• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Διάστρεμμα

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Καλησπέρα .Πριν 2 μέρες , κατα την διάρκεια αγώνα ποδοσφαίρου γύρισε το πόδι μου , πάνω σε μια σύγκρουση με άλλο παίκτη . Μέσα σε 20 δευτερόλεπτα , είχε πρηστεί υπερβολικά όλος ο αστράγαλος και είχα αφόρητους πόνους . Η ακτινογραφία στο νοσοκομείο ,έδειξε Διάστρεμμα 3ου βαθμού και ολική ρήξη συνδέσμων αστραγάλου . Μου τοποθετήθηκε γυψονάρθηκας ,ακινητοποίηση για 10 μέρες και μπάλα πάλι μετα απο 1 - 2 μήνες :(
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ,τι αποθεραπεία προτείνεται ύστερα ; Να επισκεπτώ φυσιοθεραπευτή για ενδυνάμωση των μυών ; Διότι άκουσα πως είναι πολυ πιθανός ενα δεύτερο διάστρεμμα μετά απο καιρό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλησπέρα .Πριν 2 μέρες , κατα την διάρκεια αγώνα ποδοσφαίρου γύρισε το πόδι μου , πάνω σε μια σύγκρουση με άλλο παίκτη . Μέσα σε 20 δευτερόλεπτα , είχε πρηστεί υπερβολικά όλος ο αστράγαλος και είχα αφόρητους πόνους . Η ακτινογραφία στο νοσοκομείο ,έδειξε Διάστρεμμα 3ου βαθμού και ολική ρήξη συνδέσμων αστραγάλου . Μου τοποθετήθηκε γυψονάρθηκας ,ακινητοποίηση για 10 μέρες και μπάλα πάλι μετα απο 1 - 2 μήνες :(
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ,τι αποθεραπεία προτείνεται ύστερα ; Να επισκεπτώ φυσιοθεραπευτή για ενδυνάμωση των μυών ,καθώς άκουσα πως είναι πολυ πιθανός ενα δεύτερο διάστρεμμα μετά απο καιρό ...
καλησπερα πρωτα απο ολα περαστικα σου σου μιλαει ενας που εχει παθει 4 φορες διαστρεμμα:P επειδη οντως το δευτερο διαστρεμμα μπορει να ερθει πλεον αρκετα πιο ευκολα(ενταξει δεν θελω να σε τρομαξω φυσικα) νομιζω πως οι επισκεψεις σε εναν φυσιοθεραπευτη ειναι απαραιτητη και γενικα μετα απο λιγες μερες πρεπει σιγα σιγα να αρχισεις να κανεις ασκησεις κυριως για να συνηθισει η ποδοκνημικη στην κινηση..αρχικα πανω κατω και σιγα σιγα θα πρεπει να αρχισει να γινεται και περιστροφη της ποδοκνημικης.φυσικα δεν ειμαι ειδικος θα στα πει καλυτερα ενας φυσικοθεραπευτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
καλησπερα πρωτα απο ολα περαστικα σου σου μιλαει ενας που εχει παθει 4 φορες διαστρεμμα:P επειδη οντως το δευτερο διαστρεμμα μπορει να ερθει πλεον αρκετα πιο ευκολα(ενταξει δεν θελω να σε τρομαξω φυσικα) νομιζω πως οι επισκεψεις σε εναν φυσιοθεραπευτη ειναι απαραιτητη και γενικα μετα απο λιγες μερες πρεπει σιγα σιγα να αρχισεις να κανεις ασκησεις κυριως για να συνηθισει η ποδοκνημικη στην κινηση..αρχικα πανω κατω και σιγα σιγα θα πρεπει να αρχισει να γινεται και περιστροφη της ποδοκνημικης.φυσικα δεν ειμαι ειδικος θα στα πει καλυτερα ενας φυσικοθεραπευτης
Mάλιστα . Ευχαριστώ φίλε . Ξέρεις όμως πόσο χρεώνουν την φορά οι φυσικοθεραπευτές ,περίπου ;
Επίσης ,άκουσα πως για διαστρέμματα ,πολύ καλό κάνει ο δίσκος ισορροπίας . Βοηθάει στην ιδιοδεκτίκοτητα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Λοιπόν νομίζω πως το πράγμα πάει κάπως έτσι:

1. Επίσκεψη σε σοβαρό ορθοπεδικό
2. Εφαρμογή της θεραπείας που θα σου προτείνει

Το διάστρεμα που έπαθες δεν είναι κι τόσο απλό από την διάγνωση που μας ανέφερες.

Σου μιλάει κάποιος που έχει πάθει διάστρεμα, έχει κάνει εγχείρηση συνδεσμοπλαστικής πρόσθιου χιαστού και καθαρισμό μηνίσκου...

Λοιπόν ακούγοντας κι εμπιστευόμενος τον ορθοπεδικό σου(πρόσεξε να είναι σοβαρός) μόνο την μέγιστη αποθεραπεία θα μπορέσεις να έχεις.

Υγ. Αν θες πες μου να σου προτείνω τον ορθοπεδικό μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όπου σαβούρα και κακό, ο Ηλίας πρώτος. :smartass:

Επειδή δεν μπορούσα να κρατηθώ για το off topic (:redface:), αλλά έχω βιώσει μόνο σπάσιμο, οπότε δεν έχω καμιά συμβούλη να δώσω, θα ευχηθώ περαστικά και καλή ανάρρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τα περαστικά :)
Απλά το θέμα μου τώρα είναι ,αν χρειάζεται οι υπηρεσίες του φυσικοθεραπευτή :P Γιατί ειμαστε και σε εποχές ,οπου τα 20-30-40 ευρώ που ίσως δώσω για κάθε επίσκεψη ,πονάνε ;) Εχω ήδη δίσκο ισορροπίας ,οπου βοηθάει πολυ σε κινήσεις συναρμογής - ιδιοδεκτικότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τα περαστικά :)
Απλά το θέμα μου τώρα είναι ,αν χρειάζεται οι υπηρεσίες του φυσικοθεραπευτή :P Γιατί ειμαστε και σε εποχές ,οπου τα 20-30-40 ευρώ που ίσως δώσω για κάθε επίσκεψη ,πονάνε ;) Εχω ήδη δίσκο ισορροπίας ,οπου βοηθάει πολυ σε κινήσεις συναρμογής - ιδιοδεκτικότητας.
ο δισκος ισορροπιας ειναι πολυ καλος οντως:) για τις τιμες των φυσικοθεραπευτων δεν ξερω να σου πω..ισως με μια επισκεψη σε ορθοπεδικο θα μπορεσει ο ιδιος να σου προτεινει καποιες ασκησεις..που φανταζομαι θα χρειαζεται και ο δισκος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αν και δεν έχω διάστρεμμα, δεν ήξερα πού αλλού να γράψω!

Εχθές έπεσα με τα rollers καθώς πήγα να κάνω ένα άλμα και ο χαζός δεν φόραγα το κράνος και κατ' επέκταση χτύπησα το κεφάλι μου, αρκετά δυνατά. Ευτυχώς, δεν έπαθα κάτι σοβαρό και εχθές ήμουν μια χαρά, σήμερα όμως με πονάει κάπως όταν το περιστρέφω και έχω λίιιγο πονοκέφαλο. Πρέπει να πάω για αξονική; Πού να πάω, ώστε να καλύπτομαι από το βιβλιάριο υγείας και να μην πληρώσω;

Είμαι λίγο άσχετος επί ιατρικών θεμάτων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Στο νοσοκομειο προφανως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σ' όποιο να' ναι; Και με το βιβλιάριο θα βγει δωρεάν η αξονική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Σε καποιο που εφημερευει.
Πανε πρωτα να δεις τι θα σου πουν.
Μη βιαζεσαι.

Οπως και να εχει νομιζω οτι πληρωνεις μια μικρη συμμετοχη. Αλλα δεν ειμαι και τοσο σιγουρη.

Εγω παντως οσες φορες χρειαστηκε να παω σε καποιο νοσοκομειο που εφημερευε μονο το ονομα μου σημειωναν στον καταλογο των ασθενων.
Ουτε με ρωτουσαν τι ασφαλεια εχω.
Και δεν εχω πληρωσει ποτε απ οτι θυμαμαι.
Δεν εκανα βεβαια αξονικη.

Παντως επειδη ειναι χτυπημα στο κεφαλι θα σε συμβουλευα να μην το αφησεις καθολου.
Απ οτι τη στιγμη που λες οτι εχεις και συμπτωματα.
Να πας να το δεις οπωσδηποτε.
Τα λεφτα σκεψου τα μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top