Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλή αυτή σκέψη αλλά πιστεύω ότι το πόσα θα βγάζει ο καθένας δεν θα ήταν καλό κριτήριο για το μοίρασμα των υποχρεώσεων στο σπίτι
αν εγώ βγάζω τα διπλά με μισή δουλειά και εκείνη τρελένεται στη δουλειά για να βγάλει τα μισά, δεν θα ήταν σωστό να πάρω τη μισή δουλεία του σπιτιού, ε;
το τι δουλειά κάνει ο καθένας και πόσο ξεκούραστη είναι πιστεύω θα πρέπει να είναι το μέτρο για το μοίρασμα των υποχρεώσεων σε ένα σπίτι
Το πήγα έτσι βασιζόμενη στη δική σου λογική ("ένα ειναι το σίγουρο, αν το αποφασίσει είμαι διατεθιμένος να αναλάβω μέρος από τις "δουλειές" του σπιτιού
στο κάτω κάτω και εκείνη αναλαμβάνει με το να δουλέψει μέρος των οικονομικώ υποχρεώσεων του σπιτιού").
Αυτό που ρώτησα κατα βάση είναι "Θα αναλάμβανες ποτέ τις μισές ή και παραπάνω δουλειές του σπιτιού;". Και μετά το τελευταίο ποστ σου, προσθέτω και την ερώτηση: "Αν ναι, υπο ποιές συνθήκες;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Το πήγα έτσι βασιζόμενη στη δική σου λογική ("ένα ειναι το σίγουρο, αν το αποφασίσει είμαι διατεθιμένος να αναλάβω μέρος από τις "δουλειές" του σπιτιού
στο κάτω κάτω και εκείνη αναλαμβάνει με το να δουλέψει μέρος των οικονομικώ υποχρεώσεων του σπιτιού").
Αυτό που ρώτησα κατα βάση είναι "Θα αναλάμβανες ποτέ τις μισές ή και παραπάνω δουλειές του σπιτιού;". Και μετά το τελευταίο ποστ σου, προσθέτω και την ερώτηση: "Αν ναι, υπο ποιές συνθήκες;"

κοίτα, η δουλειά μου είναι βασικά καθιστική και πενθήμερη (τράπεζα) όπότε απογεύματα και αργίες είναι φρη. δεδομένου ότι μένω σε τουριστική περιοχή είναι πολλές οι πιθανότητες να δουλεύει σε ξενοδοχείο που σημαίνει πιο κουραστική από τη δική μου. οπότε είναι και το λογικό για μένα να αναλάβω τις βαριές δουλειές του σπιτιού. Δεν έχω πρόβλημα και το σκούπισμα σφουγγάρισμα ή ότι άλλο ακόμα και το μαγείρεμα δε με φοβίζει. έχω κάνει μαγειρική και έχω τις βασικές γνώσεις. (η πρακτική μου λείπει κάπως :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
κοίτα, η δουλειά μου είναι βασικά καθιστική και πενθήμερη (τράπεζα) όπότε απογεύματα και αργίες είναι φρη. δεδομένου ότι μένω σε τουριστική περιοχή είναι πολλές οι πιθανότητες να δουλεύει σε ξενοδοχείο που σημαίνει πιο κουραστική από τη δική μου. οπότε είναι και το λογικό για μένα να αναλάβω τις βαριές δουλειές του σπιτιού. Δεν έχω πρόβλημα και το σκούπισμα σφουγγάρισμα ή ότι άλλο ακόμα και το μαγείρεμα δε με φοβίζει. έχω κάνει μαγειρική και έχω τις βασικές γνώσεις. (η πρακτική μου λείπει κάπως :P )
Δεν διαφωνούμε σε κάτι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Και αυτό προκύπτει απο που ακριβώς; Απο την δική σου εμπειρία; Και; Η δική μου πχ λέει το αντίθετο.

Πράγματι ο καθένας μιλά ανάλογα με την εμπειρία μου.Η φτωχή δική μου με δώδεκα χρόνια στην πιάτσα αυτό μου διδάσκει.

Στην ελληνική γλώσσα....

Η αλλιώς και μητέρα των ινδοευρωπαικών γλωσσών

Οι καθηγητές πανεπιστημίου που κάνουν έρευνα δεν είναι εργαζόμενοι δηλαδή; Τι είναι, χομπίστες;

Οι καθηγητές πανεπιστημίου που κάνουν έρευνα αντιπροσωπεύουν το 0,01% του πληθυσμού στην καλύτερη περίπτωση . Αντίθετα το 34% του πληθυσμού είναι εμπορουπάλληλοι του βασικού μισθού. Είναι αστείο όταν εξετάζουμε κοινωνικά φαινόμενα να χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα την εξαίρεση της εξαίρεσης.

Αφεντικό μπορείς να αλλάξεις (σχετικά) εύκολα. Σύζυγο όμως όταν υπάρχουν και παιδιά;

Οταν φτάνεις σε ένα σημείο να αποκτάς και παιδιά με έναν άνθρωπο ξέρεις ήδη πώς σκέφτεται αυτός ο άνθρωπος.Στον δεσποτισμό και την καταπίεση δεν υπάρχουν παρθενογεννέσεις.Θα έχεις δείγματα διαφορετικά θα είσαι απλά ανόητος να κάνεις οικογένεια με τέτοιον άνθρωπο εκτός κι αν σε καλύπτει.

Α ναι; Ξέρεις πόσους φοιτητές γνωρίζω που ως επιχείρημα για να τους ελέγχουν οι γονείς τους τους φέρνουν το οικονομικό; Και μιλάμε για γονείς, έτσι;

Ενήλικοι είναι ,εάν δεν θέλουν έλεγχο μπορούν να αποκτήσουν μόνοι τους τα προς το ζην. Αποκλείεις να τους ελέγχουν οι γονείς τους γιατί οι απαιτήσεις τους είναι μεγαλύτερες αυτών που μπορούν να τους προσφέρουν?

Δεν νομίζεις οτι είναι λίγο ρατσιστικό αυτό;

Και μιας και δίνεις τόση βάση στην ηλικία, θες να σου φέρω τη μητέρα μου να επιχειρηματολογήσει; :P 55 είναι και έχει τις ίδιες απόψεις με μένα επι του θέματος.
Ο "ρεαλισμός" κατ'εσε, μιζέρια κατ'εμε, είναι η εύκολη λύση αγαπητέ. Η εύκολη λύση για να νιώθει κάποιος καλύτερα επειδή δεν προσπάθησε ή επειδή προσπάθησε και απέτυχε, πείθει τον εαυτό του οτι έτσι είναι όλοι. Και ναι, γύρω στα 30 είναι πιο σύχνό το φαινόμενο αυτό, διότι τότε γίνεται πιο επιτακτική η ανάγκη πολλών να νιώσουν καλύτερα για όσα δεν πέτυχαν.

Ρατσισμός το γεγονός ότι ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα που ανοίκουν οι άνθρωποι βλέπουν κάποια πράγματα από άλλη οπτική?
Περίεργο.Εγώ γνώριζα ότι :

ρατσισμός είναι μία θεωρία η οποία ταξινομεί ιδιαίτερα κληρονομικά και εξωτερικά μορφολογικά χαρακτηριστικά στις ανθρώπινες φυλές.
Οι ρατσιστές πιστεύουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν ανώτερη από τις άλλες."
Από τη Βικιπαίδεια

:hmm:

Tώρα εάν βλέπεις ως μιζέρια την τέχνη του εφικτού και βγάζεις το συμπέρασμα ότι όσοι δεν βλέπουν τα πράγματα υπό το δικού σου πρίσμα το οποίο για ανεξερεύνητους λόγους είναι το μη "μίζερο" δεν το γνωρίζω. Θα πρέπει πρώτα να μάθουμε τι ορίζεις επιτυχία ,τι αποτυχία και να βγάλουμε συμπεράσματα.Κατα τα φαινόμενα για σένα μια γυναίκα που γαλουχεί παιδιά αλλά δεν εργάζεται είναι αποτυχημένη και συμβιβασμένη ,αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κι όλας.

Όταν βλέπουν τις εμπειρίες τους, όχι ως προσωπικές τους εμπειρίες αλλά ως universal truth, τότε όχι, δεν νομίζω οτι έχουν τίποτα καλό να προσφέρουν.
Είναι σαν να σου λένε το κλασσικό μίζερο "Ααααχ, κι εγώ είχα όνειρα στην ηλικία σου, θα δεις, σαν εμένα θα καταντήσεις". Και μετά σε φέρνουν σε μια θέση που άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας, δεδομένου οτι ουσιαστικά αμφισβητούν την κρίση σου, οπότε ο,τι και να πεις, θα θεωρήσουν οτι είναι αποτέλεσμα της προβληματικής σου κρίσης. Άνθρωποι που χρησιμοποιούν τέτοια "επιχειρήματα" κατ'εμε το μόνο που έχουν να επιδείξουν στο σημείο που έφτασαν είναι η ηλικία τους (γι'αυτό τη θεωρούν τόσο σημαντική) και δεν θα μπορούσαν να με αφήνουν πιο αδιάφορη.

Το ζητούμενο είναι ότι οι πιθανές φιλοδοξίες σου για κάποιους μπορεί να είναι καθημερινή πραγματικότητα και τις δικές τους επαγγελματικές φιλοδοξίες να τις έχουν υλοποιήσει προ πολλού και στην ουσία να είναι παντελώς αδιάφοροι για την κρίση σου πολύ περισσότερο όταν η αντίκρουση στα επιχειρήματα τους να είναι απλά ένα στόλισμα με εισαγωγικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πράγματι ο καθένας μιλά ανάλογα με την εμπειρία μου.Η φτωχή δική μου με δώδεκα χρόνια στην πιάτσα αυτό μου διδάσκει.
Και αυτή της μητέρας μου, με πολύ περισσότερα χρόνια απο σένα στην "πιάτσα" λέει άλλα. Αν θες σου φέρνω κι άλλα παραδείγματα, αλλά θα καταλήξει σε loop το θέμα.
Η αλλιώς και μητέρα των ινδοευρωπαικών γλωσσών
Και η μητέρα των γλωσσών του πολιτισμένου κόσμου, τα λατινικά, δεν γνωρίζω να έχει κάποια τέτοια ρίζα.
Οι καθηγητές πανεπιστημίου που κάνουν έρευνα αντιπροσωπεύουν το 0,01% του πληθυσμού στην καλύτερη περίπτωση . Αντίθετα το 34% του πληθυσμού είναι εμπορουπάλληλοι του βασικού μισθού. Είναι αστείο όταν εξετάζουμε κοινωνικά φαινόμενα να χρησιμοποιούμε ως επιχείρημα την εξαίρεση της εξαίρεσης.
Τους καθηγητές πανεπιστημίου τους έφερα ως παράδειγμα για αυτό που είπες εδώ:
Η τέχνη ,η φιλοσοφία ,ο πολιτισμός , η κουλτούρα δεν αναπτύχθηκαν από μισθωτούς και ελ.επαγγελματίες.
Και τουλάχιστον όσον αφορά την ανάπτυξη της επιστήμης, οι καθηγητές πανεπιστημίου είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση.
Ενήλικοι είναι ,εάν δεν θέλουν έλεγχο μπορούν να αποκτήσουν μόνοι τους τα προς το ζην. Αποκλείεις να τους ελέγχουν οι γονείς τους γιατί οι απαιτήσεις τους είναι μεγαλύτερες αυτών που μπορούν να τους προσφέρουν?
Are you kidding me? Αυτό κατάλαβες εσύ;
Αυτό το ανέφερα ως επιχείρημα υπερ της άποψης οτι όποιος πληρώνει, έχει απαιτήσεις και ελέγχει αυτόν που πληρώνει. Ουσιαστικά δηλαδή συμφωνείς μαζί μου, λέγοντας να πάνε να αποκτήσουν μόνοι τους τα προς το ζην!?!

Ρατσισμός το γεγονός ότι ανάλογα με την ηλικιακή ομάδα που ανοίκουν οι άνθρωποι βλέπουν κάποια πράγματα από άλλη οπτική?
Περίεργο.Εγώ γνώριζα ότι :

ρατσισμός είναι μία θεωρία η οποία ταξινομεί ιδιαίτερα κληρονομικά και εξωτερικά μορφολογικά χαρακτηριστικά στις ανθρώπινες φυλές.
Οι ρατσιστές πιστεύουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν ανώτερη από τις άλλες."
Από τη Βικιπαίδεια

:hmm:
Οκ, αφού θες να παίζεις με τις λέξεις, βάλε όπου "ρατσισμός" τη λέξη discrimination.
Tώρα εάν βλέπεις ως μιζέρια την τέχνη του εφικτού και βγάζεις το συμπέρασμα ότι όσοι δεν βλέπουν τα πράγματα υπό το δικού σου πρίσμα το οποίο για ανεξερεύνητους λόγους είναι το μη "μίζερο" δεν το γνωρίζω. Θα πρέπει πρώτα να μάθουμε τι ορίζεις επιτυχία ,τι αποτυχία και να βγάλουμε συμπεράσματα.Κατα τα φαινόμενα για σένα μια γυναίκα που γαλουχεί παιδιά αλλά δεν εργάζεται είναι αποτυχημένη και συμβιβασμένη ,αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κι όλας.
Προφανώς ισχύει και το αντίθετο, έτσι; Όπερ μεθερμηνευόμενον εστί:
Το οτι εσύ δεν τη θεωρείς αποτυχημένη και συμβιβασμένη δεν σημαίνει οτι δεν είναι.
Το οτι εσύ θεωρείς τη μιζέρια "τέχνη του εφικτού", δεν σημαίνει οτι έτσι είναι κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Και αυτή της μητέρας μου, με πολύ περισσότερα χρόνια απο σένα στην "πιάτσα" λέει άλλα. Αν θες σου φέρνω κι άλλα παραδείγματα, αλλά θα καταλήξει σε loop το θέμα!

Πράγματι θα καταλήξει σε loop με θέσεις τύπου το λέει και η μαμά μου.Και η δική μου πιστεύει ότι είμαι ομορφότερος από τον Μπραντ Πητ αλλά η Ανιστον σημασία δεν μου δίνει.

Και η μητέρα των γλωσσών του πολιτισμένου κόσμου, τα λατινικά, δεν γνωρίζω να έχει κάποια τέτοια ρίζα.

Οπως προφανώς δεν γνωρίζεις ότι η ρίζα των λατινικών είναι η αρχαία Ελληνική.

Τους καθηγητές πανεπιστημίου τους έφερα ως παράδειγμα για αυτό που είπες εδώ:

Και τουλάχιστον όσον αφορά την ανάπτυξη της επιστήμης, οι καθηγητές πανεπιστημίου είναι ο κανόνας, όχι η εξαίρεση.

Ο κανόνας στους καθηγητές πανεπιστημίου είναι κάποιοι καρεκλοκένταυροι που έχουν την έδρα χάρη σε κάποιο σύγραμμα που έγραψαν πριν 30 χρόνια και έκτοτε δεν έχουν λύσει ούτε σταυρόλεξο.Η εξαίρεση είναι αυτοί που κάνουν έρευνα.

Are you kidding me? Αυτό κατάλαβες εσύ;
Αυτό το ανέφερα ως επιχείρημα υπερ της άποψης οτι όποιος πληρώνει, έχει απαιτήσεις και ελέγχει αυτόν που πληρώνει. Ουσιαστικά δηλαδή συμφωνείς μαζί μου, λέγοντας να πάνε να αποκτήσουν μόνοι τους τα προς το ζην!?!

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι όποιος αισθάνεται ότι καταπιέζεται μπορεί να σηκώσει δική του σημαία και να κάνει ότι πραγματικά γουστάρει.Κατα τα φαινόμενα δεν μπορείς να κατανοήσεις την θέση μου ότι στην οικογένεια έστω κι αν ο ένας εργάζεται για να φέρνει το χρήμα και ο άλλος εργάζεται συντηρώντας το σπίτι ,κανένας δεν πληρώνει κανέναν γιατί ότι παράγεται παράγεται συλλογικά. Και στους δυο ανοίκουν τα χρήματα και οι δυο καρπώνονται τα οφέλη του σπιτιού και των δυο είναι τα παιδιά.Εσύ μιλάς με δίπολα (εγώ πληρώνω ,εσύ σιδερώνεις) αλλά αυτό για μένα δεν είναι οικογένεια αλλά όπως προανέφερα σύμβαση έργου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πράγματι θα καταλήξει σε loop με θέσεις τύπου το λέει και η μαμά μου.Και η δική μου πιστεύει ότι είμαι ομορφότερος από τον Μπραντ Πητ αλλά η Ανιστον σημασία δεν μου δίνει.
Μα δεν ανέφερα κάποια άποψη της σχετικά με εμένα, αλλά σχετικά με κάτι γενικό. Οπότε που είναι η μη αντικειμενικότητα σε αυτό;
Θα μπορούσα να είχα αναφέρει τον Νίκο Δήμου. Καθιστά αυτό το επιχείρημα πιο έγκυρο;
Οπως προβανώς δεν γνωρίζεις ότι η ρίζα των λατινικών είναι η αρχαία Ελληνική.
Πηγή;
Ο κανόνας στους καθηγητές πανεπιστημίου είναι κάποιοι καρεκλοκένταυροι που έχουν την έδρα χάρη σε κάποιο σύγραμμα που έγραψαν πριν 30 χρόνια και έκτοτε δεν έχουν λύσει ούτε σταυρόλεξο.Η εξέρεση είναι αυτοί που κάνουν έρευνα.
Το θέμα όμως δεν είναι πόσοι καθηγητές πανεπιστημίου κάνουν έρευνα, αλλά πόσοι απο όσους αναπτύσσουν την επιστήμη, είναι καθηγητές πανεπιστημίου (σχεδόν όλοι δηλαδή).
Συμφωνώ μαζί σου στο ότι όποιος αισθάνεται ότι καταπιέζεται μπορεί να σηκώσει δική του σημαία και να κάνει ότι πραγματικά γουστάρει.Κατα τα φαινόμενα δεν μπορείς να κατανοήσεις την θέση μου ότι στην οικογένεια έστω κι αν ο ένας εργάζεται για να φέρνει το χρήμα και ο άλλος εργάζεται συντηρώντας το σπίτι ,κανένας δεν πληρώνει κανέναν γιατί ότι παράγεται παράγεται συλλογικά. Και στους δυο ανοίκουν τα χρήματα και οι δυο καρπώνονται τα οφέλη του σπιτιού και των δυο είναι τα παιδιά.Εσύ μιλάς με δίπολα (εγώ πληρώνω ,εσύ σιδερώνεις) αλλά αυτό για μένα δεν είναι οικογένεια αλλά όπως προανέφερα σύμβαση έργου....
Το σπίτι το συντηρεί και μια καθαρίστρια, παίρνοντας το βασικό μισθό.
Άρα ουσιαστικά, η γυναίκα σου θεωρείς οτι είναι ίση με μια καθαρίστρια;

Δεν έχω χρόνο να γράψω άλλα, ήρθε η πίτσα. Θα επανέλθω αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά λόγω εντάσεων και flames. Θα παρακαλούσα όλους όσους συμμετείχαν να ηρεμήσουν στο ενδιάμεσο. :lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το θέμα ανοίγει και πάλι. Ελπίζω αυτή τη φορά να συνεχίσουμε με επικοδομητικό διάλογο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Οπως προβανώς δεν γνωρίζεις ότι η ρίζα των λατινικών είναι η αρχαία Ελληνική.

Eμένα αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο από όλο το τόπικ :redface: πειράζει;


Και για να μην λέτε πως είμαι οφφ συνέχεια... Και βέβαια να δουλεύει η γυναίκα. Ευκαιρία κιόλας, να μπαίνουν παραδουλεύτρες στο σπίτι :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Το σπίτι το συντηρεί και μια καθαρίστρια, παίρνοντας το βασικό μισθό.
Άρα ουσιαστικά, η γυναίκα σου θεωρείς οτι είναι ίση με μια καθαρίστρια;

Όταν δεν υπάρχουν παιδιά στο σπίτι μια καθαρίστρια περισσεύει γιατί μπορούν και οι 2 να εργάζονται και να συντηρούν και το σπίτι.

Σε ένα σπίτι όμως που μεγαλώνουν παιδιά, δεν πιστεύω πως μπορεί να ανταποκριθεί η καθαρίστρια με τον βασικό ή ακόμη η ακριβότερη κουβερνάντα.

Εδώ υπάρχει η διαφορά της μητέρας από την "καθαρίστρια με τον βασικό" και νομίζω είναι ευδιάκριτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όταν δεν υπάρχουν παιδιά στο σπίτι μια καθαρίστρια περισσεύει γιατί μπορούν και οι 2 να εργάζονται και να συντηρούν και το σπίτι.

Σε ένα σπίτι όμως που μεγαλώνουν παιδιά, δεν πιστεύω πως μπορεί να ανταποκριθεί η καθαρίστρια με τον βασικό ή ακόμη η ακριβότερη κουβερνάντα.

Εδώ υπάρχει η διαφορά της μητέρας από την "καθαρίστρια με τον βασικό" και νομίζω είναι ευδιάκριτη.


Με συγχωρείς που μπένω στην μέση αλλα η αδερφή μου έχει 2 παιδιά που τα υπερλατρέυει στάθηκε συνέχεια σε ότι κιαν χριάστηκαν, αλλα τότε άρχησαν εντάσεις, η αδερφή μου φρίκαρε κοιτώντας μόνο τα παιδιά και το σπίτι, δεν είχε τίποτε άλλο εκτώς τα παιδιά και το σπίτι...

Ξέρεις φίλε μου η ψυχολογία της που πήγε; στον ποιο βαθύ πάτο, όταν έπιασε δουλειά πήρε ανάσα, ένοιωσε λίγο ελέυθερη, όχι ότι τα παιδιά την βαρένανε άλλα δεν μπορεί μια γυναίκα να είναι μνο στο σπίτι, τρελένετε, πρέπει να το καταλάβετε, η γυναίκα θέλει να έχει την έσθηση της ελάχιστης ελευθερίας και αυτή δεν βρήσκετε στην καθημερινή της ύπαρξη στο σπίτι άλλα και σε πράγματα που μπορεί να θέλει να κάνει και για εκείνη.

Σκέψου πώς θα ήταν να είσαι συνεχώς με τα παιδιά και να μην συνησφέρει ο άλλος επιδή είσαι δεδομένος για εκείνη; φαντάσου να στα φορτώνει όλα ο άλλος επιδή απλά αυτό κάνεις μόνο..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
sorry Για το off topic αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργεια μου :redface:
Μάνια πόσο χρονών είναι η αδερφή σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
sorry Για το off topic αλλά θέλω να ικανοποιήσω την περιέργεια μου :redface:
Μάνια πόσο χρονών είναι η αδερφή σου?

τώρα είναι 31 με 9 χρονών παιδί,και 4 ο άλλος , γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Με συγχωρείς που μπένω στην μέση αλλα η αδερφή μου έχει 2 παιδιά που τα υπερλατρέυει στάθηκε συνέχεια σε ότι κιαν χριάστηκαν, αλλα τότε άρχησαν εντάσεις, η αδερφή μου φρίκαρε κοιτώντας μόνο τα παιδιά και το σπίτι, δεν είχε τίποτε άλλο εκτώς τα παιδιά και το σπίτι...

Ξέρεις φίλε μου η ψυχολογία της που πήγε; στον ποιο βαθύ πάτο, όταν έπιασε δουλειά πήρε ανάσα, ένοιωσε λίγο ελέυθερη, όχι ότι τα παιδιά την βαρένανε άλλα δεν μπορεί μια γυναίκα να είναι μνο στο σπίτι, τρελένετε, πρέπει να το καταλάβετε, η γυναίκα θέλει να έχει την έσθηση της ελάχιστης ελευθερίας και αυτή δεν βρήσκετε στην καθημερινή της ύπαρξη στο σπίτι άλλα και σε πράγματα που μπορεί να θέλει να κάνει και για εκείνη.

Σκέψου πώς θα ήταν να είσαι συνεχώς με τα παιδιά και να μην συνησφέρει ο άλλος επιδή είσαι δεδομένος για εκείνη; φαντάσου να στα φορτώνει όλα ο άλλος επιδή απλά αυτό κάνεις μόνο..;)

Συμφωνώ και δεν είμαι υπέρ του να είναι η γυναίκα εσώκλειστη στο σπίτι.
Σήμερα ειδικά πρέπει να δουλεύει και για οικονομικούς λόγους, πέρα από όσα άλλα έχουν αναφερθεί στο θέμα.

Διαφωνώ όμως να εξισώνουμε την μητρότητα και την ανατροφή των παιδιών-που είναι έργο και των 2 γονιών- με την διαχείριση του σπιτιού που μπορεί να την κάνει μια καθαρίστρια.

Σε αυτό διαφώνησα παραπάνω και όχι στο να δουλεύει η γυναίκα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Συμφωνώ και δεν είμαι υπέρ του να είναι η γυναίκα εσώκλειστη στο σπίτι.
Σήμερα ειδικά πρέπει να δουλεύει και για οικονομικούς λόγους, πέρα από όσα άλλα έχουν αναφερθεί στο θέμα.

Διαφωνώ όμως να εξισώνουμε την μητρότητα και την ανατροφή των παιδιών-που είναι έργο και των 2 γονιών- με την διαχείριση του σπιτιού που μπορεί να την κάνει μια καθαρίστρια.

Σε αυτό διαφώνησα παραπάνω και όχι στο να δουλεύει η γυναίκα.:)


Σόρυ λάθος κατάλαβα εγώ:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Με συγχωρείς που μπένω στην μέση αλλα η αδερφή μου έχει 2 παιδιά που τα υπερλατρέυει στάθηκε συνέχεια σε ότι κιαν χριάστηκαν, αλλα τότε άρχησαν εντάσεις, η αδερφή μου φρίκαρε κοιτώντας μόνο τα παιδιά και το σπίτι, δεν είχε τίποτε άλλο εκτώς τα παιδιά και το σπίτι...

Ξέρεις φίλε μου η ψυχολογία της που πήγε; στον ποιο βαθύ πάτο, όταν έπιασε δουλειά πήρε ανάσα, ένοιωσε λίγο ελέυθερη, όχι ότι τα παιδιά την βαρένανε άλλα δεν μπορεί μια γυναίκα να είναι μνο στο σπίτι, τρελένετε, πρέπει να το καταλάβετε, η γυναίκα θέλει να έχει την έσθηση της ελάχιστης ελευθερίας και αυτή δεν βρήσκετε στην καθημερινή της ύπαρξη στο σπίτι άλλα και σε πράγματα που μπορεί να θέλει να κάνει και για εκείνη.

Σκέψου πώς θα ήταν να είσαι συνεχώς με τα παιδιά και να μην συνησφέρει ο άλλος επιδή είσαι δεδομένος για εκείνη; φαντάσου να στα φορτώνει όλα ο άλλος επιδή απλά αυτό κάνεις μόνο..;)

Σίγουρα άλλη είναι η ψυχολογία μιας γυναίκας που δουλεύει και άλλη μιας που μένει κυρίως μέσα στο σπίτι. Ειδικά στην εποχή μας όπου πλέον προβάλλεται το πρότυπο της εργαζόμενης γυναίκας.

[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Αυτό είναι απλά αναχρονιστικό. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να κάνει ότι θέλει στη ζωή του και να μη δίνει λογαριασμό σε κανέναν. και εννοώ κανέναν. Ούτε σε πατεράδες ούτε σε συζύγους ούτε τίποτα



Ωστόσο, δεν με εκφράζει καμία από τις παραπάνω επιλογές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αυτό είναι απλά αναχρονιστικό. Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να κάνει ότι θέλει στη ζωή του και να μη δίνει λογαριασμό σε κανέναν. και εννοώ κανέναν. Ούτε σε πατεράδες ούτε σε συζύγους ούτε τίποτα


:confused: Πλάκα κάνεις... :confused:

Δηλαδή δεν αναγνωρίζεις άτυπες ευθύνες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
:confused: Πλάκα κάνεις... :confused:

Δηλαδή δεν αναγνωρίζεις άτυπες ευθύνες;


Δηλαδή? Ανατροφή παιδιών και δουλειές σπιτιού? Αν αυτό εννοείς τότε όχι, πιστεύω ότι πρέπει όλα να γίνονται μισά μισά.


Και η πιο εκνευριστική φράση είναι το "Βοηθάω τη γυναίκα μου"

Δεν είναι θέμα βοήθειας. Αυτό σημαίνει ότι εκείνη έχει τις περισσότερες αρμοδιότητες. Ολα μισά μισά. Αντε μόνο να βυζάξω δεν θα καταφέρω, αν και ο Ντε Νίρο είχε βρει τρόπο στο Meet the Fockers...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top