Σίγουρη (?) επένδυση

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ο πατέρας μου σύντομα θα βγει στην σύνταξη και θα πουλήσει την άδεια του φορτηγού του. Αυτό θα του αποφέρει ένα κέρδος 85.000?
Φυσικά δεν θέλει να τα έχει απλά στην τράπεζα και να τα ξοδεύει λίγα λίγα (μιας που η σύνταξη που θα πάρει σαν αυτοκινητιστής είναι γελοία) αλλά να τα επενδύσει με κάποιο τρόπο που να μην χάνεται το αρχικό κεφάλαιο αλλά να έχει κι ένα μικρό ετήσιο κέρδος.

Τι θα του προτείνατε?
Με δεδομένα ότι
  1. όπως είπα δεν θέλει να ρισκάρει να χάσει το αρχικό κεφάλαιο (έχει δυο κόρες για να του το φάνε αργότερα :P)
  2. είναι 70 ετών
  3. δεν μπορεί να παρακολουθεί ο ίδιος τις εξελίξεις καθότι παντελώς άσχετος (ούτε χρήματα από ΑΤΜ δεν μπορεί να βγάλει)
  4. η όποια επένδυση θα "παρακολουθείται" από μένα και την αδερφή μου προς όφελος του πατέρα μου
  5. δεν συζητάμε για επιχείρηση, μαγαζί δουλειά κλπ
Τι ρόλο παίζουν τα ομόλογα? Κάτι τέτοιο θα ήταν καλή επένδυση?

Θα εκτιμήσω την όποια βοήθεια καθότι από οικονομικά και επενδύσεις είμαστε οικογενειακώς σκράπες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
85000000 ε;... Το μονο που μπορω να σκευτω αυτην την στιγμη ειναι η επενδυση σε οικοπεδο... Αγοραζετε οτι οικοπεδο μπορειτε με αυτα τα λευτα και σε μερικα χρονια θα εχει την διπλη αξια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
85000000 ε;... Το μονο που μπορω να σκευτω αυτην την στιγμη ειναι η επενδυση σε οικοπεδο... Αγοραζετε οτι οικοπεδο μπορειτε με αυτα τα λευτα και σε μερικα χρονια θα εχει την διπλη αξια...

έβαλες μερικά μηδενικά παραπάνω ρε :P
το θέμα είναι ότι πρέπει να έχει ένα βοηθητικό ετήσιο επιπλέον εισόδημα για την σύνταξη του με αυτή την επένδυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Το πρώτο που μπορώ να σκεφτώ είναι διαμέρισμα (προφανώς μικρό, ίσως γκαρσονιέρα ή δυάρι) σε φοιτητική περιοχή, ώστε να παίρνει το νοίκι κάθε μήνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το πρώτο που μπορώ να σκεφτώ είναι διαμέρισμα (προφανώς μικρό, ίσως γκαρσονιέρα ή δυάρι) σε φοιτητική περιοχή, ώστε να παίρνει το νοίκι κάθε μήνα


δυάρι [57τμ] πάντως σε νεόκτιστη πολυκατοικία στου Ζωγράφου πωλούνταν το Μάιο ~75000 ευρώ[72000+3000 παρκινγκ] και ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ αφενός μεν τη θέση παρκινγκ την νοικιάζεις μινιμουμ 100 ευρώ/μήνα και το σπίτι από 400 (χωρίς το παρκινγκ) και βρίσκεις ενοικιαστές στο χαλαρόΤΑΤΟ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
85000000 ε;... Το μονο που μπορω να σκευτω αυτην την στιγμη ειναι η επενδυση σε οικοπεδο... Αγοραζετε οτι οικοπεδο μπορειτε με αυτα τα λευτα και σε μερικα χρονια θα εχει την διπλη αξια...


Κρόνε έβαλες 2 μηδενικά παραπάνω δεν παίρνει 85.000.000 ευρώ, 85.000 παίρνει ο άνθρωπος.
Με 85.000.000 δεν χρειάζεσαι συμβουλές για επένδυση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
δυάρι [57τμ] πάντως σε νεόκτιστη πολυκατοικία στου Ζωγράφου πωλούνταν το Μάιο ~75000 ευρώ[72000+3000 παρκινγκ] και ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ αφενός μεν τη θέση παρκινγκ την νοικιάζεις μινιμουμ 100 ευρώ/μήνα και το σπίτι από 400 (χωρίς το παρκινγκ) και βρίσκεις ενοικιαστές στο χαλαρόΤΑΤΟ :)
Νομίζω πως λες πολύ λίγα για νεόχτιστο και μάλιστα στου Ζωγράφου.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
μπορειτε να "κλεισετε" το μεγαλυτερο απο αυτο το ποσον σε μια τραπεζα (πχ τα 60-65 χιλιαρικα) για ενα "χ" διαστημα.. οταν τελειωσει αυτο το διαστημα παιρνετε τα "κερδη" και κλεινετε ενα αλλο ποσον κοκ.. χωρις να ξερω και πολλα, νομιζω οτι για τοσο μεγαλα ποσα οι αποδοσεις ειναι πολυ καλες.. ουτε παρακολουθηση θελει, ουτε τιποτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Νομίζω πως λες πολύ λίγα για νεόχτιστο και μάλιστα στου Ζωγράφου.:hmm:

το συγκεκριμένο το είχα ρωτήσει γιατί ήταν κοντά στο σπίτι μου... το τριάρι το διπλανό (78τμ) έκανε 120.000 [117.000+3000] :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Νταξει ρε παιδια... εβαλα καταλαθος μερικα μηδενικα παραπανω....
Παντος ευσων μπορει να βρει και διαμερισμα με αυτα τα λευτα καλητερα να αγορασει διαμερισμα, απλα δεν περιμενα να βρισκει στην Αθηνα με τοσα λιγα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
μπορειτε να "κλεισετε" το μεγαλυτερο απο αυτο το ποσον σε μια τραπεζα (πχ τα 60-65 χιλιαρικα) για ενα "χ" διαστημα.. οταν τελειωσει αυτο το διαστημα παιρνετε τα "κερδη" και κλεινετε ενα αλλο ποσον κοκ.. χωρις να ξερω και πολλα, νομιζω οτι για τοσο μεγαλα ποσα οι αποδοσεις ειναι πολυ καλες.. ουτε παρακολουθηση θελει, ουτε τιποτα..
Noμίζω πως οι αποδόσεις των τόκων σε ένα ποσό σαν αυτό είναι ελάχιστες!
Παράδειγμα, 22000 ευρώ που έχω χρόνια τώρα "κλειστά'' στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ αποδίσουν μηνιαίως 56 ευρώ.:/:

το συγκεκριμένο το είχα ρωτήσει γιατί ήταν κοντά στο σπίτι μου... το τριάρι το διπλανό (78τμ) έκανε 120.000 [117.000+3000] :)
Όταν λες νεόκτιστο πως το εννοείς;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά το εβούλι μας είπε οτι από την επένδυση προσδοκά ένα μικρό έστω ετήσιο κέρδος. Τα οικόπδα και τα σπίτια δεν θα του αποφέρουν τέτοιο κέρδος, προσφέρονται για πιο μακροπρόθεσμες επενδύσεις.
Προσωπικά θα επέλεγα μια προθεσμιακή κατάθεση, αυτή τη στιγμή η citybank προσφέρει το καλύετερο πρόγραμμα, με επιτόκιο 4% καθαρό για ένα χρόνο.
Τα ομόλογα εβούλι, έχουν ένα σχετικό ρίσκο, άλλα μεγάλο, άλλα μικρότερο, αναλόγως του τι θα επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όταν λες νεόκτιστο πως το εννοείς;:hmm:

ε?... πολυκατοικία που είχε μόλις τελειώσει το χτίσιμο της... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
ναι κι εγω ειμαι της αποψης να παρει ενα μικρο διαμερισμα και να παιρνει το νοικι. ετσι και ενα επιπλεον στη συνταξη του θα χει και θα του μεινει και το σπιτι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά το εβούλι μας είπε οτι από την επένδυση προσδοκά ένα μικρό έστω ετήσιο κέρδος. Τα οικόπδα και τα σπίτια δεν θα του αποφέρουν τέτοιο κέρδος, προσφέρονται για πιο μακροπρόθεσμες επενδύσεις.
Προσωπικά θα επέλεγα μια προθεσμιακή κατάθεση, αυτή τη στιγμή η citybank προσφέρει το καλύετερο πρόγραμμα, με επιτόκιο 4% καθαρό για ένα χρόνο.
Τα ομόλογα εβούλι, έχουν ένα σχετικό ρίσκο, άλλα μεγάλο, άλλα μικρότερο, αναλόγως του τι θα επιλέξεις.

πειρατη, μαλλον απευθυνεσαι στην κουέ μας.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ε?... πολυκατοικία που είχε μόλις τελειώσει το χτίσιμο της... :worry:
ΟΚ, γιατί άλλοι λένε νεόκτιστα και τα 10ετίας, πάντως λίγα νομίζω πως λες!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ουπς ναι, είδα το δικό σου ποστ πρώτο σε αυτή τη σελίδα και μπερδεύτηκα.
..........:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ΟΚ, γιατί άλλοι λένε νεόκτιστα και τα 10ετίας, πάντως λίγα νομίζω πως λες!:hmm:

τώρα τι να σε πω κι εγώ? Να έπεσα σε περίπτωση? 2 ίδια δυάρια ήταν το ένα στον 1ο και το άλλο στο 2ο και είχαν και τα 2 αυτήν την τιμή. Τώρα τι να σου πω! Αν αποφάσισαν για κάποιο λόγο να την...ξεπουλήσουν την πολυκατοικία και χαμήλωσαν τις τιμές δεν μπορώ να το ξέρω (!). πάντως η τιμή είναι σίγουρη γιατί...είχα πάει η ίδια και τα είδα (δεν μου το είπε κάποιος κάπου κάποτε :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
παιδιά το νοικιαζόμενο σπίτι έχει έξοδα.... δεν είναι απλό το να νοικιάζεις ένα σπίτι
μπορεί μεν να παίρνεις 400 το μήνα αλλά...
πληρώνεις ποσοστό επί των κοινοχρήστων, έξοδα φθορών (αν χαλάσει ο θερμοσίφωνας τρέχεις κλπ), έχεις εφορίες, κρατήσεις κλπ


Πειρατή (ή όποιος άλλος γνωρίζει) τι είναι η προθεσμιακή κατάθεση? :redface:
Σαν αυτό που λέει το evouli να έχεις ποσόν κλειστό στην τράπεζα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
τώρα τι να σε πω κι εγώ? Να έπεσα σε περίπτωση? 2 ίδια δυάρια ήταν το ένα στον 1ο και το άλλο στο 2ο και είχαν και τα 2 αυτήν την τιμή. Τώρα τι να σου πω! Αν αποφάσισαν για κάποιο λόγο να την...ξεπουλήσουν την πολυκατοικία και χαμήλωσαν τις τιμές δεν μπορώ να το ξέρω (!). πάντως η τιμή είναι σίγουρη γιατί...είχα πάει η ίδια και τα είδα (δεν μου το είπε κάποιος κάπου κάποτε :))
ΟΚ, πάω πάσο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top