί είναι υπέρ της διάλυσης των εργασιακών σχέσεων. Αν ενδιαφέρεσαι για τη Γραφειοκρατεία και τη Διαφθορά, θα πρέπει να αποτινάξεις από πάνω σου Νέα Δημοκρατία και ΠΑΣΟΚ, τους βασικούς εκφραστές του κομματικού, σάπιου κράτους. Πως θα γίνει αυτό; Με το 2,5% και το 3,5% των Φιλελεύθερων;

Εγώ ξέρω ότι 30 χρόνια μας κυβερνούσαν ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. Τώρα ήρθε η ώρα του Σύριζα, με νέες ιδέες, νέα πρόσωπα, φρεσκάδα και όρεξη για δουλειά. Λάθη και κωλοτούμπες θα γίνουν αλλά χίλιες φορές καλύτερα απ' την γάγγραινα που μας σάπιζε τόσα χρόνια. Για μένα κι αυτός ο Σύριζα είναι λίγος, θα ήθελα κονσερβοκούτι και Γουδί αλλά το μη χείρον βέλτιστον. Ας βγει πρώτος να πάρει το +50 και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Έχω λιώσει :D

Δεν ξέρω αν είναι επίσημο σποτάκι του ΣΥΡΙΖΑ,ας πεί κάποιος


:hehe::hehe::hehe:... λιώνω κι...αναστένομαι!

ΥΓ: Φίλτατε Ακρίτα, έλα να γελάσουμε μαζί κι ας αφήσουμε τα ...σοβαροφανή μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ο Βούτσης επιβεβαιώνει τα λεγομενά μου, ότι η Κρίση δεν ξεβρακώνει μόνο τον δικομματισμό αλλά και τον τρίτο πόλο που είναι ο αριστερισμός.
Ξαφνικά ο Βούτσης θυμήθηκε το...δημοψήφισμα...https://www.protothema.gr/ekloges/article/?aid=199007

Για να μην πω και τον Ναπολέοντα Τσίπρα, που αποκάλεσε Ολαντρέου τον πιο ουσιαστικό σύμμαχο στην Ευρώπη αυτήν την στιγμή επειδή έφαγε πόρτα.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Ο Βούτσης επιβεβαιώνει τα λεγομενά μου, ότι η Κρίση δεν ξεβρακώνει μόνο τον δικομματισμό αλλά και τον τρίτο πόλο που είναι ο αριστερισμός.
Ξαφνικά ο Βούτσης θυμήθηκε το...δημοψήφισμα...https://www.protothema.gr/ekloges/article/?aid=199007

Για να μην πω και τον Ναπολέοντα Τσίπρα, που αποκάλεσε Ολαντρέου τον πιο ουσιαστικό σύμμαχο στην Ευρώπη αυτήν την στιγμή επειδή έφαγε πόρτα.!!

Πάλι καλά που μιλάει ο άνθρωπος για δημοψήφισμα, εγώ στη θέση του θα γύρναγα στη δραχμή χωρίς να ρωτήσω κανένα! :smoke:

Αυτοί τη στιγμή όλοι έχουν μετατραπεί σε αναδιαπραγματευτές του Μνημονίου! Μέχρι και ο Βενιζέλος έβγαλε λίστα 6 σημείων! :upside: Επειδή λοιπόν ο Ελληνικός λαός έχει υποστεί βαθειά προπαγάνδα από τη Λέσχη Μπίλντερμπεργκ για την παραμονή της χώρας στο ευρώ με οποιοδήποτε κόστος, ένα δημοψήφισμα θα ήταν μια καλή ευκαιρία να γίνει μια εποικοδομητική συζήτηση.

Όσο για τον Ναπολέοντα Τσίπρα που τόσο "αγαπάς", είναι δηλώσεις συζήτησης στο πλαίσιο συνέντευξης που παραχώρησε με τον ηγέτη του Μετώπου της Αριστεράς Ζ. Μελανσόν, σύμμαχος του Σύριζα και αντιπολιτευτής του Ολάντ, λέγοντας ότι θα πρέπει να αποδείξει πως όσα έλεγε προεκλογικά ισχύουν και μετεκλογικά ενώ αν δεν τηρήσει τις δεσμεύσεις του ο γαλλικός λαός θα τον στείλει στο Μαρόκο να κάνει διακοπές μαζί με τον Σαρκοζί! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Πρώτο, ο Μελανσόν ως πολιτική οντότητα στην Ευρώπη είναι ότι και η Παπαρήγα στην Ελλάδα. Για αυτό και στις Γαλλικές εκλογές πήρε μικρότερο ποσοστό απ΄'οτι στις προηγούμενες. Ανακαλύπτουμε το κάθε πολιτικό πυροτέχνημα και το ανάγουμε σε ύψιστο παράγοντα.

Δεύτερο, τo ότι το πρόβλημά μας δεν είναι ποιο νόμισμα θα έχουμε αλλά πολιτικό δεν το κοιτάμε καθόλου. Το καταπίνουμε. Απλά ο Ελληνικός λαός θα καταλάβει εντός του καλοκαιριού τι εστί και αριστερισμός.

Τρίτο, ο ΣΥΡΙΖΑ ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει για το μνημόνιο. Ίσως η δραχμή είναι η μοναδική του λύση και το αποκρύπτει. Τουλάχιστον το αδερφό ΚΚΕ είναι ξεκάθαρο σε αυτό.

Τέταρτο, ξέρεις δεν φταίει η Μπίλντερμπεργκ στο ότι κανείς ΔΥ ή πολιτικός δεν έχει τιμωρηθεί για διαφθορά ή γιατί θέλεις 6 μήνες να ανοίξεις μία εταιρεία ή ακόμα γιατί τα προιόντα είναι πιο ακριβά της Ευρώπης
.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,860 μηνύματα.
Πρώτο, ο Μελανσόν ως πολιτική οντότητα στην Ευρώπη είναι ότι και η Παπαρήγα στην Ελλάδα. Για αυτό και στις Γαλλικές εκλογές πήρε μικρότερο ποσοστό απ΄'οτι στις προηγούμενες. Ανακαλύπτουμε το κάθε πολιτικό πυροτέχνημα και το ανάγουμε σε ύψιστο παράγοντα.

Καμία σχέση το Γαλλικό ΚΚ με την Παπαρήγα. Τα αποτελέσματα ήταν ελαφρά κάτω των προσδοκιών λόγω της μεγάλης ανόδου της ακροδεξιάς του Λεπέν, αλλά το διψήφιο ποσοστό του Μελανσόν δεν παύει να είναι μια μεγάλη επιτυχία. Από το 1.93% της Μαρί Ζωρζ Μπιφέ, εθνικής γραμματέως του ΚΚΓ το 2007, ο Μελανσόν εκτόξευσε το ποσοστό στο 10.56%! :)



Δεύτερο, τo ότι το πρόβλημά μας δεν είναι ποιο νόμισμα θα έχουμε αλλά πολιτικό δεν το κοιτάμε καθόλου. Το καταπίνουμε. Απλά ο Ελληνικός λαός θα καταλάβει εντός του καλοκαιριού τι εστί και αριστερισμός.

Βρε καλέ μου άνθρωπε, σταμάτα να μισείς την Αριστερά του Τσίπρα, δεν πρόκειται να έρθει ο Βελουχιώτης με το κονσερβοκούτι! :P Εγώ αυτό που λέω είναι ότι δικαιωματικά σε σχέση με το τι εναλλακτικό υπάρχει, ο Σύριζα δικαιούται μια ευκαιρία. Αν φανεί ανακόλουθος των προσδοκιών εδώ είμαστε να τον κατηγορήσουμε μαζί.

Τρίτο, ο ΣΥΡΙΖΑ ακόμα δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει για το μνημόνιο. Ίσως η δραχμή είναι η μοναδική του λύση και το αποκρύπτει. Τουλάχιστον το αδερφό ΚΚΕ είναι ξεκάθαρο σε αυτό.

Ο Τσίπρας παίζει το χαρτί της επαναδιαπραγμάτευσης με τους πιο ξεκάθαρους όρους. Λέει στο Σόιμπλε, κοίτα εγώ δεν μπλοφάρω, αν δεν σου αρέσω διώξε με εσύ και έχω έτοιμο σχέδιο για την επιστροφή στη δραχμή.

Τέταρτο, ξέρεις δεν φταίει η Μπίλντερμπεργκ στο ότι κανείς ΔΥ ή πολιτικός δεν έχει τιμωρηθεί για διαφθορά ή γιατί θέλεις 6 μήνες να ανοίξεις μία εταιρεία ή ακόμα γιατί τα προιόντα είναι πιο ακριβά της Ευρώπης.

Όχι, φαίει η Μπίλντερμπεργκ, αλλά δεν είναι συζήτηση επί του παρόντος. Η γραφειοκρατία και η διαφθορά πριμοδοτήθηκαν απ' το πελατειακό κράτος των τραπεζιτών που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να προωθούν με ευκολία το "φθηνό" τους χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:lol::lol::lol:...Να 'σαι καλά, φίλε Ακρίτα, αλλά πιο πολύ εσένα φαντάζομαι ως Ναπολέοντα(μ' όλο τον ιστορικό σεβασμό!:redface: ), παρά τον Τσίπρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Καμία σχέση το Γαλλικό ΚΚ με την Παπαρήγα. Τα αποτελέσματα ήταν ελαφρά κάτω των προσδοκιών λόγω της μεγάλης ανόδου της ακροδεξιάς του Λεπέν, αλλά το διψήφιο ποσοστό του Μελανσόν δεν παύει να είναι μια μεγάλη επιτυχία. Από το 1.93% της Μαρί Ζωρζ Μπιφέ, εθνικής γραμματέως του ΚΚΓ το 2007, ο Μελανσόν εκτόξευσε το ποσοστό στο 10.56%!
Αυτά να τα πεις ΑΛΛΟΥ. Τρία κόμματα ενωμένα είναι το κόμμα του Μελανσόν και του Πικέ.
Πατώσανε και βγήκαν 4οι και καταιδρωμένοι. Και έχοντας και την στήριξη του Γαλλικού ΚΚ που πήρε 7% στις προηγούμενες εκλογές.

Βρε καλέ μου άνθρωπε, σταμάτα να μισείς την Αριστερά του Τσίπρα, δεν πρόκειται να έρθει ο Βελουχιώτης με το κονσερβοκούτι! Εγώ αυτό που λέω είναι ότι δικαιωματικά σε σχέση με το τι εναλλακτικό υπάρχει, ο Σύριζα δικαιούται μια ευκαιρία. Αν φανεί ανακόλουθος των προσδοκιών εδώ είμαστε να τον κατηγορήσουμε μαζί.
Δεν είναι θέμα μίσους αλλά ρεαλιστικής προσέγγισης.
Πως να το κάνουμε, ο αριστερισμός(όποιο φόρεμα και εάν φορέσει) είναι ο έτερος πόλος της πολιτικής κρίσης.
Διότι θεωρώ ότι πρώτα και πάνω απ'όλα την κρίση ως πολιτική. Όχι μόνο εδώ αλλά και σε όλη την Ευρώπη.

Ο Τσίπρας παίζει το χαρτί της επαναδιαπραγμάτευσης με τους πιο ξεκάθαρους όρους. Λέει στο Σόιμπλε, κοίτα εγώ δεν μπλοφάρω, αν δεν σου αρέσω διώξε με εσύ και έχω έτοιμο σχέδιο για την επιστροφή στη δραχμή.
Για πέστο μας και σε εμάς το έτοιμο σχέδιο....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top