Παίρνεις νέο PC, το παλιό τι το κάνεις;

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Ναι γιατι και εγώ σε λίγο θα ανοίξω αποθήκη ανταλλακτικών για όσα δεν προλαβαίνει να πουλήσει το αδελφάκι μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OxynteS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PsychoNaut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 1,798 μηνύματα.
Πολύ καλή η ίδεα σας αλλά δοκιμάσατε να τα σπρόξετε στο https://www.emarket.gr/ το παλιό FleaMarket. Κάποια κομμάτια από το 1ο μου υπολογιστή πουληθηκαν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Astropeleki το pc σου είναι οικολογικά ιδανικό για κατεβαστήρι.
Αρκεί να του βάλει ένα SATA δίσκο μαζί με τον SATA Controller.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Eιτε το δωσετε καπου , ειτε το κρατησετε, μερικες χρησεις :

1.Download server : καλο καθαρισμα, καλο ανεμιστηρα, μειωμενες απαιτησεις, και αφηστε το παντα ανοιχτο να κατεβαζει.

2.Μπορειτε να το βαλετε να χειριζεται τον εκτυπωτη, το σκανερ, και να εχει Office ωστε ολες οι δουλιες που καθε μελος της οικ. θελει να κανει, να γινονται εκει χωρις να απασχολει το δικο σας που εκεινη την ωρα παιζετε WorldOfWarcraft.

3.Μπορει ευκολα να γινει παιχνιδομηχανη. Οχι φυσικα για καινουργια παιχνιδια, μια και δε θα τα παιζει, αλλα για MAME (coin-op games),abandoware, Amiga emulator, Amstrad emulator κλπ. Kαι μπορει να τα εχει ολα αυτα ταυτοχρονα. Του κολλατε και 2 joypads και ετοιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Τα παλιά PCs με Windows 98 ή Millenium, μπορούν να συνδεθούν σε έναν νέο υπολογιστή με Windows XP ή Vista και να εκμεταλεύονται τον επεξεργαστή, την μνήμη και γενικότερα τα resources του τελευταίου. Αυτό μπορεί να γίνει με τα Terminal Services (ή Remote Desktop Connection για τα XP).

Έτσι μπορείτε να έχετε δύο τερματικά με τις ίδιες δυνατότητες. Δηλαδή το παλιό PC θα μπορεί να εκτελεί εφαρμογές (όπως π.χ. Office 2003, ή Photoshop), χρησιμοποιώντας επεξεργαστική ισχύ από το νέο. Βέβαια το Server PC πρέπει να είναι ισχυρό, αλλά λίγο-πολύ όλα τα νέα συστήματα είναι αρκετά ισχυρά.

Μια ακόμη ιδέα είναι να βάλετε το παλιό PC στο αυτοκίνητο, αλλά αυτό θέλει και κόπο και τρόπο. :)
Αξίζει όμως... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μια ακόμη ιδέα είναι να βάλετε το παλιό PC στο αυτοκίνητο, αλλά αυτό θέλει και κόπο και τρόπο. :)
Αξίζει όμως... ;)

:lol: Ωραίος.

Βασικά το παλιό μου pc εχει γινει "πειραματόζωο".Εχω περασμένα δύο λειτουργικά (και πολλες φορες μπαίνω στον πειρασμο να του βάλω κι αλλο) και οτιδήποτε θέλω να δοκιμάσω το κάνω εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dracula82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dracula82 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
Προσωπικά όταν έκανα αναβάθμιση (ουσιαστικά σα να πήρα νέο πι-σι) έδωσα τα παλιά στο μαγαζάτορα και μου έκανε μια έκπτωση-όχι τίποτα σπουδαίο και δεν τα πήρε κι όλα. Κάποια ήταν τελείως άχρηστα... ότι μου μεινε είναι στο... πατάρι τώρα. :D :P Δε μου κανε καρδιά να τα πετάξω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Προσωπικά όταν έκανα αναβάθμιση (ουσιαστικά σα να πήρα νέο πι-σι) έδωσα τα παλιά στο μαγαζάτορα και μου έκανε μια έκπτωση-όχι τίποτα σπουδαίο και δεν τα πήρε κι όλα. Κάποια ήταν τελείως άχρηστα... ότι μου μεινε είναι στο... πατάρι τώρα. :D :P Δε μου κανε καρδιά να τα πετάξω. :redface:
Σε λίγο καιρό θα σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Astropeleki το pc σου είναι οικολογικά ιδανικό για κατεβαστήρι.
Αρκεί να του βάλει ένα SATA δίσκο μαζί με τον SATA Controller.

Μακάρι να είχα χώρο για να έχω και το παλιό πισί για κατεβαστήρι.
Ακόμη τον έχω το παλιό και της αδελφής μου......
Σκεφτόμουν να τον πάω τον δικό μου στο εξοχικό, να υπάρχει και εκεί ένα πισί, να μην κουβαλάμε λαπτοπ .....να υπάρχει μόνιμα εκεί. Έναν δίσκο μόνο θα χρειαστώ γιατί τον παλιό τον έχω βάλει σε icy box.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αστροπελέκι μιλάω μόνο για το κουτί έτσι? Τον βάζεις και σε μια ντουλάπα (τρόπος του λέγεις γιατί θέλει ταρζανιές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
A μόνο ο πύργος χρειάζεται σε αυτή τη περιπτωση....χμ....πάω για ανασκαφές! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ο πύργος είναι συνδεδεμένος με το τοπικό δίκτυο. έχει static ip και βγαλμένο το halt on keyboard error από το bios.
Συνεπώς ούτε πληκτρολόγιο δεν θέλει. Ότι χρειάζεσαι μπαίνει remotely και τον κάνεις ότι θέλει.

Τα παραπάνω είναι γνωστό και ως dedicated κατεβαστήρι ή πιθανώς κάποιος άλλος server
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Παίρνεις νέο PC, το παλιό τι το κάνεις;

βασικα το δινεις ... σιγουρα χρειαζονται ΚΑΙ υπολογιστες στην ηλεια :)
εκτος αν σκοπευεις να το κρατησεις και να το χρησιμοποιησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ τον παλιό τον έκανα κατεβαστήρι, τον πιο παλιό από το κατεβαστήρι το έκανα κάθισμα και τον πιο παλιό από το κάθισμα τον μάμησα στους ιούς και στα κακόβουλα μέχρι που άνοιγε, δούλευε για 2 λεπτά και μετά έκανε επανεκκίνηση! (σοβαρά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Skoulikadera---

Δραστήριο μέλος

Η Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το δώρησα σε φίλους για να πειραματιστούν...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
εγώ έναν πανάρχαιο που είχα κάποτε, τον δώρισα στον σκακιστικό όμιλο, για να παίζουν τα παιδιά που είναι σε αρχικό στάδιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Το τρώω.

Δεν κάνω πλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Εγώ, από τα 5 παλαιότερα που είχα, τα 4 τα χάρισα στα ανήψια μου και το ένα το πούλησα σε φίλο που ήθελε ένα σχετικά καλό PC (το είχα 1-1,5 χρόνο).
Τώρα, αν το αλλάξω και αυτό που έχω, θα το κάνω 2ο PC μόνο για κατέβασμα από το Internet.
Πάντως, κατά καιρούς μου χρειάστηκαν ανταλλακτικά από τα παλιά (πχ CD, PCI κάρτα γραφικών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αν παντως ειναι να τον πεταξεις ανακυκλωσε τον καλυτερα.Εγω αυτο εκανα με τον παλιο υπολογιστη μιας και ηταν τοσο παλιος που δεν τον ηθελε κανενας.Πληροφοριες:
https://www.electrocycle.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Tα κατεβάζω στην αποθήκη, τα κρατάω εκεί για διάφορα πειράματα ή ανταλλακτικά, ενώ τα αφήνω τα καλοκαίρια όταν λείπω σαν κατεβαστήρια.
Αν και η ιδέα του jrot6 για ανακύκλωση είναι εξαιρετική! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top