• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ear Piercing: Βασικές οδηγίες και συμβουλές

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Οντως αυτα που ειπωθηκαν περι betadine ειναι σωστα!
ειναι πολυ πιο καλο απο το οινοπνευμα, γιατι δεν ξηραινει το δερμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
ή στην ακραία ανάγκη κράτα κόντρα με τον αντίχειρα πίσω από το λοβό και στρίβε μπροστά με τον δείκτη σα να ανοίγεις φύλλο στη χορτόπιτα, με το σκουλαρίκι να παριστάνει τον πλάστη και το λοβό το φύλλο.

:)
Βαλ...δεν παιζεσαι!!!Λες να ξερει να ανοιγει φυλλο στην χορτοπιτα ο Παναγιωτης;;:hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.

yperoxi

Δραστήριο μέλος

Η yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Υπάρχει και betadine ointment.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
πες μου λιγο ..... εκανες μονος σου τρυπα ???? :eek: Ενιγουέι το σκουλαρικι (αυτο το πρωτο που φορας) το βγαζεις σε 1 μηνα απο την μερα που εκανες τη τρυπα .. 2 φορε την ημερα βαζεις λιγο οινοπνευμα και στριβεις το σκουλαρικι !!! Τωρα , αν δεις τιποτε στυλ πρηξιμο πιον (δε ξερω και εγω τι αλλο) βγαζεις το σκουλαρικι επιτοπου του βαζεις οινοπνευμα και φευγεις τρεχοντας στο γιατρο ;) Βεβαια ειναι λιγοι αυτοι που παθαινουν μολυνση στο αφτι αλλα λεμε μη σου τυχει καμια στραβη και δε ξερεις τι να κανεις !!! Εαν εχεις κανει μονος σου την τρυπα πρεπει να το φροντιζεις λιγο παραπανω και να εισαι λιγο περισσοτερος "ψυρας" εννοω να εισαι προσεκτικος .... Και να ξερεις απο δικη μου πηρα που εχω ενα αφτι σουρωτηρι και εχω διαβασει απειρα αρθρα για το πιρσιν οσο αφορα τη διαρκεια που θα φορας το σκουλαρικι : ΔΕ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΝΩ ΣΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 4 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ...
οτι αλλο θες σκουντας εδω ειμαι !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Σιγά, το σκουλαρίκι στο αυτί δεν είναι τίποτα. Και σε πέντε μερούλες να το αλλάξεις δεν θα γίνει τίποτα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Aυτό με το οινόπνευμα το λένε όλοι (κι εγώ το έκανα σε όλες τις τρύπες πλην αφαλού). Αλλά πρόσφατα άκουσα ότι το οινόπνευμα είναι ο,τι χειρότερο σε πληγές και καλύτερα να το πλένεις με Betadine.
Η αλοιφή που δίνουν είναι μούφα, δεν την χρειάζεσαι. Συνήθως είναι τύπου βαζελίνης ή λιπαντικού και απλά ενυδατώνει.
Δεν χρειάζεται κάτι σπουδαίο σε προσοχή (αν πχ είχες μακριά μαλλιά, οκ, να πρόσεχες να μην πιαστούν οι τρίχες έτσι όπως το στριφογυρίζεις ή να μην το θερμαίνεις με το πιστολάκι)
Μπεταντιν ????? :eek: Καλα αυτο ποιος το ειπε ???? εχω ρωτησει πιρσερ και μου εχει πει με οινοπνευμα (αντισηψια και σταματαει τους ερεθισμους αν και τσουζει τις πρωτες φορες) ή ορο φυσιολογικο ή αλατονερο :/: Εχω δοκιμασει και 3 εκτος απο το αλατονερο (μου φαινεται υποπτο) αλλα για μπεταντιν δεν εχω ακουσει ασε που μπορει να μην επιτρεεπεται κιολλας οσο για τι πιρσινγκ στον αφαλο ...... ειναι πονεμενη ιστορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Μπεταντιν ????? :eek: Καλα αυτο ποιος το ειπε ???? εχω ρωτησει πιρσερ και μου εχει πει με οινοπνευμα (αντισηψια και σταματαει τους ερεθισμους αν και τσουζει τις πρωτες φορες) ή ορο φυσιολογικο ή αλατονερο :/: Εχω δοκιμασει και 3 εκτος απο το αλατονερο (μου φαινεται υποπτο) αλλα για μπεταντιν δεν εχω ακουσει ασε που μπορει να μην επιτρεεπεται κιολλας οσο για τι πιρσινγκ στον αφαλο ...... ειναι πονεμενη ιστορια

Εγώ σου λέω ότι το αλατόνερο είναι το μόνο το οποίο σίγουρα δεν θα σου κάνει βλακεία, σε κανένα pierc. Ας πούμε εμένα στον αφαλό μου είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να βάλω μπεταντιν, ενώ σε άλλους λένε να βάζουν. Ο καθένας ότι θέλει λέει, τελικά είναι αν θα είσαι τυχερός και δεν πάθεις καμιά μόλυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το αλατόνερο είναι το καλύτερο αντισηπτικό για piercing.
Το έβαζα τον πρώτο μήνα στην τρύπα που είχα στην μύτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βασικα και εγω εχω κανει τρυπα στη μυτη (τωρα ειμαι με το 1ο σκουλαρικι μου γιατι την εχω κανει πριν λιγοτερο απο 1 μηνα) αλλα μου ειχε να μην του βαζω τιποτα εκτος απο το να το πλενω με νερο κ σαπουνι και να στριβω του σκουλαρικι ... Αλλα εγω του βαζω και οινοπνευμα γιατι το οποιοδηποτε πιρσιν κανεις μετα απο 1,5 μηνα θεωρειται τρυπα γιατι τοσο χρειαζεται για επουλωθει και να θεωρειται τρυπα μεχρι τοτε κανονικα ειναι μια πληγη (οσο περιεργο και αν ακουγεται) οσο για το αλατονερο αλλοι το ενοχοποιουν ενω αλλοι πιστευουν οτι ειναι καλο ... Εμενα η γνωμη μου εινα οτι ειναι σαν να βαζεις φυσιολογικο ορο στη τρυπα εμενα απλα μου κανει καποια μικρο ενοχληση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται το Betadine ή το αλατόνερο ή ο ορός (που στην ουσία, αλατόνερο είναι). Η θεωρία μου είναι ότι σου λένε να βάζεις οινόπνευμα γιατί είναι πιό δυνατό από τα υπόλοιπα ώστε να μην τους βρίζεις αμα έχεις κακή υγιεινή και πάθεις καμία μόλυνση. Αλλά το λογικό είναι πως ο,τι αντιβακτηριδιακό που θα έβαζες σε εκδορά/πληγή κάνει την ίδια δουλειά.
Οσο για το πως να το στρίψεις, αν γλιστράνε τα χέρια σου και δεν μπορείς, βάλε υγρή κιμωλία, super grip, dry hands cream ή αντίστοιχη πούδρα (αυτά που βάζουν όσοι κάνουν βάρη, golf, pole dance, κλπ). Μετά και κεφάλι καρφίτσας στρίβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να μην επιτρέπεται το Betadine ή το αλατόνερο ή ο ορός (που στην ουσία, αλατόνερο είναι). Η θεωρία μου είναι ότι σου λένε να βάζεις οινόπνευμα γιατί είναι πιό δυνατό από τα υπόλοιπα ώστε να μην τους βρίζεις αμα έχεις κακή υγιεινή και πάθεις καμία μόλυνση. Αλλά το λογικό είναι πως ο,τι αντιβακτηριδιακό που θα έβαζες σε εκδορά/πληγή κάνει την ίδια δουλειά.
Οσο για το πως να το στρίψεις, αν γλιστράνε τα χέρια σου και δεν μπορείς, βάλε υγρή κιμωλία, super grip, dry hands cream ή αντίστοιχη πούδρα (αυτά που βάζουν όσοι κάνουν βάρη, golf, pole dance, κλπ). Μετά και κεφάλι καρφίτσας στρίβεις.

Βασικα, το οινοπνευμα είναι αρκετα ισχυσρο αντισηπτικο, αλλα ξηραινει το δερμα, και ισως δημιουργησει προβληματα, το δε betadine ειναι πολυ καλυτερο(εκτός αν εχεις θεματα με τον θυροειδη)
Σε αυτο το περι οτιδηποτε αντιβακτηριδιακου διαφωνω. καθε πραγμα για τη δουλεια του!

Ωστόσο για την υγρη κιμωλια, και τα τοιαυτα, πρωτη φορα το ακουω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Η υγρή κιμωλία απλά κάνει τα χέρια σου να μην γλιστράνε και είναι πιό αποτελεσματική από την στερεή κιμωλία. Επίσης κάνει τα πράγματα να κολλάνε στο χέρι σου, οπότε για ο,τι ασχολία θες αυτά τα αποτελέσματα, την επιλέγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Βασικα, το οινοπνευμα είναι αρκετα ισχυσρο αντισηπτικο, αλλα ξηραινει το δερμα, και ισως δημιουργησει προβληματα, το δε betadine ειναι πολυ καλυτερο(εκτός αν εχεις θεματα με τον θυροειδη)
Σε αυτο το περι οτιδηποτε αντιβακτηριδιακου διαφωνω. καθε πραγμα για τη δουλεια του!

Ωστόσο για την υγρη κιμωλια, και τα τοιαυτα, πρωτη φορα το ακουω...:hmm:
Betadine νομιζω οτι δεν χρειαζεται να βαζεις σε τρυπα (οπουδηποτε και αν ειναι αυτη καλα αν ειναι ειναι καμια τρυπα σε γλωσσα και τετοια το μπεταντιν το ειδικο που κυκλοφορει για το στομα ειναι το καλυτερο) αλλα εγω προσωπικα βαζω ορο και οινοπνευμα ασε που εχω θεματακι και με το θυροειδη (οποτε αστο καλυτερα) Οσο για το αντισηπτικο συμφωνω μαζι σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
εγώ πάντως στο αυτί που έχω δυο, betadine έβαζα.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και ας ρωτησω μια απορια που μολις μου ηρθε σκεφτομαι να παω να κανω τρυπα στο πανω μερος του αυτιου :hmm:
Ακουω διαφορα θα ρωτησω τα εξης: 1) Ποναει ? 2) Ποσο ευκολα μολυνεται? 3) Ισχυει κατι που διαβασα οτι καλυτερα να αποφευγεται εκει ?
αα! Μη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Και ας ρωτησω μια απορια που μολις μου ηρθε σκεφτομαι να παω να κανω τρυπα στο πανω μερος του αυτιου :hmm:
Ακουω διαφορα θα ρωτησω τα εξης: 1) Ποναει ? 2) Ποσο ευκολα μολυνεται? 3) Ισχυει κατι που διαβασα οτι καλυτερα να αποφευγεται εκει ?
αα! Μη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα


οταν μιλαμε για ανοιχτη πληγη,μιλαμε και για πιθανη μολυνση αναλογα με τη φροντιδα παντα
αν βαζεις αλατονερακι 2-3 φορες τη μερα με μια μπατονετα,δε θα παθεις μολυνση [αλλο αν εχει χτυπηθει νευρο κλπ]
εγω εχω 3 εκει πανωκαι δεν πονεσα παραπανω απ'οσο ειναι φυσιολογικο
αν εισαι μιγιαγγιχτη ομως τα πραγματα αλλαζουν τα πραγματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Mη μου πειτε να παω να την κανω σε ταττου στουντιο με βελονα διοτι ευχαριστω αλλα δε θα παρω εκανα μια σε ταττου στουντιο και μπορω να πω οτι με πονεσε αρκετα
Το εχω ξαναπει κι εγώ δεν ξέρω ποσες φορες, μα θα το πω άλλη μία: το piercing για να γίνεται χωρις φόβο μόλυνσης, πρεπει να γίνεται ΜΟΝΟ με βελόνα. τα πιστολάκια είναι ανθυγιεινά!
Μόνο βελόνα και έπειτα τακτική φροντίδα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Ξερεις κανεις αν το συγκεκριμεν
ο piercing(forward helix) ποναει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ξερεις κανεις αν το συγκεκριμεν
ο piercing(forward helix) ποναει?
τα piercings αν γινουν σωστα δεν πονάνε.
Το παν είναι η σωστη φροντιδα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top