Αγορές από Amazon.com

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο αμερικάνικο έχει τρεις επιλογές. Όσο πιο γρήγορα, τόσο πιο ακριβά, τόσο πιο ασφαλή. Μόνο η πρώτη νομίζω (και πιο φτηνή) έρχεται με το απλό ταχυδρομείο. Η μεσαία έρχεται με κούριερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
νταξει μου στειλανε μειλ και μου ειπανε οτι θα καθυστερησει λιγο λογω τελωνειων.
επισης λέει οτι ξεκινησε από την αποθηκη τους στη Νεβαδα! αν ηξερα οτι ηταν τοσο μακρια δε θα ειχα ανησυχησει τόσο:P
Τέσπα ελπίζω να έρθει on time αλλιώς με βλέπω να διαβαζω όπως όπως. (νταξει, μια απ τα ίδια δηλαδη:whistle:)

το καλό είναι ότι όντως είχα άμεση ανταπόκριση οπότε δεν αγχώνομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ωχ, περνάει τελωνείο; Ωχ ωχ ωχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Νομίζω πως άν είναι κάτω απο ένα ποσό(150 ευρώ) το περνάνε χωρίς έξτρα φόρους.

Tip για το Amazon,παραγγέλνουμε πάντα απο το αγγλικό .co.uk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
παιδια απ το co.uk το πηρα ουτε καν μου περασε απ το μυαλο οτι ο seller είναι στη νεβαδα!
δεν ξερω αν εννοεί τελωνείο. για την ακρίβει λεει "your parcel must pass through customs".
παντως τα μεταφορικά δεν τα χρέωσαν παραπανω.. τουλαχιστον ετσι λεει στο amazon, δεν κοιταξα την καρτα.

εδιτ: μπραβο μερκ κ γω ετσι νομιζω διότι τα μεταφορικά ήταν τα ίδια
εδιτ2: ναι customs είναι το τελωνειο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Να κάνω και εγώ μερικές ερωτήσεις.

-Αν δεν έχεις πιστωτική, πώς στο καλό παραγγέλνεις από το amazon;
-Και γιατί να προτιμάται το αγγλικό από το αμερικάνικο, όπως ειπώθηκε πιο πάνω;
-Επίσης, γιατί να μην επιλέγεις άλλον πωλητή, όταν η διαφορά είναι τεράστια; Ειπώθηκε και αυτό πιο πάνω.

π.χ. ένα (μάλλον ακραίο) παράδειγμα είναι το παρακάτω:
Αμερικάνικο:
amazon 85€
άλλος πωλητής 52€
Αγγλικό:
amazon 139€
άλλος πωλητής 60€
(δεν έχω κάνει λάθος στις τιμές, έχουν όλες μετατραπεί σε ευρώ)
Τι επιλέγει κανείς και γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τα ευρωπαϊκα e-shops .co.uk .fr .de είναι προτιμότερα απο την άποψη πως προϊοντα απο Ε.Ε. δεν χρειάζεται να περάσουν τελωνείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όσες φορές συγκρίνω αγγλικό και αμερικάνικο amazon οι διαφορές στις τιμές είναι χαοτικές και δεν έχει και τελωνείο, εγώ δεν έχω πληρώσει ποτέ. Και επίσης, έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία, ειδικά αν ψάχνεις εξειδικευμένα βιβλία (όπως έψαχνα εγώ). Συγκεκριμένα, η προηγούμενη παραγγελία μου ήταν 280 δολλάρια και είχε μηδενικό φόρο.

Το αγγλικό συνέφερε μόνο όταν ήμουν Αγγλία που είχε παράδοση δωρεάν την επόμενη μέρα μέσα στο Λονδίνο! :P

Νομίζω πάντως ότι χωρίς πιστωτική δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Με χρεωστική δεν γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γίνεται, γίνεται!
Αλλά πρέπει να έχεις κάρτα (γενικά), αυτό εννοώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
To όριο στα τελωνεία είναι 30 ευρώ δηλωμένη αξία. Εξαιρούνται "επικίνδυνα" και "απαγορευμένα" αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Ρε παιδιά, άσχετο, αλλά είναι και μια άλλη μαλακία, ένα σαιτ αγγλικό για βιβλία.Έχετε ιδέα για τι πράγμα μιλάω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
bookdepository.co.uk

Νομίζω τους έχει αγοράσει η Amazon, δε θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
bookdepository.co.uk

Νομίζω τους έχει αγοράσει η Amazon, δε θυμάμαι.

Και εγώ αυτό νομίζω...
Υπάρχει και αυτό που είναι καλό: https://www.barnesandnoble.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Manhattan όμως, με μια ματιά δεν είμαι σίγουρος. Τελωνείο και εβδομάδα+ για μεταφορά. Καλά όχι όμως ότι και το πρώτο είναι θέμα τελικά, πόσα θ' αγοράσεις πια? :P

Καλό, το κρατάμε. Thanks.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
στο depository λεει οτι τα στελνει δωρεαν!!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@Revekka Τυπική η διαφορά όμως? Το ίδιο πράγμα δεν είναι?

@ciela Ισχύει. Γενικά δεν παίζει να υπάρχει κάτι φθηνότερο/εύκολο για βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
@Revekka Τυπική η διαφορά όμως? Το ίδιο πράγμα δεν είναι?
Με το co.uk ; Δεν ξέρω, έχω να χρησιμοποιήσω το αγγλικό από το 2008...Είχα ακούσει και εγώ για εξαγορά, αλλά τώρα μόλις είδα ότι υπάρχει κανονικά. Ίσως είναι κάτι ανάλογο με τα amazon.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης99

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγω αγορασα παλια απο το amazon παιχνιδια (ηλεκτρονικα).Παρολο που ειχε καλες τιμες αργουσε αφανταστα,τουλαχιστον 1-2 μηνες.Σε συνδυασμο με το οτι δεν ημουν το υποδειγμα υπομονης,σταματησα να αγοραζω απο εκει.Προτιμω να παω σε ενα καταστημα και να τα αγοραζω παρα να περιμενω σαν την Πηνελοπη να ερθει το πακετο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top