Πώς να ξεκινήσω τη μάθηση προγραμματισμού;

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Η c++ είναι ηρωική γλώσσα, αρχίστε απο κει όσοι ενδιαφέρεστε, δεν θα το μετανιώσετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas1994

Νεοφερμένος

Ο andreas1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
εγώ παιδιά ξέρω πασκαλ από το σχολείο..η πασκαλ δεν είναι παρόμοια με την c++??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Η pascal αν δεν κάνω λάθος είναι ένα απλοποιημένο κομμάτι της C, καλή ίσως για να ξεκινήσεις αλλά από μόνη της είναι άχρηστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Η c++ είναι ηρωική γλώσσα, αρχίστε απο κει όσοι ενδιαφέρεστε, δεν θα το μετανιώσετε..

C++???????????????????????
Εγώ θα έλεγα καλύτερα SQL να μάθει κάποιος και php, για να μάθει τα βασικά του Hacking, και πως να κάνει μια απλή sql injection :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infinity

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 190 μηνύματα.
C++???????????????????????
Εγώ θα έλεγα καλύτερα SQL να μάθει κάποιος και php, για να μάθει τα βασικά του Hacking, και πως να κάνει μια απλή sql injection :)

Εγώ μιλούσα γενικότερα, το να μάθει κάποιος δύο εντολες της sql και να βαράει blind sql injections να το βράσω.Πως θα καταλάβεις κάτι που έχει καθαρα προγραμματιστική λογική όταν δεν ξέρεις απο προγραμματισμό :hmm:.Γι' αυτό λέω C++ FTW και αν θέλει τόσο πολύ web development ας μάθει και php/html/css/js

εγώ παιδιά ξέρω πασκαλ από το σχολείο..η πασκαλ δεν είναι παρόμοια με την c++??

Δεν έχουν καμία σχέση βασικά..με την C μοιάζει λίγο ως προς την δομή, αλλα και πάλι λίγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosdano

Νεοφερμένος

Ο nikosdano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
C++???????????????????????
Εγώ θα έλεγα καλύτερα SQL να μάθει κάποιος και php, για να μάθει τα βασικά του Hacking, και πως να κάνει μια απλή sql injection :)

Μιλαμε για καποιον που τωρα θα αρχισει να μπαινει στον κοσμο του hacking..Η sql και η php θα τον μπερδευαν.Ποσο μαλλον η php που εχεις εναν ολοκληρο κωδικα απο scripts "παραξενα" συμβολα και κατανοηση του web.Σιγουρα θα ειναι κατι πολυ πιο δυσκολο απο το να αρχισει καποιος με μια c++ η οποια ΣΙΓΟΥΡΑ στον κοσμο του hacking θα του ειναι αρκετα πιο χρησιμη απο την sql και php.Μην ξεχνας πως εχεις παρα πολλες δυνατοτητες με την php αλλα οχι οσες με την c++.Ειναι ιστορικη γλωσσα.Εχει αξια και εχει αναγνωριστει απο ολους.Οποτε,τελειωνοντας εγω πιστευω πως ειναι πολυ πιο χρησιμη,πιο ευκολη,και πιο δημοφιλης η C++.Αφου μαθει βασικα πραγματα μπορει να συνεχισει σε γλωσσες οπως PHP,SQL.

Υ.Γ: Κανεις δεν ειπε οτι η C++ ειναι ευκολη.




Γεια σας,
Ειμαι νεος στο e-steki και σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θμα για να δω το ποσοι απο το e-steki ασχολουνται με τον συγγεκριμενο τομεα υπολογιστων.Προκειται για ενα κλαδο στον οποιο ο "penetration tester" ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος προσπαθει να βρει διαφορες ευπαθειες σε site,συστηματα και αλλα.Ειναι πολυ ενδιαφερον τομεας και ασχολουμε με αυτον σχεδον 1 χρονο.Εχει αμεση σχεση με hacking,αφου για να κανεις ενα σωστο penetration testing πρεπει να παρεις απομακρυσμενη προσβαση σε αλλα συστηματα υπολογιστων.

Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

minoanson

Νεοφερμένος

Ο minoanson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας,
Ειμαι νεος στο e-steki και σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θμα για να δω το ποσοι απο το e-steki ασχολουνται με τον συγγεκριμενο τομεα υπολογιστων.Προκειται για ενα κλαδο στον οποιο ο "penetration tester" ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος προσπαθει να βρει διαφορες ευπαθειες σε site,συστηματα και αλλα.Ειναι πολυ ενδιαφερον τομεας και ασχολουμε με αυτον σχεδον 1 χρονο.Εχει αμεση σχεση με hacking,αφου για να κανεις ενα σωστο penetration testing πρεπει να παρεις απομακρυσμενη προσβαση σε αλλα συστηματα υπολογιστων.

Ευχαριστω!

και εγω ψηλο ασχολουμαι με penetration testing αλλα οχι και τοσο τον τελευταιο καιρο αλλα ειναι πολυ ενδιαφερον για οποιον θελει να ασχοληθει με δικτυα και αλλα οπως αναφερει και απο πανω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πάω Γ' Λυκείου φέτος και στόχος μου είναι μια σχολή πληροφορικής..
Θέλω όμως να αρχίσω από τώρα, το καλοκαίρι, μια γλώσσα προγραμματισμού ώστε να είμαι λίγο προετοιμασμένος, όσο προλάβω..
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να μου προτείνεται με πια γλώσσα προγραμματισμού είναι καλύτερο να ασχοληθώ ώστε να μπω στο νόημα τους...
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών.. Η JAVA είναι κατάλληλη για τέτοιες δουλειές αλλά δεν ξέρω, είναι νωρίς/δύσκολο να αρχίσω με αυτή ; Μήπως είναι καλύτερο να ασχοληθώ με κάποια άλλη; Αν ναι, τότε ποια ;
Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται βιβλία τα οποία θα ήθελα να είναι στα ελληνικά..

Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Η Python συνίσταται συνήθως ως μια καλή αρχή για να μπεις στην ιδέα του προγραμματισμού. Για να μάθει κανείς προγραμματισμό, θα πρέπει να μάθει τη γλώσσα με όλα τα χαρακτηριστικά της. Κυρίως να καταλαβαίνει τι θέλει να εκτελεί το πρόβλημα.

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να τονίσω ότι στο μέλλον θα ήθελα να ασχοληθώ με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών...

Με συγχωρείς αλλά γελάω ρε Νίκο. Χιλιοειπωμένη ατάκα από πολλούς που ...πρόκειται να ξενερώσουν. Δεν είναι επαρκές επιχείρημα να σπουδάσεις Πληροφορική γι' αυτό το λόγο. Η σχολή έχει ένα βαρύ φόρτο και θα πρέπει να εστιάσεις σε άλλα αντικείμενα, να δεις αν μπορείς να τα κατανοήσεις, μέχρι να φτάσεις σ' αυτό αν και τότε συνεχίσεις να θες ακόμη να ασχοληθείς με εφαρμογές και σχεδιασμό παιχνιδιών. Σίγουρα θα σε γοητεύσουν ή θα σε ξενερώσουν αρκετοί τομείς Πληροφορικής. Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Το κατανοώ αυτό που λες και για αυτό είπα στο μέλλον..
Δεν είναι προτεραιότητα μου κάτι τέτοιο και σίγουρα όπως είπες μπορεί να αλλάξω "Στάση" στο μέλλον μιας και είναι λογικό ακόμα να μην ξέρουμε τι πραγματικά θέλουμε να κάνουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Όπως για να σπουδάσει κάποιος Μαθηματικό θα πρέπει να ξεκινήσει με δυνατό έρωτα σε θεωρήματα και αποδείξεις θεωρημάτων καθώς και στριφνή συμβολογραφία με δείκτες, έτσι και για την Πληροφορική, θα πρέπει να ξεκινήσει με δυνατό έρωτα σε υπολογιστικές ασκήσεις (πράξεις με το χέρι) αλλά και σύνταξη σε κώδικα. Η κάθε επιστήμη έχει ένα σημείο εκκίνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πως μπορεί να ξεκινήσει κάποιος με δυνατό έρωτα σε κάτι που δεν το γνωρίζει ; Ή τουλάχιστον στον βαθμό που λες ; Αγαπώ τα μαθηματικά όπως και αυτοί που σπουδάζουν στο μαθηματικό αλλά δεν πιστεύω ότι εκείνοι ασχολήθηκαν με κάτι παραπάνω από το σχολικό επίπεδο... Το ίδιο και στην πληροφορική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Καλη γλωσσα ειναι η C καθως αν και δε χρησιμοποιειται σημερα αποτελει βαση για τις υπολοιπες γλωσσες.Θα ειναι και η πρωτη γλωσσα που θα σου διδαξουν κατα πασα πιθανοτητα και στο πανεπιστημιο.Δεν ειναι αρκετα ευκολη γλωσσα αλλα μολις τη κατανοησεις οι αλλες γλωσσες Java Python θα σου φανουν παιχνιδακι.Αν θες κατι πιο ευκολο ξεκινα python οπως σου προτεινε.Για C αμα θες οι σημειωσεις της σχολης μου ειναι ανοικτες και αρκετα καλες αμα θες να κοιταξεις https://inf-server.inf.uth.gr/courses/CE120 Βεβαια πρεπει να λειτουργεις σε linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εχουν γραφει πολλα βιβλια με περιεχομενο λογους για να μην ξεκινησει καποιος να μαθαινει προγραμματισμο με java. οποτε ακου τι σου προτειναν τα παιδια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Όπως είπε και ο Νίκος,η Python είναι μια καλή γλώσσα για να έρθει κανείς σε επαφή με τον προγραμματισμό.Το να μάθεις όμως μια γλώσσα δεν είναι τόσο δύσκολο.Το δύσκολο είναι να αποκτήσεις την ικανότητα να επιλύνεις πρόβληματα εφαρμόζοντας διάφορες τεχνικές,κάτι το οποίο μπορεί να πετύχει κάποιος με συνεχή ενασχόληση.

Όσον αφορά την Python τώρα,μπορείς να βρεις αρκετά tutorials στο google(videos,pdfs) αλλά και βιβλία.Επίσης μπορείς να τσεκάρεις και το επίσημο site της Python για tutorials .

Η C όμως,είναι η μητέρα όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Για Fortran αν το επιθυμεί μπορεί να ξεκινήσει με τον free-editor της silverfrost που είναι αρκετά ελαφρύς σε υπολογιστικούς πόρους. Έχει και ωραία χρωματάκια για το είδος της εντολής. Η Fortran ως λογική θεωρείται προθάλαμος κατανόησης της γλώσσας C++, Ada, Lisp,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Καλύτερη για πρώτη γλώσσα είναι η C, δεν είναι τυχαίο που στα περισσότερα τμήματα ξεκινούν με αυτή. Στην C θα συναντήσεις σημαντικές έννοιες που σε άλλες γλώσσας π.χ Java δεν υπάρχουν.
Κατά την γνώμη μου:
C->C++->Java->οποιαδήποτε ανάλογα με το αντικείμενο που θα ασχοληθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Καλύτερη για πρώτη γλώσσα είναι η C, δεν είναι τυχαίο που στα περισσότερα τμήματα ξεκινούν με αυτή. Στην C θα συναντήσεις σημαντικές έννοιες που σε άλλες γλώσσας π.χ Java δεν υπάρχουν.
Κατά την γνώμη μου:
C->C++->Java->οποιαδήποτε ανάλογα με το αντικείμενο που θα ασχοληθείς.

Pointers,pointers everywhere !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας..
Δεν θα ήταν καλό όμως να έχω και κάποιο βιβλίο για βοηθώ στα πρώτα βήματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας..
Δεν θα ήταν καλό όμως να έχω και κάποιο βιβλίο για βοηθώ στα πρώτα βήματα ;

Συμφωνώ,ωστόσο τα περισσότερα tutorials που μπορείς να βρεις στο internet σε καλύπτουν εξίσου.Αν ξεκινήσεις με C πάντως το καλύτερο βιβλίο είναι του Dennis Ritchie,δημιουργού της C.Ωστόσο και άλλα βιβλία μπορούν να σε βοηθήσουν στα πρώτα σου βήματα.Επίσης μπορείς να βρεις σημειώσεις περι προγραμματισμού σε ιστοσελίδες μαθημάτων των πανεπιστημίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top