Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Νὰ τὸ θέσω πιὸ σωστά· Στὶς 29 Μαΐου ἡ Χ.Α. ὠργάνωσε πορεῖα γιὰ τὴν ἡμέρα τῆς Ἅλωσης τῆς Πόλης. Τὴν ἴδια ἡμέρα οἱ ἀντιεξουσιαστὲς μὲ ὅλα τὰ πορτοκαλὶ κοινωνικὰ δίκτυα ὠργάνωσαν ἀντι-συγκέντρωση ἀντιρατσιστικοῦ περιεχομένου ὅπως τὴ χαρακτηρίζουν οἱ ἴδιοι. Γιὰ ποιόν λόγο λοιπὸν τὴν ἡμέρα αὐτὴ νὰ μὴν θυμηθῶ τὴν Ἅλωση τῆς Πόλης καὶ νὰ πάω σὲ συγκέντρωση γιὰ τὰ δικαιώματα τῶν Πακιστανῶν;

Υ.Γ. Ἂς ξεχάσουμε τὸ ποιὸν καὶ τῶν Χρυσαυγιτῶν καὶ τῶν ἀντιεξουσιαστῶν.
Ρατσισμός δεν είναι μόνο φυλετικός, αλλά εσυ κολλάς εκεί για να παινέψουμε και πάλι το λαμπρό έργο της Χρυσης Αυγής.
Γιατί τα δικαιώματα των Πακιστανών είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με τα δικά σου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ρατσισμός δεν είναι μόνο φυλετικός, αλλά εσυ κολλάς εκεί για να παινέψουμε και πάλι το λαμπρό έργο της Χρυσης Αυγής.
Γιατί τα δικαιώματα των Πακιστανών είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια με τα δικά σου:)

Τὰ δικαιώματα τῶν Πακιστανῶν, ἐφ' ὅσον δὲν εἶναι Ἕλληνες πολίτες, δὲν εἶναι ἀκριβῶς ἴδια μὲ τὰ δικά μου. Τὰ δικαιώματα τῶν Πακιστανῶν εἶναι ἴδια μὲ τὰ δικά μου ἂν βρεθοῦμε ἐγὼ κι αὐτὸς στὴν Ἀργεντινή.

Τὸ θέμα πάντως εἶναι πολὺ σοβαρό. Αὐτὴν τὴ στιγμὴ στὴν Ἑλλάδα ἔχουμε μιὰ ὡρολογιακὴ βόμβα. Οἱ λαθρομετανάστες δὲν εἶναι μόνο μιὰ ἀπειλὴ στὴν ἀσφάλεια τῶν πολιτῶν. Εἶναι καὶ ἀπειλὴ στὴν πολιτικὴ ὑπόσταση τοῦ κράτους. Μία σπίθα χρειάζεται οὕτως ὥστε ὅλοι αὐτοὶ νὰ χρησιμοποιηθοῦν ἀπὸ ἀλλότριες δυνάμεις ὡς τρόπον τινὰ στρατὸς εἰσβολῆς. Αὐτὸ τὸ πρᾶγμα ἔγινε σαφὲς ὅταν τὸν Δεκέμβριο τοῦ 2008 μαζὶ μὲ τοὺς ἀντιεξουσιαστὲς λεηλάτησαν τὸ κέντρο τῆς Ἀθήνας μὲ τὴν ἀστυνομία δυστυχῶς νὰ παρακολουθῇ ἀτάραχη. Τὸ ἴδιο ἔδειξαν καὶ ἀργότερα μὲ τὸ περιβόητο θέμα τοῦ «Κορανίου» ὅπου ἔδειξαν σὲ μικρὴ σχετικὰ κλίμακα τὸ τί μπορεῖ νὰ κάνουν. Ἂν δὲ λυθῇ σύντομα τὸ ζήτημα, θὰ ὑπάρξῃ αἱματοχυσία στὴν Ἑλλάδα καὶ αὐτὸ πιστεύω δὲν εἶναι ὑπερβολή.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Πατρεύς Ἔχεις δεῖ τὸν «Σημαδεμένο» μὲ τὸν Al Pacino; Ἂν ὄχι, σοῦ τὸ προτείνω νὰ
τὸ δῇς
Την έχω δεί αλλά δεν κατάλαβα που κολλάει.
Εχω δει και μια που σίγουρα κολλάει λέγεται Μαθήματα Αμερικάνικής Ιστορίας
-NOT ANOTHER NAZI MOVIE: Το θεμα των φυλετικων διακρισεων εχει απασχολησει (και συχνα ταλαιπωρηθει απο) πολλες ταινιες στο βαθος του χρονου. Ελαχιστες ωστοσο εχουν κατορθωσει εστω να προσεγγισουν την επιδραστικοτητα και αμεσοτητα της δημιουργιας του Tony Kaye. Παρα τις οποιες αφελειες και ευκολιες που επιλεγονται σεναριακα, η αμεσοτητα του λογου και της συγχρονης θεματικης προσδενουν το θεατη στο αρμα της και τον απελευθερωνουν τελικα ζαλισμενο, σοκαρισμενο και προβληματισμενο. Οι ασπρομαυρες εικονες πλημμυριζουν απο σκληροτητα και μισος και η αναγκη του μικρου Ντανι να παραθεσει τις αποψεις του για το ρατσισμο μεσα απο τη ζωη του μετανοημενου πρωην αρχι-Ναζιστη αδερφου του γινεται η αφορμη για ενα μαθημα ζωης τοσο για τον ιδιο οσο και για το θεατη.

«Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να την περασεις οργισμενος». Ποσο καλυτερο επιχειρημα θα μπορουσε να παραθεσει κανεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τὰ δικαιώματα τῶν Πακιστανῶν, ἐφ' ὅσον δὲν εἶναι Ἕλληνες πολίτες, δὲν εἶναι ἀκριβῶς ἴδια μὲ τὰ δικά μου. Τὰ δικαιώματα τῶν Πακιστανῶν εἶναι ἴδια μὲ τὰ δικά μου ἂν βρεθοῦμε ἐγὼ κι αὐτὸς στὴν Ἀργεντινή.

Τὸ θέμα πάντως εἶναι πολὺ σοβαρό. Αὐτὴν τὴ στιγμὴ στὴν Ἑλλάδα ἔχουμε μιὰ ὡρολογιακὴ βόμβα. Οἱ λαθρομετανάστες δὲν εἶναι μόνο μιὰ ἀπειλὴ στὴν ἀσφάλεια τῶν πολιτῶν. Εἶναι καὶ ἀπειλὴ στὴν πολιτικὴ ὑπόσταση τοῦ κράτους. Μία σπίθα χρειάζεται οὕτως ὥστε ὅλοι αὐτοὶ νὰ χρησιμοποιηθοῦν ἀπὸ ἀλλότριες δυνάμεις ὡς τρόπον τινὰ στρατὸς εἰσβολῆς. Αὐτὸ τὸ πρᾶγμα ἔγινε σαφὲς ὅταν τὸν Δεκέμβριο τοῦ 2008 μαζὶ μὲ τοὺς ἀντιεξουσιαστὲς λεηλάτησαν τὸ κέντρο τῆς Ἀθήνας μὲ τὴν ἀστυνομία δυστυχῶς νὰ παρακολουθῇ ἀτάραχη. Τὸ ἴδιο ἔδειξαν καὶ ἀργότερα μὲ τὸ περιβόητο θέμα τοῦ «Κορανίου» ὅπου ἔδειξαν σὲ μικρὴ σχετικὰ κλίμακα τὸ τί μπορεῖ νὰ κάνουν. Ἂν δὲ λυθῇ σύντομα τὸ ζήτημα, θὰ ὑπάρξῃ αἱματοχυσία στὴν Ἑλλάδα καὶ αὐτὸ πιστεύω δὲν εἶναι ὑπερβολή.


μήπως οι λαθρομετανάστες δεν είναι η μεγαλύτερη απειλή για την πολιτική υπόσταση του κράτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Όπα όπα, μπάστα, γιατί πολλή φόρα πήρες. Με μένα να το δεχτώ ότι έχει ίδια δικαιώματα ο Πακιστανός. Με τον πατέρα μου πχ γιατί έχει τα ίδια; Ποιος έχει πληρώσει τόσα χρόνια τα μαλλιοκέφαλά του σε φόρους; Ποιος έχει δουλέψει για να προσφέρει στην χώρα και όχι στον εαυτό του μόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Εχει καταντήσει γελοίο πιά με τους ανεγκέφαλους γκαγκά Αριστερούς, ενώ σκοτώνουν 1-2 Ελληνες μέσα στα σπίτια τους κάθε μέρα οι κάθε λογής λαθροεισβολείς, κι αυτούς τους πήρε ο πόνος... για τη ΧΑ και γίναν αδερφός του κάθε ενός αρκεί να μην είναι Ελληνας!!!.
Οταν θα τύχει προσωπικά και στην οικογένειά τους...και εύχομαι πλέον να τους συμβεί, να το νοιώσουν να τους πονέσει και να μην τους συμπονέσει κανένας όπως αυτοί δεν νοιώθουν για έλληνα λύπη, όπως αυτοί δεν λυπούνται κανένα Ελληνα έτσι πλέον δεν θα τους λυπάμαι κι εγώ, όπως δεν έχουν γράψει 1 λόγο συμπόνιας για τα 2 αδέρφια που εκτέλεσε ο κλέφτης με καλάσνικωφ, όπως και για τους 3 καμμένους στην Μαρφίν... και τόσους αλλους.
Οταν θα γίνουν Ανθρωπιστές που θα καταδικάζουν το άδικο και θα τηρούν τους Νόμους κι όχι επιλεκτικοί Ανθρωπιστές, τότε και μόνο τότε, θα τους λυπηθώ
Δεν είδα ποτέ να διαμαρτύρονται για όσα περνούν οι Ελληνες!! Παρά επιτίθενται ως ρατσιστή και φασίστα σε όλους τους μη ομοιδεάτες σας.....
Τόσο γενίτσαροι έχουν γίνει πιά όλοι οι συμμορίτες;; Η εγκληματική συμπεριφορά του παρελθόντος συνεχίζεται!!
Σταγόνα ελληνικό δεν τρέχει στη φλέβα τους;; ού να μου χαθείτε κοθώνια, δικαιώνεται τη χούντα που σας κυνηγούσε για αντεθνική δράση...
Βλέπω οργανώνουν καθημερινά απίθανες φράξιες απο απίθανους χώρους σπουδών με οργανώσεις μιας χρήσης, συνέχεια συλαλλητήρια για ότιδήποτε γουστάρετε..για πρόκληση, ιδεατού φασιστικού κινδύνου ενώ οι ίδιοι λειτουργούν φασιστικά και ενοχικά πρός όλη την κοινωνία, ώστε να μην αντιδρά στούς Αριστεριστές μπαχαλάκηδες.
Πολύ θέλω να δώ να οργανωθεί ΑντιΚομμουνιστικό Συλλαλητήριο για 1 φορά........να δώ αν σας αρέσει η αντίθετη πρόκληση. Θα αρχίσουν τα όργανα...μαντινάδες.
Κι’ αν τα συμμοριτάκια μας, μας θένε ποθαμένους
η ράτσα μας η Ελληνική, τσι ‘χει ξαναγραμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Την ανθρωπιά και τη πρεπειά, η ράτσα δεν τη σάζει
και μια λέβέντικη καρδιά, στα μπράτσα δεν τρομάζει.

Γειά σου βρε Κρήτη λεβεντογέννα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Την έχω δεί αλλά δεν κατάλαβα που κολλάει.
Εχω δει και μια που σίγουρα κολλάει λέγεται Μαθήματα Αμερικάνικής Ιστορίας
-NOT ANOTHER NAZI MOVIE: Το θεμα των φυλετικων διακρισεων εχει απασχολησει (και συχνα ταλαιπωρηθει απο) πολλες ταινιες στο βαθος του χρονου. Ελαχιστες ωστοσο εχουν κατορθωσει εστω να προσεγγισουν την επιδραστικοτητα και αμεσοτητα της δημιουργιας του Tony Kaye. Παρα τις οποιες αφελειες και ευκολιες που επιλεγονται σεναριακα, η αμεσοτητα του λογου και της συγχρονης θεματικης προσδενουν το θεατη στο αρμα της και τον απελευθερωνουν τελικα ζαλισμενο, σοκαρισμενο και προβληματισμενο. Οι ασπρομαυρες εικονες πλημμυριζουν απο σκληροτητα και μισος και η αναγκη του μικρου Ντανι να παραθεσει τις αποψεις του για το ρατσισμο μεσα απο τη ζωη του μετανοημενου πρωην αρχι-Ναζιστη αδερφου του γινεται η αφορμη για ενα μαθημα ζωης τοσο για τον ιδιο οσο και για το θεατη.

«Η ζωη ειναι πολυ μικρη για να την περασεις οργισμενος». Ποσο καλυτερο επιχειρημα θα μπορουσε να παραθεσει κανεις;

Στὴν ταινία «Ὁ σημαδεμένος» φαίνεται τὸ πῶς ὁ Φ. Κάστρο φρόντισε νὰ ξεφορτωθῇ τὰ πλέον ἐγκληματικὰ στοιχεῖα καθὼς καὶ τοὺς ἀντιπάλους τοῦ καθεστῶτος δημιουργῶντας ὀρδὲς λαθρομεταναστῶν δῆθεν «ταλαίπωρων» τοὺς ὁποίους ἔστειλε στὶς Η.Π.Α. δημιουργῶντας σοβαρὰ προβλήματα μὲ τὸ ἔγκλημα στὴν Ἀμερικανικὴ κοινωνία.

Τὴν ταινία αὐτὴ ποὺ λὲς τὴν εἶδα ἐχθές! Εἶναι πράγματι πολὺ καλὴ ταινία καὶ θίγει μὲ σωστὸ τρόπο τὸ θέμα τῶν νεο-ναζί. Αὐτοὶ πάντως οἱ ὁποῖοι εἶναι ναζιστὲς ἀπὸ τὴ Χ.Α. εἶναι μόλις τὸ 0,3% τὸ ὁποῖο εἶχε πάρει ἡ Χ.Α. στὶς προηγούμενες ἐκλογές. Τὸ ὑπόλοιπο ποσοστὸ ὥστε νὰ συμπληρωθῇ τὸ 6,97% τῶν προηγούμενων ἐκλογῶν δὲν ἔχει σχέση οὔτε μὲ τὸ ναζισμό οὔτε γενικώτερα μὲ φυλετικὲς θεωρίες. Στὴν Ἑλλάδα ἄλλωστε δὲν εἶχε ποτὲ ἰδιαίτερη πέραση ἡ ναζιστικὴ ἰδεολογία ὅπως σὲ ἄλλες χῶρες. Αὐτοὶ οἱ ὁποῖοι ἔκαναν αὐτὸ τὸ ποσοστὸ εἶναι ἐξωργισμένοι Ἕλληνες ἀπὸ τὸ πολιτικὸ σύστημα καὶ ἀπὸ τὴν ἀπίστευτη διόγκωση τοῦ λαθρομεταναστευτικοῦ ζητήματος

Ὅσο βλέπουν μάλιστα νὰ κλιμακώνωνται οἱ ἐπιθέσεις ἀπὸ σύσσωμους τοὺς φορεῖς τοῦ πολιτικοῦ συστήματος πρὸς τὴ Χ.Α., τόσο αὐτὴ θὰ αὐξάνῃ τὰ ποσοστά της. Ἂν λοιπὸν θέλουν πραγματικὰ νὰ ἐπανέλθῃ ἡ Χ.Α. στὰ πρότερα ποσοστά της, θὰ πρέπει πρῶτον νὰ λυθῇ τὸ ζήτημα τῆς λαθρομετανάστευσης ὅσο πιὸ γρήγορα γίνεται μὲ ὁριστικὴ ἀπομάκρυνση τῶν λαθρομεταναστῶν καθὼς ἐπίσης καὶ νὰ σταματήσουν οἱ ὁμάδες τῆς ἀριστερᾶς νὰ ὑποστηρίζουν τοὺς εἰσβολεῖς ἀπὸ τὴν Μέση Ἀνατολή. Ἀλλιῶς ἡ Χ.Α. θὰ γιγαντώνεται συνεχῶς καὶ θὰ ἔχουμε ἀπρόβλεπτες καταστάσεις.

μήπως οι λαθρομετανάστες δεν είναι η μεγαλύτερη απειλή για την πολιτική υπόσταση του κράτους?

Αὐτὴν τὴ δεδομένη στιγμὴ ἴσως εἶναι μία ἀπὸ τὶς δύο κυριώτερες ἀπειλὲς γιὰ τὴν ὑπόσταση τοῦ κράτους μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Όπα όπα, μπάστα, γιατί πολλή φόρα πήρες. Με μένα να το δεχτώ ότι έχει ίδια δικαιώματα ο Πακιστανός. Με τον πατέρα μου πχ γιατί έχει τα ίδια; Ποιος έχει πληρώσει τόσα χρόνια τα μαλλιοκέφαλά του σε φόρους; Ποιος έχει δουλέψει για να προσφέρει στην χώρα και όχι στον εαυτό του μόνο;

Γιατί η γενία του πατέρα σου και της μάνας μου είναι η γενιά των Ελλήνων μεταναστών του Καζατζίδη και των ασμάτων δεν θέλω κόσμο και φασαρία αύριο φεύγω στην Γερμανία... Η αδελφή μου έχει γεννηθεί στην Αμερική και έχει Αμερικάνικη υπηκότητα απο την μόλις 4 χρόνια μετανάστρια μάνα μας. Η γιαγία μου και πολύ άλλοι συγγενείς πέρνουν σύνταξη απο την Αμερική και την Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν έχει να δώσει συντάξεις στους πολίτες της, την συγκρίνεις με οικονομικά ισχυρές χώρες;

Εγώ αν πάω Αγγλία αποκτώ τα ίδια δικαιώματα με τους Άγγλους πολίτες, εάν αρχίσω να πουλάω Pumba και Adibas για να επιζήσω; Ή με πάνε κατευθείαν μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Η Ελλάδα δεν έχει να δώσει συντάξεις στους πολίτες της, την συγκρίνεις με οικονομικά ισχυρές χώρες;

Εγώ αν πάω Αγγλία αποκτώ τα ίδια δικαιώματα με τους Άγγλους πολίτες, εάν αρχίσω να πουλάω Pumba και Adibas για να επιζήσω; Ή με πάνε κατευθείαν μέσα;

Έχουμε ξαναπεί πως το πρόβλημα δεν είναι οι μεταναστες αλλά οι πολιτικές που εφαρμόζονται.
Επειδή λοιπόν το πρόβλημα είναι πολιτικό εκεί πρέπει να στρέψουμε την προσοχή μας και οχι στον πωλητη Pumba.
Το να στρέφουμε την προσοχή μας στα μαυριδερά μας αποσπά την προσοχή μας απο την αιτία του προβλήματος.
Είπαμε πως η πολιτική φταίει που οι λαθραίοι μπαίνουν εύκολα αλλά η φύλαξη της εξόδου είναι πολύ αποτελεσματική.
Η χα βοηθάει στον αποπροσανατολισμό μας απο τους υπευθύνους για αυτή την κατάσταση
στα αποτελέσματα που έχει αυτή η κατάσταση.
Δεν είναι λύση να αρματωθώ και να γαζώνω πακιστάνια τα πακιστάνια τελειωμό δεν έχουν.
Η λύση είναι να εφαρμοστεί ορθή μεταναστευτική πολιτική.
Να μπορεί η Ελλάδα να πεί ευχαριστούμε κυρίες και κύριοι αυτή η ρημάδα η χώρα δεν χωράει άλλους.
Και επειδή η κακούργα η ξενιτιά πλησιάζει ξανά τους Έλληνες ας ευχηθούμε να μην είμαστε εμείς τα μαύρα πρόβατα
στις άλλες μας πατρίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ωραία όλα αυτά αλλά δεν δικαιολογούν το "ίσα δικαιώματα" που αναφέρθηκε πριν με άτομα που έχουν φτύσει αίμα εδώ πέρα. Εγώ ακόμα δεν έχω φτύσει, οπότε το δέχομαι.
Και δεν μου είπες στην Αγγλία και στην Ελβετία πχ που έστω ότι θέλω εγώ να διαλέξω για πατρίδα μου τι θα μου κάνουν αν με πιάσουν στον δρόμο να πουλάω παράνομα και να προσπαθώ να επιζήσω, εις βάρος όμως των συνοικιακών μαγαζιών, ας πούμε. Θα με λυπηθούν οι "πολιτισμένες" αυτές χώρες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Την ανθρωπιά και τη πρεπειά, η ράτσα δεν τη σάζει
...

Πέτρε, Πέτρε, ομολογούμε ένα Θεό, που είναι τόσο ταπεινός και πράος, ώστε να μην τον βλέπουμε καθώς κυκλοφορεί ανάμεσά μας. Βλέπεις, η υπερηφάνεια και η οργή, μαζί και χωριστά η καθεμία, τυφλώνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Σε κανέναν δεν αρέσει το κεντρο Αθηνας να ειναι Ισλαμαμπάντ.... :mad: Αλλιως ειναι τα πραγματα στην επαρχια...8) Εδω τους χρειαζόμαστε για να μας μαζεύουνε ελιές... Γιατι ο ελληνας δεν θελει να παει για μεροκαματο... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Στὴν Ἑλλάδα ἄλλωστε δὲν εἶχε ποτὲ ἰδιαίτερη πέραση ἡ ναζιστικὴ ἰδεολογία ὅπως σὲ ἄλλες χῶρες.


ω ναι
ο διαρκης φοβος οτι η χρυση αυγη θα φερει το χιτλερ στην ελλαδα ειναι μουφα

οι γερμανοι το ειχαν σαν λαος και εφτιαξαν το χιτλερ
η ελλαδα το ολυ πολυ εκανε δικτατορες οπως ο μεταξας ή ο παπαδοπουλος -που ποτε δεν ηταν τοσο σκληροι οπως ο χιτλερ

και ο μεταξας ,ο παπαδοπουλος και οι αρχαιοι τυρανοι,περα απο την καταπιεση,κανανε και πολλα καλα κοινωνικα για τη χωρα ,ικα λαικα εργα ελαχιστα χρεη και πολλα αλλα ..και ο μεταξας πολεμησε τη γερμανια
δεν μπορουσαν να κρατησουν καιρο,,επεσαν γρηγορα φυσικο ηταν,,αλλα για οσο εκατσαν,,σταθεροποιησαν την δημοκρατικα σαπια κατασταση

ο ελληνας ποτε δεν ηταν τοσο σαδιστικα σκληρος οπως ο γερμανος,,οποτε και οι δικτατοριες του ηταν παντα πιο λαικες και μαλακες
κοινως κανενας χιτλερ δεν θαερθει απο τη χρυση αυγη
και αυτα τα εχει δειξει η ιστορια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,859 μηνύματα.
Γιατι ο ελληνας δεν θελει να παει για μεροκαματο... :hmm:

Το τεμπελχανείο της αρίας φυλής είναι αυτό. Άριος Φραπές! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,859 μηνύματα.
Τα αναβολικά του φασισμού



Ειρωνεία της τύχης. Έμελλε να είναι βουλευτίνα του ΚΚΕ (η Λιάνα Κανέλλη), η πρώτη που, μαζί με τη βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ (τη Ρένα Δούρου), θα γινόταν δημόσιος στόχος της χρυσαυγίτικης βίας. Διαψεύστηκε έτσι με τραγικό τρόπο η προεκλογική βεβαιότητα της Αλέκας Παπαρήγα ότι μόλις μπουν οι ναζιστές στη Βουλή θα φορέσουν γραβατούλες και ταγεράκια και θα γίνουν καλά παιδιά.

Το δυστύχημα είναι ότι χρειάστηκε να δούμε «ζωντανά» στην τηλεόραση αυτό το ελάχιστο δείγμα πολιτικής δράσης της Χρυσής Αυγής για να καταλάβουν ακόμα και οι πιο αδιάφοροι ότι κάτι δεν πάει καλά μ’ αυτό τον «διάλογο» που έχει ανοίξει με τους ναζιστές, κάτω από τους κανόνες που ορίζει για την προβολή των κομμάτων ο εκλογικός νόμος και οι προδιαγραφές του ΕΣΡ.

Δεν μας έφταναν τα εκατοντάδες θύματα των πογκρόμ που διοργανώνει η ναζιστική συμμορία εδώ και χρόνια.

Δεν δώσαμε σημασία στις δικαστικές αποφάσεις που αφορούν την ποινική δράση των μελών της ούτε καθ στις δίκες που εκκρεμούν εις βάρος στελεχών της για αδικήματα βίας.

Αψηφήσαμε ακόμα και την τελεσίδικη απόφαση του Εφετείου Κακουργημάτων που επικυρώθηκε από τον Άρειο Πάγο (απόφαση Ποινικού Τμήματος 1167/2010), σύμφωνα με την οποία δέκα μέλη της οργάνωσης, με επικεφαλής τον υπαρχηγό της, οργάνωσαν δολοφονική απόπειρα εναντίον ενός αριστερού φοιτητή. Όλα αυτά τα στοιχεία θα αρκούσαν για να θέσει κανείς εκτός δημοκρατικού πλαισίου τη Χρυσή Αυγή και τους εκπροσώπους της πολύ πριν αρχίσει η προεκλογική περίοδος των περασμένων εκλογών. Στην περίπτωσή της δεν έχει καμιά εφαρμογή η αρχή που θέλει τη δημοκρατία να είναι ανεκτική ακόμα και απέναντι στους εχθρούς της. Γιατί δεν είναι οι «ιδέες» της Χρυσής Αυγής που πρέπει να αποκρουστούν, αλλά οι ίδιες οι πράξεις της.

Γράφοντας πριν από τις περασμένες εκλογές, υποστήριζα ότι γι’ αυτό τον λόγο κανένας διάλογος δεν είναι δυνατός με τους ναζιστές. Αυτό ισχύει και για μας τους δημοσιογράφους αλλά και για τους πολιτικούς που βρίσκονται αντιμέτωποι με το ίδιο δίλημμα. Φυσικά, όσοι αισθάνονται πολιτική συγγένεια με τον φύρερ της Χρυσής Αυγής μπορούν ελεύθερα να τον καλούν στις εκπομπές τους ή να τον προβάλλουν στις στήλες τους. Αλλά ας μην επικαλούνται την ανάγκη «διαλόγου» ή την «ελευθερία των απόψεων», γιατί η προπαγάνδιση των πογκρόμ δεν είναι «άποψη».

Ακούγεται το επιχείρημα ότι μέχρι και οι φυλακισμένοι, ακόμα και οι βαρυποινίτες, βγαίνουν τηλεφωνικά σε τηλεοπτικές εκπομπές και υπερασπίζονται το δίκιο τους. Και πολύ καλά κάνουν. Αλλά όπως κανείς δεν καλεί καταδίκους για να εγκωμιάσουν το έγκλημά τους, έτσι δεν αποτελεί δημοκρατικό δικαίωμα των ναζιστών να μας εξηγούν για ποιο λόγο πρέπει να εφαρμόσουν κι αυτοί την «τελική» τους λύση στην Ελλάδα, αυτή τη φορά εναντίον των μεταναστών.

Το πάγιο ερώτημα των επιστημόνων που ασχολούνται με το φαινόμενο των σύγχρονων ακροδεξιών κομμάτων στην Ευρώπη είναι με ποιο τρόπο μπορεί να αναχαιτίσει την προέλασή τους το κυρίαρχο πολιτικό σύστημα, οι εκφραστές δηλαδή του λεγόμενου συνταγματικού τόξου. Ο David Art έχει από χρόνια μελετήσει τις συνέπειες που μπορεί να έχουν στη βιωσιμότητα αυτών των πολιτικών σχηματισμών οι δυο στρατηγικές που αναπτύσσονται σε διάφορες χώρες και που σχηματικά διακρίνονται ανάλογα με το αν έχει ή όχι επιβληθεί μια υγειονομική ζώνη, ένας πολιτικός αποκλεισμός δηλαδή αυτών των κομμάτων. Σύμφωνα με τη συγκριτική μελέτη των εκλογικών επιδόσεων, είναι σαφές ότι όσο πιο επιτρεπτικό είναι το πολιτικό περιβάλλον τόσο πιο εύκολα εγκαθίσταται στον πολιτικό χάρτη ένα παρόμοιο κόμμα. Σημειώνω εδώ ότι μιλάμε για ακροδεξιά κόμματα και όχι ανοιχτά νεοναζιστικά μορφώματα, για τα οποία δεν υπάρχει καμιά ανοχή στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Όμως η ίδια έρευνα δείχνει ότι αυτή η περίφημη «υγειονομική ζώνη» δεν πρέπει να οργανωθεί πολύ νωρίς, γιατί τότε κινδυνεύει να στρέψει την προσοχή ακτιβιστών της ακροδεξιάς στο μόρφωμα που απομονώνεται και να βοηθήσει έτσι σε μια έμμεση υπερπροβολή των θέσεών του. Αυτή λοιπόν η υγειονομική ζώνη πρέπει να εγκατασταθεί μόνο αν έχει ήδη αποκτήσει μια κάποια διακριτή παρουσία το ακροδεξιό μόρφωμα. Από την άλλη, σύμφωνα με την ίδια έρευνα, η υγειονομική ζώνη δεν πρέπει να αργήσει πολύ να εγκατασταθεί, ώστε να μην προλάβει το ακροδεξιό κόμμα να αποκτήσει σταθερή εκλογική δύναμη. Γιατί, αν έχει συμβεί αυτό, τότε το ακροδεξιό κόμμα θα έχει σταθεροποιήσει μεγάλο μέρος των οπαδών του, θα έχει αποκτήσει σοβαρά υλικά και οικονομικά μέσα, αρχίζοντας να επιβάλλει τη δική του πολιτική ατζέντα. Το έχουμε δει να συμβαίνει σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες με τα ζητήματα «νόμου και τάξης» και μετανάστευσης.
<η συνέχεια εδώ>​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θὰ μᾶς κάνῃ τώρα καὶ μάθημα γιὰ τὴ Χ.Α. ὁ Δημήτρης Ψαρρᾶς τοῦ «Ἰοῦ» ὁ ὁποῖος μέσα ἀπὸ αὐτὴν τὴν ἄθλια στήλη ἔχει φροντίσει ἐπανειλημμένως νὰ δώσῃ πολιτικὴ κάλυψη στοὺς πλιατσικολόγους ἀντιεξουσιαστὲς καὶ τοὺς λαθρομετανάστες...





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,859 μηνύματα.
Θὰ μᾶς κάνῃ τώρα καὶ μάθημα γιὰ τὴ Χ.Α. ὁ Δημήτρης Ψαρρᾶς τοῦ «Ἰοῦ» ὁ ὁποῖος μέσα ἀπὸ αὐτὴν τὴν ἄθλια στήλη ἔχει φροντίσει ἐπανειλημμένως νὰ δώσῃ πολιτικὴ κάλυψη στοὺς πλιατσικολόγους ἀντιεξουσιαστές καὶ τοὺς λαθρομετανάστες...
Ναι όπως μας κάνεις εσύ όταν μας φωτογραφίζεις πως ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ ευθύνεται για τους νεκρούς στην Marfin. :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ναι όπως μας κάνεις εσύ όταν μας φωτογραφίζεις πως ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ ευθύνεται για τους νεκρούς στην Marfin. :whatever:

Ὁ ΑΝΤΑΡΣΥΑ μὲ ὅσα ἔχει κάνει θὰ ἔπρεπε προ καιροῦ νὰ εἶχε βγεῖ πρὸ καιροῦ ἐκτὸς νόμου. Ὅταν ὅμως ὁ ἕτερος συντάκτης τοῦ «Ἰοῦ» Δ. Τρίμης εἶναι πρόεδρος τῆς ΕΣΗΕΑ, εἶναι προφανὲς ὅτι οἱ πλάτες εἶναι πολὺ ἰσχυρὲς γιὰ νὰ παταχθοῦν τόσο εὔκολα οἱ ἀκροαριστεροί.

Τουλάχιστον μὲ τὴν ἀκόμα πιὸ βίαια Χρυσῆ Αὐγή, ὅλος αὐτὸς ὁ συρφετὸς τῶν ἀντιεξουσιαστῶν ὁ ὁποῖος τόσα χρόνια μᾶς ἔκανε καὶ μαθήματα «δημοκρατικότητας» μέσα ἀπὸ τὰ ΜΜΕ, θὰ πάρῃ ἕνα πολὺ καλὸ μάθημα ἀπὸ τοὺς ἀκροδεξιούς.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top