Χρηματιστήριο Αθηνών: Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα!

H-M

Δραστήριο μέλος

Ο H-M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός και μας γράφει απο Ραφήνα (Αττική). Έχει γράψει 682 μηνύματα.


Το δράμα στο ΧΑ δεν έχει τέλος, και η σημερινή συνεδρίαση πάει να "ξεφύγει". Η πτώση στον ΓΔ αγγίζει το 6%, με τον δείκτη να φτάνει τις 470 μονάδες. Οι σημερινές τιμές στο ΧΑ, όχι μόνο προεξοφλούν την έξοδο της Ελλάδας από το Ευρώ, αλλά και την μεγάλη υποτίμηση που θα έχει το καινούργιο νόμισμα, έναντι του Ευρώ. Εάν η πτώση συνεχιστεί με αυτούς τους ρυθμούς, σε λίγες συνεδριάσεις κινδυνεύει ο ΓΔ να βρεθεί και κάτω από το μηδέν.


Πηγή Analitis.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Εάν η πτώση συνεχιστεί με αυτούς τους ρυθμούς, σε λίγες συνεδριάσεις κινδυνεύει ο ΓΔ να βρεθεί και κάτω από το μηδέν.


Πηγή Analitis.com

Ελπίζω να το λέει ειρωνικά, γιατί αν το λέει σοβαρά, θα πέσω από την καρέκλα από τα γέλια (για το έντονο κομμάτι του κειμένου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ελπίζω να το λέει ειρωνικά, γιατί αν το λέει σοβαρά, θα πέσω από την καρέκλα από τα γέλια (για το έντονο κομμάτι του κειμένου).

ΔΕν το θεωρω καθολου απιθανο να το λεει σοβαρα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
ΔΕν το θεωρω καθολου απιθανο να το λεει σοβαρα...!

Εγώ απ' όσο ξέρω, αυτό δεν είναι δυνατόν να γίνει. Σα να λέμε ότι αν φρενάρεις πολύ το αμάξι, η ταχύτητα θα πάει κάτω από το μηδέν στο κοντέρ και θα αρχίσεις να πηγαίνεις προς τα πίσω.

Είναι τέτοια η κατασκευή του Γενικού Δείκτη, όχι η σύνθεση, αλλά ο τρόπος με τον οποίο κατασκευάζεται και υπολογίζεται σαν τιμή, που επιβεβαιώνει αυτό που είπα. Δεν γίνεται να πάει μείον.

Θέλω να πιστεύω ότι ο αρθρογράφος απλά σαρκάζει την κατάσταση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Συγγνωμη κιολας, αλλα νομιζω δεν χρειαζονται οικονομολογικες η χρηματιστιριακες γνωσεις για να καταλαβει κανεις τον τροπο που λειτουργει το συγκεκριμενο πραγμα. Εκτος του παραδειγματος με το αμαξι, για να το φερουμε και σε οικονομικα πλαισια, ειναι σαν να λεμε οτι το χρηματιστιριο αθηνων, στο οποιο δεν θελει κανεις να επενδυση, πρεπει να πληρωσει (ποιον; ) επειδη δεν εχει ζητηση...!:confused:

Τουλαχιστων εγω ετσι το αντιλαμβανομαι με το αθωο μου μυαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Συγγνωμη κιολας, αλλα νομιζω δεν χρειαζονται οικονομολογικες η χρηματιστιριακες γνωσεις για να καταλαβει κανεις τον τροπο που λειτουργει το συγκεκριμενο πραγμα. Εκτος του παραδειγματος με το αμαξι, για να το φερουμε και σε οικονομικα πλαισια, ειναι σαν να λεμε οτι το χρηματιστιριο αθηνων, στο οποιο δεν θελει κανεις να επενδυση, πρεπει να πληρωσει (ποιον; ) επειδη δεν εχει ζητηση...!:confused:

Τουλαχιστων εγω ετσι το αντιλαμβανομαι με το αθωο μου μυαλο

Το χρηματιστήριο δεν πληρώνει τον υποθετικό κύριο Χ, πρακτικά μια αγορά είναι που τρέχει καθημερινά με traders που πουλάνε και αγοράζουν και μέσω αυτών βγαίνει το Zero Sum game (κάποιος χάνει και κάποιος κερδίζει αυτά που ο άλλος έχασε) , απλά αυτό που λέω εγώ έχει σχέση με την κατασκευή του δείκτη, τόσο σε μαθηματικό επίπεδο όσο και σε επίπεδο ουσίας. Δεν μπορείς να έχεις ούτε αρνητικές τιμές μετοχών (-2 Ευρώ πχ.), ούτε αρνητικά ποσά μετοχών (-300 μετοχές), ούτε αρνητικές σταθμίσεις (πχ. η Alpha Bank συμμετέχει με -27% στο δείκτη). Όταν πολλαπλασιάζεις ή και διαιρείς μη αρνητικά πράγματα, το αποτέλεσμα θα είναι μη αρνητικό, δηλαδή θετικό ή μηδέν αλλά όχι παρακάτω.

Απλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το ιδιο λεμε, απλα το πας πιο τεχνικα και ορθα, εγω πιο "μπακαλικα"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top